EEN EX ANDER. Hoe eerlijk toch Allerhande nieuws. Holland. Frankrijk. Duitschland. De taal is gansch het volk. Zeker taalzuiveringsgenootschap heeft voor den naam Apotheker in het Hollandsch ten zeerste aanbevolen Ge zond heidsherstel lingsmiddelentesa men mengingsverhoud ingkundige. Misrekend. In Duitschland maakt men eenen tunnel door eenen berg tus- schen Weisenbachen Reichenbach om er eenen yzerenweg door te doen loopen. By het boren van tunnels begint men altijd aan beide kanten van den berg te gelijk om het werk te bespoedigen. De berekeningen zyn zoo nauwkeurig gedaan dat de twee gangen te midden in den berg op elkander uitkomen. Bij het boren van bovengezegden tun nel hebben de twee gangen elkander niet ontmoet, maar hunne uiteinden liggen op zes meters afstand van elkan der. Men zal dus bijkomende werken moe ten uitvoeren om den tunnel in orde te brengen en dat zal veel geld kosten. Het boren van den tunnel heeft 100 miljoen vereischt. Men zegt dat die verkeerde uitkomst zou veroorzaakt zijn door het feit van eenen Italiaanschen werkman, welke de richtiDgstoestellen een weinig zou verplaatst hebben. De heer Beernaert heeft, sedert het hem overgekomen ongeluk, Ragatz kunnen verlaten en is naar St. Moritz (Engadine) kunnen gaan. Hij draagt den arm in een verband. Do heelmeester Garré, hoogleeraar te Bonn, besteedt de beste zorgen aan den Staatsminister en heeft verklaard dat hy zeer tevreden was over den toestand der breuk. M. Beernaert zal eenigen tyd aan het Como-meer verblijven en in het begin van October langs den Simplon-spoor- weg naar België terug keeren. De liberalen gazetten stODden over eenigen tijd vol van schandelen, in Italië door geestelijken gegeven. Het een na het ander bleek elk schan daal niet anders te zyn dan een laster, eene uitvinding, verzonnen om het pries terkleed hatelijk te maken. Nog één bleef Priester Riva, van Milanen, was veroordeeld lot 16 jaar gevang wegens misdryf tegen de zeden. En nu heeft de vader van een der meisjes, die de meest beschuldigingen tegen den priester uitgebracht had, op zijn sterfbed bekend: dat de aanklachten valsch waren. Het meisje zelve bekent het nu ook, maar verklaart tot haar beschuldigingen gebracht te zijn door den dwang die een commissaris van policie op haar uitoefende. Het proces van den E. H. Riva zal nu herzien worden, maar de logiemannen zullen niet ophouden nieuwe slachtof fers te zoeken. En de liberale gazetten en helhondsbla- den zullen met gretigheid altijd voort de lasterende uitvinding opnemen, en de in eerherstellingen der gelasterde priesters verzwijgen. Maar wanneer een liberale onderwij zer in eene Brusselsche voorstad zich aan schandalligebezoedelingen van kin deren plichtig maakt, dan wordt dit voorzichtig verzwegen en weggemoffeld. Dat is liberale eerlijkheid. Ter stemliussen. Ah indien het volk mocht 6temmen ten voor- deele der remedién met welke overeen komst zou het stemmen voor de purgerende slijmverdrijvende Pil Walthéry, welke om zoo te zeggen de eenige remedie is die men sedert 30 jaren gebruikt tegen meest al de ziekten 1 fr. Eene doos is voldoende in een jaar. Vlaggefeest. Zelden was er te Nederbrakel zooveel volk bijeen als Zondag te gelegenheid der inhuldiging van het vaandel der Katholieke Jonge Wachten. Om 10 llt uur werd tijdens de solemneele mis het prachtig vaandel gewijd. De eerw. heer pastoor hield eene gloedvolle aan spraak voor de Jonge Wachten. De leden van Gent en Vorst waren reeds van 's mor- gends aangekomen. Na