Zondag 18 October 1908 5 centiemen per nummer 65,le Jaar J095 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'l Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vrijwilligers met premie. Onze plichten ten opzichte der drukpers. Leest en verspreidt De Denderbode DITJES en DA TJES. Aalst. Bokkenrijders. Prachtige Vertooning Oud Heidelberg DE DENDERBODE. Dit j)lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van <1© Putte-GooMen», Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. ciiiquk auuM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AeUt, IT October I DOM. De aankondiging dat er dees jaar vrijwilligers met premie zouden te kort wezen, verwekte opschudding vooral bij al dezen die gestort hadden om ge- ramplaceerd te worden. En geen wonder velen liepen gevaar van persoonlijk naar 't leger te moeten optrekken. Doch op 't oogenblik moeten ze ge rustgesteld wezen daar ze zullen ver nomen hebben dat het Gouvernement over 't noodig getal vrijwilligers zal kunnen beschikken. Maar wat is de oorzaak dat men een oogenblik vreesde manschappen te kort te hebben De wet op de legeraanwerving ge steund op 't vrywilligersschap werd in 1902 gestemd. Uit kracht dezer wet zou de loting afgeschaft worden in die militiekantons waar het getal vrijwilligers zoo talrijk zou zijn dan het contingent door het Kanton te leveren. Vóór 1902 waren er altijd vrijwilligers genoeg en zelfs te veel, doch na dit jaar nam het getal gedurig af, en dit zooda nig dat er op 1 Oktober 1908 meer dan 700 te kort waren. En dè oorzaak Eenvoudig omdat de voorwaarden van aanneming min gunstig waren dan vóór 1902. Luid op werd er over geklaagd dat de vrijwilligers moeilijk aan hun geld kon den geraken. Dit was gekend en velen die lust hadden als vrijwilliger met premie op te treden, zagen er van af toen ze ver namen hoe de boeken stonden. Vóór de wet van 1902 waren de voor waarden als volgt 300 franks by de aanveerding 550 franks toen men in onbepaald verlof werd gezonden. 750 franks de eerste helft na hun 8* dienstjaar en de tweede helft na hun 10* dienstjaar. Zjj die hunne 300 franks gespaard hadden bezaten dus als zy in onbepaald verlof gingen 850 franks en die hunne dry honderd franks verteerd hadden 550 franks 't welk hun toeliet een klei nen handel of stiel aan tc vangen. By koninklijk besluit werd na do wet van 1902 bepaald dat de vrijwil ligers met premie zouden ontvangen 200 tot 400 franks volgens het wapen by hunne aanveerding en verders 100 franks per jaar tot dat ze afrekenden na het 13* jaar. En zoo ontving een voetganger 200 franks dan 100 franks voor ieder der twee jaren werkelyken dienst. Hij be kwam dus maar 400 franks in plaats van 850 franks als hy in onbepaald ver lof gezonden werd.... Het overige werd in kleine gedeelten uitbetaald, maar zie de belanghebbenden verlangden eene grootere som in eens betaald te worden. Van dan af begon dan ook het getal vrijwilligere gevoelig te verminderen. Een koninklijk besluit van 26 Sep tember jl. wijzigde-dit van 1902 en het bepaalt dat de vergoeding van 1600 fr. op 1800 fr. is gebracht, dat de vrijwil ligers met premie 300 franks zullen ont vangen by hunne aanveerding en 500 franks als zy in onbepaald verlof zullen gezonden worden. Verder zullen ze ook 10 franka ter maand trekken. Het getal vrijwilligers die zich aan boden nam dadelijk toe. Op korten tijd had men er 1900 meer dan voldoende om al dezen te vervangen die in 1908 gestort hadden. Maar men nam er eerst 