LIEVELING Zitting van den Gemeenteraad Rechterlijk kronijk. Aalst. - Stedelijk nieuws. Allerhande nieuws. HET WE DEE. Wij genieten op't oogenblik een betrekkelyk zacht we der voor dit tydstip des jaars, doch men herinnere zich de spreuk Warme Kerstdagkoude Paschm. De Franschen zeggen A la Noêl moucherons A Pdquet glagons. S+ MILITARISM. Het liberaal veegblad der firma Vijf Ezels C° deelt een artikel meê van M. Rens, onze liberale Volksvertegenwoordiger, by de gratie der maconnieke loge, 't welk uit drukkelijk verzwaring eischt der liberale lasten in bloed en geld... Staat aangeteekend... Kiezing te Kerkzken. Wij hebben het Donderdag 11. voor zegd dat, Groene Pie, de schitterende zegepraal onzer katholieke vrienden, aan kolossaal kiesbedrog, zou toeschryven... Nu, zoo is 't wezenlyk. Tegen alle verwachting, schryft her- senloos van Chipka, heeft de oude party de meerderheid met een klein getal stem men... Een klein getal stemmen 145 stemmen meerderheid op 1207 uitgebrachte stemmen. En lijk aan alle veroordeelden eenige uren worden gegeven om hunne rechters te verwenschen zoo gaan de afgekookte groentjes zich troosten met een reklaam in te dienen tegen de geldigheid der kiezing by de bestendige Deputatie Men spreekt van 40 geteekende brief- kes...'t Is grof zei Pierlala van Chipka. De bewaarders van Kerkxken zijn les gekomen naar Aalst. Zyn de groentjes, de blauwtjes en de roodjes van Kerkxken dan zulke kenhui- bens dat men ze kan bij 't vuur zetten, zonder het gewaar te worden Maar neen, groene Pierlala, 't zijn de oogen die beginnen open te gaan. De men- schen beginnen hun buikske vol te krygen van uwe ellendige hansworsteryen 1 van 21 December 1908. De Secretaris geeft lezing van het ver- ig der vorige zitting dat werd aange nomen. i° Burgerlijke Godshuizen. Ver- kooping van boomen te Heldergem en in de Osbroeken. Wordt toegestaan. 2° Werkbeurs. Begrooting 1909. Wordt aanvaard. 3° Bureel van Weldadigheid. Rekening 1907 en Begrooting 1909. M. De Naeyergeeft lezing der rekening 1907, welke sluit met een tekort van 4.817,65 franken dit tekort komt voort uit buitengewone uitgaven voor zaken van versehilligen aard, zooals voor Bestedelin gen, Brood, Bons en Kleeding, en uit den grooten onkost van de Apotheek voor de welke fr. 4785 meer is uitgegeven als voorzien in 't budjet: bijzondere aankoopen van instrumenten, weegschalen, nieuwe geneesmiddelen zyn gedaan, buitengewoone werken door de in ambtstelling van den De geruchten welke in onze Stad liepen over woelingen en overrompeling der Gen darmen waren ten zeerste overdreven. Ziehier wat wy er uit vertrouwbare bron over vernemen Verleden Zondag tijdens het nazicht en telling der kiezing, hielden de Gendarmen het volk op eenigen afstand van het yzeren hekken der school waarin de werkzaam heden plaats hadden. Het begon er nog al woelig te gaan, daar de eerste uitslag voor de groenen niet bevredigend was. Een persoon kwam nader, doch een gendarm duwde hem met de hand achter uit, maar dit scheen den man niet naar synen zin te zyn, want deze gaf den gen darm eenen hevigen kaakslag. Daarop sprong den anderen gendarm ter hulp en wilde den slager binden hierop ontstond hevig rumoer, men riep vooruit allen ge- lyk, en in een oogenblik was de eerste gendarm aangegrepen door vier a vyf mannen die aan zyn lyf hingen, zy trokken aan zijne kleederen, zij wilden zyn geweer overmeesteren, zyne képi geraakte onder de voeten, doch hij verweerde zich dapper en hield zich recht. Middellerwijl had de andere gendarm den eersten woestaard losgelaten en zynen makker ter hulp ge sprongen en zoo gelukte het hun beiden na veel moeite zich los te wringen, hunne wapens vry te maken en het volk op af stand te doen terugkeeren, doch niet zonder veel moeite en geweld te moeten gebruiken en op den uitroep van in naam van de wet of ik schiet met den revolver. De képi en de koorden van den'eenen gendarm