LIEVELING Zitting van den Gemeenteraad Van 't Stekel ver ken. Aalst-Mijlbeke. EENE INSCHRIJVING. Bacrdegem. I~1TeIegraafbu~ Aalst. - Stedelijk nieuws. Allerhande nieuws. vi»n 29 December 1908. De zitting wordt om 5 3/4 geopend. De heer Secretaris geeft lezing van 't verslag der vorige zitting, 'dat wordt aangenomen. M. De Windtkomtrterug op de reke ning van 't Armbureel en zegt dat eene som van 14000 fr. ontvangen in 1907 ner gens in de rekening van 1908 te vinden is zooals M. de Schepen zegde. M. Moyersoen.Ik heb gezegd in 1907. Daarbij er is nog geene rekening over 1908 't is een jaar te vroeg. M. De Windt. Gy hebt uitdrukkelijk gezegd in 1908. Ik moet dus uit die cyfers besluiten dat de rekening van 1907 sluit met een tekort van 2000 fr. Af. Moyersoen Het is onmogelyk telkens de linkerzyde op 't onverwachts een cijfer opwerpt daarop seffens te ant woorden hot is moeielyk in een groot budjet er seffens op te vallen, 't Is ook mogelyk dat ik het eene jaartal met het anderen heb verward. Doch ik zeg uit drukkelijk aan de minderheid dat wanneer zy nog onverwachts cijfers opwerpt wy er niet meer zullen op antwoorden zij heeft maar naar de sektiën te komen waartoe de rekeningen tot onderzoek worden ver zonden. M. De Windt (onbeschoft). Ik besta- tig dat den Schepen eene onnauwkeurig heid heeft gezegd. M. De Blieck. Wy worden naar de sektiën niet meer uitgenoodigd. M. Moyersoen. Onnoodig gij komt er toch niet. M. De Windt. Daar weet ik niets van ik ben een nieuweling. M. De Blieck. Neen, wij komen naar de sectiën niet meer omdat wij in de open bare besturen niet zyn vertegenwoordigd. Gy hebt de verantwoordelykheid op u ge nomen, gij kunt er maar de gevolgen van dragen. M. Moyersoen.— In andere steden waar de liberalen meester zyn worden ook geen katholieken in de Besturen genoemd. M. De Blieck (onderbrekend). Wy zullen voorbeelden aanhalen. M. De Windt. Te Schaerbeek was de gemeentekas bestolen en er is eene commissie genoemd van katholieken, libe ralen en socialisten. M. Moyersoen. Daar hebt gij de meer derheid niet. M. De Windt. Toch eene antikleri kale meerderheid M. Van der Schueren. Te Brussel maakt een katholiek deel van 't Armbe stuur. Af. Moyersoen. Daar ook hebt gy geene meerderheid. M. De Blieck. Wij zullen zoolang wij niet in de Besturen zijn vertegenwoor digd, niet naar de sektiën komen gy moet dus niet verschieten als wjj u op 't onver wachts cyfers opwerpen. Af. Moyersoen. Gij moet dan ook niet verschieten als wij u niet antwoorden. M. Leveau. - Ik ben tweemaal naar de vergadering der vereenigde sektiën geweest en ik moet bekennen dat daar zeer weinig, ja, bitter weinig werk werd verricht. Eens was daar een lid die daar een lang diskoers af las. waarvan men niets begreep. Ik vond het niet meer noodig om zulke beuzelarijen daar nog naar toe te komen. Af. Moyersoen. Blyft dan éénvoudig thuis. Af. de Burgemeester. Laat ons voort gaan met de dagorde-. 1° Burgerlijke Godshuizen. Ver koop van grond in de Bergemeerschen. 2° Boekerij. Rekening 1907. Begrooting 1909. 3° Reglement over de gemeente taksen op de bouwingen. Aan merkingen van het Staatsbestuur. Deze punten zyn aanvaard. 