Donderdag i October 1908 5 centiemen per nummer 63tle Jaar 4090 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Noodzakelijkheid der Zondagrust. Heldin van het kwaad DE GERST. Eene vergelijking Zuid en Noord. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Dit olad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving •indigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE aiIUH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel# van dit blad. Aelst30 September I9Ö8 Het vraagstuk van een wekelykschon rustdag is van groot gewicht onder verscheidene oogpunten. Elke mensch die werkt, heeft eene verpoozing noodig die zijne krachten vernieuwt en hem in staat stelt beter en langer te werken. Waarnemingen in verschillige landen gedaan, hebben bewezen dat de mensch die zonder verpoozen arbeidt, in alle opzichten spoedig versleten is, terwijl hij, die wekelijks eenen dag rust geniet, niet alleen langer leeft maar ook zijn werk kan voortzetten tot een vergevor derden ouderdom. Zulks is ten andere niet moeilijk om begrypen. Al wat leeft in de natuur heeft regelmatig tijdper ken van rust noodig, zelfs do aarde en de gewassen moeten aan die wet ge hoorzamen en rusten tydens het gure jaargetijde. De mensch, het verhcvenste schepsel onder de levende wezens, wiens lichaams bouw tenger is en de grootste bezorgd heid vergt, is aan die natuurwet op bijzondere wyze onderworpen. Hij kan zoniet straffeloos overtreden. Een ge zond mensch zal op zes dagen zooveel en soms zelfs meer werk afleggen dan iemand die geen wekelijkschen rustdag kent, op zeven; zelfs in geldelijk opzicht dus is er bij het verwaarloozen der Zon dagrust niets te winnen. Zoo is het te verklaren dat landen waar de Zondag- rust verplichtend is, zich in een groo teren voorspoed verheugen dan andere, waar de regeling van arbeid en rust aan de willekeur van den werkgever over gelaten is. In Engeland, waar de werk lieden niet alleen vrij over hunne Zon dagen kunnen beschikken, maar waar zij daarenboven nog den Zaterdag na middag hebben om hunne aankoopen en hunne kuisch te doen, worden de wer kende klassen in het algemeen beter betaald en behandeld, dan om het even in welk ander Europeesch land. De Engelsche werklieden genieten en verdienen ook de faam, kloeke, wak kere en behendige krachten te behouden en die ongetwijfeld een grooten invloed uitoefenen en op een buitengewonen bloei en voorspoed der Engelsche nijver heid. In landen daarentegen waar geen wettelijke rustdag bepaald is, winnen de werklieden in het algemeen minder, hunne krachten vallen spoediger en sneller afvoor den tijd zyn zy oud en door Eug. Leen. 4Xe VERVOLG. XX Joris Zoetberg zette zich tegenover me vrouw d'Aulneux neder en sprak bedaard Ik weet waarom gij dezen nacht naar Elaegem zijt geweest, in gezelschap van iemand die volstrekt Frederik van Borluit niet is ge zijt er samen gaan stelen Mijnheer I riep de onderwijzeres uit, 't is niet genoeg dat gij geweld pleegt, nu moet ge mij nog beleedigen 't .is eene dubbele lafheid. Altijd holle woorden, herinneringen uit den tijd, dat ge nog op den schouwburg waart... Ja, ge zijt te Elsegem geweest om er een zeker stuk weg te halen dat gij wist liggen, gij die de verblijfplaats kent van graven lichaam. Maar nu dat ge bij het gerecht gaat aangeklaagd worden, zult ge wel moeten spreken. Ik heb misschien minder van het ge recht te vreezen dan gij, hernam mevrouw d'Aulneux met klem ge kunt mij ver moorden, maar ge zult mij niet bevreesd maken. Ik herhaal u dat ik geheel uw leven ken, dat is genoeg gezegd... gelijk ik dat van uwen medeplichtige ken, die inderdaad uit de gevangenis van Batavia is ontsnapt, tn sich hior van eene erfenis wil meester tot werken onbekwaam. Zou men in dien toestand niet een der oorzaken vinden, waarom de Fransche en Bel gische nijverheid minder is dan de Engelsche 1 In de berooving van de Zondagrust liggen nog andere gevaren. Zy scheidt den man af van zyne familie en van haren verzedelykenden invloed, 't Is enkel op feest- en rustdagen, dat de arbeiders en kleine bedienden kunnen genieten van de genegenheid van dezen die hun duurbaar zijn, dan alleen vinden zy gelegenheid hunne plichten als echt genoot en vader te vervullen. De dagrust is niet min