LIEVELING Rechterlijk kronijk. 11 Christen Vlaarysch Verbond. Mottige Janus Zondagrust. Aalst. - Stedelijk nieuws. Wij lezen in 't Getrouwe Malde- ff hem Ken drietal vrn^en. Alle Belgen zyn gelyk voor de wet, (art. i der Grondwet.) Is de Vlaming die de taal Van de Walen niet verstaat Tot 't bekleeden van een ambt Bij de Walen wel in staat Neen. Is de Waal die onze taal In het minste niet verstaat. Tot 't bekleeden van een ambt By de Vlamingen in staat Ja. Voegt dat Neen en Ja te zakm En zeg danin Godes naam, Stemt dit stelsel overeen Met dat schoon artikel één Neen. De socialiBtten geklopt te Parijs. De raak Steinheil houdt voor het oogenblik alle gemoederen bezig. Niet alleen in Parijs en in Frankrijk, maar ook in België wy hebben misschien ongelijk ons zooveel bezig te houden met die Fran- sche rotheid staat die zaak aan het hoofd der dagorde. Intusschen is er te Parijs iets gebeurt dat ook onze aandacht verdient. Herhaaldelijk hebben verleden jaar de socialisten kloppingen ondergaan bij kie- zingen in Duitschland, Engeland en andere landen. Nu komen ze eene blauwe scheen te loo- pen in Parijs. Er moesten 30 senatoriale afgevaardig den aangeduid worden. Radikalen en socialisten stelden eene ge meenzame lyst voor en ze meenden, dank aan de sterke tucht, hunne 30 kandidaten te doen zegepralen zonder de minste moeite. De kiezing is echter geheim en toen de stemmen opgenomen waren stelde men vast dat enkel 15 socialisten er door kwamen, alsook 15 hunner tegenstrevers. De socia listen zyn het hart in sn spuwen vuur en vlam naar de gematigde radikalen, die zij verwyten hen vurraden te hebben. Belgische Bedevaart In de hei lige plaatsen. (Aan boord van den by- sonderen stoomer VEtoilé), gezegend en aangemoedigd door zijne Heiligheid den Paus en zijn Eminentie den Kardinaal Aarts bisschop van Mechelen. Ingesteld door den Eerw. Pater Legrand, die voor de 8Ke maal de Belgische Bedevaarders zal ver eenigen om plaats met hun te nemen in de 37* Fransche Bedevaart. Vertrek uit Marseille den 23 Maart. Te rugkeer te Marseille den 2 Mei 1909. Volledige rondreis der Middellandsche zee Egypte gansch Palestina Jerusalem ge durende de Goede Week Syrië; Constan- tinopelden Berg Athos Athene; Napels. Vraagt het volledig programma aan Pater Legrand, inrichter, Perkaroentstraat, 16, te Brussel, of aan M. Félix Van de Kerc- hove, Epinoystraat, 4, Doornik. m fm HET JT7DASCIJPER! Hoe dat nu toch uit te leggen I dat het judascyfer overal en altyd gepaard gaat met alles wat de groene volksfopperij betreft met zyne betoogingen, met zijne feesten en ver gaderingen f De heerlijkheid van Chipka waarde groeneOpperbaas der logenaars en lafaards huist, draagt het Nr 13.. De ont hulling van den graf zerk van wylen Priester Daens had op 13 September plaats en nu gaat 't groene barakkenmuziekske het Ste- Ceciliafeest vieren morgen Zondag 13 December I... Aardig aardig altijd dit judascyfer overal en in alles wat de groene volksfoppery raaktWie kan dat nader verklaren Gemeente Sleydinge. Den 9 Dec.mber 1908, openbare aanbe steding voor het bouwen van een Godshuis. Bestek 66,054,04. Hebben aangeboden 1. MM. Edm. Van Nieuwenhuyze, Oost- acker, frs. 59,380,48 2. Fonteyne Frères, Brugge, 59,523,00 t. Florent Galleyn en Ch. Saelens, Oostende, 60,081,24 4. Hon. De Craene, Waer- schoot, 60.449,83 5. Leon Van den Bulcke, Won- delghem, 60,775,68 6. Henri Woestyn, Syngem, 61,919,17 7. Aug. Van Kerckhove, Sley dinge, 62,248,94 8. Emiel Claeyssens, Won- delgem, 62,350,12 9. Od. Naessens, Ledeberg, 63,285,29 10. Frans Hendrick, S' Amands- berg, 63,449,44 11. Adrien