Kerkelijk nieuws. Overlijden. $-JfA Voor den landbouw. Rechterlijke kronijk. GEMEENTERAAD. Zondagrust. Leeningvaufr. 1,649,000 Allerhande nieuws. Holland. Italië. Kleine oorlog. De minister van oorlog heeft aan de corpsoversten de lyst der groote krygs- en schietoefenin gen van 1009 doen toekomen. Aan de maneuvers zullen deelnemen: 1* en 2® legerafdeeling 1* brigade ruiterij (le en 2® gidsen),ver- iterkt door het 2* regiment lanclers 4® brigade ruitery (3* en 4® lanciers Vier radende batterijen Vier compagnies cyclisten. De nieuwe forten van Antwer pen. Het is nu beslist dat op 27 Februari, te 10 ure voormiddag, ten overstaan van den Bevelhebber van het geniekorps te Antwerpen, in zyn bureel Meistraat, 21, zal worden overgegaan tot de aanbesteding der werken van de tweede vestinglijn van Antwerpen. De kanarievogel»In Antwerpen heeft eene tentoonstelling van kanarie vogels plaats gehad, welke zeer belang rijk is geweest voor de kweekers van die lieve vogeltjes en van alle liefheb bers. Elk weet hoe moeilijk het kweeken van kanarievogels isin die tentoon stelling werden de zorgen aan de kan a rievogels te besteden op praktische wijze voorgesteld. België bezit verscheidene soorten van kanarievogels, onder welke de gebulte eene wereldfaam genieten, ze worden in Australië, de Vereenigde Staten en Engeland, zeer gezocht. Andere, die hooggeschat worden, zyn die met een kuif op het kopje, en er zyn verschillige soorten van gekuifde kana rievogels. Men treft er ook geschelpte aan. Onder de zangers staan op de eerste rangen bekend de waterslagers de woeten en de tjonken welke vooral in en rond Antwerpen gekweekt worden. Viervoudige bekeering. In het klooster der Zusters van Liefde teEecloo, hebben vier Engelsche juffers, die al daar hunne studiën doen, Vrijdag mor- gend in de Kerstmis hunne Eerste H. ommunie gedaan, na den dag te voren het Doopsel ontvangen te hebben, 't Was eene sinds verleden jaar bekeerde En gelsche dame, die het meterschap had aanvaard. De Advo- kaat en Volksvertegenwoordiger voor Gent en oud-Schepen, is aldaar na eene nogal langdurige ziekelijkheid overleden. Ter Volkskamer zal hij vervangen worden door Advokaat M. Arthur Buysse. Stad -vuil Aalst. Onze landbouwers weten nog zeer wel hoe schandalig ze soms bedrogen werden door onbeschaamde handelaars meest altijd vreemde ratten in den aankoop van meststoffen. De eerlijke handelaars in meststoffen waren te zelfder tijd de slachtoffers van de bedriegers, die ten minste voor een seizoen, de kalanten van voor hunnen neus wegknipten. De Boerenbonden, in groot getal ge sticht sedert den val van het liberaal ministerie, hetwelk zegde, dat de land bouw zich zei ven moest redden, kloegen de misbruiken aan en bekwamen van do Kamers de wet tegen de vervalsching der meststoffen. Sedert dien hoort men niet meer van dat boerenbedrog, dat vroeger op groote schaal werd gepleegd. De boer kocht guano en men leverde hem zavel, enz. Nu dat die schelmerijen in het dood boek geraken mag men niet vergeten, hoeveel goeds de Boerenbonden hebben te weeg gebracht en om dat beter te begrypen, hebben wy enkel de oogen eens le slaan over onze Zuidergrens. Daar, in Frankryk, heeft men nu eene wet op bet getouw, strekkende om aan de handelaars van meststoffen een voorrecht toe te kennen voor de door hen geleverde meststoffen, gelyk de eige naar er een heeft. De verslaggever Senator Fortier, be sluit tot het verwerpen van het wets voorstel. Hij wil zich niet tot medeplichtige makeD, zegt hij, van oneerlijke hande laars, en hy haalt het volgende voor» beeld aan Een Fransche handelaar in meststof fen had eenen wagon van 5000 kilos mest aan 937.50 fr. gerekend, en de ont leding bewees dat hij maar 433 franken waard was. De landbouwer was, teweeg, voor meer dan de helft bedrogen. Daaruit blyktdat er in Frankryk nog geene wet bestaat die de landbouwers tegen oneerlijke handelaars beschermt, evenmin, als eene wet op