Donderdag 12 November 1908 5 centiemen per nummer OS"4® Jaar 4102 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM vaderland, taal, vrijheid. WIE ZICH eldin van het kwaad De Belgische spoorwegen. OP REIS. Onzijdig. Onderwijs. Zondagrust. DE DENDERBODE. Dit j)lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes aanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving ndigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- mgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-GooHHens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. CU1QUK 8UIJM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendiagen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 11 November ll)OH urn anderen spiegelt, spiegelt zich zacht, egt de spreuk. Voor ons, Belgen, is Frankrijk de piegel waarin wij ons zacht spiegelen innen. Fransche ministerie van justicie naakt alle vijfjaren eene statistiek op an de misdaden en wanbedrijven over relke de rechtbanken te vonnissen heb- gehad. Die statistiek leert ons dat er in, 't tijd- erk van 1900 tot 1905, 50 duizend mis- aden en wanbedrijven meer zijn ge leegd dan in het tijdperk 1895-1900. is vooral de jeugd die er zich eefl aan plichtig gemaakt. In 1830 telde men 6,999 minderjarigen 16 tot 21 jaar, welke misdrijven gden waardoor zij met het Gerecht adden af te rekenen in 1850, 13,910 I 1870, 19,661 in 1880. 23,110 in 890, 27,309 in 1900, 30.485einde- ijk in 1905 het ijzingwekkend getal an 31,441. Op 274 moorden waarover in 1905 at Fransche Gerecht te vonnissen had aren er 65 bedreven door minderjarigen an 15 tót 21 jaar op 168 sluipmoor- ea 38 op 12 vadermoorden 5. cijfers zijn ontleend aan het libe- aal orgaan De Vlaamsche Gazet die voorzeker niet zal vergroot hebben. Maar waaraan schrijft bedoeld libe- lial orgaan dit steeds klimmende getal e der misdaden en wanbedrijven door i jeugd gepleegd Wat nu als hoofdoorzaken wordt opgegeven, zegt het liberaal blad, daaronder vermeldt men vooral lui aardij en genotlust, alkoolism en ge brek aan familieleven. In vele groote steden, maar vooral in deze van Frankrijk, bestaat dit (het familie leven) niet meer. Het huiselijk leven ligt aldaar heele- maal uiteengeschopt. i Men wil genieten kost wat kost, geld verkrijgen door alle middelen, op de ruïne van anderen en door de misdaad, ouden zoowel als jongeren. Geen banden meer die de vrouw aan DOOR Ecg. 1.EËA. 48eVERVOLG. Ik stel me voor, antwoordde de offi- er, u alles wat mij in Amerika en Oost die overkomen is. in 't lange te vertellen. daar zal ik nog al werk meê hebben Is daarbij altemaal aangeteekend en zal lirschijnlijk eens gedrukt worden. Voor t oogenblik zal ik mij er toe bepalen met de uitlegging te geven welke gij vraagt, i ge zult zien dat het mijne schuld niet zoo ik de vergiffenis niet heb komen ont ogen welke mijn vader me wilde ver men... Door de Atchineezen gevangen gemaakt, ik langen tijd tusschen hen gebleven, ndat terzelfder tijd een hunner oversten de handen der Hollanders was gevallen i zij wachtten op heigeen met hem zou sbeuren om over mijn lot te beslissen, indelijk werd er eene ruiling gedaan en kon mijn vendel vervoegen. Ik vernam tusschen op onrechtstreeksche wijze dat ijn vader, na een lang verblijf in Duitsch- nd en Italië, terug naar Vlaanderen was keerd. Ik stelde mij voor dat de kleine sura een groot meisje moest geworden n, en ik nam het besluit haar de vriend- hap van vroeger te komen herinneren ellicht kon zij het verbindingsteeken zijn ttchen den verbolgen vader en den be- nwhebbenden zoon. Ik vroeg dus een tamelijk lang verlof, it ik gemakkelijk verkreeg, dank aan mijne vangenschap en mijne wonden, waarvan laatste, op mijn aangezicht gelijk ge int zien, nauwelijks genezen was. In sta via gekomen deelde mij een bevriend d den man en dezen (laatste) aan de vrouw, het kind aan de ouders en de ouders aan het kind hechten, zoomin als jongeling en jonge vrouw en zelf- achting en plicht. Ziedaar de volkomene waarheid 1 Maar de oorzaken daar zwijgt het liberaal orgaan over... Waarom heorscht in Frankrijk lui aardij en genotlust Waarom is het familieleven uiteenge schopt Waarom zijn de