Zondag 13 December 1908 5 centiemen per nummer 65"e Jaar 4111 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Sociale kwaal. Leest en verspreidt De Denderbode GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Zedelijk verval van Frankrijk. De belangrijkheid van den landbouw. Pensioen. Voorstel. Ouderdomspensioenen. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit ülad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van de Putte-Gooeaene, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUiytE «Dun. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acooord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelal, IS December 1908 Wat op onze dagende socialekwestie kenschetst, is onbetwistbaar de altijd toenemende spanning vooral in 't Wa lenland en in de groote centrums, tus- 8cheu de werkgevers of patroons en de werklieden. Geen maand, geen week bijna gaat voorbij of men hoort van werkstakin gen, meetings, oproer met hunnen nasleep van armoede, ellende en lijden. Zelfs de voorspoedigste, de rijkste landen ja daar waar de vredelievend- ste bevolkingen aangetroffen worden, blijven er niet van bevrijd. Overal is die spanning ingedrongen tusschen meester en werkman. Het socialism is or tusschen gokomen om die dwalingen meer en meer te be gunstigen, de driften aan te vuren en zelfs aan den werkman het wapen in de hand te stoppen om zijne eischen af te dwingen. En de werkgevers, de meesters heb ben niet kunnen of willen toegeven en van daar weêrstand van beider zijde of oorlog. Wat is de oorzaak van dien toestand Onbetwistbaar de valsche begrippen die sommige werkgevers, meest libera len, en do door de roode menners opge ruide werklieden tegen elkander hebben opgevat. De werkgever aangedreven door winstbejag, door geldzucht of hoogmoed, heeft uit 't oog verloren dat de werkman zoo wel als hij het beeld en de gelijke nis is van God. Geen wonder want vele liberalen ge- looven in God niet. Hij wil niet aannemen dat de werk man hem een broeder is in Jesus- Christus, bestemd om met hem het eeuwig leven hierna te deelen. Geen wonder ook want vele liberalen gelooven niet in 't eeuwig leven hierna volgens hen is na de dood alles dood. Hij vergeet dat de werkman en zijn huisgezin ook leven moeten. Hij heeft den werkman in zijnen dienst aanveerd als een werktuig met het doel er het meest mogelijke voordeel uit te trekken met het minimum van onkos ten, alle gelegenheid te baat nemende om den arbied te vorzwaren, te verlen gen en tevens het loon te doen dalen. En de gevolgen Eene vreeselijke tegenwerking is daaruit voortgesproten; vele werklieden hebben die dwingelandij misschien lan gen tijd verduurd... Het gevoel van eigenwaarde welde in den boezem dezer werklieden eindelyk op zjj wilden hot juk afschudden en dwongen den werkgever tot billijker en rechtveerdiger arbeidsvoorwaarden. Uit vrees van stilstand of werkeloos heid gaf de werkgever toe. Nu, eens dat do werkman het middel had zien slagen, dan is de bekoring in hem gekomen om het onverpoosd in werking te stellen. De socialistische menners bemoeiden er zich meê en begonnen met bij hen de hebzucht en luiaardij aan te vuren te vens niet nalatende van alle godsdienstig gevoel uit het hart te rukken... De roode aanhitsers hebben den werk gever aan de werklieden voorgesteld als eene melkkoe die nooit droog vallen kan en altijd hoogor om hooger klom men zijne eischen, zonder zich om 't minst met de recktveerdigheid te be kreunen... De wraak in 't hart van den werk man ontstoken, heeft hy dan, wanneer hy het kon, den