Zondag 10 Januari 1909 5 centiemen per nummer 63"® Jaar 4119 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst. Over militarism. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. NIEUWJAARSGIFTEN voor Z. H. deo Paus en de Slachtoffers der aardbevingen STANHOPE Roode heerschappij. Eeu gelukkig volk. Schepencrisis te Gent. Staatsspoorweg. DE DENDERBODE. Dit j)lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van <1© Putte-Goossena, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CHJKJSJiS MUUH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel© van dit blad. .Veiat, 9 Januari 1909 IN SICILIË. Alhoewel wij uit hoofde van plaatsgebrek niets hebben kunnen meêdeelen over de aardbeving in 't Zuiden van Italië, moeten onze geachte lezers er toch reeds van gehoord hebben. Deze verschrikkelijke ramp die de steden Messina en Reggio, als ook talrijke parochiën van de Sici- liaansche en Calabreesche kusten komt te verwoesten, heeft de gan- sche wereld door eene onbeschrij felijke ontroering verwekt. Geen land ter wereld of een kreet van medelijden voor de be proefden klimt ten hemel op elk een gevoelt in zijn hert de begeerte geboren worden om de ongeluk- kigen ter hulp te komen En voor ons, Katholieken, welk is het beste en het zekerste middel om die begeerte tot liefdadigheid te voldoen Voor ons is er geen beter en zekerder middel dan den oproep van 't werk der nieuwjaarsgiften voor Z. H. Pius X, mildadiger te ondersteunen. Immers op dit oogenblik aan Z. H. den Paus geven is geven aan de geteisterde Sicilianen en Cala- breezen. De allereerste hulp die gezonden werd, kwam van Z. H. Pius X. Die eerste hulp was een treffend bewijs der koninklijke mildadigheid met de welke Z. H. den Paus zijne kinders, zoo wreedelijk door de ramp getroffen is ter hulp gekomen. Z H. Pius X schonk reeds een millioen franks. Wij sluiten ons dus aan bij den BOND der katholieke dagblad schrijvers om een dringend beroep te doen op het hart der katholieke Vlamingen Wij herhalen het, geen beter en zekerder middel is er voor ons, Katholieken, dan onze aalmoezen aan de zorgen van Z. H. den Paus toe te vertrouwen. Wij zullen dan de onbetwistbare zekerheid heb ben dat ze goed zullen besteed worden, i. a. w., dat zij zullen te goede kome aan onze wezenlijke geloofsgeno'e I. jpggT" De ins^.hr vingen mogen gezonden worden ten Bu- reele van De Denderbode. Een telegram uit Rome aan de Presse Nouvelle, en officieel bevestigd, meldt De Paus heeft zijn voornemen uitgedrukt de sommen, verza- meld door de Belgische inschrij- ving der Pauselijke Nieuwjaars- giften, te bestemmen voor de hulp aan de slachtoffers van de ramp in Sicilië en Calabrië. Mijnheer en Dame Achilles Eeman en Zonen. fr. 50.00 Mej. Jeannette Haegeman. 10.00 Naamloos. 5.00 De Denderbode. 5.00 de Amerikaansche detective. 36* Vervolg. Kan ik dien man niet zien vroeg Lea na eene pooB. Niet vóór ge toegestemd hebt in zijn voorwaarden. Zal hij niet daarvan af te brengen zijn Neen, in geen geval. Hij wil trouwens ook niet ander» met u onderhandelen dan door mij. O, dan heb ik op geen medelijden meer te hopen Dus ge stemt toa vroeg Sibylle, onbewogen. Om der wille van het kind moogt gij niet weigeren, Laat mij dezen avond tijd om na te denken 1 zegde Lea, wier opgewondenheid geweken was voor eene plotselinge moede loosheid. Mij wel, sprak de oude, maar vergeet niet, dat elk uitstel en elke weifeling ge vaarlijk is. Zij verliet de kamer en de ongelukkige jonge vrouw bleef alleen. Een bittere smart deed haar hart krimpen. Zij had ge meend, dat de lijdenskelk tot den bodem geledigd was, doch het noodlot had nog erger voor haar bereid. Het was niet ge- De liberale militaristen nemen tot alles, 't is te zeggen, lot liegen, bedrie gen en beioven hunne toevlucht om sommige katholieken tot het stelsel van den persoonlijken dienstplicht te over halen. En zoo beloven zij dat de vrij stelling der priesters en kloosterlingen zal geëerbiedigd blijven. De liberalen, in die zaak, op hun woord gelooven is bij Satan te biecht