FRISCHHEID. DITJES en DATJES. Letternieuws Rechterlijke kronijk. Stad van Aalst. DAVIDSFONDS. INSCHRIJVING Zondagrust. Aardbevingen. o'v"™ Aalst. - Stedelijk nieuws. Allerhande nieuws. Als gij hoest of heesch zijt, JDuitschland. Godsdiensthaat. De heer Van der Velde, hoofdman der socialis ten, die in Congo geweest is, heeft hul de gebracht aan de katholieke missio narissen, die hij er aan het werk heeft gezien. Gezel De Brouckere, die in Congo niet geweest is, en hoofdopsteller speelt in Le Peuple, die dus do katholieke missionarissen in Congo niet aan het werk heeft gezien, schrijft over hen als volgt Wij zijn het, die de negers het groot- ste deel der kwalen hebben «ange- bracht aan welke zij lijden, te beginnen met den alkool tot de missionarissen, zonder den slavenhandel te rekenen. Ziedaar dus, de missionarissen op denzelfden rang gesteld als pest en cho lera. Niet noodig, niet waar, daarop te antwoorden. De missionarissen zullen hun heilig werk voortzetten, trots spot en laster. m\ Zeldzame vergadering. De laatste week van April, zijn er in Zwit serland zeldzame vergaderingen, ge noemd Landsgemeinde. Het volk komtsamenop.de openbare plaatsen, en beslist daar zekere zaken met de hand op te steken. Ziehier hoe er te werk gegaan wordt. Twee rechters moesten gekozen wor den te Hundwyl. Daarvoor waren ver gaderd tien duizend burgers. Er wordt gevraagd welke kandida ten de burgers willen voorstellen. Men stelt er alzoo 15 voor. Na eene eerste vraag naar handopste ken, vielen er acht weg, waarvoor maar eenigen stemden.Eene tweede stem ming heeft plaats. Er vallen nog 5 kandidaten weg. Voor de twee laatste werd er dan nog eens gestemd. By na al de handen werden opgestoken, en alzoo waren deze twee tot rechter gekozen, De Vlamingen in Amerika. Te Kewaoee, Illinois, heeft onlangs een duivenpryskamp plaats gehad, waarvan de inrichters Vlamingen waren. Dat bewyst dat de Vlamingen do dui- venmelkerij geen vaarwel gezegd heb ben toen ze naar Amerika overstaken. Ziehier de namen derYlaamsche prijs- winnert Louis Lippens van Eekloo4 eerste pryzen, 4 tweede en 1 derde, alsook de eereprijs. Miel Brandeghem van Nevele: 1 eerste i tweede au 2 derde pryzen. Kam. Van Watermeulen van Loo- tenhulle, i eerste, i tweede en 2 derde prijzen Ad. Van den Berghe van Oost-Rooze- beke, 1 tweede prijs. Charles Soens van Hansbeke, thans wonende te Toledo, Ohio, 2 derde pry zen s Aan allen hartelijk proficiat De tentoongestelde beestjes waren verdeeld in 24 vcrscliilligo klassen en de Belgische duiven van in 't ronde wa ren omtrent iu alle klassen vertegen woordigd. De ton toonstelling had plaats in de City-Hall, (2* floor) en heeft 4 dagen geduurd en een groot getal liefhebbers waren altijd ter plaats. ÏT R I* F1 *D 8e'10ime zitting 1_j1\K Ui» van den gemeente raad is M. Kamiel Boelaort, voorzitter van het Armbureel benoemd in vervan ging van M. Frans Verhoeven ontslag gever. Valt het aftreden van den heer Verhoeven te betreuren, die zoo onbaat zuchtig en vol toewijding, dio kiesche bediening waarnam, in M. Boelaert vindt hy een waardige opvolger die plichtgetrouw zijn ambt zal vervullen; daarvoor blyvon borg, de talrijke diens ten die hjj als bestuurlid, in verschillige maatschappijen bewezen heeft; dit blykt te meer uit de kwajongensstreken die liberaal en daensist hier uitrechten om de benoeming van den heer Boelaert tegen te werken. En wat is Kozak, de koster van Pie den Dominee toch te beklagenhy die voorspelde dat M. Boelaert nooit of nooit zou benoemd worden. 