Moorsel-Waver. f Overlijden. Plechtige Opdracht Zondagrust. Aalst. - Stedelijk nieuws. Allerhande nieuws. KAN ADA BOOMEN, HUISMEUBELEN verscheen er weer een fameus artikel in bet Land van Aalst, dat eene aaneenscha keling is van leugens en laster van het be gin tot het einde, en om de kroon op dit alles te zetten begint de schryver, Mijnheer Ortaire Caudron, met al de lezers van het Land van Aalst voor den aap te houden. Immers zyn artikel begint met hun te be loven dat hy de leugentaal wil doen uit- schynen van myn schrijven van 30 Augus tus verschenen in Den Denderbode. Marr wat vindt men met zyn artikel tot het einde le lezen t Niets van hetgeen hy belooft, want hy durft geen een artikel van 30 Augustus aanraken en misschien is het nog best van wat rond den pot te draaien want ik ondergeteekende neem al de verantwoordelijkheid van geheel het artikel op my en daag hem uit om het tegenovergestelde dezer te bewyzen. Nu by het lezen van dit schryven zult gy niet noodig hebben van te voelen door wie het geschreven is, want gy zult het zien en hadt het artikel van 26 Juli in het Land van Aalst niet omhuld geweest met een masker ten zou niet noodig geweest zyn van naar het artikel van 30 Augusti te voelen wie het geschreven hadt. Maar nu dit paste hier niet en men weinig kun nen aanleeren hebben om niet te weten dat de welvoegelijkheid vereischt van met ge lijke wapens te stryden en dit schynt Mr Octaire niet geweten te hebben want hy valt leelyk uit op den schrijver en wil hem doen doorgaan voor een lafhertige naamlooze vuiltong enz. voor een eerroover welke hem zal doen zinkon in den poel van laagheid en verachting. Maar Mr Octaire waarom schreeft gy dan deze enkele woor den nog niet by Waarin wy gevallen zijn. Voor wat al deze benamingen aangaat, waardig door een vischwyf uitgekraamd, zal ik den schryver een kort antwoord ge ven Men tapt geen olie uit een petrolstuk. Hy spreekt daar nog van schrijven van achter de gordyn. Volgens my wanneer een artikel in de schaduw afgekondigd wordt en dan nog in de schaduw van S' Martinusmantel verdient den schryver niet er een geteekend antwoord op te ontvan gen. Wat de spotterny betreft daarmee zullen wy ons niet veel bekommeren schryft het artikel verder. Maar, man lief, daar staat in myn artikel van 30 Augustus niets in dan antwoorden op Sl Martinus (van Waver) zyn vragen en wanneer het schoen tje u niet paste moest gy er geen van aan trekken. Hy spreekt daar nog van het gebod van God Gy zult de armen noch weezen ver drukken. Een schoon gebod M. O. Onder houd het altyd goed jongen. Hy schryft verder dat de schrijver in Denderbode het Waversch gemeenteraads lid verheft en, vraagt M' Octaire, is hy misschien die die simentgoot doen leggen heeft en de architekt is van dat groot uit- buizingBwerk van den Waverschen dreef. Mr Ortaire, van die simentgoot waarvan gij daar spreekt en welke sedert twee jaar nieuw gelegd is die heeft geen vrjjen loop meer gehad sedert dat de baan hier nieuw gemaakt is. Het was over 9 a 10 jaar (wanneer uwe vrienden hier bestuurden) ook maar een werk van eenige uren om dit goed te maken. - Voor wat aangaat dat groot uitbuizingswerk, daarin zyn wy het eens, vriend, en gaan maar gauw eens onderzoeken aan wie volgens u de medaljie van eselsdom toekomt. Ziehier wat ik ver nomen heb uit vaste inliehtingen. Onder het bestuur van de Heeren Van der Noot Burgemeester en D* Caudron als eerste Schepen is er zulk een groot uitbui zingswerk uitgevoerd in de Gutstraat (baan van Moorsel-hoeksken naar Herder- sem) en de heer Dr Caudron roemde er op en zegde dat het een goed werk was. Ieder een bekent zulks. Dat is waar. 