gaan. Niet zoodra waren ze meester in 't land of die vrijstelling der priesters en kloosterlingen ware naar de maan. Immers reeds in 1886 hebben de logie- gasten besloten dat de vrijstelling der priesters en kloosterlingen moest afge schaft worden. En onze hedendaagsche liberalen zijn van gedacht niet veranderd en inder daad de ooren steken uit Op een feestmaal van de burgerwacht van Henegouw heeft generaal deHeusch eene redevoering uitgesproken in welke hij zegde dat alle Belgen, of zy eene u buize dragen of eene klak moeten soldaat worden. Bravo roept de liberale Chronique, maar wat doet gij met degenen die den drietip dragen! Zie, daar steken de ooren van den liberalen ezel uit. Indien de liberalen het alleman soldaat vragen, het is in den grond, om de priesters ook den ransel op den rug te doen gespen en alzoo de aanwerving der priesters moeilijker te maken. Het Alleman soldaat is voor hen, een machien tegen den Godsdienst ge richt. Nu, en omdat wij den persoonlijken algemeeneD dienst verstooten en vijandig zijn aan alle verdere verzwaringen der noeg, dat zij den uitersten stap van ver deemoediging had gedaan door een toe vlucht te zoeken bij hen, die zij in het diepst harer ziel verachtte, nu moest zij ook nog zichzelf ten offer brengen. De gedachte wond haar zoo op, dat de pas geweken koorts weer in haar aderen begon te woelen. Wat moet ik doen Wat moet ik doen prevelde zij in wanhoop. Haar geheele zijn verzette zich tegen de gedachte, die duivels in menschelijke ge daante te gehoorzamen maar moest zij niet voor Daisy dat offer brengen, zij, de uitgestootene, die eigenlijk niets meer te verliezen had Door zulke overwegingen trachtte zij moed te winnen voor het ware besluit, en toen Sibylle een uur later naar haar kwam zien, verraste zij die met de verklaring, dat ze bereid was, 't gevraagde offer te brengen. Dus ge wilt werkelijk met dien man trouwen, liefje riep de oude, met moeite hare vreugde verbergend. Ja, als het zijn moet. Waar is hij O, niet ver. Ge stemt dus toe in alle voorwaarden en ge zweert woord te houden. Ik wil alles doen, als ik zeker kan z^n dat Daisy Burton ongedeerd terugge bracht wordt. Nu goed... dan zal ik het Frans zeg- gen- Frans!?... Verbijsterd staarde Lea haar aan. Meent ge uw zoon Die ont vluchtte tuchthuisboef? krijgslasten in bloed en geld kryten de liberale militaristen ons uit voor slechte vaderlanders. Wij bekommeren ons bitter) weinig met dit verwijt van slechte vaderlanders en blijven het niemand gedwongen soldaat, het vrijwilligersleger voor staan 't welk, volgens ons, meer dan voldoende is om de inwendige rust te bewaren en ons onafhankelijk volksbe staan te verdedigen. Een leeraar aan het lyceum, een bur gerlijk Gollegie, te Clermont in Frank rijk, de beer Girod, komt een werk in 't licht te geven, 't welk beschrijft wat de houding of de rol van den Staat zijn moet volgens de gematigste opvatingen van de Fransche radikale partij, en men weet het, de party met de welke onze Belgische radikalen aan 't zelfde zeel spannen. Vooreerst begint de heer Girod aan de ouders het recht te ontzeggen hunne kinders op te voeden. Dit radikale of roode stelsel wordt niet alleen afgekeurd en bestreden door de katholieken, maar zelfs de heer Bourdeau, een der schrijvers van Le Journal des Débals een der meest ge zaghebbende organen van Parijs, be strijdt het op zijne beurt. In zijne beweegreden treft men onder ander 't volgende aan De Staat is slechts eene groote vereenigiug door de maatschappij inge steld met een uitsluitend tydelijk doel, om den vrede onder hare leden te doen heerschen, de veiligheid van hunne personen en hunne goederen te verze keren en ze te beschermen tegen de aanvallen van 't buitenland. Aangaande dit doel, is de overeen komst om zoo te zeggen eenparigdaar om zijn die voorwaarden wettig. Maar nevens dit hoofddoel, heeft de Staat natuurlyk ook nog nevendoelen, en zoo hy geloofspunten wil opdringen dan wordt hy een dweeper en tezelfder- tijde zedepreker en filantroop hy gaat zijne zending te buiten en wordt dwin geland. De burgers verbonden zich nooit zich aan de wil der meerderheid te onderwerpen voor een ander doel dan dat voor 't welk de Staat is ingericht geworden. De onbevoegdheid van den Staat komt nog klaarder te voorschyn naar mate hij zijne tusschenkomst uilstrekt op 't gebied van maatschappelijke werk zaamheid die altijd meer en meer inge wikkeld voorkomt. 