't Valt bij Kozak allemaal mis uit: zoo vertelde hy op de leste meeting van Pie-Schepschoen, dat de daensisten zich moesten mijden van klerikaal en libe raal en op eigen vleugels vliegen Doch ofschoon het plezierig zou zyn Groene Pie en zijne slaven, gelijk too- veressen op 'nen bessemsteel, door de lucht te zien ryden, toch hebben wy dat wonder nog niet beleefd't schijnt inte gendeel dat Kozak deerlyk de zwing ziekte heeft want hij loopt hier rond de liberalen gelijk 'nen hond die een been te verwachten is. Ten slotte een woord van geluk wensch en ook van aanmoediging aan den geachten Voor zitter want vooral in dit ambt is er moed noodig bij de ezeldomme politieke trukken, die blauwen en groenen er tegen aanwenden. Ontaarde zoon. Henri Sergeant, landbouwer, te Bavegem, heeft op 24 Sep tember 1908, zijne arme moeder durven slagen. De slechte kerel wordt veroordeeld tot eene gevangzitting van eene maand. Te Erondegem. De landbouwer Gustaaf Sch...had zijnen hond laten los- loopen. Het wilde nu juist dat de veld wachter Van den Eeckhout voorbij de hoeve kwam. De hond beet hem een flink stuk uit de bil. Dat kost den landbouwer 8 dagen ge vang. Komt te verschijnen Het voorma lig Klooster der Carmelieten te Aalst, door Petrus Van Nuffel, Ad junct commissaris van policie, alhier. Een fraai boekdeel, groot in 8". 66 blz. met afbeeldsel van 't voormalige kloos ter volgens het plan van Sandcrus Het werk in vloeiende taal geschre ven, is eene merkwaardige bijdrage aan de Geschiedenis onzer moederstad en kan dus met vrucht geraadpleegd worden door al wie zich met 't verledene bekommert. Prijs 1 fr. te bekomen bij den schrijver en ook, als men 't ver langt, ten Bureele van De I)enderbode.» Beweging van den Burgerlijken Stand en der Bevolking in 1008. Ingekomen Geboorten 508 mannelijk geslacht 477 vrouwelijk Te zamen 985 geboorten. Kwamen zich alhier vestigen Mannelijk geslacht 540 Vrouwelyk 533 Te zamen 1073 Geboorten 985 Ingekomen te zamen 2058 Uitgegaan Overlydens 328 mannelijk geslacht 265 vrouwelyk Te zamen 593 overlijdens. Hebben onze stad verlaten Mannelyk geslacht 588 Vrouwelijk 621 Te zamen 1209 Overlydens 593 Te zamen 1802 Ingekomen 2058 Uitgetreden 1802 Meer ingekomen dan uitgegaan 256 Dus onze bevolking is vermeerderd met 256, zoodat onze Stad op 31 Decem ber 1908, 33,496 inwoners telde. In onze Stad Aalst verblijven op 't oogenblik 21 personen welke naar den Oost trokken en nu pensioen genieten. Die pensioenen beloopen te zamen tot 4260 dikke Nederlandsche guldens, en, tegen fr. 2.10 berekend, maakt het eene som uit van 8,946 franks die hier ten meerderen deele verteerd worden. Maandag aanst., 11 Januari. Eerste voordracht met Lichtbeel den, om 8 uren stipt 's avonds, ten lo kale LANDBOUWCOMICE. Keizerlijke Plaats. De heer Advokaat Eugeen Bosteels, zal optreden en tot onderwerp nemen De beschaving door de Heilige Kerk. Ingangskaart 0,50 fr. lngangskaart voor de gansche reeks of 12 voordrach ten, 2.00 fr. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogw. heeft benoemd Onderpastoor te Denderhautem, den E. H. Reyns, A., onderpastoor te Castelte Castel. den E. H. Van Bossuyt, O coad jutor te Bambrugge te Etichove, den E. H. Van Driessche, P., surveillant in het Collegie te Aud-naerde onderpastoor te Eecloo, den E. H. Van Ooteghem, H., onderpastoor te Audegem. voor de werkende menschen die door de schuld der inrichters van de groene betoo ging op 13 September, schade hebben geleden Vorige lyst fr. 4.00 Schade veroorzaken en ze niet vergoeden is zonde,... Groene Jannen 1 00 Omdat zij die