Vrijwilligersleger. FRISCHHEID. is&ss&s H-»* Kerk van Sint-Martinus. Zondagrust. Aalst. - Stedelijk nieuws. Duitschland. Kanada WilgenBoomen S* Metphaora. In one nummer van Zondag 11. hebben wij de aandacht ingeroepen op de viachwijfache anoode be leedigingen die Pie van Chipka, bijna wekelijks naar 't hoofd van onzen zoo ver- dienstrijken heer Woeate slingert... Volgens Pie, zijn die beleedigingen een voudig Mbtaphora, ieta wat wij, Dendbr- bode, niet begrijpen... Neen, lijk Zoete Pie, verstaan wij de Metaphora niet... Woeste, dat viggen dat ia volgens hem eene verbloemde uitdrukking in de volkstaal Woeste, die jood die pruis, die kopigge waal 1 enz. enz. die acheldwoor- woorden zijn al verbloemde uitdrukkingen in de volkstaal Onze Volkstaal Wij teekenen er pro test tegen aan. Neen, ons volk in 't alge meen is beter opgevoed dan om die viach- wijfsche beleedigingen ala eene verbloemde uitdrukking te aanschouwen zulke ver bloemde uitdrukkingen kunnen alleenlijk uit den mond en uit de pen vloeien van verachtelijke groene krawatdragera die in eenen bosch schijnen opgekweekt te zijn St Meester Van Opdenbosch snauwt ona toe dat wij onze zedelijke zinspelingen en veronderstellingen te gelegenheid zijner bemerkingen betrekkelijk de opvoeding onzer weesmeisjes, maar te houden voor onze familie daar ze voor de zijne niet paBsen... Laat dit potje gedekt, man, men zou er kunnen van versteld staan. Ala men de langdradige factums van Meester Van Opdenbosch leest dan bemerkt men dat al zijne beknibbelingen in eene ellendige poppenkwestie berusten. Het opvoedingstelsel in ons Meisjes weeshuis deugt niet omdat onze kleine meisjes geene pop hebben die behoefte van hun kinderlijk hartje wordt niet vol- daan... en zoo worden de gevoelens in hunnen oorsprong gesmoord... Zoo wordt de misselijke opvoeding voortgezet, ik kan niet zeggen voltooid. Onze weesmeisjea, beweert hij, zouden moeten een pop hebben om ze te kunnen wa8schen, te kunnen sussen, te kunnen kleeden, te kunnen bekijven aan hare pop moeten zij haar verdriet, hare hoop kunnen vertellen, bij hare pop vormt zich haar hart en ontwikkelt zich de eerste kiem van het vrouwelijk gemoed. Ellendig poppenkwestie voorwaar Eene collectie zichtkaarten lievekes his torietjes verbeeldende, zou dat niet beter zijn volgens u En dan Den heer Baron Lodewijk de Béthune, komt de volgende brieven te ontvangen 1) van den heer Wicht, ondernemer tot Brugge. Heer Baron, Ik ben gelukkig UEd. ter kennis te bren - gen, dat ik het schrijn- en timmerwerk van het klooster der Eerwaarde Paters Capu- cienen tot Aalst, aan den bond der Kleine Schrijnwerkers, kom toe te vertrouwen. Aanvaard, enz. (Get.) J. Wicht. 2) van den heer Sectieoverste der naam- looze Maatschappij van den Dender. Aalst, 10 November 1908. Geacht Heer, Als gevolg op uwe aanbeveling, heb ik de eer UEd. ter kennis te brengen dat ik het bevel gegeven heb de lossingsgrachten naar den Dender der gemeente Okegem te doen kuisBchen, zoodra de weergesteltenis het zal toelaten. Zondag aanstaande. 15 November, zal plaats hebben de plechtigheid der Gedurige Aanbidding. Om 9 ure solemnele Hoogmis. Om 4 ure plechtig Lof waaronder Ser moen door den Eerw. Heer Eeckhout, onderpastoor te Gent. Niet alleen heeft onze achtbare Volks vertegenwoordiger M. Woeste, aan den heer Minister van Oorlog vragen gesteld over de toepassing der wet van 1902 op het vrijwilliger88chap, maar komt ook het volgende wetsontwerp op 't Bureel der Volkskamer neêr te leggen Art. 1. - De verbintenis van beroeps- vrijwilligers wordt ontvangen door de krijgsoversten, plaatabevelhebbers en, voor het bestuur-bataljon, door de militaire onder-intendenten, bestuurders van