1, De heer Bourdeau doet verder be merken dat de heer Girod het recht van den Staat vóór dat der ouders plaatst. O, dat behoeft ge zoo niet uit te schreeuwen. Ja, het is Frans. Lea bracht de hand aan haar hoofd. Zij kon de samenhang niet vatten. Hoe kan het Frans zijn stamelde zij. Ge zegt toch, dat hij uw zoon is 1 Dat is hij, en daarvoor schaam ik mij in 't geheel niet. Ja, maar wie... ben ik dan kwam het sidderend over Lea's lipgen. Gij Sibylle bedacht zich een oogenblik. Gij Och, het behoeft nu niet langer verzwegen. Gij zijt... Niet uw dochter Het klonk als een jubelkreet. Niet uw kind Neen. Wij hebben u enkel aange nomen en grootgebracht. Aan ons hebt ge te danken wat ge geworden zijt. Lea hoorde niet meer, wat de vrouw sprak. Met gevouwen handen stond zij daar, de oogen ten hemel gericht. - God, ik dank u voor deze weldaad 1 Vergeef mij, wat ik had willen doen O, welk een geluk I Deze blijdschap beviel Sibylle in het ge heel niet. Maar wat zou ze zeggen Vroe ger of later had Lea het toch moeten ver nemen. En als zij maar inging op de ge stelde voorwaarden, was er toch niets ver loren. Terwijl zij zich nog met deze gedachten bezighield, vertoonde Frans zich aan de deur. Het was de eerste maal, dat hij zich in Lea's kamer liet zien. Toen de jonge vrouw hem zag, kwam eene straal van Dit princiep zullen wij voor goed aannemen, antwoordt de Schrijver wanneer de Staat 't bewys zal hebben geleverd dat hy elk van zijne onderda nen bemint, lijk een vader zijne kinders lief heeft. Ook stelt de heer Bourdeau nog de volgende vraag Behoort het den Staat, niet enkel zich onledig te houden met de maat schappelijke vraagstukken maar de maatschappelijke kwestie op te lossen De redeneerende socialisten (klein In getal) beweren dat de aangroei der toederen nog van grooter belang is dan e verdeeling ervan. De aangroei is de eerste vereischte, de vrije werking van de persoonlijke voorhandneming en het verzekerd bezit der vruchten van deze werking. 1» Men bemerke wel dat hy welke dat schreef geen katholiek is en dat hy de liberale en socialistische leerstelsels af breekt. De heer Bourdeau erkent in zake van onderwijs en opvoeding het volstrekste recht der ouders, en hierin is hij met ons, katholieken, volkomen 't akkoord even als wij ontkent hy dat recht aan den Staat. Dat volstrekte recht zouden de socia listen aan de ouders willen ontrooven, en de liberalen niet min, alhoewel zij voor 't oogenblik het zoo verre als de socialisten niet drijven willen; doch weldra zouden zij voor de roodjes de vaan moeten strijken. Onder economisch opzicht eischt de lieer Bourdeau dat elkeen de vruchten geniete van zijn werken en zwoegen, terwijl de socialisten ze,zoo niet gansch, toch gedeeltelijk, ten voordeele van den Staat willen inpalmen. Wij aanschouwen het als een teekeo des tijds dat een liberaal de zienswyze der soci"li zilte van onderwijs en van staatshuishoudkunde afkeurt en be strijdt.... Bewijst dit niet dat de leerstelsels van 't radikalism en socialism onmogelijk te verwezenlijken worden geoordeeld, zelfs door onverschilligen in gods dienstzaken en vrijdenkerij De dagbladen van vreemde landen wijden van tijd tot tijd aau ons Vader land de lofïelijk8te artikelen. La Croix, van Parijs, vooral spreekt met den grootsten lof over het kleine Bölgenland. Ziehier de grondgedachte van een zijner artikelen Waar zijn nu onze (Fransche) fameuse godsdiensthaters, die immer op alle tonen schreeuwen, dat een land, hetwelk onder den hiel van 't klcrika- lism ligt, gedoemd is ten onder te gaan. Dat zij hunne oogen op België wer pen, waar de katholieken, en dat reeds sedert jaren, de teugels van het bewind