Martens, Esschen, (Antwerpen) 63,868,00 12. Achilles Van Hoecke, Gent, 64,333,79 13. René Heene, Eecloo, 65,678,30 14. Julien DeBooserie, Kortryk,67,708,82 15. Lievens (frères), Somergem, 68,925.81 16. De Landsheere Petrus, Gent, 71,577,78 Rechtbank van Dend=rmonde. Alb. De Coster, 28 jaren, slijper en Jan Verhofstadt, 32 jaar, fabriekwerker, van Aalst, worden beticht in den nacht van 2 tot 3 Maart, dag van karnaval, in eene danszaal, slagen te hebben toegebracht, ge volgd met onbekwaamheid van werken, aan Emiel Droeshout, diens vrouw en schoonmoeder. Hunne straf is De eerste, 2 maanden gevang en 50 fr. boet de twee de, tot 26 fr. boet. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Zijne Hoogw. heeft benoemd Pastoor te Sarlardingen, den E. H. Gordyn, onderpastoor te Sint-Laureyns, in vervanging van den E. H. De Meyer, die zijn eerval ontslag bekomt te Pollare, den E. H. Lercangée, coadjutor aldaar. Toegevoegden aalmoezenier van hen Cen traal Gevang te Gent, den E. H. Muys- hondt, leeraar in 't Collegie van Dender - monde. Onderpastoor te St-Pauwels (Waas) den E. H. DeDycker, D. M. onderpastoor te Etichove. a a o ce ►8 II -g a I a -g fi al -« 2 OO c 00 t. c i J J I l 3 3 3 co e co e 12 c I I- 1 I- O 03 O 1) -r« 0) O I 1 I P Jï3 os s. o H a i a w s? Eene kostbare instelling kwam hier deze week tot stand, namelijk het Christen Vlaamsch Verbond. Op uitnoodiging der achtbare Heeren Felix De Hert, Schepen der Stad, Doctoor De Naeyer, Désiré De Wolf Leo Geeroms, Gemeenteraadsleden en Eugeen Moens, waren verleden dinsdag een 80 tal voor standers van de christene zeden en gebrui ken van ons dierbare Vlaamsch Volk ver gaderd in het lokaal van den katholieken Burgerskring. De Z. E H. Deken Roelandts opende de zitting. Hij bewees in hertroerende woor den dat er hedendaags met volle kracht gewerkt wordt om ons Vlaamsch volk on godsdienstig en zedeloos te maken, ja dat ons geliefd Vlaanderen, welke eertijds zoo christelijk en voorbeeldig was, bedreigd wordt door een alvemielenden stroom van ongeloof en zedenbederf. De Heer Advokaat De Visschere, van Brugge, provinciale Voorzitter van het Christen Vlaamsch Verbond in West- Vlaanderen.nam vervolgens het woord De machtige redenaar, wiens hart blaakt van ware liefde voor God en Vlaanderenland, zette vooreerst uiteen hoe de gevierde gods dienstigheid en de hooggeprezen zedelijk heid van onze verscheidene volksstanden aan 't dalen geraakten. Om dien vernede renden toestand te verhelpen kwam te Brugge het Christen Vlaamsch Verbond tot stand Dat geschiedde over s 6 jaren. Thans is het reeds uitgebreid tot de verscheidene steden en groote gemeenten van Oost Vlaanderen, benevens talrijke plaatsen van Antwerpen, Brabant en Limburg. Het Christen Vlaamsch Verbond neemt zijne leden uit den hoogeren stand, den burgerstand en den werkmansstand Het heeft voor doel de heropbeuring der Christene zeden en gebruiken, het bestrijden der openbare ongodsdienstigheid en met een de zedelijke eer en welvaart van 'tVlaamsch Volk, volgens de spreuk die zegt Gods- dienstig volk groot volk, zedelijk volk gezond volk. Vervolgens zette de felle spreker herhaal delijk toegejuicht, de standregelen van het Verbond uiteen, 't geen eens te meer bewees wat oneindig goeds de nieuwe instelling in Aalst zal tot stand brengen. Vooraleer de zaal te verlaten deden al de wereldlijke aanwezigen zich inschrijven als leden van 't Christen Vlaamsch Verbond in Aalst dat welhaast duizenden leden tellen zal 1 Binnen eenige dagen wordt het Bestuur gekozen. Uit voller harte wenschen wij geluk aan de edele Heeren, die de vergadering bijeen riepen, alsmede aan den Zeer Eerweerden Heer Deken en den onvermoeibaren Rede naar Heer Advokaat De Visschere. Leve en bloeie het Christen Vlaamsch Verbond in onze dierbare stad. WILLEM. Aalst, 10 December 1908. Mynheer Petrus Daens, uitgever van het Land van Aalst. T/S. Gelief het volgende in uw eerst verschij nend nummer op te nemen. 