LIEVELING De groene buikloop der kinderen. Rechterlijk kronijk. Wettelijke besluit. Zondagrust. Aalst-Mijlbeke. Aalst. - Stedelijk nieuws. Allerhande nieuws. BURGERWACHT Op rol a naar Breda. Een onzer vrienden op reis naar Breda, maakte kennis in den trein met twee Hol landers.... i* Hollander. Van waar bent joe komstig, heer Antwoord. Van Aalst, in Vlaanderen Alost in 't Fransch. i* Hollander. Ja, ja, uit 't hopkwar- tier... 2Hollander. Ja, Alosterhop... Antwoord. Ja, Alosterhop Zyt ge brouwer, heer 2* Hollander. Ja, wel heer... ie Hollander. Je bent dus een Noord- Brabander van Alost I Die streek is my niet onbekendik ben nog te Aalst geweest, een moei steedje vermaard door zyn Volksvertegenwoordiger, heer Woeste, eene groote capaciteit in rechtsgeleerdheid en door dien viezen grappigen kerel Daens, voorzeker de grootste nulliteit die ooit plaats nam in uwe Belgische Staten kamer 2Hollander. Juist zoo Vriend, Denderbode, en gy lezers, spreekt wat kon ik hierover zeggen t De trein stopte en mijne twee kennissen stapten af... D© oulerdomapen- eloenen. Weet ge hoeveel ouder lingen jaarlyks het pensioen van 65 fran ken kosteloos van het katholiek ministerie ontvaagen Meer dan 2 honderddui zend Zulks maakt eene som van dertien millioen frank per jaar I In Frankrijk, zijn de liberalen en socia listen meester van 't gouvernement. Welnu, die fameuze werkmansvrienden geven geen halven cent pensioen aan dsn ouden werk man I Hier in Belgiè, bestaat die schoone pen sioenwet reeds acht jaar. Ons katholiek Gouvernement heeft dus reeds meer dan 100 millioen franken aan de oude werk- menschen gratis uitgedeeld Werklieden, welk van die twee gou vernementen is voor u 't beste Groene Pie vaart tegen De Den derbode, in vischwyfsche woede uit omdat wy vroeger hebben doen bemerken dat hy die, voor zyne kinders, te Oostende, op den zeedijk, Un Palais de dentelles, een paleis waar men kanten verkoopt, kan stichten, wel die arme Job niet is gelijk hij zich gedurig voorstelt; dat het dus eene logen is dat de Katholieken hem uit poli- tieken wrok hebben geruïneerd, daar de stichting van dit Palais de dentelles een bewya is van overvloed... Was dit de waarheid miskennen?... Om 30,40, 50 duizend frank kanten steekt men in zijnen binnenzak. En er waren niet alleen kanten te Oostende maar ook hier te Aalst, want zegt hy, Groene Pie: al wat ik daar te Oostende deed was over en weer reizen kanten halen of brengen - Nu, Groene Pie dryft nietalleen groot handel in kanten, hy heeft ook voor zijn Fransje den handel in Wijnen en OlyfoÜe genomen (zonder patent ook zeker) door zyn oom Priester Daens begonnen met het geluk van aller beste huizen te verte- genwoordigen, Huizen van groot ver- n trouwen Wel dat is nu eens juist gepast, Frankje koopman in wyn... maar zegt eens, drijft zyn mama dan geen handel meer in likeu ren, fine champagne, enz. enz. Iemand zeer goed ingelicht, bevestigde ons dat wylen Priester Daens jaarlijks met zijnen handel in Wyn en Olijfolie 6000 fr. zuivere winst opstreek. Wat gelukkigen tap die Groene Pie dan toch Hy is Volksvertegenwoordiger Boekdrukker, Boekhandelaar, Uitgever van dry gazetten:» 't Land van Aelst De Volkseeuw De Werkman Fabrikant in 't groot van Kanten, bedryf door zyn dochter aangeleerd by Marie van Schaarbeek Koopman in Wynen, Olijfolie en Likeu ren, enz. En voor 't uitoefenen van al die winstge vende bedrijven zyn er kapitalen noodig En dan komt die groene slokker klagen lijk een andere Jeremias, dat de Katholie ken hem uit politieke wraakzucht, plat ge ruïneerd hebben 't Is effenaf ongehoord O die vetzak... die