in handen hebben hoop in haar oog. Zij richtte zich op, en op een toon, die Sibylle zoowel verbaasde als verontrustte, sprak zij tot haar Een uur geleden nog hield ik mij voor het ongelukkigste wezen op aarde, hulpeloos in uwe handen overgeleverd, zonder een ander levensdoel dan de bevrij ding van Daisy Burton. Nu echter... De oude viel haar in de rede met een toornigen kreet en wilde haar te lijfdoch bliksemsnel had Frans den arm zijner moeder gegrepen en teruggetrokken. En echt...? zoo wendde hij zich be daard tot Lea. Weet ge van het voorstel, dat deze vrouw mij heeft gedaan vroeg Lea, hem vas: aanziende. Frans knikte en antwoordde ruw lachend: Mijn oudje waagt het niet, iet» buiten mijn weten te doen. Zij heeft mij ook gezegd, dat gij Daisy kunt terug vinden. Zoo Heeft ze dat Gij alleen wist waar het kind was, zegde Lea dringend. Hm Hm l En gij wildet het maar onder ééne voorwaarde aan de zijnen terugbrengen. En die was Dat ik met u trouwde. Een eigenaardige uitdrukking vloog over het gelaat van den ontsnapten gevangene. Nu ja, zegde hij aarzelend, mijne oude neemt het niet altijd zoo nauw met de waarheid, maar ditmaal heeft ze gelyk - Ziedaar eene natie, wier grondwet telijke Koning, eene hoofdkerk doet bouwen, ter eere van het H. Hart, het Te Deum bijwoont en zelfs op den drem pel eener kathedraal deze woorden uit spreekt En nu. Eminentie Mgr, Mijne Heeren, laten wy voor het altaar nederknielen om den Almachtige te vragen, dat Hij zich gewaardige zyne mildste gunsten over België te bly ven uitstorten b Ziedaar een land, dat, verre van zich tegen het zoogenaamd zwart gevaar - te verdedigen, en uit zyn schoot de gevreesde paters en de gevaarlijke non- nekens te verbannen, hun integendeel de grenzen wagenvryd openzet en inde breede plooien van zijn vaandel eene schuilplaats bezorgt. En die natie zoo paterachtig van aan de kap tot aan do sandalen, mag zich tegenwoordig beroemen de wijste wettenen instellingen te bezitten, het gelukkigste volk der wereld te zijn En op denzelfden toon gaathetFransch katholiek dagblad voort met België te bewierooken op maatschappelijk gebied. Dat is wat meer gezegd dan de vitte rijen van beknibbelaars, die hier te lande, deels uit kwade trouw, aanhou dend schimpen op onze instellingen, op ons voorbeeldig Staatsbestuur De Gentsche Gemeenteraad besprak op Donderdag 31 December 11. de Stads- begrooting voor 1909. Het liberaal Schepencollegie «telde voor eene toelage van 5000 fr. te stem men aan eene liberale maatschappij om soep te laten verschaffen aan de behoef tige leerlingen der offlcieele stadsscho len. De katholieke Raadsleden teekenden hiertegen krachtdadig protest aan daar de leerlingen der vrije katholieke scho len er van verstoken bleven. Zy stelden van hunnen kant voor eene School- kantien in te richten waar de leerlingen van alle scholen zonder onderscheid soep zouden bedeeld worden. Die bedee ling zou derwijze gebeuren dat geen de minste dwang op de leerlingen of op hunne ouders zou kunnen uitgeoefend worden ten voordeele van welkdanige andere school. Kon men meer verdraagzaamheid aan den dag leggen De socialisten verklaarden dit voorstel bij te treden maar Ai. Do Ridder, liberale Schepen van Onderwijs, bestreed het voorstel met uiterste hardnekkigheid. Volgens hem mogen, lijk het liberale program het voorschrijft do offlcieele Stadsscholen alleen er van genieten. Het geld van al de lastenbetalers mag dus uitsluitolijk gebruikt worden om propaganda te maken voor de offlcieele Stadsscholen die te Gent ware geuscbe scholen zijn. En zoo verre dreef Schepen De Ridder g»had. Hoe bevalt u het voorstel vroeg hij cynisch. Lea zag hem minachtend aan en wend de zich weer dit Sibylle. Hare oogen fon kelden, haar lichaam beefde van veront waardiging. En aan dien man wildet ge mij boeien In het geloof, dat ik uwe dochter was, gaf ik uit wanhoop mijne toestem ming. Maar nu ik weet, dat geen droppel van uw bloed in mijne aderen is, is uwe macht over mij verdwenen. Tot geen prijs neem ik dat voorstel aan. Wat 1 Als