LIEVELING DITJES en DATJES. Ouderdomspensioenen. Een bezem! BETREURLIJK. - M u s i c a Den volgende brief tomt, Albert Mbrtens. Letternieuws. Aalst. - Stedelijk nieuws. Allerhande nieuws. QoIiqikIqqI T Di' de E<,||° ^Lllctlltlctdl» d'Ixelles knippen we een wraakroepend voorval te Elsene- Brussel, gebeurd. Een dood-arme vrouw reeds moeder van negen kinderkens kwam van een tiende te bevallen. Een bloedverwant ging naar 't bureel van weldadigheid om bijstand voor haar te bekomen. Naar welke school gaan hare kinde ren vroeg de inkwisiteur-bediende. Naar de nonnekensschool. was het ant woord Dut ze dan maar bij de nonnen om hulp loopen, snauwde de beul der ar men den werkman tegen 1 En daarmede mocht deze man opkramenOf het daar- bij zal blyven, zullen we afwachten. Maar daaruit leeren onze lezers hoe de geuzen, in de groote steden waar «y baas zijn, handelen met de centen van de katho lieken om arme sukkelaars te verdrukken Medeburgers! Zoo zou het hier te Aalst ook toegaan, moest de verbondene libera len, socialisten en christene domekraten hier ooit meester op ons Stadhuis worden. Weet wel dat de liberalon overal met 't zelfde sop overgoten zijn Het failliet der regie. Bij de laatste municipale kiezingen te Londen werden de radikalen of zoo gezegde pro gressisten met klank buitengekegeld omdat zij al de stedelijke diensten in regie wilden uitvoeren. Thans heeft de nieuwe municipaliteit deskundige beambten aangesteld ten einde de rekeningen der regie onder het gevallen bestuur bestaande te onderzoeken. Nu, reeds uit het eerste verslag der zaakkun- digen blijkt het klaarlyk dat de regie aan zienlijke deficiten in de verschillige diensten heeft opgeleverd. Millioenen franks zijn door 't stelsel der regie ten nadeele der hoofdstad van Engeland verloren gegaan. En zeggen dat onze progressisten der firma Vijf Ezels O® zich toch zoo veel moeite hebben getroost om hier te Aalst de regie der openbare gasverlichting aan ons stedelijk Bestuur op te vijzen. Maar och heere wat wil men toch 1... Die vermaarde mathematicusen ofte cyfer- kundigen hadden met den regel van dry ellen voor 'nen frank gevonden dat er alhier met eene uitgave van ongeveer 300 duizend fr. voor stichting van 't fabriek, leggen der nieuwe buizen, enz. enz., eene jaarlyksche winst van 100 duizend franks ten minste zou gedaan worden... Hoe spijtig toch voor John Buil dat het gedacht by hem niet is te binnen gekomen, van onze liberale feniksen eens te komen raadplegen 1 H09 spytig tochja, hoe spijtig te meer daar hij dan de gelegenheid zou gehad heb ben een bezoek af te leggen by den snaak- schen alweter van Chipka. die door zijne berekeningen van de verbazende winsten die ons Stadsbestuur zou doen door de regie der openbare verlichting en van de brand verzekering, reeds binnen zyn leven, tot belooning zyn standbeeld ziet pryken op hettoreke van den ouden vetzak 1... Vliejsmuctiibnen. Wy lezen in den N. R. G. Een Duitsche ingenieur, werkzaam te Brussel, moet een vliegtoestel hebben uitgevonden, dat heelemaal wat nieuws is. 't Heeft den vorm van een boot, kan zich zonder aaDloop loodrecht van den grond opheffen en bewegingen maken in alle richtingen, ook als het heel lang zaam vooruit gaat. Eenige paren draaiende trommels van eigenaardige constructie zuigen boven lucht in en drukken de lucht, sterk ver dicht, in eene kas, die hot onderstuk van het toestel uitmaakt. Deze samen geperste lucht, welke door ventielen naar beneden en naar achteren ontsnapt, veroorzaakt de opwaartsche beweging en het vooruitgaan. Aldus op papier, 't Toestel zelf is nog niet klaar alleen het model nog maar. Omnia Clara. Ja Pie, die zaak van Erpe moet opgeklaard. Gij verteldet daar Zondag zoo luttel over alhoewel uwe trawanten Frans en Cia echte geusche pastoorfretters daar gansche dagen achter handteekens loopen om uw schrijven