Zondag 17 Januari 1909 5 centiemen per nummer 65',e Jaar 4121 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Haatdragend liberalism. STANHOPE Militaire kwestie. Aan Z. H. Pius X zenden. Een woord over de verbetering van Ijet konijn. Om zuivere melk te bekomen. DE DENDERBODE Dit olad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 an in alle Postkantoren des Lands. CVJIQUE 8UUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelsl, 1G Januari 1 909 Eens te meer hebben de liberalen ge toond hoe haatdragend de liberale leer stelsels z^jn in hunne toepassing, hoe wrokking zijne volgelingen te werk gaan. Onze geachte lezers weten reeds wat er onlangs te Gent gebeurde. Het libe raal Schepencollege stelde voor eene belangrijke toelage in de stadsbegroo- ting te schrijven om schoolkantienen in te richten, i. a. w., om schoolsoep te bedeeleen aan arme kinders maar dat op de uitdrukkelijke voorwaarde dat het geld uitsluitelijk zou besteed worden ten voor- deele der leerlingen van de officieele of liberale scholen. Arme kindéfè Vari ouders, overtuigde katholieken gebleven, welke eene gods dienstige opvoeding willen en dus de vryeschool verkozen, ge moogt honger en koude Iyden Neen de liberalen zul len geen medelijdend oog naar u rich ten Wat raakt het hun, moeten zij zich dan niet wreken en dit zelfs op schuldelooze kinders Wat raakt het hun dat ge verkwynt, uwe ouders zijn katholieken Van dan af immers zijn ze geen Gente naars meer en die zijn dus niet mede te tellen. En omdat ze niet mede teilen moeten ze in hunne armoede getergd en gepij nigd wörden. Ziedaar de volksgezindheid, de ver draagzaamheid van 't liberalendom De katholieken en socialisten traden het princiep der schoolkantien bij on stelden voor, de soep te bedeelen aan al de schoolkinders zonder onderscheid, 'tis gelijk aan welke godsdienstige of politieke denkwijze de ouders toebehoo- ren. De liberale Schepen De Ridder, ver klaarde dat het Schepencollege de be slissing der meerderheid niet uitvoeren en het zijn ontslag geven zou. Burge meester Braun bevestigde deze verkla ring. Het ontslag van 't Schepencollege volgde en 4 nieuwe Schepen 2 katho lieken en 2 radico-socialisten werden verkozen. Die handelwyze van 't Schepencollege werd door de liberale associatie vol mondig goedgekeurd en a 't Vaderland haar orgaan, wenschte het geluk. Het Vaderland keurde dus uitdruk kelijk goed dat het Schepencollege wei gerde eene beslissing uil te voeren die zoowel aan de katholieke scholen als aan de liberale stadsscholen zou te goede komen. Het orgaan der liberale associatie be kent dus zonder omwegen dat de stads- de Amerikaanache detective. 37° Vervolg. Sibylle ging, op raad van haar zoon, dokter Bayless opzoeken. Zij trof hem te huia en was zeer te vreden, wijl hij geen onnoodige nieuwsgierigheid toor.de, alles geloofde wat zij zegde en zich er toe be paalde, haar een medecijn meê té geven, Zoo'n instorting na lange koortsen, komt dikwijls voor, zegde hij de zieken blijven niet rustig genoeg. Hier, geef van deze droppeltjes de zieke driemaal daags een lepeltje in en dan 's avonds een poeder. Niét meer, begrepen Rust en goede ver pleging moeten het overige doen. Nauwelijks 't huis, gaf Sibylle de zieke van de droppels. Ge kunt ze gerust innemen, zegde sij het ia geen vergif. Ik heb heelemaal geen plan u naar de andere wereld te zen den, maar wil u in leven houden, niet om mij, want ik wil voorts niet meer met u te doen hebben, maar om Frans Ge moet het nu verder maar met hem in orde brengen die laat zich niet zoo gemakkelijk afsche pen. Lea aag het "hulpelooze van haren toe stand in. Zij nam de droppeltjes, wier be darend» werking rich spoedig deed gevee- gelden, door alle lastenbetalers afge- duimd, uitsluitelijk aan de liberale stadsscholen mogen gejond worden... En dat heeten de liberalen volksge zindheid, verdraagzaamheid en onparti j digheid De radico-socialisten