Vergadering der Calholieke Kringen. Rechterlijk kronijk. Allerii li li aiiMWs. Frankrijk. Lichtstralen. Met vreemde vee ren kan men zich wel opsieren, maar niet vliegen. Wij zeiven geven aan het leven zijn waarde of onwaarde wij maken het tot een zegen of tot een vloek. Lavathe. Menige spotter met God knielt voor afgoden. Een ledige beurs al schijnt zy licht, Is dikwijls toch een zwaar gewicht. De rijke is geschapen geweest, om Gods penningmeester of schatbewaarder te zijn op de wereld. Tot hem gaan de voorschriften betreffende het goed ge bruik der aardsche goederentegen hem zijn de schrikverwekkende bedreigin gen, indien hy zijn hart komt te sluiten voor de ellende en de armoede. Tertülliaan, (in wereldbrief van Leo XIII. De tongen van Esope. 500 jaar voor Christus, leefde er een grieksche fabeldichter met naam Esope. Zijn meester Xanthus zond hem naar de markt, om het beste te koopen, dat er daar te vinden was Esope kocht niets anders dan tongen, dewelke hy op ver schillende wijzen deed bereiden. De genoodigden lieten weldra hunne ontevredenheid uitschijnen, en waren erover misnoegd Hewel antwoordde hun Esope, wat is er beter dan de tong 't Is de band van het burgerlijk leven, de sleutel der wetenschappen, het werktuig der waar heid en der rede door haar bouwt men steden en men beschaaft ze, men onder wijst, men overtuigt, men regeert in de vergaderingen, men kwijt zich van den eerste der plichten die bestaat in het loven der goden. Hewelhernam Xanthus, die dacht hem in de war te brengen, koop mij morgen het slechtste dat gij vinden kunt. 's Anderendaags deed Esope wederom tongen gereed maken zeggonde dat de tong het slechtste was, die op de wereld bestond. 't Is de moeder van alle ge schillen, de voedster van alle rechtsge dingen of processen, de bron der ver deeldheden en der oorlogen indien zij het werktuig is der waarheid, is zy integendeel dat der dwaling en nog slechter, dat der laster. Door haar ver nietigd men de steden indien zy van den eenen kant de goden looft, is zij integendeel het werktuig der ongods dienstigheid en der verwensching. De tongen van Esope zijn vermaard gebleven. Omdat zij de twee tegenstrij digheden voorstellen. MINSTENS ACHT* DUIZEND. België heeft minstens acht duizend kin deren, die half krankzinnig,stomzinnig, achterlijk zijn. De meeste van die kin deren hebben een dronken vader of dronken moeder en boeten voor hun ouders. Vaders en moeders, drinkt geen ster ken drank. In de russissche provincie Sara- tow, wordt openbaar een vreeselijke markt van jonge meisjes gehouden. De ongelukkigen, van 13 tot 17 jaar oud worden door de arme gezinnen verkocht aan rijke Turkomannen. De kooplieden gebruiken de volgende taktiek om hun bedrijf ongestraft te kunnen uitvoeren zij huwen de jonge meisjes welke zy koopen en verkoopen ze daarna. Volgens de Muzelmansche zeden die veroorloven zijne vrouw te verkoopen, zijn zij volkomen in hun recht. De pers dringt er op aan, dat de over heden een einde aan het schandaal maken. De Muzelmansche zeden zijn stichtend, niet waar Ongeletterde lotelingen. Voor het jaar 1908 telt het arrondissement Brussel 468 ongeletterde lotelingen voor de stad Brussel zelf is het getal 105. Het arrondissement Brussel telt nage noeg 1 miljoen inwoners de stad Brus sel ongeveer 200 duizend, of het vijfde van het arrondissement. In verhouding zou Brussel dus maar 468 5 91 ongeletterden mogen tellen. De onwetendheid is dus grooter te Brussel dan in het overige van het arrondissement. En de liberale bladen spotten met de onwetendheid van den buiten Het Boerkensland.In landbouw- kringen kent men zeer goed de Gazet van Stekene, hot blad dat in 1898 de kan didatuur van Boerken van Brussel voorstelde en veel bijdroeg tot zijne kiezing als volksvertegenwoordiger. Sedert was de Gazet het orgaan van den Stekenschen volksvertegenwoordiger ge bleven zijne gedachten werden er ver dedigd in vers en in proza door het aardig Boerke Waardichters. Uit goede bron