Zondag 27 September 1908 5 centiemen per nummer GS"8 Jaar 1089 Er is een God Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STANHOPE Landbouwersbond Onze kleinhandel. Vacantieleergang van den Boerenbond. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit ülad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goossena, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. cuiyuE euiiM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzyde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureolo van dit blad. Aelet26 September I90H Wat zegt ons de gezonde rede De gezonde rede zegt ons dat er een opperwezen bestaat, 't welk in Zich al de volmaaktheden besluit een wezen oneindig machtig, dus almachtig, wys en goed 't welk vryelyk de wereld en het menschdom schiep een wezen dat, om zoo te zeggen, zyn naam schreef op ieder schepsel maar vooral met schitterende letters op den mensch. Die taal der gezonde rede spraken en spreken nog de geniaalste denkers in alle landen en de eeuwen door. God voert den schepter over alles wat beweegt en leeftaan Engelen en men- schen schrijft Hij wetten voor en straft en beloont in 't leven en hiernamaals. Immers God is ijverzuchtig en kan niet ljjden dat hoogmoedige, nietige aardwormen zich de glorie toeëigenen welke Hem alleen toekomt. Maar die aardwormen verheffen liet hoofd tegen Hem op en betwisten Hem do heerschappij over 't ondermaansche. In hunnen helschen overmoed vragen ze Hem Waar zyn uwe titels, uwe geloofs- brieven Bestaat ge wel o Wij denken neen Immers hemel en aarde schiepen zich zelveu vóór millioenen eeuwen; orde, samenhang, mecaniek, eeuwigdurigheid zyn door onveranderlijke wetten gewaarborgd. De zoogezegde God heeft hier niets b in te zien. Wy zyn onafhankolijk, b leven en streven zonder vaar noch b vrees en de schoonste stond onzes b bestaans zal deze zyn, op den welken b den naam van den ontroonden tyran b niet meer geschreven noch genoemd zal worden. Wee allen die zyn gezag b zouden pogen te herstellen, b Zoo spreken de godverloochnaars of vrijdenkers. Maar van waar die wetten Noodzakelijk moet er een macht be staan die deze wetten voorschreef... On mogelijk te beweren dat het een bloote tooval is Laat ons de stelling niet vergeten van den heer Stuart Mill die ons afdoende schijnt Indien het geheel, de wereld, zegt b hij, een begin heeft gehad, dat begin b is, door de voorwaarden van het ge- b val, bovennatuurlijk geweest. De wetten der natuur kunnen geene uit- leg geven over hunnen oorsprong. Wie anders dan God in zyne almacht heeft alles op deze wereld geschikt Als men de vijanden van God aan 't werk ziet daar waar zy den baas spelen, bestatigt men dat zy zich niet bepalen by woorden en bedreigingen. God wordt door hen verjaagd uit de scholen en uit de leerboeken geschrapt God wordt gebannen uit de hospitalen en weeshuizen in den persoon zijner dienaars en dienaressen God wordt miskend, getergd door heiligschenners in zyne heilige woon, in het H. Tabernakel God wordt door hen die Hem haten, verwijderd van het lydensbed der ster venden, dio naar Hem verzuchten, om troost en vergiffenis te ontvangen God wordt door van woede en ver achting grijnzende handlangers der hol de Amerikaansche detective. 