Donderdag 19 November 1908 5 centiemen per nummer 65,te Jaar 4104 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Leest en verspreidt De Denderbode GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Landbouw en de Vogelen. leldin van het kwaad Zondagrust. Welke vrouw moet ik nemen De begrootingen van het Land. DE DENDERBODE. Dit Dlad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes ïaanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving indigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- angen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in by C. Van de Putte-Goosaene, Korte Zoutstraat, Nr 31 d in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE «HUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3da bladzijde 50 centiemen. -- Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelal, 18 November 1908 Het blijft altyd waar dat wij onze beste vrienden het minst kennen en het minst achten. Dat schijnt vooral het geval te rijn voor wat de betrekkingen betreft ;usschen de landbouwers en de vogelen. Inderdaad het is vooral in den buiten dat de vogelen het meest geplaagd en vervolgd worden. In de Lente als ze hunne nestjes bou wen worden deze uitgestokenofwel de eieren of de jongskens worden ge roofd en meestal zonder liet minste nut omgebracht. En toch zyn er geene betere vrienden in den landbouw dan onze gevederde vrienden. Het zyn de zoogezegde wilde dieren Diet, zooals leeuwen en tygers, in war me streken beren, wolven en vossen io andere gewesten, hazen en konynen by ons, die den landbouw het meest schade berokkenen, maar het zyn de [leine, somtyds bijna onzichtbare insek- en, die dank aan hunne kleinte aan iet oog van den mensch ontsnappen, en veeltyds bij middel van hunne vleu geltjes zich buiten zijn bereik stellen. Hebben wy dejjen zomer niet gehoord van de verwoestingen van den non-vlin der in de Hollandsche sparrebosschen Wie kan een middel aanwenden tegen de honderden en duizenden, wormpjes, rupsjes, vlindertjes en kevertjes die 's Zomers vooral rond wemelen Niemand Niemand tenzij de vogelen, die met lunne scherpe oogen het ongedierte be- peuren in de aarde, op de planten, en in de lucht, en die, gevleugeld en licht «ooals zy zyn, al die vyanden kunnen ichtervolgen en bereiken-,- op de boomen en in de ruimte. Hoe kleiner insekt, hoe meer schade bet veroorzaakt. Zeer dikwyls valt die schade niet rechtstreeks onder het oog, maar dik wijls openbaart zij zich door ziekten aan ien oogst, het fruit, enz. By de planten worden de ergste ziek en ook veroorzaakt door zeer kleine liertjes evenals de ergste besmettelijke nekten voor den mensch en het vee door de microben, DOOR EllG. LEEN. 49e VERVOLG EN SLOT. XXXI De paarden dampten van het zweet, toen iet rijtuig in Audenaarde stilhield voor de •oor! van het klooster; waar zuster Celesta ras afgestapt. Frederik trof haar droef en n gedachten verzonken aan. Ik heb ze gezien, sprak zij altijd de- :lfde I De eerste vraag welke zij me deed deze Brengt ge mij, in de plooien uw zwart kleed, de verlossing, dat is jte zeggen vergift of het middel om hieruit ontsnappen Al wat ik mocht zeggen om haar te doen igrijpen wat zij misdaan had en welke :hrikwekkende rekenschap zij bij God zou loeten geven is machteloos geweest, en ik leb de gevangenis met zooveel te meer imart verlaten, dewijl het me toescheen dat ire gezondheid geleden had. Een droog ikuch, benauwdheid, glinsterende oogen, n dof gelaat, klamme handen zijn zeer ilechle voorteekens... en gij weet of wij er iets van kennen. Morgen zal ik opnieuw naar haar toe gaan, alle dagen zal ik mijn bezoek vernieuwen, en ik wanhoop niet, haar door den geest des kwaads beneveld brein met eenen goddelijken straal te ver lichten, haar bevrozen hart te doen smel ten. Laat het kind hier komen, ik reken De i American Revieuw zegt Het deel dat de insecten elk jaar op den oogst en den veestapel voorafnemen in de Vereenigde-Staten, bedraagt eene grootere som dan de uitgaven voor het openbaar bestuur. De burgerlijke ambtenaars, de pen sioenen, het leger en de zeemacht, al te zamen kosten minder dan de millarden insecten, die den oorlog doen aan den landbouw, d De heer Marlat rekent dat de schade, door de insecten jaarlijks aan den land bouw der Vereenigde-Staten berokkent, tot 3500 milioen beloopt. Volgens den heer Norman, zou die schatting nog beneden de wezenlijkheid zyn. Volgens deofflcieele statistieken,wordt de schade in de bosschen door de insec ten aangericht,geraamd c.p875 millioen. Die cyfers zyn daaromtrent jaarlijks dezelfde. Als men daarbij voegt, de schade gele den door de graangewassen, het katoen en de fruitboomen, schijnt het totaal van 3500 millioen geenszins overdreven. O vér enkele jaren werden de graange wassen in de Ver.