coisra-oi Zondag 20 September 1908 5 centiemen per nummer Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Landgenooten STANHOPE Land- en Tuinbouw. Godverlooclienend onderwijs. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit ulad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der lcwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Ikutte-Goosaens, Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in alle Postkantoren des Lands. CIJ1QUE HUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamon fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggostuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dinsdag en vrijdag in don voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 198eplember 1908 De roode,groene en blauwe logenaarsen bedriegers aan den schandpaal Le Peuple, het roode orgaan, ontving dezer laatste dagen een schrijven van gezel Vandervelde thans in Congo ver blijvende, 't welk de eerste indruk ken vervat zijn welke hij in Congo heeft opgedaan. Vooreerst raakt M. Vandervelde de kwestie aan die aan rooden, groenen en blauwen tot stokpeerde diende in de laatste kamerkiezingen, namelijk, dat onze militianen naar Congo zouden ge zonden worden. Men is in Congo algemeen 'takkoord, zegt M. Vandervelde, dat het zenden van blanke soldaten naar 't zwarte land volkomen nutteloos zijn zou. De officieren der openbare macht zeggen openlijk dat zij, ten geenen prijze ver langen dat men blanke soldaten tot hunne beschikking zou stellen. «Wat zouden wij met blanke soldaten verrichten, vroeg Kolonel Lanton- nois Wij zouden ze bij den eersten bivak zien doodvallen lijk de vlie- gen... BlaDke Officieren, ja, hoe meer hoe liever... maar blanke soldaten i nooit Ziedaar besluit M. Vandervelde wat het zenden van blanke soldaten naar Congo betreft. Maar zie de roode, groene en blauwe volksfoppers hebben, gedurig ondanks de herhaalde logenstraffingen, bij woord en schrift, houden staan dat onze Bel gische militianen naar Congo zouden gezonden worden om er, gelijk Pie Daens verklaarde, door ziekten van allen aard weggemaaid en door de zwarten met krot en mot opge- Iret te worden... De schandalige leugens en bedriege rijen van blauwen en rooden en vooral van Pie Daens, de volksfopper zon der weèrga, worden dus door den rooden chef Vandervelde luidruch tig gebrandmerkt. Wat zegt ge nu, gij, kiezers, die op zulke schandalige wijze zyt bedrogen geworden. Is hij wel een eerlijk politieker hij die, gelijk Groene Pie, liegen, bedrie gen en foppen durft Wat gezel Vandervelde ook aanmerkt is de ontoereikendheid der geldmiddelen waarover 't Congobestuur beschikt. Deze ontoereikendheid, zegt gezel Vandervelde, springt in het oog, als men de inrichtingen der verschillige de Amerikaansche detective. 33e Vervolg. Hoe ze mij bevalt bromde Frans. Wat heeft dat er mee te maken Beant woord eerst mijne vragen. Hoor eens jongen, ge zijt te driitig. Ge laat een mensch nooit behoorlijk uit spreken. Luister als het eens uitkwam, dat het meisje eene rijke erfenis kreeg, wat zoudt ge dan doen om haar geld machtig te worden Alles luidde het antwoord van den waardigen zoon. Ik schrik voor niets terug. - Hoor nu dien jongen.grinnikteSibylle, verrukt over deze manier van spreken. Maar dat ding zij wees op den revolver waar mee Frans een veelbeteekenende beweging gemaakt had hebben we niet noodig. Zij moet in leven blijven, want ge moet haar trouwen. Trouwen Verbluft zag Frans zijn moeder aan; toen liet hij zich langzaam van de tafel glijden en begon te lachen, alsof hij een kolossale aardigheid had gehoord. Ik