Donderdag 26 November 1908 5 centiemen per nummer 63,te Jaar 1106 Broodnijd. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Over onderwijs en opvoeding. MOEDERHART! EEK EK AKDEli. DE DENDERBODE. Dit ulad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-GooBsens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. CUIQUG BUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3dö bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van <iit blad. AelBt,3K November I908 Het komt den ouders toe, uit kracht der natuurwet, hunne kinderen op te brengen. Zij zijn streng verplicht al de onrechtvaardige maatregelen tegen te werken, die hun dat willen beletten te doen, en uitsluitelijk voor zich zeiven het gezag te bewaren over de opvoeding hunner kinderen. Indien zij zeiven die plicht niet kunnen volbrengen, dan moeten zy tot andereu hunne toevlucht nemen. Nu, 'tis ook een recht van het ouderlijk ge- za& die gestichten te kiezen, waar de kinderen zullen worden opgevoed, en de meesters die hunne kinderen de wetten der zedenleer zullen inprenten. Als dus de katholieken vragen, en het is hun recht het te vragen on te eischen dat het onderwijs door de meesters gegeven, overeenkomen met den Godsdienst der kinderen, dan ma ken de katholieken gebruik van hun recht. Er kan niets onrechtvaardiger uit gedacht worden dan de ouders tusschen deze twee toestanden te doen kiezen ofwel hunne kinderen in onwetendheid te laten opgroeien ofwel ze te moeten zenden Daar gestichten, die gevaarlijk zyn voor de belangen der ziel van de kinderen. Wie spreekt zoo De Paus Leo XIII in zyne Enkyclieken Sapientice Chris tianas en Affari vos en 't is noodig tegenwoordig die leering van den Paus eens te herinneren ook aan katho lieken. Wy voegen er vandaag nog een uit treksel óf drie by uit documenten van den H. Stoel uitgaande. Indien in de openbare scholen er naaste gevaar van verderf bestaat en dit jevaar niet kan vermeden worden, ïetzij omdat men er dingen onderwijst tegen het Geloof, hetzij er dingen ge beuren door de zedenleer afgekeurd, moet dit gevaar vermeden wordeD n welken prijs ook, zelfs met gevaar van leven of van een tijdelijk verlies te ondergaan. Zoo staat het in de Onderrichtingen der Progaganda aan de Bisschoppen der Vereenigde-Staten, het land der Vrijheid. Men moet, tegen welken prys ook, als zeer slechte scholen vluchten die —-(O) VOORWOORD Op het eiland St-Domingo. Lieve Eva, nog een kuB mijn teerbe minde Eva, zullen uw echtgenoot en uwe kinderen u ooit terugzien Moest gij nooit van deze verre reis terugkeeren Zwijg, Edmond, ontneem mij den laataten moed niet di< nik zoo hoogst noodig heb; denkt gij dat mijn h rt op dit afscheids uur ook niet getroffen is De plicht ge biedt, ik moet vertrekken van deze reis hangen gansch ons fortuin en de toekomst onzer kinderen af. Wat scheelt ons dit fortuin Gij zijl het kostbaarste goed dat wij op aarde be zitten. Hoe heb ik ongelijk gehad u zoo gauw mijne toestemming te geven Nu zie ik het gij zult naar St-Domingo niet ver trekken, ik verzet er mij tegen. Ja, lieve moeder, gij zult niet vertrek ken, herhaalden de twee kinderstemmen, deze van Carmen en gene van Paguita, terwijl hun broeder Hendrik, een tweejarig knaapje in gebroken woorden uit volle longen toeriep Stoute moeder 'k Wil nietgaat gij scholen, waar alle godsdiensten op ge lijken voet worden gesteld alsof het in zaken die God en goddelijke zaken van weinig belang ware de echte lee ring aan te kleven, de waarheid of de doolleer. Men moet de leering van den Gods dienst voegen bij de leering der vak ken, die de jeugd bet onderwijs ver schaffen. De leering van deu Godsdienst van de andere vakken scheiden, is het er op aanleggen dat de jeugd onzijdig blij ve ten opzichte harer plichten jegens God. Deze methode is valsch en verder felijk, bijzonder in de kinderjaren, en zij opent de deur aan godverloochening en sluit ze toe voor de kennis van het ware Geloof. Men moet niet alleen die scholen en colleges vluchten, waar men met opzet dwaalleer en ware leer mengt, of waar ongeloof heerschtmaar ook die waar men de christelijke leering en zedenleer niet onderwijst, omdat man ze