4* Gemeenterekening 1 9 0 7. Begrooting 1909. Belasting op het kadastraal inkomen. Wensch- voorstel van Mr De Naeyer. Af. Moyersoen. Geeft verslag over de rekening van 't dienstjaar 1907 welke sluit met een boni van ongeveer 2000 franks. Hy doet uitschynen dat de open bare stapelplaats, daar de tabakfabrikan ten minder vreemde tabakken verbruiken, min heeft opgebracht als verleden jaar, alzoo ook de waag daar er weinig hop te wegen kwam 't zelfde voor de boter uit oorzaak dat in alle gemeente melkeryen gesticht worden. De begrooting voor 1909 wordt ook door zelfden verslaggever voorgedragen deze zou sluiten met een voordeel van 7,780,00 franken. Ik zou terzelfdertyd aan den Raad voor stellen van de belasting op 't kadastraal inkomen van 2 op 6 te brengen de over- groote kosten van 't armwezen en 't open baar onderwijs, dwingen ons die vermeer dering te vragen. Ook zyn sedert 1905 de kosten van 't hospitaal met 37,000 frs. vermeerderd de godshuizen hebben dus ontoereikende middelen. Wy heffen de nieuwe belasting op het kadastraal inkomen om reden, als wy on derzoeken wie deze belasting betalen, wij bemerken dat het allen begoede personen zijn. Die belasting drukt slechts op 108 personen bewonende onze stad en dit meestal op rijken en nyveraars. Diegenen die minder dan 100 frs. kadastraal inko men hebben, zouden van deze nieuwe be lasting kunnen ontlast worden. Dus M.M., ik zou u vragen deze belas ting te stemmen voor een termyn van drie jaren. Indien wij ze alsdan niet meer noodig hebben, en alles laat my toe dit te veron derstellen daar de nieuwe gasfabriek voor de Stad eene nieuwe bron van winst zal zyn, zou deze belasting niet meer geheven worden. Af. De Naeyer. Pas in den Raad zetelende, hebben wy hoegenaamd geene, verdiensten voor 't goede reeds gedaan en dan ook geene verantwoordelykheid. Dus wjj, nieuwe leden, kunnen in volle onafhankelijkheid spreken ik durf hopen dat onze tegenstrevers zoowel als mijne vrienden mijne woorden zullen aannemen als de oprechte uitdrukking eener rechtzin nige overtuiging. Als men bemerkt hoe de uitgaven van jaar tot jaar voor Armwezen en Onderwys vermeerderen moet men niet aarzelen deze nieuwe belasting te stemmen als men nagaat dat in 1900 het onderwys slechts 140,000 franks koste en het tot 206,000 frs. beliep in 1908, dus 66,000 frs meer op 8 jaar In 1907 beliepen die uitgaven tot 193,000 frs., na aftrok der hulpgelden van Staat en Provincie de algemeene uitgaven leloopende tot 635,000 fr. dus een derde der gewoone uitgaven gaan naar 't Onderwys en Armwezen. En die uitgaven zyn verrechtvaardigd. Er zyn hier in de stad 12 lagere scholen met 4142 leerlingen; op die 12 lagere scho len zyn drie officieele en 9 aangenomene, de aangenomene scholen, indien de 23 klas sen, zooals 't reglement voorschrijft, ieder 60 leerlingen tellen, worden bezocht door 1380 leerlingen. Voegt daarbij de Nyverheidschool, Aca demie, Muziekschool, enz., welke alle door leerlingen uit de volksklas en kleine burgerij worden bezocht en men zal be sluiten dat men zich voor 't welzyn van onze werkende klas die nieuwe belasting moet getroosten. De uitgaven verzwaren gedurig, dit komt voort uit de uitbreiding der nijver heid welke vele vreemde huishoudens hier naar toe lokken. Af. De Windt(onbeleefd onderbrekend) die zijn onbeduidend, als men de vijf laat ste jaren samenvat zyn er meer huishou dens uitgegaan op dit tydstip als ingeko men. Af. De Naeyer De cijfers die ik heb opgenomen bewyzon dat de bevolking mor- kelyk vermeedert door inkomelingen. In 1904 namelyk waren er 810 inkomelingen meer dan uitwijkelingen. Heeft M. De Windt dat cijfer niet gezien M. De Windt. 