werkende men schen met beloften en crocodil- lentranen wilden paaien 1.00 Omdat Groene Pie Dynsdag 11. aan den Statieoverste te Dender leeuw zegdeMaar die reizende werklieden ontvingen geen op voeding 't zijn misk weekte lie den... 1.00 Ja, ja, Vieze Wannes kan naar die acht franks maar schuifelen - 0 50 Opdat de held van Chipka zyn porte monéken zou openen in plaats van zijne zeeverkraan 0.50 Opdat de groene tapissier in de Lange Zoutstraat, zich zou her inneren hoe bitter het by wer kende menschen valt, wanneer men hun schade toebrengt die niet vergoed wordt 0.50 Om 't slotje aan zijnen broek zak te breken 0.50 Omdat de blauwen, rooden en groenen willen, dat de arme wedu wen en weezen, de ongelukkigen en ouderlingen, minder onder steund zouden worden - 1.00 Ik doe wat smeersel aan den windwijzer op den vetzak opdat Pie vlug draaien zou. 0.50 Neen, benijden deed A. u niet, groene zeeveraar, maar medelij den had hy met uwe dwaze ver waandheid. Zonder u zou het ook gegaan zyn 0.50 Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 10 Janca&i 1909, M. Meirschaut, Korte Zoutstraat. deelt in zyn laatste nummer eene beraad slaging meê uit het Resolutieboeck on- derhauden bij Ed Borg hem ende Sche- 1 penen der steden ende Poort van Gee- raertsberghe begonst ynet der jaere 1752. Bedoelde beraadslaging werd genomen ter oirsacen van de biddaeghen inghesteldt by syne Eminentie den aers- bisschop van Mechelen, ter oirsacen van de aerbevinghen die binnen dese stadt - ende omliggende plaetsen ter differente reysen syn voorenghevallen als te weten op den 26 Xb,:r 1755 tusschen 12 a een uren des nachts mitgrs 18 febr. ten acht uren voormiddagh ten jaere 1756... Laat ons eens zien wat onze Nieuwer- kerksche kronykschrijver er over zegt. Aangaande de aardbeving van 26 Decem ber wordt niets vermeld. Febr 1756. Den 14 deser heeft het schrik kelyk gewaeyt soo dat er vele boomen uyt gevlogen syn ende den 18® deser hebben wy geheel het Nederland ende tot verre in andero landen gehad een groote aerdbevinge des morgens ten 8 uren (1) ende geduert den tyd van eenen ave maria lesens, voorgegaen synde van een gedruys gelyk eenen donder, ende twee daegen daer naer wesende den 20®dito wederom een aerdbevinge smor- - gens ten vier uren waer op een biddag is verlengt tot palmen sondag en men segt datter by Brugge eenen thoreu van van een Casteel gevallen is, maer in Luyk heeft het wel acht daegen rege- lings geweest soo datter veel schouwen - gevallen syn als ook een kerk midden door geborsten. 't Cooren gold 13 st. ('t vat.) (1) De uren komen overeen. Aalst-Mijlbeke. Zondag 17 Januari Gedurige Aan bidding van het Allerheiligste Sacrament in de lieve kerk van Mijlbeke. Volgens de begeerte van Z. H. den Paus zal een drijdaagsche voorbereiding gepredikt worden, en wel door den alom vermaarden Pater Lebon, S J, van Brussel, te beginnen van Woensdag avond om 8 uren. AANGEHOUDEN. Maandag avond, rond half 7 uren, heeft de policieagent De Smedt, alhier op het Statieplein, een kerel aangehouden, beticht met verscheidene aanslagen op de zeden en aanhitsing tot de ontucht op minderjarige jongens. Op het politiebureel gebracht, werd hy aanstonds berkend voorzekeren A. C., van Gjjsegem, onderwijzer in esn pensionnaat van den omtrek Aldaar bekende by alles en te zelfder tijd werden eene reeks andere fei ten, dagteekende van vroeger, aan het licht gebracht. De kinderen behooren tot deftige burgersfamiliën dezer stad. Het onderzoek, dat duurde tot 1 uur 's nachts, werd geleid door den Officier van policie Van