700 af om dezen die men in 1907 was te kort ge komen aan te vullen...en zoo kwam het dat er op l Oktober 1908 te kort waren voor dit jaar. Wat valt er hieruit te besluiten 1* Dat de wet van 1902 was gestemd geworden met het doel 't vrywilligers schap te bevoordeeligen 2° Dat een koninklijk besluit die be voordeeling in groote mate vernietigde 3* Dat de militaristen als loenscbe pikketers handelden om ons den ver plichtenden dienst op te dringen en zoo tot het alleman soldaat te geraken. Onze achtbare Volksvertegenwoordi gers en Senateurs zullen uitleg moeten vragen over de handelwijze van hen die gestemde wetten te kwader trouw wij zigen en aldus in uitvoer brengen De drukpers is hedendaags het voor name werktuig ter verspreiding der denkbeelden. Zij wordt dit van langer hoe meer. Wie zich tot de massa's wenden wil wie aanhangers voor zyne grondbegin selen, volgelingen voor zijne leering winnen wil wie invloed wil uitoe fenen of behouden hoeft zich nood- zakelykerwys van de drukpers te be dienen. Ter bestrijding van de logen en het kwaad, ter verdediging van de waarheid en het goede is zy een zoo krachtdadig als onmisbaar wapen. De zaaiers van gedachten, de ver spreiders van leerstelsels, de propagan disten en voormannen aller partyen hebben dit sedert lang -begrepenook beijveren zij zich om. ter bevordering der denkbeelden die hun lief zijn, het meeste nut mogelijk te trekken uit de werking der drukpers. Wie echter niet altijd genoegzaam hunne plichten begrijpen ten opzichte der drukpers, dat zyn do eenvoudige burgers, de gewone leden der partijen, de simpele soldaten der legergroepen. Vele meenen dat het volstaat te lezen, wat hun onder de hand valtte koopeu het dagblad of druksel, waar zij smaak in vinden; onverschillig te zyn nopens alles wat den bloei en de verspreiding der katholieke drukpers aangaat. Zy bedriegen zich grootelijks. Zij hebben iu dit opzicht verplichtingen, waarop meermaals gewezen werd door gezaghebbende personen en door zielen herders. Wij willen hier mededeelen, wat Z. D. Mgr Heylen, Bisschop van Namen, desaangaande nog onlangs in een her derlijk schrijven aan de geloovigen van zyn bisdom voorhield Verwerp de boeken, de dagbladen, de noodlottige werken, schrijft de ge leerde Kerkvoogd, die den christen geest verduisteren; het hart bederven en de onreine neigingen der vervallen menschelijke natuur opwekken. Do tegenwoordige en eeuwige goederen, die u door deze lezingen zouden ont roofd worden, zyn van zulken verheven aard en van zoogroote noodzakelijkheid, dat noch onze tranen noch ons spijt ze verloren te hebben, nooit dit ongeluk zouden herstellen. Zorg vooral nooit de week en tijdschriften, die de christen zedeleer bestrijden aan te moedigen met ze te koopen of bij gelegenheid te lezen. En in dit opzicht mag men deze geloo- ven, die verzekeren dat de radikale en goddelooze drukpers op verre na zoo bloeiend niet zou zyn, indien zij tusschen hen, die voor katholieken doorgaan, niet zoovele lezers telde. Zoo de vrijheid van drukpers aan onze vijanden toelaat ons aan te vallen en te belasteren, dan weze zij ten minste niet aangemoedigd en betaald door ons a Daarbij mag het zelfs niet blyven naast de slechte drukpers staat de goede drykpersBegunstig die uit al uwe macht Tegenover den stroom der god delooze en ongebonden drukpers, plaats onbeschroomd de echt christen en zede lijke drukpers. Bestrijd den vjjand met zijne eigene wapens, en voer dien stryd meieenen moed, die waardig