Zondag 13 September 1908 5 centiemen per nummer 62"e Jaar 4085 Militarism. Lour des. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Recht vrijheid der ouders. STANHOPE Leest in de Nieuwe Vlaamsche Illustra tie het boeiend roman Beatrice van Venetië. DE HOPOOGST. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putie-GooBsens, Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in alle Postkantoren des Lands. CUIQUB BUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 31® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heoren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor do advertentiën uit vreemde landen zich te wendon ten bureole van dit blad. Aelit, IS September 190S Er valt weinig aan te twijfelen, vele Katholieken zouden het verplicht onder wijs bijtreden indien hun de onbetwist bare verzekering wierde gegeven en hun gewaarborgd dat hun recht en hunne vrijheid van hunne kinders naar hunnen wil op te leiden ongeschonden zou be waard blijven. Nu, wie kan er nog ver trouwen stellen in een geusche eere woord, zelfs in plochtige omstandighe den gegeven Maar hebben de liberale en socialis tische voorstaanders van 't verplicht onderwijs wol ten doel het schoolgaan algemeener te maken, het peil van 'a volks geleerdheid te doen stijgen Vooreerst het is een raadsel to weten of het dwangstelsel tot betere uitslagen leiden zou dan dit der vrijheid. Maar daar bekommeren blauwen en rooden zich bitter weinig meê. Wat ze willen is niet enkel verplicht onderwijs, maar eerst en vooral ver plicht onaijdig of ongodsdienstig onderwijs. En dit onzijdig of ongodsdienstig on derwijs zouden ze aan de catholieke ouders opdringen. Eenige weken geleden gaf L'Indé- pendance beige*, een zoogezegd gematigd liberaal orgaan, zonder omwegen te verstaan dat men, door verplicht onder wijs, een onderwijs verstond met een volstrekt onzijdig karakter en liet zich te zelfdertyde de bedreiging ontvallen u dat men de Katholieken op dit n terrein wel buigzaam maken zou n en hun dwingen de hervorming n aan te nemen zoo als de liberalen n en socialisten ze opvatten. Dus ze zouden de catholieke ouders dwingen. Dat de dwingers het maar eens be proeven Weldra zouden ze ondervinden dat er iemand met mannenmoed gesteund door zijne wederhelft in huis is. De catholieke ouders, zullen zoo lang zy op eenige verweerbaarheid zullen kun nen steunen het onzijdig of ongodsdiens tig onderwijs verstooten en bevechten... Ze weten immers te wel dat die onzij digheid slechts wordt vooruitgezet en ingeroepen om eene helsche goddeloos heid te verduiken... Wie begrijpt er niet dat onzijdigheid in zake van opvoeding en onderwijs een onmogelijk iets is, dat niet bestaan kan Liberalen die rechtzinnig zijn beken nen het uitdrukkelijk em zoo schreef onlangs de heer Bompard, algemeene opzichter van 't officieel onderwijs in Frankrijk de Amerikaansche detective. 32* Vervolg. Frans bromde, dat hij die vaderlijke ver maning niet noodig had; toen zegde hij, op ruw vriendelijke manier: Ge behoeft voor mij niet bang te wezen, Lea... ik merk wel, dat ik u niet erg beval... En met linksche beleefdheid een stoel bijschuivend Ga zitten en vertel ons wat nieuws ge hebt. Uitgeput zonk zij op den stoel neer en zegde na een pooB Gij hebt zoo dikwijls geklaagd over mijn verlies, dat ik besloten ben naar huis terug te keeren. Voortaan blijf ik hier wonen. Al mijn geld hebt ge al, vervolgde Lea; mijn man is dood, mijn stiefdoch tertje geroofd, ik zelf sta zonder middelen en zonder vrienden in de wereld. Daarom kom ik tot u, die beweert