Nuffel, dio den ontaarden onderwijzer ter beschikking van het Parket stelde. A. C. werd Dijnsdag morgend naar Dender- monde overgebracht. GEBETEN. In den loop der ver leden week werd de kleine Ysebaert Jean- nette, uit de Klottestraat, 14, op de Baudewijnkaai, door drie woedende honden aangevallen. Het arm meisje werd de klee deren van het lijf getrokkenDe eigenaar der honden weigerde de minste schadever goeding te betalen, doch er is rechterlijk vervolg tegen hem. VERLOREN op de Zaterdaagsche Markt, eene geldtesch, inhoudende fr. 5,49 alsmede een reisbiljet voor Frankryk en twee kleine sleutels. De vinder zal een goed werk verrichten met deze voorwerpen aan den eigenaar Van Impe Jozef, Breede- straat, 12, terug te geven. DIEFSTAL VAN KIEKENS. - In den nacht van 7 op 8 Januari laatst zyn op Kerrebroek, ten nadeele van zekeren Lie- vens, 5 kiskens en een liaan gestolen. DIEFSTAL VAN PIJPEN. Tot heden onbekende dieven hebben Zondag nacht in den tabakwinkel, Olivier, Vooruit- straat, een glas verbrijzeld en verscheidene dozijnen pijpen gestolen. Alles ter waarde van ongeveer fr. 54,00. ONTSNAPT. Een leerling der Staatsweldadigheidschool van St Hubert, in ons burgerlijk hospitaal tijdelijk in ver pleging, is aldaar Donderdag ontsnapt en naar de ouderlijke woonst weêrgekeerd. Het is zekere V. d. H. J. van den Gent- schen Steenweg. GEBETEN. De genaamde Coleta De Kerpel, herbergierster, wonende wyk Schaarbeek, werd Woensdag door eenen hond zoo vreeselijk in den rechterarm ge beten, dat geneeskundige hulp hoogst dringend was. De vrouw is moeder van 8 kinderen. Aalst en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Merkt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatiën. De minister van oorlog heeft de gene raals bevelhebbers der omschrijvingen be richt, dat hij hun alle vrijheid laat, voor het inrichten van militaire feesten, ten voordeele der slachtoffers van Sicilië. Cibols is zuiver sap van beste rundvleesch, in flesschen en potten. Eenige dagen geleden werden door het dienstpersoneel van den trein Rijsel- Brussel-Duitschland, reizigers van Rijsel met valsche reiskaarten bevonden. Het onderzoek bewees dat die kaarten inderdaad te Rijsel virvalscht waren. Door tusschenkomst van een kaartjes knipper van Rijsel werden al de retourkaar- ten, zoowel van België als van Frankrijk, en die niet geknipt waren verzameld. De bovenzijde der kaart werd voorzichtig afge nomen en op een nieuw kaartje geplakt, dat den dag zelf genomen werd van Rijsel naar de eene of de andere statie in de na bijheid. Zoo had men de dagteekening van den dag der reis. Dergelijke vervalschte retourkaarten naar Brussel, verkocht de oneerlijke bediende voor 7 en 10 fr. Hij beging nog andere streken gezien elke reiziger recht heeft op het vrij vervoer van 30 kil- gr. reisgoed, zond hij dagelijks met hen talrijke zakken en pakken koop waren kosteloos naar Brussel. Zie u». Het is goed al het geen men meldt na te zien. Vrees niet zulks te doen in 't geval van Madame P Cooremans, wonende 29, St-Vincentius- straat te Aalst, en die ons den 21 Januari 1904 zegde Ik leed sedert zes maanden van nierpijnen. die mij 's nachts van alle rust beroofden ik was onrustig, dit gebrek aan rust maakte dat ik reeds van 's morgens vermoeid en afgemat was, ik waB zonder den minsten eetlust, verzwakte van dag tot dag toen ik op het herhaalde aandringen eener vriendin de Foster Pillen voor de Nieren nam, verkocht in de Apotheek De Valkeneer. Ik was verwonderd en tevens gelukkig mij grootelijks verlicht te gevoelen na drie