Donderdag 7 Januari 1909 5 centiemen per nummer 65* Jaar 4118 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst. MANIFEST MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. NIEUWJAARSGIFTEN voor Z. H. den Paus en de Slachtoffers der aardbevingen DE DRIE KONINGEN. EEN EN ANDEH. DE DENDERBODE. Dit Dlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ;ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes aaanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving indigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- angen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in by C. ¥an de Putte-GooMene, Korte Zoutstraat, Nr 31 n in alle Postkantoren des Lands. CU1QUKC MCIKjM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. /Relet, G Januari 1909 IN SICILIË. Alhoewel wij uit hoofde van plaatsgebrek niets hebben kunnen meêdeelen over de aardbeving in 't Zuiden van Italië, moeten onze geachte lezers er toch reeds van gehoord hebben. 1 Deze verschrikkelijke ramp die de steden Messina en Reggio, als= Dok talrijke parochiën van de Sici- (igansche en Calabreesche kusten komt te verwoesten, heeft de gan- sche wereld door eene onbeschrij felijke ontroering verwekt. Geen land ter wereld of een |creet van medelijden voor de be proefden klimt ten hemel op elk een gevoelt in zijn hert de begeerte zebo ren worden om de ongeluk- kigen ter hulp te komen. En voor ons, Katholieken, welk is het beste en het zekerste middel am die begeerte tot liefdadigheid te voldoen Voor ons is er geen beter en zekerder middel dan den oproep kan 't werk der nieuwjaarsgiften mor Z. H. Pius X, mildadiger te ïndersteunen. Immers op dit oogenblik aan Z. H. den Paus geven is geven aan le geteisterde Sicilianen en Cala- }reezen. De allereerste hulp die jezonden werd, kwam van Z. H. ?ius X. Die eerste hulp was een reffend bewijs der koninklijke nildadigheid met de welke Z. den Paus zijne kinders, zoo yreedelijk door de ramp getrofFen 9 ter hulp gekomen. Z H. Pius X iphonk reeds een millioen franks. Wij sluiten ons dus aan bij den JON D der katholieke dagblad- ichrijvers om een dringend beroep 9 doen op het hart der katholieke Vlamingen. Wij herhalen het, geen beter en zekerder middel is er voor ons, Katholieken, dan onze aalmoezen aan de zorgen van Z. H. den Paus toe te vertrouwen. Wij zullen dan de onbetwistbare zekerheid heb ben dat ze goed zullen besteed worden, i. a. w., dat zij zullen te goede komen aan onze wezenlijke geloofsgenoten De inschrijvingen mogen gezonden worden ten Bu reele van De Denderbode. Een telegram uit Rome aan de Presse Nouvelle, en officieel bevestigd, meldt De Paus heeft zijn voornemen uitgedrukt de sommen, verza- meld door de Belgische inschrij- ving der Pauselijke Nieuwjaars giften, te bestemmen voor de hulp aan de slachtoffers van de ramp in Sicilië en Calabrie. Drie Wijzen uit het Ootten, Met schatten rijkbelaan, Geleid door eene sterre, Die steeds hun wees de baan, Bevroegen by Herodes, Zich over 't Kindje klein, Dat eens de groote Koning Der Joden zoude zijn. Herodes gansch verslagen, Ontzenuwd door den schrik, Wist niet waarhenen wenden Zijn loozen tijgerblik. Zijn bloed begon te bruischen En steeg hem naar het hoofd Hij dacht Dat Kind moet sterven, Vooreer 't mijn krone rooft Waar wierd dat Kind geboren Vroeg hy met schorre stem. Dit kind ontving het leven ln 't steedje Bethlehem Betuigden hem de Priesters. Oaat, zoekt dat lieve Kind. Ried hij toen 't drietal Wijzen, En zegt 't mij als ge 't vindt a Ik toil het ook aanbidden, 't Bewijzen alle eer De Wijzen gingen henen, Doch keerden nimmer weêr Zij vonden dra het Kindje Te Beethl'hem in een stal, Erkenden het als Koning Als Schepper van 't heelal Zij vielen op hun knieën, En boden het met vreugd Den wierook der gebeden, Het goud der reine deugd Den mirrhe der versterving, Dit saam vertoonde een wensch Dit kleine Kind te erkennen Als Koning, God en Mensch van het Vlaamsch Handelsverbond. Wat zoo lang verwacht werd, een Vlaamsch Handelsverbond, is