zy van de edele zaak die gij verdedigt, Zal die aanwakkering van Z. D. Mgr Heylen ons niet tot meer iever, meer toewijding, meer waakzaamheid, meer opoffering aanzetten Wie een aboniiement noemt voor 1909 zal liet blad gratig ontvangen, te rekenen van /.oudag 1 No vember aan*!Voorwaar den aan 't hooid van 't klad. Mis den bal. Een liberaal orgaan vat aldus gansch de geusche po lemiek samen in zake van onderwijs: De katholieken verwerpen het on- godsdienstig onderwijs. Zy hebben gelyk. Maar de liberalen willen ook niet van een godsdienstig of katholiek on- derwjjs. Zij hebben ook gelijk. Laat ons beiden te vrede stellen en nemen wij de beste oplossing: onzijdig onderwijs, zuiveren streng weten- schappelijk, buiten alle sektarische strekking. Behendig opgesteld voorwaar maar valsch in de grondslagende bal wordt onbehendig misslagen. Wij, katholieken, doen een voorstel veel eenvoudiger en klaarder, en, zeggen: Wij, katholieken, willen een gods dienstig onderwijs. Dat recht kan ons niet betwist wor den. Gy, liberalen, wilt een onzydig on- derwys. Goed dat staan wy u toe. Do beste oplossing, volgens ons, is de algeheele vrijheid van onderwijs gelijk De Denderbode het van over meer dan 50 jaren heeft voorgestaan. En dan zullen de partyen, katholieken, libera len, socialisten roode en groene, het onderwijs kunnen verschaffen dat zy verkiezen... Dit is 't eenvoudigste maar onze drie kleurige tegenstrevers willen er niet van, omdat ze in hunne beurs zouden moeten tasten. Centenklievers Een portret. IJdelheid en be haagzucht zijn naaste buren bjj ieder woord, iedere beweging, iedere hande ling, wil de ijdele gezien en bewonderd worden en pronkt gaarne met zyne per soonlijkheid. Aüerbach. Wie Groene Pie, gelyk wy, in den grond kent, zal met ons moeten zeggen: ja, dit is zyn portret naar 't leven af geschetstJa, Groene Pie stinkt van ydelheid en hooveerdij Geene grieven meer. Onze konfrater De Onafhankelijkemeldt het Ik zat deze week op den trein van Eindhoven-Hasselt.TeHelchteren groet te ik eenen vriend die afstapte; tezelf dertijd stapte een boeronwerkman op. Zyn de werkliê van Wychmael ook met dezen trein gekomen vroeg de man aan den treinwachter. Eo het barsch antwoord klonk Comprends pas le flamand n Zoo iets gebeurt ia de Kempen in het jaar 1908. 't Is een ware schande Voorzeker weet de heer Helleputte, minister van spoorwegen en volksver tegenwoordiger van Limburg, niets van zulken toestand. Hij zal niet slecht doen, de hoogge plaatste bureel ratten, die er schuld aan hebben eens goed den bol te wasschen. Met don godsdienst te verkiezen, als voorwerp uwer aanvallen, duidt gij op voorhand het veld aan, waarop al de lieden van goeder trouw en goeden wil, zullen mogeu en moeten elkander de hand geven, om te werkeu tot het heil van hun land. Mor Freppil. Hannewuit. Wij gelooven dat Groene Pie zoo maar vlak weg alles neêr kribbelt wat hem door den bol vliegt. En tot bewys leest men in Het Land van Aelst, van Zondag 1.1.: Wat staat er met gulden letters aan Sint Barbara's autaar van ons groote kerk Amor vincit. Liefde is de warme zon, enz. Moet ge dan Aalstenaar zijn en aan Jan en Alleman de les willen voorspel len om niet te weten dat de kenspreuk Amor vincit deze is der aloude Rede rij kkamer De Catharinisten en dus niet aan S® Barbara autaar te lezen staat maar wel aan dit der H. Catharina Meu moet waarlyk eene groene han newuit zyn Hulde aan de Kloosterlingen. Een socialistische geneesheer is een