Zondag 6 December 1908 5 centiemen per nummer 65rte Jaar 4109 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Militaire kwestie. Kamer van Volks vertegenwoordigers. Eene redevoering van M. Woeste. Leest en verspreidt De Denderbode Zondagrust. -Ouderdomspensioenen. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit olad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CU1QUB «UliH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, tt December 1908 De voornaamste bewijsvoering onzer militaristen om de noodzakelijkheid van de vergrooting der getalsterkte van ons leger voor te staan, is dat wij, Bolgen, niet zouden instaat zyn om, desnoods, ons grondgebied te verdedigen indien wij door Frankrijk of Duitschland moesten aangevallen worden of ook nog moest er oorlog tusschen de twee hooger bedoelde landen uitbreken... Ons land, België, veroveren daar zouden voorzeker onze twee machtige naburen meer dan een dag over na denken eer zy er zouden toe overgaan. Maar ingeval van oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland en dat hun oorlogsplan den weg langs België aan- wyst, hoe zullen wij, kleine mogend heid, al hadden wy 180,000 man onder de wapens, het dan aan boord leggen om een dier machtige legers, indien het er mordicus maar door wilt, van onze grenzen te houden?... De maasforten en dezen in 't Luiksche zullen den doortocht beletten, antwoordt men. Aangenomen dat zy er zouden in sla gen, 't gene te betwijfelen valt, zou er dan geene weêrwraak te vreezen zijn Zou het dan geen oorlog zijn tus schen 't indringend land en België tus schen 't Fransche of 't Duitsche leger en 't Belgische leger En dan wat al onheil, wat al wee voor de bewoners der landstreek waar do veldslagen zouden geleverd wor den Hoeveel jongelingen die ook iemands kinders zijn, zouden er weggemaaid worden door 't vuur en 't zweerd En hoeveel millioeneD en raillioenen zouden er aan verspild worden die wij Belgen van overal zouden in te staan hebben in rechtstreeksche of onrecht streek sche belastingen Maar mogen wij ons dan nimmer be trouwen op de waarborg onzer onzijdig heid en onafhankelijkheid door de groote mogendheden welke ons omrin gen door tractaten plechtig bekrach tigd Indien die waarborg nimmer bestaat, ja, als men ons aan ons lot zou over laten, hoe zou ons kleine leger in ver houding van dit van den vyand, zich met welgelukken van zijne taak kwij ten Overrompeld en uiteengeslagen, zie daar Zoo verre, hopen wij, zal het nooit komen, Onze militaristen,in overgroote meer derheid liberalen, zijn nooit verzadigd. Geeft ze heden eene koe, morgen vragen ze een peerd en dit wel na herhaaldelijk te hebben verklaard dat eene koe hun ten uiterste zal bevredigen, enz. Wy besluiten. De eischen onzer mili taristen worden altyd grooter om groo- ter. Zy droomeu gedurig van België als eene krygsmogendheid te doen optre den alle man soldaat 't gene voor ons landeken met zijne gewaarborgde onzij digheid en onafhankelijkheid,eene groo te dwaasheid wezen zou. Heeft, België, een groot leger noodig? Neen het bestaande schynt ons vol doende. De plaatavervangiug wy staan ze voor en waarom Vooreerst omdat zy in 't katholiek program blijft aangeschreven. Welke onzedelijkheid bestaat er in de plaatsvervanging Ziet men niet dagelijks dat den eene ▼oor den andere dienst doet De plaatsvervanging is eene bron van winst voor de mindere standen en 't is dikwerf het middel om zynen maat- schappelijken toestand te verbeteren, om een sport hooger te klimmen in de samenleving... En zoo zouden wij een gezin in eene onzer naburige