EEN EN ANDER. Allerhande nieuws. Duitschland. Vereenigde Staten. Italië. Blijvende poet. Sedert de bl(j- vende post is afgeschaft of Diet meer toegankelijk is voor ben, die er zich van bedienen voor weinig deftige doelein den, zijn er in onze volkswijken eene reeks schurftige agencies ontstaan, wier werking, nevens de wet afsche rend, veel verderfelijker zal zijn dan de blijvende post. De stoutmoedigheid dezer onderne mers is overigens ongehoord men rijdt in de straten rond met een verlichten wagen om reclaam te maken voor een dezer bureelen. Men ziet, 't is eene openlijke uitda ging, een brutaal aanhitsen tot onge hoorzaamheid tegen de wet. Zal het parket laten doen Het ware wijs niet te wachten, en aan die exploi- teerders van het kwaad toonen dat de beteugeling geen ijdel woord is, want schandalen zijn onvermijdelijk als het Gerecht Diet streng optreedt. Te Antwerpen laat het Gerecht zich niet voor den aap houden. De policie is binnengevallen in een huis der derde wyk, waar men een opschrift had uit gehangen luidende private blijvende post. Men heeft er geen brieven ge vonden, maar proces-verbaal werd op gesteld tegen den ondernemer van dat ding. (Handelsblad). Handelsbeweging in Belgiè. De invoer voor de 10 eerste maanden bedroeg 17,518,381 ton ter waarde van frank 2,811,352,000 tegen 17,983,906 ton ter waarde van 2,978,482,000 fr. in 1907, zijnde eene vermindering van 475,525 of 2 en frank 167,130,000 of 5,6 °/0. De uitvoer bedroeg 13,471,552 ton ter waarde van 2,107,663,000 fr tegen 13 millioen 676,320 ton ter waarde van 2 milliard 192,819,000 fr. in 1907, zijnde eene vermindering van 204,768 ton of 1,5 °/0 en 85,156,000 fr. of 3,9 De geheven tolrechten bedragen 47 millioen 872,437 fr. tegen 48,202,065 fr. in 1907, zijnde eene vermindering van fr. 330,628 of minder dan 1 0/0l De scheepvaartbeweging bedroeg 8556 schepen metende 11,285,192 ton tegen 8652 schepen metende 11,196,493 ton in 1907, z(jnde eene vermeerdering van 4 schepen en 88,699 ton. Belgiè's onzijdigheid. De onzij digheid van België zou bedreigd of ge schonden kunnen worden, hetzij door onze fout, hetzij door de fout onzer buren, in de volgende gevallen, zegt de Bien Public 1. Indien wij met eenige mogend heid een aanvallend of zelfs verdedigend verbond sloten 2. Indien wij op ons grondgebied de vorming van Belgische of vreemde le gerkorpsen toestonden, welke bestomd zouden zjjn deel te nemen aan een oorlog tusschen naburige landen 3. Indien w(j zonder weerstand door tocht verleenden aan een leger, dat voorwenden zou van ons grondgebied gebruik te maken om den weg te ver korten of om den vijand in de rugzijde aan te vallen 4. Indien wij de overwonnen troepen niet ontwapenden, die op ons grondge bied eene wijkplaats zouden zoeken. Zulks z(jn de onderstellingen, welke zich kunnen voordoen. Welnu, zegt onze Gentsche confrater, voor al deze gebeurlijke gevallen is de tegenwoordige militaire inrichting ruimschoots vol doende voor de zending, welke ons leger zou te vervullen hebben. Zitting van den Gemeenterund van 14 November 1908. De zitting wordt om 5 1/4 geopend. De heer Burgemeester brengt hul de aan de nagedachtenis van Mr Boter berg h. M. Boterbergh, zegde hij, maakte deel van de Bektie a Landbouw en Nijverheid hij was een oppassend lid en deed veel voor de verbetering van hopteelt en hophandel. Moge zijne nagedachtedia in eere blijven. M. Leveau, bedankt in den naam der minderheid. De Sekretaris geeft lezing van 't ver slag der vorige zitting dat wordt aangeno men. i° M. De Windt vervangt M. Boter bergh overleden, wordt in ambt gesteld en legt den gebruikelijken eed af. 2° GEMEENTEKAS: Driemaandelijksch nazicht. Aanvaard. 