Zondag 22 November 1908 5 centiemen per nummer 65ile Jaar 4105 Eensgezindheid. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, BUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Vergelijkende weerde van Sodanitraat en Ammoniaksulfaal. De liopkwestie in Engeland. Het volgende Zondagrust. DITJES en DATJES. Leest en verspreidt De Denderbode Ouderdomspensioenen. DE DENDERBODE Dit olad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dr\j maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Wan de Pulte-Goosaeni», Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIOL'E «HUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3"® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggèstuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ton bureelo van dit blad. Aelst,2I November lOOM De eensgezindheid, de eendracht is volkomen onder do verscbillige fracties der liberale partij, zoo schreven meer maals meester Spiritus en andere suul- lemans die 't orgaan der firma o Vijf Ezels C° wekelyks bekladen. Doch i< Le Peuple het hoofdorgaan der Belgische sociaiistery spot op vin nige wijze met die bezongene eensge zindheid of eendracht in het liberale kamp. Sprekende tot het liberale of geusche dagblad La Demière Heure zegt Le Peuple a dat een liberaal kougres, de (liberale) zaken op hun efl'en zou bren- gen, maar gy kunt niet ontkennen dat de liberalen zulk geen kongres durven bijeenroepen, omdat zy vree- zen dat het op dat kongres klaar zou d uitkomen, wat de gematigden en de d vooruitstrevenden van elkander scheidt op maatschappelijk gebied. Indien er bij de eenen rechtzinnige demokratische verzuchtingen beslaan; i bij de anderen, by degenen die vooral de grootny verheid en den groothandel vertegenwoordigen, blyven de klas- i belangen bestaan die niet kunnen toegeven. Zoo, zoo en de bekladders van ons liberaal ezelsorgaan durven dan be weren dat de liberale party ultra volks gezind is en liberalism eenvoudig volks gezindheid by uitmuntendheid betee- Aangaande de onderwijskwestie ver klaart het roode hoofdorgaan 't vol gende u Indien al de liberalen voorstaanders waren van de openbare school en van het wereldlyk onderwijs, waarom zouden zoo een groot getal onder hen hunne zonen naar de Bisschoppelijke Kollegiën en hunne dochters naar de t Kloosterscholen zenden (Van den anderen kant, men begrijpt het verplichtend onderwys niet meer zonder de bijvoeging van de school- kantien. Sedert wanneet' hebben de t doktrinairen waarborgen gegeven ou- der dat opzicht En indien zy toestemden in eene i by treding in beginsel,is het zeker dat i zy met de socialistische en vooruit- t strevendedemokraten zouden overeen- t komen, om geldmiddelen te zoeken, niet in den zak der armen, wat eene heiligschende fopperij ,zou zyn, maar in den koflër-fort der rijken. Wie het doel wil bereiken moet de middelen willen welke middelen stellen de gematigde liberalen voor 1» Onze liberale grootsprekers zullen die eenvoudige vraagskens liever onbeant woord laten. Onze groote liberale heeren willen een onzijdig of goddeloos onderwys voor de kinderen van den minderen man maar niet voor hunne eigene kinders. Hunne eigene kinders zenden zy ter school bij de Geestelijkheid, bij de Pa ters en nonnen. Voor hunne kinders deugt het onzij dig of goddeloos onderwys niet, en aan de kinders der mindere standen willen ze dat onderwijs dat niet deugd met ge weld opdringen 1 Is 't schandalig ge noeg?.... De kwestie der stikstof vetten wordt hedendaags fel besproken, zoowel ouder de geleerden als voor praktische land bouwers. De