gesticht voor verachtenJe kinderen gaan bezoeken. Hij besluit het verhaal zyner indrukken als volgt Wy verlaten het gesticht met bene pen hert, met ontstelde ziel, geheel ver vuld van bewondering voor al dezen, kloosterlingen en leeken, die hun leven doorbrengen met al dien uitschot van de menschheid te verzorgen. Het schijnt dus dat het gesticht, door den socialistischen geneesheer bezocht, bediend wordt door kloosterlingen. Slippen wy hier in alle geval den ontroerden groet aan, welke deze socia listische doktor toezendt aan de kloos terlingen die hun leven wijden aan de verzorging der groote menschelijke ellenden. Dat zal niet beletten dat de geuzen zullen blyven werken om de klooster lingen uit hospitalen, godshuizen en andere gestichten voor de lijdende menschheid te verdrijven. In Frankrijk hebben ze reeds grooten- deels hun doel bereikt, en hier vragen ze niets beters dan te kunnen doen gelyk in Frankrijk. Wij betrouwen in God. Dat is de leuze die op de Amorikaansche muntstukken geprent stond. President Roosevelt had die leus afgeschaft. Niet dat hij tegen de hulde is, aan God gebracht in offlcieele stuk ken. Wel integendeel. Jaarlijks immers geeft President Roosevelt eenen brief uit, waarin hij aan gansch het Amerikaansche volk, eenen biddag voorschrijft, om Gods zegen over het land in te roepen. Maar do President vond dat men betor het bovengemeld opschrift op openbare gebouwen zou beitelen. De Kamer der Vereenigde-Staten van Amerika heeft zich met de zaak bezig gehouden en ge vonden dat het eene het andere niet uit sluit met 265 stemmen tegen 5, heeft de Kamer beslist dal het opschriftWe betrouwen in God op de muntstukken moest teruggeplaatst worden. Wat les, wat vernedering voor de Fransche republiek, die het gedacht van God overal uitbant Wat schoon voorbeeld voor alle kris- tene landen 1 De noord-amerikaners zullen zeker ook al dompers zyn Militarism. Le Journal de Bruxelles die over eenige weken loo chende dat er een ontwerp van herinrichting van 't leger in voorbereiding was, meldt nu dat er eene verzwaring van militaire lasten zal voor gesteld worden. Men weet dat hooger bedoeld blad in gekende betrekkingen met het minis terie verkeert. Wy gelooven dat alle verzwaring der militaire lasten eenen ernstigen tegen stand bij de overgroote meerderheid der bevolking zal verwekken. Hopteelt. De Hopbonden van Aalst, Poperingbe en Brabant be kwamen de beste uitslagen ter weder- landsche Hoptentoonstelling te Berlin. Drij gulden, 5 zilveren en 10 bronzen eermetalen werden aan de Belgische tentoonstel Iers toegekend. 'tls een overheerlijke uitslag welke de pogingen komt bekroonen der Hop bonden welke er zich op toeleggen de verbeterde teelt te verspreiden. De Belgische afgeveerdiging was samengesteld uit de heeren Miserez, Staatslandbouwkundigo te Aalst Ar- mand Du Bois, brouwer te Lebbeke Reyniers, schryver van den Brabant- schen Bond en E. H. J. Vossen. Be stuurder der maatschappelijke werken van 't Arrondissemeot Brussel. Het kwam ons ter oor© dat in zekere private vergade ringen het voorstel van verstandhouding met de christene groene democraten in de volgende kiezingen besproken werd. Meu zou aannemen dat eene candida- tuur op eene niet betwistbare plaats aan Groene Pie zou voorbehouden worden Men late dit plan maar zinken als een koorlijk, indien men den vrede in de catholieke Party des Arrondisse- ments wil bewaren. In onze Stad Aalst alleen zouden er meer dan 2500 kiezers protest aautee- kenen