verzekert men ons dat het blad opgehouden heeft het orgaan te zijn van den heer Van Brussel en over gegaan is in de handen van den heer Tayart de Borms, een der plaatsvervan gende Volksvertegenwoordigers van het arrondissement Sint-Niklaas. Te oordeelen naar de wending van de Gazel en sommige artikelen der laatste weken bestaat er inderdaad veel grond tot aannemen dezer bewering. Het is op 6 November dat de afge vaardigden der catholieke Vereenigin- gen zullen vergaderen in het lokaal Patria en die vergadering zal vooral belangrijk zijn daar aan de dagorde staan de groote kwesties van den dag legerkwestie, het kiesvraagpunt en de leerplicht. Over het eerste punt zal de vergade ring de volgende vragen te beantwoor den hebben Moet men den persoonlij ken dienstplicht invoeren Of dient de plaatsvervanging behouden Moet het contingent worden verhoogd Wat de kieskwestie aangaat, dient de E V. te worden uitgebreid tot de provincie en gemeente In de veronder stelling van ja, voor de provincie, moe ten dan de provinciale omschrijvingen gewijzigd worden Zooniet welk stel sel aannemen Moet men voor de ge meente den ouderdom van 25 jaar aan nemen, een jaar verblijf en de vierde stem afschaffen Is het goed het vier kant boven de lijst af te schaffen Wat de schoolkwestie betreft Moot men het verplichtend onderwijs invoe ren Zoo ja, welke bekrachtiging moet men aannemen Zijn er hervormingen aan te brengen aan de schoolwet en welke De vergadering zal nog te beraadsla gen hebben over het vergunningsrecht: Is het passend het algemeen te maken mits vermindering Moet het uitgebreid worden tot de biertapperijen Eindelijk zal men de kwestie onder zoeken, of het passend is een catholiek congres in te richten en in welke voor waarden. 't Is zooals men ziet, het aan de dag orde stellen van al de vraagpunten, die thans de parlementaire meerderheid en de Belgische catholieken bezig houden. Ook zullen vermoedelijk de vereeni- gingen eerst hunne leden willen raad plegen alvorens naar de vergadering te komeo. RECHTBANK VAN AUDENAARDE. Manslag te Sottegem. Men her innert zich de vreeselijke manslag te Sottegem gepleegd den Maandag 24 Au gustus. Twee werklieden van Oorde- gem, Petrus Gussine, 25 jaar en J. Lib- brecht, 19 jaar, kwamen uit Frankrijk te Sottegem aan, en dronken verschei dene glazen. Op het Statieplein kregen zij twist over eene nietigheid. Eensklaps trok Libbrecht zijn mes en plofte het Petrus Gussine in den onderbuik, die doodelijk getroffen teu gronde viel. De ongeluk kige bezweek 's anderendaags in het hospitaal. De dader werd vrijdag tot 5 jaar ge vang verwezen met onmiddelijke aan houding. Het Beroepshof van Gent is donder dag middag bijeengekomen om over te gaan tot de aanduiding der kandidaten, voor de plaats van Ondervoorzitter der Rechtbank van eersten aanleg van Den- dermonde. Zyn aangeduid geworden eerste kandidaat, MM. Van der Hofstadt, onderzoeksrechter te Dendermonde tweede kandidaat, M. Pardoen, onder zoek rechter te Dendermonde. BEROEPSHOF VAN LUIK. Poging tot geldafpersing aan Prins Albert. Donderdag werd voor het Hof eene zaak opgeroepen, welke in de maand Maart laatst, nogal opschudding verwekt heeft. Er was niet minder of meer kwestie dan van eene poging tot geldafpersing aan prins Albert. Onze lezers zullen zich die zaak nog wel herinneren. Twee mannen hadden te samen van alles uitgevonden om te doen gelooven dat er eenen aanslag be raamd was tegen het leven van den prins. Beiden deden zich doorgaan als zijnde aangeduid om den aanslag te ple gen. Zij schreven een brief aan den prins en vroegen 30,000 fr.voor die som zouden zij de hun opgelogde taak laten varen. Het geld moest op eene rots ge legd worden in het bosch van Kinkem- pois. Zooals men weet werd er een toe- gelakte briefomslag op de plaats gelegd, en de twee aftroggelaars liepen in de val.Zij werden door de Rechtbank ieder veroordeeld tot 6 maanden gevang. Zij gingen in beroep en het Hof sprak hen vrij, op grond dat de