banden verbroken die de man aan de vrouw, de ouders aan 't kind verbinden en wederkeering De liberale Vlaamsche Gazet zwijgt er zeker liever over daar, indien zij recht zinnig zijn wil, zou moeten bekennen, dat de eerste en grootste oorzaak ge legen is. in de vernietiging van de gods dienstige leerstelsels, vervat in de tien geboden Gods. Men heeft aan *t volk voorgehouden dat er geen God, belooner van 'tgoed en straffer van 't kwade bestaat, dat na de dood alles dood is... Dus indien er geen God bestaat en na de dood alles dood is dan is 't nutteloos zijne driften te beteugelen en moet men in dit leven maar trachten te genieten zooveel mogelijk... Ziedaar de ware oorzaken. België heeft het dichtste spoorwegnet der wereld en dat verre uit. Wij hebben 7500 kilometers spoor wegen. Frankrijk heeft er zesmaal zoo veel als wij, maar zijn grondgebied is 15maa1 zoo groot. Engeland heeft er Smaal zooveel als wij, maar het is tienmaal zoo groot. Holland is merkelijk grooter dan België, maar het heeft enkel 3000 kilo meters spoorwegen, dus nog niet half zooveel als België. Zwitserland is 2/5 meer uitgestrekt dan België, omtrent 50,000 vierkante kilometers tegen nagenoeg 30,000, het heeft geene 4000 kilometers spoorwegen en, het zou er 12,500 moeten hebben om met België gelijk te slaan. officier mede, dat hij aldaar de gevangenis bezocht had en er een misdadiger aange troffen die buitengewoon fel op mij geleek. Ik werd nieuwsgierig om hem te zien en ik ondervond waarlijk dat mijn vriend zich niet bedrogen had. De man geleek me, zoo voor het gelaat als voor de houding, en door een zonderling toeval had hij bijna dezelfde wonde als ik aan het hoofd, 's An derendaags werd ik ziek, en de dokter die mij bezocht, verklaarde dat ik door eene slijmkoorts overvallen was. Die kwaal hield me meer dan eene maand te bed. Toen ik hersteld was en mijn bed verlaten kon, vernam ik dat mijn dubbel ganger uit de gevangenis ontsnapt was. en iemand zegde mij over hetzelfde onderwerp al lachend, dat hij in piijne plaats zeer ver legen zou zijn. De bemerking was juist en kwelde mijnen geest. Verscheidene gebeur tenissen, waarover ik niet uitweiden zal, deden mij die zonderlinge en overstaanbare gelijkenis verwenschen 't Was aldus dat ik op eene wandeling aangehouden werd en mijne eenzelvigheid slecht kon bewijzen, naeenen nacht in den kerker te hebben doorgebracht. Twee dagen later, vertrok ik met de 6toomboot naar Amsterdam, waar ik na eene voorspoedige reis aankwam, en mij een paar kennissen vertelden dat men mij in de familie voor dood hield. Ik spoedde mij met den eersten spoortrein naar Brussel en vandaar naar Audenaarde, bij mijnheer van Eezaat van wien ik de schrikkelijke gebeurtenis, welke op Elsegem had plaats gehad, vernam alsook de samenzwering welke er op touw werd gezet. De aanwe zigheid van de vrouw, die zich mevrouw d'Aulneux deed noemen, sterkte mij in mijn eerste besluit, van Blechts van verre Duitschland is 22maal zoo groot als België, maar beeft enkel Smaal zooveel spoorwegen. In verhouding volgens zyne uitge strektheid heeft België dus 2 '/e maal zooveel spoorwegen als Frankrijk en Holland, 2maal zooveel als Engeland en Zwitserland, 3maal zooveel als Duitsch land. Het liberale blad La Gazettewelk dat aanhaalt, voegt erbij dat een zoo dicht spoorwegnet als het Belgische, zeer moeilijk is om te besturen, en om de treinen regelmatig te doen loopen. We mogen dus niet al te hevig zijn in onze beknibbelingen. Er is nog eene andere opmerking of twee te maken. Als België aan het hoofd staat van gansch de wereld met zijne spoorwegen, dan is dat wel een bewijs dat het katho liek gouvernement, dat sedert 25 jaar het bestuur in handen heeft,de belangen van het land wel heeft behartigd Dan is dat nog een bewijs dat de Bel gen juist die onwetenden en achterlijken niet zijn, voor welke zij door de liberale pors gedurig worden uitgescholden Over eenige dagen deden wij, per ijzeren weg, de reis van Brussel naar Gent, en wij hadden de gelegenheid het volgende gesprek, tusschen twee land- houwers, te hooren Pier. Dag Pol, wat geluk van u hier te ontmoeten Waar gaat gij naar toe Pol. Ah, vriend Pier... Ik ga naar huis. Pier. Hoe En zoo vroeg Pol. Ja... ik ben naar Brussel ge weest ik ben dezen morgend met den trein van 4,10 uren vertrokken, en zoo dra myne zaken afgehandeld waren, heb ik den eersten den besten trein geno men om weêr te keeren. 