Zondag 25 October 4908 5 centiemen per nummer 65"e Jaar 4097 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Plaatsvervanging Vrijwilligersschap. Gemeente Lede. Ouderdomspensioenen Leest en verspreidt De Denderbode DITJES en DATJES. Bokkenrijders. Zondagrust. DE DENDERBODE Dit olad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere -week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van tlo I*utte-Goos»ene, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CIJIQIJE atiUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 340 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor do advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele Van lit blad. Aelsl24October SOON. J BW Nu dat het vraagstuk der plaatsver vanging en van 't vrijwilligersschap terug op 't tapijt is gebracht, zal het niet ongepast zijn een uittreksel meê te dee- len der redevoering uitgesproken ter Volkskamer op 13 Februari 1868, door M. Frere-Orban, alsdan hoofdleider van 't liberaal ministerie M. Frère-Orban. - Mijne Heeren, men heeft ons veel gesproken, en dat in zeer hartroerende bewoordingen, van de armen die aan de rijken geslachtofferd worden men heeft bet ons gezegd wan neer men over de plaatsvervanging heeft gesproken. De plaatsvervanging, 't is daarmee dat men de gelegenheid heeft de rijken aan de arme staDdeD der samenleving aan te klagen. In den grond, het raakt wei nig aan de armen die zich niet kunnen laten vervangen dat de eene dienst doet in de plaats van den andere, van het oogenblik dat ze ook moeten dienst doen. Maar er is 't gevoel van afgunst dat men in hunne ziel verwekt, ze zéggen tot zich zeiven De ryke kan zich af- koopen, en wij, armen, kunnen het niet. Eu men gelooft dat men het belang der armen zal behertigeu 1 Neen, Mijne Heeren, de afgunst die men in de harten zal ontstoken heb beu, zal hun nog ongelukkiger maken maar voorzeker zal het niets goeds hebben voortgebracht noch yoor hen zeiven noch voor de samenleving. Zjj die aldus spreken, kennen de samenle ving zeer slechtzij welen niet wei hoe zy is samengesteld. De werkende bevolking, deze die uit- sluitelijk leeft van dagelyksche loonen, vertegenwoordigt bijna 60 ten honderd der totale bevolking. Boven deze klas bevindt zich eene andere ontelbaar nog, arbeidzuchtig, onzeker van den dag van morgen, die in de moeilijkste toestan den verkeert. Het zyn de kleine hande laars, de geringe winkeliers, de minders njjveraars. Boven deze klas, doch in klein getal, wat men de burgers noemt. En dan boven deze laatsten, gansch ten toppe der pyramide die een uitgestrekt voetstuk heelt, eenige personen een min of meer groot fortuin bezittende, in nog kleiner getal. De ryken wat zyn ze in verhouding der massa van de bevolking Dit houdt men in de holle band En men denkt dienst te bewyzen aan de samenleving, vooral aan de wer kersstanden met de ryken aan te klagon welke zich doen vervangen Ehwel, Myne Heeren, ik heb willen weten wat er van is van die ryken die zich doen vervangen dit onderzoek heeft slechts dit bevestigd waarvan ik op voorhand de overtuiging had. Ik heb de militieklas van i866 geno men ik heb ze gansch doen ontleden ik heb nevens den naam van iederen vervangen persoon doen aanteekenen wat zijn rang was, de toestand zijner familie. En ziehier wat ik gevonden heb. 77 84 ten honderd van dezen die zich'doen vervangen behoorentot de klaa der daglooners, werklieden, dienstknechten, ambachtslieden schrijnwerkers, schoenmakers, smeden, timmerlieden, metser», kleermakers, landbouwers. G'hebt 7,55 ten honderd die fabrikanten, koop lieden, brouwers, stokers, leertouwers, enz., zijn. Eindelijk 6,82 ten honderd die eigenaars, renteniers, notaris, ad vo- kaat, geneesheer, magistraat, bedien den enz., zijn. Ziedaar de rijken men kau ze tellen. Indien de Kamer het verlangt zal ik dit leerrijk document op 't Bureel ncêr- leggen ter inzage van al de leden. 