bevoor- radingsdiensten. Aanmonsteringen, niet door de korps oversten ontvangen, worden aan dezer goedkeuring onderworpen. De weigeringen van aanwerving van vrij willigers moeten met redenen omkleed zijn Zij worden binnen de 8 dagen overgemaakt aan de regeering, die ze onderwerpt aan den revisieraad. Deze doet uitspraak binnen de maand van de ontvangst der stukken. De gouverneur maakt, acht dagen op voorhand, aan den candidaat-vrijwilliger den dag bekend, waarop hij door den revi sieraad zal worden onderzocht. De candidaat-vrijwilliger kan bijgestaan worden door een geneesheer zijner keuze. Artikels 50 en 5a der wet van 12 Oogst 1902 zijn toepasselijk op het onderzoek der vrijwilligers door den revisieraad. De andere bepalingen van art. 101 blij ven behouden. Art. 2. Voorgaande schikkingen zijn toepasselijk op de vrijwilligers met premie en op de plaatsvervangers. Onze achtbare Volksvertegenwoordiger handelde aldus in overeenstemming met zijne kiezers. En inderdaad algemeen wordt hier gezegd dat er dient een einde ge steld te worden aan de wijze op de welke de wet van 1902 wordt ten uitvoer ge bracht. Meer dan 60% candidaten-vrijwil- liger8 werden om de hoogst bespottelijke rede afgekeurd. Zekere katholieke Kamerleden aanzien het wetsvoorstel-Woeste als eene oorlog verklaring aan 't Ministerie, doch 't zijn militaristen... Andere katholieke Kamer leden kunnen het niet aannemen en vragen zich af hoe dit wetsvoorstel 't welk slechts de verbetering der wet van 1902 beoogt,de heeren Ministers in hunne werking en initiatief zou kunnen hinderen. M. Woeste, schrijft Lb Patriots is het doelwit van de aanvallen der groene en maconnieke drukpers met den heer van Chipka aan 't hoofd nu gelukkiglijk voor hem zijne vijanden zijn onnoozelaars, onwe tenden en onbehendigden. Volgens de groene Matamore van Chipka, ofte Pocher, Snoever, Praalhans, Groot spreker is het met M. Woeste gepast en zal hij niet als Volksvertegenwoordiger sterven. Pas op, groene profeet die brood eet M. Woeste zou met uwe parlementaire beenderen wel noten kunnen klippelen 1 Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 15 November 1908, M. Bonner, Bisschop straat. Zie notarieele annoncen op 4® bladzijde. Overleden. Zekere Isidoor La- ceur, wonende in de Koolstraat, die, over een dertiental maanden, het slachtoffer werd eener spoorwegramp, is na lang lijden bezweken. De ongelukkige laat eene wedu we met 3 kinderen na. Cibile is een volledig voedsel. Flesch: 1,65 voor x8 tassen. Door het ijs. Nauwelijks lag het ijs een velletje dik op den Wijnput, of reeds waagden er zich, verleden dijnsdag drie knapen op van 12 k 13 jaren oud.Het broze ijs brak en de drie onvoorzichtige bengels zonken in het water en verdwenen in de diepte. Een metser, bij name Jan Huyle- broeck een reus van ne jongen kwam nog juist bijtijds om de knapen van eene gewise dood te redden. Vrienden Gij allen die aan de maag lijdt (moeilijke spijsverterin gen, zuur, brakingen, branding, spuwingen en maagontBtekingen), probeer met een doosje slijmverdrijvende Pillen Walthéry en ge zult verwonderd zijn van de verande ring. 1 frank. GESTOLEN. Ten nadeele van Isidoor De Ryck, woonachtig te Hekelgem, is donderdag nacht eene hondenkar gesto len- De wielen zijn rood en de bak groen geverfd, Een bewijs ter plaats. - Wanneer de eene of de andere genezing in dit dag blad bekend gemaakt wordt, denkt het volk met eene min of meer juiBte reden, dat hoe merkwaardiger de genezing is, des te be langrijker zoude het zijn, indien dit feit in hunne eigene stad voorgekomen ware, ten einde het te kunnen nagaan. Maar als er sprake is van de genezingen door de Foster Pillen voor de Nieren verkregen, is hetzelf de volk eensgezind om te