met die meid trouwen Ha, ha, ha Daar zal ze blij mee zijn Blij of niet, zegde Sibylle kortaf, ze moet zich er in schikken. Frans wipte rich weer op de tafel. diensten van Boma bezoekt.Voorzeker «die beperktheid heeft niet belet groote dingen te doen en het zou waarlijk onrechtvaardig zijn, geene hulde te brengen aan de krachtige pogingen van dezen die ze teweeggebracht hébben maar degenen zouden zich bedrogen zien, die denken, dat eens de overne- ming gedaan, België zich kan tevre- den stellen met de zaken hunnen gang te laten gaan, zonder het getal agenten te vermeerderen en meer geld, veel meer geld te besteden om do kolonie in waarde te stellen. Maar wie heeft er daar nu toch ooit aan getwijfeld dat Congo voor België een geldelijke last zijn zal, maar toch in de hoop, dat wij of onze nakomelingen er de vruchten zullen van plukken Gezel Vandervelde brengt ook buide aan de Missionnarissen. Hij trof twee Missionnarissen aan be zig met 155 tol 200 zwartjes te onder wijzen en hij vindt dat dit getal te groot is voor twee personen. Nu hierin heeft gezel Vandervelde overschot van gelijk. Als men in be schaafde Europa oordeelt dat 50 leer lingen voor een onderwijzer reeds te ïeel is wat moet het- dan ia Congo zijn meteen dubbel getal wilde zwartjes Maar wat wil men toch Als er geen grooter getal Missionnarissen zijn en zieti tot hiertoe geen enkele wereld lijke heeft aangeboden om zich aan 't ondankbaar en slaaflijk werk der op voeding van die wildemannekens toe te wijden. Maar de blauwen, groenen en rooden houden er niet van. Natuurlyk en 't zou niet anders kun nen zijn, gezel Vandervelde, die geus is tot in 't merg der beenderen, vindt dat men in Congo niet voel houdt van de zwarten die door R. G. Missionnarissen zijn opgevoed. En waarom Luistert Het is niet zonder belang dat para- doxaal feit vast te stellen dat wij in Europa aan de Katholieke Kerk het verwijt toesturen dat zij aan de armen do onderwerping predikt,terwijl men, in Afrika integendeel, erover klaagt dat de Zendingen, van de inlanders ongewilligen en kwaadwilligen ma- keu met hun te zeggen dat hunne ziel zooveel waard is als deze van eenen i blanke en dat alle mensche gelijk zyn vóór God. Gisteren nog, zegde n een hoog ambtenaar van den Congo- staatHet ergste zaad van opstand in Congo, zijn de Missionnarissen, pro- tcstantsche en katholieke. Voorzeker strekt dit den hoogen ambtenaar, ongetwijfeld een geus, niet ter eerc... Zouden de Missionnarissen, misschen volgens hem, moeten zeggen tot onze zwarte broeders Go zijt een ondergeschikt en gedoemd ras, zonder ziel Zij ziet er anders niet naar uit, of ze zich laat dwingen, merkte hij op. Ik weet wel niet. hoe ze bij u is gekomen, maar ik denk niet, dat ze het hier lang zal uithou den. En nog minder geloof ik, dat ze me gaarne mag lijden. Wees daarover maar niet ongerust. Wij zullen haar wel klein krijgen. Een kwaadaardige blik was in Sibylle's fijne oogen. Oho riep Frans, dat beduidt dus, dat ge het kind hebt, waarover zij sprak Maar ik zeg u nog eens als ge niet op biecht, wie zij is en hoe ze bij u komt, trek ik mijn handen er van af. Nu goed, gaf Sibylle toe ik zal u alles uitleggen. Onze dochter is ze niet wij weten echter, aan wien zij behoort, en dat zij een groot vermogen te wachten heeft, zoodra haar indentiteit is bewezen. Dat doen wij niet, voor ze met u getrouwd is. Zijt ge het daarmee eens Ik zal er eens goed over denken. Ik ga nu slapen. En een paar minuten later lag hij weer op de sofa, vast in slaap, terwijl het oude schurkcnpaar nog wat opbleef om schoone