3° LAGER ONDERWIJS Lijsten der rechthebbenden tot kosteloosheid. Verslaggever M. De Hert De bevolking der Stadsjongensscholen telt 2,334 leerlingen zijnde 119 meer als verleden jaar; voor de meisjesscholen is het getal 2242 zijnde 53 meer als voorgaande schooljaar te Bamen 17a leerlingen meer Dit punt wordt aanvaard. 4® ONTWERP VAN OPRICHTING der achool Ouden Dendermondschen steen weg. Gezien de noodzakelijkheid eener meis jesschool in die volkrijke wijk wordt de oprichting ervan besloten. Het bestek voor School en Woonhuis zal beloopen tot 64.000 fr., voor School- meubeien 10,400 fr., te samen fr. 74,400. Aangenomen. 5® ACADEMIE van Schoone Kunsten en MUZIEKSCHOOL. Begrooting voor 1909. M. De Hert verslaggever, zegt dat de voorziene uitgaven voor de Academie en Muziekschool de zelfde zijn als voorgaande jaar, dosh dat er in beide inrichtingen ver hooging van jaarwedde zou moeten toege- gestaan worden. Hij stelt voor deze zaak in geheime zitting te bespreken en vraagt dat de Raad er een gunstig advies zou aan verleenen. Dit punt wordt ook goedgekeurd. 6® NIJVERHEIDSCHOOL. Reke ning 1907 en begrooting 1909 worden aan vaard. 70 BRANDWEER. Rekening 1907. Aanvaard. M. Leveau. Bij den brand te Schaer- beek over eenige dagen,is gebleken dat het materiaal ten dienBte der pompiers dier wijk, namelijk de darmen, in slechten toe stand was, ook was er watergebrek en daardoor was het onmogelijk te blusschen. Hij stelt dus voor in die volkrijke wijk een brandput te maken. M. De Somer. Er waren nochtans goede darmen in 't Arsenaal, welke gedu rende den brand gestolen werden. Er was hoegenaamd geen watergebrek, integendeel. M. Eeman. Dat het alle 14 dagen moest branden de darmen zouden goed zijn. M. De Blieck. Dat wil niet zeggen dat ze moeten in slechten staat zijn. M. Bauwens. 't Water van den Bock blijft lang weg ik zou voorstellen in de stad artesiaansche putten te boren, dan heeft men altijd water. M. De Blieck. Is er hoop die wa terleiding te verkrijgen M. de Burgemeester. Ja, 't con tract is al geteekend. M. De Windt. Hoe zijn de pom pierskorpsen in Mijlbeek en Schaerbeek in gericht en onder wiens bevel staan zij M. De Somer. Zij zijn ingericht op de zelfde wijze als die der Stad en staan onder de orders van eenen Sergeant. M. De Windt. Hoe geschiedt de aanwerving M. De Somer. De manschappen die begeeren lid te worden der Brandweer, worden eerst aan het Korp6 voorgesteld en dan stelt de Overheid van het Korps ze voor aan 't Schepencollegie die ze benoemt M. De Windt. Wordt er rekening gehouden van de politieke denkwijze M. Moyersoen.Het Schepencollegie benoemt als er manschappen noodig zijn en als de voorgestelde personen bekwaam zijn. M. De Windt. Ik neem daar akte van. 8° AFSTAND VAN GROND OP HET KERKHOF wordt toegestaan. 