Zondag 27 December 1908 5 centiemen per nummer 65,le Jaar 4115 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID KERSTMIS. Voor de Franschmans. Zondagrust. Aan de Hoveniers. Landbouwersbond van het Arrondissement Aalst. DITJES en DATJES. BOEKWE1TKOEK. DAVIDSFONDS. 3° Concertino voor Klarinet, koninklijke besluiten. DE DENDERBODE Dit ülad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Wan de Putte-Goosiiena, Korte Zoutstraat, N' 31 #n in alle Postkantoren des Lands. (X'iQL-e eutjM Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamon fr. 1-00 Vonnissen op 3d8 bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van lit blad. AeUt,%6 December 19QH Komt, komt, keerselicht ontsteken, eer de nscbt aan 't wijken gaat. Hoort gij 't haantje lustig preken Komt, staat op, de klokke slaat 1 't Is Gods orgel die 't verkondigt, dat Messias u verwacht, die gedoold hebt, die gezondigd, dag en nacht Die blijde opwekking hooren wy weer in onze ooren klinken en heel de mensch, is vol heilige aandoening en voelt dat er iets zal gebeuren. Noch tans, 't is reeds negentien eeuwen ge beurd Maar 't was zoo'n buitenge wone gebeurtenis dat de verjaardag haar als vernieuwd en wij weer als toen geheimvolle klanken en tonen en stem men door de lucht hooren en galmen die ons toeroepen Wy verkondigen u groote blijdschap en voor gansch het volk een Verlosser is er geboren, die de Christus de Heer is. Een Verlosser EamusEamus Usque Bethlehem 7 Laat ons gaan, laat ons gaan Moeder heeft het moeten beloven de kleinen zullen mede gaanzij ook zullen het Kerstekindje mogen zien met wijd opgespannen oogen, het hart vol heilige schroomheid en toch vol verlangende liefde. Op weg naar Bethlehem, naar de kerk En Hesl de kerke, bin- en buiten spreidt, o helder nschtgezicht döór de bontgebnnde ruiten, 't duisendverwig keerselicht O, wat doet het deugd aan 't herte ons dat te herinneren 1 En wat doet het deugd dat te herleven nu wy man, mis schien oud zijn geworden, en wij den tempel binnentreden waar neven het bestendig Bethlehem,het Huis des Broods op het altaar, het kleine stalleken is opgetimmerd dat ons nu nog veel,onein dig meer zegt dan toen, omdat wij nu beter de hooge bediedenis van de ge beurtenis van over negentien eeuwen die nu herleeft in de eenvoudige voor stelling, begrypen en zoo menigmaal haren invloed en uitwerksels op ons leven hebben gewaar geworden omdat wy tot mensch opgegroeid gevoeld heb ben dat het kindje de Verlosser is omdat hy ook de Heer is. Het was haar gezegd geweest van Hemel8wege Hij i»l groot zijn. Hij zal throonen over al do koningskroouen, Zijnde Koning, Erve en Heer van 't huis Jacobs.... toen de Engel Maria het ontzaggelijk geheim kwam verkonden. En wij heb ben het geleerd, gelezen en geleefd 't Is het Kerstmiskiudje, het alléén, dat groot is, dat ons leven beheerscht, dat ons menschenlot in handen heeft, dat onze toevlucht is in nood, onze blijd schap in onze vreugde, en naar hetwelk wy willen nu wij voelen dat een groot deel, het grootste deel van onzen levens weg is afgelegd. Wat zijn wy toch gelukkig, wy die van onze kinderjaren naar 't Kindje in de kribbe snelden bij 't opgaan van den Kerstmisdag en 't opgaan van onzen levenstijd en die nu nog naar het Eamus ad Bethlehem luisteren om 't Kindje te vragen dat het ons erkenne onder t die van goeden wil. Jaarlijks snelden wij naar de gebenedyde kribbe, of door kouden regen, of door scherpen wind, of door dikken sneeuw, soms door zachter luchtzoo ons