1. In antwoord op mijnen brief van 19 November schreeft gy in uw nummer van den 25\ de interpellatie gaat voort en dan zal elk zeggen hoe mateloos onvoor zichtig M. Moyersoen is geweest. Dinsdag had uwe interpellatie plaats en zij bewyst uwe matelooze onvoorzichtig heid. Binnen korte dagen, ontvangt U antwoord over al de gevallen door U in de Kamer aangehaald. Het zal klaarblykend bewijs van onze onpartijdigheid wezen. Doch gy bepaaldet U niet met het Be schermingscomiteit aan te vallen gy zyt eene historie gaan vertellen over eenen n an die ik zou bedreigd hebben met on- middelijke uitspanning enkel...,, omdat hij by my kwam met eenen aanbevelingsbrief van U. Valsche beschuldiging. Juist het tegen overgestelde was de waarheid. In het door U aangehaald geval vroeg ik uitstel en werkte zoo lang om overeenkomst te ver krijgen dat die zaak slechts drie maanden later werd vereffend. Bewyzen daarvan zyn aan uwe beschikking. Die onvoorziohtige beschuldigingen, op niets gestaafd, bewijzen dat voor U, Myn heer, eer en reputatie van eenen katholie ken strydcr van geenen tel zyn O deftige handelwyse. Ik groet U. R. Motzrsobn. De oude Romeinen aanbaden vele goden. En tusschen deze was er een, en die heette Janus. En Janus had twee gezichten. Het eene glimlachte gedurig en het andere grijnsde immer. En hij werd aanbeden als de god van den vrede en de god van den oorlog. En het Romeinsche heidendom ver dween en Janus' eeredienst verviel ook. Maar menschen met twee gezichten vindt men nog veel en dagbladen met twee ge zichten ook. 't Is misschien vier weken geleden, dat een blad onzer stad de aandacht der politie inriep op speelholen die in de kuip der stad oprijzen. Vóór veertien dagen deden wij hetzelfde wij drukten zelfs het gedacht uit dat daar door het Stadsbestuur dringende maatregelen hoefden genomen. Demi tour A droite En wij, wij heb ben nu groot ongelijk. De wind is gekeerd. Hetgeen wit was vóór vier weken is pek- zwart geworden Kan men schoonere, mottige Janus vinden Denderbode is kitteloorig geworden Denderbode begeert dat men de geldbeurs der werklieden wat minder leegkloppe en daarom zijn wij kitteloorig 1 Denderbode wenscht die herbergen te doen bewaken, die door eiken deftigen burger, om groote reden, gevlucht worden. En 't antwoord Wel, maakte gij daar stukken van Wa zijde gij kitteloorig Wij roepen de aandacht van qui de droit - op de ellende in talrijke huisgezin nen door speelholen veroorzaakt. En Mottige Janus lacht Kitteloorige Den derbode in andere woorden Wat geeft u dat? Ge zijt van den ouden trant, jongen Wij zijn voor moderne zeden. Eenige lessen over modernisme door eenen bovenopper- hoogleeraar zouden u goed van pas komen». Dat een liberaal blad ons aanrandt, omdat wij goede zeden verdedigen, dat ver wondert ons niet. Het tegenovergestelde zou ons vreemd voorkomen. Meer dan een steunpilaar van dat blad maakt deel van l'école franfaise». En in Frankrijk onder vindt men dat niets beter den godsdienst ondermijnt dan het zedenbederf. Ook moe ten de goede zeden eerst uit den weg 't geloof zal dan van zelfs vallen. En daarom, leven en doen lijk men het begeert en naar niets omzien dat is de moderne stijl. Die het andere meent of doet, dat is ne sukkelaar, nen ouderwet- sche die is