noodig om hun toe te laten hunne gewone dagelyksche bezigheden eens te vergeten en zich te verheffen boven do stoffelyke bekom meringen, eens te denken aan de dier baarste belangen van hunne ontstofle- lijke ziel en hare volmaking. Indien hoegenaamd niets afleiding komt brengen aan de dagelijks herhaal de eentonigheid hunner gewone bezig heden, dan ziet men weldra de verstand vermogens der arbeiders min levendig worden langzamerhand verdwijnt of ten minste verflauwt hunne zedelijkheid en ontmoediging en misnoegen, onge lukkiglijk in vele opzichten maar al te gerechtvaardigd, maken zich van hen meester. Het grootste deel der gerst in ons land gekweekt, wordt door de brou werij benuttigd. Bij de teelt dezer plant moet men voornamelijk letten op het gebruik dat men er wil van maken, want als men brouwersgerst wil voortbrengen, moet men trachten dat zy veel zetmeel be vatte, en weinig eiwithoudende stoffen. Heeft men daarentegen de voeding der dieren in 't oog, dan moet men zorgen voor een hoog gehalte aan eiwitstoffen. In dit artikel willen wy ons vooral bezighouden met de brouwersgerst. Aan deze plant past vooral een zand achtige en warme leemgrond, van mid delmatige vochtigheid. Aangezien de bemesting eenen groo ten invloed heeft op de samenstelling dezer plant, zal de landbouwer er goed rekening moeten van houden in geval hij gerst van eenige hoedanigheid wil bekomen. Mynheer De Caluwe en anderen zijn van meening dat eene rechtstreeksche bemesting met stalmest af te keuren is. Overvloed van stikstof doet de plant al maken. Houdt men hem morgen aan, ge lijk gij, en heel uwe samenzwering valt in duigen Gij spreekt slechts van aanhoudingen, zeide de weduwe spotlachend ik bedrieg mij dus niet, wanneer ik u zeg dat ge een handelaar zijt in slechte zaken. Wie weet of ge geen policieagent zijt Dat doet niets terzake Kom, gij hebt het testament gevonden, ge hebt het bij u. Neen. Ge zijt gedurende dezen akeligen nacht nogtans niet naar Elsegem gegaan, zonder vooraf verzekerd te zijn, dat gij er de hand zoudt op leggen uw medeplich tige heeft het dus in zijn bezit'... Overi gens, binnen een paar dagen zal de echte Frederik van Borluit, de kapitein in het Oost-Indi6ch leger dien ge dood waandet, hier zijn. Hij is reeds lang in België en weet alles wat hier gebeurt... Het sluwe, onbeschaamde wijf scheen hierdoor tamelijk getroffen, maar zij kreeg spoedig hare tegenwoordigheid van geest terug. Ik heb genoeg in de groote wereld geleefd, sprak zij, om al die gerechtadraden te leeren kennen doch ik moet u zeggen, dat ge niet sterk zijt in uw vak met uwe mislukte ondervraging hebt gij verdiend dat men u afdanke. Ja, Frederik van Borluit gaat komen, vervolgde onze schilder, 'tis nu elf jaar geleden dat hij te Rijiel verliefd werd op vallen, en geeft graan dat te ryk is aan eiwitstoffen. Integen deel, eene goede bemesting van fosfoor- zuur en potaschhoudende vetten be gunstigt het vormen van zetmeel, en brengt graan voort dat gezocht wordt door brouwery en moutery. Professor Maerker heeft overigens zyne proeven bestatigd dat, benevens verhooging van opbrengst, er ook ver meerdering van hoedanigheid was, by de teelten bemest met potasch. Maar om de werkiDg der bemesting met fosfoor- zuur- en potaschvetten te vermeerderen is het nochtans noodzakelijk eeD matig gebruik te maken van stikstofmesten. Naar onze meening verdient de zwavel zure ammoniak hier de voorkeur boven soda-nitraat, om reden dat zjjne trage en duurzame werking toelaat al de voe dende elementen in den bodem te benut tigen, waardoor men gerst bekomt van eerste kwaliteit, die door de brouwerij naar waarde wordt geschat. Gemiddeld zal men dus de volgende meststoffen per hectare gebruiken 100 tot 200 kgr. chloorpotasch of zoo tot 500 kgr. kaïnite. 