vetzak Geniale oelebriteit. Voorwaar, wie sou het durven betwisten Onbetwistbaar Zoete Pie is een won der menscb, hy is een Edison in zjjn vak, als men bedenkt wat hy toch alles reeds heeft ontdekt 1 Hy ontdekte Dat de Lange Zoutstraat te Aalst op de Groote Merkt uitgeeft omdat men daar des tyds zout pleecht te verkoopen De kunst van twee sigaren op te rook en en er dan nog eene te kunnen van wegge ven Dat de Schotsche millionair Hope op reis naar Italië daar zoo zot als een mispel ge worden is Dat er bloemekens zyn in de weide die gras eten gelyk de koeien en ossen Dat er te Welle een doordronken hert is geweest nog wreeder dan een stuk arduin steen, enz., enz. En nu komt hy eenen levenden steenweg te ontdekken die mijme ren kan... En die nieuwe geniale ontdekking kon digt hy aan in 't Land van Aelst van 1 November 1.1. Hoogdag van Allerheili gen, wanneer velen hun kwinten krygen Dat schoon einde van October als ge dat zaagt dees week op dien zachten - stillen mijmerenden steenweg. - Ne steenweg die leeft, die mijmert.... Ach Heere En die gepatenteerde kwibus-zeeveraar, vertegenwoordigt het Arrondissement van Aalst! Hoe zyn we dat toch verschuldigd Een nieuwe wijze Tan boter bereiding in Canada. Tot op heden werd in fabrieken als op boerderijen de boter gewonnen door karnen van zuren room, d. i. room, welke ongeveer 20 uur na toevoeging van zuursel (kernemelk of reincultuur) een zeker zuurgraad verkre gen. In Canada, zijn proeven genomen voor de bereiding van boter uit zoeten room. In plaats van het zuringsproces in den room te doen plaats vinden, wordt na de eentri- fugeering by den verschen room een flinke hoeveelheid zuursel gevoegd, waarna on- middelyk wordt gekarnd. Uit deze proeven is afgeleid, dat volgens de nieuwe wyze van werken de boter minder water bevat en duurzamer is dan boter, volgens de tot heden gevolgde methode bereid. Militarism. Volgens een militaristisch blad moet de wet op de legeraanwerving herzien worden, omdat het leger op vredesvoet 42,300 man schappen moet tellen en dat dit cyfer niet bereikt wordt. Indien men de wet van 1902 loyaal ten uitvoer had gebracht, indien men geene duizenden vrijwilligers ten on rechte had afgekeurd, er zouden man schappen teveel zyn Wij kennen per soonlijk struische jongelingen die als vrijwilligers wilden optreden en gewei gerd zyn geworden door militaire ge- neesheeren die definitief uitspraak doen.. Zoolang die toestand blijft bestaan zal men manschappen te kort hebben... Waarom niet bepaald dat de vrijwil ligers zullen ter keuring aangeboden worden bij de provinciale Revisieraden samengesteld uit burgerlijke en mili taire overheden, burgerlijke en mili taire geneesheeren Ziedaar eene afdoende remedie tegen de kwaal De besmetting der water- loopen. De minister van landbouw heeft de aandacht der burgemeesters doen vestigen op de talrijke klachten welke hij ontvangt over het bederf van de water- loopen, door de \uile uitwerpsels der fa brieken. Die klachten zyn voorzeker zeer ge grond, te meer daar het bederf van het water, zoo gevaarlijk voor de gezondheid, en ook voor het bewaren van den visch, grootendeels moet toegeschreven worden aan de zorgeloosheid van zekere fabrie kanten, die nochtans over vele reinigings middelen kunnen beschikken. De minister zet de gemeentebesturen aan, in het vervolg een waakzaam oog te houden op die zaken, en als 't noodig is de uiterste middelen te gebruiken om dien toestand te verbeteren. De fabriekbazen van hunnen kant, zegt M. de minister, mogen ook niet uit het oog verliezen dat zy kunnen gestraft worden door de wet en veroordeeld worden om de schade te ver goeden, die zij aan anderen zouden berok kend hebben. Werkelooïenfomlg. Een roode leeperik vraagt of onze Gemeen teraad er niet aan denkt eene buitengewone subsidie te stemmen voor de werkeloozen... 