kitteloorig 1 Onze achtbare Volksvertegenwoordiger, de Heer De Sadeleer heeft den volgendon brief ontvangen Waarde Beer Volksvertegenwoordiger, De Heer de Burlet, Algemeen Bestuur der der buurtspoorwegen gelast my UEd,, te antwoorden op uwen brief van 26 No vember 1908 1° dat het dossier der vergunning der buurtlyn Herzele-Geeraadsbergen, volgens de laatste bekomen inlichtingen, ter hand- teekening van den Heer Minister berust en dat men dus het koninklyk besluit ip het Staatsblad binnen eene maand mag ver wachten 2° dat wy aan het Gouvernement de beschrijving hebben opgezonden der ver- lengingslijn Meirelbeke-Herzele naar Sint- Pieters Gent langs Swynaerde. Wy wach ten dus de eindelijke in bcschouwingneraing dier lijn met aandeel van den Staat. Aanvaard, enz. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 13 December 1908, M. De Waele, Kerk straat. N PORTI* IFUW8. Voetbalkampioenschap van Aalst. Zondag heeft, op het terrein van de Sport club - Aalst-Voorwaarts den eersten match plaats gehad, onder eenen grooten toeloop van volk. Waarlijk het Aalstersche publiek schept langs om meer genoegen in dit schoon en kunstig spel. De Sporting- Club n overwon Vreugd in Deugd met 19 goals voor O. Heden Zondag, 13 dezer, om 2 uren stipt, zal den tweeden match plaats hebb n tusschen de Sportclub «Aalst-Voorwaarts» en de Football afdeeling van Steun geeft Moed De strijd belooft zeer hevig te zijn, aangezien het twee beproefde ekipes zijn. Terrein Puitenput. Ingang 10 cen tiemen. Zondag, 20 dezer, match tusschen de Sportsclubs St-Pierre van Wetteren en Aalst-Voorwaarts. Terrein Puiten- put. Ingang 10 centiemen. IJzerenweg Anlm Een rekwest is geteekend door talrijke nijve- rsars, handelaars en ingezetenen onzer stad om den stilstand te Aalst te bekomen van den trein vertrekkende des morgends uit Oostende om 3 uren 47. Het rekwest is in naam onzer katholieke Deputatie, door den heer De Sadeleer aan den heer Minister Helleputte behandlgd en warm ondersteund. Die morgendtrein zou, voor de reizigers van Aalst, talrijke aansluitingen geven in Brussel naar verschillige richtingen. Erge feiten. De policie heeft zeke ren B. C., landbouwersknecht, alhier, aangehouden en te zijnen laste proces ver baal opgesteld wegens zedelooze feiten. Die kerel had gepoogd, verleden Zondag, op de Houtmarkt, minderjarige meisjes naar den Oobroek te lokken, na hen allerhande schandige voorstellen te hebben gedaan. Ouders, past op uwe kinderen DE ONTSTEKING van het tand- vleeech, de slechte adem, het bederf der tanden worden radicaal genezen door 't ge bruik van het deeg - Pébéco het uitmun tend aangenaam en profijtig tandpoeder- insgelijks onontbeerlijk voor de rookers en voor dezen welke een gezonden zuiveren mond en een schoon tandgebit verlangen. Depot Apotheek Callebaut, Overdekte Botermarkt, te Aalst. Groote flesch fr.1,50 Hesp gestolen Ten nadeele van M. Fovelle, hespenhandelaar, alhier in de Nieuwstraat, werd Maandag namiddag uit den winkel eene hesp gerobberd. Tot heden heeft men den lekkerbek nog niet kunnen ontdekken. Schurkenstreek. In den nacht van 8 op 9 December laatst zijn op de Albrechtslaan 6 jonge boompjes met eene bijl. afgekapt. De laffe dader bleef tot nog toe ongekend, maar zware vermoedens wegen op eenen boomsnoeier uit den om trek. Aeem inlicht Al vorens een geneesmiddel te gebruiken,neem er inlichtingen over. Den 20 Januari 1904, zegde ons M. G. Palsterman, die eene herberg open houdt in de Drie Sleutelstraat te Aalst Ik leed aan eene nierziekte sinds vijftien jaren en ondanks de voorschriften des geneesheers en de gevolgde verpleginge 