bekennen dat al de aanbevolen bewijzen gemakkelijk zijn om na te gaan, want het is nooit noodig zeer ver te gaan, daar zij meestentijds op de plaats zelf genomen worden, hetgeen het volgende bekrachtigt Madame M. Walgraef, Ledeachensteen- weg, te Aalst, zegde ons Ik leed Bedert zes jaren aan vreeselijke nierpijnen, die mij beletten te slapen ook stond ik 's morgens vermoeider op dan daags te vorenik had duizelingen en zulke hevige bedwelmingen, dat ik aanhoudend eenen steun moest zoe ken om niet te vallen en die de oorzaak waren dat ik mijn werk niet kon doen. Al de beproefde middelen bleven zonder uit slag 't was slechts toen ik de Foster Pil len voor de Nieren gebruikte, verkocht bij Mr De Valckeneer, apotheker dat ik mij van af de eerste dagen verlicht gevoelde. Na twee weken regelmatige verpleging was ik volkomen genezen. Vier jaar later, gaan wij nieuws van M. Walgraef vernemen, zij zegde ons: Sinds ik genas dank aan de Foster Pillen voor de Nieren heb ik niet opgehouden ze aan te bevelen, want sedert dien tijd ben ik zeer gezond. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof u het kenbaar te maken. De Foster Pillen voor Nieren (eigenaar dig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothe kers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 50, Couden- bergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 18. Gestolen. Sinds eenigen tijd be- statigde de vrouw Leo Coppens, St-Anna- straat, alhier, dat er ten harent groote hoeveelheden sajet ontvreemd werden Nu, donderdag avond is de dief geknipt het is zekere G. B., bijgenaamd Mir ot die bij Coppens in den kost lag en het ont vreemde bij zijne bijzit, Rosalie Van de Velde, in de Windo olenstraat droeg. Het feit kwam de politie ter oor, wanneer laatst genoemde bezig was met de sajet te ver branden waarde 33 fr. 25 cent. Het koppel ia gevlucht. I oi7oro 1 "Mkt wel dez' wa,r' 1 1 hgjd jn uw hoofd. Indien gij hoest of lijdt aan valling, bronchiet, influenza of kinkhoest, en indien gij uwe borst niet bezorgt met borstsiroop Depratere te nemen, gij stelt u bloot aan eene ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk alle borstziek ten geneest dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. BRAND. De schade bij den brand op de hofstede De Kegel, ter wijk Schaar beek, wordt geschat op 9000 £rs alles was verzekerd door de maatschappij Norwich Union Bleven in de vlammen al de meubelen, 200 franken in banknoten, het landbouwersalem, de kleederen. 4 dagwan- den hooi, een dagwand en half koom, id. haver, 40 zakken aardappelen, enz. Woestaard. Maandag was een metsersknaap, zekeren Kindermans Camiel, die al te zeer de spouwdag - gevierd had. bezig met zijn ouden vader onmenschelijk te mishandelen. De politieagenten Podevyn en De Wael snelden toe, doch nu keerde de woede van den dronkaard tegen de man nen der wet, sloeg de ruiten in, schupte en stampte de agenten en trok de kleederen van Podevyn aan stukken. Men was ver plicht hem aan handen en voeten te binden en met eene kar naar het politiebureel te voeren. Anlat en onüigg«;nde koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Merkt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatién. Een goede klant van onze recht bank mag voorzeker Van Impe August genoemd worden de kinderen kennen hem als mijn konijn Vrijdag zat hij voor de 32e maal op het banksken beticht van sla gen en beleedigingen. Hij werd veroordeeld tot 40 frat.k boet of 6 dagen gevang. Vrijdag toekomende is hij opnieuw gedagvaard wegens dronkenschap, terwijl hij insgelijks uitgenoodigd is naar Dendermonde. DE ONTSTEKING van het tand vleeach, de slechte adem, het bederf der tanden worden radicaal genezen door 't ge