gemeenten kunnen aanwijzen, die, dank aan een der zonen welke als plaatsvervanger optrad, nu heden van kleine boer, groo- tere landbouwer is geworden.... De 1600 franks premie werden goed be steed.... De afschaffing der plaatsvervanging zou hoogst achadelijk zynjvoor de land- koivatl'WkiM «nWtMilltd»». Hoeveel landbouwers telt men niet, die stuiver voor stuiver, oordje voor oordje sparen om een plaatsvervanger aan hunnen zoon te bezorgen En waarom doen ze dat Om hunnen zoon thuis te houden die hun behulpzaam moet zijn by het laud- bouwwerk daar het heden op den buiten schiers onmogelijk is geworden land- bouwwerklieden te vinden... 't Zyn de werkende standen die 't meest door de afschaffing der plaats vervanging zouden geslagen worden, want meer dan 80 ten honderd van dezen die zich doen vervangen behooren tot de klas der landbouwers, ambachts lieden, enz. Wy herhalen het dus de afschaffing der plaatsvervanging ware, volgens ons, noodlottig voor tal van lieden. Wij blijven voorstaander van het vrijwilligers leger, het niemand ge dwongen soldaat 't welk ons, indien de wet van 1902,op de legeraanwerving loyaal wordt uitgevoerd, er ons ein delijk toe brengen moet. Het is onbetwistbaar dat de eerlijke proef, die, naar belofte van den heer Minister van oorlog in 1902, zou ge nomen worden, niet eerlyk is geweest. Dit werd door verschillige kamerleden bewezen en Woensdag 11. nog eens door M. Hoyois. De achtbare VoIksvertegen woordiger voor Doornijk bewees dat verre van failliet te zijn gegaan, het vrywilligersschap uitslagen heeft opge leverd die men in 1902 zelfs niet durfde voorzien. Onbetwistbaar is de wet van 1902 vatbaar voor de noodige verbeterende wyzigingen, om haar het noodige getal manschappen te doen geven. Doch voor de liberale militaristen is dat de kwestie niet, wat zy willen is de krijgslasten in bloed en geld ver zwaren, i. a. w., alle Belgen onderden ransel op den rug doen bukken Geene verzwaring dus der krijgs lasten en Leve het vrijwilligers leger I Voor de oude Werklieden, Wanneer de sectiën voor de bespre king der begrootiug voor 1909 over veertien dagen vergaderden, werd het voorzitterschap der 5* afdeeling aan onzen achtbaren Volksvertegenwoordi ger M. De Saedeleer toevertrouwd. De heer Schollaert, hoofd van liet Ministerie was lid dezer afdeeling. M. Do Sadeleer Dam het woord om te bewijzen dat het noodzakelijk en billyk was de wet van 1900 op de pensioenen te wijzigen en aan duizende werklieden, geboren in de jaren 1843, 1844 en 1845, die verwaar loosd hadden de storting van 18 franken te doen en zoo van alle recht vervallen waren, tot het pensioen een nieuw ter mijn te verleenen om de storting te doen. Zijne aanspraak tot het hoofd der regee ring gericht, werd eenparig toegejuicht. De heer Schollaert beloofde dat het Mi nisterie in 't kort eeD wetsontwerp zoude neerleggen. Deze belofte is ge houden. Deze week heeft de regeering reeds de nieuwe wet op het bureel der Kamer neergelegd. Een termijn van drie nieuwe jaren werd aan de belang hebbende toegekend. Ziehier de tweede bepalingen van 't nieuw wetsontwerp i Eerste artikel. In afwijking van art. 48 der wet van 16 Maart 1865 wordt de algemeene Lyfrentkas gemachtigd tot en in het jaar 1911 de stortingen voor uitgestelde renten te ontvangen welke door personen geboren in 1843, 1844 en 1845 zullen gedaan worden, ten einde de jaarlyksche toelage van 65 franken te genieten voorzien bij art. 9, alinea 2 dor wet van 10 Mei 1900 nopens de ouderdomspensioenen. De ingenottre- ding der door deze stortingen verworven renten zal, op aanvraag