300 kgr. superfosfaat en 125 kgr. zwavelzuren ammoniak. J. Aidit. In de catholieke dagbladen vinden wij eene vergelijkende opgave van wat de kweekelingen van bet officieel en die van het vrij onderwys aan de lastenbe- talers kosten. Die tabel is zeer leerzaam zy be wijst vooreerst in welke verhouding het staatsonderwijs begunstigd wordt ten nadeele van het aangenomen en vry on derwijs zij laat ons vervolgens toe eenigzins te vermoeden welke over- groote verzwaring van lasten er op de lastenbetalers zou drukken, moesten, zooals onze tegenstrevers het betrachten, de catholieke scholen te niet gaan, en vervangen worden door offlcieele scho len. Ziehier nu die opgave, welke de bij zondere aandacht onzer lezers verdient. De Normaalscholen van den Staat ge nieten jaarlijks aan offlcieele gelden 772,71 fr. per leerling de vrye Nor maalscholen slechts 78,30 fr., 't zy het 10® gedeelte. De lagere gemeentescholen kosten den lastenbetalers jaarlijks per leerling 57,10 fr.; de aangenomen lagere slechts 19,90 fr. en de aanneembare scholen 14,40 fr. De gemeentelijke bewaarscholen staan eene danseres, die door allerlei bedrog er in gelukte zich te doen huwen onder den naam van Tinah Mylio, een naam, die gelukkiglijk valBch is en het huwelijk van geener waarde maakt, want zij heette Anna Badon en was weduwe van zekeren Thu- riot, eenen volksopruier die Frankrijk had moeten verlaten en dien zij vermoord had, toen zij naar Oostende gingen om het ka naal over te varen. Bij deze misdaad voegde zij er eene tweede zij liet haar kind langs het lijk van haren man liggen.... En deze laatste woorden met trillende stem uitsprekende stond Joris Zoetberg recht. Anna Badon, sprak hij nog, uw kind is hier in dit huis, gij weet het... Gelukki ger dan zijn vader, is het ontsnapt aan de hinderlaag door u voorbereid... Ha neen, neen, ge zult noch der menschen noch Gods rechtveerdigheid ontsnappen Genoeg hoogdravendheid, mijnheer Zoetberg zeg mij terstond wat ge te mij nen opzichte voornemens zijt te doen, want ik kan hier niet blijven tot het dag iB I Dit werd op ijskouden toon uitgesproken en scheen den kunstenaar te verrassen. Ik meende dat me niets meer ver wonderen kon bij haar, murmelde hij maar ik bedroog me deerlijk. Mevrouw, hernam hij, ik verwittig u voor de laatste maal dat Frederik levend en wel te pas is, dat hij sedert verscheidene maanden alles nagaat wat op de verdwij ning zijns vaders volgt, en dat hij besloten ons 32,82 per leerling in de men bewaarscholen 8,05 fr. en de on dersteunde 5,26 fr. De offlcieele adultenscholen genieten van de openbare besturen 18,85 fr. per leerling de ondersteunde adultenscho len slechts 4,53 fr. Die cijfers zyn hoogst welsprekend. En dan dient er nog opgemerkt te worden dat in de opgegevene cyfers niet begrepen zijn de voordeelen en gun sten van allerlei aard, welke de liberale gemeentebesturen aan hunne scholen toekennen, als daar zijn de school reisjes, de schoolsoep, de kleedij, de studiebeurzen en meer andere. En zulk een toestand bestaat en blijft bestaan ondanks een catholiek beheer van 25 jaren. En zeggen dat onze tegenstrevers dan nog klagen durven en jammeren, dat zy verongelijkt en verdrukt worden 't Is waarlijk te sterk. Eene bloemlezing uit de beste Zuid en Noordnederlandsche schrijvers, door P. Evarist BA.TJWENS, S. J. EERSTE DEEL voor minder gevorderde leerlingen. Achtste omgewerkte uitgave Ingebonden, in-8° 320 bl. fr. 1,30. Op zeventien jaar werden ongeveer dertig duizend exemplaren van dit boek deel verkocht. Zulk een by val zou menig schryver aanzetten, om zyn werk on veranderd weer in het licht te zenden. Maar met den tijd veranderen oordeel en smaak. De bewondering voor de zeven liendee^u wei s is gestegen, de ver eering voor de meesters der negentiende eeuw gezakt de Modernen hebben nieuwe theorieën ingevoerd en ze in echte meesterstukken toegepast. Van dien gewyzigden toestand moest de bloemlezing een weerspiegeling leve ren. Ook hebben de verzamelaar op geen moeite, de uitgevers op geen kosten ge zien, om den genoten bijval te blyven verdienen. Formaat en letter zyn ver groot, de school van Vondel werd wat beter, die van Bilderdyk wat minder, de Moderne ruimschoots vertegenwoor digd. De stukken zyn naar de chronolo gische orde gerangschikt en van een kleine levensschets der schrijvers voor afgegaan. In één woord het boek werd omgewerkt, verjongd en naarden smaak en de eischen van onzen tyd ingericht. Bij het doorbladeren, zal de jongeling een klaar overzicht krijgen vaa het he den en verleden onzer woordkunst, de geschiedenis leeren en de ontwikkeling bespied en van onze taal. Wij hopen, dat het boekdeel in zyn verjongden vorm de goedkeuring van allen zal wegdragen en in Zuid en Noord, een gelyken byval genieten. Dit zou schrijver en uitgevers aanspo ren, om ook de volgende boekdeelen in denzelfden zin te wyzigen. Te koop, in St.