't Is een jaar nadien onder het bestuur van den Heer Th. Cooreman als Burge meester en den Heer Dr Caudrou als eerste Schepen dat, op aandringen van dezen laatst genoemden Heer, in den Waverschen dreef ook zulk groot uitbuizingswerk uitgevoerd werdt de Raad oordeelende dat het een zeer nuttig werk zou wezen. Oordeelt nu zelf lezers. Kan men licht zinniger te werk gaan als zoo over zaken te spreken die men niet kent. Wy zouden ook kunnen spotten en u in uwe domhe den en lastertaal doen versmachten. Maar foei. Verder in het artikel bekent hy zelf dat hunne familie de schuld is dat de kassei er al niet lang en ligt en vraagt hy aan de Heeren des Gemeenteraad Is het nog on mogelijk een werk van onteigening te doen Ik zal u antwoorden neen, Kameraad, maar daar gij afstammeling zyt van eene familie die altoos het katholiek bestuur tegengewerkt heeft en het altoos uitge maakt voor mannen die te veel nuttelooze uitgaven deden, gy zoudt nu willen dat er hier nu groote nuttelooze uitgaven gedaan worden. Immers al de aanpalende eigenaars van den Waverschen dreef waren tevreden uitgenomen uwe familie (wat demokraten) welke moest meer vergelding hebben dan de andere personen. Nu weet gy het, Mr Ortaire, wat wy uit onze duimen zuigen om de menschen hun nen mond te stoppen maar het was recht zinniger voor u van effenaf te zeggen dat gij de werken zult tegenhouden zooveel als het in uwe macht is en waarom ten eersten, uit politieken haat, ten tweeden om de kiezers naar uwen kant te krygen, ten derden uit persoonlijken intrest. M' Ortaire zegt verder dat sommige hee ren voor de kiezing van 1903 op hun woord van eer bevestigd hebben dat de werken aanbesteed waren. Indien gy dit ten laste van onze katho lieke Gemeenteraadsheeren zegt antwoord ik u dat gy een aartsdomme leugenaar zyt. Dit kan ik hondermaal bewijzen. Indien er heeren zyn die dat gedaan hebben dan wa ren het mannen van uwe partij, maar on danks hunne beloften vlogen zy uit den Gemeenteraad. Ik ben kurieus zegt M. Ortaire waar mede men nu voor de pine zal komen. Voor het oogenblik ben ik niet van zin met iets anders voor de pinne te komen maar zal met moed uwe verachtelijke leu gentaal doen uitschijnen en er moet in zyne bovenkamer eene vijs los zyn wan neer hij van de eer de Moorseleche dom pers spreekt en hij zelf tot eene partij be hoort die gansch uitgeroven is, zelfs de strengels en de bladeren afgevallen. Ziedaar de volle waarheid en indien 't zyn moet kan ik daar nog meer over zeggen. Ik daag u uit het tegenovergestel de van hetgeen ik heb aangehaald te be wyzen. Ik beroep u in het openbaar om de daden van ons Gemeentebestuur te bespre ken. Iedereen zal dan zien wat gij aan het volk wilt opvyzen. Nu moogt gij met nieuwe stukken voor de pinne komen zooveel als gij wilt ik zal u geen antwoord meer geven vooraleer gij bewezen hebt in het openbaar dat er leu gens geschreven zijn door Xavbrr UYTTERSPROT. nemen wij het overlijden alhier ten Kasteele van Ronsevaal van den heer De Bruyn, Oud-Minister van Landbouw, Oud-Volks vertegenwoordiger en thans Senateur voor 't Arrondissement Dendermonde-St-Nico- Parochie van O.-L.-Vrouw-Bijstand, te Aalst-Mylbeke. dei* Christen© Moeders ORDE DER OEFENINGEN Op Zondag 18 October, openingssermoen, om 3 i/2 uren. Maandag en Dijnsdag, Sermoen, des na middags om 2 1/2 uren. Den Dijnsdag zal men in den vóór- en namiddag biecht hoo- ren. Woensdag, om 6 uren morgens, Algemeene Communie. 's Namiddags om 2 1/2 uren. Solemneel lof, sermoen, plechtige Opdracht en Te Deum. De sermoenen zullen gepredikt worden door den Eerw. Pater Van der Beeck, Redemptorist. Van 's middags tot middernacht, dienstdoende Apotheker, op Zondag 18 October 1908, M. De Waele. Kerk straat. PRIESTERLIJKE BENOEMING. Zijne Hoogw. heeft benoemd Bestuurder der Zusters Franciscanersen te Knesselare, den E. H. Voet, gewezen proost van Wippelgem der Zusters van de Presentatie te Ledeberg, den E. H. Ruys, onderpastoor van Sint-Baafs te Gent. Onderpastoor in Sint-Josephskerk te Gent, den E H. Pica vet, onderpastoor van St-Jan-Baptist te Gentin