Donderdag 22 October 1908 5 centiemen per nummer 65gle Jaar 4096 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onbewimpelde bekentenissen. Heldin van het kwaad Leest en verspreidt De Denderbode Koopen is goed, betalen is beter. Wettelijke besluiten. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Dit nlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder tning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes «anden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving adigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- tngen zyn ten laste van den schuldenaar. Ken Schryft in bij C. "Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. CUIQCJE •ULH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden- niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 21 October 1908. Wie enkel liberale gazetten leest moet wodzakelijk nopens den geest en het Ireven der politieke partijen in ons and op een dwaalspoor verkeeren. In lie liberale organen moet men geene enpartijdigheid gaan zoeken. Waar zy ttdurig op uit zijn, 't is van de katho lieken te beschuldigen van vijandschap legen onze vrijheden, van achteruit- Iruipery enz., van vervolgingen, tegen Je liberalen waarvan men mordicus kwezelaars, pilaarbijters, enz. maken Til. Onpartijdige verklaringen, onbewim pelde bekentenissen treft men alleen Tin tyd tot tijd aan in een of ander tijd- «hrift in 't welk een gematigd liberaal openhartig zijne denkwijze uitdrukt. Nu, zoo verscheen over eenige dagen La Révue de l'Université in 't welk aen eene studie over het liberalism untreft, geschreven door M. Vauthier, leeraar aan de hoogschool te Brussel, narin eenige rechtzinnige bekente nissen voorkomen doch met een liberaal Musje overgoten. Het zal niet ongepast zyn er een en ader van te laten volgen «Zonder twijfel, schrijft M. Vauthier. keeft de katholieke partij de rol der Geestelijkheid op het gebied van het lager onderwijs versterkt. Dat ter zijde platen, heeft zij bijna niets beproefd kt bijzonder katholiek is... Indien de vrijheid in de eene of de ludere van hare voorname uitingen nijheid van geweten,vrijheid van druk pers, vrijheid van vereeniging recht- itreeks bedreigd ware, dan zou het liberalism aan al de zielen die verkleefd zijn aan de onafhankelijkheid eeneu itrydkreet verschaffen. Doch in België Khynt de vrijheid gevrijwaard te zijn ttgtn den aanslag van eene blinde redktie. Mg it is een land dat uitnemend vrij is. De Belgische katholieken voelen zich klaarblijkelijk te zwak om iets ernstig legen de vrijheid te ondernemen. Laat ons erbij voegen dat zij zulks niet logenstraffen. Zij hebben groote- Ijjks van de vrijheid gebruik gemaakt toor henzelven. Zy. zyn eraan gewoon. Zjj schikken er zich volkomen in. Zoo, zoo Wij, katholieken, zijn dus tolgens M. Vauthier, die fanatieken Dist zoo als het orgaan der firma «Vijf Bzelfl Sc C° n ons meermaals heeft afge- Khflderd. De katholieken, zegt hy ver- DOOR EUG. LEË\. 45e VERVOLG. Ziehier stukken die zulks bewijzen, en bij deze woorden overhandigde zwarte An aan den rechtsvorderaar een pakje dat rij onder haren omslagdoek had uitgetrok ken. Daarna ging zij voort Het kind werd gedoopt onder de naam van Arnold, bleef tot zijn tiende jaar in Engeland, en ging vervolgens naar een onderwijsgesticht in Duitschland, waar hij kennis maakte met een oudersverdriet - dat hem zooveel te gemakkelijker bedierf, daar hij om zoo te zeggen zonder ouders was. De graaf voorzag in zijne behoefte, daarbij bleef het, en ik was zinneloos ge worden en zat opgesloten. Nu gij dit allea weet, heeren, zal het u niet moeilijk wezen het overige te be grijpen Arnold van Borluit werd, op een- en-twintigjarigen ouderdom, voor diefstal en vervalsching, onder den naam van Wurthen, te Batava tot twintig jaren krui- wagenstraf veroordeeld. Intusschen liet men mij los. Ik ging naar Elsegem bij den graaf, die me de vreeselijkste bedreigingen deed voor her geval dat ik over het verledene zou spreken. Hij schonk mij een klein huiajo on wat hulpmiddelen. Negthana kon der, hebben nog niets tegen de vrijheid ondernomen en zullen er niets tegen ondernemen want ze Lebben de vrijheid lief en dus hebben de liberalen en socia listen onder dit opzicht van de katho lieken niets te