34* Vervolg. Gij bedoelt het verdwijnen van Lea Dat is mij even raadselachtig als alleB van haar. Wilt gij mijne eenige ophelderingen daarover geven Zeer gaarne. Ia zij de dochter van Thomas Ullman? Slechts aangenomen dochter. Leven hare ouders nog De advocaat vertelde nu in het kort, wat Lea hem uitvoerig had geschreven en wat den lezer reeds bekend is hare verhouding tot de Lenzen, hunne afpersingen en den overval in het dievenhol op den avond van het bal. Allen luisterde mat toenemende span ning. Zegt zij ook, waarom zij zoo plotse ling haar huis verlaten heeft Neen, daarvoor geeft zij geen reden aan. Zij verzocht mij voorts, haar ook ver der vertrouwen te schenken. En doet ge dat Ja. Alan zag eene poos zwijgend voor zich Flynn stoorde hem niet. Eindelijk zegde hij aarzelend Als het t werkelijk zóó met mijne schoonzuster gesteld is als zij, eene schul deloost vrouw, op die wijze bedroigd en Wat toegelaten, ja, aangemoedigd wordt'tis 't openbaar vervloeken van don naam Gods Bedronken liederlijke kerels,verfijnde heerschappen, ellendige wezens die den naam van God lasteren,ijselijke vlooken uitbraken, worden door de godverloo chenaars vereerd Wanneer de liberale godverlooche naars over mirakels hooren spreken, zyn ze door duivelsche woede bezeten. Volgons hen bestaan of kunnen er geene mirakels bestaan... Het bovennatuurlijke bestaat niet en kan niet bestaan of er zou geen natuur meer wezen. Niets van al wat gebeurt is boven- b natuurlyk, hoe wonderbaar het ook zy Zoo beweerde De Dendergalm het gewezen orgaan onzer Aalstersche god verloochenaars. Wie hot bestaan van God aanneemt kan dat niet schryven in die bewering ligt de loochening van Gods bestaan opgesloten. Inderdaad God is almachtig en bijgevolg kunnen er mirakelen be staan. Maar wat wil men 't Ware immers boter aan de galg gekletst hen de moge lijkheid van het bestaan en de noodza kelijkheid der mirakels te bewijzen door de hel ingeblazen zouden zij u blij ven toeschreeuwen zonder eenig onder zoek Er bestaat noch mirakel, noch God Maar de dwaasheid gaat altijd meer en meer vooruit in de vrijdenkerswereld en slaagt bij velen tot gekheid over. Jan-Jacob Rousseau, een der meest beruchte godsdiensthaters der 18® eeuw, aanzag dezen die de mirakels loochenen als zot genoeg om opgesloten te worden. Zoo schreef hij Die vraag kan God mirakelen doen, zou goddeloos zijn ware ze niet uit- b zinnig het ware te veel eer aandoen aan hen, die dat loochenen, van hen b te straffen ze moeten in een zothuis b opgesloten worden. Zou men waarlijk niet moeten zeggen dat dc- uitgedaagde Almachtige, het beu wordt De talrijke wonderbare genezingen te Lourdes verkregen zyn het ontegen sprekelijk bewijs zijner Almacht... Die mirakelen te Lourdes zijn onte gensprekelijk, ja, onbetwistbaar. Doch in den stryd tusschen God en de duivelsche dwergen die Hem uitdagen, is de zege niet twijfelachtig. Als God openlijk in 't strijdperk treedt, zullen weldra onze hedendaagsche godverloo chenaars, gelyk hunne duizeuden voor gangei's, in 't slijk verdwijnen waaruit ze zyn opgestaan. tor Baron de Korkhove d'Exaerde, ter beschikking der belanghebbende zijn in het lokaal van den Landbouwersbond, Overdekte Markt, Aalst. geplaagd is, dan heb ik haar groot onrecht aangedaan, want ik beschuldigde haar een minnaar te hebben ontvangen en dien buitenshuis te hebben ontmoet. Ik stapelde beleediging op beleediging en heb haar daarmee ook zeker uit haar huis verdreven. Met bevreemding vernam de advocaat deze beschuldiging hij schudde het hoofd, wreef zich langs de kin en vroeg eindelijk eene nadere opheldering. Vertel mij de geheele geschiedenis, beste vriend, opdat ik ten minste een hel deren blik in de zaak hebbe. Alan begreep, dat zwijgen nu niet meer paste. Openhartig en eerlijk legde hij den advocaat de zaak uit, zichzelf in geen enkel opzicht verschoonend hij vertelde van zijn argwaan, zijne vermoedens, gewekt door het ontvangen