9® HERSTELLING van den voorgevel van een gebouw aan de Groote Markt. M. de Burgemeester. Bij de uit voering der herstellingswerken aan den gevel der Beurze van Amsterdam heeft men bevonden dat er nog verschillende voorwerpen noodig zijn zooals arduin, wit ten steen, waterblinden enz.; de uitvoering dier werken zou 4730 fr. kosten. Goed gekeurd. M. De Windt. Wordt er aan de Comte Egmont ook gewerkt M. de Burgemeester. Nog geen voorstel is ons daaromtrent toegekomen. M. Moyersoen. Doet een voorstel en uwe hrandkast open. M. De Blieck. Wij zullen eerst zien hoe ver de Stad haren coffre-fort open doet. M. De Windt. Ik dacht dat de Stad dit zelf deed. In welke conditiën worden de werken uitgevoerd,'t is te zeggen, op wiens kosten M. Moyersoen. De Stad, Staat en Provincie betalen een deel en de eigenaar een 3d9 deel dua als gij herstelling wilt aan de Comte d'Egmont doet een voor stel en laat een plan opmaken. M. De Windt. Wij zullen er aan denken. M. De Hert. Ik heb ook eene ver bintenis doen aannemen, zooals deze be staande te Gent, waarbij de eigenaar zich verbindt hoegenaamd geene verandering meer te brengen aan den gevel van zijnen eigendom aldus hersteld, zonder toe lating der Stad. Goedgekeurd. 10° WERKLOOZENFONDS Wijzi ging aan 't reglement. M.Geeroms geeft lezing van het ver slag der werkzaamheden gedurende de reeds vervlogen jaren, en doet uitschijnen dat met de heerschende nijverheidscrisis de gelden ontoereikend zijn, doch dat het nu het ge paste oogenblik niet is om aan de Stad een bijgeld te vragen daar,mits eenige wijzigin gen aan 't reglement,dien toestand kan ver beterd worden en hiermeê zou men mis schien eenige gelden kunnen sparen. M. De Blieck stelt aan den raad voor een bijlage van 1000 frank te stemmen voor het Werkloozenfonds. M. de Burgemeester. M. GeeromB komt daar even te zeggen dat het nu nog niet vannoode is, doch indien het noodig is zullen wij niet te kort blijven om bijla gen te stemmen; wij zijn er nooit aan te kort gebleven en zullen er nooit aan tekort blijven. M. Gceroras. De toestand is alleen slecht omdat de gelden meestendeels wor den weggenomen door meisjes en jongens van 14 a 15 jaar. Wij hebben zelf verno men dat zij dit geld te huis niet afgeven. Ik zou voorstellen dezen uit te sluiten als ook de afzonderlijke spaarders om alzoo aan de hoofden der huisgezinnen, bij wer keloosheid, wat meer te kunnen betalen. M. De Blieck. Dat is een goeden maatregel. M. Eeman tot M. De Blieck Wij zien de arme menschen ookgeem. M. De Blieck antwoordt niet. M. Eeman. Ik zeg, dat wij de arme menichon ook gcern zien I M. De Blieck. Ik antwoord daar niet op wij zijn nu eens ernstig aan 't be spreken en daar hebt ge 'tal. M. de Burgemeester. Laat ons in geene persoonlijkheden treden. M. De Windt. Dat het voor de Jonge Garde waar die kreeg seffens 2000 fr. maar voor de armen niets M. de Burgemeester. M. De Windt gelief het woord te vragen. M. De Windt brabbelt iets onverstaan baars. M. Geeroms geeft lezing van de veran derde artikels van 't reglement welke wor den aanvaard. M. De Windt. Ik stel voor zooals M. De Blieck 1000 fr. bijlage te stemmen. M. Moyersoen.Het is niet noodig gevolg te geven aan de vraag van M. De Windt over eenige oogenblikken waren wij het eens met M. De Blieck, welke van zijn voorstel afzag, op de verzekering van den heer burgemeester, dat, zoodra het noodig is, nieuwe gelden voor 't Werke- loozenfonds zouden gestemd worden. Ik geloof dat het eene politieke berekening is van onzen nieuwen collega. Nu voor 't oogenblik is het niet noodig eene toelage te stemmen zoodra zij er noodig is, zal zij er wezen. M. De Windt, Daar tegen teeken ik protest aan, M. de Schepene, ik handel geenszins uit politieke berekening. M. Moyersoen. 