Zondag 8 November 1908 5 centiemen per nummer 65^Jaar 4101 vooruitzichten. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Liberale Bokkenrijders Burgersbelangen. De herstellingswerken En nu een voorstel DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit olad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-GooBaens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CU1QUK BUL'M. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureeie van dit blad. AelBt,7 November I90S. Reeds houden de liberalen zich onle dig met de wetgevende kieziug van 1910 en roepen de aandacht in hunner partij gangers op het belang dat ze opleveren zullen. Het geusche Journal de Liége kondigde 6r reeds een schrijven over af dat door meestal de geusche organen werd meê- gedeeld. Wy willen een uittreksel van hooger bedoeld schrijven laten volgen Zoo de minderheid de overhand behaalt, schrijft het Luiker geuzeublad, zal zy gelast zijn de arrondissementen aan te duiden, waar in 1912, om wille der vermeerdering van bevolking, nieuwe afgeveerdigden en senators zullen moeten bygevoegd worden. Die vermeer dering komt vooral voor in de arron dissementen waar de minderheid het talrykst is. De verdeeling der nieuwe zetels kan dus ia deze voorwaarden eene vastge- sioten en stevige meerderheid tot stand brengen, die aan de antiklerikalen zou toelaten langen tijd aan 't bestuur te blijven,zoo zij blyk geven van voorzich tigheid en wijsheid. a Maar eene neerlaag der minderheid in 1910 of eenvoudig het behoud van den huidigen toestand zou aan de klerikalen toelaten den raad te volgen van M.Woeste.die zich in 1902 verzette tegen de vermeerdering van het aantal afgeveerdigden en senatoren. Destijds stelde hij bepaald voor die vermeerdering niet te doen. Om aan eene zekere neerlaag niet te ontsnappen zouden de klerikalen genoeg in staat zyn een gevaarlijken weg op te gaan en de grondwet te krenken. Wie weet, zoo de minderheid zege praalt, of zy niet langen tyd aan 't be wind zal blyven Wordt zy overwon nen, dan zullen zy moeite hebben om het te veroveren. Denken wy dus aan 1912 en berei den wij ons voor tot de aanstaande vol gende kiezing. Wat is er uit deze regelen af te leiden Vooreerst dat de liberalen hier weêr eens door kiesberekeuingen worden aangedreven Ten tweede dat zoo de liberalen, in 1910, moesten zegepralen ze zonder om zien overal waar de aangroei dor bevol- king er gelegenheid zal toe geven, het aantal Volksvertegenwoordigers en Se nators zouden vermeerdereu. En vooral zullen zy dit doen, het Journal de Liége bekent het, omdat het hun voordeelig zyn zou. Dus het zou de liberalen voordeelig zyn en men weze dus verzekerd dat ze de zaken derwyze zullen weten te scha- veelen dat het al voor Bibi zal zyn en dit wel zonder er zich om te bekomme reu dat ze de schreeuwendste onrecht- veerdigheid en de schandaligste party- digheid zouden plegen. Wat het boos inzicht betreft dat het Luiker geuzenorgaan den katholieken ten laste legt, bet houdt geen steek. Indien onze achtbare Volksvertegen woordiger, M. Woeste, in 1902, deed bemerken dat eene onbeperkte vermeer dering van 't aantal wetgevers groote bezwaren oplevert, wie zou hem dan kunnen toeroepen dat hy uit partijbere- keningen handelt zoo hy, in 1912, de zelfde bemerkingen moest laten hooren? Overigens geen enkel katholiek orgaan heeft zich gesteund op de belan gen zijner party om de gebeurlijke vermeerdering onzer wetgevers te be strijden. Dwaasheid dus, ons katholieken, van verkrachting der Grondwet te verden ken. Het Luiksche geuzenorgaan koestert de hoop dat een geusche ministerie lang leven zal, zoo het voorzichtigheid en wya beleid tot richtsnoer heeft. Km t fel en in Spanje voorwaar Voorzichtigheid en wysbeleid ware mogelijk zoo de liberalen hunnen steun niet vinden moesten by de socialisten. Onmogelijk zouden de aainhangers van 't socialism in toom te houden zijn met onbeduidende sociale maatregelen of ze met schoone woorden en beloften om den tuin to leiden... 