en de overgroote meerderheid in de Gemeenten in evenredigheid. Na al die beleedigingen en lasteringen, de eene snooder dan deandere in eene vischwijventaal door Groene Pie uit gespogen en die wekelijks nog uitge spogen worden tegen onze geestelijke en wereldlijke leiders is de afgrond tusschen ons, catholieken en Groene Pie niet te overschrijden.... Elk zijn spel Overigens wij heb ben de overtuiging dat het kiezerskorps eindelijk toch de oogen zal openen en die comedie zal begrijpen die door eenen zoo onbekwamen als hooveerdigen poli- tieken hansworst wordt gespeeld De ydelheid vergast zich aan de kruimkens, die van de tafel van den roem vallen. DE KONING is dood en leve de koning Dus de heer Judocus Leo Boterbergh, Gemeenteraadslid is dood, leve zyn opvolger Nu zijn opvolger is M. A. De Windt, notaris en voorzitter der liberale Asso ciatie, en meer dan een Aalstenaar stelde zich de vraag Zal hij den zetel van den overledene gaan bekleeden Wat ons betreft, het schijnt ons onver schillig of M. De Windt of Gornecl Van Branteghem als opvolger optreed. Nogthans men deed ons de gegronde bemerking dat M. De Windt, in 1903 als plaatsvervanger verkozen, zich in 1907 opniouw voor 't kiezerskorps heeft aan geboden en eene verpletterende neórlaag opliep, Eene verpletterende neêrlaag is het voorwaar daar hij 650 stemmen min bekwam dan zijn tegenstrever, M. Ba ron Lod. de Bethune. Hij bekwam 200 stemmen min dan de liberale candidaten der andere reeks welke met 450 stem men minderheid sneuvelden. Twee hon derd liberale stemmen verklaarden zich dus tegen hem. De veroordeeling door 't Aalstersohe kiezerskorps uitgesproken is plechtig, uitdrukkelijk eu M. De Blieck welke zich in de zelfde voorwaarden als M. De Windt bevindt, schijnt de vingerwijzing des kiezerskorps begrepen te hebben 't gene bij hem eene zekere dosis van politiek oergevoel doet vermoeden Een profijtig stieltje. Sinds de Handel Id Socialism in de wereld kwam, hebben verscheidene winke liers in werkmansliefde zich reeds ferm binnengespeeld. Ziet eens Vanlangendonck was een arm schoen lapper; nu houdt hij collectie in aktics en Mijnheer voyageert in réservé A nseele was een gazetverkooper; nu is hij een der rijkste burgers vau Gent Fumémont en Vandervelde zijn million- nairs. Demblon, Bertrand en Meysmans zyn kastcelheeren geworden Fredje heeft zaag, schaaf, beitel en hamer, ja, gansch 't boeltje over de haag gesmeten en schuifelt nu schoon weêr op zijn pantoffels... En nog zooveel anderen van die char- lantans, die maar gedurig roepen van erremen tcerrekman, maar tezelfdertijd zorgen dat ZIJ rijke burgers worden! Ja, ja socialistisch kopstuk spelen is een zeer profijtig slielken Geen lange rokken meer. Te Londen is een zoogezegde Bond der Korte Rokken gesticht, die reeds vele aanhangsters gewonnen heeftdo leden verplichten zich, op straf eener nogal hooge boete in gevsl van overtreding, slechts kleeren te dragen, die den grond niet raken, en dus geen stof of geen mi croben doen opstuiven. Ook in Amerika is een soortgelijke bond gesticht, die voor naam draagtDo Vijfduimbond en waarvan de leden zich verplichten, ten minsteeenen afstand van vijf duim tusscheu don grond en hunne rokken le laton. Groene Pie mag hannewuiten zooveel bet hem lust de salamander is een kruipdier die verre van in 't vuur te leveu en te lachen, zich er op kron kelt van pijn en eindelijk totaal ver brandt... Eu zou het dan geene snoode belediging zijn iemand aan een