'K heb oogen zoowel als gy. Gy zyt onbeleefd M. De Naeyer. Zal M. De Windt ons lessen van beleefdheid geven M. De Blieck. Ge zoudt hem kunnen eenen bril geven. M. De Naeyer. Ja, zeker ik heb er u in den tijd ook eenen gegeven M. De Blieck. Al wat gij zegt weten wy al lang. M. De Naeyer. Hetgeen ik zeg hin dert M. De Blieck; hij zit niet gemakkelijk, maar hoe hy zich draait en keert dat is gelijk. Ik ga dus voort. De Nijverheid is de schuld dat vele werkersgezinnen naar de stad worden gelokt en M. De Windt maakt zich een valsch denkbeeld met al die jaren samen te vatten hij moet de vergelijking van in- en uittreden jaar per jaar nazien, en zoo zal hij bemerken dat er in 1904, 800 personen meer in de stad ingekomen zijn als uitgegaan. Ik besluit dus, moest het onderwys ge heel door de Stad betaald worden de uitga - ven zouden nog meer vergrooten en nog meer op de schouders onzer lastenbetalers drukken. De meeste lagere scholen zyn hier gesticht en worden hier onderhouden met het geld der Katholieken. In de aange nomene scholen kosten de leerlingen veel min aan de Stad dan in de stadschool, by voorbeeld,in de Schoolstraat kost een leer linge per jaar 41.00 fr. en in de St-Jozef- straat slechts 17.00 fr. per hoofd. De uitgaven van 't Armwezen zyn ook verzwaard M. De Blieck spoort ons aan tot spaarzaamheid, maar zyn# spaarzaam heid is oordjesspaarzaamheid hy zou de zieken verplegen met oude geneesmid delen, die hij voor zich zeiven niet zou willen M. De Blieck, (onderbrekend en barsch). Dat heb ik niet gezegd M. De Naeyer. Met besparingen zou men echter de belasting niet ontvluchten de opbrengst dier belastingen komt te recht in den werkmansstand en verstrekt hem tot hulp. Ik zal dus de belasting stemmen om dat ik aldus stem in voordeel onzer wer kende bevolking. M. De Blieck. Nu komt het uit, 't valt weêral op den rug van 't werkvolk 't werkvolk brengt weêral nieuwe taksen bij, die wy niet zullen stemmen. Past de evenredige vertegenwoordiging toe in de Besturen dan zullen wij zien of die nieuwe lasten noodig zyn. Wy mogen niet zien waar 't geld naartoe gaat, wy kunntn dan ook geen lasten stemmen. Binnen dry jaar vliegt ge hier buiten 1 Buiten, ja Een stem uit 't publiek En gy, Bur gemeester worden. M. De Somer. Zoo, zoo, M. De Blieck Ik heb zulk vogeltje nog hooren zingen. M. De Windt beweert altyd dat er deficit is, hy telt de rekeningen van ver scheidene jaren byeen en komt tot slot van rekening met een tekort van ongeveer 6000 fr. M. Moyersoen bewyst hem door cyfers dat zijne berekeningen totaal mis zyn en 't besluit is een boni. M. De Windt die niet meer weet waar hy het heeft en in de rekeningen absoluut niet klaar ziet, antwoord telkens dat de verslaggever met een doorwegend cyfers voorkomtDestebeter voor de lastenbeta lers, M. deSchepsn, anders komt er niet uit. Men gaat verder over tot de goedkeu ring der rekening voor 1907 welke door de rechterzijde wsrd goedgekeurd de linkerzyde uit partygeest stemt neen. M. de Burgemeester. Alvorens over te gaan tot de stemming van de begrooting zyn er geen bemerkingen. M. De Windt. Wenscht dat de rei- nigheidsdienst beter zou worden uitge voerd, en zegt dat de werklieden door den pachter volgens het tarief niet worden be taald. Eene stem in 't publiek. Eene bier- kwestie.... M. Moyersoen. Wij zullen dit onder zoeken wat het loon der werklieden be treft, daaromtrent kregen wy tot hiertoe geene klachten van hen. doch indien zij zich daarover zich te beklagen hebben, dat «ij by my komen. M. De Blieck. Stelt voor het huur geld van 1000 fr. welke betaald wordt voor 't lokaal der Nyverheidschool te stor ten in de kas van 't Werkeloozenfonds en die school te verplaatsen in een lokaal eigendom van de Stad. Hij stelt verder voor de toelage van de Konisklyke Har monie te verdeelen tusschen de muziek- en zangmaatschappijen der Stad... M. Moyersoen Dit zou ons leiden tot grootere onkosten «ooals meublering enz. 