vreezen. Onder ander stelt M. Vauthier ook vast dat het liberalism gedurende deze tien laatstejaren weinig ofgeen vooruit gang beeft gemaakt. De onderlinge sterkte der dry par tyen die zich dc ondersteuning der kiezers betwisten, zegt hy, is op geene merkbare wijze veranderd geworden. De kiezingen, welke malkander in ons land opvolgen, 't zij wetgevende, pro vinciale of gemeentekiezingen, bewijzen telkenmale, spijts eenige lichte rijzingen en dalingen, dat er eene soort van onbe weeglijkheid der openbare denkwijze bestaat, Doze verklaring slaagt den bodem in van al die ronkende beweringen en ge kakel Qver liberale ontwakingen aanst. zegepraal dor driekleurige anti-katho- liekep. Na 25 jaar katholiek bestuur zijn de anti-katholieken er nog niet ingeslaagd, ondanks hunne helsche onverpoosde aanvallen, het vertrouwen te doen wan kelen dat het volk stelt in onze katho lieke Staatsmannen overtuigd dat hot is van hunne bekwaamheid en hunne toe wijding aan de openbare zaken voor de algemeene welvaart. Doen wij ten slotte bemerken dat M. Vauthier bevestigt dat, in België de vrijheid is gewaarborgd of gevry- waard tegen de ondernemingen eener blinde achteruitkruipery België schrijft hy, is een uitnemend vrij land. Is dit niet de uitdrukkelijke logen straffing der jammerklachten van onze liberale en socialistische, roode en groe ne, politiekers over de verongelijking, de verdrukking eener loodzware dwing- landij waaronder zij zouden gebukt gaan Wat kaakslag aan de liberale scri- XV ie ecu ohoniienient neemt voor 1909 zal liet blad pi-alij; ontvangen, te rekenen van Zondag 1 No vember aanst. Voorwaar den aan 't bootd van 't blad. ik niet heel en gansch zwijgen, maar nie mand hechtte geloof aan hetgeen ik zeide, omdat ik gek was geweest en men mij nog als zoodanig beschouwde. Men maakte mij het leven zuur op alle mogelijke wijzen, en zoo komt het dat ik waarzegster en bede lares geworden ben. Ik had mijnen kleinzoon echter uit het oog verloren. Na vijfjaren gevangenzitting, was hij erin gelukt met drie andere misda digers te ontsnappen en op een engelsch oorlogschip in Europa terug te komen. Hij schreef me uit deFransche stadRowaan om geld, en dewijl ik toch iets missen kon, reisde ik naar zijne woonplaats. Aldaar aangekomen, vertelde ik hem hetgeen er bij zijnen vader gebeurd was het huwelijk zijns broeders met eene tooneelspeelster, zijne ongenade, zijn vertrek naar den vreemde, eindelijk zijnen dood in Oost- Indië, dien mij door iemand ten stelligste waB verzekerd geworden. Hij kwam met mij terug in Vlaanderen en wat er sedert dien gebeurd is moet ik u niet zeggen. De rechters onderzochten de bewijsstuk ken, welk de spreekster hun had overhan digd. Is alles waarheid wat uwe grootmoe der verhaald heeft vroeg de onderzoekg. rechter aan den stervende. Ja, antwoordde Adolf, ik heb er niets bij te voegen of af te trekken. Eergisteren-nacht, hernam de rechter, lijt gij naar Elsegem geweest met de vrouw Er waait een gunstig windje over de handelswereld schryft onze confrater De Postrijder en 't komt de herten verheugen van al wie ambachtsman of neeringdoener is, of met den handel zyn brood verdient. Eene beweging is ontstaan, om de comptante betaling te bekomen van al wat gemaakt werd. geleverd en ver kocht en weldra zal iedereen er iets of wat voor doen willen. Men weze wel doordrongen van de spreuk Het geld moet rollen, daarom is het rond. En inderdaad, niets is heilzamer, niets is voordeeliger aan eenieder het gedurig rollen, het bestendig verhande len van liet geld. Die er veel bezit, moet er gebruik van makenveel gebruik en niets dan goed. Men kan geen beter gebruik maken van zyn geld, zyne fortuin, dan er de inkomsten behoorlijk van te verteeren, tot baat en voordeel der andere min be zittende lieden tot verschaffen van het brood, van het noodige levensonderhoud der minderen, die met werken op welk gebied ook, hun bestaan moeten verzekeren. Daarom handelen al de ryke en wel stellende lieden zeer wel, wanneer zij veel koopen, veel laten werken, in een woord veel laten verdienen en winnen. Maar is koopen goed, betaleti is nog beter en wel betalen op gepasten tijd en stond. Comptant betalen met minzaamheid en tevredenheid, opdat de ambachtsman seffens voor zijn werk vergolden