't Staat reeds al langen tijd in uw blad. M. Geeroms. Ik neem akte van het beloofde en van de verklaringen van den Gemeenteraad misschien bestaat er toe komende jaar geen krisis meer en kunnen wij sparen en de subsiede niet meer noodig hebben. M. de Burgemeester. Wij hebben al andere krisissen doorstaan, dan hebben wij hulp gevraagd aan de burgerij en wij weten waar wij geholpen werden. M. De Blieck. Gij bedoelt dat wij, liberalen, niet geven immers die gelden worden ingezameld en gestort ia de kas van 't Weldadigheidsbureel. M. de Burgemeester.Van die krisis weet gij niet te spreken gij zijt daarvoor veel te jong. MDe Blieck, laat er mij bijvoegen dat gij, liberalen, alleen mildadig zijt als gij in de stadskas putten kunt. De openbare zitting werd om 61/2 ure geheven. foei leelijke. Ja, 't is leelijk en zelfs zeer leelijk, de zweren, de haarworm en die roodheden in 't aange zicht en op 't lichaamoch waarom er zich niet ten spoedigste van genezen met de uit muntende zuivering, overal zoo bekend, onder den naam Pil Walthéry x frank. AALST. Tg Dsum. Zondag 11. ia ter onzer St-Martinuskcrk een «TeDeum» gezongen te gelegenheid der patroonfeest van Z. M. onzen Koning, Leopold II. Om x 1 uren vergaderden ten Stadhuize de hee- ren Burgemeester, Schepenen en Raads leden, de burgerlijke en militaire Overheden en Ambtenaren, de Officieren der burger lijke Schutterij, en begaven zich stoetsge wijze onze Koninklijke Harmonie aan 't hoofd, gevolgd door ons Vrijwillig Pom- pierakorps, kerkwaarts. De leerlingen der Pupillenschool hadden zich afzonderlijk ter kerk begeven. Om 12 urea had ter Keizer lijke Plaats het oogenschouw en het défilé voor den Bevelhebber der School plaats. Talrijke vreemde familiën welke hunne kinders waren komen bezoeken woonden de oefeningen bij. t^ansch den namiddag wan delden de bezoekers met hunne pupillen in onze straten. Wij spraken met vaders van diep uit Limburg. Vele familieleden woon den het groot feest bij met verlichting door de Pupillenschool aangeboden. WICHELEN. In den nacht van Vrijdag tot Zaterdag is een dief of zijn die ven binnengebroken in de statie. Men drong binnen langs een uitgesneden ven sterruit der wachtzaal en van daar in 't bu reel. De schoven werden opengebroken waaruit men om 116 fr. zegels en eene som van fr. 35 roofde. Het konijnenkot werd ook bezocht doch niets werd meêgenomen de beestjeB schenen te mager. Zaterdag morgend was een vreemde ling met verdacht voorkomen te Gijsegem op den trein naar Aalst gestapt met be stemming Brussel. Dadelijk werd in alle richtingen geseind en getelefoneerd en bij zijne aankomst te Brussel werd hij met opene armen door de Policie ontvangen. Men vond de gestolene zegels in zijne zak ken en werd in 't gevang van St-Gillis opgesloten. Men twijfelt er sterk aan dat de inbreker alleen was. Een onderzoek in dien zin is door de Gendarmerie van Den- dermonde geopend. Over een paar weken werd gemeld dat er te Lokeren bij den landbouwer Van Hecke 550 fr. waren gestolen, die op den zolder onder de vlasknippers verborgen waren. De policie had vermoedens op eenen boe renknecht, doch kon er moeilijk de hand op leggen. Nu, Zaterdag namiddag, kwam hij van het stadhuis, om zijne huwelijksroepen te doen afkondigen. Terwijl hij met zijne bruid in de bureelen stond van den burger lijken stand, kwam de