't ware wenschelyk dat het lokaal in Sint-Martinusgeaticht behouden worde; ik stel voor aan den Raad het behoud van dit lokaal te «temmen Indien er toelagen voor 't Werkenloozenfonds noodig zyn zullen die gestemd worden. M. De Windt. Stelt voor van 2000 franks der toelage aan de Koninklijke Har monie af te trekken en daarvan 1000 frs. te storten in de kas van 't Werkeloozen fonds en 1000 frs. te stemmen als jaarlyk- sche toelage voor de Maatschappijen van Onderlingen Bijstand van alle politieke denkwyzen. M. Leveau. Gij doet vele lastenbe talers ook plooien voor zaken waarvan velen hoegenaamd geen gebruik maken. Voor de kerken namelyk, die gebruikt iedereen niet, staat er 2000 franken in da begroo ting. M Moyersoen. 't Grootste deel onzer bevolking zijn geloovigen en maken er ge bruik van. M. De Blieck. Wy hebben de nieuwe kerk van Mijlbeek ook gestemd, wy zyn tegen de kerk niet. M. Moyersoen. 't Doet mij plezier dat gy tot het stichten dier kerk iets hebt gedaan, 't was toch 't minste wat ge doen kondet Deze voorstellen worden niet aangeno men door de rechterzyde. Verders wordt de begrooting voor 1909 en de nieuwe belasting van 6 meer op 't kadastraal inkomen gesterad doch M. Baron de Bethune stemt de begrooting en nieuwe lasten alleen op voorwaarde dat 2000 franken hulpgelden zouden verleend worden te verdeelen als volgt 1000 frs. aan 't Werkeloozenfonds en 1000 frs. aan Ziekenfondsen van alle partijen. Links roepen ze Bravo M. de Bethunel M. Van der Schueren. Ik wensch M. de Bethune geluk met zyn voorstel ik was voornemens 't zelfde te doen. M. Moyersoen. Aangezien wij onze rekening toch sluiten met een boni van 2000 franken, zou ik voorstellen daarvan 1000 fr. toelage te schenken aan de maat schappijen van onderlingen bijstand en dit voor toekomend jaar. M. de Burgemeester. Ik zou dit ver schuiven tot nader onderzoek. Dit voorstel wordt aangenomen. Het voorstel van M. De Naeyer, den wensch uitdrukkend dat het stadsbestuur de n ij veraars zou uitnoodigen een hulp fonds te stichten in hunne fabrieken ten einde hunne werklieden te ondersteunen ten tijde van crisis wordt eenparig aange nomen. Die wensch zal dus eerstdaags door het Gemeentebestuur aan de belanghebbenden overgemaakt worden. De zitting wordt om 9 uren geheven. Mij haugt nog de avend, al is 't lang voorby, Het waa in den winter, bij storremgetij Dat vader ons wiet te vertellen Van 't Aalstersch verleden,van bloedkoets en geest, Van Kienden, een rekel door elkeen gevreesd Geen slaaplust en kwam ons dan kwellen. Ter Pontstraat, soo sprak hij, de stilste der stad Waar men nochtans altijd zeer godvreezend bad, Gebenrden er aardige dingen 't Collegia, aldaar, zat van spotvogels vol. Die heksten en spookten, als nikkers soo dol Geen Pater en kon ze bedwingen. Binst zekeren nacht, dat de maan zich verstak, T jg door 't venBter der kamer, onder het dak, Een stndent naar boiten te toren Zijn tooverlantaarn. met de rookende schouw, Weerkaatste een verken, stekelig en grauw, Op potdichte luiken en muren Een boerken van Appels kwam zwetsend voorbij, Doch pas zag hij 't zwijn, of hy riep Toovery I» En hij heeft geen woord meer gesproken... Hij strompelde voort, maar niet ver ging zijn rei#, Want des morgens vondt men hem,nuchter en grijs, In een hoekje der kerk verdoken Phtrus VAN NUFFEL Zondag verleden is de algemeene verga dering van den Boerenbond boven alle ver wachting belangrijk geweest. Uit het verslag en de cijfers blijken on betwistbaar, de goede vooruitgang en de stevige inrichting van Boerenbond en Raif- faiasenkas of Spaar- en Leengilde. Het is, hetgeen de E. H. Pastoor wel deed opmerken. De Weledele Heer Baron Lodewijk de Béthune was tegenwoordig op de vergade ring en stelde den E. H. Puissant voor. Deze sprak dan eenvoudig maar schoon