de plechtigheid werd het vaandel naar de woning van den heer Burgemeester gedragen en er om 3 uren afgehaald door eenen stoet van 40 maatschappijen met honderden leden, welke de verschillige mu ziekkorpsen volgden met wapperende vlag gen. In de ruime zaal van de patronage hield M. Beyaert, van Brugge, eene kranige aan spraak. De feestelijkheden werden gesloten door een puik Concert, gegeven door de konink lijke fanfaren van Sottegem. De muzikanten werden aangevallen door het liberaal janhagel der gemeente. Het muziek van Sottegem moest van den kiosk vluchten, en verscheidene personen werden van uit de herbergen op steenen en pint glazen onlhaald. Anderen waren met groote messen ge wapend Een Ronsenaar kreeg eenen mes steek in den rug een andere werd letter lijk den wijsvinger afgesneden en nog ande ren kregen veel slagen met stokken of werden gewond door steenen en pinten, welke de liberalen in de duisternis achter hen wierpen. De katholieken werden ach tervolgd tot in de statie, waar al de ruiten uitgeslagen werden. De twee gekwetste Ronsenaars werden verzorgd door M. Christiaens de eerste moest na ïrhet hospitaal gedragen worden. Een derde Ronsenaar kreeg op de markt een geweldigen schop op den buik, zoodat hij bewusteloos nederviel. Dr Vanoyen ver zorgde hem. De Eerw. heer Onderpastoor Wildeman, werd in de Kasteelstraat grof beleedigd, door een der liberale kopstukken. Dat is de liberale verdraagzaamheid en vrijheidsgeest Enfin, de liberalen hebben weer eenB de beest uitgehangen 't vat geeft uit wat het in heeft. Een erg ongeluk gebeurde op den spoorweg. Zaterdag namiddag waren baan- werkers aan den arbeid op den ringspoor- weg tuBschen de Birminghamstraat te Molenbeek en de vaartbrug te Anderlecht, wanneer in volle vlucht de express uit Doornik kwam aangestoomd Een der werk lieden, de genaamde Pieter Plettinckx, kon niet intijds wegspringen en werd door de locomotief gevat. De ongelukkige raakte onder den trein, die hem over 't lichaam reed. Het hoofd werd afgesneden en 't lichaam vermorzeld. De bloedige overblijf sels van het slachtoffer werden in een laken opgenomen en naar het doodenhuis over gebracht. Zonderling samentreffen Op den expresstrein bevond zich de zoon van het slachtoffer, die bediende is in de Noord- s'atie. De arme jongeling viel buiten kennis en moest weggedragen worden. De politie te Brussel heeft Zondag nacht eenen persoon aangehouden, zeg gende te heeten Fernand Laroche, auto- mobielstoker, geboren te Parijs, op 3 Octo ber 1878, wonende te Versailles, en die verdacht is, valsche vijffrankstukken te hebben uitgegeven. Hoe men te Schaarbeek met de ge meentepenningen omspringt, blijkt uit hetgeen een plaatselijk blad, Le Reveil, meldt Dertien ambtenaars of gemeente- bediende, wier gezamenlijke jaarwedde fr. 44,400 bedraagt, trokken als vergoeding voor bijwerk in 1904, fr. 3138. In 1905, fr. 36.784. In 1906, fr. 44,084.50 en in 1907, fr. 38,098, samen 122,105. Een hunner, wiens jaarwedde 2800 fr, bedraagt trok, in 4 jaar 23,831 vergoeding. Zondag avond was te Etterbeek, de policieagent Hubert Thys, op post in de nabijheid der Veldatraat, rond half elf ure. Men kwam hem roepen en verzoeken zich te begeven in het huis nummer 37 van gezegde straat, alwaar 10 dronken kerels de verbruikers tergden en mishandelden. Thys ging er heen, maar de xo labbers vielen hem op het lijf en brachten hem veel slagen toe. Hij blies om hulp op zijnen hoorn en de nachtwaker Casteels snelde toe. De twee policiemannen snapten