't Komt er op aan van vroeg te been te zijn. Pier. Maar jongen, bij uwe aan komst moest geheel de hoofstad nog te bed zyn Pol. - 't Is te zeggen de fruitmar- jphands zijn altijd op hunnen post. Pier. 'k Heb liet weg ge komt van de markt 1 alles aan te zien, derwijze dat men niets merken kon... Het vervullen dier rol was voor niemand nadeelig en niemand liep er gevaar mede. Mijn plan was daarbij nauw keurig afgeteekend het was nagemaakt op hetgene men tegen mij gesmeed had, en ik werkte bijna dag en nacht aan zijne uitvoe ring Nu begrijp ik alles riep de openhar tige Roel Joris Zoetberg was uw helper... Een slimme kerel, dat verzeker ik u... Maar hoe komt het, dat ge hem niet met u mede hebt gevoerd Dat vraag ik mij sedert uwe aankomst gedurig af... We zouden dien vriendelijken en geleerden man wel willen terugzien. Joris Zoetberg bestaat niet meer, ant woordde de kapitein langzaam en met een zonderling gebaar. XXX Joris Zoetberg bestaat niet meer her haalde Roel de Dak getroffen. Wat wil dat zeggen Ge spreekt toch niet ernstig, neef. Van Eezaat keek Frederik nu lachend aan Waarachtig zeide hij, ik geloofde niet dat de begoocheling zoover zou kunnen gedreven worden... Weihoe, bij niemand de minste verdenking I De toehoorders der drie aangekomenen keken elkander vragend en met verwonde ring aan. Zoodus, hernam de grondbezitter, niets heeft in den schilder Joris Zoetberg graaf Frederik van Borluit verraden die hier tegenwoordig is Bij deze woorden, galmden er tegelijk vijf uitroepingen door de kamer. Zou dat mogelijk wezen, riep Laura... Pol, Inderdaad... Ik heb dezen morgend eene tamelijke boeveelheid druiven verkocht, en dat aan eenen schoonen prijs maar ik moet er bij voegen dat ze uitermate goed zyn. Pier. Parbleu, en ik heb er om zoo te zeggen geen. 't Is mij onmogelijk iets te verkoopen daarbij ze zijn zeer klein, en ze rijpen niet. Pol. Ik heb er dezen morgend verkocht aan 2 fr. en 2,25 fr. de kgr. Pier. 't Is te zeggen dat ge een schoon sommeken ontvangen hebtge maakt mij waarlijk jaloersch te meer dat ik nooit goluk bij de druivenkweek. Pol. Dal is zeker en vast een beetje uwe schuld, vriend Pier ge moogt niet vergeten dat de w ijngaard goed moet verzorgd worden. Na het iuoogsten der vruchten zyn alle planten verzwakt. Dusvolgens is het hoogst noodzakelijk hunne kracht te herstellen door eene doelmatige bemesting. Ook verwaarloos ik nooit, te beginueu van October tot in de lente doch niet als het vriest mijne wijngaarden om de veertien dagen of drie weken te begieten met eene op lossing per hectoliter water de volgende meststoffen inhoudende 40 grammen zwavelzuur ammoniak, 50 grammen superfosfaat, 25 grammen zwavelzure potasch. Deze oplossing is voldoende voor tien planten. Indien gij op die manier wilt te werk gaan, hen ik verzekerd dat gy betere uitslagen zult bekomen. Pier. Dat is eeu goed gedacht, Pol van de naaste week ga ik de proef on dernemen, en ik zal er voor zorgen u goed op de hoogte der zaak te houden. Pol. Wel bedankt Pier... Hola, ik ben er, ik moet afstappen jongen. Al- lons, tot wederzieus, Pier, goede reis. J. Aidit. De Petit Marseillais, is een Fransch blad dat volstrekt niet katholiek is Het blad klaagt over de verregaande dom migheid van het onzijdig onderwijs. Krachtens de onzijdigheidmag eene straat, al ware 't eene historische straat in eene groote stad, niet meer vermeld zouden wij dan blind geweest zijn Schertst gij dan niet, mijnheer van Eezaat O 1 mijne lieve nicht, hernam Frede rik, beschuldig u niet van gebrek aan door zicht alles hielp mede om u in de dwaling staande te houden de elf jaren afwezig heid, het verblijf van den ongelukkige die zijnen rol met het leven betaald heeft, de verwoestingen door den tijd teweegge bracht, de vermomming, mijn beroep... En uwe behendigheid, onderbrak Fried Starkels, want die moet ge bijzonder veel gebruikt heben. Ja, ja, zeide