ondercommissaris hem uitnoodigen, eens even langs het poli- ciebureel te willen komen. Hij ging mede en door vragen in 't nauw gebracht, be kende hij de dader van den diefstal te zijn. Hij had er reeds de helft van gebruikt om huisraad te koopen, en het waren juist deze uitgaven, die de aandacht der policie had den gaande gemaakt. Niet alleen bekende hij, maar wees het huis aan, waar hij zijnen korf met het overige geld gelaten had alvorens naar het stadhuis te komen. De man werd onmiddellijk aangehouden en de arme bruid, die van nieo wist, verliet alleen en al weenend het stadhuis. Die zal haren eersten bruidsgang wel nimmer ver geten. In de gevangenis wilde de aangehoudene zich uit wanhoop verhangen. Hij had van zijn broeksband een schuifstrik gemaakt, om zich aldus het leven te benemen. Gelukkig heeft men dit misdadig voornemen kunnen verijdelen. Te Vorst werkten twee arbeiders aan de herstelling van den ketel der gasfabriek, toen eenklaps daarin een lek ontstond, ten gevolge waarvan eene vreeselijke ontplof fing plaats had. De kleederen der twee man nen vatten vuur en vóór dat hunne kame raden, ter hulp toegesneld, er in geslaagd waren de vlammen te blusschen, hadden de ongelukkigen afgrijselijke brandwonden bekomen aan het gelaat, de handen en de armen. Een in allerijl ontboden geneesheer verleende de eerste zorgen, waarna de beide gekwetsten naar het gasthuis der ge meente werden vervoerd. Zekere Mathieu L., 63 jaar oud, ge huisvest te Schaerbeek, had eenigen tijd verbleven in de weldadigheidscolonie van Merxplas of Hoogstraten en was Zaterdag ontslagen. Hij kwam alzoo te Turnhout, Zaterdag avond bezocht hij eenige herbergen en moet het inzicht hebben te kennen gegeven van terug naar Hoogstraten te keeren. Zondag morgend vonden eenige voorbij gangers hem bewusteloos op de baan van Turnhout naar Merxplas, ten gronde liggen. Zijne kleereu waren doornat, daarbij droeg hij eene koord om den hals. Men besluit dat de ongelukkige een einde aan zijn leven wilde stellen door verhan ging. Hij werd naar het gasthuis gebracht. Men dacht dat hij ieder oogenblik den geest zou geven, zoo erg was zijn toestand. Na eene langdurige verzorging van den genees heer en een verkleefde toewijding der gast- huiszusters gelukte men er in, de levens geesten van den ongelukkige weer op te wekken. Hij werd bediend van de laatste HH. Sacramenten. Later schijnt zijn toestand nog eenigzins verbeterd te zijn, zoodat er hoop op genezing bestaat. M. Schael, hotelhouder te Luik, 40 jaar oud en zijne vrouw, een tiental jaren jonger, waren 13 jaar getrouwd. Vroeger hadden zij eenen ellegoedhandel gedreven. Zij twisten veel en verweten elkaar, zich niet goed te gedragen. Vrouw Schael had vrijdag met haar ze venjarig zoontje het huis verlaten om naar hare ouders te gaan, die het Café du Pole Nord houden in de rue de la Régence. Daar kwam haar man zaterdag om haar op te zoeken. Hij ging naar boven en de deur harer kamer gesloten vindend, bootste hij de stem van zijn kind na, opdat zij zou openen. Eens binnen, schoot hij haar dood en loste zich toen twee kogels in het hoofd. Hij viel dood naast het lijk zijner vrouw. Hij had nog een anderen revolver, met zes kogels geladen, in den zak. Te Aarlen, op eene tweede verdieping, wonen de echtgenooten V. De vrouw had vóór haar huwelijk een kind, thanB 9 jaar oud, dat van zijne ouders de ergste mishan delingen