plannetjes te maken. XXI. Toen Alan Burton in het kantoor van Flynn kwam, groette deze hem op eene wijze, waaruit duidelijk op te merken was, dat hij den jongen man ongeduldig wachtte. Maar de Missionnarissen zouden hun ne heiligste plichten miskennen en lie gen tegen de sterren op, indien zij moes- ton loochenen dat alle menschen der wereld gelijk zijn voor God Nu, begrepen, want 'tis gemakkelijk te raden waarom de hooge ambtenaren zouden willen dat do Missionnarissen onze zwarte broeders in dien staat van ondergeschiktheid zouden behouden die hen maar al te vaak aan uitbuiterij zou blootstellen. ï>e stalmest. Stalmest is in 't algemeen erkend voor den besten mest. En niet zonder reden hy bevat al do voedende bestanddeelen die de plant noodig heeft en verbetert daaren boven den grond door den humus die hy nalaat. Volgens de meeste scheikundigen be vat half verteerde stalmest per duizend 4 k stikstof. 2 1/2 k. fosfoorzuur en 5 k. potasch. Hot spreekt van zelf dat alle stalmest dezelfde weerde niet heeft. De samen stelling hangt hoofdzakelijk af van de soort der dieren, van de voeding, van hot strooisel, van de bewaring, enz. Wij zijn niet voornemens hier deze versehilligo faktoren te bespreken, wij zullen ons enkel bepalen met eonige woorden te zeggen over het bewaren van stalmest, aangezien daar bijzonder nog veel tegen gezondigd wordt. Eene eerste fout die nog al dikwijls begaan wordt, is dat de mest in zomer tijd te veel aan de brandende zonnestralen blootgesteld is. Onder den invloed der hevige warm te verliest stalmest veel van zijne waar de omdat de gisting (de verrotting) te snel vordert en or eene aanzienlyke hoeveelheid stikstok ontsnapt. Daarom is het altijd best dat de mest put langs de noordkant van een gebouw aangelegd zy of ten minste door lom merrijke boomen tegen de zon beschut weze. Des winters en in het regenseizoen wordt de stalmest niet zelden uitge spoeld en uitgeloogd door het water. Het zal genoeg zijn, meenen wij, de aandacht der landbouwers daarop in te roepen, om hun te doen begrijpen hoe veel de stalmest verslecht door het weg vloeien langs de straatgrachten van het bruin me3t3ap Met wat goeden wil en soms met geringe onkosten kan zulks vermeden worden. Ten laatste zal men zorgen do mest der verschillige dieren in lagen te mengen, om aldus eene regelmatige gisting te he komen. In De Landbode van 1 Augusti laatst, maakt M. De Caluwe, staatsland- bouwkundige te Gent.eone zeer gegronde Goed dat ge komt, zegde hij ik heb eene gewichtige boodschap voor u, die mij twee uren geleden werd gebracht. Hij gaf hem eenen brief, waarvan de ge heimzinnige inhoud luidde Het tijdstip is nabij, waarop Mevr. Burton den heer Flynn in vertrouwen zal nemen. Ook zult ge goed doen, hem alles te vertellen en naar zijnen raad te hande len want voor u begint nu een strijd tegen Vernet, waarbij alle behendigheid noodig is om hem te kunnen overtroeven. Een vriend. Tot zijne verbazing bemerkte Alan dat dit briefke met dezelfde hand geschreven was als het papierken dat de orgeldraaier had achtergelaten. Wie bracht u dit vroeg hij den advocaat. Een soort schooier, die doofstom scheen te zijn. Dub dezelfde I mompelde Alan. Hij gaf nu aan Flynn den brief, dien Lea voor den advocaat had achterlaten. Deze begon te lezen en zijn gezicht werd steeds ernstiger. Toen hij de lezing geëin digd had, dacht hij even na en vroeg toen Kent ge den inhoud Neen, ik weet alleen, dat Lea het huis verlaten heeft verder niets. Heeft ze u geen mededeeling gedaan f Neen. Zij liet alleen brieven achter voor u, juffrouw French