Donderdag Ï7 December 1908 5 centiemen per nummer 651"6 Jaar 4112 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VERÏËERD. LESSEN. MOEDERHART! Oostacker -Lourdes. Leest en verspreidt De Denderbode EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Dit olad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE HUL'M. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen ep 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelsl16 December 190M Het is glad verkeerd van wege Katho lieken, bij wie men eene ernstige plichts betrachting mag veronderstellen, libe rale, socialistische, of zelfs onzijdige bladen te koopen en in het openbaar te lezen. Wij zeggenbij wie men eene ern stige plichtsbetrachting veronderstellen mag wy spreken van de anderen niet er zijn van die kwalijk gedraaid en die in alles hun eigen weg opgaan en naar geene reden luisteren. Als zij zich in beelden Onzen Lieven Heer een vlas baard te kunnen aandoen, dan beklagen wy ze eenvoudig. Wij spreken dus van hen, die uit onachtzaamheid handelen. Zonder het te willen, vermeerderen die lezers by gelegenheid van vijandige bladen de macht der goddelooze druk pers. Zij dragen, in zekere mate bij om haar toe te laten nog grooter verwoes tingen aan te richten. Ieder eentje is er een, en vele kleintjes maken een groot. Wie zijn plicht beseft, stopt de vijanden van ons Geloot geen duimkruid in de hand om onzen Godsdienst te bevechton. Dat is een kant van de zaak. Er is een tweede, veel ernstiger. Door het lezen van gazetten gericht tegen den gods dienst, maakt gy u plichtig jegens u zei ven en jegens anderen. Jegens u zei ven, omdat gij u blootstelt door slechte indrukken, greintje voor greintje, uwe goede gevoelens te verlie zen. Bij herhaling gaat het sneller; men beproeve dit niet te loochenen. Bij het lezen van een aanval, laat ons zeggen, van een dier uitgevonden kleri- cale schandalen waarvan de goddelooze pers in haar rampspoedigen veldtocht tegen de Kerk een specialiteit heeft ge maakt, eiwel, wat gebeurt er De eerste opwelling is tegen den uilvinder en het blad doch daarna duikt de twijfel op, die Mephistopheles van het stuk, en gezegt: Zou daar toch niets van waar zjjn De Vlamingen, zonder ze te wil- 'Qn kwetsen, zyn afstammelingen van enspiegel zij herhalen zoo gaarne zyn gekend woordwaar het rookt, is vuur. Het ministerie in Engeland had een wetsvoorstel neergelegd, waarin de godsdienstige begrippen van het Engel- sche volk over het hoofd werden gezien; een wetsvoorstel zooals de Belgische liberalen ook er een zouden voorleggen. 3e Vervolg. - De ellendeling Ik herken /eer wel deze Btem, welke voor onze negers onop houdend den zweepslag of de opsluiting vroeg. Ach, meesteres, wees op uwe hoede, mistrouw, hem uw neef is tót alle misda den bekwaam, Hij haatte uwen vader, wien hij nooit heeft kunnen vergeven hem niet als schoonzoon aangenomen te hebben. De nacht brak aan... Wees gerust, goede vrouw, antwoord de de gravin, ik zal mij verdedigen. Tot weerziens, ik hoop u hier l>ij den terug keer naar St-Domingo wederom te ont moeten. Eene lichte huivering doortrok de lede maten van Eva, als zij zich aan tafel be vond, rechtover haren neef om voor het vertrek een weinig te eten. Voor den verder af te leggen weg, had men geene kar meer. Men hoefde de baan af te leggen op kleine paarden, gewoon de bergen te beklimmen. De Gros-Morne ver hief zich zeer hoog. Eva en haar neef begonnen de bergach tige ligging te beklimmen, de gravin was eene wakkere rijderes, flink hield zij zich in den zadel, terwijl zij geen oogenblik haren makker uit het zicht verloor. Straks voor de negerin had zij op hare stoutheid geroemd, nu werd ay echter verlegen. En wat is er gebeurd En Katholieken èn protestanten, die geloovig zyn, hebben laten hooren dat zy van zulk wetsvoorstel niet wilden; dat zij niet zouden dulden dat een mi nisterie de godsdienstige gevoelens eener natie zou met voelen tredenen het ministerie is verplicht geweest het wetsontwerp terug te trekken tot zyne eigene schande. Het heeft eene les gehad en om aan 't roer te blyven zal het er van profl- teeren zooals wij hier zeggen. Maar wat moeten wij daaruit leeren 1. Dat men nooit moet wanhopen in den strijd, als men weet dat men eene