van 15 N. voor waarheid te doen doorgaan. Doch overal aures habent et non audient ze kloppen aan doovemans deur. Maar alea jacta est, blijf ten halve de baan niet staan groene geus, toon tot wat ge bekwaam zijt. Als men uw gazet van den 15" leest, horresco, men is ver bolgen over de verregaande schijnheilige goddeloosheid. Op eene plaats heet gij geestelijke woorden goddelijke en op eene andere duivelsche. Overal wordt men tegen den Godsdienst den Judaskus Ave Rabbi gewaar. MOORTEL. Op Zondag 6 December aanstaande, om 10 1/2 uren voormiddag, zeer stipt, zal er in de Ge meenteschool eene zeer belangrijke Voor dracht gehouden worden door den heer Beeckman, Hoofdonderwijzer, te Herdersem. De bevoegde spreker zal handelen over L.undelijk rectit afpalingen afsluitingen doorweg drop der daken zicht en licht. Hoe de erfdienstbaarheden (servituten) gevestigd en vernietigd worden. Deze belangrijke voordracht zal niemand willen veronachtzamen. De werklieden of oudwerklieden ge boren in 1843 of vroeger, die vermeenon recht te hebben tot het ouderdomspen sioen, worden verwittigd dat hunne aanvragen zullen aanvaard worden, ten Sladhuize, Bureel der Werkbeurs, alle werkdagen van 9 tot il uren 's mor gens, te rekenen van heden tot 31 De cember aanstaande. De werklieden geboren in 1843 moe ten zich voorzien van een reateboekje of rentebrevet. Wij roepen de aan dacht in onzer stedelijke Overheid op eenen toe stand, die zeer nadeelig is aan eikendeen op ze delijk en stoffelijk gebied en waar daarom juist, zoo haast moge lijk, een einde hoeft aan gesteld. In zekere wyken der stad krioelt het sinds eenige tijd aan herbergen met draaiorgels, orchestrions en mekanieke pianos. Dienden die instrumenten maar om deftig verzet te bezorgen aan de ver bruikers, dan wa9 er niet veel erg by. Maar 's Vrijdags 's avonds wordt de meka- niek ingesmeerd en in beweging ge bracht. 't Is dan immers betaaldag in vele werkhuizen en dan tracht men de werkmenschen binnen te lokken om hunnen zak leeg te spelen. Aan vele herbergen ziet men zelfs lokvogels ver schijnen. En velen laten zich vangen, de eene trekt den andere mede. En dan, ja dan wordt er gedronken en gedraaid, gezopen en gesprongen tegen de sterren op dan verandert dat beestig vermaak weldra in een gehuil en geschreeuw, dat heele straten in rep en roer staan dan verliezen menige huisvaders uit het oog, dat eene moeder, eene vrouw en een kroost ginder verre, lang reeds wachten naar hunne komst, wachten naar ben, naar hun loon, dat hun voedsel ver schaffen moet. En dan is er ginder verdriet dan zal er ginder eene week lang ellende heerschen. Maar wat doet het die bazen, dat huishoudens gebrek lijden, dat de vrede van talrijke fami- liën verdwijnt Zij voelen hunne beurs zwellen en dat is hun genoeg. Wat maakt het die bazen, dat anderen in die kroegen meer nog verliezen dan hun geld, maar er ook den grootsten der rijkdommen, hunne eer laten Zij leven in die modder, maar ze winnen geld als slyk, en dat is hun genoeg. Zyn de fabrieken uit Draaien. Romen de werkmanstreins binnen, draaien Zyn er soldaten, die in congé gaan, op straat, draaien, altijd draaien Zaterdag, Zon dag en Maandag, zonder ophouden, draaien I De ongelukkige slachtoffers dier draai bazen verdienen medelijden. Zij die er het beste van hunnen tyd komen verspelen en het grootste deel van hun geld verkwisten, zoowel als hunne ouders, vrouwen en kinderen, verdienen medelijden en bescherming. Er dient gezorgd dat de buitenmen- schen niet meer moeten vreezen dat hun man of zoon zijnen voet zette in eene Aalstersche herberg er hoeft zoo ge handeld, dat onze moederstad hare goede faam niet verlieze. Groote zedelyke verantwoordelijkheid is er hierin 't spel, nevens de stoffelijke belangen van heel onze werkersbevol king en van al de buitenlieden die in betrekking zyn met onze stad. Een