van geheimzinnige brieven, en eindelijk van hare ontmoeting op den bal-avond met den persoon, die gekleed was als Vrijheidsgodin en van wien Vernet beweerd had, dat hij haar minnaar was Flynn lachte bij deze meedeeling. Neem mij niet kwalijk dat ik u in de rede val, maar die Vrijheidsgodin werd door mijzelf bij u binnengebrachtik weet beslist dat hij Lea Burton nooit eerder ge zien heeft. Dus was hij toch een man Zeker. Vernet kende ik ook. Hij speelde hem dienzelfden avond eene poets en van dat uur dagteekent ook hunne vijandschap. Doch ga nu verder. Alan gaf een kort bericht over alle ge beurtenissen, die gevolgd waren de ont- VAN HET Arrondissement Aalst. Afdeeling Kiekenk.iceeksyndica.ten. Reeds zijn er tentoonstellingen gegeven voor de syndicaten van Goefferdingen, Smetlede, Borsbeke, Erondegera. Op Zondag 4 October, In den Nieuwen Schaapstal te Aalst-Schaarbeek, merkwaardige prijskamp onder de le den; idem op Maandag 12 October, om 9 uren 's morgens, op Ronsevaal, te Erembodegem, door het Syndicaat«De Braekel's-Club voor al*de leden der Syndicaten, alsook voor andere lief heb bers; op 8 November, te Hofstade. Vooruit, mannen Liefhebbers, uit- genoodigd zijt gij Afdeeling Qeiteukweeksyndicaten. Reeds 40 plaatselyke keuringen hebben er gegeven geweest in 1908. Afdeeling: Fruitteelt en Moeshove nier derij. Prachtig was de tentoon stelling van Aygem. De inrichters ver dienen allen lof... Afdeeling Trekhondenktoeek. Op Zondag 27 October aanstaande, keuring van jonge trekhonden, op de Keizerlijke Plaats, Aalst, voor al de leden der syn dicaten van het Arrondissement Aalst. Trekhonden, oude of jonge, toebehoo- rende aan niet leden, worden ter keu ring aanveerd mits inschryving der eige naars in een der syndicaten. Afdeeling Bieënteelt. Er zijn reeds tentoonstellingen geweest met grooten by val te Denderwindeke, te Steenhuize. Op Zondag 27 October en Maandag 28, groote tentoonstelling te Aalst, in de zaal der Roombotermarkt, Keizerlijke Plaats. Liefhebbers van Bieën en van Honing worden verzocht. Afdeeling Hoppeteelt en Tabakteelt. De datums der plaatselijke keuringen zullen weldra aangekondigd worden. Voor alle inlichtingen nopens land- bouw-instellingen, prijskampen, enz. richte men zich tot den algemeenen secretaris den E. H. Alfons Cobbaüt, Aalst. Het bestuur herinnert dat alle Zater dagen morgend de Voorzitter, Baron Lodewijk de Béthune, en den eersten en derden Zaterdag van elke maand, Sena- moeting in het dievenhol, zijn vlucht, zijn laatste onderhoud met zijne schoonzuster en het tooneel van Vernet en den orgel draaier. Een door en door heldere koplachtte Flynn, vergenoegd de handen wrijvend. Die orgeldraaier was een kolossaal gedacht. De hemel mag weten, hoe hij het levert overal de hand in het spel te hebben. Het schijnt, zegde Alan, dat de Vrij heidsgodin, de muzikant en mijn onbekende vriend een en dezelfde persoon zijn. Precies. Alan zweeg weer hij moest dat vreemde geval eerst overdenken. Nu zoo schrikte Flynn hem op, na een paar minuten, wat zegt gij er van Ik geloof, antwoordde Alan, opstaan de, dat het mijnen plicht is, Lea te zoeken en in haar huis terug te brengen. Ik wil niet langer werkeloos blijven, maar helpen, deze geheimzinnige zaak tot klaarheid te brengen. Schoon I knikte Flynn maar hebt ge dan Vernet vergeten Alan haalde de schouders op en zegde Ik zal mij door hem niet laten hinderen in hetgeen ik wil doen. Gij moet de zaak toch niet te licht opnemen, vermaande de advocaat ernstig. Denkt gij, dat Vei net u laat ontglippen? Daar ie hij de man niet naar. Vindt hij u, dan