't Roodje roept de hulp in van de libe rale Raadsleden. Hebt ge dan, roodje, een tandje dat loutert om nog meer karotten te laten trekken dan voorgaandelijk 't Karottentrekken is uit de liberalen zoowel als de katholieken kennen de kne pen... Waren er wat min karotten getrokken de onderstand ware tot geen 30 ten hon derd gedaald. Het is aau de groeDe buikloop, dat de dood te wijten is van zooveel kleine kin deren, gisteren nog zoo krachtig, zoo gezond en levenslustig. Deze buikloop, eene ware plaag voor de eerste kindsheid, die 60 tot zelfs 80 ten honderd slachtoffers maakt, zou geene enkele dood veroorzaken, indien de moeders eu de voedsters naar de raadgevingen des geneesheers wilden gedragen. Zoodra een klein kind, door melk ge voed groen afgaat groen, gaande van bladgroen tot kopergroen,is het van eerste noodzakelijkheid het zyne melk niet meer te geven; de zuigeling mag geen enkele droppel melk meer drinken en dat zal vervangen worden door wa ter, gekookt water, wel geroerd of ge slagen met een lepel een klein kind mag iederen dag een of twee liters ge kookt water (of Vals-, Vichy-, eiwit achtig-, rijst-, gerste-, graan-, of kwee peerwater), drinken dit water, lauw, zal hen gegeven worden telkens bjj kleine hoeveelheden, eene of twee soep lepels ieder kwart uurs. 's Anderendaags zal de afgang reeds een minder groene kleur hebben en nog een dag later zal alles spoorloos ver dwenen zijn. Gedurende eenige dagen nog zal men gebruik maken van dat water waaraan men allengskens eenige soeplepels melk zal voegen, welker dosis men altijd zal vergrooten, en, op het einde der week zal men het uitsluitelyk gebruik van melk (volgens den ouderdom des kinds) weer terug kunnen invoeren. In geval van hervalling, of wanneer de hervalling dreigt, zal men aanstonds dit waterregiem hervatten. Als bijgevoegd middel, kleine baden van zeepwater, plaatslers op den buik, natte flanellen doeken met warm water op den buik. Voor de kinderen, met de borst ge voed, zijn de kansen van groenen buik loop minder groot nochtans zullen de moeders wel doen van zich te onthouden van vruchten, salaad, groentens en alle ruw voedsel. Wanneer, ondanks alles, de buikloop toch dog voorkomt, moet men zynen toevlucht nemen tot water. Het is het enkele en eenige praktisch middel om de zuigelingen te redden, zonder dat de geneesheer er zich meê bemoeit. Dokter MATTIFAT. Mnnrcnl Wy lezen in Het IXiUUIbGl. Vol k orgaan der Franschmans en Brussel werkers Moorsel. De wed. Van Laere heeft den helft van de haar verschuldigde vergoeding ontvangen en zal den ande ren helft in 't kort ook ontvangen. De Mis zullen wij later eens vaststellen als de leden uit t Fransch zullen thuis ge komen zijn. Misschien zal zy op twee den Kerstdag geschieden. Aan onzen vriend Carool Van Laere, Bestuurlid van de Brusselwerkers-Oilde van Moorseltengevolge van een ongeval overleden O vriend, uwe onvoorziene dood Heeft uw gezin gevuld met wee, En in gansch Moorsel, klein en groot. Stort ieder bitter tranen meê. Gij vader, steun van vrouw en kind, Van jaren grys, van leêu nog sterk, Trokt daaglyks bly en welgezind Van 'smorgens vroeg naar 't lastig werk. Sinds meer dan vijf en twintig jaar Gingt gij op reis langs West en Oost Om op de werken groot en zwaar Het brood te winnen voor uw kroost. Wie heeft op weg door weer en wind De zuchteD van uw hert gemeld Wie heeft