van kant stelt als onnuttige zaken. Zoo staat het in do Encyclieken Affari en Aobilissima, en in den Brief van Paus Leo XIII aan de Bisschoppen van Polen. Er wordt in deze dagen zoo veel van verplichtend onderwijs gesproken de katholieken deden goed eens over boven staande uittreksels na te denken, er ook zich eens te herinneren, dat onderwijs maar een deel uitmaakt van wat men opvoeding noemt in katholieken zin. En katholieke zin moet wel de richt snoer zijn van katholieken. Dat is eene erge kwaal die 't mensch- dom heeft aangetast, schryft onze con frater b De Postrijder Dat is de oorzaak voor zoo velen van een allergrootst nadeel in hunnen han del. eene betreurenswaardige verhinde ring der werkzaamheden hunner nij verheid, eene noodlottige schade in hunne nering. En 't is echter jammer. De menschen zijn op de wereld ge steld om met, door en voor elkander te leven. De zon, onpartijdige weldoenster, schijnt voor allen gelijk en schenkt mil de gaven aan eenieder, hy weze er al of niet waardig van. De weldoende regen valt voor allen die leven en verfrischt de lucht die door eenieder moet ingeademd worden. Het verkoelend windje waait ook voor weg, de kleine zal kwaad, zeer kwaad wezen. Ach ja, meesteres, blijf bij ons, sprak Dolores, de negerin welke eertijds Eva had gewiegd gisteren, liet ik raden of de reis u gunstig zou geweest zijn en het antwoord was ontkennend... Op dit oogenblik hoorde men een andere stem, komende uit den hoek van het salon! Gij zult niet vertrekken. Eva Het was de stem van een papegaai, een dier met schoonen staart, die ook Btem in het kapittel wilde hebben. Gij hoort het, moeder? riepen de jonge meisjes, de papegaai wil insgelijks niet dat gij de reis ondernemet. De moeder glimlachte droevig. Tranen biggelden hare wangen af als zij tot haren echtgenoot sprak Vergeef mij het lijden dat ik u veroor zaak, Edmond, voor de eerste maal is mijn wil in tegenstrijd met den uwe, maar 't ia voor ons aller welzijn. Binnen een jaar, misschien binnen zeB maanden, zal ik terug zijn, dan zullen wij allen zooals vroeger ge lukkig wezen. Zij boog zich naar de drie kleinen welke haar aankeken en omhelsde ze. Vervolgens haar kleed wat omzwaaiende snelde zij het salon uit. Een rijtuig wachtte op de koer. Bovenop werden koffers en valiezen gesteld. Gravin de Merinville vertrok van haar kasteel, ge legen in den omtrek van Fécamp naar Le Havre, waar zij zich moest inschepen. eenieder en het zoekt eerst niet uit, wie zyne weldaden verdient. Gansch de heerlijke natuur, door den Algoede zoo heilzaam voor den mensch geschapen en geschikt, stort over allen zonder uitzondering hare milde gaven uit en maakt hun het leven mogelijk. En de mensch Ha Hij alleen heeft beter bedacht en zal het ook beter weten te schikken. Volgens hem immers moeten niet alle menschen leven of beter gezegd kunnen leven, maar enkel de zelfzuchtigen, dezen wier haat verknaagd is door baat zucht, de egoïsten alleen denken zy, hebben recht op 't licht der zon, regen, wind en al wat dienen kan. Alzoo is het gekomen dat eenen bak ker zijnen medebroeder benijdt omdat hij een broodje meer in den oven heeft te steken, dat de eene schoenmaker van herlverscbroeienden broodnijd, op de taDden knarst als zijn vakgenoot een zooltje meer mag leggendat de eene metser den ander van de ladder zou rukken, omdat deze de metser een steen meer zag leggen. In dien stiel en andere bedrijven zijn de lieden aan dezelfde jammerlijkeziekte lijdend, den ellendigen broodnijd, waar van tot bedeD geen enkel geleerde de microben of leveringen kon vastknippen om er een geducht en doeltreffend serum tegen uit te vinden. Kon men dat ook, men zou het regel recht in het hart der ongelukkige beny- ders moeten inspuiten, opdat het die giftige adder kunne dooden, welke daar alles verknaagt. Broodnijd Mensch, schaam u! Want dat is de schande van uw geslacht Gij benijdt dat uw medemensch zyn brood verdient, dat hy zijnen nooddrift wint met het geheiligde werk der han den Gij misgunt hem datgene dat on misbaar is tot zyn levensonderhoud en daardoor komt gij er toe hem te bespot ten, te lasteren, te schaden door minach ting en afbreken