dagen, na eene week verpleging waren mijns nierpijnen gansch verdwenen, ik dierf aan zulk eene spoedige herstelling niet gelooven, maar sinds voelde ik niet meer de minBte pijn noch in de nieren, noch een ander letsel. Den 28 Augustus 1907, bekende ons Madame Cooremans, nog het volgende De Foster Pillen voor de Nieren hebben mij zoo wel genezen, drie jaar en half ge leden, dat ik sinds nooit meer eenige pijn of ongemak gevoelde. Ik eet smakelijk, kan rustig slapen en bij elke gelegenheid betuig ik u mijne dankbaarheid met die goede pillen aan te bevelen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. De Foster Pillen voor de Nieren ge nezen rugpijn, rhumatiek, graveel, opzwel ling, onzuiver bloed, bedwelmingen, slape loosheid, onregelmatigheid der hartklop pingen. De Foster Pillen voor Nieren (eigenaar dig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothe kers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 50, Couden- bergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 1. Een politieagent van Sint-Joost-ten- Noode werd des nachts ten 2 ure aange sproken door eenen man en eene vrouw, die hem zegden, dat een vriend van hen, Higer genaamd, over het schutsel was ge klauterd, om zich door den trein te laten doodrijden Hij had de beide personen zijnen overfrak gegeven om dien naar zijne ouders te brengen. De agent klom nu ook over het schutsel en vond er inderdaad het lijk van bedoelden persoon, die zich naar het schijnt, inderdaad uit liefdeverdriet zou gezelfmoord hebben. Crislta. Op 't oogenblik van alge- meene crisis wanneer 't geld schaarsch is, is het goed zich te herinneren dat de Pil Walthéry die meest al de kwalen geneest maar éen frank de doos kost. Eene doos is voldoende in een gansch jaar voor eene familie. De echtgenoote Brutsaert, van den Etterbeekschen steenweg, wilde woensdag morgend de kachel aansteken. Zij goot petrool op de schavelingen en stak ze dan in brand, toen eene vlam opsloeg en de petroolkruik ontplofte. In een oogwenk stond de vrouw in laaie vlam vooraleer de hulp opdaagde, was de ongelukkige reeds ijselijk verbrand over gansch het lichaam. aan borst of keel, kinkhoest, asthma of influenza, neemt onmiddelijk de borstsi roop van Depratbre, zij is zonder twijfel de beste borstremedie der wereld. Zij alleen is onfeilbaar en geneest altijd den hevigsten hoest in eenige uren. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be- bekomen bij Od. Depratere, die overal verzendt tegen postbon van 2,00 Ir. (50 centiemen meer vooi porti, alsook te Aalst bij de apothekers De Valckeneer en Calle baut. Woensdag namiddag had in de kapel der Zusters Franciskanersen van Maria te Tervuren de afscheidsplechtigheid plaats van een tiental zendelingszusters. De plechtigheid was voorgezeten door Z Em. den Kardinaal, bijgestaan door den Z. E H. kanunnik Van Ballaer en ver hoogd door de tegenwoordigheid van prinses Elisabeth. Onder de nolabelen bemerkte men gene raal baron Wahis, aide de camp van den koning. Mgr. Ronald, M. de Cuvelier de plechtigheid ontroerde al de aanwezigen. De tien zendingzusters vertrekken naar het Sanatorium, in Kongo, gesticht door prinses Elisabeth, DE ONTSTEKING van het tand vlee8ch, de slechte adem, het bederf der tanden worden radicaal genezen door 't ge bruik van het deeg Pébéco het uitmun tend aangenaam en profijtig tandpoeder- insgelijks onontbeerlijk voor de rookers en voor dezen welke een gezonden zuiveren mond en een schoon tandgebit verlangen. Depot Apotheek Callebaut, Overdekte Botermarkt, te Aalst. Groote