Zondag I November 1908 5 centiemen per nummer 65,le Jaar 1099 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. Bokkenrijdersfeest. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Allerheiligen Allerzielen. ALLERZIELEN. Burgerlijk Eereteeken. Leest en verspreidt De Denderbode Zondagrust. Nog het Congres van Charleroi. DITJES en DATJES. Kerk van Sint-Martinus. DE DENDERBODE Dit Dlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij O. Van tl© Puite-Gnosmens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIJE HU1JM Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3dB bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van lit blad. Aelst ,31 October 1 90M. Hot feest van Allerheiligen, dat de feestelijkheden van het kerkelijk jaar sluit, verheft geest en gemoed tol onze ware bestemming. Allerheiligen wijst ons in het verschiet, met licht en luisterglans omhuld, de haven van het zegenrijk en eeuwigbeil vol vaderland Daarboven leven zy in geluk en vrede, degenen, die ons in dit aardsehe bal lingschap zijn voorgegaan, en die hier beneden evenals wij te werken hadden, te strijden en te lyden. Allerheiligen roept ons die voorgau- gers terug in het geheugen, en verle vendigt terzeifdertyd ons betrouwen in de. rechtvaardigheid, en vooral in de barmhartigheid van God. Allerheiligen wekt heilzame gedachten op in den geest. Het doel van ons be staan wordt ons levendig aangewezen de beuzelingen van den tyd bekommer'-u ons minder en na de voorbijgaande beproevingen ontwaart ons oog de eeuwigdurende vergelding. In de overweging der groote gods dienstwaarheden vindt men tevens de oplossing van het groot vraagstuk der onvermijdbare ongelijkheden in deze wereld. Welke mensch, doordrongen van die waarheden, zou misnoegd zijn en treuren over zijn lot Wie zou zelfs zijn lot Diet met goed gemoed aanvaarden en zege nen, in vooruitzicht op do groote veref fening der eeuwige gerechtigheid f De leerstukken van het katholiek Geloof geven meer lichten meer waar heid dan aide beweringen eener wereld sche wijsbegeerte. Alles wordt opge klaard door het woord sursum conla omhoog de harten dat de H. Kerk ons in den mond plaatst terwijl zij ons naar den hemel wijst De dag van Allerzielen, ofschoon by met rouw en heilige klaagliederen wordt gevierd, spreekt ons insgelijks v&n toekomende en onvergankelijke vreugden. Zij zelf, dié 't geloof en de zoete oefe ningen van hot kristelijk leven hunner jonge jaren hebben vergeten, komen op Allerzielendag tot belere gevoelens want hun hart is beter dan hun hoofd. Indien sterven, gelijk zij bijwylen be weren, niets anders is dan eene stoffe lijke ontbinding, wat gaan zij dan doen op de grafplaatsen van ouders, verwan ten en dierbare afgestorvenen Men bemint toch niet, hetgeen niet bestaat men vereert niet wat men ver gaan en bedorven waant. Indien ons liefdegevoel bestaat na den dood onzer dierbaren, het is omdat zij die gestorven zyn Diet voor altyd vernietigd zijn 't is omdat de dood niet een einde is, maar een begin, het begin vaneen nieuw leven. Onze Moeder de H. Kerk verspreidt een helder en troostvol daglicht over den dood barer kindoren. Door hare leering over de gemeenschap der Hei ligen, over de toevoeging van gebeden en voldoeningen, toont zij dat er eene innige verbinding bestaat tusschen de lijdende,, de strijdende eu de zegepra lende Kerk. En dat juist horinnert zy ons op Allerzielendag, ten gunste van degenen die wij door den dood verloren hebben op aarde, en werkt mede tot opwekking der kristeno broederliefde in onze har ten. En