werkgever benadeeligd, 't zjj door zorgeloosheid, 't zy door^ge heime verkorting van de werkuren, 'tzij door vrijwillige schade ja zelfs door diefstal... Het geeischte loon dat noodzakelijk is om hij en dezynen te kunnen leven,doen velen, zeer velen dienen om hunne slem- pernijen te voldoen en het aan de over- drevene mode- of pronkzucht van vrouw en dóchters te verspillen... Vele werklieden hebben aan de socia listische opruiers gehoor geleend en samen gespannen tegen hun meester om hem ten gronde te ruïneren, en ze be merkten niet dat zij voor hen zei ven een put aan 't delven waren... Maar ze waren verblind daar broe derlijke liefde, de christene princiepen, de verduldigheid uit hunne ziel was go- banncD om er in hunne plaats haat, goddoloosheid, bedrog, hoogmoed cn wraak te vestigen. En de remedie tegen die kwaal Wij donken, en velen denken gelijk wij, dat de redding te vinden is in de heropbeuring van de godsdienstige princiepen, en in eene godsdienstige levenswijze. De leerstelsels der R. C. Kerk zijn zoo stellig als eenvoudig. De H. Paulus schrijft ze voor wan neer hij ons zegt Arbeiders gehoorzaamt aan uwe i meesters, niet onder zijn oog om hen te behagen,maar in de eenvoudigheid des harten, inde vreeze Gods. Wat gij ook doet, volbrengt het gaarne, als deed gij het voor God, niet voor de menschen en God zal het u loonen hij die onrechtvecrdig handelt zal de slraf van zijn bodrog niet ontgaan, want God maakt geen onderscheid tusschen armen en rijken. En gij, werkgevers, eischt van uwe werklieden slechts wal recht en billijk isverschaft hun het loon dat in de streek die gij bewoont betaald wordtoverlaadt hen niet met al te zwaren arbeid woest minzaam en meodoogend ten hunnen opzichte gedenkt dat gij ook oen Meester hebt in den hemel aan Den Welken gy d eene strenge rekening zult te geven hebben, en welke zal handelen gelijk gij met uwe werklieden zult gehan- deld hebben. Ziedaar het redmiddel Academie der zedelyke en politieke Wetenschappon zich hierover uitdrukt* op een congres, gehouden te Parijs in Mei 11. Van jaar tot jaar verergert de toestand, daar er nu meer Franschen sterven dan er goboren worden. Indien men blind blijft, is onze gezegende bodem van Frankrijk bestemd om door vreem den ingenomen en verdeeld le worden. Ons land ontvolkt, terwijl rond ons andere volkeren gedurig in getalsterkte aangroeien, 't Is leven of dood voor ons en, indien er nog redding mogelyk is, moeten alle middelen, groote en kleine, ingespannen worden en moet iedereen het zijne bijbrengen om Frankryk de rampvolle helling, waarop het zich bevindt, te doen verlaten. De vrymctselary is heel en gansch meester in Frankrijk dat land is haar land geworden en 't is daarom dat alle liberale organen, groote en kleine, met geestdrift er over spreken. Hun vurigste wensch is België in een klein Frank rijk te herschapen. Verleden week is volop spraak ge weest van den overgrooten rijkdom van Frankryk. Oordeelt dat land bezit 200 milliarden meer dan de helft der inwoners laten bij hun afsterven een eigendom achter Dus, zeggen de logieknechten, is dat land ryk dus is alles valsch wat de katholieke organen over het verval van Frankrijk schry- ven Dat Frankrijk een zeer rijk land is, dat zal niemand betwisten, doch is de rijkdom een teeken van vooruitgang, is de rijkdom alleen genoeg om een land te doen bloeien Kan een land niet vervallen en ten ondergaan niettegen staande zijn rijkdom Voorzeker Eu, dat is juist het geval voor Frankryk, dat onder den hiel en het juk der vrij metselarij verplet ligt. De