62,36 ten honderd der zelfde personen, ofwel betalen geene soort van belasting of wel betalen belastingen onder de 40 franks. Er zijn byna 16 ten honderd die geen stuiver belasting aan den Staat be talen. Ja, er zijn een groot getal menschon in de werkende klas en 't is het uitge- lezene van deze bevolking, 't is er de eer van, die vooruitziendie stuiver voor stui ver, oordje voor oor dje sparen, om een plaatsvervanger aan hun zoon te bezorgen. Ja, ziedaar de rijken die men aan klaagt ziedaar de rijken aan de welko men het voordeel der plaatsvervanging wil ontnemen 1 Ziedaar de rijken die men absoluut aan de vijandigheid des volks moet aan klagen. Het zijn die rijken daar die zeggen er zullen geene goede nummers meer zijn Wij zullen ons dus nimmer, mits eene lastige maar mogelijke opoffering, van den militairen dienst kunnen vrij- koopen wij zullen ons dus nimmer kunnen bekwamen in onzen stiel, meer ervaren, meer geleerde, meer bekwame werklieden worden En 't zijn de zoo gezegde domocraten die hel niet zullen gewild hebben. Toejuichingen Reeds meermaals werd door ons en door onze Confraters de aandacht onzer lezers ingeroepen op de ouderdomspen sioenen en er op aangedrongen dat elkeen lid eener pensioenkas worden zou. Men zal het ons voorzeker niet ten kwade duiden er andermaal op terug te komen daar het eene zaak is van 't al lergrootste belang. Men heeft ons een exemplaar toege zonden van een soort van vluchtschrift dat het Komiteit der pensioenkas van Lede heeft verspreid en in 't welk wordt gewezen op de voordeelen die de pensioenkas aldaar voor de bevolking dezer belangryke Gemeente heeft afge worpen. Vooreerst er zijn te Lede sedert 1900, omtrent 1500 ouderdomspensioenen van 65 fr. betaald, eene totale som vertegen woordigende van 97,500 fr. 't zij dus bjjna honderd duizend franks die in Lede verteerd werden. En dan zyn er jannen die durven rondstrooien dat hel Katholiek Ministe rie niets doet voor de noodlijdende ouderlingen... Men ziet hoe ze durven liegen en bedriegen. Wat onder dit opzicht te Lede is ge- bourd, wordt in alle andere gemeenten ook bestatigd in verhouding dor bevol king. lu bedoeld vluchtschrift wordt ver ders berekend hoeveel de leden der pen sioenkas aldaar hebben gestort sedert hare stichting. In 1900 waren er 23 leden en nu heden zijn er 648. Gedurende deze jaren is or door al de leden te zamen gestort eene som van 19,703,00 fr. De byleg van den Staat beliep tot 13,214,90 fr.; de byleg der Provincie tot 392,01 en de bijleg der Maatschappij tot 3992 00 fr. Dus de leden der Leedsche pensioen kas hebben ongeveer 20,o00fr. gespaard en hebben daarop 17,599,81 fr. bijleg genoten. Men bemerke wel dat ze hier voor niets hebben moeten doen, dat die bijleg hun enkel werd geschonken als aanmoediging om te blijven volherden in hun vooruitzien en anderen aan te zetten hun voorbeeld te volgen... Nu dit is geene bevoordeeling alleen voor do leden der pensioenkas van Lede overal waar eene pensioenkas bestaat genieten do leden de zelfde voor* deelen. Het Komiteit der Leedsche pensioen kas geeft ook eenige voorbeelden van hetgeen het ponsioen wezen zou der leden welko nu zouden ophouden te storten. Kinderen 6 jaar oud, kunnen als lid eener pensioenkas ingeschreven worden. Een kind 9 jaar oud eu dat dry jaren gestort heeft aan 3 fr. per jaar en dan zou ophouden voort te storten, zou op öOjarigen ouderdom een pensioen ge nieten van 13,75 zyn leven durende. Nu, indien dat kind voortgaat met storten tot 60 jaar, zal zyn pensioen met voorbehouden kapitaal tot 140 fr. 