Zondag IS November 1908 S centiemen per nummer 659,e Jaar 4103 Militarism. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Eene leerzame samenspraak, Leest en verspreidt De Denderbode Het Vlaamsch in de Postkantooren. DIRK en PIE. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit olad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Pulte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CÜ1QUE MCJUM Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van lit blad. ALelst, 14 November 1908 ilÜM De militaire kwestie staat weèr aan 't dagorde en wordt druk besproken. Deze kwestie is onbetwistbaar voor ons van het allergrootste belang. De algemeene persoonlijke dienst plicht is het stokpeerdje onzer blauwen en groenen, vooral buiten kiezingtyd. Ja, buiten kiezingtijd hoort men de liberalen en groenen in de kamers, in hunne politieke vergaderingen over de noodzakelijkheid van de algemeene per soonlijke dienstplicht gewagen, doch in hunne kiesmeetingen, in hunne kiesma- nifesten en dagbladen zwijgen zy er dan over als versmoord. Neen, dan zwijgen ze er ovor, dan verraden zij hunnen lieveling, den alge- meenen persoonlijken militairen dienst. Maar wat verstaan de liberalen voor al door algemeeuen persoonlijke dienst plicht, of het alleman soldaat P Die vraag kunnen de liberalen niet beantwoorden. Meermaals hoorde men ter Volkska mer liberalen van aanzien er over zagen, zonder te kunnen uitleggen wat ze er door verstaan. Maar wat stelsel treden ze by Wy hebben het stelsel van M. Hy- mans dit van M. Lorand dees van M. Janson. Du» zooveel hoofden, zooveel zinnen. Een Antwerpsch liberaal orgaan deed bemerken dat het tijd werd dat de libe ralen zich zouden verstaan over een stelsel dat de rechtveerdigheid verwe zenlijkt dat allen willen, dat een bepaal den zin heeft en het voorwerp kunne worden van een nationalen veldtocht. Nu, daar broeden de liberalen al jaren od jaren op en ze zijn heden zoover als bij 't begin. Nooit zullen de liberalen een wel be paald stolsel voorstellen en verdedigen. Waarom Vooreerst uit vrees van 't kiezerskorps dat hun uitfluiten zou. Ten tweede omdat zy nooit over iets bepaald kunnen 't accoord geraken. Neemt een stelsel dat van de liberalen uitgaat. Den volgenden dag zou het door de radikalen en socialisten totaal afgebro ken zyn. Komt het van de radikalen en socia listen, de doctrinairen zouden het tot gruizelamenten vernietigen. Ef over 't accoord worden daar zjjn ze verre van af. Nogthans zyn ze over iet» 't accoord 't is over 't doel dat ze door den alge- meenen persoonlijken dienst beoogen. Wanneer alle jongelingen naar de kazerne worden gesleurd dan komen zy in aanraking met alles wat onze heden- daagsche samenleving ondermijnen kan. Wy betwisten niet dat het leger eene school van tucht is, verre van daar maar in de nabijheid der kazernen be staan er scholen van ontucht en die pest- holen verderven talrijke onzer deugd zame jongelingen. Wie met pek omgaat wordt er door besmeurd, zegt de spreuk, en zoo ook wie met bandeloozen en verdierlijkte wulpschaards omgaat neemt hunne ge woonten aan. En wat moet dan het onvermijdelijk gevolg hiervan zijn 'l Wanneer het gansche Belgische jon gelingschap aan dit gevaar zal bloot gesteld zyn geweest en na eenige jaren dienst in de geboorteplaats terugkeert, zal het liberalism er een reeds bewerkt veld vinden om