zoo beantwoordt het godvruch tig aandenken der zielen van het vage vuur, op volmaakte wijze aan het natuurlijk liefdegevoel van 't mensche- lijk gemoed. Wat kan er aan 't menschenhart zoe ter en verkwikkender zijn dan de god vruchtige onderhandelingen, die wij blijven hebben met de dierbare over ledenen Bij het schrijven dezer regelen, ter gelegenheid van de groote dagen welke de maand November ons aanbrengt, wilden wy vooral doen uitschijnen hoe de H. Kerk immer trouw blyft aan hare hoogwaardige en goddelijke zending, en hoe zij door hare feesten, hare gebe den, hare aloude gebruiken, ons herin nert,op krachtige en welsprekende wyze het einddoel van het kristelijk leven Verhef u boven het tijdelijke, en klim op tot het eeuwige. Het is schoon om zien hoe jaarlijks in onze parochiekerken de feesten van Allerheiligen en Allerzielon met plech tigheid en godvruchtigheid worden ge vierd. Bij altaar dienst en sermoon, aan biechtstoel en communiebank knielen met de dagen dezer noveen alle ware geloovigen neder, 't Is alsof zij elkander wilden stichten, alsof zij zich onderling wilden opwekken tot de vervulling der liefdeplichten jegens de afsestorvene medekristenen. Die algemeene en vast ingewortelde godvruchtigheid .waarvan zij zoo schoo- ne blijken geven, strekt hun grootelijks tot eer zij is een krachtig bewijs van hun geloof en hunnen godsdienstzin, en tevens de levendige uitdrukking van de goede gedachtenissen en de verkleefde gevoelens, die zy bewaren jegens hunne dierbare afgestorvenen. Allerzielen !-dag der dooflen, Dag van d toornen en Verdriet. Waarom komen in het najaar, Waarom in de lente niet? Och ik weet de blijde tonen Van het joDge pluimgêdiert' Dat zijne intrede in de wereld Met 'nen luiden vreugdkreet viert. Zouden strijden met uw tonen Welke galmen hol en lang Door de lucht, als eenen naklank Van der zielen rouwgezang Och het kleed der groene weide Dat natuur haar weeldrig schonk, Dat in 't eerste zonDegloeien Met ontelbre peerlen blonk. Zouden strijden met uw floersen Waar, in zilv'ren letterrij, 'sMenschen vonnis staat geschre- Heden ik, en morgen gij [ven Droevig galmen d'holle toneij Van de klokken, groot eu klein, Met 't gesmeek der uilverkoren Die nog ir, het vaagruur pijn. Waar zij zuchten tot hun vrienden. Waar zij bidden murm'leud ach Gij die mij zoo teeder mindet, Bidt, 't is Allerzielendag Dag van tranen en van bidden, Als eenieder smeekt eu vraagt, Voor die onlangs was in 't midden, Vooreen vader, vrouw of maagd. Zij, die nog op aarde blijven, Bidt en treurt tot nacht'lijk uur, Helpt de ziel uit smart en pijnen, Helpt haar uit het Vagevuur Bij Koninklijk besluit van 9 October j.l is de Burgerlijke Medalie van eerste klas verleend aan den heer Victor J. De Gheest, Notaris en Schepen onzer Stad, als Voor zitter der beheerende commissie onzer Stedelijke Muziekschool. Onze beste gelukwenschen. Wi«- een uDonneinent neemt voor 19(19 /.ul liet. blad gratis oncvungen, te rekenen van /.omlag 1 No vember uanst. Voorwaar den aan't liooftl vun'l blad. Van 's middags tot middernacht, eenigo dienstdoende Apotheker, op Zondag 1 November 1908, (Allerheiligen), M.j Renneboog, Nieuwstraat. Maandag 11. werd als gewoonto do 42-; verjaring der stichting van den Rijdersbond herdacht. De plechtige zielmis ter St-Martinuskerk werd talrijk bijgewoond. Het avondmaal vereenigde bijna al de leden. De spijzen lieten niets te wonschen over. Een puik orkest onder de leiding van den heer R. Lenssens, verlevendigde de vergadering door de uitvoering van fraaie en lustige arias