waren bevuild en beschadigd, maar van hunne kleederen was niets verscheurd, tenzij den aanrander de zyne. Intusschen kwam den heer commandant der brigade ter plaats, dan was ds orde gauw hersteld. Weinige minuten daarna werd den tweeden uitslag bekend gemaakt, hy beantwoordde ten volle aan den eersten. De katholieken hebben eenen schoonen zegepraal behaald, 401 en 395 stemmen tegen 252 en 259 stemmen. De groenen trokken al drupneuzen naar huis de vlaggen werden spoedig uitgesto ken, rustig werd er denzelfden dag en des anderendags gefeest. Van parket is er geene spraak geweest. Verders is alles nog al rustig afgeloopen. Itiieuwjaarakuartjez. Jaarlijks worden, hoeft het herinnerd, mil- lioenen zulke kaartjes verzonden, wat aan het postwezen verbazend veel werk geeft. Wie wenscht dat zijn kaartjes zoo snel mogelijk ter bestemming aankomen, steke ze niet in de bussen maar geve ze in de postkantoren af aan de winketten, en wel in twee pakken, kruiselings met bindtouw ombonden het eene bestaande uit de kaartjes voor de stad of het postkanton, het andere uit die voor elders. Hoogst wenschelijk is het, de postzegels in den rechter bovenhoek van het adres te plakken. Het publiek gelieve ook, zoo mogelijk, rond Nieuwjaar, de verzending van pro spectussen, prijslijsten, omzendbrieven enz. te staken. Eenen vond verhelen. Ia zoo alectiL ala stele». De waarheid van die gulden spreuk, welke wij nog van uit de papschool - ont houden hebben, werd ondervonden door drie Gentenaars. Mevrouw Vander Haeghem, wonende Coupure, kwam den 16 April uit het bureel van den wisselagent Lippena, Catalogne- straat en liet een beursje vallen. Een kleine jongen nam het op, maar de drie betichten ontnamen het hem. Het beursje hield xooo fr. in. Alle drie worden beticht het beursje gestolen en ver heeld te hebben. De rechtbank veroordeelde twee der betichten tot elk 6 maanden ge vangenisstraf en den andere tot 4 maanden gavangxitting. nieuwen apotheker zijn vereischt geweest. Doch alles is in regel. Daar het Bureel van Weldadigheid de gevolgen moet dragen van de Werkcrisis zullen de uitgaven niet verminderen het valt te betwijfelen of de voorgestelde cre- dieten der begrooting zullen voldoen. Het bestuur hoopt ze niet te moeten overtreffen; doch ik vrees dat de uitgaven nog zullen vermeerderen daar de werkersbevolking steeds aangroeit. Daarom zou ik den Raad voorstellen volgenden wensch gericht tot de nijveraars te willen uitdrukken. De verslaggever leest dit schrift, 't welk wy verder meêdeelen. Het dringt aan by de ny veraars om voor de werklieden een hulp fonds te stichten, dat dezen bij nijverheids- crisis zou ondersteunen. Het is immers de nijverheid die de werkers van den buiten naar de stad lokt en aldus de oorzaak is van de overgroote uitgaven des Armbestuurs. In de toekomst zullen die uitgaven nog vermeerderen. Het ware maar billijk die ny ver aars welke de winsten genieten, uit te noodigen iets voor hunne werklieden te doen. De gelden voor dit hulpfonds zou den te nemen zijn op de winsten. M. De Windt vraagt de verdeeling van dien wensch, het eerste deel kunnen wy stemmen, zegt hij, maar het slot moeten wij verwerpen. M De Blieck. Wy kunnen geene stemming uitbrengen op cene lezing. Het voorstel van M. De Naeyer boezemt mij veel belang in en ik zou het gaarne met overleg behandelen. Maar het besluit is in tegenstrijd met de voorgaande meening van M. De Naeyer die vroeger vond dat de nijveraars reeds te veel belast waren door de taks op de stoomtuigen kan men hier en daar geene besparingen doen, zooals op de Apotheek, enz.; indien gij weet dat de middelen ontoereikend zyn en dat het deficit later nog zou kunnen vermeerderen. M. De Naeyer. Was ik vroeger in de gelegenheid mijn gedacht uit te drukken over den taks op de stoomtuigen, ik heb mij daarom niet verbonden van beter inge licht. altyd dezelfde zienswijze te blijven behouden. Ik zeg niet dat