bruik van het deeg Pébéco het uitmun tend aangenaam en profijtig tandpoeder- insgelijks onontbeerlijk voor de rookers en voor dezen welke een gezonden zuiveren mond en een schoon tandgebit verlangen. Depot Apotheek Callebaut, Overdekte Botermarkt, te Aalst. Groote flesch fr.1,50 BRAND. In den loop der verleden week is een begin van brand uitgeborsten bij M, Emiel Borny, alhier Boudewijnkaai Men kon de vlammen spoedig bemeesteren, doch reeds warm verscheidene meubels, aismede eene piano ernstig beschadigd. Alles is verzekerd. TYPHUS. Nu dat de typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus La Royale Louise Marie, te verkrijgen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Merkt, Aalst Ontdekt. Sedert een heelen tijd wer den op het gehucht Mijlbeek de petrollan taarns moedwillig verbrijzeld, zonder dat men erin gelukte de laffe daders te ontdek ken. Eindelijk, donderdag der verleden week, heeft de agent Van Driessche Camiel den plichtige gevonden. Het is zekere W. B., wonende in de Koestraat, 11 Hij deed bekentenissen. Frisch gelijk bleekrozenrood is een aange zicht zonder zomersproeten, zwarte puist jes, roodheden en alle andere aandoening van het vel. Gij verkrijgt het met 't gebruik der Lisi.lÉni Miil-K Zeep Merk Dada van Bergmann en C°, Radebeul, tegen 75 centiemen 't stuk bij M. Taeymuns-Druckhoek der Groote Markt, en Lange Zoutstraat, te Aalst. Ruitenbrekers. De knapen, die in den ledigstaanden eigendom van M. Van Vaerenbergh L., alhier Botermarkt, 24 rui ten verbrijzelden, zijn gekend en gaan rech terlijk vervolgd worden. Proces-verbaal werd opgesteld ten laste van zekere P. L wonende alhier, Groenstraat, die, over eenige dagen, in het Fonteinbosch (eigendom der Burgerlijke Godshuizen) verscheidene stokken afgekapt had. Allerhande nieuws. Nieuwerkerkcu. Maandag avond rond 5 ure brak er op het gehucht Edixvelde brand uit, ter herberg van René Van den Bremt. Eene boldersmaatschappij wier lokaal daar gevestigd is, vierde haar jaarlijks feest, het middagmaal was nog maar pas geëindigd, gezellig kouten en vroolijke liederen vervulden de herbergzaal, toen opeens de nare kreet, weerklonk brand brand Dadelijk sprongen eenige mannen boven om den brand te keer te gaan, doch dezen moesten vluchten door stikkenden rook en weldra was het eene vuurzee gelijk, met moeite konden eenige meubelen, alsook een rund en verken gered worden, al het overige ging in de vlam men om. Ongelukkiglijk bepaalde de brand zich niet hierbij, de aanpalende woningen van Louis Ottoy en Joannes Van Sande, bleven van het vuur niet gespaard, niettegen staande de pogingen om ze te vrijwaren, daar er gebrek aan water en bluschmate- riaal was. Waarom geen Pompierskorps gesticht De schade is zeer aanzienlijk en door verzekering gedekt. Op 't gehucht Zurendries, werd de genaamde D. V. D. Eeckhout, Zondag avond aangerand door Dh. en K. V. L. met hunne messen hebben zij hem zoo erg toegetakeld, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. De heer doktor Jacobs, heeft niet minder don 4 messteken moeten toenaaien. De verslagene zal een heelen tijd zijn zonder te kunnen werken, tegen de woestaard8 is proces-verbaal opgemaukt. WoenBdag namiddag ging M. Alfred de Kerchove d'Exaerde, te Gent, langs de Sint-Martenstraat, de wagenwijd open staande poort in van het vrouwenzothuis, waar men volop aan het afbreken is. Pas was hij op den koer, of hij kreeg op het hoofd eenen zwaren keper, zoodat hij erg gekneusd ten gronde stuikte, badend in zijn bloed. Werklieden namen M. de Kerchove op en droegen hem naar zijn huis. Dadelijk werd dokter Boddaert ontboden. Deze be vond de toestand van M. de Kerchove zoo ernstig dat hij de hulp inriep van dokter