over nen verkensverzekering, 't Is waarlijk nen voordrachtgever. Seffens werd de nieuwe inrichting ge sticht met den H. Sylvain De Nil als voorzitter en J -B. Schockaert, als schrij ver en den E. H. De Craene, als pioost. Vele leden laten sich opschrijven «n van dag aan dag mear. Wij hebben in ons voorlaatste zondag nummer de vraag gesteld of het niet best wezen zou eene openbare inschrijving te openen om de menschen eeniger mate schadeloos te stellen over 't verlies dat zij geleden hebben door de eenige en uitslui- telijke schuld van de inrichters der betoo ging van 1 3 September 11.. Nu de groene tapissier.dechef van de groene bende en de held van Chipka weigeren eenige vergoe ding le betalen aan de menschen die schade leden. Men heeft van verschillige zijden onze voorstel gunstig onthaald en wij kondigen dus onze eerste lijst af Groene Pib beweert dat hij eene rede lijke vergoeding heeft aangeboden, dus be kent hij dat hij plicht heeft de schade te betalen fir. 0,50 Maar Pis is 'ne logenaar, nooit heeft hij eenige vergoeding aangebo den 0,30 Opdat de heer Burgemeester geen vertrouwen meer stellen zou in de be loften der inrichters van groene ma- nifestatiën- 0,40 En opdat hij de groene flierefluiters nimmer de gelegenheid geven zou aan hunne medeburgers schade toe te brengen door hunne betoogingen 0,20 Eene pinnemuts voor den uil van Chipka0,15 Omdat de boerkes van S' Job bij den heer van Chipka zoo pjaspq aan de deur werden gezet o,a5. Opdat de groene tapissier 't vonnis met duimspijkertjes aan den muur op zijne slaapkamer zou hechten tot ge denkenis van den 13 September 0,50 Omdat de Theofilekens nu vervro- zenzijn.... 0,10 't Is spijtig want als men er van gegeten heeft, kan men zeere loopen. 0,10 Omdat Groene Pie toch zoo schan dalig gelogen heeft in de Congozaak. 0,50 't Is schande de veroorzaakte scha de niet te betalen en daarom geef ik 1,00 Baron Lod. de Béthune, komt van wege M Helleputte, den volgenden brief te ontvangen Mijnheer de Baron. Ik heb het genoegen U te laten weten dat een Telegraafbureel, binnen kort, aan den halt van Baerdegem zal ingericht wor den. Aanvaard, Mijnheer de Baron, de verze kering mijner hoogachting. (get.) J. Helleputte. Brussel, den 24 December 1908. De valschmuntera van Anderlecht. De boetstraffelijke Rechtbank van Brus sel komt uitspraak te doen in de zaak der valschmunters die in October 11., zooveel opspraak verwekte. De plichtigen zijn bijna allen Aalste- naars ofwel personen die hier verbleven hebben De Rechtbank toonde zich uiterst streng en veroordeelde Jules Lenoir tot 5 jaren gevang en 5 jaar onder waakzaam heid der Policie Prosper Lenoir 8 maan den gevang en 5 jaren waakzaamheid der Policie Van der Linden 4 jaren gevang en 5 jaren onder de waakzaamheid der Poli cie De Smet 3 jaar gevang vrouw Le noir 5 maanden gevang voorwaardelijk Van Schuylenbergh, gewezen agent van Policie, 3 maanden gevang Vereecken een jaar gevang en 5 jaren onder waakzaamheid der policie Vervack 3 jaren gevang.... Ze kunnen het er voor doen PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft leeraar be noemd te Dendermonde. den Heer Van Hevele, diaken in het Seminarie. Delieer der Staats spoorwegen enz. Mijnheer Helleputte komt aan den heer Baron Lodewijk de Bethune te laten weten dat reeds 5 zijner beschermelingen in het exaam van ordeklerk zijn gelukt. De HH. Roels Pieter, Gheeraardslaan, AalstAmant Frans, Lange Ridderstraat, Aalst De Clippel Bl, Erembodege.n Guns Jan, Denderleeuw Schollaert Hec tor, Iddergem. TYPHI'S. Nu dat de typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus La Royale Louise-Marie, te verkrijgen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Merkt, Aalst Op den eigendom van Willems Camiel, wonende Binnenstraat, zijn verleden week een olm en een abeel afgekapt. Do daders zijn gekend en zullen rechterlijk vervolgd worden. Foei leelifke... Ja. 