een tijger barstte Sibylle uit. Gij wilt Frans niet trouwen Nooit Ik ben niet meer bang voor u. Uit schaamte voor de wereld, om door te gaan voor uwe dochter de dochter van zulke ouders heb ik mij laf laten dwin gen. Maar nu lach ik om alle dreige men ten. Ik zal naar de mijnen terugkee- ren, Daisy vinden en van u rekenschap vorderen. Daisy vinden Het wijf grijnsde hoonend. Neen, dat zult ge niet. En let op mijne woorden het kind zal nooit weêr het daglicht 2ien. En als gij niet toestemt morgen de vrouw van Frans te worden, dan zal de policie u hier weghalen als de moor denares van Jozef Siebel. Als door den bliksem getroffen, deinsde Lea terug. Aan die beschuldiging, welke zij met geen enkel bewijs zou kunnen weerleggen, had zij niet gedacht. Zou zij, op het oogenblik dat zij zich uit de klauwen het, van uitdrukkelijk te verklaren dat moest het voorstel der katholieken ge stemd worden, hij, liever dan het uit te voeren, zyn ontslag geven zou. M. Braun, Burgemeester, voegde er by dat het gansche Schepencollege zou aftreden. Het voorstel der katholieken werd, ondanks die dreigementen, gestemd met 23 stemmen tegen 14. 't Schepencollege gaf ten gevolge zyn ontslag. Ziedaar een voorbeeld van francma- consche onverdraagzaamheid die bewijst hoe dringend noodzakelijk het is eene wet te stemmen welke al de onderwyt gestichten, wat de verdeeling der toela gen betreft, op den zelfden voet zouden behandeld worden. Maar zoo hevig is de liberale macon- nieke godsdiensthaat dat die liberale Schepenen niets konden toegeven aan de katholieken zonder wier hulp bun be houd aan 't bestuur der Stad onmogelijk was. Het liberaal princiep of niets, zegde M. Braun. Ja, zoo hardvochtig is de godsdienst haat der liberalen dat ze zich wreken willen op onschuldige hongerlijdende kinders. 't Is schandaal Woensdag werd er overgegaan tot de verkiezing van de Schepenen. Nu daar de katholieken en socialisten het drykleurig Schepencollege voor staan, werd er slechts overgegaan tot de vervanging van 4 Schepenen. Het Burgemeesterschap eu de vyfde zetel wordt aan de liberalen overgelaten. Werden Schepen verkozen Katholieken MM. Siffer en Van de Vyvere Radico - Socialisten de gezellen Anseele en Cambier. Nu, dit alles zal niet beletten dat de groote zeeveraar van Chipka zal bly ven beweren dat sedert de invoering van 't evenredig stelsel te Gent alles op wieltjes loopt De beer Braun, Burgemeester, heeft ook zijn ontslag Z. M den Koning aan geboden en is naar 't zuiden vertrokken om er zyne familieleden te vervoegen. Onze Achthtre Volksvertegenwoordi gers, de H.H. Woeste en De Sadeleer hebben van den Heer Minister van Spoorwegen den volgenden brief ont vangen Waarde Collegas, Ik laat Ued. met genoegen weten dat de trein n' 3071 die uit Brussel vertrekt om 22 u. 2i m. naar Gent, van den l*n Mei aanstaande in Denderleeuw zal stilstaan. Aanvaard. Waarde Collegas, myne oprechte groetenis. Get. Joris Helleputte. van die vrouw gered waande, toch nog vallen als een offer van hare laagheid. Dit was haar te machtig. Zij duizelde en zou gevallen zijn al» Fran» hsar niet hsd opgevangen. Met eene zorg, die Sibylle ten hoogste zeer bevreemdde, legde hij de bewu»teloo*e op haar bed. Nu hebt ge wat schoons uitgericht zegde hij barsch tegen de oude. Wilt ge dat ze onder onze handen sterft Wat geeft dat We hebben nu toch niets meer aan haar. Zoo, dacht ge dat Neen, hoor, die maken wij wel tam, maar zij moet in leven blijven. Och, kom, dat kopstuk zal niet toe geven. Ik zeg van wel. Ik heb uwe kunsten al beproefd, nu probeer ik: Zorg eerst, dat ze weer bijkomt voor de rest zorg ik. Als de doktor komen moet haal hem dan of liever, ga er heen en laat u wat voor haar geven, een slaapmiddeltje, bij voor beeld. Sibylle was vol bewondering voor de slimheid van haar jongen en deed haar best Lea tot bewustzijn te brengen. Dit gelukte, doch hare kracht wat uitge put bleek lag zij in haar kussen van de laatste voorvallen, had zij slechts een flauw besef. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1