-Staten bestormd door twee soorten van insecten, waarvan de eenë soort den wortel en de andere soort den stam aantastte Zij deden jaarlijks voor 600 tot 1000 millioen frank schade aaD den oogst. Sedert heeft men het middel gevonden om ze te bestrijden. In onze streken is de schade, door de insecten veroorzaakt, zoo groot als in de Vereenigde-Staten, alle verhouding in acht genomen. Tegenover de meeste insecten echter blyfl de mensch onmachtig, alleen de vogelen kunnen hem helpen. En de mensch roeit de vogelen uit; in de Lente belet men hnnne vermenigvul diging en in den Herfst worden degenen opgevangen, die erin gelukt zijn het leven te behouden. WanDeer zullen de vogelen op de bescherming mogen reke nen van allen die belang hebben in hun bestaan Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 22 November 1908, M. Ghtsselinckx, Mo lenstraat. veel op dit om in mijne onderneming te gelukken. Ffederik ging terug naar Rakelvee, waar hij dagelijks een brief van zuster Celesta ontving. Daarenboven schreef Fried Star- kels'hem alle dagen uit Audenaarde waar de zaak van mevr. d'Aulneux voor het hof behandeld werd. De graaf leefde in eenen staat van koortsigheid, die hem zulk een woest uitzicht gaf, dat Laura alleen hem nog durfde aanspreken of ondervragen. Wat gebeurde er dan toch met de Hel din van het Kwaad Twee zaken gingen samen de vermenigvuldiging der misda dige feiten welke op haar hoofd wogen en de verkwijning harer gezondheid. - Hare dagen zijn geteld wat er ook geschiedde, schreef de advokaat hare noodlottige loopbaan is het einde nabij. Bijna twee maanden waren verloopen, sedert de laatste misdaad van de wed. Paul Thuriot, toen Frederik zekeren avond een schrijven van zuster Celesta ontving, waar door deze hem bad zonder vertoeven naar Audenaarde te komen. Dit laatste nieuws dal hem toekwam kon hem geenen twijfel overlaten omtrent de oorzaak der uitnoodi- ging. Ze moest voor doel hebben, hem te doen kennen dat zij, die zulk eene sombere plaats in zijn jonkmansleven had vervuld, eene wereld ging verlaten, waar zij zoo slecht geleefd had. Hij reed met spoed naar de aloude .stad. Toen hij zich in tegenwoordigheid der kloosterzuster bevond, Bprak deze God heeft mijne pogingen en die van den aalmoezenier der gevangenis begun stigd. De natuur en de beseffing van het Max O'Reel, de bekende Fransche hu morist, schreef een alleramusants werkje over de vraag Welke vrouw moeten wy nemen Ziehier eenige van de voorwaarden, die hij voor een gelukkig huwelyk noodzakelijk acht. Trouw met eene vrouw, die kleiner is dan gy zelf. Trouw niet met eene vrouw, die niet hartelijk lachen kanmen kent iemands karakter aan de manier, waarop hy lachttrouw dus nooit met eene vrouw wier lach geaffecteerd klinkt. Trouw met eene vrouw, die van een grapje houdt, die gevoel vóór humor heeft en alles van den vroolyken kant beziet. Trouw niet met een vrouw, die overal wat op te zeggen heeft en achterhaar rug hare vriendinnen bespot. Trouw met de vrouw, die de afwezi gen tracht te verdedigen. Als ge met uw meisje naar den schouw burg gaal eu ze hoort, dat alle eerste rangplaatsen uitverkocht zijn, kunt ge gerust met haar trouwen, wanneer ze op 't hooren van dit bericht uitroept Nu, zog, wat hindert dat, dan gaan wij eenvoudig op de galery. Zoo een meisje is beslist een aardige type en zal ook later, wanneer het leven haar niet eene eerste plaats inruimt, dit blij moedig weten te dragen. Trouw uiet met de vrouw, die u, wanneer ge een bedelaar iets geven wilt, tegenhoudt door te zeggen wie weet