Zondag 5 Januari 1901) 5 centiemen per nummer 63,le Jaar 4117 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Nieuwjaarwensch. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Nieuwjaar giften voor den Paus. Tegen drankmisbruik. UITJES en DATJES. Zondagrust. 't Zijn vrijdenkers Ouderdomspensioenen Leening van fr. 1,649,000 DE DENDERBODE. Dit olad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. "Van de Pulte-GoosHens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. -1 CUmjUK ttUUJM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de ad verten tiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, ^Januari 1909 Heden komen al de" menschen, 'tls 't gebruik, een Nieuwjaar wenschen 't Mag gemeend of valscheid zyn 't Is gelyk, men drukt de handen, Hoort en ziet.men alle standen, Ryk en arme, groot en klein i '<wy thans achterblijven Nean De lezer zou ras ky ven, 't Ware storrem en slecht weêr Mocht,hy naar de weêrlicht loopen, 'k Wil geen Denderbode koopen Die niet wenscht wil ik niet meer Nu dan wensch ik uit der herten Wees gij, lezer, vrij van smerten Binst het jaar dat .nu begint, Wees gezegend in uw zaken, Steeds gezond en frisch van kaken 'k Wensch het ookjvoor vrouw en kind. 'k Wensch den arme kost en kleeren. Mocht voor hem het werk vermeeren Voor het winnen van zijn brood 'k Wensch den zieke troost in 't lijden, 'k Wensch hem laafnis en verblijden, Godes hulp in bangen nood 'k Wensch aan d'ouders heil en zegen, ln hun kroost van God verkregen, Vreugde, blijdschap en geluk Mochten zij hun kinders voeden, Ze van ramp en kwaad behoeden En van alle leed en druk 'k Wensch dat alle die dit lezen Mogen steeds gelukkig wezen, Ieder zaalge wensch volbracht En dat we ons in later jaren Mogen in die plaats vergaren, Door de bravon steeds betracht De Bond der katholieke dagblad schrijvers van België heeft met Kerstdag opnieuw de inschrijving voor de Nieuwjaargiften voor den H Vader geopend, onder de hooge bescherming van zijne Eminentie Kardinaal Mercier, Aartsbisschop van Mechelen. In de maand April toekomende vieren wij onder de leiding van onze Hoogwaarde Bisschoppen, de plechtigheid van het óojarig priesterschap van Zijne Heiligheid Pius X. Van al de betoogingen welke de kinderlijke godsvrucht der Geloo- vigen zou kunnen uitdenken is de inschrijving op de Nieuwjaarsgif ten voorzeker eene diergene welke den H. Vader het aangenaamst moet zijn. Het Bestuur der H. Kerk brengt alle jaren nieuwe lasten en nieuwe moeilijkheden bij, en de vooruit gang zelf van het Evangelie in de ongeloovige landen, vermeerderen de geldelijke behoeften van het Pausdom, Yoor elk trouw kind der Kerk is het van dan af een plicht den H. Vader te hulp te komen vol gens zijne middelen. De inschrijvingen zullen te ge lijkertijd door al de katholieke dagbladen van het land afgekon digd worden, en de namen der in schrijvers, in eenen album veree- nigd, zullen den H. Vader aange boden worden te gelijkertijd met de ingezamelde giften. De inschrijving is van heden af geopend. KMC"" Men kan de inschrijvin gen zenden ten Bureele van De Denderbode, of aan den heer Leo Mallié, Secretaris, Gulden Hoofdstraat, Doornijk, (Rue de ia Tête d'Or, Tournai.) Op Zoodag 20 December hield Kardi naal Mercier, Aartsbisschop van Meche len, eene redevoering tegen het drank misbruik, in de groote zaal van het St-Servalius-Gollegie te Luik. De Kar dinaal was uitgeuoodigd geworden door het matigheids-genootschap Bieii-être Social. Z. H. de Bisschop van Luik, Mgr Rutten de Gouverneur, M. Dolvaux de