Sint Jan- Baptistkerk te Gent, den E. H. Claeys- Boüüaert, onderpastoor te Gysegem. Leeraar in 't Collegie te Lokeren, den E. H. Blaton, student bij de Katholieke Hoogeschool van Leuven. In een onzer laatste nummers hebben wij gesproken over zekeren S., ontsnapte uit Hoogstraeten. Thans heeft deze weêr van zich doen spreken, doch zijne nieuwe heldendaad koste zijne aanhouding. Maan dag nacht was hij gezien geweest op Mijl beek, en had hij zelf bij zijne ouders, buiten hunne weet, op de hooischelf geslapen. Denzelfden nacht trok hij naar de weide van den veekoopman Van Hoef, te Wieze en stool er een rund, waarmee hij 's mor gens op de markt van Dendermonde stond; hij verkocht het aldaar voor 280 fr. aan eenen landbouwer van Lede. Eenigen tijd nadien werd hij op de Groote Markt door de Politie van Dendermonde aangehouden en opgesloten. S. heeft, buiten hetgeen hem te wachten staat, 7 jaren Hoogstrae ten en 3 maanden gevang uit te doen. Anlst en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Merkt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparation. Verleden Dijnsdag speelden eenige kinderen in den hof van Daelman Leo, Gentschestraat, alhier. De regenput stond open en het 4-jarig kind van Daelman viel erin. Theophiel Remory snelde toe, liet zich in den put glijden en redde het kind van eene gewisse dood. TYPHUS. Nu dat de typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus La Royale Louise Marie, te verkrijgen bij O. Taeyman8-Druck, 8, Groote Merkt, Aalst Sedert geruimen tijd werd er in de statie alhier gestolen dat het kraakte. Het was voornaamlijk op de boter dat men ver lekkerd was. De politie der statie, vergezeld van M. Gielen, wachtmeester der Gendar merie, deed bij zekeren W. B., machinist, eene huiszoeking en vond er verscheidene kilos boter deze werd aangeslagen. DE ONTSTEKING van het tand- vleesch, de slechte adem, het bederf der tanden worden radicaal genezen door 't ge bruik van het deeg Pébéco het uit muntend aangenaam en profijtig tandpoe der, insgelijks onontbeerlijk voor de roo- kere en voor dezen welke een gezonden zuiveren mond en een schoon tandgebit verlangen. Depot Apotheek CallÈbaut, Overdekte Botermarkt, te Aalst, Groote flesch £r. i,5o. Donderdag namiddag was zekere Bombeeck, wever, bezig met zijne vrouw, bijgenaamd Mance Plas, ongenadig of te rammelen. M. Cottenier, wachtmees ter der Gendarmerie en de politieagent Lenain, die aldoar voorbijkwamen, kwa men er tusschen, dcch de woestaard ont rukte den politieagent zijnen sabel en begon er meê te slagen. Na eene hardnek kige worsteling kon Bombeeck overmees terd en aangehouden worden. De agent Lenain was zoo erg toegetakeld dat Dok tor Hertekant hem heeft moeten verzorgen en dat hij in de onmogelijkheid zal zijn gedurende eenige dagen dienst te doen.Een aanhoudingsbevel is tegen Bombeeck afge leverd. I>at spreekt van zelf. Zulke verklaringen hergeven eenige hoop aan de nierlijders. Me J. De Wagheneer, 12, Gazometer- straat, te Aalst, leed reedt twee jaar aan de nieren en had alle mogelijke middelen beproefd vooraleer zij de Foster Pillen voor de Nieren nam, verkocht in de Apotheek De Valckeneer, die haar ia eene week verpleging gansch genazen. Zij voelde niet meer de minste pijn, had geene duize lingen en bedwelmingen meer, kon 's nachts slapen, in een woord was weder goed ge zond. In Augustus 1907 bevestigde Me De Wagheneer, ons het volgende Ik vind geene krachtige woorden genoeg om u mijne dankbaarheid uit te drukken voor de goede gezondheid verkregen door de Foster Pillen voorde Nieren. Waarlijk zulk een onfeilbaar middel dient gekend te worden, daarom veroorloof ik U volgaarne mijne verklaring kenbaar te maken De Foster Pillen voor de Nieren geven aan de zieke nieren de gewenschte hulp om ze weder gezond te maken Zij voeren uit het lichaam al die vloeibare vergiften af, die verlies