brieven van prins Albert door zijnen secretaris wor den geopend, en er dus geene recht- strecksche bedreiging is, maar alleen eene poging tot afpersing, een feit dat niet wordt gestraft door de wet. AALST. Maandag namiddag rond i i/2 ure, had vrouw Van Yperzeel haar waachgoed gaan zetten in een afgesloten meersch, om daar uiteen gelegd te worden; korts nadien bestatigde zij dat de mand met waschgoed verdwenen was. De policie werd verwittigd. Na onderzoek werden twee verdachte personen aangehouden in eene herberg nabij de Vaart. Ten bureele gebracht bekenden zij, het waschgoed ge stolen en het daarna verkocht te hebben aan vrouw De B., alwaar inderdaad het gestolen goed werd aangeslagen. Proces verbaal volgde. AALST. Dijnsdag goot een meisje 12 jaren oud, wonende Gentschen steenweg petrol in de stoof om 't vuur aan te wak keren. De vlam slceg er door en hare kleederen geraakten in brand zij liep bui ten doch juist kwamen aldaar twee onder officieren der Pupillenschool. Een dezer onderofficieren trok zijn kapoot uit, wik kelde het slachtoffer er gezwind in en 't vuur werd aldus uitgedoofd. De kleine had reeds ernstige brandwonden bekomen en haar redder kwam er niet af zonder brandwonden aan de handen. Nadere bij zonderheden Zondag aanst. Eene eenvoudig gekleede vrouw kwam in een hotel te St-Joost ten-Noode. Zij weigerde haren naam op het boek in te schrijven. Des avonds rook een bediende, de kamer voorbij komende, eene gaslucht en, nader zoekende vond men dat de vreemde vrouw zich, door het openen der lichtkraan had verstikt. Zij leefde nog maar zal wellicht toch den dood niet ont gaan. Te Schaarbeek is een huis, dat erg verzakt was en gevaarlijk werd om te be wonen, ingestort zonder dat de bewonerB dan tijd hadden gehad om iets van hunne meubels te redden. Gedurende den nacht reeds had men onrustwekkend gekraak ge hoord, en de bewoners, M. en Mad Van der Hofstadt, hunne kinderen en drie dienst meiden moesten spoedig hun heil in de vlucht zoeken. Het nevenstaande huis werd gedeeltelijk meê gesleept, maar ook hier hadden de geburen, het goede voorbeeld volgend, de baan geruimd. De bewoners van beide huizen hebben hunnen intrek moeten nemen op kwartiers. Zondag avond reden te Brussel, M. Beneyt en zijne vrouw over den Ninoof- schen Steenweg in eene automobiel, geleid door M. Ruysevelt. Op de hoogte van Scheut, werd de chauffeur ongesteld en verloor het bewustzijn. De automobiel aan zich zeiven overgelaten, kantelde om in eene gracht langsheen de baan en de drie personen werden in een veld geworpen M. Van Ruysevelt kwam geen letsel M Beneyt werd opgenomen met gebroken rechterarm en zijne echtgenoote, met eene gevaarlijke wonde aan het hoofd en kneu zingen op gansch het lichaam. De gekwet sten werden verpleegd in een naburig huis en vervolgens naar hunne woning overge bracht. De automobiel werd erg bescha digd. Zondag nacht is een onbekende dief te St-Amandsberg, in de kerk van het H. Hart gedrongen en heeft er den inhoud van twee offerblokken gestolen. Daar het thans foore is, staan er juist naast het huis van den eerw. heer pastoor en voor het hekken van den hof een schom mel. De dief is achter den schommel over het hekken geklommen. Bij middel van een balkje, klom hij op een vensterblad, sneed eene ruit uit, en drong langs daar in de kerk. Hij bevond zich dan op een biechtstoel. De Bchurk brak de offerblokken van den H. Gerardus en van het H. Missiekruis open. Daar deze een veertiental dagen geleden geledigd waren denkt men dat de dief een magere buit zal gehad hebben. De inbreker had ook gepoogd de offerblok van O. L. Vrouw open te breken doch hij is daar niet in gelukt, misschien heeft hij gerucht gehoord en staakte hij daarop zijn werk. Om de kerk te verlaten nam hij eene ladder men is thans bezig de kerk te schilderen en kroop terug door de ope ning van het venster. De diefte werd Maandag morgend be merkt toen de koster in de kerk kwam. Een onderzoek is geopend. Maandag namiddag is