mijne ouders te «ijn. De ouders bleken volstrekt niet ver blijd door het nieuws. Dat gaat niet, protesteerde Lenz ge zijtnu weduwe de weduwe van een millionnair en ge kunt aanspraak maken volgens de wet.... De wst sal voor mij niets doen. Men kan niet onzijdig zijn tusschen de waarheid en de leugen. Men moet tusschen beide kiezen. Men moet zeggen waar men heen gaatals men zich ge it last anderen te leiden. Maar wie zich een gedacht vormen wil over wat de liberalen en socialisten door onzijdigheid verstaan, hoeft slechts zijne blikken naar Frankrijk te richten. Een der leiders van 't ma<jonnism Broeder Laferre zegde het onlangs in een schryven door L'Action afge kondigd Het is onbetwistbaar, schreef hij, dat de onderwijzer, overal waar het hem mogelijk is, de schoolkinderen ont- rukken zal aan den zwarten man, i (de priester of kloosterling) en aan de Derde Orde (fj die hen beloert. Nu, die onderwijzer voert dan slechts uit wat hem van hooger hand op 't be vel van 't magonnism opgelegd wordt. Het is hem overigens opgelegd alle denkbeeld van God, van onsterfelijkheid der ziel, van het bovennatuurlijk leven, van de belooning of straf hiernamaals te verbannen... En zoo verre wordt het gedreven dat zelfs aan de ouders het recht wordt ont zegd protest aan to teekenen wannee' de onderwijzer boeken in handen zijner leerlingen geeft strijdig met 't chris- tene Geloof of met de goede zeden, in volle klas godslasteringen uitbraakt en de kinderen verkracht in hunne reinste en verhevenste gevoelens. Nu, wie onzer geachte lezers het nog niet goed zouden begrepen hebben, leze met aandacht wat Broeder Desmons, grootmeester der Fransche vrijmetselarij schreef in het Journal de la magonnerie universelle wij willen de toekomst aan n 't Catholicism ontrukken, daarom willen wij de vrijheid van het kinddaarom willen wij dat het n door ons, dit is door 't matpon- nism, onderwezen worde. Ja, maar wij, Katholieken, zullen ons hiertegen verzetten uit alle onze krach ten... Wy voorzeggen het u, handlangers van Satan, de stryd zal hevig zyn het kan niet heviger en liever sneuvelen dan de opleiding onzer kiaders aan de vrijmetselarij af te staan, van ons recht als huisvaders, als huismoeders door den goddeloozen Staat te laten verbeurd verklaren. De liberalo Indépendance beige zal voorzeker zonder den weerd hebben ge rekend Toch wel. Ze kunnen uw recht niet betwisten. Begrijpt ge dat niet Er is nog een hocgere wet dan die, welke door menschen gemaakt is ant woordde zij ernstigwij hebben ons gewe ten en dat verbiedt mij aanspraak te maken op het vermogen van mijn overleden man. Slechts een ding zou er mij toe dwingen, het mij wettelijk toekomende op te eischen. En wat dan vroegen zij beiden. Lea zag hen scherp aan. Het terugvinden der kleine Daisy Burton Een oogenblik heerschte er zwijgen; toen zegde de oude Lenz met onverschilligheid Hm ja... wij hebben van die his torie gehoord. Ja, ja, knikte Sybille medelijdend. Die arme kleine 1 Hebt ge haar nog niet kunnen vinden Lea's schijnbare kalmte veranderde plots in hartstochtelijke heftigheid. Huichelaarster 1 barstte zij uit. Gij waart op den avond van het feest in mijn huis gij hebt het kind geroofd Zwijg val mij niet in de reden. Ge dacht als Daisy er niet meer was, zou ik de eenige erfgename van mijn man worden. Maar ik heb uwe berekeningen verijdeld. Ge dacht zeker niet, dat ik alle aanspraken op het vermogen zou prijsgeven. Doch bij God ik zou bereid zijn, u eiken penning te offeren, die mij volgens de wet toekomt, als ge het kind wildet uitleveren. Sybille