van eiwitstof, waterzucht, water- Btoringen, graveel, rhumatiek, steen, len denjicht, zenuwziekten, slapeloosheid, af matting, veroorzaken zij bestrijden de schadelijke gevolgen van geestrijke dranken, wijn of bier in overmate genomen. De Foster Pillen voor Nieren (eigenaar dig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothe kers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 50, Gouden- bergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 14. Zekere De Coster Jan, oud 24 jaren, Moorselbaan, 42, bevond zich verleden Zondag in eene danszaal der Hoogevesten, wanneer er twist ontstond tusschen zijnen broeder en den genaamden De Smedt Ca- miel. Deze laatste trok een mes en bracht ermeê aan De Coster Jan twee steken toe in de rechterhand. Doktor Van de Velde heeft hem verzorgd. Nliocking.- Indien gij bij toe val te veel gegeten en gedronken hebt, neemt dadelijk een koppel Pillen Walthéry en aldus zult ge alle kwade gevolg vermij den alleenlijk tracht niet te herbeginnen, want deze goede remedie is niet voor de onmatigen gemaakt. Dijnsdag avond, rond half zeven uren, ontstond brand in de woning van Jozef De Man. Ouden Dendermondschen Steenweg. De geburen gelukten erin het vuur bijtijds uit te dooven, doch reeds was het boven gedeelte van het huis afgebrand. De schade is nogal aanzienlijk. T P7PPC f Bteekt wel deze waar- heid in uw hoofd. Indien gij hoest of lijdt aan valling, bronchiet, influenza of kinkhoest, en indien gij uwe borst niet bezorgt met borstsiroop Depratere te nemen, gij stelt u bloot aan eene ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk alle borstziek ten geneest dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. Itekroond. - Wij vernemen dat onze jeugdigen stadsgenoot M. Joseph Callebaut, zoon Emiel, poortier onzer Staats Middelbare School voor Jongens, komt bekroond te worden met dsn 3en prijs in den prijskamp van hout- en marmer- schildering ter Koninklijke Academie van Schoone Kunsten te Brussel. Proficiat. Smakelijke en verkloekende keuken met vleeschextract Cibils. Potten 0,75, 1,40, 2,60. Overreden. Dondirdag kwam de 9jarige Rachel Van Geert, van Denderbelle, naar Dendermonde, toen zij aan de statie overreden werd door het rijtuig van de hee ren Herssens, met het ongelukkig gevolg dat hare beide beenen gepletterd werden. Ooggetuigen droegen haar in de herberg van Achiel Marechal, waar de heer dokter Verhelen, haar de eerste zorgen toediende, waarna men ze met het rijtuig van M. Herssens, naar hare woning heeft overge voerd. Mev. D..., handelaarster in pelswerk, wonende op de i" verdieping van een huis in de St-Joannes Nepomucenusstraat, te Brussel, was dinsdag avond uitgegaan. Toen zij rond 10 ure terugkeerde bemerkte zij dat dieven hare woning hadden bezocht. De meubels waren opengebroken en alles was overhoop geworpen. Hare acties, ju- weelen, geld, kleeren en veel kostbare koopwaren waren verdwenen. Het beloop van den diefstal is zeer groot, Mev. V., wonende in de Froissard- straat, te Brussel, was gelukkiger. Zij ont moette bij hare thuiskomst op den trap eene onbekende vrouw met een groot pak. Zij kreeg aanstonds vermoedens, snelde naar hare woning, bemerkte dat deze leeggesto len was en liep de vrouw achterna, die zij op straat spoedig had ingehaald. Een agent, op de hoogte gesteld, bracht de vrouw met het pak naar het bureel. Toen men dit laatste opende vond men er de voorwerpen in, gestolen bij Mad. V. De diefegge is zekere Emilie D., 39 jaar, on langs uit de gevangenis van Brugge losge laten. Zij werd reeds herhaaldelijk veroor deeld. Nog de gelukkige winners der ten toonstelling van Brussel. Het lot van fr. 15,000 is gewonnen door M. De Groote, oud-landbouwer, 70 jaar oud en wonend te Fosseseen der loten van 5000 fr. is gewonnen door Clemence Spruyters, onge huwd en 42 jaar oud, wonend te Genval. Zij had het