't Zou lang duren of de kat ware op de koord. Natuurlijk zouden dan socialistische hoofdmannen van 't antiklerikaal mini sterie deeluitmaken en zouden zij zich gedwee willen onderwerpen aan den uilsluitelijken wil, hunner liberale col- legas Wie kan dat aannemen De waarheid is dat de antiklerikale party aan 't bewind zou gedwongen zijn, al ware het duizend maal tegen don dauk der liberalen, van vooruit te gaan op de baan hun door de socialisten voorge schreven... Dus klassenstrijd, vernieti ging van 't vrije onderwijs,de klooster lingen verjaagd en hunne goederen of eigendommen geroofd, de Bisschop en Pastoor den duivel aangedaan, de kerk goederen gestolen, het gansche land in opstand, in vlam en vuur gebracht, rampen en ellende overal, de welvaart des volks verdwenen, het gansche volk by na zuchtend onder de dwinglandij van eene bende begeerige en wraakzuch tige uitbuiters... Ziedaar en het valt ernstig overwogen te wordeudooralwie de hedendaagsche toestand verlangt te bewaren AAN ONZE GEACHTE LEZERS Talrijke vrienden van gansch ons Arrondissement door, hebben ons exem plaren gevraagd van ons Nr van Zondag 11. Daar wy er niet op voorzien waren, hebben wy aan bun verzoek niet kun nen voldoen. Nu, om allen te bevredigen, willen wij 't Verslag van 't Komiteit der Bokkenrijders nogmaals meédeelen MIJNHEEREN Volgens gewoonte komt uw Komiteit u een kort overzicht maken van de politieke gebeurtenissen in onze Stad en Arrondissement gedurende het verloo- peu jaar. In' de maand Mei lest, is het in Ons Arrondissement kiezing geweest voor Kamers en Senaat, alsóök in ons Kanton voor den Provincialen Raad. Wy bekennen hetrécht'iiitde uitslag dér Kamerkiezing heeft aan ohze ver wachting niet beantwoord. In ons vorig verslag, drukten wij onze vaste hoop uit dat wij den 4d n zetel zou- dëh verovei'en, wolken oris door den groéhen held van Chipka dank .aan leugen on valschheid vier jaar geleden was óntftilsëid geweest. De zoo schitterende zegepraal in onze laatste Gemeeutekiezing, de be lachelijke rol door deu groenen zeeve raar in de Kamer gespeeld, - de over tuiging aoor de kiezers verworven dat de groeue kluchtspeler onbekwaam is iets ernstig tot sta,nd te brengen dit alles gaf ons het volle recht te verhopen, dal Daens niet zou herkozen worden En dat was ook de .va^te overtuiging van liberalen en socialisten. Waaraan is nu dien ouverwachten uitslag der Kamerkiezing toe te schrij ven Dit is u allen bekend Op de schandaligste wyze exploiteer de Daens de kwestie van den Congo. Aan zekere goedseugdige kiezers van den buiten maakte Hij Wys dat hunne zonen naar den Congó zouden gezonden en er door do zwarten vermoord en opgeèteu worden Hij dreef de klucbtspelery zoo verre dat hy opzijne kiesronden tranen stortte vóór de wieg van kleine kinderkous Over het verschrikkelyk lot dat hun te verwachten stond Bij andere smeekte hy hét medelijden af met te zeggen, dat er hem niets andei's overbleef dan Zijn brood te bede len, als b\j niet herkozen wierd En een zeer groot getal liberalen en socialisten, liéten zich door die listen beet nemefr en schonken hunhe stem aan het slachtoffer dér kathoKëkcn (Zoo zij hem noemden,jom hem aan de neder laag die hem bedreigde te onttrekken Ja, den iever van zekere liberalen om hunnen groenen boezemvriend te redden was zelf zoo groot, dat de liberale kan didaat begon te vreezen, en niet zonder rede, van niet gekozen te worden. En inderdaad de liberalen vereenigd met de socialisten bekwamen 