hoerde verbaasd toe bij de laatste In verscheidene hopstreken is de pluktijd nu reeds aan gang nu is het mogelijk eenigszins eene schatting van de vermoedelyke opbrengst op te ma ken. In België zal de hop veel grooter be schot geven dan verleden jaar zoowel in de Poperingsche streek als in het land van Aalst staan de hommelhoven gezond en overvloedig geladen. De be richten uit andere landen luiden even gunstig tot nu toe scheen Oostenrijk iets verachterd, doch met het schoon weder heeft de hop aldaar veel gewon nen. In Engeland schatte men, over achtdagen.de opbrengst op minstens 450,000 centenaren doch de South Eastern Gazette van Maidstone (Enge land) vermeldt dat in sommige dorpen van Kent de witte schimmelziekte snel toeneemthier en daar zullen er eenige gemeten het plukken niet weerd zyn. Reeds verschijnen er opgaven van vermoedelijken hopoogst wij geven eene, uit Duitschland herkomstig, met hoeveelheid in centenaren van 50 kilo grammen 1907 1908 Duitschland 480,000, 540,000 Oostenrijk 269,000 290,000 België 55,000 90,000 Frankrijk 70,000 75,000 Rusland 10,500 60,000 Engeland 380,000 450,000 Amerika 550,000 450,000 Gezien die vooruitzichten van over vloedige opbrengsten vooral gezien den grooten overschot of stock in handel en brouwerij, is het niet te verwonderen dat de hop thans zoo goedkoop is. Willen de Belgische hopboeren pro fijt trekken uit deze cultuur, ze zullen van lieverlede hun hommelhoven moe ten verminderen en hun producten beter plukken en droogen. A. D. J. De catholieke drukpers in alle ge westen dos lands is het eens om verzet aan te teekenen tegen de hervormingen in 't leger die te rechte of te onrechte worden vooruitgezet. - L'Avenir de Luxembourg schry ft dies aangannde 't volgende 't welk over al veel bijtreding verwerft Beter is het vóór het uur te spre ken ten einde in tyds de leiders te bereiken, die maar al te veel de ge woonte hebben in de boeken to studee- ren en die heel fijn de salonpolitiek kennen, maar die maar gemeenzaam worden met de ziel des volks ten tyde van kiezingen. a ....En overal zegt het catholieke volk aan zijne leiders dat het voortgaat woorden. Al haar onverzadelijke begeerte fonkelde in de kattenoogen zij vergat alle voorzichtigheid. Haar man beduidde haar met een krachtigen druk op haar arm, dat zij moest zwijgenzelf sprak hij op honing- zoeten toon tot Lea Kindlief ik begrijp u niet. Hoe zouden wij de verdwenen kleine kunnen vinden Lea verbleekte een vreeselijke verden king kwam bij haar op. Ge hebt haar toch niet gedood? riep zij ontzet. Hemel, wat spreekt gij voor onzin zegde Sybille de handen ineen slaande. Wij weten van niets bijgevolg kunnen wij het kind ook niet vinden. Ik geloof er geen woord van, zegde Lea, maar zich tot kalmte dwingend, voeg de zij er bijGij beweert dat ik uwe doch ter ben. Nu goed, zorg dan nu voor mij. Maak van mij eene voddenraapster, wat ge wilt. Voortaan draag ik uw naam en ben niets meer dan het kind van arme lieden. Deze overbloemde verklaring maakte de ouden geheel van streek, alleen Frans stak haar de hand toe. - Goed, sprak hij bewonderend. Als ge mijne zuster zijt 1 kan ik trotsch op u zijn zoo niet, dan kan ik het slechts betreuren. Maar vrienden zullen we zijn. Blijf gerust hier, zoolang ge wilt, en als die oudjes een klein meisje verstopt hebben, krijgt ge het terug, begrepen Ik ben wel pas uit het tuchthuis ontvlucht; maar heelemaal slecht ben ik nog niet. Vertrouw maar op mij, Leal mot het huidig krijgsstelsel te aanzien als een maximum dat niets hem zal doen overschrijden. i) ....Ge