zijne zaden van onver- schiligheid aan de godsdienstzaken en vrijzinnige goddeloosheid te doen ont kiemen. Ziedaar wat de liberalen ten doel heb ben met hunne alleman soldaat. Wat wij, katholieken, willen is een leger machtig genoeg om al onze belan gen te verdedigen. Een vrijwilligers leger is hiertoe in staat, wanneer de wet van 1902 loyaal zal worden toege past I Een dezer dagen, op reis zijnde, heb ik in den trein de volgende samenspraak bijgewoond. Zij bewijst dat onze land bouwers zich naar de tijdsomstandig heden weten te plooien en verbeteringen invoeren. Daar het voorbeeld besmette lijk is, hebben wij er aangehouden den korten inhoud dier samenspraak hier mede te deelen. Jan. Welk schoon weêr, Pier Pier. Inderdaad ik heb van mijn leven zulke prachtige October maand niet beleefd. Jan. Men zou zeggen dat, sedert de overname van don Congo, de warmte van die streek zich tot hier doet gevoe len. Pier. Welk gedachtIn alle geval 't ware een voordeel waarop niemand gepeinsd heeft. Jan. 't Is gelijk zulk een achter jaar is zeer voordeelig voor het land werk. De rapen die volstrekt verloren schenen, schijnen te herleven en "tkan nog beter zijn dan wy allen gemeend hebben. Pier. Ik ga van dit gunstig weêr profiteeren om toekomende week mij nen nieuwen meersch aan te leggen. Jan. Watnog eene nieuwe wei de Gy hebt er reeds zooveel en zulke goede P)er, Ja, ja, vriend. Niets brengt meer op dan eene goede weide. Ten an dere 't is bet eenige middel om het hand werk te verminderen dat tegenwoordig de plaag der boeren is. Jan. 't Is waar, het handwerk is kostelijk en men geraakt er daarbij nog moeilijk aan. Maar ik verkies toch eene goede partij zaailand boven eene weide, want deze, welke ik over twee jaar gemaakt heb is niet al te fameus. Pier. - Ik geloof het wel. Zult gij het niet kwalijk nemen als ik zeg dat my dit geenszins verwondert Jan. Hoe dat Pier. Ik zal het u in twee woor den zeggen Vooreerst gij hebt als zaad het afvaagsel van den hooischelf ge bruikt en ten tweede gij hebt uw land niet behoorlijk gevet. Jan. - 'k Hebbe 't nochtans altoos alzoo zien doen. Pier. Ja, in den ouden tijd deed men't zoo. Ik zelf zoowel als veel an dere, geloofde vroeger dat gras van zelf groeit en dat men daar zich niet over hoeft tebekreuiien Maar sedert ik de landbouwvoordrachten volg, ben ik van 'toud stelsel teruggekeerd, en gy ziet wel of ik op den rechten weg ben. Jan. Inderdaad uwe weiden zijn prachtig en 'k heb u al meenen te vra gen, wat gij ér zoo aan doet. Pier. Ik zal u dat gaan zeggen. Gy hebt wel gezien dat ik eerst veel stalmest heb ondergeploegd en tezelver- tijd heb ik zoo omtreDt 1000 kgr. ijzer- slakken en 600 kgr. kaïniet per hectare ingewerkt. Dan heb ik op de sneden 150 kgr. ammoniaksulfaat gestrooid en dit goed door verschillende eggingen met den grond vermengd. En in de daarop volgende lente heb ik nog eens 150 kgr. ammoniaksulfaat als dekvette op het jonge gras gestrooid. Ziedaar voor de bemesting. Wat nu het zaad aangaat, ik heb elk afzonderlijk drie-vier goede grassoorten gekocht en twee klavers, 't Is de staatslandbouwkundige die mij hierbij raad gegeven heeft. Ziedaar ge heel het geheim 't Is wel wat kostelij ker, maar ik trek het er dubbel uit. Jan. En gaat ge nu uwe nieuwe weide op dezelfde wijze aanleggen Pier. En waarom niet. Als men wel is moet men niet zoeken. Het hangt maar