's jaars beloopen. Het pensioen zal tot 245 fr. klimmen als het tot 65 jaar stort, in de zelfde voorwaarden van voorbehouden kapitaal. En hoeveel zal de gepensionncerde dan wel gestort hebben Enkel 162 fr. als hij 60 jaar is en 177 fr. als hij 65 jaar oud is... Dus voor eene storting die in haar geheel 162 fr. beloopt trekt men te be ginnen van 60 jaar 140 fr. pensioen 's jaars en als men maar zyn pensioen vraagt op 65 jaar trekt men 245 fr. 's jaars tot den dag van 't overlyden. Wanneer men met voorbehouden ka pitaal heeft gestort, dan wordt het ge storte geld aan de erfgenamen of familie terugbetaald. Men heeft er dus alle belang bij zoo vroegtijdig mogelijk te storten. Het is onbetwistbaar dat als men 6 fr. stort in plaats van 3, men een dubbel pensioen zal genieten. Dus voor 6 fr. storting 280 fr. op 60 jaar of 490 fr. op 65 jaar. Zes frank jaarlijks storten is zoo moei lijk niet 't is nog geen 12 centiemen ter week. Wij hopen dat velen onzer geachte lezers de bovenstaande inlichtingen aan dachtig zullen overwegen en dat 't getal der leden van de pensioenkassen merke lijk zal aangroeien voor 1909. Tal van lieden denken dat de pensioen kassen alleenlijk voor de werklieden gesticht zijn nu dit is eene dwaling. Iedereen, groot en klein kan voor een pensioen storten ja, iedereen mag zor gen voor een appeltje tegen den dorst, waarvan men niet kan beroofd worden. Lieden heden aan 't hoofd eener for tuin, kunnen door ongelukken ten onder worden gebracht en indien zij gestort hebben zullen zy in hunne oude dagen dit pensioen vinden dat hen, van uiterste armoede zal bevrijden. Wij wenschen onze vrienden van Lede, vooral de heeren van het Komiteit geluk over hun vluchtschrift, 't welk hopen wy, de beste vruchten afwerpen zal Wie een «l>on sieuient neemt voor 1909 zal liet bla<l gratia ontvangen, Ie rekenen van Zondag 1 No vember aanat. Voorwaar den aan't lioofd van't bbid. Nopens de vrouw. Menige boer, alvorens eene verbetering of ver andering toe te passen op zynen koeistal op zijn land of op zijn hof, zegt gewoon lijk 'k Zal er eerst van spreken aan... de vrouw. Hy beeft geenzins ongelijkwant dik wijls draagt de vrouw de broek. Ook de wyze Salomon heeft ge zegd eeu huisgezin dat door eene ver standige vrouw bestierd wordt, zal niet ten onder gaan. Daarentegen eene vrouw, die onver standig tc werk gaat, en die de broek wil dragen, is een ondragelijk wezen. Het Burgerlijk Wetboek zegt wel: De vrouw moet aan haren man ge hoorzamen en hem volgen overal waar hij het begeert. Dat belet niet aan de vrouwen, wanneer zij onder malkaar zijn, met het mannelijk despotism te lachen, en te zeggen Elkeen moet zynen zot kennen. De vrouwen die het best hunne heerschappij kunnen verbergen onder een geduldig en zachtmoedig uiterlijke, zyn geboren voor de diplomatie. Het zijn ook de gevaarlijkste wanneer zy eenen verkeerden weg hebben geno men. Doet er haar van terugkeeren Een Fransch spreekwoord zegt Ce que femme veut, Dieu le veut. o Het is zoo. Caton had het reeds ook t Wij Romeinen, wij overmeesteren