partijgangers van sodanitraat heb ben reeds herhaalde malen met cijfers in de hand den voorrang van deze meststof doen uitschijnen en hun besluit is ge bruik uitsluitend sodanitraat. Aangezien wy, ons steunende op per- sooniyke proeven en ondervindingen, meermaals het ammoniaksulfaat hebben voorgestaan,'t zij alleen, 'tzy met bij voeging van een gedeelte sodanitraat, houden wij eraan de uitslagen mede te deelen welke by vergely kende proeven in Duitschland bekomen zyn door pro fessor Bachmann. Die proeven zijn be spreken in éea Patriot», Tan 26 Octo ber laatst. Zij verdienen des te meer vertrouwen, omdat de landbouwchro- nicker van dit blad, vroeger uitslagen heeft meêgedeeld die gunstig waren aan het sodanitraat, en dat hij aldus eon be wijs geeft van onpartijdigheid. Prof. Bachmann, heeft zijne proeven aangelegd op rogge, haver en gerst eonerzijds en op koolrapen anderzijds. Sommige gronden waren kleiachtig, andere zandachtig. De meststoffen werden volgenderwijze gebruikt op rogge Ammoniaksulfaat :1° 1/4 in den herfst en 3/4 in de lente. 2° In eens bij het be gin der lente. 3° In eens op het einde der lente. 4° In twee keer, begin en einde der lente. Het sodanitraat werd in twee keer toegediend, de helft vroeg in het voor jaar en het overige 14 dagen later. Het ammoniaksulfaat heeft gunstigst gewerkt, wanneer het in het begin der lente gebruikt werd. In zandgrond en zelfs bij droog weder was de werking van ammoniaksulfaat voordeeliger dan die van sodanitraat. Men bekwam gemiddeld Met 50 kgr. sodanitraat50,5 kgr. graan Met 37,5 kgr. ammoniaksulf. 130 kgr. Met 50 kgr. 175 kgr. Andere gelijkaardige proeven hadden reeds vroeger ongeveer dezelfde uitsla gen gegeven en daaruit leidt prof. Bach mann af dat in streken waar de droogte periodiek heerscht, het ammoniaksul faat beter uitslagen geeft dan sodani traat. De schrijver voegt er nochtans bij, dat volgens een ander Duitsche deskundige, M. Dr Popp, die bewering niet zonder voorbehouding dient aangenomen te worden, eu daarom raadt hij de specia listen en zelfs de landbouwers aan dit punt door persoonlijke proeven te on derzoeken. Nochtans, zonder dieper in deze theo retische beschouwingen te treden, be wijzen de proeven van prof. Bachmann, dat het ammoniaksulfaat de vergelijking met sodanitraat niet hoeft te vreezen, dat het soms hooger opbrengsten geeft, en bijgevolg dat zijn gebruik winstge vend is. William. Het Engelsche goevernement beeft eene bijzondere kommissie aangesteld met last een onderzoek te doen over bet brouwen van bier in Engeland. Het verslag dat deze kommissie komt in te dienen klaagt de talryke vervai- schingen aan die bij het brouwen van bier gebeuren. Het gebruik van hop wordt meer en meer verlatende uitmuntende hopbel len worden vervangen door andere voortbrengsels die beterkoop zyn, maar die verre zijn van de goede hoedanighe den der hop te bezitten en veelal zeer schadelijk zijn voor de gezondheid. In Engeland wordt de hop vervangen door quassia, kamiUebloesems, chirette, geutiane en een uittreksel van etter-pe trol. De voortbrengselen zijn nog zoo ge vaarlijk niet, terwijl de Hop-Compo die veel gebruikt wordt, bezwangerd is met arsenica en antimonium. Talrijke Engelsche brouwers gebrui ken als bederfwerende middels, sulfaten van calcium, sodium, potassium en sa- lycylisch zuren Het verslag der kommissie besluit dat bet gebruik dezer schadelijke stoffen in de bierbrouwery streng moet beteugeld worden en vraagt voorbeeldige straüen tegen de overtreders. Als de liefhebbers van Engelsch bier het bovenstaande zullen