billet gekocht te Ter Hulpen. Toen ze 't nieuws vernam, was Clemence Spruyters zoc ontsteld, dat ze in hare volle waschkuip viel. Een prijs van 10.000 fr. werd gewonnen door M. Jozef Collin, adju dant der genie, wonend Dewezstraat, te Namen. Hij had eene gansche reeks gekocht. De schepen van den burgerlijken stand te Elsene, M. Buyl, heeft woensdag niet minder dan zes echtscheidingen uitge sproken. Droevig record I De beruchte anarchist Placide Schoup- pe, die in den tijd zoo veel van zich deed spreken, is in vrijheid gesteld. Hij heeft van den procureur-generaal, die tot deze vrijstelling de toelating gaf, als voorwaarde gekregen dat hij moet veiblij- ven te Schaarbeek, in de Claeyslaan, tot den 16 dezer, dag waarop hij heeft aange nomen, naar Aierika te vertrekken. Een jongen van Liedekerke, B ge- heeten, was verliefd geraakt op Eliza B., welke echter zijne hofmakerij van de hand wees. Eene laatste poging willende wagen, wachtte hij haar af aan eene brug, gewa pend met een scheermes en een revolver. En een nieuw weigerend antwoord heb bende gekregen, bracht hij haar eerst eenige sneden over het gelaat toe en schoot haar toen twee kogels in den rug. De moordenaar kon vluchten, toen ge- buren, door het gerucht aandachtig ge maakt, ter hulpe kwamen. De wonden van het meisje zijn doodelijk. Er is te Gent spraak over een schan daal, dat in het garnizoen zou uitgekomen zijn. Ontvreemdingen zouden gepleegd zijn in den bevoorradingBdienst van het garnizoen te Oudenaarde en twee officieren, met den graad van luitenant, werden voor eene rechterlijke commissie geroepen en onder vraagd van 10 uur des morgends tot in den avond Het gevolg was dat tegen hen een man daat van aanhouding werd uitgevaardigd en beiden opgesloten werden om voor den krijgsraad gedaagd te worden. De 25jarige zoon van den koster te Nederbrakel werd, terwijl hij door het dorp wandelde, aangevallen en door eenen mes steek getroffen. De pleger, een hevige libe raal, is aangehouden. Bij verscheidene catholieken werden ruiten gebroken en bij den pastoor werden zij stuk geworpen met biljardbollen, gestolen in eene herberg. Wij hebben over eenige weken ge meld hoe te Lokeren een onbekende misda diger de rapen van den landbouwer Wyn- daele vol spelden had gestoken, om aldus zijne beesten te doen omkomen. Daar de schurk nog niet werd ontdekt, is men op het hof van Wyndaele zeer voorzichtig met het eten en drinken van het vee. Wel is het hun bekomen, want dijns dag bevond men dat dezelfde misdadige hand vergif had gegoten in den waterput, waaruit de beesten gewoonlijk drinken. De boeren zijn verontwrardigd over zoo veel deugnieterij. Het parket is woensdag namiddag ter plaats geweest, om te pogen den misdadiger te ontdekken. Een groot ongeluk gebeurde te Per- vijze, in West Vlaanderen. Vader en zoon, H. en M. Castelein, kuischten eenen beirput. Om het werk te eindigen, liet de zoon zich nederzakken in den put, maar hij werd verstikt door de uitwassemingen. De vader ging ook beneden om zijnen zoon hulp te bieden, doch hij onderging hetzelfde lot. Een jong meisje dat de beide mannen niet zag terugkeeren. gaf het alarm. Wan neer men er in slaagde hen boven te halen, had de verstikking reeds haar werk vol trokken beiden waren dood. De genaamde Eudoxie Lebbe, onge huwd, 54 jaren, klein landgebruikster, woont te Bixschoote, alleen in eene lande lijke woning, met een veertienjarige werk jongen. Deze laatste, Woensdag morgend, om 6 1/2 u opgeBtaan zijnde, was verwonderd zijne meesteres niet te zien, en ging op zoek in huis en in de stallen, toen hij ein delijk deze dood vond, in nachtgewaad, liggende op den mesthoop. Het lijk lag uitgestrekt met eenen zak doek rond den hals gesnoerd, en een touw tje in de hand. Geene kneuzingen of sporen van geweld heeft men op de ongelukkige gevonden. Binnen den huize is alles onge roerd gebleven. De