het parket ter plaats geweeBt. De opengebroken offerblok ken zijn dezelfde welke verleden jaar op Kerstdag opengebroken werden. In de Wasstraat (Dampoort) te Gent, werden Zondag nacht, rond 12 ure, twee personen handgemeen. Voorbijgangers hielden zich stillekens op afstand daar men dikwijls van de brokken meedeelt. EensklapB viel een der vechters neder, huilende van pijn. Ik ben geBtoken zegde hij. Men herkende in hem dadelijk Victoor De Winter, dokwerker, wonende in de Wasstraat, io. De dader, zekere Viktoor Saelens werd aangehouden en het slachtoffer naar de woning van doktor Vercauteren gedragen De policie snelde ook ter plaatsen onder vroeg dadelijk verscheidene personen. Een halve uur nadien bezweek De Win ter ondanks de beste zorgen. Het lijk werd naar het doodenhuis overgebracht, waar Maandag morgend de schouwing plaats had. De dader is naar het gevang overge bracht. Hij is metserdiener. De dierentemmer in den circus te Gent. Wat te voorzien was iB ge beurd de dierentemmer R. Havemann, die bij zijn eerste optreden den Vrijdag avond 16 dezer, in den CirkuB zoo erg aan het linkerbeen gekwetst werd door de klau wen en de tanden van eenen onwilligen leeuw, heeft Vrijdagnacht de koortsen ge kregen en kon Zaterdag avond met moeite eene halve vertooning geven met zijne wilde dieren. Het was zelfs goed zichtbaar dat hij zijn meesterschap over zijne leeuwen totaal verloren had en dat de gedweeheid gansch verbroken was. Zondag kwam hij nog tweemaal op het tooneel doch het was met moeite dat hij voort kon, en enkele kunsten kon doen verrichten. Eene aandoenlijke hulde werd hem bij de avondver tooning gebracht. De gewone bezoekers boden hem bij monde van M. Charles een prachtig vergulde eere metaal waarop het ongeluk, hem bij zijne eerste vertooning te Gent overgekomen, vermeld staat. Het orkest speelde de Brabanfonneen de duizende aanwezigen juichten geestdriftig toe. M. Havemann is Maandag morgend ver trokken naar Berlijn. Het schijnt dat het koudvuur in zijne vreeselijke wonden geko men is, en dat hij in de Duitsche hoofd stad, vanwaar hij oorspronkelijk is, het linkerbeen zal moeten afgezet worden. Reeds over 4 jaar overkwam een gelijkaar dig ongeluk aan zijn rechterbeen, aan het welk een groot deel van het vleesch moest weggesneden worden. Hopen wij voor hem een spoedig herstel. Candidnlen. Wilt ge de mas sas winnen Ehwel laat aan de kiezers toe altijd de purgeerende Pil Walthery te be schermen welke de remedie is dank aan de welke zij, sedert 30 jaren van de koste lijkste der lichamelijke.... vrijheden ge nieten. Men zou ten laatste, schrijft Het Handelsblad, moeten gaan gelooven, dat geheel de eerste wijk te Antwerpen in een Zoer8elbosch was herschapen. Benevens twee bloedige gevechten die er plaats had den, werden dezelfden nacht nog twee per sonen aangerand en uitgeschud. Rond 2 ure werd Jan Grootjans, wonende te Broechem, in de Peterseliestraat, door drij onbekende kerels aangerand, die hem ten gronde sloegen en hem van zijn geld beroofden. De kerels hebben zich met wei nig moeten tevreden stellen want 2 franken maakte geheel het bezit uit van M. Groot jans. Wat later werd Frans Kamps, wonende Falconrui, 23, die huiswaarts keerde in de Huikstraat, waarschijnlijk door dezelfde kerels aangerand en van zijn geld ontlast. De geldbeugel bevatte ditmaal een tiental franken. Denzelfden nacht hadden eenige zee lieden een gevecht op de Wijngaardburg te Antwerpen. Een der zeelieden Wilhelm Hcehler, op logement Wijngaardbrug, 2, vluchtte naar zijne woning. Aan de deur werd hij door een der vechters die hem achtervolgd had, vastgegrepen en die hem plots eenen steek in de linkerborst toe bracht. De ongelukkige stortte met eenen kreet ten gronde, terwijl de dader zekere John S. uit de Lange Brilstraat, op de vlucht ging. De getroffene werd ter verpleging naar het Stuyvenberggasthuis gevoerd, waar de geneesheeren bestatigden dat de bekomen wonde niet gevaarlijk was. Niettegenstaande de naarstige