op 't werk voor vrouw en kind Dedroplen van uw zweet geteld Maar neen geen zucht is u ontgaan Gij waart een werkman fier van borst, Die immer 't Goed hebt voorgestaan, Die uw Geloof belyden dorst Carool. als ik uw beeld zie staan Als vader, werkman, christen fier, DaD perst me uit de oog een dikke traan En 'k acht u meer dan grooten hier En moet in 't graf uw lichaam zyn, 't Geen ons nog tranen plengen doet Toch zie 'k uw ziele, schoon en rein, Naar d'Heemlen gaan in blanken stoet, 'k Zie u bij de overwinnaarsschaar. Die streden hier den goeden stryd, Met Maagd, Belijder, Martelaar God loven voor alle eeuwigheid Dus, Moeder, dat uw smert verdwijn, Betrouw op Gods onfaalbaar Woord Welzalig die hier droevig zijn Zij vinden troost in 't Eeuwig Oord Katltolieke Turltring Steun g»-elt Moed Deze gunstig gekende maat schappij zal heden namiddag, om 5 1/2 uren, in de groote Zaal van den Katholieken Werkmanskring, haar Jaarlijksch TURN- en TOONEELFEEST geven. Op het programma komen voor, benevens verscheidene Turn-Oefe- ningen door Leden en Leerlingen, eene reeks plastische houdingen, het groot Bal let Rond de Maan, en het luimig blij spel Eene Misgreep. De feesten van STEUN GEEFT MOED, zijn immer prachtig, en worden door het Aalstersche publiek zeer geprezen. Dit maal, belooft men ons iets buitengewoons, al het voorgaande overtreffende. Geen twijfel dus, of men mag zich aan een groote toeloop van volk verwachten, om onze dappere turners in hunne werk zaamheden te bewonderen en toe te juichen. Wij bevelen dit feest ten zeerste aan bij onze geachte lezers. Nog enkele kaarten zijn aan het winket te bekomen. Zaak De Vos, Herzele. Voor de boetstraffelijke rechtbank van Oudenaarde is op 5 Juni, zekere Alfons De Vos, van Herzele, verwezen tot drie maand voor waardelijk, de proceskosten en 400 franks schadevergoeding aan de familie Aurelia Haelterman. De Vos was in betrekking met den 13- jarigen neef van Aurelia; in Juni 1907 was bij de vrouw eene som van omtrent 500 fr. verdwenen. De kleine neef verklaarde dat hij, op aandringen van De Vos, deze de sleutels der kas van zijne nicht overhandigd had, terwijl ze aan 't kersen plukken was. Nadien bemerkte Aurelia de verdwijning van haar geld. Vandaar proces en De Vos werd verwezen. De familie van vrouw Haelterman had zich als burgerlijke partij aangesteld. Intusschen stierf Aurelia en De Vos sloeg beroep in tegen zijne straf. Het Hof heeft de jBtraf van den eersten rechter bekrachtigd. Kongo overname. België zal, op datum 15 November 1908. op zich nemen de uitoefening van zijn recht van souvereiniteit over de landstreken die den Onafhankelijken Kongostaat uitmaken. PRIESTERLIJKE BENOEMING. Zijne Hoogw. heeft benoemd Pastoor te Oostwinkel, den E. H. Bohyn, A., pastoor te Sinte Maria-Aaltre pastoor te Edelare, den E. H. Vael, A onderpas toor te Oostacker pastoor te Ophasselt, den E. H. Van Ghelue, V., onderpastoor te St-Pauwels (Waas), in vervanging van den E. H. Hebbelynck, C M die om nVcn van gezondheid zijn eervol ontslag bekomt Onderpastoor in S. Baafskerk te Gent, den E H. Coppens, R., S. T. B. en Ph. Th D., onderpastoor in S. Martinuskerk te RonBse. Professor te Dendermonde, den E. H. Maesschalck, diaken in het Seminarie. Stad Aalst. VOLKSKRINGVAN SINT-JOZEF, Meuleschettestraat. Een nieuwe Werkmanskring Pater BUTTEM komt Zondag 15 November aanstaande, om 5 ure 's avonds, in de Feestzaal der Meu leschettestraat, wordt een Werkmanskring gesticht onder den naam van Volkskring van Sint-Jozef. Verdere schikkingen en nadere bepalin gen zullen in algemeene vergadering mee gedeeld worden. Wie