welke luidruchtig werden toegejuicht. Aan het dessert werd, in naam van t Bestuur, lezing gehouden van 't vol gende Verslag MIJNHEEREN Volgens gewoonto komt uw Komiteit u een kort overzicht maken van de politieke gebeurtenissen in onze Stad en Arrondissement gedurende het verloo- pen jaar. In de maand Mei lest, is het in ons Arrondissement kiezing geweest voor Kamers en Senaat, alsook in ons Kanton voor den Provincialen Raad. Wij bekennen hot rechtuit.: de uitslag der Kamerkiezing heeft aan onze ver wachting niet beantwoord. In ons vorig verslag, drukten wij onze vaste hoop uit dat wij deu 4d n zetel zou den veroveren, welken ons door den groenen held van Chipka dank aan leugen en valschheid vier jaar geleden was ontfutseld geweest. De zoo schitterende zegepraal in onze laatste Gemeentekiezing, de be lachelijke rol door den groenen zeevu- raar in de Kamer gespeeld, - de over luiging door de kiezers verworven dat de groeue kluchtspeler onbekwaam is iets ernstig tot stand te brengen dit alles gaf ons het volle recht te verhopen, dat Daens niet zou herkozen worden En dat was ook de vasté overtuiging van liberalen en socialisten. Waaraan is nu dien onverwachten uitslag der Kamerkiezing toe te schrij ven Dit is u allen bekend Op de schandaligste wyze exploiteer de Daens de kwestie van den Congo. Aan zekere goedseugdige kiezers van deu buiten maakte kijkwijs dat hunne zonen naar den Congo zouden gezonden en er door de zwarten vermoord opgeëten worden Hij dreef de kluchtspelery zoo verre dat ln.j opzyn8 kiesronden tranen stortte vóór de wieg van kleine kinderkous over het verschrikkelijk lot dat hun te verwachten stond Bij andere smeekte hij het medelijden af met te zeggen, dat er hem niets anders overbleef dan zyn brood te bede len, als hy niet herkozen wierd En een zeer groot getal liberalen én socialisten, lieten zich door die listen beet nemen en schonken hunne stem aan het slachtoffer der katholieken (zoo zij hem noemden, jom hem aan de neder laag die hem bedreigde te onttrekken Ja, den iever van zekere liberalen om hunne groenen boezemvriend te redden was zelf zoo groot, dat de liberale kan didaat begon te vreezen, en niet zonder rede, van niet gekozen te worden. En'inderdaad de liberalen voreenigd met de socialisten bekwamen 1000 stem men" min in 1908, als de liberalen en socialisten te samen in 1904. en dit alhoewel het kiezerskorps met 5000 stötnmen vermeerderd was ja, zonder het kartel met de socialisten was de liberale kandidaat in 1908 niet gekozen, omdat een groot getal liberalen voor DaeDs stemden. Zie daar, MM., de oorzaak waaraan het Arrondissement Aalst de eer heeft te danken, in de Kamer vertegenwoor digd te zijn door eenen persoon, naar wie niemand luistert en die er tot spot dieat van iedereen Ware het noodjg nog een bewys te leveren dat Daens zijne herkiezing ver schuldigd is aan lage middelen en aan het verraad gepleegd in zijn voordeel door liberalen en socialisten, wij zouden dit onwederlegbaar bewijs vinden in den zoo schitterenden zegepraal welke onze vriendon, slechts drie weken na dien,behaalden inde Provinciale Kiezing alhoewel zij te stryden hadden tegen drie volle lysten Laat ons hopen, MM. dat de oogen van het kiezerskorps zullen opengaan, en dat het zich niet langer zal laten misleiden door kluchtspeelderij en kin derachtige beloften En opdat onze hoop zich zou verwe zenlijken, laat ons van nu af onze pro paganda in do landelijke Gemeenten van ons Arrondissement inrichten gelyk hier in de Stad. Ja, Mijnheeren, wij moeten tot de kiezers gaan, met