opzoekin gen heeft men den dader tot nu toe nog niet kunnen ontdekken. De messteek is met zooveel geweld toe gebracht dat het lemmer is afgebroken en het stuk in de wonde is blijven steken. De geneesheeren hebben het er reeds uitver- wiiderd. In den loop van Zondag avond wérd ook de dader S., aanghouden en dade lijk ter beschikking van den procureur des koi.ings opgesloten. Het schip Mathilde, schipper Van den Bogaerde, geladen met 70,000 kilos tarwe, lag te Antwerpen gemeerd langs den linker oever, wanneer het werd aangevaren door eenen geheel vreemden steamer. Het schip zonk ten gronde. De schipper en zijn gezin konden zich redden, doch de hulpschipper, de i8jarige Couvent, is jam merlijk verdronken. Een wielrijderskoers voor jonge be ginnelingen was Zondag namiddag inge richt op eenen doortocht van 60 kilometers tusschen Laken en Contich, bij Antwerpen. Talrijke mededingers waren vertrokken onder de bewaking van den heer Teugels, nij veraar te Heysel die per motocyclette rolde. Alles ging wel tot bij de aankomst te Contich, waar de groep jonge Brusselsche wielrijders rond 6 uren 's avonds zijne intocht hield. Doch op 't oogenblik is een hoop slech terikken der gemeente, op den weg ver- eenigd, onder het slaken van woeste kreten op de jongelingen gesprongen. Eenen dezer laatsten, zekeren Baems, 17 jaar oud, wonende in de Maria Christi- nastraat, te Laken, werd van zijn machien geworpen en, terwijl men hem stevig op den grond gedrukt hield, brutaal geslagen, gestampt en gestooten op den buik. De aanvallers lieten enkel hun slachtoffer achter, wanneer zij zagen dat de ongeluk kige zich niet meer bewoog. Een andere wielrijder, de heer Sermeuse zoon van eenen politieofficier van Laken, had ook te lijden van de woestaards. De heer Teugels zelf werd bijna het slachtoffer van den onnoemelijken aanval, doch hij hield de woestaards gelukkiglijk in bedwang met zijnen revolver. De jonge Baems wiens toestand beden kelijk is, werd Maandag naar zijne woning overgebracht. De aanvallers zijn door de policie aange houden. Zaterdag morgend had te Gheel, in de Statiestraat een verschrikkelijk ongeluk plaats. M. Petrus Verhaert, fruitkoopman, bracht eene kar appelen naar de markt van Turnhout. De kar appelen was reeds in de vroegte vertrokken en de koopman zou met den stoomtram naar Turnhout komen. Hij had bij toeval plaats genomen in eenen tram die naar Westerloo moest vertrekken. Op het oogenblik van vertrek zag Verhaert zijne dwaling. Hij sprong uit den tram om in den anderen plaats te nemen ongeluk kig moet hij gevallen en onder den ingang zijnden tram gerold zijn. De ongelukkige werd vreeselijk gekwetst over geheel het lichaam, zoodat hij korte stonden later den geest gaf. Het slachtoffer was 56 jaar oud. Zaterdag voormiddag moest vrouw A uit de Vervlietstraat te Lier, op hare achterplaats gaan kuischen. Zij legde haar jongste kind in het bed en liet het andere, drie jaar oud, in huis rondloopen. Dat kind moet dan op het bed geklouterd zijn en alzoo de stekskens van de schouw genomen hebben om er meê te spelen, want eenigen oogenblikken daarna stond het kind in vuur en vlam en bekwam zulke erge brandwonden, dat het na eenige uren in het gasthuis overleden is, waar de ge- buren het onmiddellijk na de ramp gedra gen hadden en waar het ook de zorgen van eenen aanwezigen dokter genoten had. Onbekende dieven zijn Vrijdag nacht te Herenthals op verschillige plaatsen inge broken. Bij den schoenhandelaar M. Coop- mans, in het Hofkwartier, stolen zij een aanzienlijk aantal schoenen, zoowel afge maakte als onafgemaakte. Lij M E. Haerens, braken zij de meu bels open en stolen 40 fr. in geld alsook eenige voorwerpen uit den winkel. Verders zijn zij nog in een onbewoond huis ge broken De policie heeft een onderzosk ingesteld. De gendarmen van Leuze deden te Warisoulx een onderzoek omtrent een dief stal van beetwortelen. Een van hen had een velo tegen den muur gezet. Toen hij terug kwam was deze