bezem Gevaagd lijk men te Aerschot vaagde, lyk te Gent gevaagd werd en lijk men, voor eenigen tijd, te Oostende al die draaikoten in de zee keerde. Men moet kiezen tusschen duizenden werkmanshuishoudens, waar geweend wordt om de ellende en de oneer door de draaibazen veroorzaakt, of die draai bazen, die met al hunne slachtoffers lachende zich verrijken en maar altijd draaien, draaien Voor wie zal men kiezen? Wie krijgt den bezem Dijnsdag jl. zou de Volkskamer, uitspraak doen over het inoverwegingnemen van twee wetsvoorstellen van onzen achtbaren Volks vertegenwoordiger, M. Woeste i° Wyzi- ging van het art. 100 der militiewet. Vry- willigerschap 2* Aanvulling van het art. 21 der organieke wet van 20 sept. 1884 en 15 Sept. 1895 op het lager onderwijs, be treffende het oprichten van Normaalscholen. De inoverwegingneming van deze beide wetsvoorstellen werd verworpen. De verwerping van een voorstel van inoverwegingneming is zonder voorgaande. Nooit en vooral wanneer de bevoegde minister verklaarde er zich, onder 't ge bruikelijk voorbehoud, niet tegen te verzet ten; werd een dergelijk voorstel verworpen. De afwezigheid van talryke catholieke Leden maakte dat de oppositie in meerder heid was. Die afwezigheid heeft aan onze catholieke Kamerleden eindelyk dien lang voorzegden toer gespeeld. Nu reeds meermaals zyn ze door de liberale dagbladpers verwittigd geworden. En wat meer is de liberale dag bladen hadden klaar en duidelijk laten hooren, dat de tegenstrevers zich onhan delbaar zouden toonen, telkenmale dat het hun voordeelig schynen zal. Het feit is niet van zulken aard dat er te wanhopen kan vallen, maar 't is eene les dat moet onthouden worden. Nu, aangezien de oppositie de aloude hoffelijkheid tusschen de partyen bestaande by dergelyke voorstellen miskent, dan blijft er aan de catholieke Meerderheid, lijk M. Hoyois zegde, slechts over met de zelfde maat te meten. Die verwerpingen zyn van geen groot belang, onze achtbare heer Woeste noem de ze kinderstreken en wees overtuigd, dat hy als oude parlementair het wel zal weten te vinden dat zyne beide wetsvoor stellen door de Volkskamer zullen bespro ken worden. Velen onzer vrienden hier te Aalst en elders hebben de afwezigheid betreurd van onze Volksvertegenwoordigers, MM. De Sadeleer en Pieraert. Wij ook betreuren dat zy afwezig waren, ze moesten er maar zyn maar Cuique suum, wy moeten bekennen dat hunne afwezigheid min of meer uitlegbaar is als men in aoht neemt, dat ze in de meening verkeerden dat het by deze in aanmerking nemingen zou gebeuren gelyk voorgaande- lyk altyd ..Maar toch zy waren door de liberale drukpers verwittigd... Verscheldenen onzer vrienden druk ten ons ook hunne verwondering uit dat geen onzer katholieke Volksvertegenwoor digers protest aanteekende tegen de zoo laffe als lasterlijke beschuldigingen door P. Daens geuit tegen de heeren Leden van 't Be8cherm-Komiteit. Waarom lieten zy de zorg over aan M. Huyshauwer? Men heeft ons verzekerd dat ze niet ge documenteerd waren... 't kan zyn, maar 't was toch zoo moeilijk niet Nu, wat ons persoonlijk betreft, wy danken M. Huyshauwer, voor zyne wel willende tusschenkomst en voor 't overige wy beschikken over voldoende middelen om ons te verdedigen tegen de lasterlijke b' achuldigingen van Pieter Daens en ken- non den weg naar Moeder Justicia om er hem scherpe rekening over te vragen. C. V. D. P. Een driedubbele ban voor de Gregorius- gilde van St-Marten I Waar is de tyd dat, men daar trommel en fluit en tuba's deed rommelen en schuife len en kletteren, dat hooren en zien ver ging Barakkenmuziek maakte plaats voor godsdienstige compositie en iedereen wint er by de plechtigheid der eerediensten, de godsvrucht der geloovigen en de muzie- kale opvoeding der uitvoerders. Wie zich uitsluitelyk op do uitvoering van verleden Zondag zou steunen om den