Colaon. M. de Kerchove draagt eene diepe wonde aan het voorhoofd en is het neusbeen ge broken. Ons dunkens dienen er daar maat regelen genomen te worden om het verkeer der voetgangens veilig te maken want in de Sint Martenstraat regent het steenen die kinderen of andere voorbijgangers zouden kunnen treffen, zonder dat eenig teeken of opschrift ze verwittigt voor het gevaar. Zekere Lodewijk Goossens, oorspron kelijk van Gent, herhaalt op dit oogenblik de schurkenstreken van markies de Cuvos, Goossens die zich uitgaf voor eenen Amerikaan, huurde te Brussel een huis, waar hij zich allerhande koopwaren liet bestellen, die hij aan spotprijzen weer ver kocht. Toen de policie van de afzetterijen ken nis kreeg en zij de dossiers nazag, kwam het signalement van den aftroggelaar over een met dat van zekeren baron de Lich- tervelde die over vier jaar, wegens af troggelarijen, aangehouden en veroordeeld werd tot 3 jaar gevang. Die valsche baron gaf zich uit voor schildknaap van wijlen den graaf van Vlaan deren en bestelde eene motocyclet van 1500 fr en de machien moest in eene af hankelijkheid van het grafelijk paleis gele verd worden, waar de baron de machien eenige oogenblikken later kwam afhalen, zonder dat het dienstpersoneel argwaan kreeg Deze aftroggelarij kwam slechts eenige dagen later uit, toen de faktuur aan geboden werd. De baron de Lichtervelde was soms ook luchtvaarder en wist in de hoedanig heid het vertouwen te winnen van eenen gewezen Franschen ruiterijofficier die te Brussel verbleef en een grooten sportlief hebber was. Hij wist den officier 6000 fr. af te troggelen, die hij noodig had, zegde hij, om eenen luchtbal te laten vervaardigen waarmede hij te Tourcoing, tijdens een feest moest opgaan. De officier zag nooit iets van den ballon en ook niet van het geleend geld. Omstreeks denzelfden tijd huurde hij te Sint Gilles een prachtig appartement, waar hij, als luchtvaarder, een groot feest moest geven aan een groep Fransche officieren en aan de Brusselsche drukpers. In het vooruitzicht van dat feeBt liet hij zich groote hoeveelheden wijn en champa gne leveren, welke hij daarna aan spotprij zen verkocht. Daarna knoopte hij kennis aan met eene jonge wees uit de provincie Henegouw en stelde haar voor in het huwelijk te treden. Zekeren dag, toen hij bij den voogd een bezoek bracht, gebaarde hij zijnen porte feuille verloren te hebben of gestolen te zijn. De aanstaande bruid leende hem 4000 fr. alles wat zij in gereed geld bezat. De bruidegom verdween sedert dien dag en kwam niet meer terug. In een klein hotel aan de Zuidstatie te Brussel, waar de baron zijnen intrek had genomen, vroeg hij aan den patroon een rekeningje te willen betalen voor her stellingen aan zijn uurwerk. Toen de loop jongen zich aanbood met het doosje en eene rekening van 22 fr, betaalde de baas. Zijn kostganger was verdwenen, en toen de ho telier een paar dagen later het doosje open deed bevatte het niels dan zand. De landbouwer Theofiel Demeestere, herbergier in het Sperreken wijk Hoo- gen Hoek, te Nokere, reed Dinsdag naar zijnen akker om eenen schelf koren in te halen. Toen hij geladen en op het punt was naar huis te rijden, reden de koeien plotseling met het gespan weg de landbouwer viel en een der wielen reed hem over den buik. De arme man werd erg gekwetst opge nomen en in de woning van Frans Van den Bulcke binnengedragen, waar hij door doktor De Ridder, van Waregem, verzorgd werd. De toestand van den ongelukkige ver slechte zoozeer dat hij in het huis van Frans Van den Bulcke, op het grondgebied van Wortegem, om 9 uur 's avonds, overleed. Dinsdag avond is te Buggenhout, een brand uitgeborsten in het huis bewoond door den genaamden Brusselmans en