de ouder domspensioenen in België, dat nochtans niet bestuurd wordt door de socialisten en hunne vrienden, gelijk Frankrijk, hebben wy wetten tegen bedrog in vetten, voed- stoflen, boter, melk, bier, enz., welke elkeen, die eerlijk is, teD goede komen. Die wetten zijn gemaakt door de ka tholieke Regeering, op aandringen der Boerenbonden, waarvan er 99 op 100 door de katholieken zijn gesticht. Herhaaldelijk gebeurt het dat maat schappijen, die eene plezierreis onderne men, eenen oproep doen tot andere reis- lustigen, die geen deel maken van de maatschappij, om aan half geld mede te reisen. Het gebeurt ook dat deze maatschap pijen, kaarten die zij te veel hebben,aan de statie nog trachten aan den man te brengen. Het zal in het vervolg onvoorzichtig zijn in dergelijke voorwaarden te reizeD, want drie jongelieden, die in deze voor waarden met eene maatschappij gereisd hadden, terwijl hun naam op de neerge legde lijst niet voorkwam, zyn door de rechtbank van Gent ieder veroordeeld tot fr. 21,20 boet. De zitting van gister Dijnsdag 29 De cember geleek veel eerder, door de dwaze houding onzer liberale contro leurs, aan eene kleine eiermarkt, dan aan eene ernstige vergadering, gelast met de bespreking der bestuurlijke za ken onzer Stad, dus der zedelijke en stoffelijke belangen onzer inwoners. Onmogelijk heden in bijzonderheden te treden, zeggen wij nochtans dat onze blauwe feniksen weer eens 't bewijs hebben geleverd, dat ze, op 't gebied van bestuurlijke zaken weinig verstand en ervaring hebben opgedaan. 't Is niet met hard te schreeuwen, lijk M. Leveau, of den onbeschofterik uit te hangen, dat men bewijs yan zijn be stuurlijk verstand levert, dit kan slechts dienen om de stommiteiten die men uitkraamt beter te laten hooren om ze te waarderen... M. Do Windt, do groote Voorzitter der liberalen, zegde triomfantelijk dat hij eens ging bewijzen dat hij toch meer verstand had van bestuurzaken dan een ezel van frikadellen te fretten... Maar ach Heere, hij liep verloren in 't zelfde straatje waar vroeger M Van der Schueren ook eens verloren liep... Mee ster De Windt somde ook al de boni s van verscheidene jaren te zamen en zegde zooveel duizenden franks moet ge in kas hebben De laatste der gemeente secretarissen van en 't kleinste dorpje des lands kan onmogelijk zulken flater begaan. En hij ging eens bewijzen dat zijn bestuurlijk verstand van zulk gehalte is dat hij beter frikadellen kan fretten dan de ezel van Jan Pier Hoe hebben de Aalstenaars toch goed geoordeeld wanneer zij, bij de gemeen- tekiezing van 1907, dit groot liberaal verstand onder eenen klont van 650 pond verpletterden Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Vrijdag 1 Januari 1909, M. Bonner, Bisschop straat. STAD VAN AALST. 1891.) 28 December 1908. 316, (va 35' Trekking. Obligatiën van 500 fr terugbetaalbaar tegen pari te rekenen van i Februari 1909: 450 1638 1981 453 i659 2051 679 17x2 2726 1109 1978 2919 Obligatiën uitgekomen bij vroegere lotin gen en nog niet terugbetaald ter Gemeente kas 29® Trekking 27 Decemb. 1905 n° 2897 (koepon n° 30 aangehecht). 35 Juni 1906 n° 2551 (koepon n° 31 aangehecht). 31 Decemb. 1906 n® 2272 (koepon n° 32 aangehecht). 29 Juni 1907 n° 2288 (koepon n° 33 aangehecht). 29 Juni 1907 n° 2745 (koepon n° 33 aangehecht). 29 Juni 1907 n° 2972 (koepon n° 33 aangehecht). 30 Decemb. 1907 n° 238 (koepon n° 34 aangehecht]. 30 Decemb. 19 7n° 3036 (koepon n° 34 aangehecht). 