zult verzachtingen toestaan, zegt gij, heeren militaristen, en ge zult sommige vrijstellingen behouden. Het zy zoo T Maar aan wien zult gij ze toestaan Zal het aan den ryken student zijn wiens studiën niet kunnen onderbroken worden Zal het aan den ambachtsman zyn, welken uwe wet aan zijnen leertijd outrukt Zal het aan den ambachtsman zyn.welken uwe wet aan zijnen leertijd ontrukt Zal het aan den landbouwer zijn, juist op het oogenblik dat hij het meest zyn te huis moet beminnen om hem getrouw te blijven en om zich niet te vervreemden van de voorouder- lij keeigendommelijk heid Zal het aan den werkman zijn die begint met den last des huisgezins te verlichten, die op de schouders van het hoofd des huisge zins weegt 1 En uwe onschendbaarheden zullen geweizigd worden volgens de poli tieke stroomingen die u zullen mede slepen Gij hebt reeds dikwyls uwe pillen van versterkingen,bewapeningen en het overige verguld met de begoochelende streelingen van vaderlandsliefde, van onafhankelijkheid en nationalen rijk dom. maar meent gij dat men altyd ge reed staat om u te gelooven Een ezel stoot geen tweemaal tegen denzelfden steen. Het volk weet wel dat gy zoo wei nig mogelijk de aanwerving zy'ner pries ters en zijner opvoeders zilt eerbiedigen en dat de onschendbaarheden, welke men u zal toevertrouwen, weldra fliere fluiteryen zullen zijn welke uw cosmo politism, om niet te zeggen uwe ongods dienstigheid, u weldra aan kant zal doen zetten. Men ziet het, de Katholieke pers, zoo van het Walenland als van het Vlaamsche land, is het eens om zich te verzetten tegen alle bezwaring van krijgslasten, en dus tegen alle leger- herinrichting, want herinrichting loopt noodzakelijk op verzwaring uit. Nu vooral, dat nijverheid en handel door eene krisis getroffen, waarvan men noch den duur, nog de ergheid kan voorzien,moet alles vermeden wor den wat den toestand der bevolking kan bezwaren. Hoeveel wonderen gebeuren er te Lourdes Als gij de boekeu over Lourdes na leest, dan zult gy daarin vinden, dat er sedert Maria's verschoningen aan Ber- nadette tot nu toe, dat wil zeggen, sedert 50 jaren, telken jare ongeveer 100 men schen van kwalen en ongelukken won- De jonge vrouw zag hem uitvorschend aan. O, als ik u maar kon vertrouwen 1 mompelde zij. Als gij mij helpen wildet Ik kan het, en ik wil het ook! ant woordde hij snel. Hun blikken ontmoetten elkaar, en er Bprak zooveel medelijden, zooveel vriende lijkheid uit zijn oogen, dat Lea, in een plotseling vertrouwen, haar hand in de zijne legde. Wat beeft ge, kind I zegde Frans. Ge lijkt geweldig moede. Ik heb den geheelen weg geloopen. Werkelijk Dan is het geen wonder. Maar nu buiten alle gekheid, wilt ge eerlijk bij ons blijven Zij knikte. Ja, of mijn ouders moesten mij wei geren. De t ouders hielden onderwijl een korte doch stormachtige beraadslaging in een hoek. Daarna naderde Sybille haar dochter. Kindlief, zegde ze huichelachtig tee- der, als ge ons beter kent, zult ge niet meer zoo slecht over ons denken. Wij zijn arme lieden en kunnen u maar weinig geven, maar wij zullen goed voor u zijn en ons best doen. Lea hoorde nauwelijks wat ze zegde. Na al de inspanning en opwinding deed de reactie zich gelden zij kon niet meer overeind blijven. Arm zusterke zegde Frans medelij- derlyk werden bevryd. In 1907 werden er op die manier 101. in 1906 115, eD in 1808, tot zelfs 200 menschen wonderbaar genezen. In 50 jaar werden er alleen 753 teringlijders door Maria's voor spraak gezond gemaakt, en onder de andere genezenen telt men er van aller lei soort. 