goede zaak verdedigt 2. Dat wij hier in België de meer derheid zyn, wij, katholieken, en dat het onze plicht is de rechten der meer derheid te doen gelden 3. Dal, daar wij volstrekt niet willen hooren van verplichtend onderwijs, omdat de vryheid ons kan geven wat wjj noodig hebben, dat wij geenen voet moeten achteruit wijken en vrank en vrij en moedig en onversaagd onzen wil moeten kenbaar maken, en van ons katholiek Ministerie moeten eischen dat het naar den wil der meerderheid luistere. Het is ons eens gezegd geweest 't is jaren geleden Gij, Belgen, gij zyt haantjes vooruit op het terrein der wer ken maar gij durft u niet katholiek ge noeg toouen in het publieke leven. Laten wij dat verwijt niet meer ver dienen: Recht door zee en onze rechten doen gelden Dijnsdag werd het jubeljaar der Ver- schyuingen van O. L. Vrouw gesloten, ter gelegenheid van den feestdag van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenis, door de onthulling van een beeldwerk boven de buitenzijdeur in de kerk aan de grot van Slootendries, langs den kant van het Heiligdom. Reeds van Maandagavond werd de plechtigheid aangekondigd door klok- kegelui en kanonschoten. Dijnsdag van in den vroegen morgend stroomde eene groote volksmenigte naar het heiligdom. De kerk was bij elk der missen om 6, 7, 8 en 9 uren te i klein. De plechtige hoogmis werd door dui zenden geloovigen bijgewoond. Hon derden en nog honderden geloovigen kenden in den tempel geene plaats meer vinden. Eens aan de planterijen gekomen, zou zij zich alleen nog in de macht van haren neef bevinden. Indien hij van die omstan digheid gebruik maakte om haar te bena- deelen Wie zou het weten Wie zou haar beschermen Gij hebt de venijnige vrouw gezien, gij hebt tot haar toegesproken zegde Pa- blo, eensklaps de stilte verbrekende. Ik had mijne dienstboden opgelegd ze overal op te zoeken om ze de verdiende kastijding te geven. Dit recht hebt gij niet antwoordde levendig Eva. Eh Gij denkt dat ik zou wijken deze oude zinnelooze door zweepslagen om te brengen Maar, zij is de aanvoerster der opstandelingen, de oorzaak der woelingen welke op mijne eigendommen zijn uitge broken. 't Is geheel edelmoedig van uwent wege zulk schepsel, zulke heks, te verde digen indien uwe planterijen verwoest zijn geworden, wie anders dan zij is er de schuld van geweest Gedenk, nicht, dat de woestaards die vrouw alB een tooveraarster beschouwen, als een wezen dat klaar in de toekomst ziet, en zij haar blindelings heb ben gehoorzaamd. En wie zegt u, Poblo, dat onze plan terijen niet zouden geleden hebben, waret gij een toegevender meester geweest Denkt gij het recht te bezitten deze lieden als gemeene dieren te behandelen Gij ver geet, mijn neef, dat deze arme negers schep sels zijn van den goeden God, dat zij met u door oorsprong en bestemming gelijk zijn. De godsvrucht was wellicht nooit stichtender, dan dezen dag, op den wel ken zoovele vreemdelingen van alle ge westen naar O. L. Vrouw waren ge komen om Haar te vereeren en Haar hulp en troost af te smeeken. In de plechtige Hoogmis waren aan wezig op het hoogkoor M. Baron Alb. Van Loo, burgemeester van Oostakker op de voorbehoudende plaatsen Mej. Roels, die het beeldwerk heeft geschon ken Mevr. de burggravin du Bus en hare dochter, in wiens dienst op het kasteel van Jabbeke, het ongeluk van Pieter De Rudder, een jongeling van 30 jaar, die met zijne zuster het ouder lijk huis bewoont. De jongeling was gedurende de plechtigheid hevig ont roerd en stille tranen vloeiden over zijne wangen tijdens de plechtige jubelmis. Ook de E. H. Onderpastoor van Jab beke was bij de plechtigheid aanwezig, vergezeld door 50 parochianen. Om 3 uren werd de verordening aan de kerkdeur afgelezen door den Z. E. H. Kanunnik Segers van St-Jan-Baptist, te Gent, gevaardigd door Z. D. H. Mgr. Waffelaert, Bisschop van Brugge, en inhoudende het kerkelijk oordeel nopens de mirakuleuze genezing van Pieter I)e Rudder van Jabbeke. Het stuk behelst de toedracht der wonderlijke genezing van den bevoor rechte en het onderzoeken der kerke lijke getuigenis der geestelijke over heden. Men weet dat Pieter De Rudder den 16 Februari 1867 het linkerbeen werd gebroken door het omslaan van eenen boom. Ondanks de beste zorgen van Dr