of hy 't niet gaat opdrinken zegt ge dit zelf echter en antwoordt zy: Nu gun het den man maar dan kunt ge 't gerust met haar wagen. Trouw met een gezonde, ferme vrouw die er een flinken eetlust op nahoudt neem haar niet als ze met een vies ge zicht tegen hare telloor zit aan te zien. Trouw niet met een vrouw, die zich zelf te deftig vindt om een tram te ge bruiken of in een coupé derde klas te stappen. Als een jonge dame van haar zakgeld iets overspaart om voor u een geschenk te koopen, trouw dan met haar, maar als ze u niets geeft, omdat ze geen geld heelt voor een groot geschenk en niets van prullen houdt, zou ik mij niet ver der met haar bemoeien. Tracht uit te visschen, hoe uw uitver korene 's morgens is, als men haar komt wekken. Geeft ze een nijdig ver drietig antwoordt, laat haar dan gernst schieten ze zal nooit een goede huis moeder kunnen worden. Trouw niet met eene vrouw, die de rekeningen harer leveranciers achteloos ter zijde werpt en zich er niets van aan trekt, wanneer ze haar kleeren schuldig blijft. Neem een vrouw met zachte stem, die u flink in de oogen ziet, wanneer ze met u spreekt. Als ge bij een jonge dame een half uur wachten moet en ze u dan in a full dress ontvangt, zou ik u aanraden haar niet te nemen 't meisje echter, dat da delijk in een eenvoudig huiskleed ver schijnt, waarover ze nog gauw een schoone voorschoot gedaan heeft, en geen half uur zaagt over haar toilet, is een eenvoudig diug, dat steeds practisch zal blyken te zyn. Trouw met eeu vrouw, die voor haar vader sigaretten rolt of zynpyp stopt, die er van houdt haar ouden heer lieve namen te geven, eu hem, als hy' uitgaat, zorgvuldig zijn hoed en frak afborstelt, zoo'n meisje, is een lieve, goede doch ter, en kan niet anders dan een lieve, goede echtgenoote worden. goede hebben bij mijne ongelukkige zuster hare rechten teruggekregen,toen zij gevoeld heeft, dat hare kwaal verergerde en het uur waarop ze voor den eeuwigen Rechter moet verschijnen met snelle schreden naderde. Zij wil gedurig haar kind bij zich hebben en overlaadt het met liefkozingen. Zij be treurt oprechtelijk hare misdaden en vraagt den Hemel ieder oogenblik om vergeving. Als eene laatste gunst verlangt zij u te zien, om overtuigd te zijn van uwe ver giffenis. Bij deze vraag moest er in het gemoed van den kapitein zeker iets smartelijks om gaan, want hij bleef eenige stonden spra keloos toezien. Ik heb vele pijnlijke oogenblikken in mijn leven doorgebracht, Zuster, maar dit zal voor mij ongetwijfeld een der wreedste zjjn en nogtans aarzel ik niet naar uw voorbeeld zal ik aan de stem der christelijke liefde gehoorzamen. Mijnheer, gij zult daarmede eenen plicht vervullen, waarvan men u hierboven rekening zal houden, antwoordde de kloos termaagd zacht. Ik ga haar voor uw bezoek voorbereiden. XXXII. Frederik van Borluit begaf zich een half uur later naar de gevangenis en trad eene kamer binnen,waar hij ondanks het zwakke licht eene legerstede kon onderscheiden met drie personen omringd. Op de witte lakens kwam een bleek en vermagerd wezen uit, hetgeen men zonder de bewe ging der oogen voor dat eener doode zou aanzien hebben. Achter hot bed bevonden De begrooting van hetgeen er toeko mend jaar moet ontvangen en uitgege ven worden voor het huishouden van het land komt tot de som van 619 mil lioen 200,944 fr. Dat is 2,202,980 fr. minder dan de schatting van verleden jaar. De opbrengst der yzerenwegen in 1909 wordt geschat op 264,200,000 fr.; van telegraaf en telefoon,op 15,300,000 fr. van de posteryen op 35,500,000 fr. van stokeryen en brouwerijen op 60 mil lioen fr. Van deze 60 millioen fr. worden er 13,750,000 fr. gestort in het gemeente fonds, dat ook nog 13,976,900 fr. kry'gt van de ontvangsten der posteryen. Ingezien de ingetreden krisis heeft de heer kabinetsoverste Schollaert bij al de diensten aangedrongen om zooveel mo gelijk de uitgaven te beperken. De uitgaven voor de spoorwegen zijn geraamd op 218,971,678 fr., dat is bijna 6 millioen minder dan de raming voor het jaar 1908. zich de kleine Pauwel en zuster Celesta, er voor lag een priester neergeknield. De kloosterlinge stond op, ging den graaf tegemoet, en