zulks in dergelijke omstandigheden dat men on getwijfeld met kwaadwilligaards of misdaad moest afrekenen van wege den huurder. Een onderzoek is geopend door het par ket van Dendermonde en heeft geleid tot de aanhouding van Brusselmans. Zijn gebuur had opgemerkt dat, rond 9 ure 's avonds, de brandstichter op zijnen zolder aanwezig was, waar hij de gewoonte niet had zich omstreeks dat uur heen te begeven. Een half uur later stond de zolder in brand Een gebuur die de vlammen zag opslaan, stampte de deur in van Brussel- mans, en zag dezen laatste beneden komen van zijnen zolder. In plaats van te trachten den brand uit te dooven, ging Brusselmans in de herbergen drinken. Het schijnt dat vroeger reeds eene poging tot brandstichting had plaats gehad bij Brusselmans, bestreden door hemzelven. Heel het Centrum (Bergen) door ia het watergebrek zoo groot, dat men zich niet herinnert, ooit een dergelijken toestand te hebben beleefd. Sedert zes weken zijn talrijke putten opgedroogd. Te La Louvière moeten de huisvrouwen naar 't Kanaal komen, om water te scheppen. Die toestand heeft eene nieuwe broodwinning doen ont staan, die van waterverkooper, mannen,die met tonnen door de straten rijden. De rivie ren stinken en als er niet spoedig regen komt, dreigt de toestand in eene ware ramp over te slaan. Men verneemt goede tijdingen uit het Kamp van Beverloo, waar het regiment van het 20 lanciers, eenige dagen geleden was heen gezonden. SindB eene week heeft men geen enkel geval meer van typhuskoorts vastgesteld en de algemeene gezondheids toestand is er uitstekend. In het stadhuis te Luik heeft de ver gadering van de aandeelhouders der ten toonstelling van 1905, plaats gehad, om de rekeningen te sluiten. Zooals men weet, zullen de uitgegeven aandeelen terug be taald worden, doch zonder intrest daar de aandeelhouders van alle winsten afgezien hebben, heeft het comiteit der tentoonstel ling voor ongeveer 1 millioen 640,000 fr. gebouwen en andere insteellingen aan de stad Luik kunnen schenken. De vergade ring heeft de slotrekening goedgekeurd. Het ongeluk te Mont-sur-Mar- chienne. Nadere bijzonderheden. De vijf werklieden hadden hun dagwerk geëindigd en waren reeds in hunne kabien teruggekeerd toen zij opgeeischt werden om den spoorweg te gaan herstellen te Bome- rée, waar een ongeval had plaats gehad. Drie gingen vooruit op het rechterspoor, zoodanig dat zij een trein die op dat spoor zou moeten rijden moesten zien komen. Eugeen Stevens, Pieter Van der Bruggen en Achiel Van der Straeten, waren voorop; de twee anderen, Pieter D'Hont en Eugeen Van der Bruggen volgden. Tengevolge van het ongeluk te Bomerée, werd echter de dienst op eene enkele lijn gerichtmen had zulks aan de werklieden niet gezegd, en zoo werden zij door den trein 1914 verrast. Pieter D'Hont en Eugeen Van der Brug gen, die de achtersten waren, werden voor- uitgestooten en vlogen op de drie vorensten. Twee van deze drie, Stevens en Pieter Van der Bruggen, werden nevens de baan geworpen en vielen in de laagte. Achiel Van der Straeten bleef op de rig- gels liggen en werd de beenen afgareden. Pieter D'Hont en Eugeen Van der Brug gen werden afgrijselijk vermorzeld en gedood op den slag. Stevens en Pieter Van der Bruggen zijn ook erg gekwetst, doch men denkt dat zij zullen genezen. Achiel Van der Straeten is gestorven in het kabien van den barreelwachter in welke de gekwetsten werden overgebracht. Zooals hunne namen het genoegzaam aanduiden zijn de slachtoffers Vlamingen Achiel Van der Straeten is van Bottelare, Pieter D'Hont, van Weldende gebroeders Van der Bruggen, van .Steenhuize en Ste vens, van Moortzeele. Ten teeken van rouw hebben de andere baanwerklieden, een 2otal, die van