Gregoriu8kring van St-Marten te waardee- ren, zou hem nochtans onder de waarde schatten. Men verlieze niet uit het oog dat men veel moeilijker zingt van 11 tot 12 ure dan van 8 tot 10, of in den namiddag. Voegt daarby dat, vooral by vocaal muziek de grootste stilte volstrekt noodig is en dit was hier ook niet 't gevaldaar zyn altijd telaatkomenden deuren gaan open en toe, stoelen schuiven heen en weer en het gevolg is dat de zangers, door eene zeer natuurlyke en onweerstaanbare neiging, hunne stemmen verheffen, en de gevoelens, die ze weergeven moeten, overdrijven wil len. Van de dry uitgevoerde stukken zal Seyler'8 Confitebor meest byval genoten hebben, omdat hy tot den dramatischen trant behoort. Wij hoorden hem op Aller- zielenavond voor de eerste maal. Geen muisje hadt ge hooren loopen. Maar wanneer de laatste Alleluia weg stierf, hoorden wy rond ons, uit menige borst, eenen diepen zucht opstygen zucht van diepe ontroering. Welke muziek En als wij nadenken dat M. Volckaert met een zeer gering getal stemmen op zoo meesterlijke wijze een septett deed van stapel loopen, dan is het niets overdreven te zeggen dat hy daar heel wat buitenge woons verrichtte. Wij kennen zijne zelfopoffering en werk- zucht. Hulde aan zyn alledaagsch streven Degenen alleen, die hem aan 't werk zien, kunnen schatten hoeveel zweet er noodig is om, met de middelen, waarover hy be schikt, zoo ver te geraken. Maar werken is niet voldoende kunst, veel kunst is er noodig om eene Gregorius- ▼ereeniging op te leiden. Zonder kunst kan men een dergelijk koor slechts belachelijk maken En niets gevaarlijker dan oninge- wyden, die zich met kerkmuziek onledig houden. En kunst vinden wy in M. Volckaert veel, zeer veelzyne ootmoedig heid alleen evenaart ze. Geen wonder dus dat, onder zyne leiding, de St-Martenskring zulken schoonen uitslag bekome. met eisch van inlasaching, aan den Uit gever der Volksgazet gezonden te wordea in antwoord op een artikel over onze Weeshuizen geschreven door sieur Van Opdenbosch. Geene opheldering ia noodzakelijk onze geachte lezers zullen ge noegzaam kunnen oordeelen over al die liberale poppenhansworalerijen. Mijnheer, Daar ik persoonlijk betrokken ben in een artikel verschenen in uw weekblad De Volksgazet van 15 November laatst, onder titel, Onze Weezen zoo meen ik ook het recht te hebben in zelfde blad eenige terechtwijzingen te doen. J. Van Opdenbosch, die bovengemeld artikel onderteekent, moet wel slecht inge licht zijn of wel, en dit ware slechter voor hem, verdraait hij de waarheid op onbeta melijke wijze. Hij zegt dat ik verklaar dat zijne artikels de waarheid bevatten dat de weezen eene reis hebben mogen maken naar Brugge, slechts eene reis, hoe ge meen 1 Oordeelt geachte lezers Onze weezen hebben Antwerpen bezocht Oostende, Brugge, Kortrijk, Gent, Ronsse, Brussel en nog meer andere belangrijke streken. Ik verklaar dat zijne artikels waarheid bevatten Weet gij J. Van Opdenbosch wat ik ver klaar van uwe artikels Dat gij bij mijne vrienden en oud-wees makkers den twijfel hebt doen ontstaan of ik wel als oud-wees in het bestuur der Godshuizen mijne plichten kweet. Geluk- kiglijk dat flinke en onvermoeibare kam pers voor de rechten der weezen u zijn voorafgegaan. Iets meer dan een jaar is het geleden dat in eene openbare voor dracht den lof van het Bestuur der burger lijke Godshuizen gesproken wierd. Nergens dan hier in Aalst zijn de eischen van den Algemeenen Weezenbond meer nage volgd het uitbestedingstelsel is hier om zoo te zeggen in voege niet meer, over- groote kosten heeft het Bestuur te samen met de stedelijke Overheid zich getroost tot vergrooting onzer beide Weeshuizen daarvan getuige het groot getal weezen die in onze gestichten opgevoed worden. J. Van Opdenbosch zegt dat ik verklaar dat zijne artikels de waarheid bevstton,... Neen, ik verklaar dat gij de