den ru moerigste der belhamels vast en wilden hem naar het policiebureel leiden, maar nauwelijks waren zij buiten of de negen schurken sprongen op de policiemannen en wierpen hen ten gronde. Om hunnen makker te bevrijden, begon nen zij gelijk bezetenen op de twee nacht wakers te Bchoppen en te stampen. Agent Thys loste zijnen revolver en zekere Jozef Lucas ontving een schot in den hals en viel dood op de kasseien. De aanvalles gingen op de vlucht De twee policiemannen leidden hunnen gevan gene naar het policiebureel en keerden daarna naar de plaats der worsteling terug, alwaar zij het lijk van Lucas vonden. Het parket is Maandag ter plaats ge weest. Policieagent Thys was in staat van wettige verdediging. Octaaf Verplaetse. landbouwerszoon op de wijk Kapellendries, te Landegem, kwam Zondag avond, rond 9 ure, van Ne- vele naar huis per rijwiel. Onderwege tusschen Vosselare en Lan degem, werd hij door 4 kerels aangerand, die hem ten gronde sloegen en hem erg mishandelden. Hij bekwam twee erge wonden aan het hoofd en eene in de zijde Hij bleef eene uur ter plaats liggen en werd toen door voorbijgangers bij den landbouwer Meers man binnengedragen, waar hij verzorgd werd. Onder den morgend h;eft men hem naar de ouderlijke woning gebracht, waar hij door den geneesheer Kluyskens verzorgd werd. De schurken hebben het uurwerk, en het geld van hun slachtoffer geroofd. Men meldt ons uit Brugge dat zondag nacht eene ongehoorde bandietenstreek in 't midden der stad werd gepleegd. Ds we duwe Van tlslander, 78 jaar oud, die met hare 7ojarige meid woont, werd gewekt door een ongewoon gerucht in huis. De meid, die ook dit gerucht hoorde, kwam naar de kamer van hare meesteres, die reeds door vier zwart gemaakte mannen aan eenen stoel was gebonden. De bandie ten bonden ook de meid en wilden toen vrouw Van Elslander dwingen, te zeggen waar haar geld was. Zij zegde dat haar geld bij den notaris is geplaatst en toen hebben drie van de mannen haar, met den stoel waarop zij ge bonden was, in al de kamers van het huis rondgedragen, om toch maar te vernemen waar zij geld konden vinden. In de kamer der meid gekomen wees de vrouw eene kas aan, die de dieven openden en er 1500 fr, en andere voorwerpen uit haalden. Uit eene andere kas namen ze nog 100 fr. Eene policieronde, die licht zag en ge schrei hoorde is in huis gekomen maar de dieven waren reeds verdwenen, doch drie hunner werden later aangehouden, op het oogenblik dat zij op den trein wilden stap pen. Een hunner schijnt een Brusselaar en een ander een fabriekwerker te zijn. Het parket onderzoekt. Later. De twee aangehoudenen zijn losgelaten. Dezen morgend werden twee Brugsche werkloozen aangehouden, die hun alibi niet kunnen bewijzen. De policie strekt haar onderzoek uit tot zekeren kring, waar ook aanhoudingen ver wacht worden en die veel gerucht zouden maken. De roovers hebben de rentenierster willen mishandelen. Dijnsdag morgend is te Brugge het lijk opgehaald, uit het Minnewater, van Karei Paes, 55 jaar, handelaar, wiens ver dwijning gemeld is 8 dagen geleden. Hij droeg een groot kruisbeeld in zijne onder vest, het hoofd met eene koord gebonden aan de voeten. Alles duidt zelfmoord in eene vlaag van zinsverbijstering aan, ten gevolge van gebrek aan bestandmiddelen. Zondag ror.d half vier, vertrok de goe derentram uit den tramhalt te Borsbeek naar Zurenborg. Gekomen aan de kruising der Krijgsbaan stootte de locomotief in volle vaart op het huurrijtuig van M. De Wel, Nervierstraat en geleid door