lezen, zullen ze ongetwijfeld zich de vraag stellen: Wat apothekery drinken wij binnen Ongetwijfeld zullen velen deze Engel sche medecynen laten varen eu aan onze Belgische producten den voorkeur ge ven. Nergens is er in 't land beter bier te vinden dan in onze Vlaamsche ge westen. Wel hier eu daar, doch zeer dun gezaaid, ontmoet men eene brou werij waar wat mikmak wordt gebruikt, doch voor 't algemeen mag men het Belgische bier zonder vrees drinken. Overigens hier te lande bestaat, sedert jaren reeds, eene wet ter beteugeling der vervalsching der drink en eetwaren. Menige brouwer werd reeds tot ge vang en boete veroordeeld voor 't ge bruik vau sacharine. Onder dit opzicht is men in Engeland verre achteruit. De beteugeling der vervalschingen bij 't bierbrouwen in Engeland zou voor onze hopstreek overheerlijke gevolgen kunnen hebben. Men zou dus opnieuw hop moeten gebruiken en aldus zouden wij, Belgen, meer hop in Engeland kun nen invoeren. Ook nog de Engelschen zouden hunne eigene hop verbrui kon en van dan afzouden wij elders hunne kon- li urrentic minder te vreezen hebben TI rotpot, is (loor M. R. Moyersoen, r Voorzitter van 't Bescherm komiteit aan P. Daens-Mayart ter af kondiging in 't Land van Aalst gezonden geworden Aalst, 19 November 1908. Mijnheer Petrus Daeus, uitgever van Het Land van Aalst, T/S. In het nummer van 6an September 1 1. van uw blad, 2® Bladz. 3e kol. hebt gij mij aangevalleD over het toekennen der pensioenen van 65 franken, er bij voe gende er zal daarover eene interpellatie zijn. Dynsdag had uwe interpellatie plaats. Het was voor u de gelegenheid om naar mijn hoofd de schandelijkste verwijtin gen van partijdigheid te slingeren en wel namelijk van het pensioen te wei geren aan degenen die myne politieke denkwijze niet deelen. Zulks is eenvoudig lastertaal. Ik mag er op roemen altijd mijne plichten met de nauwkeurigste onpartijdigheid te hebben gekweten. Nooit onderzocht ik de politieke denkwijze der aanvragers van pensioen, altijd gaf ik recht aan wien recht toekwam. Dat er in ons werk missingen voor komen dat bij het onnauwkeurig op stellen eener vraag wel eens het pensioen geweigerd, wordt aan eenen persoon die het zou verdienen of toegestaan aan eenen die in nood niet verkeert; zulks is onvermijdelijk want meer dan 15000 aanvragen werden ons onderworpen. Doch voor eene politieke reden een pen sioen woigeren of toestaan, zulks nooit of nooit. Daarenboven de ouderling mag altijd beroep indienen en zoodra ik te weten kom dat een pensioen ten onrechte is geweigerd, ben ik de eerste om de Be roepscommissie te verwittigen en haar te verzoeken do missing te herstellen. Thar.s kan ik u niet rechterlijk ver volgen. Gy hebt in de kamers gespro ken, achter de bevrijding der kamer leden. Ik daag uuit uwe beschuldigingen in uw blad op te nemen. Durft gij ze niet uitdrukkelijk her halen, ik zal u openbaar verwyten dat gy niet alleenlijk een eerroof maar ook eene lafheid begingt. Gelief, Mijnheer, dees artikel in uw eerst verschijnend nummer op te nemen. R. Moyersoen. Ik voeg myne stem by dezen van den heer R. Moyersoen om protest aan te teekenen tegen de lasterlyke beschul diging door Pieter Daeus, ter Volks kamer, tegen mij uitgebracht onder den dekmantel van zijnen parlemen tairen vrydom... Ik daag Pieter Daens uit zijne laster lijke beschuldigingen openbaarlyk, bui ten de Volkskamer, te durven herhalen of te kunnen bewijzen dat, door mijn toedoen, om reden van politieken aard, aan iemand het ouderdomspensioen is geweigerd of toegestaan geweest... Lafaard, ja, drydubbele lafaard is hy die lasterlyke beschuldigingen uit tegen afwezigen verzekerd dat ze niet ant woorden kunnen Maar wat wil men toch De groene volksfopperij leeft van verdachtmaking, beschimping, logen en lastertaal C. Van de Potte. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 22 November 1908, M. Ghysselinckx, Mo lenstraat. GEEN WEEK gaat voorbij of onze liberalen spotten met het ouder domspensioen. Hunne spotternij over 't pensioen van 9 cents daags kent geene palen. Maar waar do liberalen liefst over zwijgen, 't is dat zij, liberalen, nooit niets, nog geene roode duit, voor de afgesloofde oude werklieden over had den... Waren de liberalen meester van 's landsbestuur gebloven, nog zou liet ouderdomspensioen niet beslaan., dan in belofte lyk in Frankrijk waar de ouderlingen nog altijd wachten en blij ven wachten naar het pensioen... een pensioen dat hun verzekerd was door het milliard der Kloostergoederen en 't is uitgedraaid op eene fluut zei Mei Het standbeeld de Merode. In het nummer van Le XX° Siècle van verleden Donderdag vonden wij, over die kwestie, een artikeltje, waar van wij hier, tot naricht onzer lezers, de vertaling mededeelon Wij hebben gezegd, dat er sprake was het standbeeld, op te richten tot aandenken van graai' de Merode, to plaatsen op den heuvel van Heyst op- den-Berg, vanwaar men een ovorheer- lijk uitzicht heeft. o Wij vernemen thans dat beweeg redenen van vertrouwelyken aard, en de Venscli te beantwoorden aan liet algemeen verlangen, den heer graaf Philip de Marnix, van Lier, die het initiatief van dit ontwerp genomen heeft, hebben aangezet om het standbeeld te Westerloo te doen oprichten, waar wij len de oud-voorzitter van den Senaat begraven is. Die tijding zal ongetwijfeld met vreugde eu dankbaarheid ontvangen worden dndr de talrijke bewonderaars van den beirourueu graaf de Merode, en door gansch de Kempischebevolking. Vrijwilligers. Wij zyn het volkomen eens met den heer H.Van Severen, Voorzitter van het Bescherm- komiteit voor vrijwilligers van Sint- Nicolaas, over de hoogst noodzakelijk heid van in elk Miliciekanton een Beschermkomiteit in te richten. Zes jaren oudervinding, zegt de heer Van Severen, hebben mij bewezen dat die Bescbermkomiteiten oneindig veel goed kunnen verrichten. Langs den eenen kant genieten zy het vertrouwen der huisvaders en langs den anderen kant,door hunne vaderlijke bescher ming, blijft de vrijwilliger op den goeden weg, omdat hij weet dat hij onder bescherming staat van manneo, die zijne belangen behartigen en ver- dedigen. Het is waarlijk betreurenswaardig dat de raadgevingen zou dikwijls ge geven door 't Bureel der Federatie, niet zijn gevolgd geworden door al de katho lieke vereenigingen van het land. Wij roepen hierop de ernstige aan dacht onzer hoofdmannen in. Waarom in al de Miliciekantons van ons Arron dissement geen Beschermkomiteit ge sticht 4 4 «La Saint-Barlhélemy moor- derij der Calvinisten, was eene politieke daad,die men ten onrechte aan de katho lieke Kerk heeft toegeschreven. De geschiedenis is daar,om het te bewijzeD, zooals het bewezen is dat de Geestelijk heid er geen deel aaD nam, verre van daar want de Geestelijkheid heeft de moorderij der Calvinisten trachten te beletten, en overal waar zij kon, heeft zij er eene groote hoeveelheid gered in de kloosters. Voltaire zelf heeft daar getuigenis van gegeven. Aüdisio. Volgens 't orgaan der firma Vijf Ezels en C® wordt er gezegd dat er hier te Aalst Katholieke Gemeen- teraadsleden zyn die 't knikken reeds i moede zijn en andere spreken van by de naaste herkiezing voor