worde, opdat de koopman, de winkelier de waarde hunner waren aanstonds zouden ontvangen en mot dit geld kunnen voort doen. Ha Menigeen denkt er niet aan, in welken diepen pijnlijken toestand vele lieden gesteld worden, dio hunkeren achter het hun verschuldigde geld en vergeefsche pogingen aanwenden om door hunne schuldenaars betaald te worden. Handelaars, ambachtslieden, winke liers, ja, landbouwers en werklieden, worden er menigvuldig gevonden, die van welstellende of rijke personen veel geld te goed hebben, maar, jaren lang achter de betaling ervan moeten wach ten. Och Wisten de ryken wat folteren- die op u heeft geschoten met welk doel drongt gij het kasteel binnen Ik wist dat mijn vader na zijn testa ment ten voordeele van mejuffer de Dak er nog een ander had gemaakt ten voordeele van mijnen broeder mevr. d'Aulneux ken de de plaats waar het testament verborgen lag en wij gingen het halen. Zoo Vondt gij het testament Ja, hier is het, ik kan er nu niets meer mede doen, sprak de lijder wiens stem allengs verzwakte en bij wien alles eenen spoedigen dood aankondigde. En waar bevond zich dit stuk Arnold van Borluit sidderde en wreef met de hand over zijne oogen. Osprak hij, IK ben er niet ingegaan, ik kon niet.... 't Is zij die in de spelonk afgedaald is... de Bpelonk waar het lijk van den graaf ligt.... Allen die zich bij het ziekbed bevonden keken elkander vol ontzetting aan. XXIV De gekwetste vertelde in korte woorden zijn nachtelijk bezoek op Elsegem in gezel schap van haar, die hem, voor een ander nemende, den doodelijken slag had toege bracht, en hij gaf al de noodige inlichtingen om de plaats, waar de oude edelman den geest had gegeven, terug te kunnen vinden. Toen hij hiermede geëindigd had, vroeg Joris Zoetberg aan de twee Magistraten, de zielepynen hunne schuldeischers ly- den, die achter 't hun verschuldigde snakken konden zy ooit de geldsmarte in hun hart gevoelen, zy zouden hun geld niet zoo ongenadig vasthouden. Zie dien winkelierZyn angst is groot want het einde der maand nadert ras en dan zal die onverbiddelijke wissel wor den aangeboden, hem door zijnen koop man tot betaling gestuurd. De hoogst bekommerde handelaar of ambachtsman moet eene som geid beta len en vindt ze niet en op zyn hoek staat er een goedvinden, van duizenden fran kenHy loopt bij vrienden of fami lieleden om wat geld ter leen te schooien, bidt, smeekt, knielt misschien in het stof der bitterste vernedering, om wel licht dan nog te leur gesteld huiswaarts te moeten keeren. En middelerwijl zitten er van zyne schuldenaars, rijke lieden, te cijferen en te rekenen hoeveel interest hun geld op brengt dat zij aan hunne nederige schuldeischers al lang zouden hebben moeten betalen en dat zy aldus onwette lijk en onredelijk als het hunne gebrui ken en houden. Een welsprekende redenaar zegde onlangs in eene vergadering van voor name lieden, dat de ryken, die niet op tyd en stond hunne aankoopen hetalen of de rekeningen van dezen die voor hen werkten niet comptant voldoen mis dadig handelen. En dat is waar, want nooit zouden zy kunnen denken, welke schromelijke ge volgen hunne slechte wyze van betalen soms hebben kon en wisten zy het, ze zouden wel meer dan eens van ontzet ting rillen en beven, bij het bestatigen dat zij zooveel wee en jammer hebben gesticht, bij kleine burgers, die zonder hunne eigene schuld teu gronde werden geholpen. Gelukkiglijk zijn er ook weldenkende ryke lieden, die comptant betalen of hunne rekeningen binnen de dertig da gen voldoen en wij hopen vast dat hun getal snel zal vermeerderen, dank aan de beweging welke tot redding en by- stand der kleine burgerij op touw is ge zet en gedurig zal toenemen. Dat eenieder het onthoude Koopen is goed betalen is beter. Wet tot overdracht van Kongo aan België. Gister Dynsdag deelde het Staatsblad de wet tot overdracht mede van den Onafhankelijkeu Kongo- staat aan den stervende te mogen Bpreken, daar hij zich hiertoe door dringende redens gedwon gen gevoelde. Iedereen verliet de ziekenkamer, en de twee broeders bevonden zich alleen tegen over elkander... Een kwartier later, trad Joris buiten hij zag er geheel bleek en ontdaan uit, en men kon merken dat hij geweend had. Zich tot den priester richtende, sprak hij Eerwaarde heer, de jongste zoon van den graaf van Borluit vraagt uwe hulp ora voor God te verschijnen, met Wien hij «ich wil verzoenen eer hij heenga, want zijn laatste uur is nabij. De geestelijke bleef eenigen tijd bij den Btervende, daarna riep hij allen weer binnen. Anna liep naar de legerstede en omstren gelde haren kleinzoon met de armen. 