te verduren had, en, uit vrees voor slagen, dikwijls het huis ontvluchtte. Een der laatste nachten leidde een agent den armen knaap terug naar de ouderlijke woning en dreigde de ouders, het parket met de feiten bekend te maken. Toen de agent langs de trappen en den gang wederom op de straat kwam, stond hij eensklaps voor den armen knaap, die erg gekwetst in eenen bloedplas op het gaan pad lag. De agent veronderstelt dat de ongelukkige, uit vrees voor slagen, door het venster zal gesprongen zijn. Gansch het hoofd iB gekloven, een oog was uit de holte geslagen en een oor letter lijk afgerukt, in een woord de knaap was afzichtelijk om zien. Hij werd na verzorging in eene apotheek naar het hospitaal overgebracht. Zijn toe stand is hopeloos. Een onderzoek is geo pend en de ouders zijn aangehouden. De jonge vrouw van eenen mijnwerker te Farciennes, had haren man verlaten, om naar Zwitserland te gaan. De man, Van- dervyeken, was zeer verdrietig over dit vertrek. Nu over een paar dagen keerde de vrouw terug, maar in plaats van naar huis te gaan, kwam zij bij haren vader, die, ver heugd over deze terugkomst, des nachts naar den schoonzoon ging om hem de blijde tijding te melden. Maar op zijn kloppen en bellen werd niet opengedaan en daarom wierp hij met kool tjes tegen de ruiten. De jonge man, meenende met misdadi gers te doen te hebben, die eenen aanslag kwamen plegen, opende niet eens het ven ster, maar nam zijnen revolver en schoot in de richting van den persoon, dien hij op Btraat zag. De kogel trof zijn doel en de schoonva der viel dood neer. De schoonzoon gaf zich in handen van het gerecht. De heer J. Iserbyt, wonende in de Stacegemstraat, te Harelbeke, heeft eene zwingelfabriek welke bewogen wordt door eenen n&phtemotor. Maandag morgend, rond 6 ure, ging hij, vergezeld door eenen dienstknecht, met een brandende lantaarn om een halven emmer naphte. Bij het optrekken der pomp vielen eenige spatten op den lantaarn; deze schoten in brand en het vuur deelde zich mede aan den emmer. M. Iserbyt had nog de tegenwoordigheid van geest om den emmer weg te werpen, anders had er voorzeker eene ontploffing plaats gehad. Door het brandend vocht weg I te werpen verbrandde M. Iserbyt zich aan de hand. De vlammen Bloegen hoog op zoodat men vreesde dat gansch het gebouw in brand sloeg daarom gaf den barreelwach- ter, die daar dicht bij aan den overweg staat, het alarm, doch alles heeft zich be paald met het opbranden der naphte. Van alle kanten komt er hulp en uit drukking van deelneming toe. Den toezichtsraad der maatschappij Trier heeft 60,000 mark gegeven voor de verongelukten. De gemeenteraad van Parijs drukte zijne deelneming uit, alsook de parle mentaire groepen voor het internationaal scheidsgerecht. De minister van buiten- landsche zaken, M. Pichon, bracht een bezoek aan prins Radolin, Duitsche ge zant te Parijs, om de deelneming der re- geering in de ramp uit te drukken. Heel de Franscbe pers bevat artikelen van sym pathie. De Oostenrijksche minister van arbeid heeft insgelijks een telegram van deelne ming gezonden. Zooals reeds gezegd, is men zaterdag begonnen met het onder water zetten der myn dat zal veertien dagen duren en dan zullen er weêr veertien dagen noo dig zijn om het water uit te pómpen, zoo dat bi.men eene maand eerst de dooden kunnen opgehaald worden De minister van koophandel, M. Del- bruck, die ter plaats