1 bekwam ik geene beternis in mijnen toestand. Die pijnen waren altijd zeer scherp en sommige oogenblikken was ik onbekwaam de minste beweging te doen. Als ik over mijn werk gebukt was, had ik de grootste moeite om recht te komen. Ik had geene hoop op ge nezing meer en nochtans beproefde ik toch nog de Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker. Goed bevielen ze mij, want van af de eerste dagen voelde ik mij grootelijks verlicht, weinigen tijd later was ik gansch genezen. Wij zien M. G. Palsterman weder den 27 Augustus 1907 en hij zegde ons het volgende Na gedurende vijftien lange jaren vreeselijk geleden te hebben mag ik mij thans volkomen genezen zeggen dank aan d!e wonderbare Foster Pillen voor de Nieren. Ik lijd hoegenaamd niet meer aan de nieren, werk met moed en zonder de minste pijn te gevoelen. Vergeet niet dat het reeds drie jaar en half geleden is dat ik de Foster Pillen voor de Nieren nog gebruikte en dat ik niettegenstaande goed genezen bleefik beveel die goede pillen aan de nierlijders zeer warm aan. De zekerste kenteekens van de slechte werking der nieren zijn het opzwellen der beenen en voeten, zenuwpijn, rhumatiek, lendenjicht, afmatting, bedwelmingen, sla peloosheid, wrangheid des bloede, al die kenteekens spruiten voort uit de onzuiver heden des lichaam8 welke in plaats van in de urine gedreven te zijn, in het bloed ble ven omdat de te zwakke nieren onbekwaam waren ze af te voerenIndien gij goed ge zond wilt zijn, moet gij uwe nieren in goeden staat behouden en de Foster Pillen voor de Nieren bezitten die heilzame kracht. De Foster Pillen voor Nieren (eigenaar dig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothe kers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 50, Couden- bergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 22. Teruggevonden. De twee vrou wen, die Maandag avond, twee dameskos- tumen in de statie alhier, aan eenen onbe kende ter hand stelden, mogen van geluk spreken zij hebben de kleederen terugge kregendaar de vergissing spoedig bemerkt werd en men met eerlijke lieden te doen had. Afgetruggeld. Ten nadeele der landbouwers Camiel Podevyn en De Cock Triphon zijn in het begin der week twee kruiwagens afgetrugg ld, onder voorwend sel van leening. De leenere hebben tot heden hun eigendom nog niet terug en den eerlijken hurist is op schok. Hij zal ech ter niet lang op vrije voeten loopen. Met vaste Cibila, geene slechte sausen meer en fijne keuken. Gestolen werd nog in den nacht van 5 op 6 December eene zware eiken plank, ten nadeele der Maatschappij van Den Dender. Het hout had eene waarde van 25 franken. Kruiwagen gestolen. Woens dag namiddag, rond 5 uren, is onder het venBter van den heer Lens, Vooruitgang- straat, alhier, een nieuwen kruiwagen ge stolen hij hoorde toe aan de Maatschappij der nieuwe gasinrichting, zeep aller dames is de alleen echte Stokpaardjes-Zeep van Bergmann C°, Radebeul, want deze alleen geeft een zacht rein gezicht, blozend, jeugdig uiterlijk, witte fluweel-zachte huid en schoone tint h 75 een. per stuk, ver krijgbaar bij M. Taeymans-Druck, hoek der Groote Merkt en Lange Zoutatraat, te Aalst. Dronken helleveeg. Dijnsdag middag moest de agent Wauters tasschen- komen in een huiselijken twist in de Groenstraat. Slecht bekwam het den scha beletter. De vrouw, die dronken was, Bmeet hem de tellooren naar het hoofd, spuwde in zijn aangezicht en moest ten slotte ge bonden en op eene kar naar het policie- bureel gevoerd worden. De helleveeg werd vroeger reeds voor dergelijke deftige feiten voor Moeder Themis gebracht. .