goed af te i. treden en 'ne knecht in hunne plaats te doen benoemen. Dat verwondert niemand. o Serieuze, onafhankelijke menschen kunnen zich niet verlagen tot den rol van poesjenel. Dus bij onze Katholieke Gemeente raadsleden treft men poesjenellen aan Endaar men niemand persoonlijk noemt, zijn allen verdacht van poesjenellerij.... En de liberalen beschimpen, bespot ten, beleedigen dan nooit hunne tegen strevers... PoesjeneUen P... Kijkt eens in den spiegel, heeren liberalen Zegt eens, liberale schrijvelaars, wat zijn dan Staaf ken Van der Batken en de andere groote verstanden De liberale Volksgazet deelt de Historie meê van 'nen onder pastoor. van zijne meid... en van 'nen verhuiswagen. Die onderpastoor stond sinds eenige jaren op eene geringe parochie en dan werd hy benoemd op eene groote rijke. Nu waar gebeurde die feilen in de historie verhaald Volksgazet zegt het niet. Altijd dezelfde lafheid I... Waarom die naamloozo beschuldigin gen tegen de Priesters en Kloosterlin gen Uit vrees van Moeder. Justicia. Maar zeg eens Volksgazet zoudt gij het soms niet wat te verre hebben gewaagd en zou or geen papier met leeuwkens kunnen volgen Wij hoor den er wat over Militaristen en oorlog. Onze militaristen zyn vreeselijk be nauwd dat 't oorlog zou worden tus- 8chen Frankrijk en Duitschland. Het Belgisch leger, zoo verklaren zij, i3 niet gereed om zijne zending te vervullen. Zoo dan En in 1870, toen het ook oorlog was tusschen Frankrijk en Duitschland, was het leger toen gereed En sedert dien, zijn de nieuwere stel sels in hot Belgisch leger niet inge bracht, gelijk in andere legers En sedert dien, hebben wij de forten van de Maas niet, welke de militaristen een fel verweer noemden Wy begrijpen niet waarom ons leger zyne zending nu niet zoo wel zou ver vullen, als het zulks deed in 1870. Of zijn de militaristen misschien van zin Frankrijk te veroveren, en ook groot België te maken in Europa, gelijk wij nu groot België zijn in Afrika Hoort, praatjos, zottigheden, om weêr zoo en zus te bekomen, meer en zwaar der. Want die militaire vos weet altijd iet, die militaire slokop heelt altyd honger. I*ik en FnAA*Ki-w. Fransken. Paa, mag ik ook eens meêklappen Pie. Wa wetje to vertellen, eh Fransken Fransken. Een oprecht schandaal, Paê, 'ne priester heeft t'Erpe op de waarheidstoel derven zeggen dat ons ga zetten zedeloos en goddeloos zijn en daarover heb ik hem aangepakt... Zie, Paft, lees eens 1... Pie. Nog al wel, Fransken. 'l is een goed begin voor een groen christen democrolje, ga voort, menneke, met pastoors,paters en nonnen aan te vallen; 't is dat wat onzen winkel zal doen draaien. Fransken. Ik zal er mij meê doen kennen en 't zal mij recommanderen voor mijne wijnen eu voor onze likeuren bij onze liberale vrienden... En ook Paft, wie weet of ik alzoo niet eens uwen opvolger in de kamerzal worden Dit is een stieltje dat mij best gaan zou, PafL4000 ballekens 's jaars, voor niet reizen in den zomer naar Oostende mij daar te zien zetten in het kursaal, fijne sigaren rooken... en... Pie. Genoeg, genoeg, Fransken, ik hoor dat ge bokwaam in 't vak zult zijn... Ga voort, Fransken, ja, menne- ken, gaat alzoo voort ge zult er verre meè komen 1 Nooit ben ik een godloochenaar geweest nooit heb ik het bestaan van God geloochend. De Onmogelijkheid te begrijpen, dat dit groot on wonderbaar heelal, met zijn bewustzijude ik bij toeval kan ontstaan hebbon, schijnt mij de bijzonderste bewijsreden voor het bestaan van God. Darwin. Geneeskracht van groenten. Dienaangaande lezen we in het blad Buiten Een aftreksel van