de ploeg der verongelukten deel uitmaakten, niet gewerkt voor dat de begrafenis der gedoo- den had plaats gehad. hl IJ N RA MP, In eene mijn der kolenmaatschappij van Trier te Ilamm in Westfalen heeft eene uitbarsting van grauwvuui plaats g;had. Er waren 400 werklieden in de mijn. Tot biertoe heeft men 27 lijken bovenge haald en 36 gekwetsten. Men vreest dat de andere werklieden zullen omgekomen zijn. Nadere bijzonderheden. De grauw vuurontploffing woensdag nacht te Hamm in Westfalen voorgevallen in het 1® en 2e verdiep van den Koolput Radbad, schijnt eene onmetelijke ramp te zullen zijn. Van de 36o werklieden, die inden put neèrgedaald waren, beschouwd men er thans i5o op het tweede verdiep als dood. Hel schijnt echter onmogelijk dat één man van gansch het personeel zou ont snapt zijn, ondanks de ongehoorde po gingen van de reddingsploegen, toege sneld van de andere koolputten der streek. De brand ontstaan na de ontploffing in het koolstof, maakt de plaats der ramp ongenaakbaar. Het was omtrent ongeveer 4 uren van den morgend, toen eene onmetelijke gas- ontsnapping den omtrek deed dreunen al de ruiten in den omtrek sprongen aan stukken, op het oogenblik van een schrik kelijke ontploffing. Eene ongelooflijke paniek ontstond onder het werkvolk, dat op den koer werkte. Zooals gezegd werd, werden na de eer ste verschrikkelijke opschudding, de red dingswerken aangevangen. Aanstonds was gansch de bevolking, geheel nog ontroerd, samengeloopen. Ook de mij 1 werkers van de andere putten kwamen toegeloopen en smeekten hunne ongelukkige kameraden te mogen helpen verlossen. De lijken. Kort na de eerste ne- derdaling werden een tiental mijnwer kers, gekwetst en overdekt met brand wonden, bovengehaald, een lijk was bij de eerste ophaling. Weldra werden nog drie ophalingen gedaan met dooden en gekwetsten, doch de lucht was zoo verstikkend geworden in den put, dat de redders zelf moesten gered worden. Thans werden ademhalingstoestellin- gen meégenomen en verscheidene ge kwetsten werden nog gered, terwijl an dere ploegen hun best deden om den brand in den put te blusschen, doch het vuur nam gedurig grootere uitbreiding, zoodat verscheidenen zeer erg ontsteld moesten bovengehaald worden. Donderdag middag waren 270 lijken bovengehaald. Men wanhoopt nog levenden uit den put te kunnen ophalen. Men weet nog niet waaraan de vreese lijke mijnramp toe te schrijven. De pom piers van dienst hadden een uur te voren de mijn onderzocht en niets ongewoons ontdekt. Is de ramp nu veroorzaakt door de onvoorzichtigheid van eenen mijnwerker, ofwel heeft het opgehoopt koolstof, dat het grauwvuur voortbrengt, vuur gevat door het vuur dat in eene der aders broeide Men is algemeen geneigd dit laatste aan te nemen als de oorzaak der ramp. Bij eene beraadslaging gehouden om 8 1/e ure 's avonds, onder voorzitterschap van den heer Lievrecht, algemeen in specteur der mijnen, is de onmogelijkheid ingezien de reddingswerken voort te zet ten. De galery moet onder water gezet worden en men acht meer dan honderd mijnwerkers verloren. 18 BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 10 1 Vrouwelijk idem 8 Huwelijken. A. Vera, stadsw. met C. De Coster, dagl. H. Schoon, tw. met L. De Schryver, tw. E. Van Hover, magaz. met E. Van Bernten, br. H. Marcoen, schrijnw. met M. Van Vaerenbergh, kleerm. J. Mergan, tw. met M. Hei- reman, tw. Overlijdens. P. De Neef, m. Walleze, tabakb. 4S j., Bolleweg. J. Laceur, m. De Cock, leurder, 33 j., Koolstr. M. Van Raem- donck, w® De Clercq, z b. 63 j., koolstr. M. De Neve, stikst. 20 j., Denderstr. L. Van den Broeck, naaister 33 j., Den- derm. st.w. C. Van Geert, w® De Paepe, z. b. 79 j., Brabantstr. 