-Augustinus' Drukkerij, BruggeBrussel, Antwerpen. Qent, Leu venLuik, Mechelen, en bij alle boek handelaars. heeft eindelijk met open gelaat op het too- neel te verschijnen. Voorwaar gij hebt wel ongelijk de voorstellen niet aan te nemen, die ik u vroeger heb gedaan I Nu zal hij misschien oordeelen dat het te laat is, dat uwe vrijheid en zijne rust, (en ook de rust van die hij lief heeft) volstrekt onvereenig- bare zaken zijn. Op alles wat ge mij daar vertelt, heb ik slechts één antwoord het zal me zeer aangenaam zijn, me tegenover den man te bevinden, waarmede gij me wilt bevreesd maken, en wij zullen zien wie van ons beiden het meest zal sidderen. Joris Zoetberg bleef eene wijl nadenken. Zou het thans het oogenblik niet zijn haar alles te zeggen dacht hij. Neen, ze zou me niet gelooven, wijl ze nooit den minsten argwaan heeft gekoesterd. Mijnheer, vroeg de weduwe met de zelfde overstoorbare kalmte, de dag breekt aan, laat gij me nu vertrekken Zoetberg trok de huisdeur wagenwijd open. Wilt ge dat ik u vergezelle vroeg hij. Zij trad naar buiten zonder te antwoor den. Nauwelijks was zij achter het kleine hek dat den hof aan den openbaren weg afscheid de, of eene stem sprak den naam Tinah op een bijzonderen toon met eenige andere woorden uit, die haar deden sidderen. Zij draaide het hoofd om, keek rond en zag niemand. Het ei als geneesmiddel. Dat hoendereieren een licht verteerbare en voedzame spijs,voor gezonden en zieken, en naast de melk een der meest ver sterkende middelen zijn, is algemeen gekend. Minder schynt zyne genees kracht bij uitwendige ziekten gekend te zijn. 't Wit van een ei met suiker en citroensap vermengd is goed tegen heeschheid. Bij geelzucht en galsteenen geeft men den zieken eiken morgend 3 a 4 rauwe eierdooiers. Bij brandwonden bestryke men de verbrande huid zoolang met versch eiwit, tot de pyn wegblijftdan plakt men over de wonde het witte vlies dat tegen de eierschaal kleeft. Een goede brandzalf maakt men door een eierdooier met ongezouten boter te vermengen. Een andere zalf voor brandwondenis eierdooier, in kalkwater en lynolie. By gesprongen of winterhanden en lippen mengt men in gelijke deelen eiwit en glycerine ondereen en bestrijkt daarmeê de zieke deelen. Genezing volgt spoedig. Zuurdeeg, ongezouten boter en een eierdooier tot zalf gemaakt is goed voor een gezwel. Blijft een graatje of ander voorwerp in de keel zitten dan drinkt men een of twee eieren uit en het onbeil is spoedig voorbij. Tegen het vijt en zwerende vingers gebruikt men rauwe eieren als verzach ting en geneesmiddel. In een versch hoenderei wordt met een scherp mes een gat gemaakt, zoo groot, dat men er den ziekon vinger gemakkelijk door heen kan steken en deze wordt met het daaraan hangende ei met watten en een doek omwonden. Eiken morgend en eiken avond wordt dit verband ver nieuwd. XXI Mevrouw d'Aulneux betrad eerst om vier uur 's morgens hare slaapkamer, na dien dubbel verschrikkepjken nacht, en wierp zich spoedig te bed. Een zware slaap her stelde hare uitgeputte krachten en de zon stond reeds hoog aan den hemel, toen zij ontwaakte. Zonder zich met haren gewo nen opschik bezig te houden, en een licht morgenkleed aangetrokken hebbende, nam zij plaats bij hare leestafel om eenen brief te schrijven. Die brief was gericht aan haren mede plichtige, den zoogenaamden Frederik van Borluit. Zij vertelde er hem het gebeurde in tuBschen haar en Joris Zoetberg en drukte vooral op den aanstaanden terug keer van den echten zoon des overledenen Borluits. Ze eindigde met de uitnoodiging haar te komen bezoeken om samen over dit onderwerp te beraadslagen. Den toer, dien hij haar gespeeld had met het testament, noemde zij eenvoudig snakerij. Zij gelastte eene dienstbode met de be zorging van het schrijven, en wachtte on geduldig op het antwoord. Men kan licht begrijpen dat zij verdrio- tig was, toen men haar berichtte dat de heer graaf van Borluit het gasthof reeds vroeg verlaten had, zonder te zeggen waar heen hij ging of wanneer hij zou terugko men. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1