't is lee- lijk en zelfs zeer leelijk, de zweren, de haarworm en die roodheden in't aange zicht en op 't lichaam och waarom er zich niet ten spoedigste van genezen met de uitmuntende zuivering, overal zoo bekend, onder den naam Ptl Walthéry, 1 frank. DE ONTSTEKING van het tand- vleesch, de slechte adem, het bederf der tanden worden radicaal genezen door 't ge bruik van het deeg Pébéco het uitmun tend aangenaam en profijtig tandpoeder- insgelijks onontbeerlijk voor de rookers en voor dezen welke een gezonden zuiveren mond en een schoon tandgebit verlangen. Depot Apotheek Callebaut, Overdekte Botermarkt, te Aalst. Groote floscb fr.1,50 Maandag namiddag is het parket van Dendermonde te Meldert afgestapt, om een onderzoek te doen nopens de aanranding die verleden e week op den persoon van X... plaats had. In eene herberg der gemeente zaten ver scheidene personen X. had veel geld bij zich. Na eenige glazen met de andere ver bruikers gedronken te hebben, vertrok hij alleen. De weg naar zijn huis is zeer een zaam. Halfweg werd hij vastgegrepen, ten gronde geslagen en met den dood bedreigd zoo hij roepen dierf. De aanranders ont stolen hem al zijn geld. X... heeft echter één zijner aanvallers herkend en eene klacht bij het parket neergelegd. Een ernstig onderzoek werd Maandag ter plaats ge daan. Algemeen verwacht men eene aanhou ding. G<»ene goede keuken zonder vaste vaste cibils in potten. Zij werken rechlatreeka op <ie kwnnl. Rugpijn is een teeken van nieraandoening en het middel, dat niet rechtstreeks op de oorzaak der kwaal werkt, kan er nooit de uitwerking van genezen. Ziedaar waarom dat de Fos ter Pillen voor de Nieren de rugpijn gene zen, want met zich tot de nieren te wen den, werken zij rechtstreeks op de ziekte. Zulks is ruimschoots bewezen door de ver klaring van Mr Libaire. Ik had vele middelen beproefd, zegde ons Mr F. Libaire, stoker aan den StaatBijze- renweg, 9, Beekveldstraat. te Aalst, maar geen enkel bracht mij slechts verlichting, toen ik den bijval der Foster Pillen voor de Nieren vernam verkocht in de Apotheek De Valkeneer. Wanhopig altijd te lijden beproefde ik de voornoemde pillen na vier dagen verpleging voelde ik mij reeds beter en vier weken later waren de scherpe pijnen, duizelingen, slapeloosheden, die mij Binds zoo lang kwelden, dit alles was verdwenen van troebel en walgendriekcd water was het thans klaar en normaal ge worden. De uitslag was verbazend en ik was er zelf verwonderd over. De Foster Pillen voor de Nieren- het bijzonder geneesmiddel voor de nieren, ge ven aan de zieke nieren de gewenschte hulp Zij voeren uit het lichaam al de vloei bare vergiften, hergeven zoo doende eene nieuwe werkzaamheid en een nieuw leven aan de nieren, ontlasten het bloed van de onzuiverheden, die 's nachts uwen slaap storen, en u gedurende den dag afmatten en vermoeien. Met de nieren te herstellen genezen de echte Foster Pillen voor de Nieren de oorzaak van B ightziekte, water zucht, waterstoringen, g aveel, rhumatiek, steen, lendenjicht, zenuwziekten, afmat ting. Zij vernietigen ook de kwade gevol gen van het overmatig drinken van geest rijke dranken, wijn of bier. De Foster Pillen voor Nieren (eigenaar dig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothe kers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 50, Couden- bergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 