willen dat de schoolsoep aan alle kinders zonder onderscheid, bedeeld worde, omdat het recht van 't arme kind op voedsel en onderstand niet mag afhangen van de denkwijze der ouders. Nu,hierin bleven de socialisten getrouw aan de beslissing van hun congres. Het Fondsenbladhet katholiek orgaan, doet met waarheid bemerken dat het stedelijk Bestuur niet verplicht is schoolsoep te laten bedeelen en doet het dit omdat de kinders arm zijn dan oefent het liefdadighetd en de liefda- digheid valt in de bevoegdheid van 't Armbureel indien het dit doet tot bevordering van het officieel onder- wijs dan begaat het eene schandalige onrechtveerdigheid. Is het geene schandalige onrechtveer digheid dat kinders verstoken worden vaD de officieele gunsten, betaald met het geld van allen, omdat, ze naar de vrye katholieke scholen gaan Ware het voorstel van 't liberaal Schepencollege gestemd geweest, dan zou die beslissing waarschynelyk zyn verbroken geworden. Men zal zich her inneren wat te Thienen en te Ath is voorgevallen De liberale partijdigheid, onverdraag zaamheid en harteloosheid is spreek woordelijk geworden. Wy herinneren ons wat te Diest en te Lokeren voorviel onder de ongeluks wet van 1879. Te Diest werden lijkkistjes geweigerd door 't Armbestuur voor de kinders der katholieke scholen. Te .Lokeren werden in 1882, twee honderd behoeftige huisgezinnen van hunnen wekelijkschen onderstand be roofd omdat hunne kinders naar de vrije katholieke scholen gingen. Talrijke zulke voorbeelden zouden wij kunnen aanhalen die bewijzen hoe partijdig, hoe wraakzuchtig, hoe harteloos de liberalen overal zijn en dat niet van gister maar van altyd Het voorstel tot herziening der wijze van aanwerving van het leger, neerge legd door den heer senator de Mérode, heeft voor gevolg dat de kwestie der legeraanwerving naderen nader onder zocht wordt. Onze konfrater de Bien public heeft het volgende ontwerp van aanwerving in de wereld gezonden lü De lotiDg zou afgeschaft worden. 2° Elk huisgezin waar zoons zyn, zou eenen man aan het leger moeten leve- len. De overspannen zenuwen kwamen tot rust, de pols was regelmatiger en zij had een weldadig gevoel van moeiheid. Na een half uurtje meende zij in de andere kamer de stem van doktor Bayless te vernemen. Zij had zich niet vergist. De dokter was plotseling gekomen, ontsteld, opgewon den, met eene flesch in de hand. Haastig vroeg hij aan Sibylle of zij de zieke al van de droppels had gegeven. En toen deze bevestigend antwoordde, ver langde hij dadelijk bij Lea gebracht te worden er was een noodlottige vergissing gebeurd door onverklaarbare verstrooid heid had hij de verkeerde flesch genomen. Hij moest spoedig maatregelen nemen, daar de gevolgen gevaarlijk konden worden. Sibylle liet hem in de kamer der zieke. Verwonderd staarde Lea den doktor aan, die een vinger tegen den mond legde, ten teeken dat zij moest zwijgen en haar den pols voelde. Toen wendde hij zich tot Si bylle Ik heb warm water noodig. Wilt ge mij een kanneken geven En mag ik u verzoeken elk gedruisch te vermijden De zieke heeft de uiterste rust noodig. Terwijl de dokter naast Lea's bed zat, ging Sibylle in de andere kamer, om het warme water te halen. Nu, oude, riep Frans luid, dat is ook stom, dat ge hem daar binnen met Lea alleen laat Stil stil fluisterde Sibylle maak geen lawijd 1 ren, de oudste, behalve in gevallen van substitutie of wettige reden tot ont slaging. 3° Er zouden vrystellingen, door de wet bepaald, toegestaan worden ten voordeele der meest belangwekkende kategorie van familiën, zoodanig dat de getalsterkte van de lichting zou gebracht worden op het huidige cijfer. 4° Men zou zich kunnen doen ver vangen, volgens het stelsel de Mérode. in tyd van vrede. 