zal willen thuis blijven als Pater Rutten komt. Niemand afwezig 1 Allen op post 1 Het Bestuur van den Volkskring. Van 's middags tot middernacht, dienstdoende Apotheker, op Zondag November 1908, M. Callebaut, Boter markt. Zondag 29 November AANGENAAM AVONDFEEST, gegeven door den Too- neelkring Dbugd baart Vreugd. Men zal opvoeren Onschuld Zegen- praalt, hartroerend drama in 4 bedrijven en Nen Artist in Nesten, kluchtspel. Kunst- en Letternieuws. Alhier in onze stad is een nieuw maand schrift verschenen Nieuw Leven, gewijd aan Folklore, Plaatselijke Geschiedenis, Letterkunde en Schoone KunBten. Het abonnement op dit tijdschrift, op keurig papier gedrukt en onder prachtigen omslag verschijnende op minstens 16 bladzijden ieder maand, is slechts 2 franken 'sjaars. Ieder Vlaming van goeden wil zal door zijne bijtreding in deze welgemeende poging tot het verhoogen van het kunstpeil bij ons volk, willen ondersteunen. Men kan inschrijven bij Val. D'Hondt, Lange Zoutstraat, Aalst E H. De Pra ters, Bestuurder der Godshuizen en Baron Louis de Bethune, Kasteel Overhamme, alwaar ook een proefnummer te bekomen is. Roofvogel gevangen. Verleden Dijnsdag werd alhier, op het gehucht Schaerbeek, door August Cooyman, uit de Koolstraat, een steekvogel van buitenge wone grootte gevangen. M. Edmond Burny heeft den roofvogel voor 10 franken aange kocht voor den opzet. De hiervolgende verklaring werd door een gebuur gedaan. Den 22en Januari 1904, deed M. A. Cop pens, 79, Koolstraat te Aalst, het volgende verhaal van zijn lijden en zijne genezing Sedert meer dan elf jaar leed ik schrikkelijk veel aan de nieren, 's avonds waren de pijnen zoo hevig, dat ik mij niet in 't bed kon leggen dan met de hulp mijner vrouw, en nachts was ik van alle rust en slaap beroofd, alle werk was mij laBtig en pijnlijk om doen, ik verloor gansch den eetlust en niettegenstaande al hetgeen ik gebruikte bekwam ik geene enkele verlichting ik wanhoopte toen ik de krachtdadigheid der - Foster Pillen voor de Nieren vernam, verkocht in de Apotheek De Valkeneer, aar zelde ik niet eene doos te halen. Op mijne beurt mag ik die pillen nu zeer warm aanbevelen, want slechts eene week verpleging was voldoende om al mijne pijnen voor goed te doen ophouden. Drie jaar en half later zijn de nierpijnen nog niet weergekeerd bij M. Coppens, hij is nog altijd zeer gezond en zegde ons op 't einde van Augustus 1907. Mijne gezond heid is nog opperbest en ik laat geene ge legenheid voorbij gaan zonder mijne dank baarheid voor de Foster Pillen voor de Nieren te betuigen. Ik verklaar het boven staande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. De zenuwachtigheid, rugpijngele gelaats kleur, slapeloosheid, de prikkelbaarheid, verlies van eetlust, gevoel van afmatting, de aanhoudende behoefte om beweging te hebben, ziedaar zoovele teekenen dat de nieren het bloed niet van zijne onzuiverhe den ontlast hebben. De Foster Pillen voor de Nieren geven aan de nieren de noodige hulp en kracht omdat zij niet alleen die vergiften zouden afvoeren, maar nog omdat zij het bloed volkomen en regelmatig zou den zuiveren en alzoo het weerkeeren der kwaal verhinderen, 't Is de reden waarvoor dat de Foster Pillen voor de Nieren blijven de genezingen te weeg brengen. De Foster Pillen voor Nieren (eigenaar dig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothe kers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 50, Couden- bergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 17. Verbrand. Wij vernemen dat de toestand der kleine Lucia Ghyssens, verle den week zoo erg verbrand door eene