zijt gij binnen de vier-en-twintig uren aangehouden. En toch... En toch, voltooide Flynn, wilt gij Men roept onze aandacht in op een schrijven door zekere heer T. H. aan Hel Fondsenbladmeêgedeeld. Men ver- vange Qentschen door Aalsterschen Menige pen werd reeds versleten om in de dagbladen den toestand van den kleinhandel uiteen te zetten of door welkdanig middel hem trachten op te beuren. Maar wat men er ook over zegge de bijzonderste hinderpaal te overschrij den, blijft deze der betaling. Zouden de rijke menschen kunnen ge- looven dat zij, voornamelyk of toch velen onder hen, de schuld zijn van den treurigen toestand waarin onze klein handel thans verkeert. In sommige stie len bestaat nog altijd het slecht gebruik der jaarrekening, 'tis te zeggen, der opene rekening van Januari tot einde December. En gij denkt nu, achtbare lezer, dat die jaarrekening toch ten laatste voldaan is voor het einde der nieuwjaarsmaand. Hoegenaamd niet. Er zyn ryke lieden, en do rijksten, die tot heden, September nog het jaar 1907 niet voldaan hebben, en andoren, er nog vorige jaren bij. Is dat niet wraakroepend, zoo den kleinhandelaar in gedurige geldvèrle- genheid te houden, als men weet dat dit slach van ryke menschen, in Brussel of andere groote steden hunne aankoopen komptant betalen, terwyl zij hier den Qentschen leveraar moedwillig naar zijn geld doet wachtenhy moet nochtans zijne groot leveraars op 90 of soms op 30 dagen betalen. Kleinhandelaars begrypt toch dat gij evenals den nederigen werkman of den groot n ij veraar u moet vereenigen, dat gij enkel de misbruiken uit uw midden zult verjagen door de vereeniging, elke stiel afzonderlijk gegroepeerd. Begint met alle trimesters, maar niet alle jaren uwe rekening te zenden, uwe klanten zullen zich daaraan gewennen, gy ook moet immers op kort termijn betalen. Eischt men daarvoor eene korting, geeft ze met blijdschap, want een enkel protest van eenen wissel bedraagt soms veel meer. Vraagt een kooper zijne reke- ning, geeft ze zoo gauw mogelijk, en zegt niet: wij zullen het wel krijgen, want later moet gij soms met roode kaken naar uw geld vragen. Ontmaakt u vooral van grootleve raars, welke ook in het klein verkoo- pen; zij zijn uwe ergste mededingers, gij maakt hen rjjk en zij bewerken uwen ondergang, zij ontvangen komptant, verkoopen aan uwe eigene kalanten en dikwijls aan den prijs waaraan gij moet inkoopen. T. H. doorzetten. OnzinLuister eens naar de woorden van een verstandig man. Uit het onderhoud dat ik heden morgen had met uw onbekenden vriend, is mij gebleken, dat hij heel goed weet, wat hij doet en dat hij alleen in staat is, u uit uwe onaange name positie te bevrijden, in geval gij namelijk blindelings zijnen raad volgt. Tweemaal heeft hij u weder aan de klauwen van dien Vernet ontrukt vertrouw u ge heel toe aan zijne leiding, hij zal u van hem bevrijden. Wil hij mij soms voorschrijven, wat ik te doen heb riep Alan, wiens aristocra- tentrots weer boven kwam, vertoornd uit. Als gij het zoo noemen wilt, ja I zegde de advocaat, ongeduldig. Wees toch verstandig I Gij hebt een man noodig, die u uit de klem helpt. Tot dusver hebt gij niets dan dwaasheden begaan, en daarmee ook derden benadeeld. Wat baat u uw trots Als het niet om Lea en de kleine Daisy was, zou het mij niet kunnen schelen of Vernet u in zijn macht kreeg en daarmee uw trots ten gronde ging. De advocaat had zich warm gemaakt hij kalmeerde echter spoedig, toen Alan verslagen antwoordde Ik verdien uwe verwijten en hoor ze ook getroost aan. Ook wil ik probeeren weer goed te maken, wat ik misdaan heb, zoodra het mij gelukt is. Lea te vinden. Met het goedmaken kunt gij nu al beginnen, als gij den raad van uw bescher mer volgt. Hoe luidt die De vacantieleergangen van den Boe renbond hebben voor de vierde maal plaats gehad te Leuven, van Maandag 14 tot Vrydag 18 September. 