Roel, wij moesten er ons allen in bedriegen.. Maar gij hebt u vroeger toch nooit met schilderen bezig gehouden. Neen, 't is maar in Amerika dat ik kennis heb gemaakt met eenen Brugschen schilder, die mij lessen heeft gegeven, en ik heb mij geoefend. Alles wordt nu duidelijk en ge zijt nu toch eindelijk gerust sprak mevrouw de Dak. Gij bedriegt u, waarde nicht, ant woordde Frederik somber er blijft voor mij nog eene laatste en zeer groote kwestie, namelijk de vrouw die zich mevr. d'Aulneux doet noemen en nogtans niemand anders is dan... Laura had hem zeker reeds verstaan, want zij werd bleek als linnden en kon zich nauwelijks meer recht houden op haren stoel. 't Was van Eezaat die den begonnen zin voltooide, want zijn vriend scheen zoo aan gedaan dat hij daartoe niet in staat was Die nogtans niemand anders is, sprak hij, dan Tinah Mylio, de tooneelspeelster. n nog wat ergers, dat het gerecht onge lukkiglijk zeker wel ontdekken zal... Moor denares van haren eersten echtgenoot Paul worden, als zy den naam draagt van eenen heilige.... Krachtens de onzijdigheid, mag men aan de kinders eene stadsplaats niet meer noemen, wiens naam klerikaal is. Place de l'Evêché, Bisdomplaats, dat mag niet meer men moet wat anders zoeken Krachtens de onzijdigheidmogen de schoolkinderen niet meer vernemen dat er te Reims eene hoofdkerk is wonder door bouwtrant en ryk aan historische herinneringen, waar weleer de Fran sche koningen plechtig werden ge kroond. Krachtens de onzijdigheidmag men aan de scholieren dit groot stuk Fran sche historie niet meer uiteen doen van Jeanne d'Arc, de heldin die haar vader land redde. Oh neen, doordien, zij was eene heilige vrouw. En zoo maar voort, zoodanig dat men den grootsten onzin uitmeet, de grootste ezelarije begaat dat men de geschiode- nis vervalscht en verzwijgt, en het kind juist averechts leert, van hetgene waar- lyk is geschied. Iemand zou naar Roomen gaan, en zeggen Jamaar, ik ben liberaal 'k moet wel zien dat ik naar 't Vati- kaan niet kijke, naar St-Pieterskerk niet, naar geene andere kerken J..„ Wat zou men zeggen, bijaldien een onderwijzer, de geschiedenis van Frank rijk uiteen doende, aan de leerlingen zou vertellen Kinders, over dry duizend jaar zat uw land in de mane 't is er stuk voor stuk uitgevallen. Al die stukkeD zyn aan malkaar ge- groeid, en alzoo is Frankryk ont- staan. Ehwel, zoo'n onderwijzer, dat ware een farceur of een zot. Nu zoo, 't is nog veel zotter, de geschiedenis van Frank rijk te willen aanleeren, en er alle din gen uit te laten welke met den Gods dienst betrek hebben. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 15 November 1908, M. Bonner, Bisschop straat. Thuriot, moeder van een kind dat zij ver laten heetf... Kortom, een afgrond van gruwelen... Terwijl van Eezaat alzoo sprak, zat de oude baron van Sange op zijnen stoel te schudden van afgrijzen en 't was pijnlijk hem aan te zien. Mevrouw de Dak bief met samengevou wen handen de oogen ten hemel Roel en Gondis schenen, ondanks hunne lichtzin nigheid, in eene diepe verbazing gedom peld. En Laura was het te moede alsof eene ijzeren hand hare keel toeneep en de ademing trachtte te beletten Na eene lange poos stilzwijgendheid, hernam Frederik van Borluit Mijne goede vrienden, ge verstaat, dat ik mij niet geheel kan terughouden bij hetgeen er plaats moet grijpen. Mijn naam zal voorzeker in dat verschrikkelijk rechts geding gemengd wordenik ben daar reeds op voorbereid, maar er is eene tusschen- komst, waarvan ik in zeker opzicht veel goeds verhoop. De rampzalige heeft eene zuster, eene heilige maagd die ik bij toeval in Üost-Indië ontmoet heb, waar zij met andere kloosterzusters van het vasteland naartoe getrokken was om de gekwetsten te verplegen. Die kloosterlinge is thans naar België verplaatst, en wel in Audenaarde. Zij moet dezen morgen de gevangene bezocht hebben met het doel haar tot inkeer te brengen. Ik ben ongeduldig den uitslag harer samenkomst te kennen, en moet u dus verlaten om naar Audenaarde te rijden. En wanneer komt ge terug vroeg Roel. Morgen in den voormiddag, denk ik. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1