waarheid ver draait met aan uwe lezers wijs te maken dat onze weesjongens slechts tusschen drie stielen te kiezen hebben.... Neen, vijf ambachten werden er bij de weesjongens uitgeoefend schrijnwerker, schoenmaker, kleermaker, bakker en smid deze stielen worden onze weesjongens door bekwame vakmannen aangeleerd. Zeker doet het zich voor dat er zijn die, bij het verlaten van het gesticht, hun be staan zoeken te verzekeren met een ander vak aan te nemen, dit valt zelfs meer voor dan bij de weesjongens en het ware te be treuren moest onkunde er altijd de oorzaak van zijn. Op 25 October laatst houdt gij staan dat onze weesjongens op i8jarigen leeftijd de wereld in moeten dat is onwaar oor deelt Onze weesjongens leeren hun ambacht en krijgen alle werkdagen eene volle uur avondles tot aan den dag der loting het is voorgevallen, en wij laten zulks toe, dat indien een onzer jongens een slecht nummer trekt hij in het gesticht blijft tot in October tijd van zijne inlijving. En weet gij J. Van Opdenbosch wat ik ook nog verklaar Dat gij een slechten dienst bewijst aan onze weesjongens die met de aanstaande loting het gesticht moeten verlaten. Juist op het oogenblik dat wij bij onze burgerij gaan aandringen tot het bekomen van eene plaats in hunne werkhuizen beweert gij dat ze niet bekwaam zijn op eigen kracht iets te ondernemen. Ik beweer dat de jongens die het gesticht gaan verlaten wel bekwaam zijn en dat geen enkele baas moet bevreesd zijn van hen aan te nemen bij gebrek aan vak kennis. Om te eindigen voeg ik er nog bij dat de toekomst en het geluk onzer weeskinderen mij nog nauw ter harte liggen en ik zoo veel het in mijne macht is de belangen en het welzijn onzer weezen zal weten te ver dedigen geleid en gesterkt door de leuze van den Algemeenen Weezenbond De Wees voor de Wees. Dees week verscheen het 2d® nummer van het nieuw ontstaan maandschrift u Nieuw Leven 't Is weeral een puik nummertje. We merkten erin op Over de Klokken van Erembodegem. De Koning schieting van Sint Sebastiaan te Geeraardsbergen. Beeldhouwer Van Caelenbergh. Oude maatregelen tegen besmettelijke ziekten in vroeger eeuwen. Voorts een tweetal Gedichtjes en een lieve novelle O die Patrijzen Wie nog geen abonnement op dit tijd schrift heeft, haaste zich het 1® num mer is byna uitgeput. De prys is slechts twee franken Men sture zijne inschrijving aan M. Val. D'hondt, Lange Zoutstraat aan E. H. De Pratere, Leopoldstraat of aan Baron Lod. de Béthune, Kasteel Overhamme. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zyne Hoogw. heeft benoemd Pastoor te Sint-Cornelins-Hoorebeak, den E. H. Pesseinier, onderpastoor van St-Martcnskerk te Aalst; te Bainbrugge, den E. H. Onpont, P., toe- gevoegden aalmoesenier van het Centraal Gevang te Gent Aalraoesenier van 't Klein Gevang te Gent, den E. H. Corné, L., S. T. B., onderpastoor van 8int- Baafskerk te Gent Onderpastoorin St-Baafskerk, den E. H. Cor- nelis, onderpastoor in St-Stephanns te Gentin St- Stephanuskerk (Augustijnen; te Gent, den E. H. De Wilde, onderpastoor te Eecloo in St-Macha- riuskerk te Gent, den E. H. Moyersoen, aalmoese nier der Vlamingen te Parijs; in St-Martenskerk te Ronsse, den E. U. Kesteman, onderpastoor te Oosterzele; te Oosterzele, den E. H. Van Haelst, onderpastoor te Oordegem; te Oordegem, den E. H. Lievens, S. T. B. student bij de Katholieke Hoogeschool te Leuven. 