achterdeur was gesloten gebleven, terwijl de voordeur openstond. De knaap heeft niet het minste gerucht gehoord. Men denkt dat er eene moord in het spel is, daar de vrouw de naam heeft wat geld te bezitten. Het parket is Woensdag namiddag ter plaats geweest en heeft Donderdag de schouwing gedaan. In den nacht van Dinsdag tot Woens dag, rond 1 1/2 ure, had er in het kosthuis gehouden door M. Arthur Frémault, in de Sioenstraat, te Kortrijk, een wreed tooneel plaats. '8 Avonds te voren waren bij Frémault zekere Petrus Rebry, 25 jaar, borstelmaker, wonende Gentstraat, 42, te Izegem, en zijne vrouw Leontina Herman, 21 jaar, met haar 3-jarig kind, toegekomen. De vrouw was 's morgends, terwijl haar man op zijn werk was, de echtelijke woning ontvlucht in gezelschap van Victor Van- daele, insgelijks van Izegem, een weduw naar met drie kinders. Rebry werd van het gebeurde verwittigd door zijne geburen; hij zette zijne vrouw en haren verleider achterna en achterhaalde ze te Oost Roozebeke. Hij sprak schoon opdat zijne vrouw met hem zou terugkeeren, doch ondanks zijne schoone woorden weigerde zij met hem mede te gaan en volgde immer Vandaele. Zij vertrokken naar Waregem met den trein en vervolgens naar Kortrijk, waar zij met den avond aankwamen. Rebry verloor echter zijne vrouw uit het oog niet en toen zij te Kortrijk uit den trein gestapt waren, had er eene woordenwisseling plaats. Een policieagent het bemerkt hebbende, verzocht de drie personen hem te volgen naar het policiebureel. De vrouw scheen tot betere gevoelens gekomen te zijn, en zij vertrok dan gevolgd door haren man, naar voornoemd kosthuis. Zij betrokken er eene kamer waarin er ook eene vrouw sliep, die getuige moest zijn van het drama dat nabij was.Zij hoorde de man zijne vrouw smeeken met hem naar Izegem terug te keeren, doch zij weigerde hardnekkig. Er heerschte dan een zekeren tijd stilte, maar op eens werd de vrouw die op de kamer der echtgenooten Rebry sliep, wak ker door het geroep van moord I door de vrouw Rebry geslaakt Haar man was naar beneden gegaan onder voorwendsel aan eene natuurlijke behoefte te voldoen, doch hij was teruggekeerd met een brood mes en een strofdeksel, wapens waarmede hij zijne echtgenoote onmeedoogend afsloeg. Zij had niet min dan tien of elf wonden op het hoofd en de schouders bekomen. Zij was in bezwijming gevallen achter het bed en haar man had dan opgehouden te slaan, waarschijnlijk denkende zijne vrouw ge dood te hebben. Het was gelukkiglijk zoo erg nieteen bijgeroepen geneesheer, M. J. Ghyoot, ver klaarde dat de wonden, alhoewel gevaarlijk toch niet doodelijk zijnde vrouw is naar het hospitaal overgebracht. Haar man verklaarde gehandeld te heb ben in eenen aanval van wanhoop en ja- loerschheid. Hij werd door de policie aan gehouden en ter beschikking van het ge recht gesteld. Zondag avond, om 8 uren, kwam Justin Betteyne, 98 jaar, dienstknecht, van de kermis terug naar huis, bij zijne mees teres, weduwe Stichelaere, rentenierster in de Rekkemstraat, te Marke, bij Kortrijk. Hij ging slapen. Des nachts werd de meesteres wakker door een vreemd gerucht, en ging den trap op om te gaan zien. Een geweldige rook verstikte haar bijna ze moest terugkeeren en de geburen ter hulp roepen. Toen de geburen binnen kwamen vonden zij den knecht omringd door de vlammen. Het bed en het beddegoed stond in vollen brand, zelfs was een deel van het dak be ginnen te branden. De geburen doofden de vlammen na eeni ge minuten moeite uit, doch de arme man was zoo erg gewond en daarbij zoover ge stikt dat hij kort daarna den geest gaf, on danks de spoedige verzorging. Later. Auguatin Ba taille, het slacht offer van de schrikkelijke brandramp van Zondag avond, waarbij den ongelukkige het leven verloor in de ijselijke pijnen, was te Marke geboren den 3 April 1834. Verscheidene jaren geleden deed hij onder den naam