al de mannen van de wereld; maar ten- zelfden tijde zyn wij overmeesterd door onze vrouwen dus het zyn de vrou wen die de wereld overmeesteren, die de meesteressen zijn: Les femmes sont les maitresses. Groene Pie die de liberalen in 1879 St-Merten uit 't Land beter van Rotterdam dan van Aalst noemden, vaart weer eens in helsche woede tegen ons uit en dit omdat wij de aandacht inroe pen op de ongehoorde vischwijfscho be- leedingeD die hy Groene Pie, tegen ODzen achtbare Volksvertegenwoordi ger M. Woeste twee maal ter week uit braak. Wat ons betreft, die snoode aanvallen ontroeren ons niet. Maar als De Den derbode zoo veracht is door de katho lieken en dit van hoog lot laag, waarom er zich dan zoo zeer meê bekommeren 't Vuilste verken wilt 't schoonste strooi, zegt hij, ehwel toekomende week zullen wij u eens uit uwen schuilhoek halen en 't publiek zal dan kunnen oor- deelen of 't vuilste verken soms op Chipka niet huist Voor het vrij onderwijs. Een nieuwe Bond komt gesticht te wor den onder den naam van Landelijke Bond van het Vrij Onderwijs. Het voorloopig Bureel is samenge steld uitMM. Hoyois, Volksvertegen woordiger, Voorzitter; Graaf de Hemri- court de Grünne, Senator; Arthur Le- febvre, Advokaat te Elsene; Graindar. Gemeenteraadslid, te Anderlecht; Dan- saert de Baillencourt en Fernand Steve- nart, Advokalen te Brussel eu meer anderen. Het voorloopig bureel heeft de vorige week te Brussel zitting gehouden. Van heden af is een uitgebreid onderzoek begonnen over den liuidigen toestand van het vrij onderwijs. Het doel is te weten welke houding Staat, Provinciën en Steden of Gemeenten tegenover het vrij onderwijs zullen aannemen. De Bond zal de middelen opzoeken van aard, om aaD het vrij onderwijs den wettigen toestand te verschaften, waarop het recht heeft in een land, wiens Grondwet zegt dat het onderwijs vry is. Ongetwijfeld zullen de Katholieken van gansch 't land zich talryk by dezen Bond aansluiten. Oorlog aan het Kruisbeeld. De liborale Vlaamsche Oazet teekent er verzet tegen aan dat een Kruisbeeld hangt in de eetzaal der Staatsnormaal school van Lier. Dat verwondert ons niet; het tegen deel zou ons verwonderen. We meenen het echter nuttig het feit nog eens vast te stellen. Staatsscholen, zegt De Vlaamsche Oa zet, moeten onzijdig zijn en voor alle Belgen toegankelyk. Onzijdigheid in onderwys is onmoge lijk, dat hebben in deze laatste tijden de gezaghebbendste vrijdenkers zeiven er kend. (i Onzydigon toegankelijk voor ieder een is tegenspraak. Onzijdige scholen en onzijdig onderwijs zyn niet toegan kelijk voor katholieken. Waarom stichten de liberalen met hun geld geene normaalscholen gelijk do katholieken doen Dan zouden zy daar schootvel, passer en truweel aan de muren kunnen han gen, zooals de katholieken er het Kruis beeld laten prijken. Maar neon, De Vlaamsche Oazet weet wel dat zulke normaalscholen geenen bijval zouden hebben en het werk der vergeuzing zou le traag vooruitgaan. Daarom moet de geuzenpropaganda ondor den dekmantel dor i onzijdigheid gevoerd worden. Het besluit daaruit te trekken is dat Katholieken hunne kinderen naar geene Staatsnormaalscholen kunnen zenden. liet spijl ons de rust van 't graf des heeren Leo Boterbergh eenig- zins te moeten stooren maar De Volks gazel n het orgaan der firma Vijf Ezels C° noopt er ons toe. De Denderbode, schrijft het, kondigt het overlyden aan van M. Leo Boter- n bergh en zegt, dat deze een gematigd liberaal was. En inderdaad dit was de overledene. De heer Boterbergh hoorde zondags Mis, volbracht zynen Paaschplicht, hy was een dezer gematigde liberalen wel ke heden bijna ^nog aangetroffen wor den als witte raven... Hoovele telt men er nog onder de Aalstersche liberale chefs die handelen lyk M. Boterbergh ja, hocvele hooren nog des zondags Mis en volbrengen er hunnen paaschplicht Velen behooren tot de manconnieke logie... 