Van Hoestenberghe, van Stalhille en van Dr Verriest, van Brugge, verergerde de wonde zoo zeer, dat het noodig werd het been af te zetten, wat De Rudder weigerde, en hterom werd hij door de geneesheeren verlaten. De Rudder hoopte op den bijstand van O. L. Vrouw van Lourdes-Oostak- ker en ging er henen met zyne vrouw den 7 April 1875, dus 8 jaar later. Voor het beeld der Moeder Maagd bekwam bij eene volkomene en plotselinge gene zing. De ontroering der ooggetuigen beschrijven van deze mirakuleuze gene zing ware onmogelyk. Door-de zorgen van het bisdom van Brugge werd volgens de kerkelijke voorschriften een nauwkeurig onder zoek ingesteld, en thans verklaart Mgr Waffelaert dat de genezing van Pieter De Rudder mirakuleus is en moet toe geschreven worden aan eene bijzondere tusschenkomst van God, verkregen door Ik bewonder u, nicht. Een mission- naris zou niet beter prediken. Gij zult mij toelaten dat ik uw oordeel niet bijtreed Zij zijn onze gelijken niet, zij dienen vergele ken aan wilden en wij, blanken, moeten ons gezag over die laag gezonken en be krompen wezens uitoefenen. De slagen, de lichamelijke pijnigingen alleen kunnen hun tot overweging en rede brengen Beschouw nu de schoone uitslagen, verkregen door hun deze vrijheid te gunnen Eva zweeg, vreezende haren gevoelloo- zen neef al te erg gekwetst te hebben. Pa- blo behield ook het stilzwijgen. De wacht bleef een weinig achteraan. SomB hoorde men vreemdsoortig gerucht. Op de takken der boomen sprongen apen en in het hooge gras vernam men het ge- sjerp der Serpenten. Zelf dacht Mevrouw de Merinville een oogenblik een geweer te hebben bemerkt Zij stelde zich voor dat de eene de andere slaaf zich over de wreedheid zijns meeBters wilde wreken, maar de Spanjaard, half in geslapen op zijn paard, reed voorbij zonder het gevaar dat hem bedreigde, opgemerkt te hebben. Hoe dapper Eva ook was, zij begroette met vreugd den opkomenden dageraad. Zooals den vorigen dag, hield zij stil om wat «it te rusten. Het was stikkend heet, de nacht had geen koelte aangebracht de schapen zelf, staande aan de kanten van de Vieux-Morne, lieten droevig hun geluid hooren. Denzelfden avond moest men de woning de voorspraak der Allerheiligste Maagd Maria. Daarna werd het beeldwerk boven de zijdeur onthuld. Het is een bas relief van de hand van den beeldbouwer De Glerq van Meirelbeke, voorstellende de grot met het O. L. Vrouwenbeeld, en de aanroeping van Pieter De Rudder en zyne vrouw, den 7 April 1875, dag zyner genezing. Het beeldwerk vormt een prachtig meesterlyk geheel. Tijdens de onthulling, door ontelbare geloovigen bygewoond,werden de klok ken geluid, het kanon bulderde en vreugdekreten en jubelzangen klonken uit duizenden monden. Het was een in grijpend schouwspel, ter eere van de Moeder der Goddelijke genade Daarop volgde een plechtig Lof, ge zongen door den Z. E. H. Kanunnik Seghers, waarna Te Dedm, en zegen met het H. Sacrament. Daarna ging de Eerw. Pater Superior naar de grot een bezoek brengen aan de plaats waar het mirakel gebeurde. Om ringd door de tallooze geloovigen gaf hy uitleg over de wondere gebeurtenis en allen samen stortten een vurig gebed ter eere van O. L. Vrouw. Na de Hoogmis en na het Lof werd do bisschoppelijke brief van Mgr Waffe laert aan de geloovigen uitgedeeld. Zeggen wij ter eere van allen die aan dit slichtend teest meêwerkten, dat de aandoenlijke plechtigheden, ondanks de ongelooflijke volksmassa in de beste orde afliep. En toch moeten wy eene pijnlijke ge' beurtenis meèdeelen, 's morgens van dien schoonen dag gebeurd. Theresia Vermeersch, ongeveer 70 jaar oud, echtgenoote van Hippoliet Beyst, wonende in de Meerschstraat, to Oost acker begaf zich naar de 8 urenrais. Eensklaps viel zy voor het klooster der Broeders van Liefde ten gronde. Onmiddelijk L.iinengodragen in de woning van den Eerw. Heer Bestuurder Redant, was de ongelukkige reeds eene zalige dood gestorven. De Gentenaar. Wie een ahouuement neemt voor 1909 zal liet l>lud gratie ontvangen, van heden al lot Nieuwjaar. Voorwaarden aan 't hoold va li "T blad. van Pablo bereiken men rustte enkel een paar uren. Vooraleer de planterijen van Eva te be reiken, bleef er eene rivier te doortrekken, de paarden stonden diep in het water. Met