Senateur, M. Berreyer de Volks vertegenwoordiger, M. Dallemagae, en meer andere voorname personen waren aanwezig. De Kardinaal begint met te zeggen dat het hem groot genoegen doet, voor zoo eene vergadering van overheden en van volk, te mogen spreken over het brandpunt van onzen tjjd het drank misbruik. Hij verhoopt dat degenen die hem aanhooren, zullen geslachten van de goede Samaritanen, en hulp zullen brengen aan het sociaal lichaam, dat door de plaag van het drankmisbruik is aangetast. De Kardinaal brengt ook hulde aan de mannen die, al vyf-en- twintig jaar 'lang, tegen de kwaal strij den, zonderden moed te verliezen. Christus is op de wereld gekomen voor dezen die lydeu. In het laatste oordeel, zal de goddelijke Meester ons vragen of wij Hem geholpen hebben in den persoon der ongelukkigen. En ik doe er naar, om dien dag te kunnen ant woorden, dat ik heb getracht mijne plicht te doen. En het is ook daarom dat ik het als plicht aanzie, als Katholiek en als Bisschop, om hier te komen pleiten ten voordeeie der zoo schoone zaak de be- strydiug van het drankmisbruik. Van dezen avond wil ik enkel ant woorden op twee vragen Is het alko- lisme, is het drankmisbruik eene sociale kwaal Welke middels moet men ge bruiken om die kwaal te bestrijden Het alkolisme, dat is de gewoonte van bedwelmenden drank te gebruiken, en zien daardoor eene reeks kwalen op den hals te halen. Het drankmisbruik is eene sociale kwaal die woekert overal. Overal ziet men de verdelgende ge volgen van het alkolisme. Het oefent zijnen verwoestenden invloed uit op de geldelijke vermogens, op de vermogens van den geest, op den duur van T leven. i Berekeningen zeggen dat er in Frankrijk, in éen jaar, twee miljard verteerd is geworden aan het alkolisme, in Duitschlaud twee miljard en hall, in Belgiëu een half miljard... Welke kans, indien wij, in ons land, een half miljard te jare kouden besteden, om aan onze goede oude werk lieden een pensioen te geven Het alkolisme randt de gezondheid aan, ondermijnt het menschel ijk gestel, knakt de krachten van de samenleving. De vermaardste geueesheeren zeggen het ons, hoeveel slachtoffers van het alko lisme er in de hospitalen «n in de zothui zen geraken.... De kwalen van het alkolisme zijn bovendien erfelijk. Over eenige maan den, behandigde een vriend mij een verslag opgemaakt door 14 Engelsche doktors, en dat, zoo ik toch meen, ge heim gebleven is. Daaruit blykt dat de sterfte onder de kinderen van gealkoli- seerde moeders tot 55 ten honderd be loopt, terwyl anders deze sterfte enkel tot 34 ten honderd gaat u In hoe ruime mate worden de kin deren van gealkoliseerden verstompte wezens, lieden die voor de samenleving schadelijk zijn, en die het kwaad voort zetten waarvan zy de eerste en beklage- lijke slachtoffers zijn 't Is in alle lauden hetzelfde daar waar het alkolisme klimt, daar moeten er meer huizen van toevlucht komen daar. waar het alkolisme daalt,daar ver mindert het getal huizen en gestichten voor ongelukkigen. En hier zou men wel moeten zeggen: Bericht aan dege- neu wien waarlijk het sociaal welzijn ter herte gaat a Is het drankmisbruik verwoestend voor welvaart en gezondheid, 't is ook verwoestend voor de zedelykheid, De heeren Thiry, hoogleeraar te Luik, en Masoiu, hoogleeraar te Leuven, bewyzeu hoezeer het alkolisme tot misdadigheid leid. u Op het gezamenlijke der misdaden, komen er 44 ten honderd voort uit drankmisbruik, en in zake van ter dood veroordeelden, 60 ten honderd zyn dronkaards.... i In zyne laatste vastenbulle, zei de Bisschop