30® 33 id. id. id. id. Over eenige dagen waren drie jonge lingen gaan jagen te Erembodegem ver volgens gingen zij in deze gemeente zich verver8chen in eene herberg. Door eene onvoorzichtigheid ging het geweer af en gansch de lading kwam in den voet van een der verbruikers terecht. De gekwetste, zekere Pyck, in na geneeskundige verple ging in rijtuig naar zijne woning overge bracht. Donderdag morgend, om 5 uren, toen Pieter Blommaert, \an Hofstade, naar zijn werk was gegaan, zijn drie gemaskerde bandieten met inbraak in zijne woning ge drongen en hebben met doodsbedreigingen geëischt dat de vrouw hun al de spaarpen ningen afgaf. Daar de vrouw alleen tehuis was, is ze wreed mishandeld geworden en heeft zij moeten toegeven. Dan hebben de booswichten al de laden opengebroken en eindelijk de vlucht genomen, bij het nade ren van voorbijgangers, die het gekerm van Mevr. Blommaert gehoord hadden. Eene nieuwe bandieterij werd ge pleegd te Lede. Daar kwamen twee gemas kerde personen in de woning van den ouden Karei De Smedt en verplichtten hem onder doodsbedreigingen, zijn geld aan te wijzen. Toen hij hen alles had gegeven, hebben zij, omdat de som zoo klein was, uit wraak hem door het venster geworpen. De toestand van den armen ouderling is zeer erg. De gendarmerie van Aalst zoekt de bandieten op. Later. Zaterdag avond, omstreeks 6 ure, zijn zwartgemaakte kerels binnenge drongen in de woning van den ouderling Karei De Smet, 75 jaar, op de wijkGehucht. De schurken grepen den ouderling bij de keel en poogden hem te verworgen. Door zijn hulpgeroep snelden de geburen ter hulp, waarop de schurken de vlucht namen. De man had zijne brandende lamp laten vallen, gelukkig doofde het vuur uit zonder brand te stichten. De Smet is erg geschonden aan het aan gezicht en over gansch zijn lichaam. De schurken hebben niets kunnen stelen. Ook bij Petrus Van Hauwermeiren, wonende op den Heipias en 78 j^ar oud, zijn Zondag schelmen binnen gedrongen, langs de achterdeur. Zij hebben de deur afgerukt daar de tweede deur echter goed gesloten was, en dewijl zij denkelijk gerucht gehoord hebben, zijn zij weggevlucht zon der iets mede te nemen. De vinnige eerste kou maakt veel slachtoffers en in afwachting dat de waag halzen door het lichte ijs zakken, worden andere onvaorzichtigen reeds door de koude verrast. Reeds meldden men het geval van eenen inwoner van Liedekerke, die bevroos zijnen bakoven. Andere gevallen worden nog als volgt verhaalt Te Meetkeike vonden twee voorbijgan gers eenen persoon onder eene boonenmijt zitten. Naderhand herkenden zij in hem den landbouwer August Willems, wiens kleeren nat doorweekt waren. Hij was van kou gestorven. Men denkt dat hij in de duisternis in het water is ge vallen en later eenen bloëdopdrang gekregen heeft. In de Walenstreek zijn ook eenige ge vallen van dien aard geweest,en de sneeuw heeft het zoo glad gemaakt, dat de gebro ken armen en beenen niet te tellen zijn Een erg ongeluk gebeurde in de gas fabriek te Gent. Vijf werklieden arbeidden op de gaanderij die de groote gasketels om ringt. Zij stonden allen op eenige meters van elkander, waardoor het kwam dat, ge zien den grooten omvang van den ketel de eene werkman de andere niet zag Eens klaps, rond 3 ure, hoorden zij een dof gerucht, maar zij konden niet gissen wat het was Een van hen, zekere Theofiel Joos, die op eene hoogte van een dertigtal meters werkte, lag dood uitgestrekt op eene tweede gaanderij, een twaalftal meters la ger. Het lijk werd door een broeder van het slachtoffer herkend. Men weet niet hoe het ongeluk zich voorgedaan heeft Nie mand heeft gezien hoe de werkman geval len is. Vrienden T Gij allen die aan de maag lijdt, (moeilijke spijsverterin gen, zuur, brakingen, branding, spuwin gen, maagontstekingen), probeer met een doosje slijmverdrijvende Pillen van Dr Wal- tery en ge zult verwonderd zijn van de verandering, 1 frank. Er hebben te Brussel, op eenen dag. twee moordpogingen plaats gehad. Een metser, die nieuwe ovens bouwde in eene fabriek van scheikundige stoffen, kreeg om eene kleinigheid, eensklaps twist met zijnen diender. De laatste schikte zich niet in het stillen van den twist, en toen deze reeds een uur achter den rug was, greep hij plotseling eene schup en sloeg den metser den sche del te bersten. De gekwetst# die vader is van drie kinderen, is in stervensgevaar. Het tweede feit viel voor, na eenen twist in eene herberg der