misdaden, de aanslagen tegen per sonen en tegen den eigendom vermenig vuldigen daar op dc schrikkelijkste wijze. In een verslag, in de Fransche Kamer uitgedeeld, schryft M. Chastenet, afge vaardigde van de Gironde- In den loop der laatste jaren is het getal der rechts vervolgingen gedurig en als regelmatig geklommen. In 1901 veroordeelde het Assisenhof 3016 beschuldigden voor misdaden in 1805, 3306, zijnde eene -vermeerdering van 10 In 1905, ver schenen voor de tribunalen 189,654 be schuldigden tegen slechts 184,194, in 1901, zynde eene vermeerdering van 3V Volgens M. Henri Joly, lid van het Instilut de France is het getal der jonge misdadigers in de laatste jaren viermaal grooter dan vroeger. M. Alba- nel, rechter aan het tribunaal van Parijs, schrijft dat op de 40,000 minderjarige misdadigers, die in een enkel jaar ge- vonuisd werden, er 32,840 waren tusschen 13 en 16 jaar Een tweede feit, dat het zedelyk ver val van het Fransche volk bewijst, is de vermindering der geboorten. Ziehier hoe M. A. de Foville, voorzitter van de Voegt hierbij de schaamtelooze en misdadige zedeloosheid, die Frankrijk overstroomt en gij zult u nog meer over tuigen van het verval van dit eertijds zoo bloeiend en groot land. Dr Laccas- sagne, leeraar aan de hoogeschool van Lyon, heeft hierover schrikwekkende tooneelen beschreven in zyn werk Peine de mort et criminalité Te Parys, schryft hij,onder andere, raapt men in de straten iederen dag talrijke doodgeboren kinderen op, die do teekens dragen van de misdaad, welke men op hen en op hunne moeders pleegde. Die misdaad is altyd ongestraft en is eene wezenlijke uyverheid gewor den Volgens Dr Payst van Parijs, zyn er meer kinderen, die aldus om het leven gebracht worden dan die behouden blijven. Te Lyon, heeft Dr Lacassagne kunnen bestatigen dat er per jaar 9000 kinderen op de wereld komen tegen 10000 die... verdwyncn. De oorzaak van dit droevig verval is niet moeilyk te vinden het is de zoo gezegde onzijdige school, die Frankrijk goddeloos en bijgevolg zede loos gemaakt heeft. "Wie een nbonnement neemt voor 1909 zal liet blad gratie ontvangen, van lieden at tot nieuwjaar. Voorwaarden aan 'l hoofd vnn't blad. Dc gemiddelde jaarlyksche landbouw* opbrengst van 1870 tot 1880 wordt geschat op 1,650,000.000 fr. Sedert 1880 is geeno totale schatting gedaan geworden maar men mag ver onderstellen, zonder van overdnjviug beschuldigd te worden, dat deze op brengst, sedert 30 jaren, met een vierde vermeerderd is, Wij mogen dus terecht beweren dat zy heden ten dage meer dan twee milliard frank bedraagt. Indien wij in do bijzonderheden van deze algemeene gegevens doordringen, dan zal het onderzoek der bijzondere deelen van de landbouwopbrengst ons aautoonen dat de vooruitgang, door de wetenschap in den landbouw verwezen lijkt, zich gewoon! yk kenmerkt door eene hoogere onmiddellijke opbrengst, welke weldra eene terugkaatsing uit oefent op den economiscben toestand dos lands. Voorwat alzoo de melkopbrengst betreft, is bet van belang te vermolden dat men ongeveer een millioeu melk koeien in België aantreft. Indien men aanneemt, en de veron derstelling is gegrond, dat de gemiddelde opbrengst eener koe eene waarde ver tegenwoordigt van 300 frank, vindt men dat de melkopbrengst alleeD (300 mil- lioen frank) even belangryk is als de opbrengst van al de vereenigde kool mijnen (275 millioen frank) en van de totale ontvangsten van allen aard der spoorwegen van den Belgischen Staat (247 millioen frank) en der maatschap pijen, welke lynen in België exploiteeren (30 millioen