3 kinderen onder de 7 jaren. Marktprijzen. Zaterdag 14 Nov. 1908. Aardappelen de 100 kil. 7,00 a 0,00 Boter per 3 kil. Roomboter 120 kil. Ëiers de 25 Ajuin de 100 kil. Viggenen.per koppel BOTERMARKT. 8,00 a 8,72 per kil. fr. 3,20 3,75 a 0,00 i5,oo a 0,00 5o,oo a 60.00 Heden zaterd »g wer den 227 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 1810 kilogr. HOPMARKTEN. AALST. Hop nieuw gewas. balen Primé, prijs fr. 45,00 tot 00,00. Ord. pluk fr. 00,00 tot 00,00. POPERINGHE. 13 Nov. Handel immer vastsr. Men betaalt Poperinghe (stad) 70 fr. Poperinghe (dorp) 1* kwal. 25-27 fr. 2* kwal. 22-24 fr. 3° kwal 15-20 fr. Dage lijks worden er een aautal ongepers e balen dorpshop naar Aalst verzonden, meeBt aan 25 frank. In de stadswaag zija er reeds 5,375 balen geperst en afgewogen. Bij verandering van firma. u In de Ploeg, Zoutstraat- poort, 27, ie Aalst. GROOTE UIT VERKOOP met groote vermindering van prijs, van al de artikels zich in het magazijn bevindende zooals alle soorten van Ijzerwerk, Stoven, Schuppen, Bra ken, Wanmolens, Raapmolens, enz. enz. lmiuers al wat den Ijzerhandel betreft. ""dE LUIKSCHE Verzekering-Maat schappij van Verzekering tegen ongeval len van allen aard. Aangenomen door den Staat voor de Werkongevallen-Wet van 24-12 o3.. VRAAGT AGENTEN Lage premién Goede Kommissieloon. Zich bevragen 40, rue de la Casquette, LUIK. MINISTERIE VAN GELDWEZEN, Beheer der Kegislratie en Domeinen. Kantoor Aalst. op Maandag 23 November 1908, om 10 ure 's morgens. OPENBARE VEILING ter plaats, in massa of per lot, bij middel van gesloten biedingen op zegel en pu blieke' opboden van eene groote hoeveel heid BOOMFN van verscheidene hout soorten, wassende op de gronden aange kocht voor het leggen van den ijzerenweg van Brussel zuid, naar Gent, St Pieters op het grondgebebied der gemeente Nieur werkerhen. Gewone voorwaarden 10 °/0 verhoog. Zes maanden tijd van be taling mits borg. Het kohier kan geraad pleegd worden ten kantoore van voor noemden Ontvanger, Houtmarkt. Verga dering aan de Broekmeerschen, ten voete van lot i, weg n° 7. Studie van den Notaris SCHELFHOUT, te Oordegem. 1. Verkooping van Eiken- en Kanada- hoomen, te Letterhoulem en Vlierzele, op Maandiig 14 Dtcember aanstaande, 2. Verkooping van zware Eiken-, Kanada-, Olmen-, Abeelen- en Accasiaboomen, alsmede van zwaar Eiken- 011 Accasiaalagbout en Snoei, t» Oordegem, op Maandag 31 December aanstaande. OPENBARE VERKOOPING van Schaarhout en Snoei, te At» ltst-Mi jlbeek. Deurwaarder MAHIEU, te Aalst, zal op Donderdag 19 November 1908, om 1 ure na middag, ten verzoeke van den heer Charlbi Dk Vis, oigeuaar te Aalst, op zijn buitengoed Brusaelschen Steenweg, openbaarlyk verkoo- pen 50 koopen op stam staande en afgekapte Wilgen en Kanada Boomen, 15 koopen Schaarhout en kleine Roomkans, 8 koopen Erwlrijs 3 Canadas, van 2 m. en 1,50 m. dikte, van W* Louis Muylaert-Vau den Steen. De verkooping zal geschieden op gewone voorwaarden. OPENBARE VERKOOPING van een oulangs nieuw gebouwd WOONHUIS to Liedekerke. Do Notaris SCHELFHOUT, te Oordegem, 2al namens vien het behoort, met gewin van instelpremie en gelagen, in het openbaar ver- koopan Ekmok koop. Een onlangs nieuw ge bouwd Woonhuis, met aanhoorigheden, ge staan en gelegen te Liedekerke, aan de Op- perttraat, groot 2 aren 51 centiaren, palenae ten ooste den heer Vital Heymans, ten znids den heir Severin Vercammen en de Opper- straat, ten weste den heer Philemon Van den Branden en ten noorde den lieer Jérome Van den Borre. Bewoond door den eigenaar den heer Petrus Vau den Borre. ZITDAGEN telkens om 3 uren van den namiddag, in het Eataminet Taverne Viennoise, gehouden door Madame Frbdbmx, te Aalst, aan de Statie.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2