leven en wij snellen o, de tijd is zou kort- naar 't zelfde Kribbekind dat .daarboven nu woont, want God z»l heerschappij hem geven, die zal duren na dit leven en een rijk is Hem bereid in der eeuwen eeuwigheid. En ook ons Wat zijn wij gelukkig Moeten wij ook door vlagen van neer vallende smarten, door buien van bij tende ongelukswinden, door dikke vlok ken van loodzware droefheden,of mogen wij door leniger levenslucht naar ons einde, naar het Kindje der kribbe moe ten wij, en willen wij Blijgemoed, blijgemoed, den Kerstmis te gemoet Jong en oud, jong en oud, Voor 't Kribbekind de handen vouwt I 't Woord, alleene uit God gezoond 't Woord des Vaders bij ons woont Le Gauloiseen Parijzer orgaan, deelt een schrijven meê over den toestand der landbouwwerklieden in Frankrijk, en zegt hoe het daar gesteld is met de vreemde arbeiders, onze Franschmans onder aoder, die er jaarlijks werk gaan vindeD. De strekking door Le Gaulois aangewezen schijnt niot al te gunstig voor onze Belgische arbeiders, en wij achten het van belang er de aandacht op in te roepen. Wy laten dus 't woord aan 't Fransche orgaan Het wordt voor de Fransche land bouwers van jaar tot jaar moeielijker om aan werkvolk te geraken. Veel werklieden gaan werken in de steden, of blijven zij op de hoove, dan zijn hunne eischen te hoog, volgens de winst van den boer. En toch, ook in Frankrijk moet de oogst worden gepikt en ingescliuurd, moeten de weiden worden gemaaid, de beeten worden getrokken, de landerijen worden bewerkt. De Fransche boer roept dan de hulp in van vreemdelingen en op onzen ouden Franschen bodem, moet men tegenwoordig, bij het zetten van eeuen schelf, aan den toren van Babel denken. In zake van vreemde werklieden, werden er tot nu toe in Frankrijk geene andere gebruikt dan Belgen in 't noor den en Italianen in 't zuiden. De eene en de andere zijn goede werkers, en ze zijn redelijk in hunne eischen. Maar gaat zulks blijven duren Men zou zeggen dat veel werklieden onder eenen nieu wen indruk beginnen te geraken. Men heeft ze min op zjjnen kanthunne eischen vermeerderen, en het heeft wei nig gescholen, by de laatste werksta king van Brie, of de Belgen namen aan de bewegingdeel. De Fransche landbouwer is niet ge rust hy zoekt er naar om de toekomst te verzekeren. Hij heeft geluisterd naar de voorstellen van een land waar wel veel bruikbare, maar werkelooze armen zyn naar Polen. Sedert al lang levert Polen boeren- werklieden aan de belendende landen. De Polakken immers hebben het niet schoon in hun land, door verscheidene oorzaken, en wel vooral door de crisis nu in de nijverheid, en door het lage loon, zoo algemeen in Oost Rusland. Eerst trokken de Polen achter werk naar Denemarken ot Zweden later gin gen er velen naar Zwitserland, Honga- riën en Rumenië. Tegenwoordig gaan ze meest naar Duilschland. Alle jaren, met de lente, trekken er wel 300,000 Polakken de grens over, verhuren zich op de hofsteden van Sileziën en van het graafschap Posen, of zijn er anders in 't werk. Men zou denken dat de Polakken met den uieuwen uitweg tevreden zijn. Doch neen. Hoe komt het nu dat zij eene lange reis willen doen, om in Frankrijk te komen zoeken datgene wat zy aan de deur kunnen krijgen veel werk en goed loon Het schynt nu dat de Poolsche werkman in Duitschland wel goed loon krijgt, maar dat de behandeling te weDSchen laat. De werkman is by den baas thuis, en hy krijgt er slaping en de kost. Maar welke kost?... 