de ny verheid bijzonder moei belast worden ik druk eene vrees uit dat het er wel zou kunnen van komen, als ik sommigen hoor rede neren. Zij hebben misschien geen volkomen ongelijk degenen die beweren dat de nyver- heidsgestichten grootere belastingen moe ten dragen, als men bestatigt in de Stads- begrooting dat het Armwezen meer dan 123.000 fr. '8 jaars noodig heeft terwijl de nijverheidstaks maar 40.000 fr. opbrengt. Mijn voorstel heeft voor doel de nyveraars welke geen hulpfonds hebben uit te noodi gen in hunne fabrieken er een te stichten. Wat de besparingen in de Apotheek aangaat, moet ik u ronduit bekennen dat ze daar niet kunnen gevonden worden; het is toch niet mogelyk de arme menschen te behandelen met medicamenten uit den ouden tyd. De oude medicamenten hebben plaatsgemaakt voor nieuwe, welke ^eel geld kosten. Nu staat den alambic in de medecijnenfabriek, vroeger was het de maag van den zieke die dit werk had te verrichten. Men kan die oude medicamen ten die zeer goedkoop waren, misschien 1 cent per fleschje, aan zieken, die daar afgemat en uitgeput zyn neêrgèstreken, niet meer laten toedienen. M. De Blieck. Als ze maar met een fleschje van een cent genezen, is dat ook goed. M. Bauicens. Het is niet alleen voor de inwendige geneesmiddelen dat de oude vervangen zyn door kostbare nieuwighe den maar de uitwendige zijn kostelijker. Hedendaags gebruikt men allerlei nieuwe medicamenten en antiseptieke geneesmid delen de werklieden kennen die ook en worden liefst met deze geholpen. M. De Blieck. Men kan toch in de Apotheek nog besparingen doen. M. De Naeyer. Ik weet waarlijk niet waarop men inde Apotheek nog sparen zou; ik weet immers wat er is van medicamen- tenhandel. Ik kan u verzekeren dat men, tenzij er oprecht bedrog geschiedde in de leveringen, niets meer kan sparen op de 10,000 fr. zou men na genoeg misschien nog geen 50 fr. kunnen winnen. M. De Blieck. Dat ware toch vijftig franken. Er wordt veel geklaagd aangaan de de Apotheek. M. Moyersoen. Mag men weten waarover men klaagt M. De Blieck in 't nauw gebracht Hum! Hum!Ja, men klaagt nogal wel over de fleschjes welke men 10 centiemen moet betalen en waarvoor ze er maar 5 terug trekken. Zich keerende tot M. Leveau Gy hoort g^j dat ook. Geheel de stad weet dat. M. Leveau zegt niets. M. Moyersoen. Als er klachten zijn, ik vraag niet beter dan ze te kennen en ze te onderzoeken. Verders heb ik de cyfers der rekening nauwkeurig nagezien de buitengewone uitgaven voor de Apotheek zyn geweest voor aankoop voor nieuwe voorwerpen bevolen door het toezicht. Ik I heb aan de heeren van 't Armbestuur ge vraagd of hunne middelen toereikend wa ren met hetgeen de stad hen geeft voor 1909 36,000 fr. en zy hebben geant woord ja. Wat de besparingen betreft op de medi camenten die zyn niet meer mogelijk als men nagaat dat elk recept alle onkosten inbegrepen nagenoeg 0,29 centiemen kost. Wanneer wij over twee jaren de prys hebben gevraagd aan de Apothekers der Stad stelden zij dien per recept op 45 een - tiemen. Maar een abuis dat men te keer gaat en door het welk het Armbureel bedrogen wordt, is het voortleenen van de kaarten, en zoo komt het dat er velen naar de Apo theek om geneesmiddelen komen welke hoegenaamd in geen nood verkeeren. Het voortleenen van kaarten zal in 't vervolg onmogelyk zyn daar men de oude kaart door eene nieuwe gaat vervangen welke telkenmale men een recept komt halen, zal afgestempeld worden. Ook een misbruik dat bestond, was het overvloedig gebruik van Sirop de Vanier, welke door vele menschen verkwistend aan hunne kinderen gegeven werdom dit misbruik te keer te gaan doet men die Sirop 0,10 de 100 gr. betalen en sedert dien is 't verbruik vjjf maal verminderd. Misbruiken dienen be streden te worden en daartoe is het Bestuur van het weldadigheidsbureel met den besten wil bezield. M. De Windt. Het is bestatigd dat het Armbureel onder zijne zaken is. M. De