en hare mama. Zonderling Ik begrijp er niets van, vergeef mijne nieuwsgierigheid, mijnheer opmerking betrekkelijk de samenstel ling van stalmest. Hij zegt onder andere dat het eene groote dwaling is te geloo- ven, zooals men in vele leerboeken aan treft, dat mest betrekkelijk te weinig fosfoorzuur inhoudt. Zeker komt dit bestanddeel er in min der hoeveelheid in voor, dan stikstof en potssch doch wij mogen niet uit het oog verliezen dat de eischen der planten aan fosfoorzuur ook zoo hoog niet zijn dan voor de twee aDdere elementen. Ten bewyze haalt hij de samenstelling aan der volgende vruchten Stikstof fosfooriaur potasch Weidegras 5 1,5 4,6 Aardappels 3,2 1,6 5,7 Voederbeeten 1,8 0,6 4,1 Uit deze cijfers volgt klaarljjk dat de samenstelling van stalmest heel redelijk is. 't Is dus een valsch gedacht te ge- looven dat men in grooter hoeveelheid fosfaten moet aankoopen dan stikstof- mesten of potaschzoutenWel integen deel,deze laatste ammoniaksulfaat voor al speelt soms de hoofdrol.Wij besluiten er niet uit dat men de fosfaten mag ver- waarloozen, wel integendeel. Wij mee nen dat die verschillige meststofleu gelijktijdig met stalmest dienen aange wend te worden om dezen laatsten te volledigen zoo men hooge en winstge vende opbrengsten wil bekomen. Dat do landbouwers dus voortgaan met ammoniaksulfaat, het rijkste dor stikstofmesten en ook het profijtigste, met superfosfaat en potasehzoulen te gebruiken en zij zullen er zich wel bij bevinden. William. Het officieel orgaan der Fédération des Sociétés beiges de la Libre-Pensée in 't Vlaamsch Het officieel orgaan der Federatie van de Belgische Maat schappijen der Vrijdenkerij - deelt ou der titel Pour nos écolcs voor «onze scholen de volgende beslissingen meê genomen door het bestuur der rationa listische school Progrès - van Uk kei. Catholiekcn opgelet. iB Om al de gemeentebesturen te ver zoeken en bijzonderlijk de schepe nen van onderwijs aan de ouders, welke kinderen hebben die naar schooi gaan, bekend te maken den tekst en de te vervullen pleegvormen voor liet ont slaan van do godsdienstles 2" Om aide rationalistische kringen en antiklerikale politieke vereenigingeu te verzoeken die propaganda te doen, daar waar de gemeentebesturen het niet zouden doen. Van haren kant heeft de maatschappij La Libre Pensóe De Vrijdenkerij van Brussel in hare vergadering van 1" dezer, Burton, maar bestond er een geschil tusschen u en Lea - Staat daarvan niets in uw brief? Neen, en dat is juist het vreemdste uw naam noemt zij geen enkelen keer. Alleen haar levensgeschiedenis vertelt ze mij. Zij moet veel leed hebben gehad Alan antwoordde hierop niets. Hij dacht na en zij toen Ik wil u bekennen, dat ik gisteren een weinig vriendschappelijk onderhoud met mijne schoonzuster had Sedert dat ge maskerd bal staan wij met elkaar op ge spannen voet. Gis'eren verelde ze mij ook in heel korte woorden hare geschiedenis Ah 1 Ik zou wel eins willen weten, of die overeenkomt met wat er in uw brief 6taat. Misschien was het ontwijkend ant woord van den rechtsgeleerde. Het waB Alan onaangenaam dat de an dere zoo gesloten bleef er kwam op die manier geen licht in de geheimzinnige zaak. Lees het briefje eens, dat gij voor mij hebt ontvangen, begon Alan weer hebt ge geen vermoeden, wie de vriend kan zijn Een vluchtig glimlachje kwam op de lippen van den jurist. Toch wel. De man, die het bracht, was vermomd Hij kwam hoofdzakelijk om mij te vertellen, dat gij in gevaar verkeer- det, dat uw grootste vijand een detective was, Vernet genaamd. Een hevige schrik maakte zich nu van Alan