51 blinden, 16 stommen, 45 met open wonden, 45 met beenziekten, 111 met gezwollen, 25 met kanker, enz. En hierbij reken ik alleen hen, die opgeschreven werden in het bureel waar de geneesheeren van Lourdes en van elders ziekten en genezingen onder zoeken en aanteekenec. Hoevelo werkelijk genezenen lieten zy onopgeschreven, ofwel omdat de ziekte te onbeduidend scheen, ofwel om dat de genezing ook op natuurlijke wijze kon geschied zijn, ofwel omdat er de eene of andere twyfel bestond Vol gens de verklaringen van ooggetuigen, schrijft men daar de helft niet op van de genezingen die in werkelijkheid plaats hebben. De wetenschap, ook de liberale we tenschap verklaart zich daar machteloos en bekent, is verplicht te bekennen, dat ontelbare genezingen niet redelijk door de krachten der natuur kunnen uitge legd worden. Van de anderen kant be staat er in geen enkelen godsdienst een feit, een enkel, dat niet natuurlijk kan verklaard worden, zoodat God zelf door Maria's voorspraak zyne voorliefde toont voor den catholieken Godsdienst, door feiten aantoont, dat ons geloof als het ware bergen kan verzetten, altijd nog hetzelfde geloof is, als toen Christus zelf op aarde zijne wonderen verrichtte. DITJES en DATJES. Spoorwegkaarten-belasting. Voor België, waar zooveel spoorwegen zijn, zal het wel belangstelling verdie nen, de uitkomsten te vernemen van do reis- of spoorioeghaartjes-belasting in Duitschland. Deze belasting, van het tijdvak i April 1907 31 Maart 1908 op 30 millioen mark geraamd, bracht slechts 17 millioen op. Op 28 November 1907 werd in eene Rijksdagzitting van de ministerstafel nog meêgedeeld, dat de belasting volgens de toen bekende ge gevens 2/3 der raming zou opbrengen, maar ook die verwachting is niet ver wezenlijkt. De opbrengst bleef nog 3 millioen onder het 2/3 van de raming. Van het dienstjaar 1908/1909 is de opbrengst dezer belasting op 24 millioen mark geraamd, maar de ontvangsten in het eerste kwartaal bedroegen slechts 4 mil lioen mark of 800,000 mark minder dan in hetzelfde kwartaal van het vorig dienstjaar. Indien de teruggang op deze schaal aanhoudt, zal de opbrengst dus in het loopende jaar ternauwernood 14 mil lioen mark bedragen, of 10 millioen minder dan de raming.De oorzaak daar van is de stelselmatige overgang vao dend. Ge moet rust hebben. Ga nu slapen morgen spreken we verder. Gehoorzaam als een kind liet Lea zich door haar moeder naar een bovenkamerke brengen, doch toen het morgend werd, kon zij niet van haar bed opstaan en weken lang was zij aan al haar strijd ontrukt. Toen Sybille Lea naar bed had gebracht vond zij haar man nog aan tafel zitten Frans lag al op een sofa te snurken. Die slaapt zijn roes uit 1 dacht de vrouw en nog wel een uur lang zaten ze beiden allerlei plannen uit te broeden om het geld van Lea in handen te krijgen. Toen ze het eens geworden waren, stond Sybille op. Ik zou wel willen weten, of die jon gen werkelijk slaapt. Als een kat sloop zij naar de sofa en boog zich over Frans; doch deze richtte zich zoo snel op, dat hij haar bijna omver geduwd had. Tegelijk haalde hij een revolver uit den zak. Wat moet dat? riep hij. Spionneeren? Denk er aan, dat ik in de gevangenis ge leerd heb, met wakende zinnen te slapen. En sedert ik uit het hok ontvlucht ben, draag ik altijd een revolver bij mij. Dank den hemel, dat ik u dadelijk herkende. Hij ging op een punt van de tafel zitten. Ziezoo, sprak hij, nu is mijn hoofd weer geheel helder. Vertel mij nu eens wat van Lea. Wie is dat meisje eigenlijk. De oude lieden zagen elkaar angstig aart