den koetsier Cyr. Van den Zwalmen, wonende Isabel- lalei, 171, Antwerpen, 34 jaar. De ruiten van den windscherm des trams werden verbrijzeld, het paard van het huur rijtuig komende van Wijneghem, werd zij delings getroffen, in de gracht geworpen en met gebroken bil teruggevonden. De koetsier werd van den bok geworpen, in de gracht neven het paard, in 't aange zicht gekwetst en met ontwrichten schou der, bewusteloos gevonden. In het rijtuig waren gezeten Mev. Stuart, Transvaal- straat, 3, met nog eene andere dame en een kind deze waren gelukkig ongedeerd. Seffens was Dr De Vel, van Meneghem ter plaatse, welke hen verzorgde Door de zorgen van den treinoverste M. F. Voet, werd de koetsier met den tram naar de woonst van M. De Vel meegenomen. Het paard is ter plaatse moeten afgemaakt wor den. Dijnsdag morgend ontstond op het binnenschip Isabella, gemeerd in de Kern- pische Dok te Antwerpen, ruzie tusschen schipper Van Buggenhout en zijne dochter Henrika. Op zeker oogenblik ontstak de vader in zulke hevige woede, dat hij zijne dochter een slag in het aangezicht toebracht waarbij hij haar eenen duw gaf, die haar over boord in de dok deed tuimelen. Andere schippers, getuigen van den twist, sprongen haar dadelijk achterna en gelukten erin, het meisje te redden, en terug aan boord te brengen. Zondag, ter gelegenheid van kermis, was te Leuven, een feest ingericht in het Stadsperk concerto, verlichting en vuur werk. Nooit was er bij dergelijk feest zoo'n massa volk te been, en niet zonder reden, want zelden had men zulk een prachtig en monstergroot vuurwerk gezien. Nochtans het heeft een droevig einde gehad. Een 7tal personen werden min of meer zwaar ge kwetst. De echtgenooten Paeps, wonende B.mkstraat, waren insgelijks met hunne twee kinderen daar, maar werden getroffen door een smartelijk ongeluk. Bij het afgaan van den bouquet vloog een vuurpijl in 't aangezicht hunner kleine dochter van 14 jaren. Zij viel plotselings ten gronde, erg verbrand en het hoofd ge kloven de hersens waren geraakt. Men heeft het meisje naar het gasthuis moeten voeren haar toestand iB uiterst bedenke lijk en men vreest eenen noodlottigen af loop. Het andere kind, een jongentje van 11 jaar, is erg verbrand aan den arm en de hand. Een ander persoon werd door het vuur getroffen in den hals en den rug een anderen aan de borst, enz. Het parket is met een onderzoek begonnen, naar aanleiding van talrijke diefstallen in de herstellingswerktuigen van den Staatsspoorweg. De plichtigen, twee werklieden, die deel maakten van eene uitgebreide bende, zijn reeds gekend. De verhele'rs schijnen te Leuven te nes telen Een onderzoek wordt ook in die richting gedaan. In een gevecht te Doornijk onder dron kaards is zekeie Closs met een mes in den onderbuik gestoken, 15 centimeters diep, zoodat de dood spoedig volgde. Drie verdachten zijn aangehouden. De vermoorde had eene vrouw en vier kinderen. Te RodeneB, in Waalsch Brabant, gebeurde een ongeluk, dat door de bladen volgenderwijze verhaald wordt Om 11 uur ontplofte een ketel, die dient tot het zieden van vodden, strooi en al de andere preparatiën voor het vervaardigen van papier. De ontploffing geschiedde met zooveel geweld, dat de ketel tot op de eerste verdieping is gevlogen, dwars door eenen betonvloer van zware dikte er zijn zelfs stukken weggevlogen, die men niet meer vindt. Geheel de fabriek ligt plat en er is veel schade. Er zijn snijmachienen totaal ver nield. Er is een doode, de genaamde Franjois Vanderstraeten, oud 