kruipdier te vergelijken Vroeger, zegt groene Pie,hebben wij ons hoofd in stukken gezocht naar 't woord Chilon uit Quo vadis. Wij bekennen nederig dat wy zooveel verstand niet hebben als 'l joojS aiuoS dat gevonden heeft dat de Lange Zout straat te Aalst op de Groote Merkt uil- geeft omdat meu daar zout plecht te verkoopen Die de.kunst ontdekt heeft van na hij twee sigaren heeft opgerookt er nog eene te kunnen weggeven Die een levend arduinen hart ontdekte en meer andere dommigheden die ge tuigen dat hij, soms uit verregaanden hoogmoed en dwaze verwaandheid van zijn roetje is geraakt De lokalen van den Cath. Kring De Eendracht worden op dit oogenblik her steld en ziehier eenige bijzonderheden over dit gebouw ontleend aan de bijdrage van den E. H. Roegiers, Oudpastoor van ona Hospitaal, thans Pastoor te Bellem. Ter plaats waar de Kring zich heden be vindt, was het in de i3e eeuw de plaata waar 't vleesch openbaarlijk wierd verkocht. Vóór 't jaar 1339 werd aldaar een vrije Vleeschhuis gebouwd door de familiën: van Branteghem, Boone en Wuytens. Onze vrije beenhouwers verbleven er tot 1630 en van 1630 tot 1663 waren het dan de lokalen van het Corps de Garde en het Leenhof met de Weezerij. Ten jare i663 werd 't gebouw betrokken door het Corps de Garde en de Bar- barakamer, dus 't lokaal der Rederijkkamer de Barbaristen. Gedurende de herhaalde oorlogen tusschen Spanië en den Koning van Frankrijk, diende de Barbarakamer tot logement aan de vreemde krijgslieden. Tijdens den oorlog voor de troonopvolging in Oostenrijk (1741 1743) lagen de ver- schillige gildekamers vol voorbijtrekkende troepen. De Engelschen toen zij den 19 Maart 1743, hun logist op de gildekamer der Barbaristen verlieten, staken moedwillig, waarschijnlijk uit dankbaarheid het strooi waarop zij den nacht hadden overge bracht in brand, en ongelukkiglijk brandde de Rederijkkamer mede. In 't zelfde jaar 1743 werd de Rederij kkamer met het hulp geld der Stad hersteld. Later werd het verkocht, maar de stad behield het Corps de Garde het Hotsl de Beurze van Amsterdam en later de Catholieke Kring betrokken het. He gebouw zal nu gansch hersteld wor den gelijk het in vroegere tijden is geweest met den Sinte-Barbaratoren welke, volgens den HANNEWUIT van Chipka,gaat dienen tot galg om er onzen achtbaren heer Woeste aan op te hangen. Hij die dat schreef moet voorzeker met patibulaire, (laat ons Vlaamsch schrijven) boevenneigingen behept zijn. Legrepen, Groentje Het feest van de 42' veija- ring der stichting van den Rijdersbond zal dees jaar ge vierd worden opMAANDAG 26 OKTOBER aanat. Om 10 uren, Zielmis ter Sint-Martinuskerk voor al de afgestorvene Leden. Avondmaal om 7 uren. STAD VAN AALST. Koninklijke Maatschappij: Land van Riem Zondag 18 October 1908. Men zal opvoeren tooneelspel in 5 bedrijven. Bureel 4 1/2. Gordijn 6 l/ö, heel etipt. K O U D BUFF E T. De Dames worden beleefd verzocht de hoeden af te doen. STAD AALST. Pracljtige Tooneel Vertooping te geven door de heeren Meesters der Zon dagschool van Sint-Martinus, op Maandas 19 October 1908, om 5 1/2 ure avonds, in de Zaal van den Kath. Werkmanskring, Korte Zoutstraat, ter gelegenheid der prijs uitreiking, aan de leerlingen der Zondag school. Men zal opvoeren 1. He Hand van God, drama in 3 bedrijven, door Robrecht Buyse. 2. Dokter Willem II, blijdspel in 2 bedrijven door P. Evarist Bauwens, S. J. Heeren Meesters zullen kaarten ten huizs aanbieden.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1