Naeyer zegt hetEr is deficit, er moeten nieuwe lasten komen. Waarom betracht men eerst geene besparingen M. De Raeyer. Uwe bemerking is nutteloos; wij weten hetbesparingen doen op een groot budjet is geen kunstin ons geval zyn de middelen ontoereikend. M. De Windt. Vraagt wanneer het geld ontvangen is geweest der verkooping van Boomen en Land, hetwelk in uitgaaf verschijnt als aangelegd in openbare fond sen, ik vind dat nergens in de rekening van 1907. M. Moyersoen. Die gelden zijn toch ontvangen vermits zij aangelegd zijn of herplaatst voor het sluiten van de rekening. De datums staan in de rekening. M. De Windt. Herhaalt nog ver scheiden malen zijne vraag, en bewijst dat hij zooveel verstand heeft van administra tive zaken als een ezel van frikadellen te fretten. Het voorstel van M. De Naeyer zal te samen met het budjet der Stad besproken worden. De rekening en begrooting worden ge stemd door de meerderheid; de minderheid onthoudt zich om de altijd en eeuwig de zelf de reden, namelijk, dat de minderheid zou moeten vertegenwoordigd zijn in de open bare Besturen, 4° Burgerlijke Godshuizen. Rekening 1907 en Begrooting 1909. M. De Wolf. De financieele toestand der Godshuizen verkeert in droeve omstan digheden. Rekeningen van 1905 en 1906 worden betaald met gelden geschikt vctor 1908. Dit spruit voort uit deze oorzaak dat de Godshuizen over geene genoegzame middelen beschikken. Er moetdaaruit voor zeker een aanzienlijk tekort voortsprui ten. Ik zou aan de Stad vragen daar een middel in te schaffen en te bevelen dat de rekeningen eens in orde zouden opgemaakt worden anders is het niet mogelyk daar klaar in te zien. Ik breng tevens hulde aan de Geestelyke Broeders en Zusters der Godshuizen voor hunne zelfopoffering, en namelijk aan de Zusters van een zeker gesticht welke dezer dagen in de gazetten nog al belasterd zijn geworden. Hoe meer ze belasterd worden, hoe meer ze zullen stijgen in de achting on zer stedelingen. Ik meen hier den tolk te zijn van alle rechtzinnig Aalstenaars.(Goed- keuringen rechts. Algemeen stilzwijgen links). M, Moyersoen. Ik heb de cyfers nauwkeurig nagezien en onderzocht en heb mij moeten overtuigen dat de middelen ontoereikend zijn; de toestand is zeer lastig de inkomsten verminderen en de uitgaven vermeerderen de Stad moet het tekort instaan. In 1890 hadden de Godshuizen een inkomen van 95,000 fr. in 1907 is het slechts 71,647 fr. dit komt voort uit de vermindering der pachtsommen, en der intresten van de obligatiën op den Staat met de daling van het per cent en de be nuttiging van kapitalen in de opbouwing van het hospitaal en de inrichting der ver- schillige gestichten. De uitbreiding der lokalen vragen grootere onderhoudskosten; het hospitaal bijzonder vraagt veel meer geld dan vroeger. In het Ongenebsbarenhuis, in de Wees gestichten zijn de verpleegden in getal verdubbeld. 't Accoord met het Bestuur der Gods huizen stel ik voor de rekening over 1907 te sluiten, na wijziging, met een tekort van fr. 29,853.95 en in de begrooting voor 1909 het aandeel van de stad te bepalen op 60,000 fr. voor den gewonen dienst en 24,400 fr. om achterstellen te dekken. M De BlieckHet is veel geld maar wat is er aan te doenAl wat de Gods huizen te kort hebben, moet er de Stad bijleggen. Maar het Bestuur zou nochtans moeten uitgenoodigd worden ernstige be grootingen voor te leggen. Ook zou hot moeten zorgen dat de kapitalen niet ge bruikt worden voor het gewoon onder houd. M. de Burgemeester. Wij zullen t Bestuur der Godshuizen verzoeken vroeger zijne rekeningen in te zenden. M. De Naeyer. Indien die rekeningen niet regelmatig toekomen en in regel zyn opgoBteld zullen wy ze onmeedoogend terug sturen. De begrooting 1909 wordt gestemd door de rechterzyde de linkerzijde onthoudt zich om dezelfde reden als hooger. De zitting eindigt om 6 3/4 ure. Voorstel van M. De Naeyer. DE GEMEENTERAAD, Overwegende dat de