van zijn werk, klein eeren van zijnen handel in de plaats van de broederlijke liefde te oefenen en te werken eendrachtig vereenigd, om elkanders toestand nog te verbeteren en 't leven genoeglijker en aangenamer te maken Wat kan het u maken, molenaar, dat de wind ook in de zeilen blaast van uwen vakgenoot? Schaadt het u. schipper, dat het water waarop gij vaart, ook het schip van uwen varensbroeder draagt Hebt gy daar hinder van, vrome smeder, dat het vuur ook het ijzer van uwen mededinger doet gloeien Zij had haren echtgenoot niet toegelaten haar tot de boot te vergezellen, welke 's anderendaags voor St-Domingo vertrok. Waarom, immers, het afscheid pijnlijker gemaakt Edmond had echter als een zinnelooze het spoor zijner vrouw gevolgd, doch voor aleer hij haar vervoegd had, maakte zij teeken aan den koetsier, die reeds op den bok zat, en het gespan reed weg. Vooraleer de groote poort te verlaten, stak Eva het hoofd door het portel en met eene beweging met de hand, zegde zij een laatste vaarwel aan de jonge meisjes, welke aan het venster waren toegeloopen en aan den kleine, weike de oude Dolores tusschen hare bevende handen hield. Dit maal was de maat vol de gravin liet zich achterover vallen de moed welke zij zoo heldhaftig aanwendde, verflauwde, zij snikte... c Brave kinderen sprak zij mei gebro ken stem, uw vader heeft gelijk.» Wanneer zal ik u terugzien, zal ik u ooit terug om helzen Als deze eerste droefheid eenigzinB was overwonnen, trok Eva uit haren zak eenen brief, welke zij aandachtig overlas. O dit schrijven den vorigen dag ontvangen, had op eenen stond haar geluk verbroken 1 Pablo d'Aranjuez, de neef van Eva, berichtte haar dat erge onlusten in de streek van Groot- Morne waren uitgebroken, op vijf en dertig h vijftig mijlen van St-Domingo, daar waar de gravin* uitgestrekte eigendommen bézat. Och wat is het dwaas en benijdens waardig De mensch, dit wys en schrandere schepsel, dat gedurig droomt van lots verbetering, kan nog niet eens den broodnijd ih zijn eigen boezem ver smachten en nu in plaats van zynen heiligen naastenplicht te vervullen, door het vooruit helpen zyner broederen, vermag hij niets dan hun door aller snoodste middelen het bestaan ondrage lijk te maken. En alzoo komt er overal oorlog onder de menschen. Oorlog in elke stad, in elke wijk, in elke buurt en straat Men bekampt elkander ongenadig en, door broodnijd ellendig verblind, ziet men niet dat men zelf bezig is met zyn eigen bestaan te ondermynen en zynen ondergang te bewerken. Wat moet men doen Och 't is eenvoudig. Alwie leeft, moet bedenken dat een ander ook gaarne leeft. Al wie bestaat, moet maken en kunnen lyden dat an deren ook kunnen bestaan. En daarby zal men het best doen en handelen wanneer men met elkander in 't zelfde vak broederlijk overeenkomt, tot verbetering der nering, de heropbeu- ring van den handel, en het vergemak kelijken van den zoo lastigen strijd voor het bestaan, door de edelmoedige broe derliefde. De plaatsvervanging. Door een Brusselsch blad wordt gemeld dat het ministerie van oorlog tot hiertoe meer dan 1900 aanvragen heeft ontvangen en goedgekeurd van vrijwilligers met pre mie, zoodanig dat al de lotelingen die erin gevallen zyn cu 200 fr. gestort heb ben eenen plaatsvervanger zullen heb ben. In September, toen men aankondigde dat er plaatsvervangers ontbraken, wa ren er nog maar omstreeks 900. Dus in minder dan 3 maand tijd heeft men er meer dan 1000 aangetroffen. Er zyn er natuurlijk veel meer die zich aangegeven hebben, want men is zeer streng voor de vrijwilligers met premie en velen worden afgekeurd. Het gerucht dat men dus gemaakt heeft over het gebrek aan plaatsvervan gers heeft voor gevolg gehad dat vele jongelingen den lust hebben voelen op komen om soldaat te worden mits 1600 frank. Men was in 't jaar 1853 de afschaffing der slavernij, sinds 1850 uitgeroepen, ver wekte er groote opschudding, de inboorlin gen hadden woningen en planterijen ver woest en verbrand de dokken, waarin men aanzienlijke hoeveelheden koffie, tabak en andere waren had opgepropt, geplunderd, kortom, men stond voor eene groote ramp! Het inkomen van verscheidene jaren was