1000 stem men min in 1908, als de liberalen en socialisten te samon in 1904, en dit alhoewel het kiezerskorps met 5000 stemmen vermeerderd was ja, zonder het kartel met de socialisten was de liberale kandidaat in 1908 niet gekozen, omdat een groot getal liberalen voor Daens stemden. Ziedaar, MM., de oorzaak waaraan het Arrondissement Aalst de eer heeft te danken, in de Kamer vertegenwoor digd te zijn door eenen persoon, naar wie niemand luistert en die er tot spot dieet van iedereen Ware het noodig nog een bewys te leveren dat Daens zijne herkiezing ver schuldigd is aan laffe middelen en aan het verraad gepleegd in zijn voordeel door liberalen en socialisten, wij zouden dit onwederlegbaar bewys vinden in den zoo schitterenden zegepraal welke onze vrienden, slechts drie weken na dien,behaaldeninde Provinciale Kiezing, alhoewel zij te strijden haddon tegen drie volle lijsten Laat ons hopen, MM. dat de oogen van het kiezerskorps zullen opengaan, en dat het zich niet langer zal laten misleiden door k luchtspeelderij en kin derachtige beloften En opdat onze hoop zich zou verwe zenlijken, laat ons van nu af onze pro paganda in de landelyke Gemeenten van ons Arrondissement inrichten gelijk hier in de Stad. Ja, Mijnheeren, wy moeten tot de kiezers gaan, met hen spreken, hen de ydelheid, het belachelijke voor oogeu leggen der beloften van den groenen volksfopper. En bij eene aanstaande gelegenheid zullen de kiezers zich nimmer laten mis leiden. En onze zegepraal in de Kamerkie zing, zal zoo schitterend zyn als in de kiezing voor deu Gemeenteraad, voor de Provincie en voor den Senaat Dus, MM., niet geslapen, allen aan het werk En laat ons met geestdrift onzen ouden kreet aan heften Leve de Bokkenrijders Leve de Katholieke Partij Onze Confrater De Postrijder o deelt in zijn nummer van Zondag 11. een schrijven meê getiteld Burgersbelangen 't welk veel waarheden bevat en wij hierom overnemen. Wy roepen er dan ook de ernstige aandacht op iD onzer geachte lezers Alle monschen moeten leven. Iedereen, wie hy ook weze, moet kun nen bestaan en door zijne werkzaamheid het noodige bekomen tot zijn levens onderhoud. Maar ziet Daar zyn hedendaags vele monschen, die alsof waren zij gek, hunne eigene broodwinning gausch te niet doen en de schuld zyn, dat zij in hunne neriug zeer nauw vernepen zitten. Men vindt ze in alle stieleD en han delsvakken en zeer noodlottig! ijk zijn zy de eerste en voornaamste oorzaken van het verval hunner eigene zaak. Waardoor toch 1 Ha 1 Zij weten hunne stiel, hunne Dering niet te eerbiedigen en duor ande reu naar waarde te doen schatten, want in plaats van,gelyk elk verstandig man, te zorgen dat hunne winst behoorlijk toereikend weze voor hun redelijk be staan, denken zy zeer dwazelijk ge dwongen te zyn onder den prys te werken ofte verkoopen. Zy vergenoegen zich met eene spot winst en slaan maar al te veel van het voordeel af, welk zij rechtmatig mogen vergen, voor hun verdienstelijk werk of voor hunne goede waar. Zulke handelwijze is ten hoogste on verstandig en af té ketfrén, want op die wyze wordt het onmogelijk op eene eerlyke wyze van zyne winst te Instaan. Men moet er vast van overtuigd zyn dat al wie werkt of verkoopt eene rede lijke winst moet nemen of vergen, want geen mensch leeft voor hem alleen, maar met en door alle anderente samen. Dus wat hij maakt, maken ook nog auderen wat hy verkoopt, hebben ook nog anderen in hunnen winkel en het is geenszins toegelaten aan iemand, wie hij ook weze, den stiel te bederven of de nering te niet doen, door anderen ook uitgeoefend. Men moet natuurlijk den kooper niet bestelen, zooals de dief doet in eeu boscb, door hem te hooge prijzen te doen be talen. Men mag evenmin den klantals levend