Nyverheidsinrich- tingen, door het groot getal werkersgezin nen die zy naar de Stad trekken, oorzaak zyn van eene aanzienlijke verzwaring der lasten van het openbaar en kosteloos onder wijs en van de liefdadige instellingen Overwegende dat zij nochtans in gelijke mate van de voordeelen hun door de alge meenheid der lastenbetalers verschaft, mis schien niet genoegzaam tusschenkomen in de vermeerdering van uitgaven door de Stad te dragen Overwegende dat het billijk is dat, wan neer, door eenen gedeeltelijken of volko menen stilstand in de Ny verheidszaken, de werkersstand getroffen wordt in zijne broodwinning, de gevolgen der crisis aller eerst verholpen worden door degenen die in tijden van voorspoed de winsten hunner ondernemingen genieten, zoodanig dat de ellende, voortspruitende uit tijdelijken werkstilstand, grootelyks bestreden weze door een Voorzieningsfonds in iedere Nijverheidsinrichting te maken met be paalde voorafneraingen op de jaarlijksche winsten en zij niet uitsluitend geweerd moet worden door bedeelingen van de openbare of bijzondere liefdadigheid Drukt den wensch uit onderstandsfond- son tegen de werkeloosheid te zien invoe ren in iedere Nijverheidsinrichting dezer Stad, waarin tijdelijke werkstilstand voor komen kan, en doet eenen algemeenen oproep tot de welwillende medewerking van degenen die ze beheeren, tevens hunne aandacht trekkende op de noodzakelijkheid waarin het Stadsbestuur zich bevinden zal, indien de bijdragen aan het Armwezen en aan het Hulpfonds tegen werkeloosheid moeten verhoogd worden, zich meerdere geldmiddelen te verschaffen door het in voeren van lasten die hoofdzakelyk op de Ny verheid vallen zouden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogw. heeft onderpastoor be noemd Te Aalst, Sint-Martinus, den E. H. Battaille, onderpastoor te Denderhautem te Oostacker, den E. H. Rosseel, Ph. Th. L., gewezen professor in het Klein Semi narie. Diefstallen. Ten nadeele van vrouw De Coninck, Kleinen Bolleweg, werden ver leden week een paar gouden oorslingers gerobberd. Verleden Zaterdag werd in de woning van een anderen werkman dezer wijk een kofferken met 50 fr. gestolen. Een streng onderzoek is geopend. Jcukingen. Foster's Zalf. Indien gij aan jeukingen lijdt, zelfs ver ouderde, en indien gij u wilt verlichten en genezen, lees dan de volgende verklaring. Me Kerckhove, Statiestraat, te Waere- ghem, zegde ons den 9° Maart 1904Ik had gansch den rug met puistjes bedekt, die mij hevige jeukingen veroorzaakten, ik dacht dat het eenen brand was maar noch de purgeermiddelen, noch de baden, als ook vele zalven, verlichten mij niet. Ik beproefde de Foster's Zalf verkocht le Aalst bij Mr De Valkeneer, apotheker, en in minder dan twee weken was ik teene- maal van die pijnlijke kwaal ontlast. Den 2in Mei 1908, herhaalde ons Me Kerckhove Sinds meer dan vier jaar, dat ik uwe Foster's Zalf nog gebruikte, is mijne genezing blijvend geweest en ik, voel de niet meer de minste jeuking nog in den rug, noch elders. Het speen, eczema, en andere huidaan doeningen veroorzaken eene vreeselijke en teneerdrukkende kwelling, 's nachts wordt de slaap onderbroken, de zenuwen zijn aanhoudend opgehitst. De Foster's Zalf stilt de prikkeling en ontsteking voortko mende van de huidziekte onder welke vor men zij zich ook voordoet speen, eczema, bolvormige waterpokken, winter aan han den en voeten en alle huidaandoeningen. De eerste toepassing verlicht altijd en eene doos is gewoonlijk voldoende om eene blij vende verlichting te bekomen. De Foster's Zalf is verkrijgbaar bij alle apothekers 3,50 fr. de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 50, Couden- bergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eiBch de echte Foster's Zalf - en weiger alle na maaksels en onderschuivingen. D. A. 24 In de Vischmijn werd door zekeren P. P., ten nadeele van Louis Cornand, eene mand visch, ter waarde van 11,20 ont