der verzekerden kunnen uitgesteld worden tot dat zy den ouderdom van 68 jaar zullen bereikt hebben. Art. 2. De maatregelen tot uitvoe ring van deze wet zullen bij koninklyk besluit vastgesteld wordeD. Geen twyfel of de nieuwe wet zal zon* der uitstel gestemd worden. IJzeren weg Dendermonde-St-Nikolae 3, de overname door den Staat. Deze linie die eene lengte heeft van 21 kilometers werd gelegd in 1870 door eene bijzondere maatschappij en door haar bestuurd. De Staat had het recht ze over te nemen volgens den akt van concessie mits jaarlijks eene som van 128,000 fr. te betalen aan de maatschap pij gedurende de nog te loopen jaren van liet tijdperk der concessie dat in het begin van 59 jaar was. Sedert lang werd de overname door den Staat, door de bevolking van Vlaanderen gevraagd om zoo verbeteringen van allen aard te bekomen in den exploitatiedienst en de betrekkingen met het land van Waas te vergemakkelijken. Het neerleggen van het wetsontwerp der overname werd algemeen goedgekeurd. Dat geschiedde in den buitengewonen zittijd van den zomer. Het werd door de Kamer ver zonden tot eene bijzondere commissie voorgezeten door onzen achtbaren Volks vertegenwoordiger M. De Sadeleer. M. Raemdonck, Volksvertegenwoordiger van St-Nikolaas werd tot verslaggever benoemd. Do commissie na verschillige zittingen gehouden te hebben komt haar verslag neer te leggen. Zij heeft alle noodige inlichtingen gevraagd aan de regeeriDg aangaande talrijke punten. De rechten der obligatarissen zullen geeerbiedigd worden. Een groot deel van het verslag is toegewijd aan de be langen der werklieden nu in dienst op dc linie. De commissie na vele onder handelingen met de regeering heeft de verzekering bekomen dat zij in dienst zullen behouden worden en dat hun lot zoude verbeterd worden. De zelfde verklaring is bekomen voor de bedienden der linie. De commissie dringt ook aan opdat alle treinen zouden inkomen in de bijzonderste statie van St-Nikolaas opdat men er eene nieuwe statie zoude bouwen en opdat de werk huizen van den ijzeren weg er zouden behouden worden. De commissie heeft het wetsontwerp eenparig goedgekeurd. Volgens de overeenkomst gesloten met de maatschappij moet het wetsontwerp voor 31 December toekomende door de Kamer gestemd worden. Begrooting van Oorlog voor 1909. Do middensectie gelast met het onder zoek dezer begrooting, heeft deze weok hare eerste zitting gehouden. Op voor stel van den heer De Saedeleer heeft zy eenparig besloten alle beraadslaging wegens de herinrichting van het leger van kant te zetten ingezien het debat dat nu over die zaak in de Kamer plaats heeft. Het is te meer noodig, zegde de redenaar, zoo te handelen daar Generaal Hollebaut gezegd heeft in zijnen per soonlijken naam te spreken en dat M. Schollaert. hoofd der regeeriug, zich voorbehouden heeft in naam van het Ministerie het woord te nemen om de inzichten van het Ministerie te doen kennen. Het voorstel van M. Do Saede leer is eenparig aanvaard. De midden sectie heeft zich dus uitsluitelijk bozig gehouden met het onderzoek der talrijke opmerkingen gedaan in de sectiën van bestuurlijken aard. Zy heeft eene reeks vragen gericht tot den Minister van Oorlog onder andere nopens liet toe zicht van den leveranciëndienst, (inten dance militaire). Wij hebben in ons nummer van Don derdag 11. reeds een en ander meêge- deeld over het feest der jeugd welk Zondag 11., te Luik plaatsgreep. Zondag 11. werd de nieuwe vlag der Luiksche Katholieke Jongelingen plech- tig gewyd onder de Mis ter St-Chris- toffelkerk. Verder stoet door de straten, alge meene