hen spreken, hen de ijdelheid, het belachelijke voor oogen leggen der beloften van den groenen volksfopper. En bij eene aanstaande gelegenheid zullen de kiezers zich nimmer laten mis leiden. En onzè' zegepraal in de Kamerkie zing, zal zoo schitterend zijn als in de kiezing voor den Gemeenteraad, voor de Provincie en voor den Senaat Dus, MM., niet geslapen, allen aan het werk En laat ons met geestdrift onzen ouden kreet aanheffen Leve de Bokkenrijders I Leve de Katholieke Partij Wij bevelen aan de aandacht onzer lezers de volgende Besluiten van het Congres van den Belgischen Volksbond gehouden te Charleroi op 27 en 28 Sep tember laatstleden. Deze besluiten werdeD op gezegd Congres voorgedragen door den Eerw. Pater Rutteu, Predikheer, den zoo ieve- rigen algemeenen Sekretaris der Chris- tene Beroepsvercenigingen van België aan winn de Risschop van Doornjjk, publieke üuiue Dracht en zegde Aan U geef ik vryen doorgang in gansch mijn Bisdom, om overal het syndikaal ge dacht te verspreiden. Onnoodig te zeggen dat onze priesters, onze onderwijzers en onderwijzeressen, krachtdadig kunnen meêwerken tot het bereiken van het edel maatschappelijk doel dat zo ingegeven heeft. Besluiten. 1" Onze vriendeu zullen trachten te bekomen dat eene methodische en aan houdend syndikale propagada ingericht worde in de lagere scholen en in al de patroonschappen voor jongelingen en jonge dochters, die werkleerlingeu of werklie den onder hunne leden tellen. Die propaganda zal gedaan worden met regelmatig kleine voordrachten te geven over het nut der syndikateu en voor het beroepsonderwijs, met hen aan te sporen zich als half leden bij het syndikaat te doen inschrijven zoodra zy naar de fabriek of 't werkhuis gaan. 2° Eene krachtdadige propaganda zal ondernomen worden om overal sgndika- ten voor vrouwen in te richten, bij voor keur te beginnen met de soort werk - sters, welke 'tslachtoffer zijn van be treurenswaardige konkurrencie. Om eenheid in het werk yan propa ganda on inrichtiDg te hebben, zal het nuttig zijn in elke belangrijke dekenij of in ieder arrondissement een gezag hebbend propagandist te vinden. Voor dit alles is het hoog tyd. Dat dus eenieder het zjjne bijbrengo. He libei'nlé gnzel vun dé vijl 1<]z©Ib heeft deze week het vol gende, per deurwaarder gekregen Mijnheer de uitgever, Zekere heer J. Van Opdenbosch, vindt het ridderlijk weerlooze kloosterzusters aan te vallen en ze te beschuldigen van zorge loosheid in het vervullen hunner plichten. Waarom als men over ernstige zaken schrijft en eenvoudige vrouwspersonen treffen moet, niet eerst onderzocht de grond der grieven welke men aanhaalt. Wij, kloosterzusters, zijn niet gewoon de laste ringen te lezen, en nog min te onthouden. Doch, daar er hier zake is de familiën onzer teêrgeliefde kinderen gerust te stel en, en, in 't algemeen, onze eer te verdedigen, ziehier eenige korte opmerkingen 1. Alle de oud-weezenmeisjes, gehuwd of niet, brengen ons ten allen tijde, hulde voor onze zorgen 2. -De meisjes van 't weezenhuis hebben niet alleenlijk wandelingen in de stad, maar doen meermaals uitstappen naar Lede, Impe, St-Gillis, Lebbeke en Vlier- zele 3. De familieleden komen de kinderen bezoeken, niet een kwartuur, maar van 1 tot 3 uren, en spreken gelijk het hun be lieft 4. De meisjes hebben spaarboekjes op den post, en met het uittreden krijgen toe- behoorsels en uitzet. Wat nu de opsiering der kinderen be treft, zullen wij alleenlijk aan Mijnheer Van Opdenbosch vragen of hij droomt I Deze heer is ingenomen van laïke of verwereld lijkte