villen, door een veel te hoog loon te eischen, dan het werk verdient. Men moet redelijk zijn en blijven. Doch men denke niet dat men veel voordeel zal doen door te verkoopen met eene zeer geringe winst of te werken tegen een hongerloon. De menschen zullen daarvoor niet te meer naar u komen, integendeel, zij zullen gauw gc-waar worden dat gij hen niet ter trouw kunt dienen of gerieven, want niemand kan tooveren en alzoo is. het onmogelijk zeer goed werk te leveron of voortreffelijke waren te verkoopen, aan veel lagere prijzen dan de mededin gers in het vak. En men weze ook niet zoo dwaas te meenen, dat het veel beter is te bestaan met vele kleintjes want meestal is men beter met veel min verkoop of veel min werk, wanneer men het wat meer weet te doen betalen. Maar, zal men zeggen, als ik niet werk of verkoop onder den prys, dan heb ik niets te doen. Dat is eeno grove dwaling, want wan neer hetgeen gij maakt of te koop stelt goed en aepgJJijk is, moogt gy stout uwen prys vragen. Men zal hem u liever geven voor iets dat deugt, dan veel min voor iets dat niet deugt. En het is eene omstootelijke waar heid, dat alwie veel onder dec prijs werkt een knoeier is en dat dezen, die hunne waren veel goedkooper geven anderen, enkel maar slechte hoedanig heid verkoopen. Niemand kan wonderen doen en wil men iets hebben dat goed is. men moet den behoorlyken prys betalen. Ook, al wie verstand heeft en goed wil gediend zyn, zal met die stielbeder- verij zelf niet ingenomen zyn en daarom moeten allen dezen raad in acht nemen, die goud waard is Verkoop goede waar maak goed werk en... vraag een goeden prijs. Dan zult gij kunnen bestaan. En-... anderen ook. Mochten velen deze les onthouden en in praktijk stellen aan de lokalen van den Katholie ken Kring, Groote Markt, de alou de Barbarakamer, gaan goed voor uit en reeds is de toren te midden van 't gebouw voltrokken. Deze herstellingswerken hebben weer eens de gelegenheid gegeven aan den zoo uojjhjjaaii en uoÉupp heer van Chipka, om, in zijne gewone visch wij ven taal, zijne bit terste gal tegen onzen zoo ver- dienstrijken Volksvertegenwoordi ger, M. Woeste, uit te braken... Aan dit torentje, schrijft hij in zijne zeeverpapieren, zou men M. Woeste kunnen ophangen. Volgens GROENE P1E, de heer van Chipka, heeft onze acht bare Volksvertegenwoordiger de galg verdiend !?f Waarom Is het om die Argen- tijnsche wegvliegertjes Dat schijnt toch de eerste oor zaak te wezen van den onverbid- delijken haat dien hij M. Woeste heeft gezworen. Endie haat verwekt bij LEKKE RE P1E geweldige stuipen vari i razernij in de welke iiij dan tegen M. Woeste, zijnen doodvijand, schuimbekt in eene taal die door 't gemeinste vischwijf ter wereld nooit is uitgebraakt geworden... Ja, dan schuimbekt dat groene wanschepsel van Chipka er op los en hoort men Jood Pruis Oude trotsche waal, die loopt als een kieken zonder kop Woeste, zwijgt me van dat vigge Woeste met zijn afgekapt azijngezicht Woeste die dweeze krabbe Woeste met zijn afgesnip- peld en hoekig wezen Woeste! zijn aangezicht is niets dan hoek en kant, dolks- gewijze; en die lange scherpe lippen, en dien mond en die oogen zoo zuur als azijn; en die grauwe kattenoogen, en dat rost stekelhair Woeste, ja dien schoonen treêter van 't geslacht der Sa lamanders! (dus der kruipdieren). Ziedaar, geachte lezers, hoe GROENE PIE, in zijne razende stuipen schuimbekt tegen onzen achtbaren Volksvertegenwoordi ger, M. Woeste! Wij vragen het is er wel ooit een gemein vischwijf ter wereld geweest die dien groenen mis- kweekten vlegel heeft geevenaard? Geachte lezers, 't is gelijk tot welke partij ge behoort, kan ie mand, zelfs een koewachter, die door zijne moeder deftig werd op gevoed die vischwijfsche uitspat