Donderdag 5 December 1908 5 centiemen per nummer öS*1* Jaar 4108 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. BUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Goede slechte drukpers MOEDERHART! Drinkwater. DE DENDERBODE. Dit i)lad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van d© Putte-Goossen», Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE UJUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de ad verten tiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelal,8 December 1908 Het Hollandsche katholiek blad De Qroniger Courant deelde onlangs eon schrijven meê dat ook wel eens in Vlaanderen dient overwogen te worden: Waar de redactie van een blad steeds zooveel over anderen te zeggen heeft, mag zij zeker eene enkele maal over eigen huis en hof wel eens spreken. Wil willen beginnen met de pers in het algemeen, om met de katholieke pers te eindigen. Het kwaad door de pers veroorzaakt, heeft Paus Leo XIII gezegd is ontzettend. Zekere pers is tot eene laagte gezonken, die van diepe, zeer diepe ver dorvenheid getuigt. De pers draagt de gedachten van 't menschdom op hare vleugelen voort zij brengt ze onder ieders bereik. Het bederf, de godloochening kwam uit de hoogere standen, die gaven het voor beeld de lagere volgden. Consequent redeneerende zeiden deze is er geen God, dan zijn er ook geen aardsche meesters; zijn de Tien Geboden louter monschenwerk, dan lachen wij met de wetten, die de mach tigen der aarde maken, dan loochenen wij den eigendom; is er geen hemel na dit leven, dan zullen wij deze aarde tot een hemel maken. Zoo kwam by de lagere standen uit god loochening, loochening van het gezag voort zoo werden socialism en anar chism geboren. Dat alles is het gevolg van de slech te pers. Ook kinderen der Kerk werden slachtoffers. Strekt Frankrük niet tot bewijs Frankryk is geworden de ba kermat der vrijdenkerij. In Parijs alleen verschijnen 1800 dagbladen en tijdschriften, en nauwe lijks 100 dragen den katholieken stem pel, en dan nog met een oplaag, onbe duidend in vergelijking met die der andere bladen, waarvan meer dan de helft met al wat heilig is den spot dry- ven. Van alle dagbladen die in Frankrijk verschijnen, moeten 90 p. h. tot de ver derfelijke bladen gerekend worden. Is het wonder dat Frankrijk op den rand des afgronds moet geraken, dat zyn zedelijkheid kwijnt, dat het den dood nabij is De Katholieken moeten hunne pers tegenover de slechte plaatsen. «(o) ie Vb*volg. Dé dood van colonel Ferval verbrak eerst dit geluk, dat Eva vreeselijk zou uit boeten. Welke schrikkelijke uren bracht zij door, avonds te Le Havre aange komen 1 Hoe had zij den moed gehad hare kinderen te verlaten Voor een weinig goud week zij zoover uit, honderden, dui zenden mijlen tusschen haar en hare kin deren stellende. Thans verafschuwde zij haar zelve voor den droeven moed welke zij gehad had I Het was echter nog tijd van 's anderen daags zou zij terugkeeren naar het huis, waar men haar met open armen zou ont vangen. Maar bij het opkomen van den dag ver dwenen de visioenen van den nacht Men kwant de gravin berichten dat de stoomer in dè reede lag, gereed om het anker te lichten. Dadelijk stond zij op. Zij moest het offer ten einde brengen Vruchteloos zou zij dit afscheid aan hare teerbeminden niet opgelegd hebben en zij maakte vast besloten hare toebereidselen tot het ver trek. Zij leidde niemand mede ginder zou zij Margarita vinden, de dochter van Dolorès, die haar tot kamermeid strekte voor haar Wij hebben een tweevoudigen plicht te vervullende goede pers te steunen, de kwade te bestrijden. En toch het wordt, vooral onder deftige standen, meer en meer gewoonte, de zoogenaam de onzijdige bladen te steunen. Men treft ze aan bij steunpilaren der Kerk. ii Men zegtWy hebben ze noodig voor onze zaken, maar ook hunne huis- genooten, die geene zaken om handen hebben, zien die bladen dagelijks in. En allicht blijft er van het kwaad iets, soms veel hangen. Dat toch allen, die het wel meenen met godsdienst en vaderland, met orde en gezag, de katholieke pers steunen. Toonen zij niet ten halve katholiek te 'zyn, maar het met de verbreiding der goede en de bestrijding der slechte be ginselen ernstig te meenen. Want en hier borgen wy nog eenmaal het woord van wylen Paus Leo XIII het kwaad door de slechte pers veroorzaakt, is ont