25. Dieven zijn binnen gedrongen in den stal van Evarist Lemmens te Lede, in de Statiestraat en hebben daar 28 schoone kiekens gestolen. Ook in de groote kapel, op den Omma gangweg, zijn dieven ingebroken doch zij hebben niets kunnen stelen. T p7ppo f steekt wel deze waar- heid in uw hoofd. Indien gij hoest of lijdt aan valling, bronchiet, influenza of kinkhoest, en indien gij uwe borst niet bezorgt met borstsiroop Depratere te nemen, gij stelt u bloot aan eene ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk alle borstziek ten geneeBt dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. Het bestuurlijk onderzoek over de spoorwegramp in de statie van Tum-en- Taxis is geëindigd. Het verslag daarover besluit tot de verantwoordelijkheid van den machinist Frans Toch die den trein uit Ledeberg leidde. Frans Toch is een ge sloten signaal voorbijgereden, signaal waar hij moest halt houden, wat er ook gebeurde op de lijn. Nochtans wordt in aanmerking genomen dat hij zelf zwaar gewond werd, een model-werkman is, die vroeger nooit eene straf opliep en wien de leiding van groote expresstreinen werd toevertrouwd. De ambtenaars, met het onderzoek gelast, hebben met dit alles rekening gehouden en Toch zal slechts eene lichte straf oploopen. Aalst <*n omliggeiule koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Merkt 19, te Aalst, daar vindt men de be8tkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparation. De slachtoffers der koude. Maandag avond is mevr. Meschain, 60 jaar oud, wonende Alsembergschen Steenweg, te Brussel, in een tramrijtuig, door eenen bloedopdrang, veroorzaakt door de koude, getroffen. De ongelukkige bezweek bijna onmiddelijk. Te Schaarbeek vond een policieageet een persoon bewusteloos in de Quinauxstraat liggen De man was ook door eenen bloed opdrang getroffen. Dank aan de spoedige verzorging kwam hij weldra tot het be wustzijn terug Hij werd vervolgens naar zijne woning overgebracht. Nabij het stadhuis van Brussel kreeg eene groet-nkoopvrouw Mev. Lacroix, wo nende Vlaanderenstraat eenen bloedop drang. Haar toestand is onrustwekkend. De vischsloep O. 71 Justine der haven van Oostende, la van de vischvangst terug gekeerd met eenen zwaar gekwetsten kajuit jongen. De arme knaap was half vervrozen uit eene koordladder gevallen. Hij brak zich de beide beenen. Een andere visscher. die de wacht had op dek, werd bewusteloos gevonden. De man had eenen bloedopdrang gekregen. Men gelukte er in hem tot bezinning te brengen. De onderstatieoverste van Aarlen. M Dubois, wilde zich naar de koopwarenstati begeven. Hij zakte plotselings ineen e waa een lijk. De ongelukkige was aan eenen bloedop drang bezweken. zeep aller dameB is de alleen echte gtokpitardiea-Zeep van Bergmann C°, Radebeul, want deze alleen geeft een zacht rein gezicht, blozend, jeugdig uiterlijk, witte fluweel-zachte huid en schoone tint k 75 een. per stuk, ver krijgbaar bij M. Taeymans-Druck, hoek der Groote Merkt en Lange Zoutstraat, te Aalst. Eene weduwe uit de rue des Anglais, te Luik, die alleen thuis was, werd ver rast in hare woning door de komst van eenen man, die haar onder doodsbedreigin gen om geld vroeg. De vrouw was alleen en de indringer bond hare handen nu zoo danig, dat zij met de saamgebonden vuisten moest wijzen. Toen de dief weg was snelde zij naar eenen gebuur om te verhalen wat er ge beurd was. De dief had haar de handen en voeten bijeen gebonden met eene dunne scherpe koord, en den hals tot wurgens toe gestropt met eenen dunnen huisjal. Toen de dief weg was heeft zij met de grootste moeite de voeten los kunnen wer ken en zoo heeft de 66jarige