weezenhuizen. Hewel! hij moet er weinig van kennen. Tot Gent, is er nevens fle kri8te!ijke weezenhuizen, een laïken- weezengesticht voor meisjes, en nu daar ook Mijnheer Van Opdenbosch, worden de haren der kinderen kort gedragen. Mis schien weet gij niet waarom Waarschijn lijk hebt gij het nooit gevraagd Dat bewijst bitter weinig ten uwe voordeele. Gij schijnt veel medelijden te hebben met onze kinderen. Gij hebt ze waarschijnlijk nooit gezien tenzij kijkende door een blauw, droefgeestig glas. Zaget gij de meisjes, groote en kleine, gedurende huhne uitspanningsuren, op hunne wandelingen buiten de stad, gij zoudt hunre onschuldige vermaken bewonderen, en misschien benijdenen spreek niet van zwarte schimmen enz., enz. Wanneer de kindertjes langs de straat loopen, baarvoets, met eenige lompen van kleederen, vuil, dikwijls schreiend en bib berend van koude, dikwijls ook bedelend en straatschendend, verheit gij dan uwe stem tegen de zorgelooze ouders Waar is uw benepen hert I Dit hert is slechts getroffen als het kindertjes aangaat die zuiver, net, propertjes, door de liefderijke zorgen van kloosterzusters zijn omringd Oh die kloosterzusters, zij zijn zoo wreed... O, ja... benevens vele andere mis drijven, durven zij zelf zich bemoeien met lintjes... strikjes en poppen Ja! gansch die lastertaal komt op poppen uitNu, dan, Mijnheer Van Opdenbosch en vrien den Sint Marten is nabij brengt ons pop pen, ja,vele poppen voor onze lievelingen Welk geluk 1... Ena, u. belieft, belet toch de familiën deze te komen weerhalen om aan andere te geven Om te eindigen, heer uitgever, nog eene bemerking In het artikel komt het vol gende voor Waar gaat het geld dat dis weezenmeisjes dan verdienen, naartoe f Dat lichtzinnig schrij ven h:en wij lot hi r- toe onbeantwoord. In 't kort zullen wij oordeelen of onze eer eischt anders te han delen Er is in België recht, zelfs voor kloosterzusters. ZuBter Clotildis, Overste van 't Weezenhuis. Nota der Red. M. Van Opdenbosch oordeelt dat onze weesmeisjes meer we- reldsch zouden moeten opgevoed worden dat men ze zou moeten tooien met lintjes, bloemen en pluimen omdat ze zich van jongs af zouden gewennen aan de pompe rijen der wereld Dus ware M. Van Op denbosch er meester over hij zou haar kunnen de collecties zenden der aardige lichtkaartjes die voor zijn vitrien hangen en dan zouden ze weldra gansch volleerd zijn en bekwaam om. Ze zijn tegen den godsdienst niet Zoo verzekeren do liberale chefs ten tijde van kiezing. Buiten tyd van kiezing, jaar-in, jaar- uit, doen ze anders niet dan den Gods dienst aanranden, in zijne leering, in zyue misteriën, in alles. Wij hebben per post, een papiertje ontvangen. Het is uitgegeven door de Naaralooze Maatschappij der LIBE RALE Drukpers van Gent. Hoort ge datdoor de liberale druk pers. Het is overigens maar een samen- vaagsel van artikels in de Flandre libé rale verschenen. En waarvan is er kwestie De titel van dit schriftje zegt het klaar genoeg. De hoofding luidt als volgt De Bijbel werd niet geschreven onder Gods ingevino. Dat is toch wel eene zuivero gods dienstige zaak, waarin do politiek vol strekt niets te zien heeft. Is 't zoo niet Dat punt gaat liet Geloof aan en an ders met. Ehwel, de Naamloozo Maat schappij der LIBERALE drukpers go- bruikt gansche kolommen letters, ge- heele ballen papier en tonnen inkt om het Geloof in de Heilige Boeken te ver nietigen. Is dit den Godsdienst aanranden of niet De chefs van het liberalism wil len dus wel, volgens het gezegde van den Gentschen framasson Laurent, aan wie ze