't Is juist over den kost, dat het meeste deel der werkmenschen zoo bitter klagen ker- nemelk, aardappels en gedroogde boo- nen. 7i Met dit mager eten, is het voorden werkman niet uit te staan, om aanhou dend zwaren arbeid te verrichten. De werkman moet zich, in zake van spijs, al het een en het ander zelf koopen, waarin hij een deel van zijne daghuur moet besteden. Toen ook is de Duitsche boer, dat het schijnt, nog al ruw op zijn werkvolk. De Poolsche werklieden zit ten in banden van de Duitsche boeren. De werkman heeft een kontrakt moeten onderteekenen want het was trouwens enkel op die voorwaarde, dat hij een reispas kreeg om in Duitschland te gaan. De toestand van de Poolsche werk lieden in Duitschland is dan niet te schitterend, en daarom zijn er vele die zich naar Frankrijk wenden. De eerste aanvragen naar werk, zijn bij ons uit Oosten rij ksche Polen toi ge komen. Een bureel van plaatsing werd gesticht Wydziar Krajotoyte Lom berg, in Galiciën. O verjaar,"met April, zijn een 600 Poolsche werklieken er toegekomen, die bij ons bestemd werden voor do departementen van hel Ooslon. Ze zijn daar wel gekomen geweest, en men heeft er naar meer andere ge vraagd. Men was tevreden over dit volk zoo dat men gaat trachten die lieden,bij het aanstaande seizoen, wederom op de hoeven te krijgen. Uit Russisch Polen zou men ook volk naar Frankrijk willen zenden. M. Louis Gorski, lid der Landbouw-Ver- eeniging van Warchau.is naar Frank rijk gekomen, om die zaak te onder zoeken. Er werd evenwel bevonden dat er groole moeilijkheden in den weg stonden, en alzoo heeft het Russisch Landbouw-Komiteit er voorloopig van afgezien, werkers uit Russisch Po len naar Frankrijk te sturen. De Fransche landbouwers zullen ten anderen in Galicië, dat is iD Oosten- ryksch Polen, werklieden genoeg vin den,zonder er nog te moeten aanwerven uit Russisch Polen... Voor de reis her waart, zorgt het Bureel van Plaat sing. Voor het wederkeeren, heeft de werkman zelf al eenige inlichtingen opgedaan. Propaganda wordt nu in Frankrijk gemaakt om Poolsche werklieden aan te nemen. Duizenden arbeiders zijn uit Amerika teruggekeerd, die verleden zomer in 't zuiden van Frankrijk werk kwamen zoeken. De Fransche boer kwam dus van den jare geen werklieden te kort, iets wat ten nadeele komt van onze Belgische Franschmans. Maar of die overvloed van Poolsche werklieden zal blijven duren, valt te betwijfelen. In alle geval Le Gaulois geeft inlich tingen over den toestand, die weerdig zijn geweten te worden voor wie het aanbelangt. Ziehier eenige dier uitslagen Vroege worteltjes. (Elk perceel heeft i aar oppervlakte.) Zwavelzure Super- Zwavelzure Op- ammoniak. fosfaat, potasch. brengst - 322 kgr. J 2 551 kgr. Aardbeziën. J- - 81 9 kgr. II. 1 3 3 163.8 kgr. Het is dus niet te verwonderen dat eene meerdere uitgave aan meststoffen eenen intrest van honderd per honderd Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 27 December 1908, M. Ghyselinckx, Molenstraat. Dank aan hot verstandig'gebruik der scheikundige meststoffen vermeerdert gedurig de opbrengst by den kweek der gewone planten. In ons land heeft de groententeelt eene groote uitbreididg genomen, want se dert eenige jaren heeft zy in de volkrijke gemeenten rond de groote steden om zoo te spreken totaal do gewone plan - tenkweek vervangen. Men begint le begrijpen dat men op dio wyze de op brengsten merkelijk kan verhoogen. Maar ongelukkiglijk zijn er nog te veel hoveniers, die niet. genoegzaam op de hoogte zijn voor het oordeelkundig aan wenden der