5° De jongelieden welke tot den dienst geroepen zjjn, zouden het tydstip van hunne inlijving kunnen verhaasten,mits het afleggen van een examen en vrij willig dienstneming voor een jaar. Het dienstnemen als vrijwilliger van beroep zou moeten aangemoedigd wor denden einde zooveel mogelijk het getal te verminderen der manschappen welke uit kracht der wet zouden moeten dienst nemen. Volgens zulk stelsel zou elk huigezin verplicht zyn eenen zoon te leveren, en onder dat oogpunt zouden alle familiën op denzelfden voet gesteld zyn. Met dat stelsel zou men veel te veel soldaten hebben. Vooreerst zouden de jongelingen het lichaamsonderzoek moeten ondergaan en alleen dezen, die goed zijn, zouden in aanmerking komen. Maar daarmeê zou men er nog te veel hebben. Dan zou men vrijstellingen toekenneD als steun van het huisgezin, enz. Het is hier dat de groote moeilijkheid zou beginnen. Men weet hoe onder het huidige stel sel trukken aangewend worden, door de familiën om hunne zonen vrij te krij gen het zou dan nog wat anders zijn. Wij weten niet of zulke hervormingen kans zouden hebben met eenig welge vallen door de bevolking onthaald te worden. Hetgeen het volk vraagt is zoo weinig krijgslasten mogelijk. Het weet echter dat er soldaten noo dig zijn, en het schikt zich in het onver mijdelijke. Wat het volk vraagt als verbetering is de keuring der lotelingen voor de loting. Eerst diegenen uitzoeken die tenge volge van lichaamsgebreken tot den wapenhandel niet geschikt zijn, alsook degenen die om andere redenen niet moeten opgaan. Dan loten. Het loten gaat rechtvaardig, zeggen de menschen, maar het is in het keuren dat er misbruiken bestaan. Op die manier toegepast zouden de gedachten van Le Bien public misschien welwillend dc aandacht trekken. De militaristen zullen er echter niet willen van weten, want hun doel is alle man soldaat. Frans deed of hij heel verbaasd was over die teederheid van zijne moeder voor Lea toen sloop hij op de teenen naar de deur, om te luisteren. Hooren kon hij niets, doch door het sleutelgat zag hij, dat de doktor eene hand had opgeheven, als hield hij een voorwerp daarin. Zeker zijne hor loge, waarmeê hij den polsslag contro leerde. In werkelijkheid was het een klein, dichtbeschreven kaartje, dat de genees heer, in zijne holle hand verborgen, Lea liet zien. EerBt verbaasd, toen vol belang stelling las zij den inhoud, terwijl Bayless hare gelaatstrekken waarnam Het kaartje bevatte het volgende Geef hem schijnbaar alles toe op het juiste oogenblik zal ik er zijn en zorgen, dat u geen leed geschiedt. Tot het uiterste zal het niet komen. Doe of ge bestendig verdoofd zijt door de medecijnen. Vertrouw op mij spoedig is aan alle leed een einde. f STANHOPE. Driemaal las Lea deze woorden, met stijgende ontroering! Zij bedwong zich ech ter met groote geestkracht en gaf enkel door een blik, eene lichte beweging te ken nen, dat zij de bopdaphap begrepen had, die haar met hoop vergilde. Toen Sibylle met het warme water kwam, zag zij Lea onbeweeglijk, met half gesloten oogen liggen. Lea hoorde met stille belangstelling naar de inlichtingen, die de doktor aan Sibylle bij het afscheid gaf. Menigeen stelt zich de vraag Waar de gift zenden welke ik wil gunnen aan de ongelukkige slachtoffers der aard beving in Sicilië en Galabrië Wel eenvoudig ze aan Z. H. Pius X zenden onder vorm van Nieuwjaarsgift aan onzen H. Vader. Langs daar is men verzekerd dat de giften aan de ongelukkigen zullen be deeld worden. Immers na de aardbeving van 1905, zyn de giften tot hunne bestemming niet gekomen. Nu dit werd in de Ita- liaansche Kamer erkend. Dus zenden aan den Paus 1 Opbrengst eerste lystFr. 