frank). Een verstandige landbouwer draagt zorg om van zijn vee de hoogste op brengst te bekomen. Veronderstellen wij dat eenige vooruitgang verwezenlijkt wordt en daardoor de opbrengst van de melkkoeien des lands, in hoeveelheid en in hoedanigheid, dus in waarde, ver meerderd wordt, dan kenmerkt zich die vooruitgang onmiddellijk in cijfers, welke klaar en duidelijk de buitenge wone belangrijkheid doen uitschijnen van de meikny verheid, eene bijhoorige tak ran de landbouwnijverheid. Een wetsvoorstel is ten bureele der Volkskamer neêrgelegd geworden door MM. Warocquê, Buyl, Boël en Nolf strekkende om een pensioen van 360 fr. te gunnen aan alle oude arbeiders die in nood verkeeren. Mijn- en grondwerkers zouden het pensioen genieten op 60 jarigen leeftijd; de nijverheidswerklieden, de fabriek werkers, op 65 jarigen leeftijd. Volgens berekening der voorstellers zouden 1,380,000 personen het pensioen verkrijgen. Nu men zou dus 1,380,000 maal 360 fr. jaarlijks moeten vinden of 496 mil lioen 800 duizend fr, Wij zouden do eerste zyn om er aan toe le juichen ware het mogelijk, maar waar zou men al dat geld halen 496 millioen 800 duizend fr is geen klein biertje maar alia M. Wa rocquê en consoorten zullen de bronnen wel aanwijzen waar jaarlijks die verba zende som zal te vinden zyn. M. Warocquê is rijk, schatrijk, M. Boël wat minder, MM. Buyl en Nolf hebben middelen.... Maar toch niet vol doende om jaarlyks die fabuleuse som te bezorgen Kom, kom, zou men id de maqonnieke logie soms een ezeltje heb ben die goudstukken afwerpt Laat ons wacht. n. En nu wy van ouderdomspensioen gewagen, laat ons eens onderzoeken, hoe het thans met deze zaak in Fran kryk gestaan eu gelegen is. De Fransche werklieden die door den roof der kerk- en kloostergoederen een pensioon zouden verkregen hebben, wachten cn blijven wachten. De pensioenwet door de Fransche kamer gestemd is volstrekt onuitvoer baar. M. Guvinet heeft bewezen dat de uitvoering eene jaarlijksche uitgave van 100 millioen zou voreischen, eene som waar hel Fransche geldscholclko niet over kan daar liet door dc roode en blauwe volksredders is uitgelekt. Maar de Fransche regeering is nu met een nieuw wetsvoorstel voor don dag gokomen, eu dit wel met een zeer zonderling ontwerp. Dit wetsontwerp wil de werklieden een ouderdomspensioen verzekeren bij middel vau stortingen van bazen, werk lieden en Staat Maar.., aan bazen en arbeiders vraagt het eene bijdrage van 400 millioen 's jaars, terwyl de Staal enkel 22 millioen zal storten. Slimmer nog. op de stortingen van bazen en werklieden voorziet het eene afhouding van 6 t. h. om de werking der pensioenkas te verzekeren, afhou ding welke jaarlyks 26 millioen zal op brengen. Zoodat, besluit M. Guvinet, de Fran sche regeering 22 millioen toezegt voor de ouderdomspensioenen der arbeiders, maar 26 millioen terugneemt, en dus eigenlijk 4 millioen binuenpalmt Is dat nu geen voorbeeldige mildheid jegens den ouden werkman En dat van wege eene regeering, die het zoogezegd milliard der kerk- en kloostergoederen heeft gestolen, geroofd om de ouder domspensioenen in te richten Allons Vooruit, Volksgazet den lof gezongen van die aardige roode en blauwe Fransche werkmansvrienden De werklieden of oud werklieden ge boren in 1843 of vroeger, die vermeenen recht te hebben tot het ouderdomspen sioen, worden verwittigd dat hunne aanvragen zullen aanvaard wordeD, ten Stad huize, Bureel der Werkbeurs, alle werkdagen van 9 tot 11 uren 's mor gens, te rekenen van heden tot 31 De cember aanstaande. De werklieden geboren in 1843 moe ten zich voorzien van een reateboekje of reotebrsvet. 