flesch fr.1,50 Een voorbeeldig liberaal bestuur. In de laatste gemeentekiezingen werd het liberaal gemeentebestuur van Sweve- zele door de katholieken omvergekegeld. Deze hadden al spoedig de handen vol, om de gemeentezaken klaar te brengen. Alzoo was het armbestuur zoo slecht beheerd, dat de gemeenteraad verplicht is geweest de afstelling van gansch den bestuurraad voor te stellen. De bestendige afvaardiging heeft dien aangaande eene beslissing genomen de voorzitter van den bestuurraad wordt afge steld en de deputatie oordeelt dat de andere leden zich plichtig gemaakt hebben aan slecht beheer en verwaarloozing in de uit oefening van hun ambt. Dat besluit is ge staafd op talrijke grieven, te lang om aan te halen De afgestelde voorzitter is het hoofd der liberale partij van Swevezeele zulks be wijst dat deze belangrijke gemeenie veel gewonnen heeft bij eene verandering van bestuur. 't Was tijd dat er een einde kwam aan dezen toeBtand. TYPHUS. Nu dat de typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus La Royale Louise Marie, te verkrijgen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Merkt, Aalst Woensdag avond, rond 6 uren, vond men tusschen Appelterre en Santbergen, nevenB de spoorwegriggels, Madame V..., oud 70 jaar, wonende te Geeraardsbergen, liggen. Zij verklaarde uit den trein 4520. komende van Dendermonde, gevallen te zijn. Men hoopt haar te redden. Een tweetal jaren geleden werd eene tweewoonst, bewoond door de familiën Goossens en Van de Put te Herent, door eenen brand ten gronde vernield. Van de Put was door den brand geheel ten onder gebracht, terwijl de Goossens alles wat niet verzekerd was konden red den. Het parket vond de zaak heel zonder ling, doch er werd niets bepaald gevonden en er konden geene vervolgingen inge spannen worden. Een iojarig knaapje, een kind uit het eerste huwelijk van Goossens, werd in den laatsten tijd dikwijls door zijne stiefmoeder mishandeld. Het kind werd door den Policiekommis- saris opgenomen en ondervraagd. Het knaapje verklaarde dat zijne stiefmoeder, twee jaar geleden, petrool over het strooien dak der tweewoonst gegoten had, en dat het knaapje alsdan het vuur aan het dak had moeten steken. De echtgenooten Goossens werden on middellijk aangehouden Rechterlijke dwaling. Dooreen spijtig misverstaan van 'k weet niet wie, hebben twee inwoners van Lier eenige onaangename stonden beleefd. Over eenige dagen waren twee mannen, die in een hotel te Antwergen vernacht hadden, er 's morgends van onder getrok ken met hunnen reiszak vol gestolen goed. Zij hadden zich doen inschrijven Jan Pelsma- cker en Jan Storms, reizigers, wo nende te Lier. Uit Antwerpen vroeg men hier inlichtingen, de policie antwoordde dat er een Jules Pelsraaeckers en een Jan Storms woondi, maar dat de eerste bak- ker8gast en de tweede hovenier was. Nu kwam er bij de policie een bevel, beide mannen onder bedenking van diefstal aan te houden. De heer policiecommissaris deed een onderzoek en bevond weldra dat die men schen onschuldig waren. De bakkersgast had heel de week, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bij zijnen baas, M. Schille- man8, gewerktde hovenier was ook in Antwerpen niet geweest, enz. De commis saris lie' ze op vrije voeten en zond uitleg aan den onderzoeksrechter. Intussch ntijd kwam er weer een nieuw aanhoudingsbevel, maar dezen keer bij de gendarmen, en dinsdag avond werden de hovenier- en de bakkersgast oggeleid en in de gevangenpoort opgesloten zoodra ze echter woensdag morgend voor den onder zoeksrechter