verzwonden de rekeningen sloten met een schrikkelijk tekort, een ernstige herziening drong zich op... En Pablo verklaarde zich onmachtig zonder hulp dit te verwezenlijken. Het waakzaam oog van den eigenaar alleen kon soortgelijke baldadigheid verhelpen. Zonder uitstel moest men komen, zooniet, de ondergang ware enkel kweBtie meer van zeer korten tijd. Ik zal gaan, had Edmond uitgeroepen als hij dezen brief las. -Neen, had Eva geantwoord, ik zal vertrekken. Vooraleer St Domingo te ver laten, hielp ik reeds mijnen vader om zijn fortuin te beheeren, ik alleen kan zulke ingewikkelde zaken in orde brengen. Edmond had toegestaan om later, zooals men gezien heeft, het zich te berouwen. Droevig was het afscheid sedert vier jaren dat zij getrouwd waren, had geen het minste windje boven het huis geloeid. De echtgenooten beminnen malkander, ver stonden malkander en hielpen malkander. Eva was eene knappe vrouw, die vroeg opstond om de werken der planterij te gaan Daaruit blykt, dat men altijd vrijwil ligers met premie genoeg zou vinden, en meer vrijwilligers van beroep indien men door allerlei plageryen en buiten gewone strengheid de jongelingen niet afschrikte. Zoo draait de veldtocht tegen de rrlj- willigerschap uit op de beschaming van degenen die hem ondernomen hebben. Tegen koude voeten wordt hét vol gende middel aangeraden Men giet eenen lepel formol in eiken schoen. Nadat deze vloeistof in het leder getrok ken is, doet men de schoenen aanmen zal geenc koude voeten hebben. Men verzekert dat het middel volko men onschadelijk is voor de gezondheid, en dat het ook geenen invloed uitoefent op de kousen. Elke maand hoeft men het middel te vernieuwen. Formol is voor weinige centiemen te bekomen bij do drogisten. Een millionair falsaris. Eeuigen tijd geleden werd heel Chicago opge schrikt door de aanhouding van den mil lionair Peter van Vlissingen, een Hol- landscheo uitwijkeling die jarenlang als hoofd van eene bankinstelling het alga- meene vertrouwen genoot. Van Vlissingen werd op zijn kantoor aangehouden en onder een byzonder sterk policiegeleide naar de gevangenis gevoerd, onder verdenking van valsoh- heid in geschriften te hebben gepleegd met eenen wissel ter waarde van 22,000 frank. Het gerechtelyk onderzoek dat volgde bracht aan het licht, dat de millionnair Vau Vlissingen werkelijk aan die ver- valsching plichtig was, doch bovendien, dat de vyf millioenen, die hy als eigen dom beschouwde, verkregen waren door eene opeenstapeling van valschheden in geschriften door hem, gedurende langen tijd gepleegd, en van verduistering van een half miilioen dollars ten oadeele van zyne kliënten. Van Vlissingen is veroordeeld tot 14 jaren dwangarbeid in eene strafkolonie. Dat heeft hij niet gestolen Hy was een zeer knap man en ge huwd met eene jufvrouw Roosevelt, eene verre bloedverwante vn.\ .Km toe treden president der Vereenigde Staten. Zij, die hun geld by Van Vlissingen's bank gelegd haddeD, zyn grootendeels geruïneerd. nazien, om zich over de noodwendigheden van het personeel in te lichten. Ook hadden al de slaven bittere tranen gestort den dag waarop juffrouw Ferval het eiland verliet om haren vader te volgen die, uit gezond heidsreden, eene andere luchtgesteltenis behoefde. In de salons van Parijs maakte de juffrouw zooveel ophef als in die van St-Domingo. Voor de eerste maal ontmoette graaf de Merinville ze op een bal, gegeven door mevrouw de Sapincourt, zuster van Ed- mond's moeder dit was een zeer belang rijke gebeurtenis 1 Welk lief wezen I fluisterde de jonge ling aan het oor zijner moei, waarlijk ik erlang ze als mijne vrouw. Twee maanden nadien had het huwelijk plaats. Colonel Ferval had hem de hand zijner dochter geschonken en in triomf ge leidde de Merinville naar zijn kasteel degene, welke den vorigen winter als de koningin der salons was aangewezen. Vlug liep er een jaar voorbij, eene ge lukkige verwachting geschiedde en hot huisgezin vermeerderde met een tweeling. De graaf en zijne vrouw hadden enkel nog eenen zoon te verlangen hun wensch werd aanhoord en de kleine Hendrik zag het levenslicht drie jaren later. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1