't Is gedaan, 't is gedaan 1 riep zij uit, kijk, kijk, zijne oogen gaan toe, de doodstrijd begint 1... De priester knielde en las het gebed der stervenden. Eenige minuten daama, gaf het nieuwe slachtoffer van de Heldin van het Kwaad, zijne ziel aan haren Schepper weer. De rechtsvorderaar en zijn collega bega ven zich hierop bij mevrouw d'Aulneux, om tot hare ondervraging over te gaan. Zij verwachtten zich aan eene lange en zware taak: zij was nogtanszeer eenvoudig en gemakkelijk. De beschuldigde zeide da delijk bij hun binnentreden dat zij onweder- De krisis.—Uit de handelssta tistieken, opgemaakt nopens de 7 eerste maanden van 't jaar 1908, blijkt dat Bel gië, gedurende dat tijdperk, 11,845,870 ton koopwaren heeft ingevoerd, tegen 12,541,535 ton in het overeenkomstig tijdperk van 1907, dus dit jaar 695,665 ton minder, wat eene waarde vertegen woordigt van 188 miljoen franks. De uitvoer gedurende hetzelfde tijd perk beliep9,215,180tou tegen 9,555,287 in de 7 eerste maanden van 1907 dat is 340,107 ton miuder voor eene waarde van 50 miljoen fr. De zeevaartbeweging is in de volgende verhouding vertraagd 152 schepen minder binnengekomen 6D 190 minder uitgevaren. De krisis heeft ook haren weerslag in de spaarkas. Het verslag over de wer kingen dezer kas voor de maanden April en Mei toont duidelijk hoé erg de krisis woedt. Het bedrag der stortingen gedurende deze twee maanden gedaan is kleiner dan dat der gedane terugbetalingen. Dat bewijst dat vele menschen hun spaarpotje hebben moeten aanspreken, omdat hunne verdiensten kleiner waren. Men heeft 5 V* miljoen mindgr ge stort dan terugbotaaldOp een totaal van 72 miljoen maakt dat 7 per cent. In Frankrijk woedt de Krisis even erg. In het laatste jaar beloopt de ver mindering op uit- en invoer meer dau 1 miljard tegen het vorige jaar. Dat -moet elkeen aanzetten tot voor uitzicht. De eet lust van liet genie. De grooto geniën, bezonderlijk die in letterkunde, zijn gewoonlijk groote eters, getuigen Balzac, Flaubert, Victor Hugo en Zola, in Frankryk Fielding, Dickens, Thackeray en Macaulay. in Engeland Bismarck, Goethe en Les sing, in Duitschland Irving, Franklin on Cleveland, in Amerika, waren allen meesters in het knabbelen. Doch de palm komt ontegensprekelijk, toe aan Balzac, zooals de spijskaart van zyn berucht ontbijt by Wéry bewijst. De schrijver van de Comedie humaiue» at acht dozyneu oesters, eene tong, twaalf schaapsribbetjes, eene eend, een koppel patrijzon en eene groote hoe veelheid allerhande nagerecht. Alexander Dumas, vader, was insge lijks een merkwaardige eter; Napoleon I at zeer traag, Washington integendeel, was de gematigheid in persoon. De kunstenaars in het algemeen doen zich gaarne te goed, wel te verstaan als hunne middels het toelaten. roepelijk besloten had op geene enkele hunner vragen te antwoorden, en dat geenerlei menschelijke macht in staat zou wezen haar van besluit te doen veranderen. En wezenlijk, noch raad, noch gesmeek, noch aandrang konden er haar toe bewegen het stilzwijgen te verbreken. Koud als een marmeren beeld, scheen zij er de onbe weeglijkheid van te bezitten. Men zou gezegd hebben, dat zij vreemd was aan alleB wat er gebeurd was, dat zij niet het minste leedwezen gevoelde, dat zij geen gevaar liep, kortom, dat zij van niemand iets duchtte. Verbazende vrouw zeide de onder zoeksrechter, een jongman, terwijl hij het aanhoudingsbevel Bchreef. Monsterachtige natuur I antwoordde de rechtsvorderaar die eerst kort geleden getrouwd was. Toen zij, vergezeld van twee rijkswach ters, het rijtuig ging binnenstappen dat haar in de gevangenis moest brengen, zag zij Joris Zoetberg aan het venster. Eens klaps staan blijvende, wierp zij hem eenen dreigenden blik toe en sprak Niets is ten einde, noch voor mij noch voor u Eenige uren nadien, zat zij in het gevang opgesloten als schuldig aan den moord op Arnold van Borluit. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1