wees hem eenen stoel aan, waarop hij zich als uitgeput liet neer vallen. Er heerschte een poos van akelige stilte. De zwakke en holle stem der zieke brak deze af Frederik, ik ga hier sterven binnen eenige oogenblikken misschien, 't Is eene genade welke God mij verleent en waarvoor ik Hem dank, ik die Hem zoo vaak mis kend heb. Ik sterf berouwhebbend, ik sterf met vertrouwen in Gods goedheid,die moet weten welke de oorzaken zijn van mijn misdadig gedrag... Frederik, ik heb u veel kwaad gedaan, ik heb er u nog oneindig meer willen doen 1 't Is daarom ook dat ik u heb willen zien om uwen mond een woord te hooren uitspreken, dat mij vol komen de rust zal schenken, welke ik in dat opperste oogenblik zoozeer noodig heb., het woord vergiffenis... En een hartverscheurende snik sleeg uit hare beklemde borst... Die snik werd beantwoord door eenen anderen... Frederik had zich niet kunnen bedwingen... Pauwel begon op zijne beurt te snikken. Eensklaps de hand der lijderes vast- nemende, sprak de graaf van Borluit op pijnlijken toon U, die ik beurtelings bemind, gehaat en vevloekt heb, schenk ik volle en oprechte vergiffenis., en ik voeg er bij uw dood vergoedt uw leven en tot mijn laatste uur zal ik voor bidden,.. De besparing komt voor 5,800,000 fr. voort op de brandstofdaar het verkeer verminderd is moet men zooveel kolen niet verbranden; die besparing is dus eigenlijk geene winst. Integendeel, het ware beter dat men meer geld aan kolen mocht uitgeven tengevolge van een drukker verkeer. In de andere ministeriën heeft men ook zooveel mogelyk de uitgaven be perkt. De begrooting der begiftigingen is enkel met 12 duizend franks vermeer derd, in vorige jaren was de vermeer dering veel grooter. In het ministerie van justicie is de raming der uitgaven 714,000 fr. minder dan voor 1908. De begrooting van kunsten en weten schappen is vermeerderd, doch enkel met 1800 fr. Deze van nijverheid en arbeid biedt eene verhooging aan van 123,000 fr.. wat niet veel is, als men in aanmerking neemt dat dit ministerie nog maar on langs werd gesticht. De begrooting der gendarmerie is ver minderd met 178,000 fr. In de begrooting der openbare werken is er vermindering van 566,000 franks. De begrooting van financiën blijft zooals ze was. Doch de begrooting van oorlog heeft die goede voorbeelden niet gevolgd, want zy is met ruim 1 millioen aangegroeid. Volgens de meening van velen zou het daar gemakkelijkst geweest zyn wat te sparen, want de uitgaven van het mi nisterie van oorlog brengen niets op, integendeel ze brengen nieuwe kosten mee van onderhoud, terwyl de openbare werken middelen zyn die medewerken tot den voorspoed en de ontwikkeling van het land. Wie een abonnement neemt voor 1909 zal liet blad gratis ontvangen, van beden af tot Nlieuwjnar. Voorwaarden ua;. V rioaid van't blad. Dank, zeide de schuldige met half uitgedoofde stem en trachtte zijne hand te drukken o, dank Maar die armo kleine Ik raad wat ge zeggen wilt, hernam Frederik, terwijl hij den knaap tot zich trok. Pauwel, jongen, in tegenwoordigheid uwer moeder, uwer heilige tante en dezen eerwaarden priester, beloof ik plechtig over u te waken alsof ge mijn eigen zoon waart Het gelaat der stervende kreeg eene zalige uitdrukkingzij wilde Bpreken, maar kon niet. Onmiddelijk vielen hare oogen dicht, een zwak gekreun steeg uit hare borstde doodstrijd was begonnen I Allen knielden neer en zegden met den priester de gebeden der stervenden op. Intusschen reisde de door het berouw ge zuiverde ziel van de Heldin van het Kwaad tot haren Schepper en hoogsten Rechter weder... Onze taak is hier ten einde en wij hebben onze lezers slechts weinig meer te zeggen Drie maanden na de zooeven aangehaal de gebeurtenis, trad Frederik van Borluit in het huwelijk met Laura de Dak terzelf- dertijd dat dezer broeder zich met Gondis van Sange vereenigde. Pauwel Thuriot werd in een der beste kostscholen van Brussel geplaatst, opdat zijne oude be schermster hem nu en dan eens zou kunnen gaan bezoeken. Zwarte An kreeg een lijf rente die haar voor het overige van haar leven tegen den nood vrijwaarde. EINDE.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1