van u af ook goede meerschen te hebben. Jan. Ik zal er eens te huis met de jongens over spreken. Maar ik geloof dat wij er zyn. En myne twee gezellen stappen af. William. De VlamiDgen hebben het volle recht, voor al hunne betrekkingen met de Post, de Vlaamsche taal te gebruiken en de postbeambten hebben de plicht, iu hunne antwoorden en voor liet invullen der gevraagde stukken, insgelijks de Vlaam sche taal te gebruiken. Do reglementen, die de postmeesters daarover bezitten, zijn heel uitdrukke lijk. Bijvoorbeeld: Dans les localilés flaman- des, les mandate ne peuvent être libellis en /rangais, que si l'expéditeur en mani feste le désir ou s'exprime lui-mêmc en cette dernière langue. Dat wil zeggen In Vlaamsche ge meenten mogen de mandaten niet in het Frausch opgesteld worden, tenzij de verzender het verlange ofwel zelf de aanvraag in het Fransch gedaan hebbe. Dus hoeven de Vlamingen niet te zeg gen op het postkantoor ik wil h°t man daat in liet Vlaamsch ingevuld hebben dc- beambte moet alle mandaten in het Vlaamsch opstellen zonder dat het ge vraagd wordt want hij mag enkel de Fransche taal gebruiken op aanvraag van den belanghebbenden persoon. Bijgevolg, wanneer ge van het post kantoor iets noodig hebt, moet ge wel toezien dat het stuk in 't Vlaamsch in gevuld wordt. Heeft de beambte er Fransch opge schreven, dan moet ge eenvoudig het stuk weigeren en zeggen dat ge geen Fransch gevraagd hebtmen is verplicht U te bedienen in uwe eigen taal. Dat geldt niet alleen voor poslmanda- ten, maar ook voor 'inschrijvingen op spaarboekjes en de lijfrentkasvoor in schrijvingen op dagbladenvoor vischver- loveninning van kwittanciesaanneming van handelseffehten of wisselsstorting op de Nationale Bank (opone rekening), be taling van rentebriefjes en titels der Bel gische schuld, terugbetaling van titels, enz. enz. Is er ergens een beambte die uw recht moedwillig miskent, maak dan het feit zoo spoedig mogelijk bekend aan het Katholiek Vlaamsch Secretariaat, Ko ningstraat, 101, Antwerpen. Dirk. Wel Pie, nu zyt ge mijn naaste gebuur geworden, en ge staat daar op eene zoo verhevene plaats. Pie. Ja, Dirk, ik beken liet; ik heb er steeds aan gehouden boven een ander te staan. Onlangs was ik toch zoo fier in eene sectie der Volkskamer boven Woeste te zitten, dat ik het aanstonds aan al myne kiezers bekend maakte... Dirk.En nu bekleedt gy, oudboek- biuderke, eene plaats boven den invoer der der boekdrukkerskunst in België. Maar aan wie hebt ge toch die buiten gewone eer te danken Pie. Deze plaats heb ik nooit be tracht, Dirk ik had voorgesteld dien Woeste hier op te hangen en dien lee- lijke, dien slokker, dien breêabatti, dien lintworm,dien russischeu chambard.dieu slokadaris, dien verwanderik van Den derbode, doet mij hier op eene spil naar alle winden draaien... Ach, Dirk, gij ten minste hebt eene vaste plaats!... Dirk. Ja. Pie, maar de tijden zijn toch vergankelijk... Pie. Aan mij moet ge dit zeggen, Dirk... Van hier, in de hoogte lees ik gedurig op 't uurwerk van den toren der kerk van Hekelgem Aanziet de vergankelijkheid van den tijd... En dit doet me soms kiekenvleesch krijgen, Dirk, als ik eraan denkë... Dirk. - Weest maar niet bevreesd en toont u ook manhaftig gelyk ge uwe kiezers noemen wilt, voor hen zult ge toch op die hooge plaats voor eeuwig en drij dagen vermaard blijven. Maar ik moet u