^gjgp TYPHUS. Nu dat de typhus alom heerscht, söhrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus u La Royale Louise MaRib, te verkrijgen bij O. Talymans-Druck, 8, Groote Merkt, Aalst Jonge deugnieten. De policie- agent Van Ghysegem betrapte Dijnsdag verscheidene snaken, die er behagen in vonden de ijzeren barren af te breken van den Via-duc des Brusselschen steenwegs. Een hunner kon ingehaald en herkend worden. Ontvreemding. Een oud-veroor deelde, zekere K V. N. doet weer van zich spreken. Maandag morgend heeft hij eene som van 33 fr. 40 in de melkerij van Nieu- werkerken gaan ophalen, bestemd voor twee oude landbouwers, die daarvan hoe genaamd geen last hadden gegeven. Men verwacht alle uren zijne aanhouding. Aalsl an omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Merkt, 19. te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparation. Landloopster. De genaamde V. d. B. Francisca Ludwina werd verleden Vrijdag door den heer Vrederechter voor de derde maal ter beschikking van het Staats bestuur gesteld. De ontaarde moeder had hare kinderen verlaten om met een leeg- looper op zwier te gaan. Zij werd bij hem in het logement c Den Toren door de agenten Buyl eu Lenain aangehouden. Kar gestolen. Woensdag nacht werd eene ressortkar gestolen bij René Boel, Breedestraat, alhier. Men zoekt den vermoedelijken dader K. V. N. op, die weldra den bak invliegen zal. De kar is in groene kleur geverfd een der tremels is gebroken de kar draagt geene naamplaat. T P7PPG f steekt wel deze waar- A JÜZiCl I hejd jn uwhoofd. Indien gij hoest of lijdt aan valling, bronchiet, influenza of kinkhoest, en indien gij uwe borst niet bezorgt met borstsiroop Depratere te nemen, gij stelt u bloot aan eene ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk alle borstziek ten geneest dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. Mijn konijn. Deze onverbeter lijke zatlap werd verleden Vrijdag door onze Policierechtbank voor de 38' maal verwezen voor dronkenschap en Vrijdag toekomende is hij voor dezelfde overtreding nogmaals gedagvaard, zijnde in tweede hervalling. Can<licl»teii. Wilt ge de massas winnen Ehwel laat aan de kiezers toe altijd de purgeerende Pil Walthéry te be schermen welke de remedie is dank aan de welke zij, sedert 30 jaren van de kostelijkste der lichamelijke vrijheden genieten Allerhande nieuws. DENDERHAUTEM. Plechtige wijding der nieuwe orgel, Dijnsdag aanst. 15 December, om 2 uren namiddag, door den Z. E. H. Francois, Pastoor- Deken van Ninove, Honderd duizend franks winnen. Wie heeft er binnen zijn leven niet ge droomd van honderd duizend franks te winnen En welke ontwerpen gingen ge paard met dit droomen Maar na eenige stonden haalt men den schouder op. Hon derd duizend fra: ks winnen dat ziet men niet dan in de vertelsels over toovergo- dinnen... Ehwel, 't is eene dwaling. Er hangen op 't oogenblik, honderd duizend franks in de lucht die in de handen zullen vallen van eenen gelukkigen sterveling. Dit is geen droom, maar eene stoffelijke wezenlijkheid er bestaat ergens een biljet der Tombola van de Tentoonstelling te Brussel 1910, dat weinigen tijd van hier, honderd duizend franks waarde zal hebben voor zijnen bezitter En indien het blinde toeval zich zoo inschikkelijk toont dan het tot hiertoe geweest is, zal de winner iemand zijn aan wien die groote som groo telijks plezier zal doen. O P. 8-12 08 Okegem. Brandstichters. Zon dag nacht werd de hofstede van den land bouwer Priem door een hevigen brand in assche gelegd. Het vuur verspreidde zich zoo snel dat niet enkel al de gebouwen, maar ook ver scheidene stuks vee, gansch