50 jaren, ongehuwd. Alfons Gyselinck, oud 45 jaar, zal waar schijnlijk zijne wonden niet overleven, hij is totaal gezoden van den stoom hij is vader van 5 kinderen, waarvan 3 minderjarig. Zijn zoon Edward is gevaarlijk gewond aan hoofd en beenen. Toen het eerste oogenblik van verslagen heid voorbij was, snelden de bestuurders der fabri k en de werklieden toe en richtten de reddingswerken in. Vader en zoon Gyselinck en Vanderlin- den werden in de bureelen gedragen. Ver volgens begon men aan de bevrijding van den ongelukkigen Vanderstraeten. Men moest drie kwartuurs werken om tot hem te komen. De arme werkman was gansch verpletterd en moet op den slag gedood zijn geweest. Het scheelde weinig of tien andere werk lieden werden door de ontploffing gedood. Zij waren aan den arbeid op de zolderingen, toen men hen kwam halen voor een drin gend werk op het gelijkvloers. Nauwelijks war n zij beneden of de ontploffing had plaats. De gesprongen ketel was over acht jaar vervaardigd. Over ongeveer eene maand had de bijzondere dienst van bruggen en wegen hem nog onderzocht. Ten 3 1/2 ure is het parket van Brussel in de fabriek afgestapt om een onderzoek te doen. De ramp heeft in gansch den omtrek eene algemeene verslagenheid teweeg ge bracht. Een huisgezin van La Louvifre is vergiftigd door het drinken van koffie met melk. Geneesheeren hebben hen verzorgd en alle doodsgevaar is nu geweken. Bij eene voetbalmatch is te Mariem- bourg een genaamde Hendrickx van de regimentenschool van het 8* linie met de borst op een aarden heuveltje gevallen. In eene woning binnengebracht, is hij daar weldra gestorven. Zondag, kwam te Borgloon de velo- koers Verviers-St-Truien. Een jongeling van Verviers afgemat, liet zich door een motocycletts op sleeptouw nemen. Opeens liet hij de koord los, met het ongelukkig gevolg dat hij in eene gracht terecht kwam op een dikken steen, en een paar ribben brak. Hij wordt te Loon in de herberg Buntinx verzorgd, in afwachting dat hij naar Verviers zal kunnen worden overge bracht. Een schrikkelijk drama is gebeurd in eene herberg te Bergen, gehouden door eenen schilder Sacco genaamd, die getrouwd is, en vader van een zoontje van 6 jaar. De man is een drinker en twistzoeker en meer dan eens had hij gedreigd, zijne vrouw te vermoorden. Maandag vond eene buurvrouw het kind vol bloed op den vloer der herberg liggen. Het was op twee plaatsen gewond aan den hals en aan het hoofd. De vrouw ziende, riep het kind moeder is vermoord De vrouw riep de geburen ter hulp en deze vonden boven inderdaad de vrouw dood te bed liggen. Zij was vermoord bij middel van twee messteken in de borst. Naast het bed lag een keukenmes, en in de kamer daar nevens eene leege jeneverflesch. Onniiddelijk werd de man opgezocht' en men vernam dat men hem in de vaart had zien springen. Een werkman had hem er uit gehaald en daarop was hij het veld in gevlucht. In de rue Rotron, te Luik, heeft eene moordpoging plaats gehad Zekere Mulders bracht aan zijne vrouw, Leonie Stass, eenen messteek toe. Ziehier in welke omstandigheden De echtgenooten Mulders, beiden nog zeer jong, waren getrouwd in April, maar de wittebroodsweken duurden niet lang. Reeds 's anderdaags hadden er standjes plaats in het huis. De man verweet aan zijne vrouw dat zij thuis een ouden vriend ontving. Er had zelfs een twist plaats tusBchen de beide mannen. Mulders zich moetende verwijderen', ver bood zijne vrouw uit te gaan. De vrouw overtrad dat gebod, doch keerde weldra terug. Tehuis komende, vernam