verklaren, Pie, dat nooit in mij het gedacht is te binnen gekomen, bij het invoeren der boekdrukkerskunst, dat men met al die schelwoorden, die bespottingen, die beleeuigiugen, ja zelfs lasteringen die ik wekelijks las in uwe bladen tot eene groote beroemdheid komen zoudt schelwoorden enz. ge richt tegen personen aan de welke gij eertyds de grootste eerbeweest. Indien gy daar nu staat te draaien is dit voor zeker eene zinspeling over uwo hoogst afkeurlijke handelijze... Pie. Wees mij genadig, Meester Dirk; ik gevoel my hier weèr eens aan 't waggelen de wind stijgt en gaat mij van Oost naar West, van Noord naar Zuid slingeren storm en regen zyn op banden Wees mij toch genadig, Dirk I... Dirk. 't Is goed, Pie, dat gij een hoofd hebt van staal, dat men met geene hamers breken kan. Ik zal dus zoo ge lukkig zijn u dan nog vele jaren op den top van dit torentje te mogen aan schouwen en u Jaar vrolijk te hooreu zingen En die niet draaien en wil staat stil I... Verplichtend ouder wijs. Wilt gij weten waarom libe ralen en socialisten vóór het verplich tend onderwijs zijn 't Is niet opdat alle kinderende wel daden van het onderwijs zouden genie ten dat is maar eene schijnreden. De ware reden is omdat zij door het verplichtend ouderwijs nog eenen meer hevigen oorlog willen voeren legen den Godsdienst. Op 15 December 1874 dus bijna 34 jaren geleden, schreef de heer Goblet d'Alviella, thans grootmeester der Francmagons, in de Revue de Belgique dat het verplichtend ouderwijs noodig was om de katholieke scholen, die woekerplanten van het papism zooals hy ze nuemde, te doen verdwijnen. De heerGrün zegde in de algemeene vergadering der Vrijmetselaars van Brussel den 7e* dag van de 3 maand van 5878 (1878) Van het oogeublikdat het verplich- i) tend onderwijs zal ingericht zyn, sal n het ultra-montanism nooit met gelijke s wapens hunnen strijden. En Paul Hymans, do leider der libe ralen in de Ivamer, schreef op 2 Maart 1900 iu Le Messager de Bruxelles i Daar is bet geheim van den tegen- stand der oude klerikalen tegen het b verplichtend onderwys. De jonge kle- 8 rikalen, zooals de heer Henkin, maken zich begoochelingende ouden, zooals de heer Woeste, weten wat er op i loopt. Zij weten dat iu zulke ontzag- iijke mededinging, de Kerk zou be- b zwijken. 8 't Is omdat zij in het verplichtend onderwys een middel denken te vinden, om de Kerk te doen bezwijken, dat liberalen en socialisten het verplichtend onderwys willen invoeren. Degenen die zich nog katholieken en kristenen noemen, en dat niet willen inzien, zijn ziende blind. Wat zijn de vruchten van 't verplich tend onderwijs of schooldwang, dat sedert 30 jaren in Frankrijk bestaat M. Emiel Farguet, een Fransch schrij ver, lid van de Académie francaise, zegt het in een artikel dezer dagen indeFran- sche gazetten verschenen,het volgende Van jaar tot jaar, sedert vier of vyf jaar, groeit op merkelijke wijze de verhouding aan der lotelingen, die noch lezen, noch schrijven kunnen of enkel heel gebrekkig kunnen lezen. Voeg daarbij dat do geletterde lote lingen over het algemeen blijk geven van eene buitengewone onwetendheid, namelijk in zake van geschiedenis van Frankrijken van Europa, en dat hot getal van hen, die Turenne voor een bouwmeester en Gambetta voor een feestdag houden, afgrijselijk groot is. Het Belgische stelsel dor vrijheid geeft integendeel voortreflëlijker