van Strasburg, dat drankmis bruik leidt tot de overtreding van alle tien de godsgeboden. Kardinaal Manning zei dat, zoo lang iemaDd do smaak van den alkool had, hy beet in het lokaas welk de duivel hem voorhoudt. De Bisschop van Brugge zei tegen zijne priesters, dat het groot sociaal werk is,' 't bestrijden van '1 drankmisbruik. Allen die 's lands welzyn betrach ten, moeten België zoeken af te leiden van den droevigen rang, welken het onder de lauden als alkoolverbruiker bekleedt. Moeten wij het raiddel tegen den alkool, van den Staat eischen Voor zeker, de pogingen gedaan in Zweden, in Noorwegen en in andere landen, heb ben zeer goede uitslagen gegeven. Maar in afwachting dat de regeering geheel hare plicht zal hebben gedaan, wij mogen niet werkeloos blijven. De pogingen van bijzonderen, moe ten de pogingen der regeering voorbe reiden, opdat deze des te beter zouden gelukken en doeltreffender zouden zijn. Propagande moet gemaakt worden legen het drankmisbruik, vooral door do opvoediug der jeugd, en hier moeten de ouders, de meesters en de Priesters de groote werkers zijn. En voorzeker, zegt de Kardinaal, dat deze vereenigde werking, gestaafd door het goede voor beeld, hier de hesle vruchten zal voort brengen. - Zijne Emiuencie Kardinaal Mercier, zegt verder dat drankmisbruik te be strijden is door redeneering, door voor beeld van matigheid, door christenzin, ook door te ieveren, opdat de werkman eenen behoorlijken en aangenaraen thuis yi'ude. De Kardinaal komt tot het be sluit geheele onthouding van sterken drank, matig gebruik van wijn en bier, en kunnen van de gilden tegen alkolisme dus deel uit maken, onthouders en ge matigden. De voordracht van Kardinaal Mercier, op zulke vaderlijke en klare wijze ge houden werd stormachtig toegejuicht. Mgr Rutten heeft Zijne Emiuencie be dankt, namens den kring Bien-être Social. Wetsvoorstel houdende toeken ning van premiin aan de onderlinge kas sen voor herverzekering tegen ziekte en voorbarige invaliditeit. Het volgende wetsvoorstel is inge diend door MM. E. Tibbaut, A Verstey- len, de Ghelliuck d'Elseghem, Standaert, Maenliouten Raemdonck Art. 1. De rogeering verleent jaarlijk- sche toelagen aan deerkende onderlinge vereenigingen, die ten doel hebben aan hare leden vergoedingen toe to staan in geval van slepende ziekte of van- voor barige invaliditeit. Deze aanmoedigingen worden echter niet verleend aan de vereenigingen op gericht met het doel het risico te dekken dat door de wet van 24 December 1903 op de arbeidsongevallen wordt gelegd ten laste van de hoofden van onderno ming. Art. 2. Het beloop der toelage wordt bepaald in verhouding tot de gezamen lijke bijdragen, door de werkelijke leden gestort gedurende het jaar dat vooraf gaat aan de begrooting waarop de toe lagen wordon gebracht. Dat bedrag is a. 20 centiemen per fr. voorde vereenigingen die aan hare leden de zoogenaamde herverzekeringspre- miëu gedurende ten hoogste twee jaren toekennen b. 40 centiemen per frank voor de vereenigingen die de bedoelde vergoe dingen toekennen gedurende meer dan twee jaren en gedurende ten hoogste vyf jaren c. 60 centiemen per frank voor de vereenigingen die de bedoelde vergoe dingen gedurende meer dan vyf jaren toekennen,tot aan de genezing toe, en, ingeval van bestendig invaliditeil, tot- op den ouderdom van 65 jaren. Art. 3. De minister van nijverheid en arbeid bepaalt de vereischte en de rege len tot het bekomen van deze toelagen. Al is de mier Een zeer klein dier En 't kleinste zelfs byna van al Hst heeft zyn kopje en 't