de man dat zijne vrouw was uitgegaan. Hij werd woedend kwaad en bracht zijne vrouw eenen messteek toe Daar zijne vrouw om hulp riep, stak de man haar eene prop in den mond en begon haar daarna te verzorgen Het is slechts 's morgens dat Leonie Stass, zich erg onwel gevoelende, naar het Beiersch hospitaal heenging. Zekere Alfons Detilleux, 51 jaar oud, geboren te A- denne, koopman in paarden voor het voorttrekken der schepen, leefde gescheiden van zijne vrouw. Zondag werd zijn lijk gevonden in een stalletje dat hij huurde in de Vleeschhou wersstraat, te Namen Het lichaam bevond zich in ver gevor derden staat van ontbinding en de ratten hadden het vleesch van de kuiten en van het gelaat afgeknaagd. Het lijk moet volgens de schatting der geneesheeren, daar minstens een drietal maanden gelegen hebben. Niemand begrijpt hoe het komt dat hij daar zoolang kan verbleven hebben buiten wete van eenieder. Te Hollogne aux-Pierres viel een werkman in den phosphoorput onder eene instorting en werd op het oogenblik ge dood. Hij was vader van twee kinderen. -- Eigenaardige bedevaart. Over een 22tal dagen vertrok de heer Govaer, uit Hasselt ter bedevaart naar Lourdes en dit per rijwiel. Na 22 dagen is hij gaaf en gezond teruggekeerd na 2800 kilometers afgelegd te hebben. Hartelijk welkom in 't land. Men telegrafeert uit den Haag aan den L'ikalanzeiger dat Koningin Wilhelmina stilaan hersteld en dat eene gelukkige geboorte verwacht wordt voor Maart aan staande. Het parket heeft een onderzoek gedaan in de bureelen der Engelscb-Fransche maatschappij, te Parijs, die voor doel had de handelsbetrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk te bevorderen. Het kapitaal bedroeg a5 millioen. Al de boeken zijn aangeslagen. Men deed een reusachtig koffer open maken en vond er... fr. 3,5o in. In de woning van den gevluchten bestuurder te Asnières, werd ook eene huiszoeking gedaan, ook inde bijbureelen te Nancy, Tours en Bresl zijn huiszoekingen gedaan en overal zijn de boeken aangeslagen. De bestuurde! van het bijhuis te Nancy is in hechtenii De tijding eener vroegtijdige bevalling was dus valsch, des te beter. De prins gemaal heeft met verontwaar diging verzet aangeteekend tegen 't valsch gerucht welk over de Koningin werd ver spreid. Indien de twee professors Rossengh en Kouwer naar Appeldoorn werden geroe pen, dan was het enkel om de gelukkige, toekomstige gebeurtenis te bevestigen, waarop overigens zal gezinspeeld worden in de troonrede, welke bij de opening der staten generaal moet uitgesproken wor den. genomen. De policie van Parijs was Maandag nacht verwittig i dat er in de rue Dau- benton een man, geheel naakt, lag uitge strekt in eenen bloedplas. De agenten snelden naar de aangeduide plaats vonden inderdaad den gekwetste,die geet teeken van leven meer gaf. Men bracht hem naar het gasthuis der Pitié, waat men een aantal wonden vaststelde, toe gebracht met een mes, dat naast hem ge vonden was. De man was een der ver pleegden van het gasthuis. Hij was duar sedert 26 Augustus en leed aan vlagen van zinneloosheid. Reeds eens was hij ontvlucht en naar zijne familie terugge keerd, maar deze had hem weer naar hel gasthuis gebracht. Maandag nacht nu rond half drie, ter wijl zijn bewaker een weinig rust naa in eenen zetel, stond de man op, gree; een mes en viel den bewaker aan. Alvo rens deze zich kon verdedigen had hi hem ten gronde geworpen en met het ma bewerkt. Hij had reeds diepe wonden ee: hij om hulp kon roepen. De zieken, ver