eene beweging, een teeken kon de Spanjaord zijne nicht in het water werpen. Had hij dit gedacht De gravin meende in zijnen oogslag alle slechtheid te vinden en zij beefde. Zij voelde haar hart toegenepen toen zij de stukken muren zag der woning waar zij hare jeugd had doorgebracht loen zij vaststelde hoe de hovingen en a&nhoo- righeden verwoest waren Eva wendde de oogen af van dit tooneel. Welnu, mijne nicht, sprak Pablo schertsend, wat zegt gij Dit hebben uwe goede vrienden, de negers, gedaan zij verdienen inderdaad dat gij ze verdedigt 1 Gelukkiglijk hebben zij mij een dak gelaten om te schuilen. Trots alles, moest de gravin de haar aan geboden gastvrijheid aannemen, doch zij zou er geen misbruik van maken. De zaak waarnemer zou haar des anderendaags ver slag geven en zij hoopte gauw de zaak af te handelen, van dewelke het fortuin harer kinderen afhing, De woning van Pablo was eene mijl ver der gelegen en het was pindonker toen de reizigers ter bestemmingeplaats kwamen. Zij wilde geen eer doen aan het bereid eetmaal, en vroeg om zich in de haar be stemde kamer te verwijderen. Dit gebouw opgetrokken in arduin en steen, omringd van hekkens en grachten, De huurprijzen der woningen te Parys stygen op verbazende wijze. Volgens eene statistiek, door het mi nisterie van arbeid uitgegeven, werd een zelfde logement te Parijs betaald ala volgt In 1810 80 fr. 1850 120 i 1870 220 i 1900 320 1903 350 't Is echter niet alleen te Parijs dal alles opslaathier is 't even zoo. Drie vragen. Er zyn drie belang rijke dagen in 's menscben leven: Wan neer hy geboren wordt, wanneer hij trouwt en wanneer hy sterft. Doch hoe gewichtig deze dagen ook zyn, wordt hunne belangrijkheid by velen overtrof fen door drie vragen, die zich daarbij voordoen, namelijk of de geborene een jongen of een meisje is, wat de bruid aan heeft en wat de overledene heeft nagelaten. Hoelang duurt een automobiel. - Volgons berekeningen in Frankrijk gemaakt, is het leven van een automo biel maar 4jaar. Het is dus een kostelijk ding daar het zoo rap verslijt. Zwiteersche herbergen. Zwit serland, dat de vreemdelingen by dui zenden aantrekt, heeft natuurlijk veel herbergen. In 1905 waren er ongeveer 17 duizend waarvan 6000 hotels. Voor eene bevolking van 3 1/2 miljoen menschen maakt dat eene herberg op 150 inwoners. Het Zwitsersch Staatsbestuur is onge rust geworden over dat aangroeiend getal herbergen en heeft beslist geene nieuwe patenten van herbergier meer te verleenen. In België is er eene herberg op 40 menschen en er komen or nog altyd by. Voor de visschere. Oordeelende dat het visschen met de lyn zeer nadee- lig is aan de karpersoorten op het tijd stip van het kuitschieten dezer visschen, heeft de heer minister van Landbouw beslist, dat de vischvangst voortaan zal verboden worden van den derden Zon dag van Maart tot den eersten Zondag van Juni, op de plaatsen, waar de kar pers zich in groot aantal vereenigen. had zekerlijk aan zijne sterkte te danken dat het van vernieling en brand was ge spaard gebleven. Pablo kwam er zelden hij bracht het grootste deel van zijn leven door te St-Domingo, met te spelen en te drinken in gezelschap van andere losban- digen. Twee dienaars, een oud Spaansch gezin, dat reeds lange jaren in het gebouw werk zaam was, waren alleen met de huiselijke zorgen gelast. De vrouw geleidde Eva in de kamer, waar Senora d'Aranjuez, moeder van Pablo, overleden was. Alles getuigde er van orde loosheid het droevig uitzicht dezer kamer was niet geschikt om de gedachten van Eva (e verlustigen. De nicht van Pablo, evenals alle zenuw achtige lieden, had een zonderling voorge voel zij dacht haar bedreigd. In plaata zich terust te leggen, bleef zij op, hoe afgemat zij ook was, bereid om zich desnoods te verdedigen. Zij opende het venster, toegang tot het balkon verleo- i ende. Alles was stil in den omtrek, de boomen bewogen zich niet, geen geluid der vogelen liet zich hooren. Eva keek naar het uurwerk dat aan haren band hing het was middernacht het uur van de misdaad, van het verraad. Arme Eva 1 Hare vreea was maar al te gewettigd. Eene vreeselijke misdaad werd op dit oogenblik aan het ander uiteinde van bet verblijf beraamd. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1