den oogst, alm, kleederen, huisraad, enz. door het vuur vernield werden. Men is overtuigd dat hier laffe brand stichters aan het werk geweest zijn, doch dat de menschen uit schrik niet durven spreken. De gendarmen bleven ter plaats tot bij de aankomst van het parket van Oudenaarde. %len mehlt ons voor de 14 Dec. eene Brusselsche gebeurtenis de Tekoopstelling en jaarlijksche likwidatie van 't huis Tietz, 36-38, Nieuwstraat. De provinciebewoners weten dat zij hunne reis inwinnen mei van die gelegenheid te pro- fiteeren voor hunne koopen in Brussel, bij Tietz, te komen doen. Deze keer zullen er nog grootere occasies te doen zijn. Vraagt daarover de lijst (kosteloos op vraag ge zonden) en als gij onmogelijk zelf kunt naar Brussel komen, stuurt dan dadelijk uwe schriftelijke kommande aan het Huis Tietz want alles zal rap opgeruimd zijn. Al van over weken lang loeren de Brusselaarsters op deze occasie. Als gratis premie Eenen prachtigen Kalender voor iederen koop van 5 frank. A. H. 84505. Maandag avond, rond 5 uren. be vonden zich te Smetlede verscheidene personen in de herberg van Jan Brantegem, op den Kapellehoek, juist op den hoak van den steenweg Wetteren-Smetlede, op 5 miuuten afstand van het dorp. Men speelde met de kaarten, toen eens klaps ten gevolge van een misslag door een der spelers begaan twist ontstond tusschen Gustaaf De Pauw en Désiré Van Cauwenberghe. De twist liep al hooger en hooger Van Cauwenberghe verliet de herberg en vroeg aan De Pauw of hij. eens wilde buiten komen. De Pauw geen kwaad vermoedende ging buiten. Nauwelijks was de deur dicht, of de personen die in de herberg gehleven waren hoorden hulpgeroep zij liepen bui ten en vonden De Pauw badend in zijn bloed ten gronde liggen, Van Cauwen berghe liep weg. De Pauw werd bij Brantegem binnenge bracht en zegde dat Van Cauwenberghe hem gestoken had. Het bloed stroomde uit eene diepe wonde boven aan de bil Het slachtoffer had waar schijnlijk een tweede steek afgeweerd, want de middenvinger der rechterhand was bijna afgesneden. De Pauw werd op eene ladder gelegd en naar zijne woning, een 50tal meters ver der gedragen Men liep om doktor De Ryck van Oordegem. Deze kwam ter plaats en bestatigde dat de toestand van het slachtoffer wanhopig was. De Pauw verslechte gedurig en Dijnsdag morgend, rond 5 uren, bezweek hij. De 'gendarmen van Wetteren werden Dijnsdag morgend op de hoogte gebracht van het voorgevallene. Zij verwittigden op hunne benrt het par ket van Dendermonde, dat Dijnsdag namid dag ter plaats kwam, vergezeld van een wetsdoktor om de lijkschouwing te doen. De steek in de bil was met een vreeselijk geweld toegebracht. Het mes was tot in den buik doorgedrongen en had de inge wanden doorsneden. Het slachtoffer, Gustaaf De Pauw, is de oudste van 8 k nderen en slechts 21 jaar oud. Zijn vader, Kamiel De Pauw, ia been houwer. De arme man. heeft reeds veel tegenslag gehad. Nu zijn zoon meewerkte kon De Pauw goed vooruit Door de laffe moord op Gustaaf gepleegd, is de man let- lerlijk geruïneerd. De moordenaar is 24 jaar oud. Hij is na den aanslag naar huis gevlucht, heeft inder haast eenige kleederen bijeengeraapt en is vertrokken. Men denkt dat hij naar Frank rijk is. Hij en het slachtoffer waren slechts een drietal weken geleden uit het Fransche tehuis gekomen. Zij hadden er samenge. werkt Hij woont een twintigtal meters voorbij de De Pauw's. De moeder van Van Cauwenberghe is weduwe er zijn daar ook verscheidene kinderen. Toen men Dijnsdag namiddag ter plaats kwamen, lag nog een bloedplas op het aard- pleintje voor de deur. De misdaad werd druk besproken. Alge- m