134 toe hoorders, waaronder 21 leerlingen uit het Groot Seminarie van Mechelen heb ben al de lessen gevolgd. Een dertigtal deelnemers hebben bepaalde lessen of de lessen van een enkelen dag bijgewoond. De bestuurster eener melkerij van Bra bant was eene der vlijtigste. Onze lezers weten dat de leergangen van den Boerenbond vooral gesticht zijn met een praktisch doel, namelijk om mannen te vormen bekwaam om de sociale en economische werken op den buiten te leiden en het ambt van be stuurlid of van schryver. zaakvoerder, kassier, enz, te vervullen in hoeren gilden, spaar-en leenkassen, samenwer kende melkerijen, aankoopafdeelingen, veebonden, enz. In zijne eerste voordracht heeft E. H. Kan. Luytgaerens aan de toehoorders het doel voor oogen gelegd der werking ten voordeele van den boerenstand het is namelijk: De landbouwersgroepeeren in vereenigingen met het oog op hunne godsdienstige, maatschappelijke en stof felijke belangen, om aldus, zooals de grondkeure van den Boerenbond zegt, een christelijken en machtigen boeren stand te bekomen. Do practische werking van de ver schillende landbouwwerken werd door 1 verscheidene leeraars uitgelegd M. A. Van Grunderbeeck, opziener van de Middenkredietkas van den Boerenbond, sprak met veel bevoegdheid en klaar heid over hot boekhouden in de Raiffei- senkassen (Spaar- en leengilden) M. Prof L. Frateur heeft hot nut en do werking aangetoond van de Veebonden, vereenigingen die zich ten doel stellen de uitbating van het vee meer winstge vend te maken over de verbetering van de stallen, over melk en melkerijen spraken de H. H. Fr. Smeyers en St. Reynaert, landbouwingenieurs; M. Her mans, bestuurder der Aankoopafdeeling van den Belgischen Boerenbond had het over den rol en de noodige kennissen der zaakvoerders van de verbruikgenoot- schappen E. H. Van Damme over doel en werking van de Boerinnengilden. Buitendien werden drie lessen ge houden van meer rechtskundigen aard door E. H. Kan. Luytgaerens overdo maatschappijen van onderlingen bij stand door advokaat N. Gysen over de wettelijke bepalingen aangaande koop en verkoop van dieren; door M. J. Jossa over verzekering tegen werkongevallen. De sprekers hebben alle gelegenheden waargenomen om op den waren geest en grondslag van hun werking te druk ken. Voordrachten van algemeenen aard werden gehouden 's avonds, op de ge zellige bijeenkomsten. M. Prof. L. Fra teur sprak er over de schoonheid van het runddier E.H. Prof. Lemaire over het kerkgebouw door de eeuwen heen E. H. Kan. Luytgaerens over volksont wikkeling.Om die avonden aangenamer to maken werden Vlaamsche liederen uitgevoerd. Het ginger oprecht gezellig toe. Twee uitstapjes hebben de vriende lijkste betrekkingen onder de deelne mers bevorderd en rechtstreeks nut opgeleverd Een uitstapje naar Ter Banck waar E. H. Van Damme, zooals men weet, eene Boereogildo bestuurt met veertien afdeelinge.n een naar het Gesticht van het H. Hart te lieverlee, waar do lessen Donderdags gegeven worden. Voor ongeveer al de lessen vond elke toehoorder op zijne plaats een handboek, modellen, of ten minsten eenen korten inhoud. Hij meent, dat gij onmiddellijk het land moet verlaten. Dat gaat niet. Toch wel I De Klythia vertrekt morgen naar Liverpool gij en Lea maken den overtocht mee... Lea Ja. De orgeldraaier