scheikundige meststoffen. Van den andoren kant zooken vele tui niers hun bedryf uit te breiden in plaats van alles in 't werk Ie stellen om de maximum-opbrengst te bekomen zij vergeten daarenboven dat zij daardoor zelf aanleiding geven tot hot verhoogen der pacht, Een stuk grond wel verzorgd en goed bemest, kan het dubbel opbren gen van een ander perceel van dezelfde grootte, dat verwaarloosd is bij gebrek aan volk of kapitaal. En nochtans de opbrengst verdubbelen kan niemand schade berokkenen, terwijl men op die manier groot profijt doet op de pacht som, het werk en het zaad. Talrijke proeven ondernomen door den heer Sannen, hovenier te Aarschot, bewyzen, dat het aanwenden eener vol ledige en oordeelkundige bemesting, altoos de hoogste opbrengsten geeft en de grootste zuivere winst achterlaat. Men mag zich immers niet inbeelden dat de hoven of broeibakken hooge op brengsten kunnen geven zonder bemes ting, hunne uitputting gebeurt veel sneller dan de andere akkers omdat de vruchten elkander spoediger opvolgen. Wij mogen dusvolgens zeggen dat men; door het gelykdig toedienen van superfosfaat, zwavelzuren ammoniak en potasch, de opbrengsten kan verdub belen. Wy zijn van meening dat deze voor beelden voldoende zyn om onze hove niers te overtuigen, dat zy er allo be lang bij hebben een regelmatig en oor deelkundig gebruik te maken van scheikundige meststoffen,'en dat zij niot hoeven te wachten hunne broeibakken en broeikassen ernstig te bereiden, op de wyze zooals wy hiervoren zegden, voorde teelt hunner vroegste groenten. J. A1DIT. Afdeeling: Verbond der Veebonden, (Systeem Fraleur). In het begin van Januari aanstaande, richt het Verbond in de Melkerijschool van Borsbeko eenen leergang iu tot het opleiden van stalopziener in de Veebon den. Deze leergang zal waarschijnlijk 14 dageu duren en bandelen over vee, melk, rantsoen en boekhouden. Het programma duidt genoeg aan van welk groot Mmsr de cursus is. Het Bestuur uooui^i uus de boereuzoou uit hem te volgen. Voor alle inlichtingen wende men zich tot den E. H GOBBAUT Alfons, algemeen Secretaris eD inrich ter der Veebondon, Esplanade, Aalst. Alle inschrijvingen moeten gezonden worden vóór 8'" Januari aanstaande. Nadere inlichtingen zullen later in het blad gegeven worden. De twintig eerste inschrijvers zijn zeker aangeno men te worden tot het praktisch en theo retisch deel van den leergang. De katholieken in Duitsch land. De verhouding der katholieken is in Duitschland vermeerderd van jaar totjaar. Zij maken nu 37 per honderd der be volking uit van het keizerrijk. Op de zestig miljoen inwoners van Duitschland zijn er dus ruim 22 miljoen katholieken. Do meesteD van hen zijn overtuigde, ontwikkelde, aaneengeslotene katholie ken, dio hunnen Godsdienst beoefenen. Daarbij komt het dat de katholieke Partij in den Duitschen Rijksdag het Centrum de sterkste Kamergroep uitmaakt. Het klerikale juk. Zondag laatst was het feest bij de liberale hoog studenten van Brussel eH er was natuur lijk oen feestmaal. De Graux, de eenige minister die nog leeft van de 7 liberale ministers, welke in 1884 zoo meesterlijk weggekegeld werden, heeft op dat banket gesproken. Hy zegde dat België zucht onder het klerikale juk, walzeer waar is en zeer natuurlyk, aangezien de kiezers de katholieken aan het bewind houden. M. Graux zegde nog dat de liberalen strijden voor de vryheid van geweten, die meer dan vroeger gekneveld wordt. Waarin die knevelarijen bestaan, heeft de heer Graux niet