Waterloolaan, tusschen den patroon en eenen klant. Een aanwezige had de twistenden ge scheiden en was er zelfs met den twisten den klant van door getrokken. Maar de baas, die de p «rtij had verloren, wilde zich wreken en een uur later ging hij uit, voorzien van een jachtgeweer Hij ontmoette de twee vrienden en loste een schot Geen van de twee mannen werd getroffen, maar de zoon van een hunner, die juist zijnen vader te gemoed kwam, kreeg een aantal hagelkorrels in het gelaat. Hij werd naar huis gebracht en de plich- tige aangehouden. Petit Bleu verhaalt de volgende historie Eenige nachten geleden kwamen vier Brusselsche agenten, des morgends rond 3 uren in eene herberg. Zij waren half dronken, en daar zij nog verscheidene consommaties pakten, verbeterde hun toestand niet. Toen werden zij vroolijk, zongen, dansten, ..laakten een helsch lawijd en smeten de meubelen om. De kinderen van den patroon, door het gerucht uit hunnen slaap gewekt werden bang en de herbergier wilde de lawijdma- kers tot kalmte brengen. De lustige gardevils vonden die pretentie wat groot en, den baas op den grond leg gende, stampten, schopten en boksten zij op hem, om hem ten slotte door eene gla zen deur in den gang te werpen. De policieofficieren der wijk,die onrecht streeks verwittigd waren niemand had eene rechtstreeksche aanklacht durven doen opeuden een onderzoek en toen beweerden de lusaige hroeders dat al wat over hen verteld werd, laster was. Een hunner, de minst plichtige, ging eindelijk tot bekentenissen over, wat niet belet dat de diij anderen blijven loo chenen. -r t C J Het lijdt echter geen twijfel of de roede zal voor die drie heeren wel in de pekel liggen. De gemeenteraad van Brussel heeft den wensch gestemd, door de regeering den invoer van vreemd vee te zien verge makkelijken en de pleegvormen tot zulk een minimum te brengen, dat het Amerikaan- 8che vee levend te Brussel en andere groote centrums zou kunnen aangevoerd, alsook dat alle invoerrecht op het vee zou worden afgeschaft. In de bureelen der buurtspoorwegen te Anderlecht zijn dieven ingebroken, en hebben er eene brandkast opengebroken, bij middel van gereedschap, dat zij uit de werkplaatsen hadden weggenomen. Weer den en gemunt geld werden gestolen. Ook de lessenaars waren geopend en doorzocht, toen de ingenieur des morgends in de bu reelen kwam. In den stal van een veeboer te St.- Jans-Molenbeek hebben kwaaddoeners de runderen los gemaakt en het veld in ge jaagd. De dieren doolden over den spoor weg, en vier er van werden door eenen trein gedood en drie gekwe st. 4687 frank voor 86 duiven. Verleden zaterdag werden de duiven der gebroeders Alb. en Louis Van der Sloten in veiling gebracht. Van alle steden van het land waren de duivenliefhebbers naar Antwerpen geko men, alsook de bijzonderste liefhebbers van Frankrijk en Holland, hetgeen deed voorzien dat de duiven aan groote prijzen zouden verkocht worden. Het zijn de Fransche duivenliefhebbers die de hoogste prijzen aanboden, De 46 duiven van Alb. Van der Sloten werden toegewezen aan 2833 fr 't zij ge middeld 60 fr. per duif. De 40 duiven van Louis Van der Sloten brachten de som op van 1854 fr.of gemiddeld 47 fr. per duif. Niet in een land of stad bereiken de duivenverkoopingen zulke hooge prijzen als te Antwerpen. Een welgekleed heerschap, kwam Maandag avond rond half 6,bij de gezusters Knaepkens, Willemsstraat, te Antwerpen, om 50 fr. te laten wisselen. Aan zijn ver zoek werd voldaan, doch de kerel greep op een gepast oogenblik alles op en zette het op een loopen, achtervolgd door de winke lierster. De kerel werd in zijne vlucht tegen gehouden door twee burgers, die hem ver- •olgens aan dpolicie overleverden. Op 't policiebureel bekende de dief zekere De S. te zijn, wonende Beggijnen- vest en medeeigenaar te zijn van eene zaak gevestigd Melkmarkt Men denkt aan hem een goeden pak gedaan te hebben. Ellendige kerel. Het parket heeft zich naar Ransel begeven om de volgende zaak te onderzoeken De echte lingen Huysse kwamen slecht overeen, en verlieten elkander Zondag was de man, die te Aarschot werkt, naar Ransel geko men en toen zijne echtgenoote, die terug bij hare ouders inwoont, de kerk verliet, bracht hij ze met eenen hamer een tiental geweldige slagen toe. De ongelukkige viel bewusteloos, badend in haar bloed, ten gronde. Een dokter, bijgeroepen, is van gevoelen dat haar toestand als hoogst be denkelijk moet beschouwd worden. Wildstroopersdrama.