weduwe den gebuur ter hulp kunnen roepen. Toch had de bandiet den tijd gevonden om eene slecht gesloten brandkast te ope nen en 1500 k 2000 fr. mee te nemen, als mede een b langrijk pak waarden. De dief moet een bekende van het huis zijn, want hij had juist het oogenblik ge kozen op 't welk de zoon en de meid afwe zig waren. Te La Louvière vierde op 25 No vember, eene vrouw haren ioon verjaardag. Het was Mevr. Philippine Chantraine, we duwe van eenen dominéé. Die vrouw is dijnsdag overleden. Een groenselvrouw, die te Luik naar de markt ging, werd door de koude bevan gen en werd stervend naar het gasthuis gedragen. Te Schaarbeek heeft men eenen man half doodgevrozen op straat gevonden. Een geneesheer bestatigde in beide ge vallen eenen bloedopdrang. Tusschen Arquenne en Feluy hebben spoorwegwerklieden, eenen schoenmaker, vader van drie kinderen, doodgevonden. Hij was ook aan eenen bloedopdrang, door de koude veroorzaakt, bezweken. De landwerkman Franpois Victor, onlangs te Ardoois uit Frankrijk terugge keerd, zocht zijnen schooi broeder Kamiel De Gryse op, met wien hij sinds lang in veete lag. Dronken zijnde, kon Victor zijne opzoe kingen niet voortzetten. Hij kocht twee kerels om, die zijnen schoonbroeder zouden halen. Eenige minuten later kwamen de twee kerels in de herberg, waar Victor wachite, terug. Zij hadden eenen werkman, Gustaaf Leenknecht, medegebracht om een glas bier. Nauwelijks was Leenknecht binnen, of Victor haalde een revolver te voorschijn en loste drie schoten op Leenknecht.meenende zijnen schoonbroeder voor handente heb ben De ongelukkige werd erg aan het hoofd gewondzijn toestand is hope loos. De moordenaar is aangehouden. Dubbele aanhouding te Malonne. Men herinnert zich de geschiedenis van M. Remy, van Malonne, die met de vrouw van zijn vriend Bormans naar Amerika vluchtte, uitgeleverd en door de rechtbank veroordeeld werd. V Bormans, jaloersch op zijn vriend heett nu een gelijkaardigen tocht begonnen. Hij wist de vrouw van een zijner vrienden van hare plichten af te trekken en vluchtte over 1 maand met haar per stoomboot Finland van de Red-Star-Line eveneens naar Amerika. De vrouw had eerst het geld van haren echtgenoot weggenomen. De justitie deed ze uitleveren en alvorens op Amerikaansch grondgebied te komen werden ze aange houden. Nu zijn ze in de gevangenis van deze stad opgesloten. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 11 Vrouwelijk idem 10 Huwelijken. F. De Moor, tw. mei T. Van Weze- mael, tw. A. Meurisse, gladsl. met M De Koecker, br. J. Biuyndonckx, hand. met A. Coppens, modem Overlijdens. A. Van den Bi-rghe, m. Salomez, fa- briekw. 70 j., Burcht. A. Meert, vr. Bogaert, 25 j., Gentschesl.w M. Van de Velde z. b. 81 j., Leopoldstr. A. Baeyens, m. Spittaels, gepens. politieag. 56 j., Ledebaan. 11 kinderen onder de 7 jaren. Makrtprljzen. Zaterdag 2 Januari. 1909. Aardappelen de 100 kil. 6,00 a 7,00 9,72 a 10.00 per kil. fr. 3,40 3-5° a 3-75 00,00 a 00,00 45,00 a 55.00 Boter per 3 kil. Roomboter 80 kil. Eiers de 25 Ajuin de 100 kil. Viggenen,per koppel BOTERMARKT. Heden zaterdig wer den 147 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 1170 kilogr. HOPMARKTEN. Ter oorzake der Kerstfeesten is de handsl bijna nnl in Engeland en in Duitsobland. In België schijnen sommige speculanten nog altyd verslonden in bet waagspel op Januari- Februari. Weinig verhaBdelingeu toch ter beurs en in brouwerij, voor beschikbare »aar. Men noteerde Aalst 45 50 fr. i'ope- riogbe 42 50-44 fr. Voor Maart, Aalst staat 37,50-40 fr. l'operinghe 45 frank. Weinig hoop voor be terms.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2