vergadering ten lokale der Katholieke Studenten, feestmaal voor- Eezeten door Mgr. Rutten, Bisschop van uik aan 't welk 350 dischgenooten plaats namen, onder de welke men meest al de gezaghebbendo mannen der Luiksche Katholieke Party telde. Om 4 uren trad de heer Woeste de feestzaal binnen, begroet door een luid ruchtige ovatie. Na de gebruikelijke pleegvormen, nam onze achtbare Volksvertegenwoor diger het woord en sprak eene rede voering uit die vooral handelde over 't werk der katholieke scholen. Onmogelijk deze redevoering in haar geheel meê te deelen en wy moeten ons dus bepalen bij de grondgedachten, waarop wij de ernstige aandacht onzer ers inroepen Er zyn, zegde de heer Woeste, ge lukkige uren in dit leven, maar er is geen enkel leven dat geheel gelukkig is, vooral niet in de politiek. Luik heeft grond verloren het socia lism heeft er vooruitgang gedaan men behoeft redmiddelen tegen dezen toe stand te zoeken. Wy, katholieken, doen kostbare aan winsten in de burgerij, maar wij gaan achteruit bij het volk. Welk is het redmiddel Het zijn de werken Er zijn te Luik talrijke bloeiende werken, ik weet liet maar men heeft te weinig het werk der katholieke scholen aangemoedigd. Indien de menschen geene kristene opvoeding ontvangen hebben, brengen do maatschappelijke werken niet al do vruchten voort welke men er kan van verwachten. De werkman die wil vooruitkomen, meent dat hy, om te gelukken, alles moet het onderste boven werpen. Waarom meent hy dat Omdat hy niet godsdienstig is gevormd. Wij hebben werk lieden-syndikaten gesticht, maar de syndikaten zyn maar goed als ze wel bestuurd zijn, en het zaad door de syndikaten uitgeworpen, kan maar ontkiemen en opschieten als het valt in goeden grond, bereid door de godsdienstige opvoeding. Ziedaar waarom wij aandringen op de ontwikkeling van het katholiek on derwijs. Men zal zeggen ge spreekt van niets anders, 't Is waar, maar de school is het eerste en noodzakelijkste werk. altijd jong en altijd nieuw omdat er altyd kin deren zullen zijn. Onze tegenstrevers willen de school bemeesteren. Wij hebben het gezien in Duitschland de strijd gaat voort in Engeland ;in Frankrijk zijn onze tegen strevers gelukt. Zij zijn begonnen met het verplichtend onderwijs in te voeren met de medehulp van sommige katho lieken. Want ge weet het, er zijn katho lieken wier rol het is zich te laten fop pen. (Gelach.) De katholieken sedert zij aan het be wind gekomen zijn, hebben op school gebied gedaan wat zij konden. Voorzeker zijn de offlcieele scholen slecht in sommige groote centers maar benevens de ongeloovige ouders, heeft men ook deoologieke ouders, die mee- nen dat het genoeg is als het kind zijnen catechismus geleerd heeft voor de eerste communie en dat het dan niets meer be hoeft bij te leeren. Het machtigste middel is de goede school. Waarom, zegt men, gaat de Staat uit de school niet. Waarom geene gelijke hulpgelden geven Dat vooruitzetten is iets, dat ver wezenlijken is wat anders. Er zijn scholen noodig voor degenen die onze denkwijze niet deelen. De gelijkheid der hulpgelden van den Staat Die wensch is vervuld Voor den Slaat zijn onder opzicht van onderwijs alle scholen gelijk. Men vraagt dat de provinciën en de gemeenten zouden verplicht worden de katholieke scholen hulpgelden te geven. Dat zou gelijk staan met nieuwe lasten te leggen. Ik stel de vraag Een kristene plicht staat op het spel dezo is katholieke scholen te stichten door gedurige en ieverige pogingen. Wie betwist den grooten invloed van het onderwijs op de jeugd Hij is aanzienlijk en zal meer en meer