verdwenen. Zondag morgend is de velo in een veld terugge- vonden, maar zonder de tasch en aanhoo- righeden. Deze voorwerpen zijn in het bezit gevonden van een Vlaamschen arbeider, die aangehouden is. Een beestenkoopman laadde in de statie te Hasselt eenige varkens in eenen wagon en onder dit werk viel zijne porte feuille ongemerkt uit zijnen zak. Eenige uren later moest hij eene betaling doen en miste ze. Dadelijk snelde hij terug naar de statie, maar de wagon was reeds naar Ant werpen vertrokken. Hij telegrafeerde naat die stad en daar werd aanstonds onderzoek gedaan. Men vond de portefeuille, maat van de 300 fr. die er in zaten, waren nog slechts 2 briefkens van 20 fr over. De varkens hadden de oveiige opgesmuld. Bedrog in het duivenspel. Op eenen duivenprijskamp van 18 October, te Luik, was er een der bediende teekenaars der duiven van de maatschappij «L'Aurore,» die bemerkt had dat zekere X bij het inkorven eener duif, er scheen aan te foe felen en bliksemsnel iets in den zak stak. Na het teekenen der duiven, deelde de be diende zijn gevoelen mede aan de bestuur leden, en dadelijk werden al de duiven nagezien, en inderdaad, de duif van X. had eenen anderen ring aan. Op wat tijd dit gebeurd was begreep men niet, maar toch was het zoo. Men zegde nidts al de duiven waren met witte ringen geteekend en men veranderde al de witte ringen met roode. 's ZondagB bestatigde X., die van niets wist, zijnen witten ge roofde ring op eenige minuten vooruit, zoo dat hij eenen schoonen prijs kon behalen. Men begrijpt dadelijk wat er plaats had en hoe die fijnen schamoteur werd aan de deur gewalst. Een iyjarige jongen Alfred André, te Tamines maakte het hof aan een meisje van 16 jaren, Georgina De Smet. Zondag avond wandelden de twee kinderen lange de Samber en, na eenige tijd getwist te hebben haalde de knaap een revolver uit den zak en loste op het meisje twee schoten. Georgina viel en de moordenaar stootte haar met den voet in de rivier; toen sprong hij er zelf in. Bchippers konden hem er levend uithalen het meisje werd eerst laat in den avond opgevischt. De moordenaar is naar de gevangenü van Namen gebracht. Te Montigny-sur Sambre was leden Zondag eenen prijskamp ingericht. Men had bemerkt dat er een gedurig heen en weer rijden was van velos, om het uui te vernemen der loslating van de duiven, maar voornamelijk van de aankomst dei eerste duiven en dit had de inrichten waakzaam gemaakt. Bij het binnenbrengen der toestellen vond men er twee, die later binnenkwamen dan de anderen, waarvan de cadrans zeer zon derling overeenkwamen. Een werkman van de firma der toestellen werd geroepen, die niet lang zoeken moest om aan te toonen dat die twee toestellen door eene bedrieg lijke bewerking geopend waren. Deze twee toestellen, dus twee bureelen, werden uitgesloten en de inleggelden ver beurd. Bij nazicht bevond men dat, had men het niet ontdekt, zij de 6 eerste prijzen /.ouden gewonnen hebben met een tamelijk vooruit. Een krach van 12 millioen. In 1900 stichtten twee ex-bankbedienden, MM. Gallet en Garot te Parijs, nr Druot, 16, de bank Maurice Gallet en C' die spoedig groote uitbreiding nam. In 1907 echter ontving het parket eeni ge klachten en er werd een onderzoek ingespannen, tijdens hetwelk Gallet werd aai.gehouden. Garet nam de vlucht. De bank werd in failliet verklaard. Het on derzoek liep uit op gerechterlijke vervol gingen tegen Gallet, wegens misbruik van vertrouwen. Maandag verscheen hij voor de 6® Ka mer te Parijs. Volgens den syndic van het failliet bedroeg het passief 11,960,000 fr., het actief zero. Door slechte speculaties heeft de bank tot over de 11 millioen verlor;n, zoodat de bankiers er voor zichzelven niet veel van geprofiteerd hebben. De meeste be langhebbenden weigeren eene klacht neer te leggen. Thans waren er nog drie klagers. Gallet werd veroordeeld tot 20 maan den gevangenis en 1000 fr. boete en Garot, bij verstek, tot 2 jaar en 3ooo fr, boete. lyl

De Denderbode | 1908 | | pagina 2