uitslagen. J» Arme «lol» Is do baanderheer van Chipka, alias Suikere Petrue, wel die H/' arme Job, door de katholieken uit politieken wrok plat ge- ■Pw ruïneerd I| 4 Suikere Petrus beweert het; J9 hij laat geene gelegenheid ont snappen om het, lijk een andere Jere- mias, over de daken uit te bazuinen doch zijne handels- en levenswijze tee kenen er protest tegen aan. Men weet dat zijne dochter de fabri catie van kanten bij Marie van Schaar beek heeft aangeleerd en dat ze, tijdens het badseison te Oostende, aldaar un Palais de Dentelleseen Kanton Paleis heeft gesticht. *t Seisoen heeft, zegt Pie, maar slecht geweest door do geldcrisis in Amerika en de spelers niet hunne Mesdemoiselles waren op don loop gegaan door de plot selinge verschijning van 't Parket en dit weeral eens ('t kan niet missen) door de schuld van M. Woosto, dien treèter van 't geslacht der Salamanders Maar als 't seisoen toch zoo slecht is geweest waarom dan al die koste lijke reizen tusschen Oostende en Aalst iu reservé of allereerste klas Al wat ik te Oostende deed, zegt Pie, was over en weêr reizen, Kanten i) halen of brengen, somtijds 6 ure b 's morgends opreizen en ten 12 ure u weerom thuis often tien ure weg en 8 ten 4 ure weèr Kostelijke,zeer kostelijke reizen voor waar, 't kost meer dan zestien cn hal ven, 't moeten potschyven zijn... En Pie had potschyven... En daarbij, naar men het ons ten stelligste bevestigt, zag men Suikere Pie, gezeten in 't Kur. sigaar aan 'trooken(geenstinkstok zullo) er zich verlustigeude in't gewemel der wandelaars en gekabhel der zeebaren... Neen, neen, zoo handelt een arme Job niet, een man door de katholieken uit politieke wraak, plat geruïneerd... Genoeg met dit comediespel van den armen Job, hoor je, Pie Fransche reis duiven in Belgiè. In den loop van het toe-, komende duivenseizoen 1909 zal er door het grootste duivenblad La Revue Colour bophile 8 van Frankrijk, een monster- duivenprijskamp ingericht worden, waarvan de loslating zal plaats hebben te Antwerpen door de zorgen van M. Leopold AdriaensseDS. De nieuwsgierigheid vau de duiven- liefhebbers van Antwerpen en omlig gende zal groot zijn, om te zien op welke wijze deze Fransche reisduiven hunne richting gaan nemen om naar hun vaderland terug te koeren. Deuitslagvan de aankomst der duiven in Frankrijk, die wij aan onze lezers zullen bekend maken, zal dan ook met nieuwsgierigheid afgewacht worden. Bericht aan de duivenschie- ters. Zal gestraft worden met eene boet van 16 tot 100 fr., buiten het recht van alle andere schade en belangen en de toepassing, bij hervalling, der straf fen voorzien bij artikels 54 en 401 van het strafwetboek, alwie,gelijk op welke manier, reisduiven,hem niettoehoorende zal gevangen of vernietigd hebben, of gepoogd hebben deze te vangen of te vernietigen. Wanneer de schuldige, binnen de 12 maanden, de overtreding voorafgaande, zich reeds plichtig maakte aan feiten aangehaald in voorgaande paragraaf, zal de boet op het dubbel kunnen ge bracht worden en eene gevangenis van 6 dagen tot 3 maandcD zal op hem kun nen toegepast worden. Laat ons eens rekenen - De geuzenbladen schermen dikwijls n t met een getal: «In België zijn er 120.000 kinderen, die nooit oono A uit eene B zullen kennen, zoo schrijven zij. Weet ge hoe zij aan die 120,000 ko men Zij tellen al de kinderen van 6 tot 14 jaar dan trekken zij