meester. beslist10,000 propagandaboekjes te doen drukken, welke ten dienste der vrijdenkerskringen zullen gesteld wor den. Zij zullen aan de huisvaders het recht doen kennen dat zij hebben om hunne kinderen te doen ontslaan van de godsdienstles in de scholen. Reeds heeft de heer Minister van Onderwijs, enz. aan de bevoegde Over heden omzendbrieven gezonden, hunne aandacht inroepende op de wettelijke voorschriften die uitdrukkelijk die han delwijze der geusche gemeentebesturen verbieden. Doch die geusche gemeentebesturen houden geene rekening van bedoelde omzendbrieven en gaan maar voort met drukking op de huisvaders uit teoefe nen, en dit vooral op de noodlijdenden gelijk te Doornijk. Nogthans, opdat do vrijheid van onderwijs oprecht weze en goede vruchton drago, moet op gcenerlei wijze noch door begunstiging der openbare besturen, noch door hulp- middelen of beurzen het kind gelost worden naar het eene geslicht eerder n dan in een ander. Er bestaat geene i) vrijheid me r, indien het gewe- ten der familiên in strijd wordt gesteld mot hunne belangen. Wie sprak er aldus Wijlen M. Bara in leven liberale minister... Wet op de ouderdomspen sioenen. Uitvoering. De volgende bepalingen worden hij hot koninklijk besluit van 30 December 1902 gevoegd Art. iObis. Buiten de bewijsstuk ken voorzien door artikel 10 2, zal de aanvraag van het pensioen van 65 frank ingediend door de ouderlingen geboren in 1843, '44 of '45, moeten vergezeld zijn van een getuigschrift, vaststeliendo dat de aanvrager eene som van ten min ste 18 frank in de Algemeone Lijfreut- kas gestort heeft. Art. 13bis. De burgemeesters zul len elk jaar eene lijst opmaken, in den vorm aangeduid door den minister, van de personen geboren in 1843, '44, '45, en die hunne aanvraag tot pensioen ge daan hebben. Zij zullen die lijst binnen de 14 eerste dagen van Januari, aan hot bestuur der Algemeene Lijfrentkas laten geworden. Art. 13ler, De algemeene bestuur der der Lijfrentkas, zal die getuigschrif ten afleveren. In den tweeden helft van van Januari, zal bij die getuigschriften opsturen aan de burgemeesters, en te zelfdertyd de ontvangeu lijsten terug zenden. De burgemeesters zullen de lijsten en de getuigschriften, samen met de aan vragen tot bekomen van pensioen, aan liet Bescherm-Ivomiteit laten geworden. Wist Flynn van de pijnlijke positie waar in hij verkeerde en de vreeselijke verden king Te vergeefs deed de jonge aristocraat moeite zijne ontroering te verbergen. De advocaat deed of hij het niet merkte en zegde afgemeten -. Hij vertelde verder, dat ge door uwe trots en eigenzinnigheid u zelve en anderen vastmaakte in een net, dat u noodlottig kon worden. Ja, het was zelfs niet onmogelijk, dat uwe familie-eer er een onuitwischbarc smet door kreeg. Wat de oorzaak was van de vijandschap tusschen Vernet en u, ver telde hij niet, maar gaf mij wel een prach tig plan om dien detectief te foppen. Als Alan Burton, zegde hij, ondanks zijn hoog moed, het noodige gezond verstand bezit, zal hij zich tot u wenden en uwen raad opvolgen. Doet hij dat, dan blijft zijn ge heim bewaard gaat hij op de tegenwoor dige wijze voort, dan zal Vernet binnen een week de hand op hem leggen. Het voorval van dezen middag zal hem daarvan wel overtuigd hebben. Alan had met een mengeling van ver wondering cn misnoegen geluisterd. Begrijpt ge die toespeling op heden vroeg hij hoofdschuddend. Neen. Ik ook niet. De man schijnt echter zeer goed van mijne zaken op de hoogte. Wilt ge mij niet zeggen hoe hij heet Ik heb geen recht zijn naam te noe men. Eene internationale Tentoon