't Liberaal orgaan zegt verder 't Is waarschijnelyk daarom, dat De Denderbode nog Diet lang geleden o hem invischwy ventaai aanviel en uit* schold voor al wat gemeen is. Wij dagen Monsieur le Redacteur en chef met al zynen spiritus op vaten en flesschen uit ons 't nummer van ons blad te kunnen aanwyzen in 't welk wij den heer Boterbergh in zijn privaat leven hebben aangevallen en uitgescholden. Wij hopen dat wy voor geen lafaard zullen staan, hoor je Het FVnnscl» tekort. De heer Douraor, Fransch Kamerlid, heeft zijn verslag neergelegd over de algemeene begrooting van Frankrijk. Om de twee eindjes aaneen te kunnen knoopen moeten er voor 25 miljoen fr. nieuwe belastingen geheven worden, zegt de heer Douraer. Het tekort beloopt eigenlijk tot 60 miljoen franks de 35 miljoen die nog bij de bovengezegde 25 miljoen moeten gevoegd worden zal men trachten te vinden met de erfenisrechten tc verhoo- gen. De uitgaven van Frankrijk zijn sedert verleden jaar met ruim 77 miljoen ge stegen. Volgens de heer Doumer is de woelige en onvaste toestand in welken Europa zich bevindt, grootendeels oorzaak van die verhooging van uitgaven, die vooral voortspruit uit het behoud en de ver sterking van het leger en het zeewezen, welke door de omstandigheden opge drongen worden. Frankrijk is eene grooto Mogendheid en oorlogvoerende natie het moet wel meespringen in den dans van meer kanonnen en soldaten. Maar België is niet verplicht daarin mee te doen, en toch willen onze milita risten toch altijd ons leger vergrooten, dus de uitgaven vermeerderen en de lasten doen stijgen. Opgepast ItidicuIuM mus. Moeten wij de aanvallen herinneren door onr.e driekleurige tegenstrevers bijna weke lijks herhaald, teger. ons stedelijk Be stuur, het van uiterste partijdigheid beschuldigende bij 't opmaken der kie zerslijsten? Eu zoo kloegen zij onlangs de zooge zegde partijdigheid aan met dewelke de kiezerslijsten der nijverheidshoofden en werklieden waren opgemaakt... Maar ditmaal zou men het zich ge denken en er zouden banden van de kuip springen. En inderdaad er werden niet min dan 240 vragen van afschrabbing en in schrijving, by 't Beroepshof ingediend en vele katholieken moesten er af! En wat is de uitslag nu dat het Be roepshof uitspraak heeft gedaan Er werden 14 catholieke nijverheids- hoofden geschrabt en 10 liberale inge schreven ook werden 15 blauwe, roode en groene werklieden ingeschreven. Dus de liberale berg,hola! PiekeAnné heefteen muisje gebaard Hierover meer zondag aanst.; wij zullen eens onze informeerkazak aan trekken en ons tot Camiel en Remi wenden. Groene Baander heervan Chipka, deelde in De Werk man van 25 September jl. meê dat het seizoen te Oostende ten einde ging, dat het slecht weer is geweest en dat er veel faillieten riskecren te zijn en dit was weèr al eens door de schuld van onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger M. Woeste. De scheldwoorden laten wij liefst ter zijde. Dus 't was te Oostende slecht weer gelijk overal door de schuld van M. Woeste. Groene Petrus had te Oostende Un Palais de Dentelles een Kanten Paleis ingericht. Nu, zouden de zaken dan ook niet naar