heeft zyn gal. Neringdoende burge rij. - 't Is NieuwjaarBeste lezer, gij zult onze vraag nog al stout vinden, maar 't is nochtans gedaan met een goed goedacht, zijn al uwe schulden betaald Vergeet gij niet, dat er vele neringdoende menschen zijn, die met het nieuwjaar hunne rekening moeten vereffenen of anders den deurwaarder zullen krijgen en in de schande moeten komen Is uw kleermaker, uw schoen maker, uw schrijnwerker, uwe naai ster. uwe modiste betaald voor 1908 Hebt gij hier of daar bij winkelier of kleine handelaar geene schulden te be talen van verleden jaar Gij moogt het geld dat uwe schuldeischers toekomt, geen kroos laten opbrengen voor uwen eigen zak dit is niet eerlijk niet recht- veerdig dit brengt geen zegen by. Betaal dus zonder uitstel al uwe schulden tot den laatsten centiemdie geene schulden heeft is rijk. Uw gewe ten zal gerust zijngij zult vele men schen gelukkig maken met het begin van 't jaar en zelf gelukkig wezeg. (Meegedeeld.) Hoe wondei* locli Groene Pie, die toch zoo schrijfziek is om verslag over de groene vergaderin gen en feesten met veel bluf in zijne gazetten meê te deelen, zwijgt nu lijk versmoord over het S" Ceciliaféest door 't groene barakkenmuzieksko gehouden op S3 December 11. Waarom die stilzwijgendheid Is er iets dat hapert?... Wees maar gerust, groene flierefluiters, 't zal uitkomen al is 'l tegen uwen wil en dank. M3 Het nieuw reglement op de honden. Het is te rekenen van 1 Januari dat het koninklijk besluit zal toegepast worden, waarby nieuwe voorzorgmaatregelen tegen de razernij voorgeschreven wor den. In het. nieuw reglement wordt, onder andere, bepaald dat het dragen van de medalie voor al de honden verplich tend is. zelfs voor de honden onder de drie maanden. Indien een geval van ra zernij in eene gemeente vastgesteld wordt, zullen de honden in een omtrek van tien kilomeiers, in plaats van vijf, den muilband moeten dragen. Zelfs de honden, die aan den band gehouden worden, zullen moeten gemuilband zijn Het is verboden, ODder straf van inbe slagneming, muilbanden te koop te stel len, die niet gelijkvormig zijn aan de modellen door het ministerie van land bouw aangenomen. Eiers. Deze zijn in de laatste dagen duur geweest en zullen wellicht, daar wij aan den vorst zijn, nog duur der worden. Nu, dat is niet te verwon deren. Er is hier gebrek van eieren. In 1907 hebben wij er 219 millioen uit den vreemde ontvangen, en maar 129 mil lioen uitgevoerd. Wat daaruit leeren Dat de hoenderdeelt kan en moet uitge breid worden; dat wij moeten trachten meester te blijven van onze markten, niet alleen voor de eieren, maar ook voor andere producten. Is het niet zon derling dat wij zoeken vreemde markten te winnen, terwijl wij ons hier te lande door vreemden het gras onder de voeten laten wegmaaien SchandaalSchreeuwden Zon dag 11. de roode winkelpolitiekers, om dat dry werkmeisjes, wier ouders ook roodjes zijn, door de meester van zeker fabriek werden doorgezonden. En na tuurlijk, volgens die winkelpolitiekers bestond er geene andere reden dan dat die meisjes bij de socialisten vereenigd zijn. Verscheidene werklieden zijn door den meester van zeker fabriek wegge zonden omdat ze in den Katholieken Werkmanskring vereenigd zijn. Nu, men heeft er geen doekjes omgewonden om hun te zeggen dat dit de reden van den werkopzeg is en de roode winkel politiekers sch reeuwen geen schandaal; z'hebben de stem verloren en de drukker heeft den tijd niet om afflehen te druk ken O 1 gi roode paljassen De liberalen en werklieden. Het Brussel sche blad