vreemd. Proces-verbaal ten laste van den diefis opgesteld. De vijand. De groote vijand onzer gezondheid is de verstoptheid, in dezen zin, dat zij de oorzaak is meest al onzer ongesteldheden 't is waarom nog de purgeer-Pil Walthéry moeten gebruiken die de ideale remedie is tegen deze kwaal 30,000 genezingen jaarlijks. Inbraak. Wanneer de echtgenoo- ten Stockmans-Spanoghe. Zonnestraat, 70, alhier, donderdag noen van de markt van Wetteren 't huis kwamen, vonden zij de deur hunner woning geopend en binnen huize alles overhoop geworpen. Uit eene kas was rond de 100 frs. weggenomen. Eene som van 600 frs., onder de kleerkas weggeborgen, iB door de dieven niet ge vonden. Gebruikt Ciüils in potten 0,75, 1,40, 2,60 voor sausen. Teruggevonden. In den kelder van het oud Stadhuis de chapbaux der wielen, die met de laatste kermisdagen, door kwaadwilligaard8 van de wagens geve zen waren der Cynematographe TYPHUS. Nu dat de typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus La Royale Louise Marie, te verkrijgen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Merkt, Aalst Opstand. De lokale politie heeft verleden Zondag nacht met geweld de her bergen moeten doen sluiten der Vooruit gangstraat. Verscheidene gekende rekels en vrouwen kwamen in opstand tegen de agenten Roelandt en De Smedt, die zich met hunne wapens moesten verdedigen, 4 processen-verbaal werden opgesteld en een woelmaker trok met volle zeilen naar den Salon-Pierre. Wij hopen dat onzen wak keren adjunct Gits die gasten een goed tas- ken zal opgieten. Aalst en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Merkt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatiën. Politie. Heden zondag morgend heeft in het Landhuis het examen plaats voor het ambt van politieagent. 14 candi- daten gaven zich aan, waaronder van Brus- Bel Gent en Dendermonde. zeep aller dames is de alleen echte gtokpuardieH-Zeep van Bergmann C°, Radebeul, want deze alleen geeft een zacht rein gezicht, blozend, jeugdig uiterlijk, witte fluweel-zachte huid en schoone tint k 75 een. per stuk, ver krijgbaar bij M. Taeymans-Druck, hoek der Groote Merjct en Lange Zoutstraat, te Aalst. Werkongeval. Zaterdag namid dag, rond 2 uren, is de genaamde Van Heek Edmond, oud 17 jaren, woonachtig te Hoboken, van de nieuwe ijzeren spoor wegbrug gevallen. Hij werd in deerniswek- kenden toestand opgenomen en naar het hospitaal gebracht. Doktoor Hertecant bracht hem de eerste zorgen toe. Zijn toe stand is betrekkelijk goed. Ten bureele van dit blad Visiet- kaarten Fr. I.OO de 100 franco per post Fr. Ï.IO; met envelop pen of bandjes Fr. 1.60; franco per post Fr. 1 .HO. 't Groene barakken muziek, vierde, op iJ December 11., het Sinte Ceciliafeest. een banket ofte eetmaal had te dezer gele genheid plaats. Nu Groene Pie deelde er i ;een verslag over meê, hij zweeg er over... s er daar soms iets gebeurd, Man Maar 't zal wel uitkomen waar 't gebrand heeft.. heid in uw hoofd Indien gij hoeBt of lijdt aan valling, bronchiet, influenza of kinkhoest, en indien gij uwe borst niet bezorgt met borstsiroop Depratere te nemen, gij stelt u bloot aan eene ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk alle borstziek ten geneest dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. Ruzie in 't huishouden. Zater dag namiddag was er, volgens jarenlange gewoonte een geweldig onweêr losgebor- sten in het huisgezin Cooman, Moutstraat, alhier. De vrouw, uitzinnig van woede, heeft haren man met eene schaar een vree- selijken steek toegebracht in de wang. Doktoor Hertecant, door de politie ontbo den, heeft den gekwetste verzorgd. DE ONTSTEKING van het tand vleesch, de slechte adem, het bederf der tanden worden radicaal genezen door 't ge bruik van het deeg Pébéco het uitmun tend aangenaam en profijtig tandpoeder- insgelijks onontbeerlijk voor de rookers en voor dezen welke een gezonden zuiveren mond en een schoon tandgebit