en antwoordden niet. reizigers, die vroeger in de eersteen tweede klas reisden, naar do derde en vierdeklas. Verzekerd wordt, dat het by welgestelde personen gewoonte is geworden om, uit protest tegen de spoorwegkaartjes-belasting, in 3" klas te reizen. In de gewone treinen zyn de eersto klas rijtuigen onbezet, de tweede klas is slecht bezetde derde en vierde klas-rijtuigen zyn nog, nog nooit zoo vol geweest als tegenwoordig. Middel tegen de tandpijn. Neemt de penwortel van weegbree, of weversblad, schilfert hem af, en doet een stukje daarvan in het oor, aan wel ken kant de tandpijn is. De hevigste tandpijn is in een kwart uurs gestild. Iedereen dacht dat én liberalen on socialisten voor ver lof plichtenden soldatendienstwaren, omdat dan alleman de rijke zoowel als de ar ine den ransel zou moeten dragen. Ge zijt er wel raeé, als ge dat denktEen liberaal blad van Antwerpen de Nouveau Précurseur schrjjft 't Is de militaire kwestio welke, na d zoovele andere vraagstukken, zal die- nen om storm te loopen tegen hot Ministerie, om het te verjagen en d plaats te doen maken voor anderen dio er op loeren. En de strijd zal hard wezen voor de leden van het huidige ministerie. Het schijnt zelfs dat onze ministers reeds afgezien hebben van een lang ministe- rieel leven en dat zy er niet op roke- nen het jubileum van 25 jarige ro- geering, hetwelk de Rechterzijde voor toekomend jaar voorbereidt offleieel te vieren. i 't Is niet alleen de militaire kwestie, i welke zij als een bol aan hunne voeten slepen er zijn er nog andere kwes ties. Men ziet dat voor de liberalen de ge lijkmaking der krijgslasten alleen maar een kwestie is.... van aan het schoteltje te geraken. Heeren, liberalen, de drui ven zijn nog te groen Heeren catholie ken, de oogen geopend en u ingelichl over de ware inzichten onzer tegenstre vers. Krom getrokken hout. Keu kenplanken enz. kan-men weer recht krijgen door zo 24 uren tusschen twee lagen vochtige doeken te leggen. Het hout neemt juist zooveel vocht aan, als noodig is om weer den rechten vorm te krijgen. Senaat. Congo. De hooge vergadering heeft in zijne zitting van Woensdag 9 September gestemd De overneming van Congo met 65 stemmen tegen 24 en li onthoudingen. De koloniale wet met 66 stemmen tegen 22 en 10 onthoudingen. M. Raepsaet was afwezig. En wat is dat met het gestolen kind? vervolgde FranB. Hebt gij die kleine of hebt gij ze niet Hij speelde gevaarlijk met den revolver, den loop bij toeval op vader Lenz gericht, die op zijn stoel begon heen en weer te draaien. Sybille Behoof den arm met het wapen krachtig opzij. Geen gekheid jongen, dat meisje schijnt u in het hoofd geslagen. Ge zijt machtig en nieuwsgierig. Frans haalde onverschillig de. schouden op en zegde In het hoofd geslagen Neen, zoo erg is het niet. Ik zal u echter wat zeggen, als ge wilt dat ik bij u blijf en aan alles mee doe, moet ge klaren wijn schenken. Ik wil weten wat er aan de hand is. Dus vooruit wie iB die Lea en waarom noemt zij zich uwe dochter En hebt gij het kind Als gij mij dat niet Zegt, verroer ik geeirlid. Ge hebt veel praat bromde Lenz. Ge zult wel een toontje lager zingen, als ge hoort welke plannen uw moeder met u heeft. Bah die jongen is het niet waard I riep Sybille boos. Ik had niet gedacht, Frans, dat ge om dat schepsel tegen mij zoudt zijn en wil toch enkel uw goed. Ge kunt schatrijk worden als gc mij laat be gaan. En vertrouwelijk dicht bij hem ko mende, listig met de oogen knippende, vroeg zij Hoe bevalt u die Lea, zeg (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1