— De bevel hebber en de gendarm Van Hee, keerden terug van hunne ronde te Poppel, als zij in eene weide op eenigen afstand van Schric- ken, wildstrooperB ontmoetten. Zekere B. van Weelde, werd aange houden De wild8trooper Keiler werd ook ingehaald een strijd om 't leven ving aan. De twee vechters rolden in eenen vijver, na een half uur vechtens. De gendarm moest echter den strooper loslaten om zijn eigen leven te redden Intusschentijd knalden twee vuurschoten zonder iemand te kwet sen. De bevelhebber slibberde uit, viel en werd aan den arm gewond. Keller, van St-Kathelijne-Waver, is later aangehouden Zondag, in den laten avond, hebben er te Herenthals in de Nederij erge tooneelen plaats gehad, waarin de messen weeral een gevaarlijken rol hebben gespeeld. Verscheidene vrienden, allen leden van de visschersvereeniging, hadden een feest maal en er werd geteerd Op zeker oogenblik kwamen er, gedurende het feest, twee personen in de herberg. Er had eene woordenwisseling plaats, waarna de voor zitter Frans Verteene, de mannen aan zocht de herberg te verlaten, wat dan ein delijk gebeurde. Nauwelijks waren zij buiten of een der twee kerels, zekere D. P.. verbrijzelde twee ruiten uit een der vensterB, hij moet zich hierbij zelf tamelijk erg gekwetBt heb ben Daarbij scheen de zaak zich te bepa len. Toen het feest afgeloopen was, keerde iedereen huiswaarts. Nauwelijks had Leo nard Verteene eenige oogenblikken de herberg verlaten, of hij werd op de straat aangerand door zekeren V. V.... makker van hooger vernoemden D. P..., wonende te Grobbendonck. Dadelijk haalde hij zijn mes te voorschijn en kapte en kerfde met geweld op het hoofd van zijn slachtoffer er volgde een geweldig gevecht, waarbij Verteene verscheidene erge messteken bekwam. Zijn broeder Frans kwam op het hulpgeroep toegesneld. De dader dit ziedde, liep nu den broeder te gemoet en bracht hem insgelijks ver scheidene messteken toe. Daarop ging de woestaard op de vlucht. De beide slacht offers werden naar hunne woning gebracht, waar de geneesheer hen verzorgde. Hun toestand ofschoon zeer erg, schijnt voor het oogenblik niet levensgevaarlijk te zijn. Zij zijn zeer zwak ter oorzake van het over vloedig bloedverlies. De policie stelde dadelijk een onderzoek in. Zij begaf zich naar de woning van D. P.... waarV. V ook den nacht over bracht. Een mes, dat nog met bloed be vlekt waB. werd voor het bed gevonden en in beslag genomen. Men hield V. V... ver volgens in hechtenis. Het parket van Turnhout werd van de zaak in kennis gesteld. Samengesteld uit de heeren Boone, procureur des konings Van den Hove, onderzoeksrechter Hanne- set, griffier, en Vermeirsch, wetsdokter, begaf het zich naar Herenthals om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Ver scheidene personen werden ondervraagd, waartusschen ook de twee slachtoffers. De dader ontkent alle plicht gheid ondanks de zware bewijzen, die tegen hem ingebracht werden. Hij werd aangehouden en is dezen avond met den trein van 7 ure naar Turn hout gebracht, waar hij onder aanhoudings mandaat is opgesloten Naar men vermoedt, zou eene vroegere zaak tot deze ergerlijke tooneelen aanleiding hebben kunnen geven. De dader, die vroeger voor jachtmisdrijf veroordeeld werd, scheen ten onrechte te vermoeden dat een zijner slachtoflers dit zou bekend gemaakt hebben, wat onnauwkeurig is nochtans. De groote nij veraar Valère Mabille is erg ziek. De ziekte overviel