thans op eenige maanden gesticht en steunt op vaste gronden. De reeds zeer talrijke leden van dit Verbond, voor het grootste deel groot- nyveraars en handelaars, willen niet enkel onze taal in alles de voorkeur geven, en onze taal de eerste plaats toekennen in al hunne handelingen en verrichtingen, maar zy willen ook de economische belangen van hunne leden en van ons volk verdedigen en verbe teren. Daarom verbinden zij zich tot onder, linge bevoordeeling. Daarom bevor deren zij door een machtig verbond, verspreid over geheel Nederland, de Nederlandsche bezittingen en Zuid Afri ka, de handelsbetrekkingen tusschen die ruim 10 millioen Nederlandsch, 't is te zeggen, Vlaamsch-spreken- den, over gansch de wereld verdeeld. Daarom ook trachten zij in onze taal voordeeliger dan in de andere vreem de talen allerlei handelsverrichtingen te doen in het voordeel van de leden. Het Vlaamsch Handelsverbond is niet enkel een uitvloeisel der Vlaamsche Beweging, van wier steeds aangroeiende macht het nochtans een treffend bewijs is, maar het is ook eene inrichting ge sticht om in onze taal, do leden de grootst mogelijke voordeelen te ver schaffen. Een Vlaamsch Handels-inlichtin genkantoor, met alle waarborgen van nauwkeurigheid, en voordeeliger dan alle anderen en belangrijke zaken zoo van önantieele als van liandelsaard lig gen ter studie, en reeds van Nieuwjaar is het eerste nummer verschenen van een Maandblad, orgaan van dit ver bond, dat steeds allerlei nuttige Han delsberichten zal mededeelen, dat een vragenbus zal bevatten waarvan im mer ruimschoots gebruik zal mogen gemaakt worden dat de leden zal aan bevelen en met genoegen die firma's zal bekend maken, die ook onze taal in hunnen handel erkennen. (o) 6e Vbrvolg. Ik ontsla u van dit vertelsel. Nog *ns, madame, uwe houding, uwe weer- ipsnnigheid gaat de palen der welvoeglijk heid te buiten. Ik ben haastig, want men ferwacht mij op het bal. Indien gij een onderstand verzoekt, zal mijne meid Pepita 1 eenig geld komen overhandigen. Mevrouw de Guadamina begaf zich naar w uitgangdeur. De vrouw ging haar achter in en ze bij haar kleed vastnemende, riep ïj: Neen, Concha, gij zolt u met verwij- feren. In naam der O. L. Vrouw voor welks beeld wij zoo dikwijls samen neerge knield hebben, zult gij mij aanhooren. fydien kunt gij mij naar willekeur ver boten. Zij greep het licht dat op de schouw itond. Bezie deze oogen welke men bewon- lerde, sprak zij, thans is het licht er uitge loofd die gestalte door lijden ondermijnd, Se stem, vroeger zoo bevallig, is ruw ge- Worden. Nochtans had ik verhoopt dat de piendin van mijne jeugd, mij op mijn woord zou herkend hebben ik snelde tot Q, Concha, zelfs voor mij te durven ver- Een bestendig sekretariaat van het Vlaamsch Handelsverbond is reeds vol op in werking en is voorloopig geves tigd Vrijheidstraat, 10, te Antwer pen. Alle vragen om inlichtingen van welken aard ook, worden door dit sekretariaat met de grootste bereidwil ligheid beantwoord. Men kan er ook inschrijven als lid. Alle handelaars, nijveraars, advokaten, accountants, han delsbedienden, deurwaarders al die gene die met den handel iu betrekking staan, kunnen lid worden Groothande laars en nijveraars betalen minstens 10 frank. Kleinhandelaars en bedienden minstens 2 frank. Elkeen bepaalt zijne bijdrage zelf. HET BESTUUR: HH. L. Gevaert, nijveraar (fotogra fische produkten) te Oude God Hip. Meert, Secretaris van het A. N. V. te Gent Leo Meert, nijveraar (Breigoe- deren-Geweefsels) te St-Niklaas N. Or- lay, nijveraar (Jutespinnerij). te Tem- scho Schiltz-Lambo, financier (Bank en Wissel) te Antwerpen B. Van Aalst, Groothandel (y'zer en metalen) to MortselJ. Verstrakten, (brouwer) te Sinay. O die rvonuesi Men zou waarlijk gaan gelooven dat er bij de inwoners van Frankrijk een vijs begint te lossen. Zie enkel na hoe redelijk die heerschappen te werk gaan Alleman heeft nog versch in 't geheu gen het laakoaar gedrag der Fransch- mannen toen ze met geweld de kloos terzusters