verlangen. Depot Apotheek Callebaut, Overdekte Botermarkt, te Aalst. Groote flesch fr.1,50 Diefstallen. Houillekolen en dwarsbalken worden sinds eenigen tijd weg gepikt in den omtrek der reizigersstatie, 't Schijnt nu dat de heer adjunct-commis saris Gits op het spoor der dieven is en dat deze niet lang meer op vrije voeten zullen loopen. Er zou zelfs reeds eene aanhouding gedaan zijn. Zondag avond heeft Leopold Van der Stuyft, bij het verlaten der herberg van An toon Hoornick te Oordegem, twee mes- Bteken bekomen,zoodat hij in een geburen- huis moest verzorgd worden, door genees heer De Rycke. De dader is gekendeene klacht is tegen hem opgemaakt. Voor lieiHt-geoebenkeu, weet ge welk, tusschen familieleden en goede vrienden, het Bchoonste geschenk is, de meeBt gewaardeerde verrassing Eene gevulde lekkerdoos of een nuttig voorwerp in de welke men eenige biljetten der tombola van de Tentoonstelling van Brussel heeft gelegd zoo weinig wat men er bijlegt, 't is eene onvoorziene attentie die de waarde van het geschenk verdrijdub- belt en welke u met eens van eene menigte verplichtingen bevrijden. O. P. 22-12- Een 28jarige Franschman, die Parijs, voor moord, tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld was, en er in gelukte, uit Cayenne te ontvluchten, was te Brussel gesignaleerd. De policie had vernomen dat hij gezien was in eene herberg der Kruis- vaarten6traat, en verraste hem daar hij ontkende den bedoelden persoon te zijn, maar moest eindelijk zijn indentiteit be kennen. Hij zal spoedig aan het Fransche gerecht worden overgeleverd. De dagbladen meldden reeds de aan houding van den vreemdeling; die de Itali- aansche bankbriefkens in omloop bracht, welke eerst, toen deze naar Italië waren gezonden, door de bank van Milaan valsch waren bevonden. Het parket Btapte nu Maandag avond, te 10 uur, af in het commissariaat der de Lignestraat te Brussel en ondervroeg den aangehoudene in deze zaak. Deze verklaarde andermaal dat hij de valsche bankbriefkens ontvangen had van eenen Engelschman, dien hij onlangs ont moette te Londen. De magistraten gelooven dat de bank briefjes inderdaad werden gemaakt in Enge land en niet in Italië. Zij leverden een aanhoudingsmandaat ten laste van Giuseppe Caretta, af, die naar Sint-Gilles werd overgebracht. Dinsdag morgend leidden gendarmen den verdachte naar het justitiepaleis. Opzoekingen worden gedaan in al de huizen waar deze verbleef. Men hoopt andere lieden te ontdekken in deze zaak betrokken. De valsche bankbiljetten waren niet alleen te Brussel, maar ook te Luik, Ver- viers en Namen uitgegeven. Nadat de bank van Milaan de valschheid der briefkens had bestatigd en de bedrogenen gekend waren, werd het signalement van den vervalscher rondgestuurd, en op het oogenblik dat hij, in het bureel van eenen wisselagent der Anspachlaan, geknipt werd, had hij nog tien van de valsche briefkens in zijnen zak. Brandramp te Sint-Nicolaas. Nu de voorgevel van het afgebrande huis neergehaald is, voeren de stadswerklieden het steengruis weg. Drie pakken beenderen van de slachtoffers zijn er nog in gevonden. Aan de verkoolde romp van M. Verlinden ontbraken hoofd, armen en beenen. Deze beenderen waren heel wit gebrand, zij wer den naar het policiebureel gebracht. De overblijfsels van M. Verlinden zijn gevonden in den kelder tusschen het puin. Daar hij secretaris was van de maatschappij der gedecoreerden Hulp in Nood, steekt de rouwvlag uit in het hotel De Hoop, zetel der maatschappij. De verongelukte was klerk-opziener van de werkhuizen Mechelen-Terneuzen, wier werklieden ook eenen bond hebben, waar van hij deelmaakte en aan het hoofd stond. Donderdag had de lijkdienst plaats om 81/2 ure in de decanale kerk. M Joannes Franciscus Verlinden was geboren te Mechelen, den 22 September 1862; zijne dochter juffer Clemence Mar- gareta Verlinden, was geboren te St-Nico- laas, den 15 April 1888. De stedelijke overheden