Le XX' Siècle, maakt de volgende zeer gepaste opmer king De bespreking van het wetsontwerp betrekkelijk de inrichting der werk- rechtêrsraden, welke komt te eindigen in de Kamer, bracht meer dan èën oe- langryk vraagstuk te berde. Ten andere de bespreking is zeer ern stig geweest en op sommige oogenblik- ken zeer levendig, maar enkel katho lieke en socialistische Kamerleden heb ben er deel aaD genomen. Gedurende heel den tijd der bespre king hebben de liberalen door hunne afwezigheid geschitterd. Deze bespreking, welke enkel werk lieden en bedienden betrof, heeft de liberale linkerzijde gansch onverschil lig gelaten, n Nochtans is de liberale party de volks gezinde partij by uitmuntendheid volgens de liberale bladen wel te ver staan zoodanig dat liberalism door Volksgezindheid kan vertaald worden. Wat zou het zijn, indien de liberale party eens niet volksgezind ware De oprechte geleerde bewust van zijne zwakheid, door de wonderen die hij ondervraagd heeft, buigt neder voor Dezen, die het heelal geschapen heeft, en die alleen er al de veêren van kent. Hij bekent dat hij niets weet, niet als twyfelgeest, in volstrokten zin,maar in den zin die eene vrijwillige vernede ring te kennen geeft, van den geest des menschen voor den Geest van God, en die vrijwillige vernedering, 't is het geloof zelf. Lacordaire. De roodjes zijn tegen den Gods dienst niet, zoo zeggen zij het ten min ste ten tijde van kiezing, maar als de kiezing achter den rug is, ohdan is 't wat anders. Zondag schreef het zeepbladje onzer Aalstersche roode leeperikken dat de godsdienstleer en de catechism domheden zijn. En dat wordt bijgetreden en goedge keurd door kerels die in meest al de zaken nog dommer dan dom zijn maar toch leep genoeg om de snullen uit te buiten. Over zeker slechtigheden. Wij hebben verleden Zondag gesproken van de veroordeeling van den socialisti- schen doctor en schepen van Courcelles. Die kerel, volgens de veroordeelings- akte zelve, was des te plichtiger, omdat hij doctor zijnde, zich niet alleen aan stelde als de verspreider van onnatuur lijke theoriën over het huwelijk, maar zich wendde tot de slechtste driften zyner aanhoorders en lezers. 't Is niet te Courcelles alleen, helaas dat er propaganda gemaakt wordt vnnr al die slechtigheid er zijn in ons Vlaan deren Ouk ollendigen die in hun week blad aankondigingen opnemen, waar door die slechtigheden worden bekend gemaakt. De Société de pharmacie van Brussel heeft deze week eene klacht ingediend bij den Procureur des Konings tegen eenen omzendbrief, waarin zekere reme dies worden aanbevolen. Wij voegen onze stem bij die van alle deftige lieden om den wensch uit te drukken dat er eene wet kome die alle dergelijke aan kondigingen verbiede en straffe. Maar hoe is het toch te begrijpen dat huisvaders die zich zeiven en hunne huisgenooten eerbiedigen, gazetten in hun huis willen, waarin die slechtig heden worden aangekondigd Hebben die menschen dan geen gedacht meer van wat eene gazet moet zijn om slecht te zijn Oude ^eacliiedenia. Juni 1774. Met het afsterven van den Choordeken van Aelst mijn heer Verle- noel. is in de plat-se gekosen mijn heere van de Voorde gebortig van Gysegem ende onderpastoor te Wichelen. Den 27 deser is tot Aelst gearri veert met 3 koetsen jeder met 6 peerden en en lichte voiture van 2 peerden, onsen aerdshertog Maximiliaen 5® sone van onsë Keyserinne synde op syne wande- lingo voor het nederland te hesien ende naer het noenraael genomen te hebben in het landhuys, is vertrokken. Juli 1774.Den 19 deser is onse kerk (Nieuwerkerken)geweyddoor den heere landdeken ton by wesen van veel pastors als onderpastors der omliggende pro- chien, ende dat ter oorsaeke van de vermeerderinge der selve kerk met ook de twee nieuwe outaeren. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker,' op Zondag 3 Januari 1909, M. Callebaut, Boter markt. In de celgevangenij van Béthune (Frankryk) bevinden zich vier afschu welijke bandieten, die ter dood veroor deeld zyn en hunne genade van den goedzakkigen Voorzitter der Republiek verwachten. Zy eten, slapen en drinken goed zy brengen hunnen dag over met kaartspelen en zingen dathet klinkt! Soms spreken zij over de misdaden die zij gepleegd hebl»en en dat op eene wijze die doet gruwelen... Een hunner vertelde over eenige dagen, hoe hy te Violaines twee ouderlingen en een jong meisje om het leven brachten hy schok te van hel lachen bij de herinnering van den doodangst, waarmede het meisje hen om genade smeekte. Ziende dat zy haren moordenaar niet kon verbidden, vroeg het arm kind om ten minste hare laatste gebeden te mogen doen Dat was plezantzei de bandiet, gij kunt wel peinzen dat wijvrijdenkers, dat ding zijne paternosters lieten afknabbelen! Wij hebben ze maar seffens van kant ge maakt Do moordenaarsbende van den Dröme was ook samengesteld uit vrijdenkers. Een ongelukkige grijsaard, bij wien zy ingebroken waren, kroop voor hen op de knieën om genade af te smeeken en kuste een O. L. V. beeldje, dat hy in zyne hand had. Een der monsters snauwde hem toe, terwyl hij hem doodsloeg Daarhebt ge 't kus nu maar uwe goede Maagd Die afschuwelijke bandieten hun proces heeft zulks bewezen waren vrydenkers geworden ter oorzake van het ongodsdienstig onderwijs, dat hun in de zoogezegde onzydige scholen was gegeven geworden. Een mensch zonder geloof is niet veel meer dan een beest M. Clement, afgevaardigde van het Arbeidsambt, heeft aan do pensioen- maatschappijen inlichtingen gezonden voor hetgeen de stortingen betreft te doen door de personen geboren in 1843, 1844 en 1845. Hij raadt de leden der pensioenkassen die in 1843 geboren zijn, aan in 1908 nog 12 franks te storten, en dan 3 fr. in 1909 en in 1910. Voor de personen in 1844 geboren ia het voordeeligst le storten als volgt: 9 fr. in 1908; 6 fr. in 1909 en 3 fr. in 1910. De personen geboren in 1845 kunnen nog voldoen met op gewone wijze te storten. Het is van het hoogste belang voor de belanghebbenden te storten door tus- schenkomst van een pensioenmaatschap pij op die manier zullen zij 2 franken bekomen als lid, en deze 2 franken zul len in afrekening komon om de ver eischte som van 18 fr. te volledigen. Daarbij, voor de toekenning van de Staatspremiën zullen de gedeeltelijke stortingen gedaan vóór 1 Februari 1909 nog in aanmerking komen. STAD VAN AALST. (van 1891.) 35" Trekking. 28 December 1908. Obligatiën van 500 fr terugbetaalbaar tegen pari te rekenen van 1 Februari 1909: 450 1638 1981 453 1659 2051 3264 679 171a 3726 1109 1978 2919 Obligatiën uitgekomen bij vroegere lotin gen en nog niet terugbetaald ter Gemeente- kas 2ge Trekking 27 Decemb. 1905 n® 3897 (koepon n° 30 aangehecht). 30« id. 25 Juni 1906 n° 255* (koepon n" 31 aangehecht). 31® id. 31 Decemb. 1906 n® 2272 (koepon n® 32 aangehecht). 32® id. 29 Juni 1907 n® 2288 (koepon n® 33 aangehecht). 29 Juni 1907 n° 2745 (koepon n° 33 aangehecht). 29 Juni 1907 0*2972 (koepon n° 33 aangehecht). 33® id. 30 Decemb. 1907 n° 338 (koepon n° 34 aangehecht]. 30 Decemb. 1907 n° 3036 (koepon n° 34 aangehecht).

De Denderbode | 1909 | | pagina 1