daar van af de kinderen, die in de scholen zijn met toelagen offlcieele scholen en gesub sidieerde scholen; dan blijven er 120,000 over, en zij zeggen die leeren niets en zullen nooit eene A uit eene B ken- uen. Ziet eens hoe valsch die rekening is nochtans want van die 120,000 moeten afgetrokken worden 1° de kinderen, die na den ouderdom van G jaar in de bewaarscholen blijven 2° de kinderen der lagere scholen, die geene toelagen krijgen, als daar zijn de betalende private scholen 3° de kinderen van 6 tot 14 jaar,die in de voorbereidende af andere klassen zijn van collegies cn atheneums 4° de kinderen, die in de scholen zijn van het ministerie van justitie of van •I-log, bijvoorbeeld de soldaten- en gendarmenkindei sines) deren van Meesseu (Mes- 5° do kinderen, die vóór hun 14* jaar de school verlaten, omdat zij genoeg kennen 6° do kinderen, die particulier onder wijs krijgen. Doet er die 6 klassen eens af en wat blijft er dau van de 120,000 Neen, in België, men mag het gerust zeggen, staan de scholen niet ledig en zorgen over 't algemeen de ouders voor het school gaan. Meer nog hier bij ons gaan er, in het rijk der vrijheid van ouderwijs, meer kinderen naar de school dan in Frankrijk, in het rijk van den dwang. Menigmaal i*eeda hebben wij de liberalëu hooren boffen op hunne voorliefde die zij do werkorsstanden toedragen en tczelfdertijde wyzen op de volksgezinde wetten, maatregels en hervormingen die zy aan de bezorgdheid van de liberale party te danken hebben. M. Picard, gewezen socialistische Se- nateur, een rechtschapen man, te recht schapen om rooden Senateur te kunnen blijven, iieeft eens, ter zitting van Se naat, de sociale wetten opgesomd in ons land tat «'and gebracht. Hij lelde er 21 l En van die 21 is er eene Ja, diep in d'eene, door de liberalen gemaaktde overige twiütig heeft men aan 't katho liek Ministerie te danken. En dan nog hebben de liberale kamer leden gestemd tegen do sociale wetten die door 't katholiek Ministerie werden voorgesteld ofwel ze onthielden zich. Zoo was het in 't verledene en wat be loven zij voor de toekomst Niets anders dan dwang, dwang scheer- draad en dwang inslagSoldatendwang, schooldwang, geuzendwang en belas- tingdwang om er onder te bezwijken. Ze zijn bedankt de heeren liberalen van hunne vrijzinnige pensen WIJ HEBBEN de vraag gesteld of de vermindering van den bijleg van 't Stedelijk Werkloozenfonds niet beter aan roode karottrekkerij moet toege schreven worden. Wij beschuldigen geenzins de werk lieden die werkloos zijn, de familie vaders en meerderjarigen. Maar als alles tot hiertoe zoo onberis pelijk is toegegaan, waarom dient het reglement dan gewijzigd te worden om alle karottrekkerij te kunnen te keer gaan Heden Zaterdag avond wordt de zaak besproken in den Stedclijken Raad Nlagels met koppen. Het getal geboorten per 1000 inwoners is als volgt In West-Vlaanderen, 20 in Oost- Vlaanderen, 16 in Antwerpen, 17 in Limburg, 18 in Brabant, 8; in Luik,4; in Namen, 1,9 in Luxemburg, 1,7 en in Henegouw, 2. Dus in de Vlaamsche gouwen van 16 tot 20 in de Waalsche van 2 tot 4 °/0 en in het half en half Brabant 8. Waaruit blijkt Indien België de VlamiDgen niet had dan zou 't uitsterven, juist gelijk Frank rijk. Het Vlaamsche volk is katholiek, het redt het Vaderland en wordt door geu zen van alle kant uitgescholden f

De Denderbode | 1908 | | pagina 1