van Stijns van Mamerens eenige luchtreizen mede, en verbleef nu bij mad. wed. Edward Pycarelle, geboren Octavie Ingelbert, afkomstig van Bellegem, 76 jaar oud. Mad. Pycarelle had vroeger geboerd en Bataille had bij haar al6 knecht gediend. De oude vrijgezel bleef bij de weduwe wonen, toen zij ging rentenieren in een huisje, nevens Den Hert, eene herberg gehouden door Gustaaf Benolt, in de Rek kemstraat. Bataille had Zondag 7 kluiten gekre gen van zijne bazin om de statiekermis te vieren, en toen hij te huis kwam was het 8 1/2 ure. Daar hij licht beschonken was, bleef de oude pachteres aan den voet van den trap staan, met eene brandende lamp om hem voor te lichten, terwijl hij naar zijn bovenkamertje trok om te gaan slapen, rond 9 ure. Toen was Mad. Pycarelle ook naar bed gegaan in eene benedenkamer. Om 11 uur werd de vrouw wakker door een vreemd gekerm. Het was toen dat zij naar de trap ging en den knecht riep beneden te komen. Hij antwoordde dat hem zulks onmoge lijk was, dat hij zich niet meer kon bewegen terwijl een verstikkenden rook van boven kwam. De oude vrouw liep toen den ge- buur, Gustaaf Benoit roepen die geholpen van den voerman Victor Blomme, eene ladder tegen den gevel zetten, en met eenige emmers water de vlammen uitdoof den, die door het dak sloegen. Toen zij eindelijk op den zolder konden komen, vonden zij den armen Bataille op zijn verpulverd bed dood liggen het bedde goed en een deel van den plankenvloer waren verbrand. De geburen liepen Dr Dumortier, van Bissegem, roepen, die nietB anders dan den dood kon vaststellen. Men veronderstelt dat hij zijne brandende pijp op het beddegoed zal gelegd hebben, of misschien wel om de eene of andere reden een phosphoorstekje heeft aangestoken. Het parket van Kortrijk werd onmiddel lijk verwittigd. Een automobiel der werkhuizen van Saventem, kwam met groote snelheid te Houdeng Aimeries, van Feluy-Arquennes gereden, toen ten gevolge eener verkeerde zwenking, de auto in eenen gracht geslin gerd werd. Van de vijf inzittenden werd er een ge dood en een ander schrikkelijk gekwetst. Nadere bijzonderheden.De heer Steek, koolmijnagent, te Houdeng-Aimeries, had eenen automobiel gehuurd te Saventhem. De heer Steek was vergezeld door 4 per- Bonen. De heeren Arthur Michel, F. Rou- let, Verbisten, stoker in de werkhuizen van Saventhem, en Adam, bediende in dezelfde werkhuizen. De automobiel rolde in volle snelheid en vloog in de richting van Houdeng-Aime ries, wanneer, op 150 meters van de baan van Nijvel, de geleider, door eenen hond te willen vermijden op een der terpjes reed welke den veloweg omzoomen. Hij maakte toen eene schielijke zwen king waardoor een der reizigers, Arthur Michel genaamd, met groot geweld op den grond werd geworpen en op 't zelfde oogen blik gedood werd. M. Steek werd met geweld op het stuur wiel geworpen. Hij werd zwaar gekwetst. De andere reizigers ontkwamen het on gedeerd. Het slachtoffer Michel is naar het doodenhuia van La Louvière overgebracht. Hij is uurwerkmaker te Houdeng-Aime ries, is gehuwd en vader van een kind. De heer Steek is na verzorging terug naar zijne woning overgevoerd. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Vrouwelijk idem 10) »5 Huwelijken I. Bomon, schoenm. met E. Lemaitre, z, b. G. Matthieu, tw. met C. De Cooman, tw. F. Buys, steendr. met M. Roelandt. tw. A. Ducaju, bed. met M. Rumbaut, z. b. F. De Neve, werkm. met J. Wauters, tw. G. Gan- zeman, tw. met E. Van Cauter, tw. Overlijdens. J- Temmerman, m. Matthieu, mul- dersg. a3 j., Moorselb. V. Godefroy, vr. Courtmans, z. b. 73 j., Langestr. E. De Meersman, we De Smet, z. b. 67 j., Maanstr. J. Cortbals, z. b. 62 j., Oud. Denderm. st.w. L. Boterbergh, m. Spruyt, Hophandelaar, 5a j., Gee- raardsbergschestr. P. Podevyn, werk man. 16 j., Gentsche steenw. 7 kinduren onder de 7 jaren. Marktprijzen. Zaterdag 10 Octob. 