70,00 M. Jaak Amandt, Aalst 5,00 Naamloos ld. 100,00 Wanneer men by gelegenheid de kar ren en korven onzer poeldeniers onder zoekt is het waarlijk droef te bestatigen hoe diep ons schoon Vlaamsch konijn vervallen is. Gebrek aan zorgen en ken nis hebben ons schoon steenkonijn zoo danig laten ontaarden dat het nog nau welijks le herkennen is. Behalve eene veelkleurige pels heeft het allerhande gebreken aangenomen. Ons steenkonijn dat altijd het winstgevendste zal bly ven voor onze werklieden, is donkergrijs, bleekgeel aan den buik en de pootec, met middelmatige grooteen rechtstaan de ooren, breeden rug en niet te lang. Door oordeelkundige uitkiezing der voorttelers en goede zorgen moet men het steenkonijn doen herleven. Wie er konijnen op nahoudt die te ver van deze type afwijken zal best op zoek gaan naar jODgen die zoo nabij mogelijk het steen konijn \v; c... Wie zyne konijnen wil verbeteren mag ze niet te gauw laten paren, ze moeten nagenoeg volgroeid zijn en minstens zes zeven maanden oud. Daar de konynen tegenwoordig op alle tijdstippen des jaars gevraagd wor den, kan de kweek het jaar door gedre ven worden op voorwaarde dat men des winters over gepast voeder en goed iDgerichte hokjes beschikke. De kweek zal toch best lukken van Maart tot Al lerheiligen omdat in wintertijd de zor gen te groot zijn en veelal ontbreken. liet uitkiezen dor voorttelers wordt veelal verwaarloosd Men verkoopt vóór of in den winter al wat goed is, men laat de poeldeniers de beste uitpakken en wat le klein of te slecht is voor den verkoop moet dienen voor den kweek. Beste moeren pas een jaar oud en die bewezen hebben goede kweeksters te zijn worden onverbiddelijk voor het slacht verkocht omdat de poeldenier ze gaarne koopt en er een hoogen prijs voor betaalt. Hoe verkeerd Dekweekmoe- De zieke zal de eerste dagen meestal wat slaapdronken zijn, zegde hij dat komt deels van het bij vergissing gegeven middel, deels van de koorts. De toestand is echter voor haar zeer goed zij zal dan sneller herstellen. De poeders, die ik heb voorgeschreven, zullen haar kalmeeren en versterken geèf die dus geregeld in. Als ge zorgt, dat zij zich niet opwindt, kan ze in eene week hersteld zijn. Hij drukte de zieke warm dc hand en ging heen. De jonge vrouw herhaalde in stilte weer de woorden van Stanhope. Nieu we levensmoed ontwaakte in haar hoop deed haar hart sneller kloppen en voor het eerst gevoelde zij weer den wensch om te leven, gezond te zijn. XXIII. Vijf weken waren verloopen sinds het beteekenisvolle gemaskerde bal in de villa Burton en het verschijnen van Walter Parks op het bureel van de geheime poli- cie. De zonderlinge Engelschman was on- middelijk nadat hij zich de diensten van Stanhope en Vernet, als tegenstanders had verzekerd naar Australië vertrokken en had sedert geen enkel levensteeken gegeven. Op zekeren dag echter kreeg M. Moris- son, overste der geheime policie, een brief uit Califomië deze luidde kort en zake lijk Met Jonh Durham gaat het beter, zoo dat wij binnen twss dagen kannen vertrek - ren geven hunne beste jongen het 2* en 3* jaar, zelfs op vyf en zesjarigen ouder dom kunnen ze nog zeer goed wezen. Wat zou men zeggen van boeren die allé jaren hunne koeien verkoopen om vaarzen in de plaats te stellen. Dat ze geen verstand hebben van boeren, niet waar Zoo handelt nochtans do kony- nenkweeker v.anneer hij zijne goede moeren verkoopt om ze door jonge te vervangen waarvan hy alles moet af wachten. Sommige kweekers willen ook te veel jongen en ze laten niet lang genoeg de jongen bij de moer. Het is voordeeligst ze rond de twee maanden te laten zuigen en dan eerst de moeren by den rijer te laten, zoodat ze niet meer dan driemaal per jaar jongen voortbrengen. Kortom wie het meest mogelijk pro fijt uit den konijnenk week wil trekken moet door verstandige uitkiezing van het fokmaterieel en doelmatige zorgen het ras meer en meer verbeteren. Het oppassen van konijnen is geen kinder werk maar wel dit van oenen verstan- digen en doorzichligen kweeker. Hier gelijk in alles geldt de spreuk: Loon naar werken Melk is eene van de hoeve-voortbreng selen die de grootste winsten kan ople veren, indien men de noodige zorgen neemt voor de degelijke samenstelling en bewaring van het produkt. Deze zor gen zyn nog al talrijk en vragen wat oplettendheid, en het is ongelukkiglijk zeker