toekomende maand een standbeeld gaan oprichten Zielen aan de Kerk ONTRUKKEN. Men zou moeten blind zyn en dommer dan dom om 't spel niet te zien en te begrypen der ellendige schijnheilige volksbedriegers, der handlangers van de hel MILITARISM. Men komt ons een vluchtschrift toe te zenden ge titeld La question militaire par un catholique. Wij hebbou het werkje gelezen. Wie do schrijver er van is weten wy niet,doch wat ons onbetwistbaar schijnt 't is dat hij appelen voor citroenen wil verkoopen, of liever drogredenen voor klinkende munt doen doorgaan. Zoo beweert de schrijver dat hoe meer forten men houwt hoo meer geld er onder den man komt en hij denkt er nog niet eens aan dat forten mannen vergen en de resten die rest is een verschrik kelijke staart. Zoo nog komt hij met dezen flauwen praat aan dat België een leger moet hebben, dat weerstand zou kunnen bieden aan oenen aanvaller, tot dat een bondgenoot opdage zoo sterk als de aanvaller. Die aanvaller kan nie mand anders zyn dan Frankrijk of Duitschland, die door ons land zou wil len dringen, Frankrijk naar Duitsch land of Duitschland naar Frankrijk. Nu, van Frankrijk dat Duitschland zou willen aantasten, kan nu geen spraak zijn en wilde Duitschland langs België Frankrijk aantasten, dan hadden wij juist de miserie hier, die de militarist wil vermijden dat is dat België het slagveld zou worden en na den oorlog door Duitschland zou gestraft worden door... inpalming. De scli rij ver van het militaristische boekje raakt ook de kwestie van de geestelijke immuniteiten aan. En hier schermt hij met het Vadorlandscli akkoord dor partijen en met het voorbeeld van Holland. Hij ver goot dat men in Holland te doen heeft met eene machtige protestantsche chrislene partij die het betrekkelijk goed meent met de vrijheid van don KatholiPkenGodsdionst in dit punt.Maar hier in België staalde katholieke partij tegenover twee partijen, die den Ka tholieken Godsdienst vijandig zijn. De lezing van bedoeld vluchtschrift heeft ons gedacht niet veranderd wij denken dat wij, Belgen, onder militair hpzicht zoo ver zijn gegaan als 't voor ons mogelijk is en dus geene verzwa ring meer en zoo het zijn kan vermin dering der begrooting van oorlog Maandag aanstaande, 2 November, om 2 3/4 uren Vergadering voor de Huismoe ders der H. Familie. OI»GKI»AST - Een oog in 't zeil, Katholieken - Eenige Katholieken, weinig in getal ten andere, zouden het princiep van 't verplicht on derwijs bijtreden, indien alle onderwijs gestichten op gelijken voet zouden wor pen gesteld in zake van ofllcieele toelagen. Vooreerst de blauwe ec roode orga nen zijn 't akkoord om die gelijkstelling te verwerpen. La Dernière Heure een ultra geu- sche orgaan, schrijft hier omtrent De Staat heeft geen onderwijs te ondersteunen dat beweert oen vrij onderwijs te zijn. De eerste plicht der liberalonen der socialisten, als zij aan het roer komen, moet zijn de wet op het ouderwijs zóó te veranderen dat de Staat volstrekt meester zij van een certificaat van capa citeit te weigeren, dat niet door Staats scholen wordt geleverd, schrijft La Flandre libérale. Nooit zullen wij aannemen dat do ofllcieele school maar zooveel zou zijn als het vulsel der ontoereikendheid der vrije school. Nooit zullen wij het willen afstaan dat de oftlcieole school do eenigo is die voor 't openbaar onderwys go- schikt is, zegt Le Peuple. Katholieken een oog in 't zeil Onze leuze moet zijn en blijven vol- komene vrijheid van onderwys. Geen verplichtend onderwijs onder wel ke voorwaarde ook

De Denderbode | 1908 | | pagina 1