petrol- ontploffing, thans zoo voldoende mogelijk ia. Er bestaat veel hoop op herstelling. Aalst ©11 omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mal lego, Groote Merkt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopere. Men aanvaardt alle reparatiën. Woestaard. Zekere Van Impe August, bijgenaamd Mijn konijn doet weêr van zich spreken. Op 30 October laatst van onze Rechtbank komende, waar hij voor de 30* maal veroordeeld was, ging hij andermaal op schok aan de Vaart wilde hij bij den heer Germaan Van de Maele de glazen verbrijzelen, doch werd hierin door Ghyssens Karei verhinderd, die voor zijne tusschenkomst door Van Impe de kleederen van het lichaam werd ge scheurd en eenen schup op hel been ont ving. Dubbele klacht werd ncêrgelegd. DE ONTSTEKING van het tand, vleesch, de slechte adem, het bederf der tanden worden radicaal genezen door 't ge bruik van het deeg Pébéco het uitmun tend aangenaam en profijtig tandpoeder- insgelijks onontbeerlijk voor de rookers en voor dezen welke een gezonden zuiveren mond en een schoon tandgebit verlangen. Depot Apotheek Callebaut, Overdekte Botermarkt, te Aalst. Groote flesch fr.1,50 Brandstichting. Men verzekert onB dat het parket vlijtig het onderzoek voortzet nopenB de brandstichting bij Anastasie Colpaert gepleegd. Verscheidene getuigen zijn reeds te Dendermonde geroe pen en door den heer Onderzoeksrechter gehoord. MT» TYPHUS. Nu dat de typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus 0 La Royale Louise Marie, te verkrijgen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Merkt, Aalst Ontploft. De genaamde Albert Corthals, wonende op het gehucht Schaar beek ter stede, goot in eenen vergaarbak den inhoud eener flesch sterkwater eene hevige ontploffing was er het gevolg van en Corthals werd zoo erg gewond, dat men voor het verlies zijner linkeroog vreest. Cit>ilM is een volledig voedsel- Flesch 1.65 voor 18 taBsen. Gedoopte melk. Dijnsdag der verleden week werden door de boetatraffe lijke Rechtbank van Dendermonde verschei dene hoveniers onzer stad elk tot eene geld boete van 60 franken veroordeeld om hunne melk al te zeer gedoopt te hebben. Gif bemint. Ouders gij be mint uwe kinders en gij verlangt ze vrolijk en wel te pas, ehwel, doet hen van tijd tot purgeeren met 1 of 2 Pillen Walthéry en dank hier aan zult gij hen en ook aan U zeer slechte oogenblikken sparen. zeep aller dameB is de alleen echte Stokpunrtljeg-Zeep van Bergmann C°, Radebeul, want deze alleen geeft een zacht rein gezicht, blozend, jeugdig uiterlijk, witte fluweel-zachte huid en schoone tint a 75 een. per stuk, ver krijgbaar bij M. Taeymans-Druck, hoek der Groote Merkt en Lange Zoutstraat, te Aalst. Een jonge held. Een 3-jarig knaapje speelde te Zomergem Dijnsdag namiddag aan de putten van 't hof van P. Van Speybroeck, in de Kerkstraat. Het kind struikelde en viel in den put, waarin tamelijk veel water is. Andreas Gryp, oud 6 jaren, zoon van Kamiel 'jryp, kwam toe- geloopen kroop voorzichtig in het water en kon den kleine drinkeling bij de kleederen grijpen en boven trekken, waardoor het kind gered was van eenen gswissen dood. T 070PC I steekt wel deze waar- AjtJZitJl l heid in uw hoofd Indien gij hoest of lijdt aan valling, bronchiet, influenza of kinkhoest, en indien gij uwe borst niet bezorgt met borstsiroop Depratere te nemen, gij stelt u bloot aan eene ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk alle borstziek ten geneest dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. Schurkenstreken. Dijnsdagavond hebben onbekende kwaaddoeners op den Dullaert steenweg