is geweest, heeft herhaaldelijk verklaard dat volgens zijn onderzoek en volgens de vakmannen, de oorzaak der ramp niets heeft te zien met het reglement op de mijnen. Het syndikaat der mijnwerkers van Pas-de-Calais, heeft een telegram ge stuurd, waarin het zijn innige deelne ming in de ramp uitdrukt. Zaterdag had er in de protestantsche en in de katholieke kerken van Hamm e ;n lijkdienst plaats, die door de familie* leden der verongelukten werd bijge woond. De droefheid was hartverscheu* rend. Volgens de lijst der slachtoffers zijn er ook i5 Italianen en veel Oostenrijkers onder de dooden. De consul van Oosten* rijk-Hongarie werd heden te Hamm ver wacht. Dr Ossan, de afgevaardigde, die gevraagd heeft over de ramp te interpel- leeren, is te Hamm aangekomen. Moordpoging op een procureur generaal. M. Hermey, attorney generaal, die de vervolgingen inspande tegen den sociali- stischen burgemeester Schmitz en de an dere omkoopers te San Francisco, is het slachtoffer geweest van eene moordpo ging. Hij ligt op sterven. De aanslag werd gepleegd tijdens eeDe poDS Hij zat in zijnen zetel en sprak met eenen getuige, toen een koffiehuisbe- diende, Haas genaamd, oud veroordeel de, naderde en een revolverschot op hem loste. Dc attorney werd aan de rechter slaap getroffen en viel bewusteloos neêr. Een later bericht meldt dat M. Henney niet zal sterven. De kogel is langs de lin kerwang ingedrongen en in het oor te recht gekomen, zonder de hersens te raken. Een later telegram meldt dat Haas, de moordenaar van M. Henney, zich in de gevangenis heeft gezelfmoord. Het jubelfeest van Paus Pius X. Men seint uit Rome dat het jubelfeest van Z. H. Paus Pius X, Maandag met grooten luister heeft plaats gehad. De drukte iD de straten was buitenge woon groot. De vensters van de voornaamste huizen waren met rood fluweel behangen. De Pauzelijke vlag wapperde boven den hoofdingang van het Vatikaan. Van vóór 6 ure verdrong zich eene dicht opeengepakte menigte in de straten en vooral aan de poorten van St-Pieters- kerk. Te 7 ure werden de deuren van Sint- Pieterskerk geopend. Men schat het getal geloovigen, die zich in de kerk verdrongen, op 5o,ooo personen. Onder de hooge personaadjes bemerkte men prinses Mathilde van Saksen; Groot hertog Alexander; de Groothertogin van Rusland, zuster van den Czaar, met bare zonen; 28 kardinalen, verscheidene aarts bisschoppen en 280 bisschoppen. De Edelwachten droegen hun nieuw kostuum, gemaakt volgens het model, welk de wachten droegen ten tijde van Paus Julius II. Z. H. verscheen in Sint Pieterskerk bekleed met den rijk geborduurden man tel Hem geschonken door de damen van Spanje. Hij droeg den mijter welken destijds door Keizer Wilhelm geschonken werd aan Z. H Paus Leo XIII. Voor het sluiten der jubelfeesten van j Z. H. den Paus, had Maandag avond eene prachtige verlicuting plaats te Rome: De toren van de Basiliek en van de kerken de voorgevel der kloosters waren met elektrische lampen verlicht. Het St-Pietersplein leverde een prach- tig uitzicht op gansch de overgroots torens van de voorzijde der basiliek waren verlicht. Het bengaalssh vuur gaf een betooverend en grootsch uitzicht; on danks het regenachtig weder was er eene igeloodijke volksmassa daarheen geko men. De verlichting van den dom der St-Pieterskerk is uitgesteld wegens bet sljecht weder.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2