heeft reeds alle toebereidselen gemaakt. Ik herhaal u echter, dat het onmo gelijk is. Hoe kan ik op reis gaan, zoolang Daisy niet gevonden is 1 Luister eerst eens, betoogde Flynn. En zijn stoel dichterbij schuivend, deed hij een lang verhaal, waarin hij zijn verbaas den toehoorder het plan van den onbe kenden vriend B uiteenzette. Nu, is het niet meesterlijk bedacht zegde de kleine rechtsgeleerde. Weigert gij nu nog Neen, neen zegde Alan Ik laat mij geheel aan u verleiding over en de hemel geve, dat het goed afloopt Ik dacht wel, knikte Fynn, dat gij ten slotte naar rede zoudt luisteren. Na nog eenige besprekingen kwamen zij nu overeen, dat niet Alan, maar de advo caat zelf Winnie's moeder zou afhalen en naar de villa brengen De beide damen waren niet weinig ver baasd, toen ze den .advocaat zagen en hij werd met vragen over Lea bestormd. Hij kon hare nieuwsgierigheid slechts in zoo verre bevredigen, dat hij vertelde, dat Lea zich eenigen tijd wilde schuilhouden, in verband met het verdwijnen van Daisy, in Eene internationale Tentoon stelling te Gent in 1908. De ofli- ciëele opening van de Tentoonstelling der Spijstafel (Kookkunst-Voedingsmid delen) in Gent ingericht onder bescher ming van Staat, Provincie en Stad, zal plaats grijpen op Zaterdag 7 November, om 2 uren namiddag, door den heer Minister van Landbouw, Hoog Bescherm heer dier Tentoonstelling, in bijzyn der Overheden. De Tentoonstelling zal tien dagen du ren. Prachtigo concerten zullen dage lijks gegeven worden. De inkomgelden worden aan liefda dige werken gesohonken. Meer dan 500 tentoonstellers hebben den oproep van het inrichtend Comiteit beantwoord. Het is een bijval zouder weergA. Op het gebied van voeding- en van kookkunst is er veel schoons te zien. De internationale wedstrijdon. o. a. die voor Bieren, Boter en Kaas, vooral, zjjn zeer merkwaardig. De Tentoonstelling is alleszins een reisje waard naar Gent, de schoone hoofdstad van Vlaanderen. Over het internationaal Congres tot verbetering der menschelyke voeding, dat te gelyker tijde plaats grijpt, zullen wij, ia een volgend nummer, eenige bijzondorheden mededeelen. Zeggen wij, van nu af aan, dat meer dan 500 leden, uit België en uit den vreemde, aan de besprekingen zullen deel nomen. Aan alle belangstellenden worden bereidwillig de volledigste inlichtingen verschaft door het Secretariaat der Ten toonstelling, Godshuizenlaau, 35, Gent. welke zaak zij eene ontdekking meende gedaan te hebben ook waren er vijanden die haar bedreigden. Verder deelde hij mee, dat Alan om dergelijke redenen de stad wilde verlaten en hij verzocht mevrouw French, het beheer over de villa Burton op zich te nemen. Vernet was inmiddels niet onledig ge bleven. Hij deed alle moeite om de hand te leggen op den armen Alan Burton zijns inziens viel er niet aan te twijfelen, dat deze de moordenaar van Siebel was. Waarom hij den man vermoord had en hoe hij in de beruchte dievenbuurt kwam, bleef weliswaar nog onopgeluisterd, maar Vernet vertrouwde, dat het hem wel geluk ken zou dat raadsel op te lossen. Hij nam de noodige voorbereidende maat regelen om Alan in hechtenis te kunnen nemen en bestelde twee vertrouwde hel pers. Terwijl hij die mannen wachtte, door liep hij als r.aar gewoonte de morgend- bladen. Plotseling stiet hij een vloek uit. Hij kon zijne oogen niet gelooven toen hij de meedeeling las, dat M. Alan Burton en zijne schoonzuster, de weduwe van Archi bald Burton, zich op de Klythia voor Europa hadden ingescheept. En de Klythia zou dezen morgend afreizen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1