uiteengedaan. Zij beletten hem echter niet rechtuit zijn gedacht te zeggen, en ze beletten de liberale dagbladen niet, dagio, daguit de katholieken, de priesters en het ka tholiek Gouvernement zelf, te lasteren en te verguizen naar hartelust. Maar zie, M. Graux verstaat die vrij heid gelijk in den tyd toen hy met Frère, Bara en Van Humbeek, minister was 't is te zeggen de macht voor de liberalen om de katholieken te plagen en te knevelen. Helaas voor hem die tyd is lang voorby 'k Heb aan tafels ooit gezeten Opgekropt van lekkernij, Maar ik had nog nooit gegeten Van der boeren spekpastij. 'k Heb in dorpen en in steden Rond gereisd en geroleerd By den boer heb ik zyn zeden En zijn keuken bestudeerd, Als ik vroeg de pan hoor kissen Vlieg ik vierkant in mijn broek Want dan kan ik stellig gissen, Heden eten wy spekkoek. 'k Wil dan ook uw lof verhalen, Lekkre bruinemalsche koek Doch om al uw deugd te malen Schreef ik vol een gansche boek Musa 1 span mijn dichter snaren Ach daal neer op myn verzoek Laat ons saam ons stemmen paren Om te zingen den spekkoek. Nobel voedsel, roem der boeren, Overal speelt gy uw rol. Kon m'u warm naar Eng'land voeren Wij versturen schepen vol 'k Laat den heer zyn lekker beetjes Kreeft en paling, baars en süoek, Ik voor mij verkies de sneedjes, Van 'nen malschen paunekoek. Rond van vorm en bruin gebakken Niet le dik, ook niet te fijn, Doch om aan geen pan te plakken Moogt g' ook niet te mager zijn. Vier plakkaten, dikke schijven Van een vet gemeste zwijn, Waar het vet staat op te drijven Moeten gansch uw siersel zijn. Boter onder, boter boven, Rommedom gedraaid in 't vet, 'k Wed dan wordt g' op koninghove Als dessert nog opgezet, Eet gezooiën, eet gebraaiën Heerkeus eet dan wat ge wilt, Eet de fijnste pruimen vlaaien Haas, konynof waterwild. Nimmer zal 't zijn smaak toch geven Op wat wijze men hem zoek', Daarom roep ik nogmaals leve, Leve lang de boekweitkoek De Walvischvangst is nog niet dood, zooals blykt uit onderstaand be richtje, uit de Handelsberichten overgenomen Door een in Januari laatstleden in Noorwegen gevormde maatschappij is te Durban een statie voor do walvisch vangst mei traankokerij opgericht. Do vangst wordt van uit Durban door twee stoom booten uitgeoefend. Naar bericht wor.il, komen langs de kust van Natal walvisschen in groote getalle voor. Die, welke tot dusverre werden gevangen behoorden meesten deels tot de grootste, doch minst waar devolle soort. Voor het vleesch van deze dieren is reeds afzet gevonden onder de Chineczen aan den Rand. Onlangs zijn nog twee maatschappijen voor hot zelfde doel opgericht, waarvan de eene zich van Port Shepslone en de andere van een zuiderlyker punt als operatie basis zal bedicDcn. Hulde van protestanten voor de katholieke zendelingen. M. Taft, do toekomstige voorzitter der Ver- eenigde Staten, heeft onlangs den groot sten lof uitgesproken onzer Belgische zendelingen, die hij aan liet werk gezien heeftin de Philippynscheeilanden,waar zij, op aanvraag van Amerika, naartoe getrokken zyn. M. Taft is een protes- stant. Een ander protestant, Sir RoberHart, die den post- en toldienst heeft her vormd in China, en meer dan 50 jaar in hot keizerrijk van 't Midden verble ven heeft, was onlangs in eene tentoon stelling van protestantsche zendingen te Leeds, en in zijne redevoering sprak hij het volgende Velen onder u zullen misschien van mijn gedacht niet zyn, maar in omstandigheden als deze, kan ik de gelegenheid niet laten voorby- gaan. van te spreken