en verschillige maatschappijen imet vaandel en rouwkrep namen deel in den lijkstoet. Men heeft gemeld, dat er op den trein tusschen Kortemark en Oostende, een zak gestolen werd, inhoudende 7000 fr. Die som bestond uit bankbriefjes en 100 fr. in vijffrankstukken. De dief moet onge twijfeld goed op de hoogte zijn van de postgewoonten. Te Kortemark was het een plaatsvervangend verzender en te Oostende een nieuwe bediende, die het pak verhan delden. De zak was in eenen anderen zak geslo ten alsmede een tiental brieven. Onderweg werd hij door eenen slimmen gauwdief weggenomen en door een anderen zak ver vangen. In dezen zak staken onvolledige verzen dingsbrie ven. Deze werden door de bedien den van Oostende naar Kortemark terug gezonden om ze in orde te brengen. Twee dagen 'nadien eischte het bureel van Kortemarck het ontvangstbewijs van den zak waarden te Oostende en dan eerst kwam de diefstal uit. Het parket van Brugge deed reeds onder zoekingen te Kortemark en te Oostende. Men heeft geen spoor van den dader. Vreeselijke moord te Knesselare. Nadere bijzonderheden. Deze vreeselijke misdaad heeft gansch de streek ontroerd. Thans dat de eerste verslagenheid voorbij is, worden de feiten welke aanlei ding gaven tot dezen manslag, eenigszins anders verteld. Zondag avond waren acht jonkmans in de heiberg van Theofiel Brandt, toen Henri De Corte daar binnen kwem, en daar hij nogal vrijgevig was, vroeg men hem te trakteeren. Hij gaf 8 pinten ten beste en Vital Clae8 gaf er ook 8. Toen de herber- ;ierster ermede uit den kelder kwam, wilde be Corte, die eenigszins bij drank was, niet betalen en ging, na eene kleine woor denwisseling, henen. Een ruim uur later ontmoetten die man nen elkander aan den molenberg van Taets. De mannen schaarden zich rond Henri De Corte en er ontstond eene woordenwisse ling. Eensklaps riep De Corte op zijn schoon broeder, Theofiel De Meur Broeder, ze slaan mij. - Hij had inderdaad eenige stooten ontvan gen, doch het was te donker om te weten van wie. Toen De Meur ter plaats snelde, liepen vier der mannen weg, en De Certe zakte ten gronde. Men dacht dat hij bedronken was, en men zette hem op de helling van den molenberg. Hij sprak geen enkel woord en toen men hem na een tiental minuten onder zocht, bij middel van brandende stekjes, bemerkte men bloed aan zijne borst. De vier mannen droegen hem binnen in de herberg van Frederik De Meyer... men weel de rest. Maandag morgend werd in de fabriek aan Aalter-brug natuurlijk van niets anders gesproken door het werkvolk. Beni Claeys, 17 jaar, broeder van Vital, die daar ook werkt, onderscheidde zich door «ijne zonderlinge manieren en einde lijk zegde hij zich te willen gaan verdrinken. Het is dan dat de bestuurder de gendarmen van Aalter verwittigde en dat Beni aange houden werd. Hij bekende De Corte eerst eenen schop gegeven te hebben en toen deze zich om keerde, hem eenen steek in de borst te hebben toegebracht. Het slachtoffer werd Maandag uit het huis van De Meyer overgebracht naar de woning van Petrus De Meur. Woensdag is het parket van Gent ter plaats geweest om de lijkschouwing te doen. Schelderode. Inbraak in de kerk. Zondag nacht zijn dieven in do kerk gebroken. Zij zijn ingebroken langs een venster, aan den hof van den heer ba ron Herry. Zij hebben een stuk uit den muur gekapt nevens 't slot van de sacristij, doch schijnen verontrust geworden te zijn althans zij zijn er niet in geweest. Zij hebben twee offerblokken opengebro ken en er eenig geld uit gestolen. Eene vrouw die recht over de kerk woont, heeft gerucht gehoord rond 1 ure en is op gestaan. Men denkt dat de dieven daar door op de vlucht gedreven zijn. Het was de eerw. heer pastoor Schau- vlieghe die maandag morgend het eerst de misdaad ontdekte. Het was 10 ure alvo rens men de deur der sacristij openkroeg, sn dat do mis kon opgodragon worden.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2