paardenbloemen- wortels is een uitstekend middel tegen de koorts, dio plaag van onze lage lan den. Spinazie werkt rechtstreeks en voor- deelig op de nieren. Aspergen reinigen het bloed. Selderij werkt bijzonder gun stig op het zenuwstelsel en bestrijdt de zeduwkoortsen. Tomaten zijn goed voor don lever. Rapen geven eetlust. Salade en kom kommers verfrisschen. Look prikkelt den bloedomloop en wekt de vorming van speeksel en maagsap op. Ajuin ver sterkt het spijsverteringskanaal en alsem den bloedomloop. Donderbladeron ver drijven keelontsteking en waterkanker van het tandvleesch. Dejasmyn bestrijdt de maagkrampen. Kaasjeskruid verzacht nier- en inge- wandspijn. Rabarber verdrijft de gal en bevordert den stoelgang. Suikerij en chicorei zuivert het bloed. Vlier ver zacht de borst en verdrijft den brand. Wie dus, in het algemeen gezegd, dage lijks eene voldoende hoeveelheid groen ten gebruikt, bevordert zijue gezondheid in hooge mate. Winterbloemen. Wilt gij winterbloemen hebben Legt in een doorschijnende vaas een bod van kleine keien tot eon of twee centimeters van don boord daarop plaatst gij bollen van narcissen, tamelijk dicht bij elkander en vult den bokaal met water tot op de hoogleder keien. Men doet water bij naarmate het uitwasemt, ten einde het altijd op dezelfde hoogte te houden. Wel dra schieten de hollen overvloedig wor tels die zich tusschen de keien ineen- strengelen Het water begunstigt de ontwikkeling van bladeren en bloemen, welke spoedig een prachtigen bloem korf vormen. Dat stelsel komt, zegt men, uit China en 't is de moeite waard het eens te be proeven. Wie een ahonneinent neemt voor 19(19 zal liet. bind tjral I» ontvnngen, van lieden al lot Nieuwjaar. Voorwaarden aan *t lioold vun'l blad. Hoogere tuinbouw- raad. Het Staatsblad van Zondag 11. ondigthetkoninklijkbesluuafder stichting van eenen hoogeren Raad van Tuinbouw met reglement en benoeming der leden. Onder de leden treffen wij aan den heer Baron Lodewijk de Bethune. te Aalst-Over- hamme, Voorzitter van den Belgischen Ooftkundigen Bond. Belgische Bedevaart in de hei lige plaatsen. (Aan boord van den bij zonderen Btoomer l'Etoile), gezegend en aangemoedigd door Zijne Heiligheid den Paus en zijn Eminentie den Kardinaal Aartsbisschop van Mechelen. - Ingesteld door den Eerw, Pater Legrand, die voor de 8® maal de Belgische Bedevaarders zal ver eenigen om plaats met hun te nemen in de 37® Fransche Bedevaart. Vertrek uit Marseille den 23 Maart. Terugkeer te Marseille den 2 Mei 1909 Volledige rondreis der Middellandsche zee: Egypte gansch PalestinaJerusalem ge durende de Goede Week Syrië Constan- tinopelden Berg Athos; AthenenNapels. Vraagt het volledig programma aan Pa ter Legrand, Inrichter, Perkament straat, 16, te Brussel, of aan M. Félix Van de Kerchove, Epinoystraat, 4, Doornik. November 1770. Desen jaere, schrijft onze kroniekschrijver, hebben wij een sclioone drooge saeytheyd gehad nogtans alles is duer. De tarwe geld 30, 3i, 32 stuivers 't vat; 't koren 19 i 20 st. 't vat, 't saet 9 gul. 8 st. den zak. De boter 30 st. den steen, 't Is nu lieden wat aoders met de boter. De werklieden of oud werklieden ge boren in 1843 of vroeger, die vermeenen recht te hebben lot het ouderdomspen sioen, worden verwittigd dat hunne aanvragen zullen aanvaard worden, ten Stad huize, Bureel der Werkbeurs, alle werkdagen van 9 lot 11 uren 's mor gens, te rekenen van lieden tot 31 De cember aanstaande. De werklieden geboren in 1843 moe ten zich voorzien vaneen renteboekje of rentebrevet.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1