8t. MAHTEIVSKEIIK. Zondag zal gevierd worden de Feestdag der H. Catharina. Te dier gelegenheid zal de St-Gregorius- gilde de volgende diensten opluisteren Om 10 uren. missa Tota pulchra van Janssen, 3 gemengde (Alto-Tenor- BaBse). Om 4 uren, plechtig Lof. Ave Maria E. Tinei. Je8u dulcis X Tantum ergo Haller. Onder de Processie Ave Verum Lütgen. Koninklijke Harmonie. Zondag laatst, ter gelegenheid van het Sinte Ceciliafeest, voerde onze Koninklijke Harmonie onder de leiding van den heer R Lenssens, ter Groote Feestzaal van het Stadhuis, twee prachtige, doch tevens uiterst mccilijke stukken uit. Het t.crate, Richilde openingstuk van Paris, is eene nieuwigheid. Bijzonder ingewikkeld, vergt de uitvoering ervan van wege den Bestuurder, alsook van wege de muzikanten, veel muziekkennis en gron dige Btudie. Het tweede c Sglvia van Delibes, is evenmin gemakkelijk om aan te vatten. Beide stukken zijn opperbest van stapel geloopen, en door het talrijk publiek dat zich in de zaal bevond op herhaalde toe juichingen onthaald. Voortgaan op dien weg is de leus zoo doende worden de pluimen, vroeger wel eens verloren, terug herwonnen, met nog veel nieuwe erbij. Een oude liefhebber. Anlst-§chaarbeek. Fanfaar Willen is Kunnen Op Zon dag 6 December, zal de Fanfaar Willen is Kunnen haar Sinte Ceciliafeest vieren. Na de Mis van n uren zullen, in het lokaal der Meuleschettestraat, de volgende stukken, onder het bestuur van den heer Richard D'Haens, uitgevoerd worden 1. Openingstuk - Le Domino Noir, - Auber. 2. Fantazie - Les Noces de Jeannette, V. Massé. Het geacht publiek wordt uitgenoodigd de uitvoering dezer stukken bij te wonen. Aalst. In het Jezuïetencollege. De Bretonsche Menestreel, Théodore Botrel, reisde België door en vond overal zooveel bewonderaars als aanhoorders Op Zondag 6 December, te 5 uren, zal, in de Groote Zaal van ons College, Botrel's leerling en vriend, Théo Done, de fijne en gevoelvolle zangen van zijn meester, met zijn welluidende stem, vertolken. Vrees voor geen eentonigheid Onze beste artiste zullen het feest met hun mu ziekstukken opluisteren, en Théo Doric zelf, die in het spreken en voordragen zoo als in 't zingen uitmunt, zal in twee Caubbrib6 de kunst van Botrel ontle den en ons eenige dier gemoedelijke Bre tonsche Verhalen laten smaken. Wie een goed werk wil ondersteunen en een fijne kunst genieten, hale, zonder uit stellen, een ingangkaartje naar 't College. Prijzen der plaatsen Voorbehouden pl. 3 fr. eerste pl. 2 fr. tweede pl. 1 fr. Wij vernemen dat de Sportclub Aalst Voorwaarts een Voetbalkampioenschap inricht onder de verschillige sportclubs on zer stad. De te verspelen prijs zal be staan uit een coupe en diploma. De matchen zullen plaats hebben op den terrein der inrichtende club (Schaerbeek Puitenput), op 6, 13, 25 December 1908 en 3, 10 en 17 Januari 1909, telkens om 2 uren namiddag De ingang is vastgesteld op 10 centiemen. De twee eerste matchen zijn bepaald als volgt 6 DecemberSporting Club tegen Vreugd in Deugd. 13 Decenber Aalst Voorwaarts tegen de Football afdeeling van Steun geeft Moed. Werkongeval. Verleden Dinsdag moest Wauters Jan, werkzaam in de mar merzagerij Anglo Beige zwaren arduin helpen lossen. Plotseling schoof een der blokken uit en viel op Wauters, die achter over van den wagen stuikte en het zwaar gewicht op het lijf kreeg Erg gekwetst aan de beenen, werd hij naar het burgerlijk hospitaal gebracht. Aalst on omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Merkt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatién. Gestraft. De genaamde Frans V. d. Bergh, onzer stad, werd verleden Don derdag te Dendermonde veroordeeld tot een jaar gevang wegens aftroggelarij van Cham pagne, ter waarde van 600 franken. Zijne onmiddelijke aanhouding werd bevolen, doch V. d. B. had het geraadzaam geoor deeld zoo ver mogelijk van de Rechtbank weg te blijven. jpap TYPHUS. Nu dat de typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus La Royale Louise Marie, te verkrijgen bij O. Taeymanb-Druck, 8, Groote Merkt, Aalst Gestolen. Ten nadeele van Van Wesemael Clemence, Geerardsbergsche Steenweg, 224, zijn Zaterdag nacht, 8 vette konijnen gestolen, hebbende eene waarde van 3o franken. Men zoekt de die ven op. Vaste Cihils verbetert sauzen en spijzen. Groot Bréderodestr. Brussel. Valsche munt. Ten