't Katholiek onderwijs te Aalst. Hier to Aalst ovon als te Gent en le Mechelen overtreft de bevolking der vrije katholieke scholen die der offlcieele lagere scholen. Er bestaan hier 12 scholen te weten 3 offlcieele gemeentescholen en 9 aange nomen vrije scholen. De offlcieele scholen tellen 1013 leer lingen, verdeeld in 602 jongens en 4ii meisjes. De aangenomen vrye scholen tellen 3095 leerlingen verdeeld in 1509 jongens en 1586 meisjes. Dus de aangenomene vrye scholen tellen 3 maal zooveel leerlingen dan de offlcieele scholen. De aangenomene vrye scholen worden geldelijk ondersteund door ons Stedelijk Bestuur, maar zij ontslaan het van den grooten en kostelijken last zijne scholen te moeten verdrijdubbelen De Vliegmachienen in de toe komst. De nieuwere vliegmachienen zijn er in gelukt 70 kilometers per uur af te leggen. Dat is zeer schoon voor een begin De stoomtreinen legden in 't eerste maar 15 tot 20 kilometers af, onze groot ouders meenden dan reeds dat het einde der wereld nabij was. Nu zijn de treinen reeds tot 130 kilo meters per uur gekomen, daar waar de ij ze ren weg recht is. Met de vliegmachienen voorziet men eene veel grootere snelheid. M. Esnault, een der voornaamste luchtvaarders, is van gevoelen dat men er zal toe komen tot.... 2000 kilometers per uur af te De omtrek der aarde is 40.000 kilo meters men zou dus in 20 uren de reis rond de wereld kunnen doen.... Men zou het dus kunnen aanleggen dat men met de zon meêvliegt en dat men geenen nacht heeft. Met zulke snelheid zou een uitstapje naar Parys en Londen, nog min zijn dan kinderspel. In zoo wat 10 minuten zou men er arriveeren... Men zegt soms al lachendo «eens in den noenstond naar Parijs te gaan. Welnu, de vliegmachien zou dal doen lijk maken. Een bezoek aan eenen kozijn in Ame rika, zou niet meer dan 2 1/2 uren tijd vereischen. 's Morgends weg, en 's avonds weêr All right Onze neefjes en kleioneefjes, ze zullen waarlijk nog wondere dingen zien Als die berekeningen nu maar precies uitvallen Lafaard in hij. Groene held van Ghipka, die de afwezigen aan- vall, beschuldigt, beliegt en belasterd!... Men moet alle eer verloren hebben om zooveel lafheid aan den dag te leggen I Het is eene zegepraal voor den godsdienst eene vrouw gebracht te heb ben tot de overwinning van zulk eenen walgen afkeer, gelijk men er gewaar wordt in een hospitaaleene zegepraal, de opoffering van een schepsel van aan zien zoover te brengen, dat het zich ge heel en gansch toewijdt aan afkeerige on walgelijke eliendigen dielyden. Neemt, gelijk wien, in de straat, en brengt hem in eene hospitaalzaal om eene zuster te zien doen wat zij allen doen, hare handen aan wonden brengen waar er wormen in krioelen.... Hij zal zijnen hoed afnemen, want voor zulke opofferingen heeft men schoon zich sterk te houden en niet te buigen het hart zal groeten,.... indien men er een heeft. DT De Ooncourt. Uit het Franech vertaald Dat uit het Fransch vertalen geen appe lentrut is, bewyzen de volgende over zettingen, onlangs door examinandi ten beste gegeven. Zoo vertaalde er een Un ouragan dans le désert est une chose affreuse door: Een orang-oetan aan het dessert is een afschuwelijk ding. Een ander bracht de opgave II rögnait dans le pays un malaise génêral over in Er regeerde in het land een maleische generaal, terwijl een jonge dame a Les garqons ne sont pas partis overzette in Kellners zijn geen goede partijen. Een goede opmerking maakt Le Patriote't is niet uit liefde voor het volk dat de liberale