zettend. Goed zoo't Is volkomen de waar heid. Hoe velen treft men er niet aan die zich met de katholieke drukpers niet bekommeren, die uit het oog verliezen dat ze de algemeene katholieke belan gen verdedigt maar haar slechts kennen wanneer zij er persoonlijke diensten van verlangen!.. Het landsbestuur houdt zich tegen woordig yverig bezig met de kwestie van drinkwater voor 't lagere gedeelte van België, 't is ook een zaak van het grootste belang, aangezien de spoedige aangroei der bevolking in deze streken, doch het is even een zeer lastige taak te voldoen aan de gezondheidsleer, aan de technische uitvoering en de geldelijke aangelegenheden. De Ardennen, en in 't algemeen het hoogere- en middel-België beschikken over een overvloed van drinkbare wa teren, welke men naar neder-België zou kunnen afleiden, zooals reeds de private wedergemeentelyke maatschappij het gedaan heeft voor belangryke steden zy beschikt hedendaags over het mee- rendeel der waterbronnen van de Ar dennen, maar hare verplichtingen zyn ook zeer uitgebreid on worden van dag tot dag gewichtiger, want zy heeft zich verbonden een bepaalde hoeveelheid water te leveren per inwoner hare voorzorgsmaatregelen bewijzen do mo gelijkheid van een tekort aan water in de Ardennen om de Vlaamsche gewes ten te bevoorraden alhoewel er aan de bronnen, die reeds afgeleid worden, vertrek het zou haar aangenaam wezen nog de diensten der trouwe negerin te ont vangen. Eene sloep aan de kaai gemeerd, bracht Eva tot aan het vaartuig. Een half uur later, op de brug gezeten, zag zij de kusten van Frankrijk voor haar oog ver dwijnen. Meer en meer naderde Eva het eiland, waar hare jeugd was doorgebracht. Wat raakte haar het geboorteoord Dik wijle heeft men gezegd dat het ware vader land datgene is waar zij wonen, die wij beminnen en liefhebben. Op de boot Flamboyante bevonden zich verscheidene kreolen, welke met hiinne vrouw naar de colonies terugkeerden, maar de gravin hield zich aanhoudend terzijde zij vermeed met welkdanige groep in kennis te komen. Men kende hare geschiedenis en en eerbiedigde hare droefheid... Verscheidene tuBschengevallen vertraag den den overtocht, welke zoo vlug niet ge- sch edde langs de Havre dan langs Mar seille. Een aantal dagen later dan men verhoopt had, bereikte het schip de An tillen. Te St-Domingo was men reeds ongerust en vreesde men eene schipbreuk. Ook was het een gejuich toen het Fransch vaartuig in 't zicht kwam. Sloepen werden onmid dellijk te water gelaten en geleidden de opvarenden naar de aanlandingskaai. Toen Eva aan wal kwam. bemerkte zij haren neef Pablo d'Aranjuez. Zij had hem niet gezien sinds den dag dat zij St-Do- geen vermindering waar te nemen valt, mag men toch niet stellig rekenen op eene blij venden overvloed. Het bronwa ter uit de valleien van de Ardennen, der Bocqvallei en der Modave b. v., zyn vry bevonden van kwaadaardige ziektekie men en kunnen ook wel in dezen onbe- zoedelden staat naar neder-België afge leid worden, alhoewel een regelmatig onderzoek noodig blijft. Om op deze manier de lagere streken van drinkwater te voorzien, kan het Staatsbestuur niet heel werkdadig op treden, omdat, zooals we reeds zegden, de meeste bronnen door eene private maatschappy ingenomen zyn. Het valt bovendien niet te betwisten dat de onkosten, door die verre aflei ding, van het eene uiteinde des lands tot het andere, veroorzaakt, tamelijk hoog komen te staan. Een ander, veel eenvoudiger, water toevoer biedt zich gereedelijk aan, maar 't is eilaas de slechtste van al men kan het water der rivieren opvangen in ver- gaderputteu, het zuiveren en langs bui zen rondleidenAntwerpen heeft dit stelsel aangenomen en neemt zyn drink water uit do Nethe te Waelhem. Doch de deskundigen zyn beducht voor deze zuivering van een water dat voorzeker vuil en besmet is, omzeggeus op alle tijden van 't jaar de doorsypeling van het water door steengruis, door een dikke laag zand, door wierengewas, schijnt geene voldoende zekerheid op te leveren. Het vuil Nethewater van Waelhem echter komt to Antwerpen tamelijk rein aangevloeid, maar wat het zou zijn in tijden van besmettelijke ziekten langsheen de rivier die het wa ter levert, is, gelukkiglijk nog niet waargenomen Een derde oorsprong van drinkwater treffen wij aan in diepe boringen, waar door kunstmatige bronnen ontstaan. Op