hem te Buda pest, en haastig naar België terugkeerend, liet hij zich eerst te Brussel en vervolgens in zijn kasteel te Mariem' nt verplegen, waar hij bedlegerig moet blijven. M. Ma bille is 63 jaar. Door zijne groote nijver heid, zijne fortuin, zijne genegenheid voor de werkmanszaak en zijne rotsvaste katho lieke grondbeginsels, geniet hij in gansch het Walenland en vooral in Henegouw eene groote populariteit. Het naaste jaar hoopt hij zijn jubilee als 50 jaar nijveraar te vie ren. De 75-jarige Paul Bodart reed met eene vracht ijzer naar Biesmes, bij Char leroi In zijne kar zat hij, onder de huif met mej. Rebecte, de dochter van zijne patroon. Dat was de oorzaak dat g en van beiden den trein van Tamines zag aankomen en, daar de bareel open was reden zij rustig door. De botsing had plaats, het peerd werd op zij geslagen, maar niet gedood, de kar vloog in splinters Wanneer de trein stil stond, vond men d#n ouden Bodart onder het tweede rijtuig van den trein liggen, eene gapende wonde aan 't hoofd dragend er. het linkerbeen bo ven den knoesel afgesneden. De man werd op den slag gedood. Mej. Rebecte werd in eene gracht langheen de baan terugge vonden, Zij was ook zwaar gewond, doch men hoopt haar in 't leven te kunnen hou den. Het parket is ter plaats afgestapt om een onderzoek in te stellen. De sneeuw heeft zich voor 't eerst vertoond in de streek van Charleroi, om samen met de heerschende koude de steen koolnijverheid te doen herleven. Denkelijk zal die herleving ook het dalen der werkloonen beletten. De sneeuw in overvloed gevallen in de streek tusschen Samber en Maas, jaagt de wilde zwijnen uit de bosschen en van nu af richt men reeds klopjachten in. Te Elorennes lag de sneeuw zondag reeds 10 centimeters hoog. IJS. Door de vorst en den ster-^ ken Oostenwind der laatste dagen heeft' zich op de Zuiderzee nabij Pampus en de Oranjesluizen een groote hoeveelheid j grondijs gevormd, waardoor de vaart voor zeilschepen geheel gestremd is. In Friesland is de scheepvaart door het ijs gestremd. Op de hoofdkanalen wordt al schaatsen gereden. De banen j der ijsc'.ubs zijn geopend. De mot irdienst op Marken is gestremd. De Gouw/ee ligt geheel dicht. De Zuiderzee bij Edam ligt geheel dicht. Uit Enkhuizen Langs de kusten der Zuiderzee beweegt zich reeds vrij veel drijfijs. D-e vaart zal voor zeilschepen spoedig gestremd zijn. De vrachtbootendienst van Baarn en Eemnes op Amsterdam is wegens dicht vriezen van de Eem gestaakt. Reeds zijn een drietal personen, die zich te vroeg op het ijs waagden, ver dronken. Het sluiten van het Pauzelijk jubi leum. Zondag had het sluitingsfeest van het Pauzelijk jubileum plaats in de basiliek van Sl Jan van Latran de slui ting viel samen met het patroonfeest der basiliek. Door eene bijzondere gunst van Zijne Heiligheid, droeg Kardinaal Satolli de pontifikale mis op aan het hoofdaltaar. 's Avonds was ongelooflijk veel volk ter kerk gekomen. Er was eene bijzon dere tribuun voorbehouden voor het H. College vijftien Kardinalen woonden de plechtigheden bij. Er was ook eene voor- behoudene tribuun voor de gezanten, en eene voor de zusters en de familieleden van den Paus. Na de gezongene Vespers, uitgevoerd door het koor der basiliek van Latran, werd het Allerheiligste uitgesteld, en kardinaal Satolli, Aartspriester van de basiliek, zong het Tb Dbum, meêgezon- gen door eene ontelbare volksmenigte. Het feest van het priester-jubileum, dat hiermede eindigt, is buitengewoon wel gelukt thans zal het feestcomiteit onderzoeken hoe ha bisschoppelijk jubi leum van Zijne Heiligheid zal gevierd worden. Men weet dat Pius sedert den 15 November, in zijn 25® jaar van bis schop is getreden. De feesten van dit nieuw jubileum zul len vooral bestaan in gelukzalig- en hei ligverklaringen. De eerste heiligverkla ring zal deze zijn van Jeanne d Are, en onmiddelijk na Paschen uitgesproken worden.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2