schrikt door het gerucht dat de zinneloozt maakte, stonden op. Er begon nu jacht op den zinnelooze.maar hij vluchtlt met het mes in de hand. Door banken opeen te stapelen ge raakte hij over den muur en kwam aldui in do rue Danbenton, waar hij neerviel Daar moet hij zichzelven de wonden k kwestie hebben toegebracht. De geneesheeren kunnen nog geet nitspraak doen over den toestand van dei ongelukkigen bewaker. Een beambte van den cineriato graaf Gurilli Glasner, te Laval,Frankrijk de genaamde Jan Grollier, 19 jaar oud beminde sinds eenigen tijd een jon» meisje van fooreieizigers, maar had niettegenstaande al zijne pogingen, nq geen enkel woord aanmoediging kunntt bekomen. Hij besloot alsdan zich te zelfmoorden Hij W3S beambte geweest in eene dier gaarde van den temmer Abmed ben Anui Bei-EI-Gaid, met wien hy overigens it goede verst indhouding was gebleven hij nam deze omstandigheid te baat 0: de tent binnen te dringen, waar hij, gfr kend zijnde, vrij kon in- en uitgaar, zonder dat men hem eenige opmerkingen maakte. Op het oogenblik dat hij wist dat h niet werd gadegeslagen, trad Grollier i de leeuwenkooi en sloot deze achter hen om niet verontrust te worden. Ken der leeuwen sprong hem aac stonds naar de keel en scheurde die ope met eeno enkele beet, na hem ookd borst en de schouders met zijne klauwe te hebben geopend. Op zijne kreten kwam de tiertemme Amed en het personeel eener tent worst» laars ter plaats, om de wanhopige te l vrijden. Het was evenwel reeds te laat. In eenen zijner zakktn vond m eenen brief van vaarwel aan deze die h beminde, De belastingrol van de stad Essen b» vat sedert eenige dagen den naam va: M. Krupp von Bohlen-Halbach, die ver leden jaar getrouwd is met de dochte van den overleden kanonnenkoning. M Krupp komt op dien rol voor met ht schoone sommeke van 1,769,500 fr. e hij betaalt nagenoeg evenveel in de g» meente Bredeney, waar zich de vili Hügel, zijne zomerverblijfplaats, bevindt Hij geniet de zeer benijdbare eerde eerst of hoogste belastingbetaler van Duiticb land te zijn, want de keizer betaalt gee belasting. De komst van M. Krupp te Essen heel evenwel een zonderling gevolg. Volgeni het kiesstelsel in Pruisen telde de eerst! klas kiezers te Essen 174 burgers. Thaü evenwel zal zij er nog slechts 27 teller daar deze groote lastenbetaler den cijö zoo zeer heeft doen klimmen, dat 1 kiezers van eerste klas overgaan in tweede. Dit is een kiachtig argument tegen 1 kiesstelsel, aldaar nog in voege. Lokal Anzeiger deelt een aan tal inlichtingen meê over de nieuwe b:- lastingen, welke in Duitschland zulla geheven worden, want men heeft er meS en meer geld noodig voor het onverzt delijke militarism. Er zal dus ook eec belasting worden gelegd op het verbrui van elektriciteit en gas tot verlichting; waarbij vooral de huiselijke verlichtin| zal getroffen worden. Verder zal er eent belasting worden gelegd, op de reclaata in al hare vormen. Wat de aankondigin gen in de dagbladen betreft, die vat vraag en aanbod van plaatsen van mee- deeling van geboorte of overlyden zulle! vrij blijven, en er zal ook verschil wor den gemaakt tusschen de dagbladen md groote oplaag en de dagbladen met klein! oplaag. Zooals reeds gemeld zal de zeer onpo pulaire taks op de spoorwegkaartjes wor den afgeschaft. Pruisen zal eene vermeerdering de! belasting op het inkomen vragen, wegeol de i3o millioen mark die er noodig zijn, tot verhooging van de jaarwedden vat ambtenaren, onderwijzers en geestelijken,

De Denderbode | 1908 | | pagina 2