over het werk, teweeggebracht door de katholieke zen delingen, waaronder men de meeste zelfopoffering, de meeste zelfverlooche ning vindtonderde dicipels vanChrislus. De katholieke zendingen hebben een groot werk verricht, met de kennis van God en van den Verlosser uit te breiden, maar vooral door de opoffering die zy zich opgelegd hebbeD, om de verlatene kinders en de behoeftige volwassenen op te nemen. Hunne inrichting, als maatschappij is verre vooruit by allo andere. Zij betalen meest met hunnen eigen persoon. Zy waren de eersten ter plaats; zij zyn meest verspreid en tellen meest volgelingen Alcoolbestrijding. Mgr.Mer- cier, Kardinaal-Aartsbisschop van Me- chelen. heeft Zondag laatstleden, in de vergadering van den Foyer social eene kon ferencie gegeven over alcoolism en alcool die altijd schadelijk is. De Hoogeerwaarde Spreker besloot Indien ik mij kon overtuigen dat heden de goheele onthouding mogelijk ware, zou ik er mij bij aansluiten. Maar kan men nu van onze werklieden bekomen dat zij niets anders meer drinken dan water, koffie of thee Ik denk het niet. Ik de praktijk, moet men hot grootste goed mogelijk betrachten. Ik besluit dat heden ten dage, elke zedelijke mensch het voornemen moet maken, geene sterke dranken te ge bruiken on er geene meer aan anderen aan te bieden. Verwijder ze uit uwe kringen en patroonschappen. Nopens het gebruik van bier en wijn, zouden wij allen het volgende kunnen doen Leo XIII heeft, in eenen brief aan Mgr. Ireland, do geheel onthouding aangeprezen, maar enkel als raad. Afdeeling Aalst en Omatreken. Maandag 28" dezer maand, te 5 ure 's avonds, zal, in de Stedelijke Feestzaal, Keizerlyke Plaats, de driemaandelijkse he algemeene vergadering plaats hebben, DAGORDE: i° Fantaisie Concertante, voor twee groote fluiten, Ph. Gattermam. uitvoerdersM.M. Alex. Breynaert en Edg. Van den Bossche, 2° De Godsdienst in 't Onderwijs, "korte voordracht door den Eeno. A. Van HeuverswynBestuurder van S' Camillus- gesticht. von Wbbbr, uittevoeren door M. Jozef Verleysen. 4° Van Lucas den Grenadier, novelle door M. K. De Saedeleer, Hulponderwy- zer, te Meldert. 5° Jezus van Nazareth (Evangelische zang), Gounod. te zingen door M. T. De Becker. 68 Korte GEscrriEnrvTs dhr Chribtenk Vakvureenioinoen in Btxoifl, korte voor dracht door M. P. Van Schuylenbergh. Pianogeleider M. Alf. Volckaert. Stad vuil Aalst. Openbare zitting van den Gemeen teraad, op Dijnsdag 29 December aanst., om 5 V* uren 's avonds, ten Stadhuize, in do gewone Zaal der Vergaderingen. DAGORDE: i° Burgerlijke Godshuizen. Verkoop van Grond in de Bcrgemeorschen. 2° Boekerij. Rekening 1907. Begroo ting 1909. 3° Reglement over de gemeentetaksen op de bouwingen. Aanmerkingen van het Staatsbestuur. 4° Gemeenterekening 1907. Begroo ting 1909. Belasting op het cadastraal inkomen. Wensch voorstel van Mr De Naeycr. Lotingen voor de rVntionule Alllitie In 1909. De lotingen zullen plaats heb- kben op Maandag 1 Februari, in de Provinciën Antwerpen, Oost-Vlaande ren en Luxemburg, Woensdag 5 Februari, in de Pro vinciën West-Vlaanderen en Limburg. Zaterdag 6 Februari, voor de Pro vinciën Brabant, Henegouw, Luik en Na men. Rechterlijke orde. Bij koninklijk beBluit van 21 December 1908 ia M. Ver- wilghen, rechter in de rechtbank van eersten aanleg te Dendermonde, aangeduid om ge durende een termijn van drie jaren, met ingang van 24 December 1908, het ambt van onderzoeksrechter in die rechtbank waar te nemen,

De Denderbode | 1908 | | pagina 1