Dendermonde-Sint- Nikolaas. te Hamme eene zware touw ge spannen, dwars over de straat. Een wiel rijder, die van Elversele kwam, was het eerste slachtoffer dier laffe daad. De dikke mist immers belette de koord te onderscheiden. Gelukkiglijk reed be doelde persoon langzaam, waardoor hij niet erg gekwetst werd. Op dezelfde plaats heeft men naar voor bijgangers met ateenen geworpen. De policie werd terstond verwittigd, en een nachtwaker ging onmiddellijk ter plaatse, ten einde een onderzoek in te stellen. De daJera waren gevlucht. Voor de visschers. Het beheer van waters en bosschen heeft in de visch- kweekerijen van het land, ongeveer 100,000 jonge vischkes aangekocht, van zes weken tot zes maanden oud, voor de bevolking onzer rivieren bestemd. Deze visschen voor het meerendeel zijn het zalmen, karpers, forellen en tinken werden op de volgende plaatsen in het water geworpen In de Schelde, in het kanaal van Ieperen en in de Ijzer, van Maastricht naar 's Hertogenbosch, van Bergen naar Condé, van Pommeroeul naar Antoing, van Brugge naar de Sluis, in de Groote en in de Kleine Nethe, in de aflei ding der Dijle, te Mechelen, in de Samber, de Lesse, de Ourthe, in het water l'Homme, l'Eau-blanche en l'Eau-noire, in de Bocq, de Méhaigne, enz. Te Kleit gebeurde het volgendeTwee nevens elkander wonende geburen hadden eenigen tijd geleden samen eenen kruiwa gen doen maken, om 's avonds hun land werk te verrichten. Dezer dagen vielen zij in twist, nopens het schrijven van eenen brief. Toen eisch te een-der geburen de helft van den kruiwagen. De anderen nam de zaag, de onlangs nieuwe kruiwagen, die 16 fr. gekost heeft, werd doorgezaagd en de helft ervan werd aan den gebuur gegeven. Over het drama te St-Joost-ten-Noode (Brussel), worden de volgende bijzonderhe den meegedeeld. De 22jarige Marcella Franzinetti, eene Italiaansche, was serveuse in eene herberg der Sint-Franciscus8traat, n. 40, gehouden door Italianen, de familie Gargazon, be staande uit de moeder en twee dochters. Vijftien dagen geleden had Marcella Franzinetti, nog tot minnaar een 2ojarig jongeling, Jozef G... wonend Poststraat. Weinige dagen nadien verliet zij hem en maakte kennis met den kleermaker Jozef N. Deze was jaloersch. Hij beweerde dat zijn lief nog kennis had met G... en daar over hadden sy dikwijls twist. Maandag nacht was N. in de herberg Gargazon, toen G.binnenkwam.N. verweet aan het meisje haar gedrag. Marcella ging toen naar hare kamer, op het eerste ver diep, waar N. haar volgde. Nauwelijks waren zij daar vijf minuten of men hoorde een kreet. Men snelde toe en voor de deur, op 't eerste verdiep, vond men de jonge Itali aansche in een bloedplas en kort nadien stierf de ongelukkige. M. Glorie, policieofficier, snelde toe en men kon enkel het overlijden van het meisje vaststellen. Zij was gestoken nabij het schoudersleutelbeen en de groote strotader werd overgesneden door het staal. Middelerwijl ging de policie-officier over tot de aanhouding van N... Eens de mis daad volvoerd, had deze zich opgesloten in de kamer. Daar werd hij zonder tegenstand aangehouden. Hij werd naar het politiecommissariaat gebracht, terwijl men het lijk der Italiaan sche naar het doodenhuis der gemeente vervoerde. De misdaad werd gepleegd met een scherp keukenmes. Ondervraagd zijnde verklaarde de moor denaar, te hebben gestoken, zonder inzicht te dooden. Hij zegde te hebben gestoken met groot geweld, want het mes was ver wrongen. In de kamer had hij met het meisje een hevigen twist gehad. Zij had hem uitge daagd, zegt hij, en wou hem de 35 frank, haar geleend, niet teruggeven. tft. tr Zie