laBte van tot heden onbekende vreemdelingen is pro ces-verbaal opgesteld wegens uitgift van valsch geld. Die kerels hebben hun oneer lijk stieltje uitgeoefend bij Mad. Minnaert, Korte Zoutstraat. DE ONTSTEKING van het tand- vleesch, de slechte adem, het bederf der tanden worden radicaal genezen door 't ge bruik van het deeg - Pébéco het uitmun tend aangenaam en profijtig tandpoeder- insgclijks onontbeerlijk voor de rookera en voor dezen welke een gezonden zuiveren mond en een schoon tandgebit verlangen. Depot Apotheek Callebaut, Overdekte Botermarkt, te Aalst. Groote flesch fr.1,50 Erge feiten. Vervolgingen zijn ingespannen tegen een ouderling dezer stad, beticht van erge feiten op een i2jarig meisje. Door beloften van geld en suiker goed. lokte die kerel de meisjes bij zich om deze te bederven. Eindelijk is alles aan het licht gekomen en zal het gerecht handelen. Vechtpartij. Donderdag nacht hoorden policieagenten in eene herberg der Lange Ridderstraat, een ongemeen rumoer. Zij traden er binnen, doch een zekere L., leurder van beroep, van Roesselaere, dreigde te slagen met eenen tafelpikkel, De agent Kindermans kon hem met groote moeite ontwapenen en de dronken woestaard werd in den amigo opgesloten. ffigy Zie notarieele annoncen op bij- wnon-ooi °°'i dees nummer. Huis illereliie I*ecle, 54, Hui- devettersstraat, Brussel. Dijnsdag ic December 1908, en volgende dagen, groote te koopstelling van solden en occasies van winterartikels. Al de artikelen in 't algemeen zullen groote prijsverminderingen ondergaan. A. H. 83792. LEDE. Brand. Maandag avond, rond 6 uren, heeft een brand de woning vernield van Emiel D'haese, en toebehoo- rende aan M. Cipriaan Pilaet. Slechts weinig huisraad kon gered worden de ge- buren hadden moeite om de aanpalende huizen te vrijwaren. Appendicitis. Men ver mijdt de verstoptheid en al hare gevolgen (lever- en maagziek en, schele hoofdpijn, bloedopdrang appendicitis, enz.,) met zich het lichaam vrij en het bloed zuiver te hou den met de slijmverdrijvende Pil Walthéry, I fr. Eene doos is voldoende in een jaar. Diefstallen. Zondag avond, rond II uren, zijn dieven langs het dak in de woning van Theofiel Van derSchueren, in de Rossestraat, te Lede, gedrongen en heb ben uit eenen koffer op den zolder eene som van 70 fr. gestolen. De policie doet een onderzoek. zeep aller dames is de alleen echte StokpHar<lje8-Zeep van Bergmann C°, Radebeul, want deze alleen geeft een zacht rein gezicht, blozend, jeugdig uiterlijk, witte fluweel-zachte huid en schoone tint h 75 een. per stuk, ver krijgbaar bij M. Taeymans-Druck, hoek der Groote Merkt en Lange Zoutstraat, te Aalst. Uit den winkel van de kinderen Soetens, te Lede, zijn eene hoeveelheid worsten gestolen. Ook hij Serafien Haentjea werd eene hoeveelheid worsten gestolen. De dieven hadden een gat gemaakt in de traliën voor het vensier en de saucissen door het gat getrokken meteenen ijzerdraad. Vreesolijke kwelling. Foster's Zalf. Hoevele slapelooze nachten heeft het prikkelend, lastig en om zot wordend speen U doen doorbrengen Welke marteling veroorzaakt het U gedu rende den dag. Nochtans er bestaat een echt geneesmiddel. Lees Mr J. Van den Berghe, 146, Kervelatraat, te Gent, zegde ons den 17" September 1903 Sedert eenigen tijd leed ik aan in- en uitwendig speen, het deed mij danig veel lijden en veroorzaakte groote bloed verliezen, ik kon er bijna niet van slapen, ik raadpleegde eenen geneesheer, dien mij verschillige behandelingen voorschreef maar zonder beduidenden uitslag, alsdan hoorde ik spreken van de Foster's Zalf, verkocht te Aalst, bij Mr de Valkeneer, apotheker, en na eenige toepassingen voelde ik mij grcotelijks verlicht dank aan dit weldoe- nend middel was ik na weinige dagen gansch genezen voor zulk eenen spoedi- gen uitslag is het mijn plicht mijne dank baarheid te betuigen met dit onwaardeer baar middel zeer warm aan te bevelen aan allen, die aan eene huidaandoening lijden. In Juni 1908, bekende ons Mr Van den Berghe, nog 6inds bijna vijfjaar gebruikte ik uwe Foster's Zalf niet meer en noch tans bleef ik altijd genezen van het vreese- lijk speen, waaraan ik leed, thans ben ik zeer gezond en laat geene gelegenheid voor bij gaan zonder mijne erkentenis te betui gen met uwe Zalf aan te raden. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar temaken. Het speen, eczema en andere huidaandoe ningen veroorzaken eene vreeaelijke en teneerdrukkende kwelling, 'a Nachts wordt de slaap onderbroken, de zenuwen zijn aan houdend opgehitst. De Foster's Zalf stilt de prikkeling en ontsteking voortkomende van de huidziekte, onder welke vormen zij zich ook voordoet speen, eczema, bolvor mige waterpokken, winter aan handen en voeten en alle huidaandoeningen. De eerste toepassing verlicht altijd en eene doos is gewoonlijk voldoende om eene blijvende verlichting te bekomen. De Foster's Zalf is verkrijgbaar bij alle apothekers 3,50 fr. de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 50, Couden- bergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte Foster's Zalf en weiger alle na maaksels en onderschuivingen. D. A. ao. t ,P7Pr»c f steekt wel deze waar- a 1 heid in uw hoofd Indien gij hoest of lijdt aan valling, bronchiet, influenza of kinkhoest, en indien gij uwe borst niet bezorgt met borstsiroop Depratere te nemen, gij stelt u bloot aan eene ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk alle borstziek ten geneest dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. Heiligschendende kerkdiefstal te Velsicque.—Maandag nacht werd eene heiligBchende kerkdiefstal gepleegd te Vel- sique, welke gansch de streek in opschud ding heeft gebracht. Onbekend gebleven dieven zijn in den nacht in de sakristij gebroken en hebben alles geroofd wat waarde had. Het moet rond 2 uur van den morgend geweest zijn. Mejuffera Crombez, die in de nabijheid wonen hebben om dat uur een verdacht gerucht gehoord, doch daar dien dag het St-Ceciliafeest gevierd werd, wat tot laat in den nacht duurde, gaven de juffrouwen daar weinig acht op. Aan de sakristij zijn drie deuren, welke eene soort van portaal vormen. Van de buitendeur hebben de dieven het houten bekleedsel afgerukt, en hebben daarna het springslot kunnen naar binnen duwen, waardoor de deur geopend was. De tweede deur werd opengestampt van de derde deur werd het bovenpaneel uitgezaagd. Een der inbrekers moet door het gat gekropen zijn, en heeft het slotafgewrongen. In de sakristij stonden twee ingemetste brandkoffers boven elkander. De onderste werd opengekaptdoch daar lagen enkel archieven in. De bovenste bandkoffer werd daarna ook opengekapt, waarin eene soort tabernakel was ingemaakt, hetgeen even eens werd opengebroken. Daaruit stolen de schurken 2 kelken, eene ciborie, eene kleine remonstrancie, het vatje met de H. Olie, de wierookvaten, eene kroon en ketting van het O. L. Vrou wenbeeld. Uit eenen lessenaar stolen zij eene som van ongeveer 100 frank, welke aan ver schillige genootschappen behoorde. De H. Hostiën werden op eene tafel uit gegoten. Vijf kleine relikwieën werden teruggevonden de groote relikwiekas is mede gestolen alsmede eene groote Gods lamp. Het gestolene heeft eene waarde van ongeveer 3000 fr. Het was Dinsdag morgend om 51/2 uur, toen de gewezen koster M. De Vriendt, 80 jaar oud, in de kerk kwam, dat de diefkt&l vastgesteld werd. De opschudding was alge meen. De groote remonstrancie en de beste kelk werden in de pastorij bewaard en zijn dus niet gestolen. De gewone kelken stonden in de kerk, waar de dieven niet zijn binnen geweest. De eerw. heer onderpastoor De Witte moest naar Sottegem om H. Olie gun, om aan oenen stervende toe te dien»».

De Denderbode | 1908 | | pagina 2