eene diepte van 100 tot 200 meters zou den er, in neder-Belgie, uitgestrekte waterlageu en watergangen bestaan, welke men door boringen kan genaken Brugge en Vilvoorden bezitten zulke geboorde putten. Gedurende eenige jaren reeds hebben de wetenschappelijke congressen deze kwesties aan hun dagorde gehad ge- neesheeren, ingenieurs, scheikundigen bestudeerden het goed en het kwaad van elk stelsel en beraadslaagden samen over de hoedanigheden van het drinkwater dat de verschillige bronnen aan de be volking van neder-België kunnen leve ren. Op het laatste wetenschappelijk congres, onlangs te Brussel was de meerderheid gunstig aan het stelsel der geboorde putten, om het wa ter van den ondergrond te benuttigen. De kwestie van het drinkwater is echter nog niet opgelost. mingo verliet. Dit vertrek had zeker huwe lijksontwerp verbroken dat de moeder van Pablo koesterde Eva wist het wel, voor eerst was zij een weinig verlegen, doch zij herstelde gauw en drukte haren neef warm in de hand ik verhoopte geenzins u op deze plaats aan te treffen. Lieve Eva. laat mij toe u zoo te noe men,ik beken dat ik bij zulk heet weder eenige verdienste heb maar ik ben ruim schoots vergoed vermits ik vastBtel dat gij welvarend zijt ik begon ongerust te wor den omdat het vaartuig zoolang wegbleei En... gij zijt alleen Zelfs niet vergezeld van een kamenier Ja ik ben gansch alleen, ik heb nie mand van mijn huis willen medeleiden, ik heb. op Margerita gerekend om mij te dienen. Ik denk dat gij zult teleurgesteld wezen, nicht God weet waar Margarita zich op dit uur verbergt Denkt gij de zaken onveranderd te vinden 1 Al de plaatsen zijn verbrand, de negers gevlucht.. Waarlijk 't Is bijgevolg slechter dan uw brief mij liet vermoeden De kreoolsche bezag hem met vlammend oog. Uwe Europeesche hervormers zijn dwaeerikken Zij begam eene groote fout met de slaven vrij te stellen, hebben wij geduld, wij zullen ze terug den dwang op leggen. en desnoods den doodMorgen zullen wij ons met de ernstige zaken be- kommoren, spreken wij voor het oogenblik Nieuwe bepalingen op de Hondepuilbanden en Medalies. De koninklijke besluiten van 11 Mei 1905 en 2 Juni 1908 zyn ingetrokken en vervangen door de navolgende bepalingen Artikel 1. Allo hond, zich bevin dende op den openbaren weg, in eene openbare plaats of op het land rondloo- pende, moet, te allen tyde, aan den hals medalie dragen waarop de naam der gemeente, éoor den eigenaar bewoond, en een volgnummer te lezen staan, ten einde alzoo toe te laten, bij middel van een register door de gemeente gehou den, den naam en het adres van den eigenaar weêr te vinden. De medalie wordt geleverd door het gemeentebestuur en moet gemaakt zijn volgens een der modellen door den Mi nister aangenomen. Art. 2. Onverminderd de verplich ting voorzien in artikel 1, moeten de houden toebeboorende aan rondzwervers of kermisgoochelaars te allen tyde ge muilband zyn of aan eene koord, riem of ketting gehouden worden. Art. 3. De verplichting waarby de honden de medalie moeten dragen, voorgeschreven in artikel 1, is niet toe passelijk op de jachthonden, wanneer zij in dicht bewassen plaatsen op jacht zyD, op voorwaarde dat zy een hyzonder onderscheidingsmerk dragen dat geen twyfel omtrent den naam van hun eige naar overlaat. Art. 4. De eigenaar van allen ra- zenden houd, of van een hond die ver dachte keuleekeus geeft van razernij, moet het dier opsluiten en het geval on- middelijk kenbaar maken aan den bur gemeester der gemeente. Wanneer een geval van razernij of een twijfelachtig geval haar wordt be kend gemaakt, moet de plaatselijke policie onmiddellyk ervan een aange nomen veearts berichten en overgaan tot een onderzoek om vast te stellen of andere dieren besmet werden, 't is te zeggen, zich in zulken toestand bevinden dat de besmetting waarschijnlijk is. De aangenomen veearts, die een geval van razerny of een twijfelachtig geval vaststelt, moet aanstonds ervan den over wat aangenaams. Weet gij, nicht, dat gij uitstekend schoon zijt De bladen uit Frankrijk hebben ons den grooten bijval bericht die u in de Parijsche salons te beurt valt. Eva's wangen werden rood, zij was over de luftuigicgen mistevreden en scheen er scherts in op te merken. Had Pablo zekeren wrok over het mislukt huwelijk bewaard Om de ontwerpen zijner zuster kortaf te breken, had colonel Ferval