verjoegen, en kyk eens hier wat er over eenige dagen nu plaats had. In dat landeken van belofte is de Aka- demie gelast alle jaren prijzen uit te deelen, welke haar door edelmoedige zielen verleend worden, tot belooning der schoonste dr.dcr» vr.r. deugd en zelf opoffering. En wat gebeurt er De twee belang rijkste prijzen, ieder van 5000 fr., zyn toegekend aan twee kloosterzusters O die nonnen Hadden we uiet gelijk als we zegden dat er in de zuiverste hersenpannen iets in de war geraakt... of, wat ook niet onmogelijk is, hebben ze de 5000 fr. aan de zusters gegeven om ze binnen kort wederom te verjagen en de ceuten in hun giletzak te steken Tamme serpenten. In Brazilië houdt men er serpenten op na, om rat ten en muizen te verdelgen, gelijk hier onze katten doen. toonen aan mijnen echtgenoot en aan mijne kinderen. De markiezin, eenigzins uit haar lood geslagenbleef staan Weihoe, zegde zij, ik zou aan uwe woorden moeten geloof hechten 1 Heb ik over het Btoffelijk overschot van Eva het De profondi8 niet hooren zingen, heb ik hare lijkkist tot op den doodenakker van Père Lachaise niet vergezeld Heiligschendende comedie I riep Eva uit Pablo, de ellendeling, heeft u allen bedrogen in deze kist welke gij allen al weenend volgden, lagen er enkel steenen. Ik, helaas, bleef in leven om pijnigingen te onderstaan, erger dan de dood. Ik smeek u, Concha, neem op dezen leunstoel plaats nevens mij, opdat ik u mijn wedervaren, mijne geschiedenis verhale. Voor God die ons hoort, verzeker ik u dat ik enkel waar heid, de zuivere waarheid zeggen zal. Nog eenige ongeloovigheid berustte in de groote oogen der markiezin. Indien deze vrouw waarheid sprak, welke knaging had- de Mevrouw de Guadamina gevoeld, ze zonder medelijden heengezonden te hebben En dan, hoeft het gezegd, de nieuwsgierig heid prikkelde de edele dame aan de aan gekondigde geschiedenis moet zonderling wezen. Toch, de opoffering van harentwege bij zulk schitterend feest te ontbreken, was groot. Concha trok al zuchtend aan de koord der bel en een dienstknecht verscheen Dat men de paarden uitspanne. Zeg aan Pepita dat ik dezen avond naar het bal niet ga. En zich keerende tot haar, die angstig wachtte -- Spreek, zegde zij, ik geef aan uw aan dringen toe u te aanhooren. Dank u, Concha, ik herken daarin uw edelmoedig hart als gij mij zult aanhoord hebben, zult gij niet meer iwijfelen en ik ben er zeker van, gij zult mij beklagen. Gij weet dat ik twaalf jaren geleden naar St-Domingo vertrok, alwaar ik door mijnen neef Pablo d'Aranjuez was geroepen. Het betrof de redding mijns fortuins, dat groot gevaar liep. Mijn echtgenoot 6meekte mij te blijven, maar vruchteloos. Wat scheelt ons een geldverlies zegde hij mij hebben wij geen voldoende vermogen voor ons getwee Ik bid u, Eva, verzaak aan deze verre reis waaraan alle gevaren verbonden zijn. Onvoorzichtige, riep hij, denkt aan al de ongsvallen welke u kunnen overkomen Moesten wij u niet meer terugzien, mijn teerbeminde Eva, mijn grootste schat Ik was dwaas, ik sloot de ooren voor al deze beschouwingen en alleen scheepte ik te Le Havre in... Ik wilde dat niemand getuige was mijner droefheid niemand dus zelfs geen dienaar, mocht mij storen. O, hoe beweende ik de lieve afwezigen in de stilte mijner cabien Zes maanden, mis- Bchien een jaar, zouden verloopen, zonder ze terug te zien. Ach, wat is het gelukkig de toekomst niet te kennen. Had ik geweten dat twaalf jaren doode- lijk lijden zouden verloopen zijn, vooraleer ik Frankrijk terug zag... Hier hield de vertelster op, als door de aandoening verstikt, en di ke tranen rolden over hare vermagerde wangen. De markiezin, gevoelde zich, ondanks alle geweld, getroffen. Hoe oneindig was het verschil tusschen deze twee vrouwen Ik zal kort zijn, hernam zij, met het verhaal eener lange en pijnlijke reis, waar door mijne gezondheid werkelijk geschokt is. Als ik te St-Domingo aankwam, was mijn neef Pablo de eerste persoon dien ik bemerkte. Ik had hem nooit bemind en als ik hem na vijfjaren