tingen van een haatvolle gemoed goedkeuren Zelfs de hevigste Daensist, als hij deftig is opge bracht, moet het afkeuren En zegeen dat dien miskweekten groenen vlegel ons ter Vol!:.s'.camer vertegenwoordigt door het toedoen van vele deftige maar bedrogene lieden en door de gratie van blau wen en rooden En veertien dagen geleden dorst die groene chef der vischwijven, ons bedoelende, gewagen dat de vuilste verkens het schoonste strooi willen hebben Als men die vuige beleedigingen tegen onzen zoo verdienstrijken heer Woeste zal gelezen hebben, dan zal men kunnen oordeelen en zeggen dat die groene chef beter deed over vuil verken te zwijgen. Ja, 't zwijgen was aan hem hij zou zich het diploma hebben moe ten herinneren aan 't Land van Aeist in Augustus 1894, door de Rechtbank van Oudenaarde af geleverd, vaststellende dat het woord eerloos waarmee De Stad JHnove Het Land van Aeist bestempelde volkomen ver- rechtveerdigd is door de gewone manier van schrijven van dit blad. En nu lest nog, ter zitting der Volkskamer op 18 Augustus 1908 ontving de miskweekte groene vlegel eene klinkende muilpeer van Minister Helleputte toen hij hem antwoordde In de vraag van het lid ligt eene zoo valsche als beleedigende beschuldiging. Het past mij niet te antwoorden op eene vraag om inlichtingen mij in zulke bewoor- ding (vischwijventaal) gesteld Zou de verkenstal dan niet op Chipka gelegen zijn Een onzer geachte vrienden vraagt ons of het, liever dan M. Woeste aan Se Barbaratorentje op te hangen, niet wenschelijker zou zijn, aan de Kommissie van vieze en gemeene kunsten voor te stellen SUIKERE PIE, verheven door dommekraten tot de hooge plaats van Volksvertegenwoordiger bo venop 'ttorentje te plaatsen Op dit torentje van den OUDEN VETZAK zou hij dan ook de hoogste plaats in onze stad blijven bekleeden en tot windwijzer die nen aan al de groene, blauwe en roode snullen En ook nog, wij zouden het wel vergeten Van daar zal hij zijne aStpuejsjaA onderhandelingen met Dirk-Martens kunnen voortzetten.. En nu om onzen vriend aange naam te zijn hebben wij eene schets laten verveerdigen die wij aan 't oordeel van 't publiek onderwer pen. De verraders worden verfoeid, zelfs van hen, die ze gebruiken. Vöhaire. Lichtbeelden in 't onderwijs. Door de nieuwe uitvindingen, gaat ook het onderwys een nieuw tijdvak in: Lichtbeelden in 't onderwijs. Dit werk is nu voor goed ingericht. De zetel ervan is te Antwerpen, inliet collegie van Sl-Jan-Berchmans, en zijn werkkring omvat de twee provinciën van het aartsbisdom Mechelen. Het werk is gesticht onder de hooge bescherming van kardinaal Mercier, Aartsbisschop van Mechelen Het heeft voor doel de collegiën, kostscholen, vak scholen, avondscholen, patroDagiëo, werkraanskringen en maatschappelijke inrichtingen, te helpen tot het inrichten van hun onderwijs door dit gansch nieuw schoolgerief de lichtbeel&n. Het vertoonen, hetdoen roereD, leven, staan en zijn van duizenden dingen, is wel de goè middel, om op gemakkelyk vatbare wijze veel zaken te leeren, en om niet alleen onder de jeugd, maar ook onder de ouderen veel nuttige kennis to verspreiden. Bij middel van lichtbeel den, kan er ook een nuttig én teven» aangenaam tijdverdrijf verschaft worden. Twoo bezwaren stonden tot hiertoe in den weg de hooge prys der toestellen en verzamelingen de kostbare behan deling derzelve. Daar ook is nu in voor zien De noodige kennis om lichtbeelden te vertoonen, zal op goedkoope wyze worden aangeleerd; de toestellen znllen tegen leegen prijs verschaft worden. Wie nader wil ingelicht worden, schrijve Aan den Heer Bestuurder van het werk Lichtbeelden in 't Onderwijs 1 Sint-Jans-Berchmans-collegie, Meir, Antwerpen.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1