zich inderdaad in Frankrijk gevestigd... Pablo had het slecht uitwerksel opge merkt dat zijne woorden hadden teweegge- brachi, en voegde er aanstonds bij Kom, nicht na zulke reiB, hebt gij rust noodig wij zullen morgen naar Gros- Mome vertrekken. Ik hsb voor u dezen nacht in het hotel Rochambeau bespro ken. En gemeenzaam den arm van Eva onder den zijne brengende, trok hij nu naar de verlichte stad, welke even als alle avonden in feest geweest was. Daar mengden zich Engelschen, Fran- Bchen, Spanjaards en Afrikaanders onder een, allen kwamen verstrooiing zoeken. De grootste geestdrift heerschte zoo op de voet paden der lanen als aan de tafels der koffie- hnizen. Pablo en Eva bereikten het hotel. Pablo, vroeg de gravin, denkt gij dat mijne zaken mij hier lang zullen weer houden Gij zijt zoo haastig ons te verlaten burgemeester en den toezlchterreearti der Regeering verwittigen. Art. 5. Alle dier welk verdachte kenteekens van razerny vertoont, zal opgesloten worden door de zorgen en onder de bewaking der plaatselyke po licie, tot dat de aangenomen veearts, door den burgemeester geroepen, ervan het loslaten toelaat. Het zal ter plaats gedood worden, wanneer men het niet kan vangen of dat hierby gevaar bestaat. Alle dier als razend erkend zal ter stond gedood worden, evenals alle dier dat met een razenden hond in aanraking kwam. Art. 6. Zoodra een geval van razer nij of een verdacht geval in eene go- meent e vastgesteld wordt, brengt de burgemeester dit ter kennis zyner inge zetenen by middel van plakbrieven. Hij verwittigt terzelfdertyd ervan, en door de snelste berichtgeving, de burge meesters der gemeenten, gelegou in een omtrek van tien kilometers, te rekenen van het centrum der gemeente, alsook den gouverneur der provincie. De alzoo berichte burgemeesters der naburige gemeenten doon, bij dringend heid en bij middel van plakkaten, we ten dat de razerny in zulke gemeente vastgesteld werd. Wanneer de omtrek vsn tien kilome ters gemeeöten begrijpt van naburige provinciën, geeft de gouverneur aan zyne belanghebbende collegas kennis van het bekend gemaakt hevel, Art. 7. Te rekenen van het oogen blik der aanplakking.mag geen hond in de gemeenten, bedoeld in artikel op straat gevonden worden, noch in een» openbare plaats, noch in het veld ronff- loopende, zoo hy niet voorzien is van den muilband, aan den halsband door eene sterke riem vastgemaakt. De muil hand moet van oen der modellen znn door een Minister aangenomen. Deze maatregel is verplichtend gedu rende drie maanden te rekenen van het laatste vastgesteld en bekend gemaakt geval van razerny of verdacht geval. De plakbrieven herhalen de termen der voorschriften in de twee bovenstaan de alinea's vermeld. Art. 8. De verplichting om een muilband te dragen is niet toepasselijk op de jachthonden noch op de herders honden gedurende den tjjd welke zy te dien einde benuttigd worden. Art. 9. De gouverneur dor provin cie is gemachtigd in de nalatigheid der burgemeesters te voorzien, voor wat de overmaking betreft der berichten aan de 't Is niet heel vleiend voor uwe landge- nooten I Het is moeilijk een bepaald ant woord op deze vraag te geven. Men aal handelen om best. Uw zaakgelastigde, Mer- cutio, welke ik verwittigd heb. zal u zonder verwijl verslag geven overmorgen avond zijn wij in mijne woning. Intusschentijd, tracht dezen nacht wel te slapen gij weet dat de overtocht van den berg pijnlijk en, als ik mij niet bedrieg, morgen zal de hitte nog erger zijn. Op deze woorden, kuste hij eerbiedig de hand van Eva en terwijl men Mad. de Me- rinville naar het haar bestemde vertrek leidde, trok hij met tragen stap langs de druk bezochte straat. O, gij zijt wel de waardige dochter van dien ouden hoovaardige, die mij niet goed genoeg oordeelde zijnen schoonzoon te worden. Ik vergeet den slag niet welke men mij vijfjaren geleden toebracht, en mijns ontgoocheling als ik dit fortuin welke ik dacht reeds in mijne handen te hebben tot een ander zag overgaan. Voor dien mede dinger moet Eva innige genegenheid heb ben te oordeelen naar den spoed welke wij heeft om naar Frankrijk terug te gaan. O wist mijne schoone nicht wat haar ts wachten staat 1 De wraak is een gerecht dat koud mag opgediend worden, en van mijnentwege verdaagd, zal zij niet min schrikkelijker Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1