afwezigheid terug zag, boezemde hij mij minder dan ooit genegen heid in. Ik moest er nochtans in toegeven mij door hem te laten geleiden en van 's anderendaags vertrokken wij naar de plaats waar wij beiden hadden geleefd, mijne liefste Concha, als gelukkige kinde ren, als gelukkige jonge meisjes. Wat valt er droeviger dan een vervlogen geluk te herdenken, dat men nooit meer zal genieten Met benepen hart doortrok ik de verwoeste planterij, deze zoo vruchtbare velden, thans onbeploegbaar. In de verte ontwaarde ik de woning van mijnen vader, zij bood nog slechts een hoop puinen aan. Er bleef mij bijgevolg geene keus over in weerwil van mijnen afkeer, moest ik de gastvrijheid van Pablo aanvaarden. Men geleidde mij in het vertrek, eertijds door j mijne tante d'Aranjuez betrokken. Gij suit Het is een slag van niet-giftige slan gen die gemakkelijk tam worden. Dat soort van serpenten heet giboïa zij zijn 4 meters lang en zoo dik als een arm. Bij dage slapen zij in den eenen of anderen hoekmaar 's nachts gaan zy op jacht naar ratten, welke zy dooden uit liefhebberij als hunne maag verza digd is. Gelijk onze katten zyn zij aan hun huis gekleefd, en iemand die verhuist laat niet na de hoedanigheid van zijn rattenserpent te prijzen bij den nieuwen bewoner. In Engeland tracht men nu ook zulke serpenten in te voeren om mee te hel pen tot verdelging der ratten, de ver spreiders van allerlei mikroben. Wonderbare grenspaal. Op tweehonderd meters afstand van 'dë ata- tie van Herseeuw staat een wegwyter of grenspaal, die misschien wel de eenige is in zynen aard. Hij staat op het kruispunt van de steenwegen Oudenaarde - Roubaix en Döornik-Mouscroen. Hij nierkt de grens scheiding a) tusschen twee landen België en Frankrijk; b) drie provinciën: Henegauwen, West-VIaanderen en het Noorderdepartementc) drie bisdom men Brugge, Doornijk en Kameryk d) drie taairassen Vlamingen, Fran- schen en Walen e) drie gemeenten Wattrelos, Hergeeuw en Estampuia. t Nieuwe volksvertegenwoordiger». De tienjaarlijkscbe volksoptelling vóór 1910 zal voor gevolg hebben, dat er. 22 nieuwe volksvertegenwoordigers zetels bykomen. De nieuwe zetels zullen onder de vol gende arrondissementen verdeeld wor den. Brussel 5 Antwerpen 3Charleroi en Luik 2 Mechelen, Turnhout, Leu ven, Oostende, Roeselare, Gent, Den* dermonde, Bergen, Tongeren en Neuf- chateau elk 1. De socios verliezen hun aard niet. Beproefd door ontzettende rampen richt de bevolking van Zuid- ltalie hare blikken ten hemel. In Palermo en Syracusa heeft men het beeld der H. Lucia in processie rondge dragen. Vooruit spot er meo zeggende het zal niet veel helpen. Het socialistenblad spot dan nog met die arme bevolking, zoo vreeselyk ge troffen, omdat ze godsdienstig is. u nog wel dit oud kasteel herinneren. Ja, antwoordde de markiezin, welke ondanks haar wil door den draad barer herinneringen was medegesleept. Ik vreesde dien avond door geen spoken te worden overvallen, zooals de legende het wil, maar ik had de van elkeen gekende vrouw ontmoet. Pas op, had ze mij gezegd, mistrouw don Pablo die u haat en tot alles bekwaam is I En ik wès in de macht van dien man 1 Elk oogenblik dacht ik voetstappen te hooren in de richting mijner kamermijne inbeelding, door de vermoeienis opgewon den, merkte altijd vreemd gerucht aan, vervolgens ondervond ik dat het bloed dat in mijne slapen ruischte, alleen deze be spiegeling verwekte. Het uur vorderde, het werd middernacht, ik kon er niet toe besluiten in het bed te stappen achter welks ledekant wij ons ver scholen toen wij Zoekt elkander speel den. Lie vrouw murmerde de markiezin. Eva alleen kent deze bijzonderheid. Zou sij waarlijk mijne ongelukkige vriendin wezen die daar nevens mij zit Alles bleef kalm, alles was stil in dit oud gebouw. Beschaamd zijnde over mijne vrees, eindigde ik met mij gansch gekleed op het bed mijner overleden tante te wer pen, zorg dragende eene brandende kaars op de schouwplaats te laten staan. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1