1908. Aardappelen de 100 kil. 6,00 a 0,00 Boter per 3 kil. 8,91 a 9,72 Roomboter 120 kil. per kil. Ir. 3,3o Eiers de 25 3,17 a 3,24 Ajuin de 100 kil. 10,00 a 0,00 Viggenen,per koppel 55,00 a 65.00 BOTERMARKT. Heden zaterdag wer den 215 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 1720 kilogr. HOPMARKTEN. AALST. Hop nieuw gewas, ra balen Primé,prijs fr. 36,00 tot 45,00. 5 Ord. pluk fr. 3o,ootot 33,00. LONDEN, 12 Oct. Markt iets beter. Men kwoteert: Engelsche hop, eerste kwal. 50-90 fr.; tweede kwal, 25-45 fr. Belgische hop, 30-50 fr. Beiersche hop, 25-60 fr. BRUSSEL, 14 Oct. Markt kalm. Men kwoteert Poperinghe (Stadslood), 42-45 fr. Anlst, (Stadsmerk), 28-30 fr. Ongeveer 400 balen Poperinghe-stad verhandeld. SAAZ (Oostenrijk), 14 Oct. Markt kalm: 80-110 fr. volgens hoedanigheid. NUERENBERG (Beieren), 15 Oct. —Han del kilm. Voor den uitvoer neemt men thans veel geringe Hallertau aan 30-45 fr. De Lata te noteering der markt is als volgt Soorten Prima-waar Middèlb. Gering. 18-25 Markthop fr. 44-50 31-37 Berghop fr. 50-60 Spalterhop fr. 68-78 50-62 Hallertau fr. 75-87 50-62 Elzasserhop fr. 62-68 45-56 31-37 POPERINGHE, 16 Oct. Handel kalm. Men betaalt Poperinghe (Stad) 40-42 fr.Po peringhe (dorp) 20-22 fr. In cultuur wordt er weinig aangekocht. Men Bchat dat omtrent 3/4 der stadshop verkocht ia. ANTWERPEN, 16 Oct. Men kwoteert Aalst, beschikb., 30 fr. Oot.-Nov. 1909, 50 fr. Poperinghe beschikbare 35 fr. Deo-Jan'. 30 4 28. Oot.-Nov. 1909, 46 47 1/2. Markt vast. OPENBARE VEBKOOPING van bv are en hoogstanimige EN EEN BOSCH ELZENHOUT, ie Meire. De Notaris L1MPENS, te Aalst, zal op Dijnsdag 10 November 1908, om 1 uur stipt namiddag, namens nagenoèmde personen en op nagemelde plaatsen, in het openbaar ver- koopen Namens Dame Weduwe Jozef Hoogstoel, te Meire a) 51 zware, zuivere en hoogstam- mige Kanada Boomen, in haren boeoh, gele gen te Meire, Blauwbosch, langs den oost kant der Beek. b) 1 koop Elzen Hont, zijnde al het Slaghout wassende in voorschreven bosch, groot ongeveer 18 aren. Namens Mijnbeer Limpens, Notaris te Aalst, door bevoegd ambt25 zware en zui vere Kaoada Boomen, gestaan aan synen meersch, te Meire, Darl, gebruikt door Dame Weduwe en kinderen Franciscus Lievens. Aanmerkingen De te verkoopen boomsn hebben meesi allen eenen omtrek van 1,70 m. tot 2 m. 30 c., zyn van bijzondere goede hoedanigheid, stuan aan of naby de kassei, op 20 minnten afstand der Statie Erpe-Meire, dus zeer gemakkelijk voor het vervoer. De verkooping zal aanvang nemen met de boomen, staande te Meire, Blanwbosch. Mei. zal vergaderen ter herberg van M. Franciscns Perdaens, te Meire, Broek. Verders zal de venditie geschieden op de gewone voorwaarden en met tyd van beta ling mits goede en gekende borgstelling, By sterfgeval. OPENBARE VERKOOPING van en llerberggerieven, te Hof stade, aan de <Dorpplaats, De Notaris EEMAN, te Erpe, zal namens de erfgenamen van wylen den heer Frans Van Gakcrrnberqhb-Clincrakrt, op Maandag 26 October 1908, om 1 uur nanoen, ten sterf- huize van dezen laatsten, te Hofstade aan de Dorpplaats, in het openbaar verkoopen HUI8MKUBKLKN EN ilKRBBROOERIRVKN, AU Ronde en andere Tafels, /.etel, Herberg- en andere Stoelen, Kassen, Banken, Stoven met toebehoorten, Horlogie genaamd Wekker, Heiligenbeelden onder glazen bocal, Vazen, Kandelaars, Poatnnrtjes en Printen, Olie lampen, Kofiy molen, koperen Moor en Kof- ffijiwt, yzeren Braad kommen, Potten en Mar- initten, Tafel- en andere Messen, tinnen Lepels en Vorken, gleisen Kommen, Telloo- ren on Jatten, Hangoord, Kapbord on Kap mes, Melkkannen, Stramynen, Vensterstors en Gordynen, zinken en houUn Emmers, Wascukuipen, Lynwaadmande, Bierstelling, ledige Flesscben, Schraven en meer andera Keuken- en Herberggerieven. De verkooping sal geschieden met gereeds gelden en op gewone voorwaarden.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2