en werd de groote toegevendheid van het gerecht in de moordaanslagen gelaakt. Spoorwegongeluk te Brussel. De werkmanstrein uit Gent. (2990) en ver trekkende uit Aalst om 5 u. 07 die in de statie Tour-et Taxis, ten 5 1/2 uren moet aankomen, heeft in volle snelheid nabij den ingang der statie onder de groote brug een manceuvreermachien aangereden. De schok was allerhevigst. Het machien werd omgeworpen en ligt nu op zijne zijde, den dwarsweg versperrend. Het is geheel uiteen en verwrongen. De dienstwagen sn ook het machien van den aanrijaenden trein zijn slechts getroffen aan de achterzijde en aan de voorzijde van den eersten wagon met reizigers twee laatstgenoemden schoven als in elkaar. Het is uit dezen wagon dat men de meeste erg gekwetsten heeft gehaald. De scljok was zoo hevig dat de manceu vreermachien veertig meters terugvloog zonder erge schade te krijgen. Het getal gekwetsten is juist 19, waar onder 3 zeer erg. Onder de laatsten is de machinist van den aangereden trein. Onder de leiding van M. Gosselin, statie overste werd spoedig de reddingsdienst ingericht. De gekwetsten werden in een klein naburig gebouw gebracht, waar zij de eerste zorgen ontvingen. Verscheidene geneesheeren, die per tele foon werden verwittigd, kwamen uit de naburige straten toegesneld en deze legden de eerste verbanden. Daarop werden de ge kwetsten spoedig naar de ziekenhuizen gebracht. De toewijding van het personeel was be wonderenswaardig. De oorzaken van het ongeluk worden ge weten aan den machinist van den werk manstrein, die het gesloten signaal voorbij reed, een signaal dat, naar het Bchijnt, te dicht bij een ander staat en zoo tot verwar ring of vergissing kan leiden. Het parket is dadelijk verwittigd. De policie van Sint Jans Molenbeek ver richte den ordedienst. Dijnsdag namiddag is het parket te St-Quentin-Lénnick een onderzoek gaan doen over het volgend schrikkelijk drama Maandag avond ontstond in een herberg twist tusschen Theofiel V.., en GustaafR.. Zij werden handgemeen en R moest het onderspit delven. Onder het uiten van wraakkreten liep hij naar huis, greep eene bijl en ging zijnen tegenstrever nabij de herberg afwachten. Toen Theofiel V..., de herberg verliet werden hem vijf schrikkelijke bijlslagen op het hoofd toegebracht en hij werd doodelijk gekwetst naar het ouderlijk huis gedragen zijn toestand is hopeloos. R.., is aangehouden. Verleden Zaterdag ging het 14-jarig meisje Blanche Wallans, wonende Kamer, straat, te Brugge, zich in de Opvoeding straat te Brussel aanbieden als kindermeid. Daar het meisje aan hare ouders geen bericht zond, kwamen deze naar Brussel. Men oordeele over dezer verslagenheid. Het meisje van Brugge, dat verloren was en dat men vreesde in handen van eenen slavinnenhandelaar te zijn gevallen, is teruggevonden in een hotel, waar het met eene vriendin verbleef. BURGERLIJKE STANd"dEr' STAD AELST. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 7 Vrouwelijk idem i3 20 Huwelijken. P. Gits, werkm., met E. Gillade, tw. P. D'Hooghe, vellenbew. met C. Le Bon, tw. Overlijdens. D. Roels, wr Blanckaert, z. b. 80 j., Gentschen Steenw. F, De Coninck, m. Greveraert, schrijnw. 45 j., Oud. Denderm. Steenw. 6 kinderen onder de 7 jaren. Makrtprifzen. Zaterdag 12 Dec. 1908. Aardappelen de 100 kil. 6,00 a 7,00 Boter per 3 kil, 9 00 a 9.32 Roomboter 120 kil. per kn. fr. 3,10 Ëiers de 25 3.00 a 4,00 Ajuin de 100 kil. 17,00 a 18,00 Viggenen,per koppel 5o.oo a 60.00 BOTERMARKT. Heden zaterdig wer den 194 klonten boter ter markt gebracht wegende t« samen 1550 kilogr.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2