aanzienlijk worden. Hoe ver staat het met het katholiek onderwijs in de provincie Luik Het zou mij genoegen doen kon ik niets anders spreken dan lof! Maaronder opzicht van katholiek onderwijs staat dc provincie Luik aau het staartje van België. Men moet dus niet verwonderd zijn bij de kiezingen achteruitgang vast te stellen. Wil men daarin verhelpen men moet katholieke scholen stichten voor kin deren en voor volwassenen. Op rijpen leeftijd is de werkman soms ten prooi aan armoede, daarom moet men hem bezoeken en ondersteunen. Daarvoor is geld noodig. Er zijn ook katholieke werklieden. Van hen vraag ik enkel propagandewerk. Een werk man heeft altijd meer invloed op eenen werkgezel dan een burger. Elkeen zou zijne begrooting van goede werken moeten hebben en daarop zou de gift voor het katholiek onderwijs moeten voorkomen. Op die manier zal men het doel bereiken. Door vele middelen, onbeduidend in schijn, maar belangrijk door hun groot getal, kan men de katholieke scholen ter hulp komen. Wat ik aanbeveel is vervat in een woord Werken Toejuichingen en ovatie). Mgr. Rutten, Bisschop, dankte vurig den heer Woeste over zijn machtig en opwekkend woord. Wie een abonnement neemt voor 1909 zal liet blad gratia ontvangen, van beden af tot Nieuwjaar. Voorwaarden aan 't boofd van't blad. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 6 December 1908, M. Van Gaelenberg, Leopoldstraat. Zooals wy hooger gemeld hebben heeft Minister Hubert een wetsontwerp in de Kamer neêrgelegd ten voordeele van de personen geboren in 1843,1844 en 1845, die dus in 1909,1910 en 1911, den ouder dom van 65 jaren zullen bereikt hebben en recht zullen hebben op het ouder domspensioen indien zij zich in de ver- eischte voorwaarden bevinden. De wet van 1900 op de ouderdomspen sioenen bepaalt dat de personen geboren in 1843, 1844 en 1845, eene som van 18 frank moesten storten, om hunne rech ten op het ouderdomspensioen te kunnen doen gelden. Die 18 fr. mochten niet in eens gestort worden; ze moesten gestort worden in drie verschillige jaren en elke storting mocht niet minder zijn dnn 3 fr.inks Die konditiën warau uiel al ta ïaaei- lijk om vervulleD; men kon by voor beeld drie jaren 6 fr. storten per jaar, hetgeen iets meer is dan 10 centiemen per week. Niettemin zyn er vele menschen welke die stortingen niet gedaan hebben. Sommigen hebben gezegdwie weet of ik wel 65 jaren oud zal worden; anderen waren niet genoegzaam inge licht, nog anderen dachten niet dat zy het pensioen zouden verlangd hebben en eindelijk een groot getal hebben het middel niet gevonden om zes frank per jaar, gedurende 3 jaar, weg te leggen om de stortingen te doen. Intusschen is do tyd snel vervlogen en nu zijn er velen van de jaren 1843, 1844 en 1845 die het pensioen zouden begee- ren en het beklagen de vereischte stor tingen niet gedaan te hebben. Het is voor die menschen dat het nieuw wetsontwerp is neergelegd en er is geen twijfel of het zal gestemd worden zonder den minsten tegenstand. De belanghebbenden zullen opnieuw drie jaren tyd krijgen om de voorge- schrevene stortingen te doen en recht op pensioen te verkrijgen. Men zal echter geen pensioen krijgen eer men gestort heeft. Degenen die in 1843 geboren zijn zul len denkelijk de 18 fr. mogen storten in éénmaal om seffens van het pensioen te genieten. Maar ditmaal niet meer te lanterfan ten storten is de boodschap Velen welstellende lieden denken dat zij, wanneer zij do vereischte 18 franks hebben gestort, verzekerd zijn van het onderdomsponsioen van 65 franks te ge nieten. Zij welke de 18 franks hebben gestort