verschenen, bleek hunne on schuld opnieuw en werden ze seffens terug in vrijheid gesteld. Dijnsdag namiddag, rond 4 uren, bij mistig weer. werd te Boom op den Ant- werpschcn Steenweg de heer Louis Ver- meiren, landbouwer te Aartselaar, doodge reden door de automobiel van M. Fischer, van Antwerpen. M. Vermeiren was op de baan met zijne kar en moet tusschen deze en de automobiel gepletterd zijn zijne rechter heup was letterlijk verbrijzeld. Hij werd liefderijk opgeno 1 en in de herberg der echtelingen Vermylen-Mam- paey, terwijl M. Fischer zelf dadelijk met zijn gerij naar Boom snelde om een doktor te halen Na eenige stonden keerde hij terug met Dr Meyers, doch bij hunne aan komst, had het slachtoffer reeds den geest gegeven. 't Was een alleszins braaf man, welstel lend landbouwer, vader van vijf kinderen, en die van iedereen, niet alleen in zijne gemeente, maar ook in Boom, waar hij algemeen gekend was, geacht werd. Het onge.uk gebeurde tegenover het kasteel van den heer Domman. Donderdag morgend, om 8 uren, ter wijl de schaliedekkersbaas Arth. Verbeke, van Ieperen, met zijne twee zonen en vijf gasten bezig was op eene stelling, het dak der stadshalle langs de binnenkoer te her stellen, brak eenBklapB een der haken, waarop de stelling rustte. De planken dezer stelling, waarop den baas en een der gasten stonden, kantelden om, vielen op de onderste stelling en sleep ten de zes werklieden, die daarop stonden, mede op een afdak en vandaar op de koer, terwijl de twee eersten, de baas en een gast, zich hadden kunnen vastklampen. Spoedig snelden talrijke personen ter hulp en droegen de gevallenen naar 't bu reel, waar kort daarna verscheideno dokters toesnelden. Een der werklieden, Desideer Crabbe, 58 jaar oud, had .erge wonden aan het hoofd, bloedde geweldig uit neus en mond en werd onmiddelijk naar het hospitaal overgebracht, waar hem de H. Olie werd toegediend. De ongelukkige overleed twee uren later. De andere gekwetsten waren ook erg, doch niet doodehjk gekwetst. August Verbeke, de zoon van den baas, werd een been gebroken, Julien Verbeke, de tweede zoon, 17 jaar, werd de hand ver stuikt, Henri Sanctoron, 39 jaar, klaagt over inwendige pijnen, Jules Deltombe, werd erg aan het gelaat en armen gekwetst en Karei Vancutsem, 54 jaar, bekwam enkel kneuzingen over gansch het lichaam. De vijf gekwetsten werden na de eerste verzorging naar hunne woning gedaan. Een hevige brand vernielde Dijnsdag morgend de spinnerij Baerwinckel en Ro senberg te Veiviere. Al de verdiepingen met spinmolens en ander materieel, alsook al het gesponnen garen, werd vernield. Er is voor 150,000 fr. schade aangericht. De hitte was zoo groot dat op zekere oogenblikken de pompierB hunne lansen wegwierpen en zich van den brand ver wijderden. In de hoogovens van Mont-Saint- Martin is eene dynamietkardoes ontploft, op het oogenblik dat de werkman Lefévre deze in eene buis wilde steken. Andere dynamietkardoezen ontploften insgelijks. Lefévre werd letterlijk aan stukken ge rukt. Hij was onmiddellijk dood Twee andere werklieden werden erg gekwetst. Zondag morgend met den trein van 7 u. 45 m. was Emiel Goethals van Won- delgem naar Ieperen vertrokken. Hij was van regelmatig gedrag, bezocht slechts weinig de herbergen en was cenigzins be krompen van geest. Woensdag vertrok zijn bedroefden vader opnieuw naar Ieperen, om de lijkplechtig- heden van zijnen ongelukkigen zoon bij te wonen, die om 2 ure plaats hadden. Hij heeft eene vraag ingediend om het lijk naar Wondelghem over te brengen. Het gerecht spaart geene