stelling te Gent, in 1908. Wij ont vangen de beste tijdingen omtrent de Tentoonstelling der Spijslafel (Kook kunst-Voedingsmiddelen), welke te Gent in November aanstaande, zal gehouden wordeD. In de Belgische sectie, zullen onze Vlaamsche provinciën waardig verte genwoordigd zijn. In de vreemde afdee- lingen, zullen Holland en Frankrijk (vooral het Noorden) eene eereplaats bekleedeu. Ook Duitschland, Oostenryk, Frank rijk, Italië, Spanje, Zwitserland, Rus land zonden talrijke deelnemingen. Onze landgenooten mogen niet ton achter blijveneene vakteutoonstelling alsdeze van Geut, is voor hen eene eenige gunstige gelegenheid om er hunne pro ducten te doen kennen, waardeeron en bekronen. Het is eene handelsreclame van onbetwistbare waarde. Wij raden dus de belangstellenden aan, zonder uitstel, hunne toetreding te zenden aan het algemeen Secretariaat der Tentoonstelling, Godshuizenlaan, 35, te Gent, alwaar alle wenschelijke in lichtingen to bekomen zyn. Nooit, voorzeker, zou Koning Leopold II kunnen voorzien hebben, dat men t'onzent, zooveel beslag zou ge maakt hebben om een der schoonste deelen der geschiedenis van de volks plantingen te aanvoerden, waarmede België zou ryker, schooner en grooter worden. Het ergste was, dat hy, do Koning, dit aanbood. De inbeelding bakt ons zulke poolsen dat men aan tafel de lekkerste spijs opdiene, maar dat een der tafelgenooten hot gedacht krijge te zeggen, dat hij den tafeldieuaar op die spijs heeft zien spuwen, niemand zal er van willen eten buiten hem, die weet, dat het een leugen is. Picard. Ingelegde peterselie. Om ook des winters peterselie te hebben, kan men des zomers de versche planten drogen, of ook planten in potten en deze op vorstvrije plaatsen neerzetten om vor der te groeien. Minder is het bekend.dat peterselie ook ingezouten, voor winter gebruik geschikt is. De versche peter selie wordt dan in den herfst met de stelen iu een pot gelegd, met gekookt en koud geworden zoutwater (pekel) over goten en voorts nog veol pekel erby ge voegd. Hiorop legt men een schoonen steen, die natuurlijk vast moet liggen op ingemaakte peterselie. In de plaats der straffen, die vol gens de Catechismusloer, de gevolgen van liet kwaad zullen zijnwil men in het hert van den mensch de vrees voor de gewapende macht inprenten. Doch die vrees is meestal niet voldoende om het volk in den goeden weg te houden. Oérault Richard. socialistisch afgeveerdigde. Zeg me dan ten minste wat hij is Weer kwam een lachje op het gezicht van den advocaat, Wat hij is Vóór alles een gentle man, wiens warme deelneming voor u een eer is. Was het echter niet zonderling van dien gentleman, als draaiorgelman in mijn kamer te sluipen en zich daar te verbergen Deed hij dat riep Flynn vroolijk. Ja, dat is iets voor hem Mij heeft hij natuurlijk daarvan niets verteld. Weet gij wat, M. Flynn Ik ge loof, dat die onbekende vriend ook een detective is. Ha eindelijk begint hij te begrijpen mompelde de advocaat, en luider voegde hij er bij gij hebt het geraden Het lijkt mij echter, merkte Alan verder op, of hij door het voor mij op te nemen, tegelijk tegen Vernet oorlog voert. Best mogelijk I Dan moet hij een heel slimme jon gen zijn, want ik heb gehoord, dat Vernet tot de beste krachten der geheime policie behoort. Dat is zoo bevestigde de advocaat. O, dan zal het niet moeilijk vallen, uit te visschen, wie zijn knappe tegenstan der is. - Onnoodig tijd vermorsen, meende de advocaat. Gij zult al het noodige vernemen als het zoo ver is. Maar nu de hoofdzaak. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1