notarieele annoncen op 4* bladzijde. Een hevige brand brak uit in de wo ningen van de weduwe Baeyens en van Petrus Vanderspreeten, op het gehucht Muizenveld, te Okegem. Het vuur breidde zich zeer snel uit en weldra stonden de twee huizen in vlam. De weduwe Baeyens kon slechts met moeite gered worden de vrouw was reeds vree8elijk verbrand aan het hoofd, gelaat, den hals en de armen. Haar toestand boe zemt onrust in. Beiden woningen zijn ten gronde afge brand. Bij de weduwe Baeyens is alles de prooi der vlammen geworden al de meu belen, de oogst een vet verken, twee geiten en al het geld. Bij Vanderspeeten kon men de beesten redden, doch de oogst, de meubelen en het geld zijn in den brand gebleven. Men denkt algemeen dat er kwaadwil ligheid in het Bpel is. daar het reeds de derde brand is in korten tijd. Iedermaal brak het vuur op hetzelfde uur uit en tel kens bij mistig weer eiken keer ontstond de brand langs den achterkant der wonin gen en nu begon het in de twee huizen te gelijk te branden. Bestuurbare ballons. Een inge nieur te Milaan, M. Forlanint, maakt in een dorpje dicht bij Milaan een bestuurbaar luchtschip, dat den vorm van een ei krijgt. Het hulsel zal bestaan uit geverniste zijde met een laagje aluminium en wordt ge steund door een licht stalen geraamte. Het luchtschip wordt 40 meters lang en krijgt een hut, die met glasramen gesloten kan worden. De Bayard Clément het bestuurbare luchtschip van den autofabrikant Clément, heeft ook weer een reisje gedaan Ruim een half uur zweefde het boven Saint-Germain, Maisons-Laffite, e« omgeving, en keerde daarna terug naar Sartrouville, waar zijn loods is. Ditmaal waren er 8 passagiers in het schuitje, onder wie twee dames. M. Clément moet er ernstig aan denken, met zijn luchtschip van Parijs naar Londen en later van Parijs naar Brussel te reizen. De Aëro Club van Frankrijk gaat ge- dmksteenen plaatsen op het kamp te Chalons, waar Henry Farman verleden Vrijdag is opgestegen, en bij Reims, waar hij dien dag neergekomen is met zijne vlieg- machien, als herinnering aan de eerste eigenlijke reis per vliegtoestel. PROVINCIE OOST - VLA AN DEREN Stad Aelst. Zittijd van den burgerlijken Revisieraad De Voorzitter van den burgerlijken Revisieraad bericht de inwooers der Stad Aalst, dai de Raad zal zitting houden op Dinsdagen 10, 17 en 24 November, 8, i5 en 22 December 1908, telkens van 5 tot 7 uren 's namiddags, ten Stadbuize, te Aalst, Militiezaal. Aalst, den i5 October 1908. Db Voorzitter, O. Van der Haegen. Mnrlitprijzeu. Zaterdag 7 Nov. 1908. Aardappelen de 100 kil. 6,5o a 7,00 Boter per 3 kil. 8,00 a 8,91 Roomboter 120 kil. per kil. fr. 3,20 Eiers de 25 4,00 a 0,00 Ajuin de 100 kil. 10,00 a 0,00 Viggenen,per koppel 5o,oo a 60.00 BOTERMARKT. Heden zaterdig wer den 227 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 18 >o Irilogr. HOPMARKTEN. AALST. Hop nieuw gewas, balen Primé, prijs fr. 35,00 tot 00,00. Ord. pluk fr. 32,00 tot 00,00. NEURENBERG, 5 Novem. Markthop la 35 a 40, 2a 25 a 30, Berghop 40 a 48, Hal- lertuu la 55 a 60, 2a 30 a 40, Elzasser la 45 a 52. 2a 30 a 40, Badensche ia 50 a 60, 2a 35 a 45, War torn berger, la 50 a 58, 2a 35 a 45 Spalt-ir zegeliroed 65 a 75, Auer en Wolnza cher la 52 a 63, 2a 45 a 50, Aischgrunder la 35 u 43, 2a 25 a 30 uiark. Aanvoer 950 balen. Verkucht 000. Markt kalm. ANTWEltl'EN, 6 Nov. Men kwoteert Aalst beschikbaar, 30 fr. Deo.-Jan 28,50 fr. Oct.-Nov. 1909. 47,50 a 50 fr. Pope- ringbe beschikbare 35 fr. Deo. Jan. 28 a 30 fr. Oct.-Nov. 1909, 45 fr. Markt kalm, POPERINGHE, 6 Nov. - 40 £r.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2