moeten al de vereischte voorwaarden vereenigen, 't is te zeggen, werkman zijn of het geweest zijn en 't voornaam ste van al in nood verkeeren, 't is te zeggen, te kort hebben of min of meer gebrek lijden. Neringdoenerg. In een werk van den heer Bidegain, een gewe zen vrijmetselaar, die verledene jaar, tot groote woede der helsche secte, een weinig licht wierp over hetgeen in de krochten der vrijmetselarij gebeurt ter bevecht ing van andersdenkenden en bijzonderlijk der Katholioken, lezen wy Wee den kleinen handelaar, den o kleinen nijveraar, die te openlyk den kandidaat der loge durft bestrijden I Gestraft zal hij worden voor deze ver- metelheid. Zonderlinge geruchten, zullen weldra over hem in omloop komen; die geruchten zullen aau- groeien, voor velen zullen zy waar- heden worden. Er zullen hem hinder* lagen gespannen worden, en dikwijls zoo hy niet veel wilskracht en on- versaagdheid bezit zal ondergang, zelfs oneer het gevolg zijn van die som- bere kuiperijen, waarvan het slacht- offer omtrent nooit de aanleggers of de uitvoerders kan ontdekken. Zoo handelen de vrijmetselaars de gcusche liberalen. In vele steden bestaat er in de logie, en waarachijnelyk hier ook te Aalst, een zwarte lijst waarop vele katholieke neringdoeners aange schreven staan. Nu, M. Bidegain moet het weten want de spreuk zegtWie in den kousenwinkel huist weet van wanten... Het is niet toegelaten de dooden te bedriegen in hunnen billijken wil. De dooden hebben rechten in de samenle ving, zoowel als de levenden, want die samenleving waarvan do levenden ge nieten, 't zyn de dooden die ze gemaakt hebben, on wy ontvangen maar hunne erfenis op voorwaarde dat wij hun tes tament uitvoeren. Tainb. Ecu diploma.Gezel Camiel Huysmans komt een diploma af te leveren aan de drukkers van Recht en Vrijheid "^•aanlje onz. A iLtcische roode leepe- rikken der Saskaai. Gezel Huysmans somt in zyn diploma tal van drukfeilen op alsook enkele ver geten regels. Dat komt ervan, zegt gezel Huyam&na, als men geen drukproef zendt, 't is te zeg gen, op eigen vleugels vliegt. Geen boekdrukker is van drukfeilen vry, het andors beweren ware te dom j doch waar wordt over geklaagd is maar al te grof. En dit soortje boekdrukkers zijn het die de Aalsterscbe kiezerslijsten zouden moeten drukken 'tZou wat propers zjjn Kandidaten-vrij willl- gor». Het Staatsblad van 26 Novem ber kondigt een besluit af, waaruit wy twee volgende artikels aanhalen De kandidaten-vrijwilligers, die om reden van lichamelijke ongeschiktheid, niet aan genomen zyn geworden, of wier dienstver bintenis door den minister van Oorlog is verbroken geworden, hebben het recht, alsook hunne ouders of hun voogd, zich te beroepen op den herzieniugsraad der pro vinciën, op welker grondgebied zy hun woonverblijf hebben. Ingeval de kandidaat-vrijwilliger door den herzieningsraad aangenomen wordt, blijft de militaire overheid alleen bevoegd bet wapen aan te duiden, tot hetwelk de vrijwilliger zal aangewezen worden, vol gens zyne algemeene geschiktheid, en zonder dat hij kunnen aangeduid worden tot een regiment welk van zyne keus niet zoude zijn. PLAATSVERVANGERS. Wilt ge weten wat die jongelingen zyn, welke soldat worden om de premie van 1600 fr. te winnen. Mannen die zich onbekwaam en - onwaardig gevoelen mensch te - zijn. Zoo schryft Le Peuple en de roode leeperikken nemen het over. De socialisten staan den algemeenen soldatendienst voor en dan zouden al dezen die nu onbekwaam en onweerdig mensch te zyn, zeker goede soldaten zyn Geeft ze nen spek dat ze lekken t

De Denderbode | 1908 | | pagina 1