wensch zijn gegaan Men zou het bijna gaan gelooven. In alle geval gingen de zaken niet naar wonsch, 't is de schuld toch niet van Jan of Pauwel't was aan '1 uit hangbord dat er iets haperde... Immers 't uithangbord was Groene Pie die van 's morgens tot 's avonds met een stuk stinkstok inden mond, door 't boven venster lag te sjoeren en niet zoo gauw kregen de wandelaars hem in 't zicht of ze liepen vol alteratie den zeedijk af jammerende dat hunnen ganschen dag Daar den bliksem was!... Een ander uit hangbord dus en wellicht gaat hetbeter! Onze paardenhandel. Onze handel van paarden met den vreemde is in een tijdperk van stilstand gekomen. Gedurende de negen eerste maanden van 1907 werden 21,702 paarden uitgevoerd; terwijl men gedurende hetzelfde tijdperk van 1908 slechts 19,344 paarden uit voerde, wat 2,358 minder is. Deze vermindering is toe le schrijven aan het nieuw tarief der douanen van Duitschland. Gedurende den ien trimester van 1908, werden 18,000 paarden en gedurende den i'n trimester van 1907, werden 17,000 paarden ingevoerd, terwijl er tijdens de eerste drie maanden van 1908, geene 16,000 ingevoerd werden. Deze daling spruit ook voort uit de kleinere bedrijvigheid op de Duitsche werk werven. Een socialistische schepene te Antwerpen. In uitvoering der vroe gere gesloten overeenkomst tusschen de liberale en socialistische groepen van den Raad, zal de openstaande plaats op de Schepenenbank te Antwerpen wor den bekleed door eenen socialist. Naar allen schyn zal het M. Cools zyn die biertoe zal worden aangeduid. M. Baron Lod. de Béthune, plaatsvervan gend volksvertegenwoordiger komt aan den Heer Helleputte. Minister van Spoorwegen, den volgenden brief te sturen. Aalst, den 22 October 1905. Geachte Heer Minister, Reeds dikwijls en sedert lang hebben de overheden en de inwoners van Lede en van de omliggende gemeenten de stilstand ge vraagd van eene der morgendtrpinen ten einde aan jongelingen die in Aalst de scholen volgen en ook aan de buitenlieden die zich zich tot de markt begeven, toe te laten vóór 8 uren in onze stad aan te komen. Men heeft met dat opzicht aan het Beheer der Spoorwen de stilstand in Lede gevraagd van den trein 3016 die om 7 u. 50 in Aalst aankomt. Die s'ilstand zou aan de beschre vene wenschen voldoen en terzelfdertijd aan de inwoners van Lede die zich naar Brussel of andere richtingen begeven toe laten niet meer om 6 u. 38 m. uit Lede te moeter. vertrekken en dan in Aalst meer dan eene uur te blijven wachten. In geval het Bestuur het zou onmogelijk achten gevraagden stilstand toe te staan, dan toch denk ik er te mogen op steunen opdat het Beheer aan de belanghebbenden door een ander middel zou voldoening geven. Te dien einde vraag ik of het niet zou mogelijk zijn de trein 3548 uit Antwerpen die om 7 uur in Aalst toekomt tot Lede voort te doen rijden en dan naar Aalst terug te doen keeren. Kon dit voorstel aangenomen worden het zou een einde stellen aan de klachten der inwoners van Lede en aan eene belangrijke bevolking voldoening geven. Aanvaard Geachte Heer Minister, ds gevoelens mijner ware hoogachting. get. Baron Lod. db Béthune. Het feest van de 42* verja ring der stichting van den Rijderabond zal dees jaar ge vierd worden opMAANDAG 26 OKTOBER aanst. Om 10 uren, Ziehnis ter Sint-Martinuskerkvoor al de afgestorvene Leden. Avondmaal om 7 uren. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 25 October 1908, M.=Meoawck. Leopold- straat.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1