moeite om de misdadiger te ontdekken. Wel werden er sporen gevonden, doch het valt te zien of het goede spoor o tdekt is. Het gerucht was verspreid dat er Dinsdag twee soldaten van het 3® linie aangehouden waren, hetgeen onjuist was, daar al de soldaten het gebruik van hunnen tijd Zon dag avond, hebben kunnen opgeven. Dinsdag voormiddag is het parket nog maals op de plaats der misdaad geweest. De magistraten zijn overtuigd dat de moordenaar den armen soldaat naar die eenzame plaats gelokt heeft, om hem te beBtelen, en dat een verraderlijken slag Emiel Goethals duizelig heeft gemaakt, zoodat hij niet heeft kunnen om hulp roepen, wat overigens door niemand ware gehoord geworden, van op die afgelegene plaats. De lijkschouwing, gedaan in het hospi taal heeft verscheidene erge kneuzingen op den schedel ontdekt, zoodat deze geborsten was. De misdadiger moet met ongehoord geweld geslagen hebben. De genaamde Frans M., te Oostho ven-Turnhout, zou geerne het hof gemaakt hebben aan het meisje Bosch, dat even als hij te Oosthoven woont. Doch de jonge deerne wilde van de liefde niet weten daarom ontevredenheid bij den jongeling. Woensdag avond haar ontmoetende, bracht hij aan het meisje een geweldigen messteek toe in den rug. De geneesheer, M Vogels, heeft'het slachtoffer verzorgd. De wonde is niet doodelijk Frisch gelijk bleekrozenrood is een aange zicht zonder zomersproeten, zwarte puist jes, roodheden en alle andere aandoening van het vel. Gij verkrijgt het met 't gebruik der ëTOCKPAAitDJEM Zeicp van Bergmann en C°, Radebeul, tegen 75 centiemen 't stuk bij M. Taeymans-Druck, hoek der Groote Markt, en Lange Zout straat, te Aalst. Te Thann, Opper Elzas, heeft een 6o-ja- rig man, die huiselijk verdriet had, op zonderlinge manier een einde gesteld aan zijn leven. Hij ging 's avonds naar den zolder zijner woning. Trok zijne kleeren uit tot op zijn hemd na en zette zich op eenen stoel voor het open venster. Den volgenden morgend vond men hem doodgevrozen. Drij soldaten in verlof hebben te Bochum, drij mijnwerkers aangevallen. De genaamden Schaub en Bischoff werden met messen gedood en beroofd De broeder van Bischoff, die aan eene hartziekte lijdt, verkeert in onrustwekkenden toestand de schrik heeft hem van zijn verstand beroofd. Twee der bandieten zijn aangehouden. De derde, een matroos van het fort te Kiel, is gevlucht. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7 Vrouwelijk idem 5 12 Huwelijken. C. Herwens, werkm met A. Van Oost, br. E. Schollaert, tabakbew. met M. Welle- kens, br. E Van Hover, tw- met J. Wa- steele, tw. H. Vinck, tw. met M. Ver- straeten, tw. P. Strick, tw. met J. De Ooster, tw. Overlijdens. M. Van den Steen, w* Kindermans, z. b. 78 j Botermelkstr. B. Ernst, schol. 9 j., Ajuiustr. M. Callaert, W' Fransaert, s. b. 78 j., Breedestr. H. Luycx, m. Here- mun, uuissch. 59 j., Brusselstr. C. De Decker, huish. 19 j., Ledebaan. 7 kinderen onder de 7 jaren. Jftlni'kt prijzen. Zaterdag g Januari. 1909. Aardappelen de 100 kil. 6,00 a 7,5o Boter per 3 kil. 8,91 a 9,54 Roomboter 100 kil. per kil. fr. 3,40 Eiers de 25 3,00 a 3,50 Ajuin de 100 kil. 20,00 a 00,00 Viggenen,per koppel 5o,oo a 55,oo BOTERMARKT. Heden zaterdag wer den 220 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 1760 kilogr. HOPMARKTEN. ANTWERPEN. 8 Jan. Men kwoieert Aulst, 1 eBchikb-, 42 1/2 Jan Febr. 42 1/2 Febr. Maart 42 1/2 Oct. Nov. 52 Poperinghe beschikbare 42 1/2; Jan-Febr. 42 1/2; Febr.- Maart 42 1/2 Oct.-Nov. 52. Markt stand houdend.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2