partij voor den algemeenen soldatendienst is. Op 66,000 jongelingen, die de militiojaren hebben, zijn er heden 12,000, die tegen wil en dank opgaan. Zoo de algemeene dienstplicht in voege kwame, zoude dat getal vervierdubbld worden, en er zou den daartusschen meer dan 30,000 werk lieden zyn. IlanaworelVoorwaar grootere hansworst verscheen er hier nooit op 't politiek tooneel dan Groene Pie, de lafaard die afwezigen beschul digt, beliegt en belastert Ter Kamerzitting van vrijdag der verledene week, verklaarde hij dat, in de militaire zaak, de persoonlijke dienst de redding is... Hoeveel jaren heeft de groene zeeve raar, het vrijwilligersleger, het nie mand gedwongen soldaat voorgestaan Maar wat wil men toch Zulke hans worsten klappen in en uit daar ze geene vasto princiepen hebben en vao ziens wijze veranderen lijk het weder Een brevet van def- tigheid. De liberale bladen van Brussel en elders gaven Dinsdag der verleden week aan hunne vrienden van Luik een brevet, dat hen verre van aan genaam zal zijn. Volgens die bladen zouden 20,000 libe ralen M. Woeste bij zyn verlrek uit Luik hebben uitgejouwd en gefloten, kortom, zich hebben gedragen als schoe- lies uil den gouden tijd van a bas la calotte. Welnu geen enkel blad van Luik maakt daar melding van. Uit de Cercle Saint Servais komende, is M. Woeste rechtstreeks naar M. den volksvertegen woordiger Dallemagne gegaan, waar hij, van op den balcon den stoet zag voorbij trekken. M. Woeste beeft zich vervolgens naar de statie begeven, zonder de minste vijandelijke betooging te ontmoeten. Do roode en blauwe gazetten van Brussel hebben dus hunne wenschen voor wezenlijkheid genomen. Eerstelingen.— Zeep werd hei eerst in Londen gemaakt in 1524. Snuif hot eerst in Engeland gobruikt omtrent 1705. Kaas wordt door Aristotes genoemd in 350 voor Christus geboorte. Ching Noung leerde de Ghineezen brood bakken in 1998 voor Christus geboorte. Suiker werd het eerst in Europa inge voerd in 625. Turtce het eerst in Engeland bekend in de zesde eeuw. Ingevoerd in 1348. Kalkoenen het eerst in Engeland ge bracht in 1570. Chinasappe/len of appelcienen het eerst uit China in Europa ingevoerd in 1547. Koffie in Engeland ingevoerd in 1641. Odie godshaters Toen ter Volkskamer het voorstel van onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger, M. Woeste ter sprake kwam om den pries ter toe te laten liet kerkelijk huwelijk vóór het burgerlijk huwelyk te voltrek ken, zoo de dood dreigde het huwelyk onmogelijk te maken. Bij do bespreking van dat wetsvoor stel haalden socialisten en liberalen al hun haat nog eens op om, als arme waanzinnigen, God to belasteren en te tergen... Een paar voorbeelden. Alvorens deze neêr te schrijven, moeten we den lezer om verschooning bidden, voor deze waarlijk walgende taal... Waarom zou de priester, door een vurig gebed, van God niet kunnen ver krijgen dat hij hot leven van den ster vende eenigen tijd verlenge God zou hem zulks niet kunnen weigeren... In dien de God dien gy aanroept doof blijft, toch zal het geweten van den stervende gerust zyn... Wat dunkt u van die taal? Lezer? Ja God zou mirakelen moeten doen, wanneer die heeren het goed vinden God tergen kunnen die heeren goed, wanneer ze in den welstand, met eene bloeiende gezondheid leven, maar eens dat het ongeluk hen ter neerslaat, eens dat 't spooksko van den dood hen beloert dan roepen ze op 'ncn priester, opdat deze hen toch met God verzoene t Ja, dan moet God, die barmhartige God, ware mirakels verrichten O 1 die Godhaters

De Denderbode | 1908 | | pagina 1