dat zij dikwijls grootendeels en zelfs geheel en gansch uit het oog wor den verloren in vele ondernemingen. Eenige raadgevingen aangaande het melken verdienen de aandacht der lands lieden. Het is natuurlijk groot noodig zich voorde ontvangst der melk,uitsluitelijk van vaten te bedienen, die op onberis pelijke wijze zyn gereinigd men hoeft deze ontvangstvaten met kokend water te wasschen, waarin soda werd opge lost; ze alsdan zorgvuldig uit te schuren met den borstel, ze uit te spoelen met rein water en ze vervolgens te laten droogen in de vrije lucht. Het reinigen van den uier en do spcenen der koe is de tweede vercischle; ongelukkiglijk wordt dit meestal ver waarloosd het is nochtans zoo gemak kelijk de melkorganen door middel van een vochtig linnen te ontlasten van de onreinheden die anders tijdens het melken in de melk kunnen vallen. Om de zelfde reden moeten de handen van melker of melkster rein zijn men kan niet genoeg de aandacht der belang hebbende personen op dit feit vestigen, dat de oorzaak vormt voor het hekomen eener goede melk. Eindelijk moet men de eerste stralen ken. Zijne belangen rijn identiek met de mijne. Mogelijk zal hij in staat zijn den geheimzinnigen moord op Arthur Pearson eenigermate op te helderen. Hoogachtend. Uw. dw Dnr. u PARKS. Hoofdschuddend legde Morisson den brief neer. Hij begreep den inhoud niet. Walter Parks was naar Australië gereiBd, wijl hij eene aankondiging had gelezen, welke den naam van Arthur Pearson be vatte. Ook wel dien van John Durham, maar Parks had duidelijk verklaard, dat hij Durham niet kende, hem zelfs nooit gezien had. En nu, volgens dezen brief, reisde hij Bamen met den hem geheel vreemden man, om den moordenaar van Pearson te zoeken. Zeker verwachtte hij kennis te krijgen van het succes der twee detectiven, maar wat hadden die in dien tusschentijd ver richt I Stanhope was vier weken lang ge woon onzichtbaar, doch Morisson was daar over niet bezorgd hij vertrouwde zijn jongen vriend. Maar Vernet had zonder ling gedaan en was merkwaardig op een afstand gebleven van de geheime policie. Terwijl Morisson hierover nadacht, werd hij verrast door een bezoek van Flynn. De heeren groetten elkaar heel vriendschappe lijk jep dë.cbcf infoymeerde, wat den advo caat tot hem aanvoerde. Ik wilde u wat laten zien, zegde Flynn, on hij haalde uit rijn pertefeuille vocht niet opvangen, want deze houden bijna altyd talrijke levende kiemen In, die bij machte zyn de hoedanigheid der melk te krenken. Dank zij deze enkele voorzorgen by het melken, verminderd het getal kie men op gevoelige wijze, en de bewaring van het produkt ondergaat er het goede gevolg van. Dit is echter nog niet vol doende. Onmiddelyk na het melken moet men de melk behoorlijk zijgen, maar deze bewerking mag in de stal niét gedaan worden, zooals dit maar al te dikwijls gebeurt. Van alle vloeistoffen is de melk degene die het gemakkelijkst de geu ren, goede of slechte, opslorpt het volstaat dat zij eene wyl in don koestal vertoevo opdat zy zich den onaange- namen reuk aaneigene. De doorzyging moet dus buiten den stal geschieden haar doel is de onrein» heden af te scheiden. Al te dikwijls gebruikt men eenvou dig linnen tot deze bewerking dit is volstrekt onvoldoende, zooals de uitsla gen van het Staats-melkerij-station van Gembloers het overigens bewijzen. M. Marcas, bestuurder van hoogerge- melde inrichting, beveelt een dubbele zyg of een byzonderen filter aan. De warmte begunstigt de vermenig vuldiging der levelingen daarom is het hoogst noodig de melk onmiddellijk na de doorzijging af te koelen dit zelve bekomt men met het bewaarvat en de melk zonder uitstel in koud water te zetten. Deze verkoeling doodt nochtans de levelingen nietzoohaast de warmte graad weer stijgt, herneemt hunne be drijvigheid. De warmte die best strookt met de ontwikkeling der mikroben is om streeks 50 gr. Tusschen 10 en 15 ge beurt de vermenigvuldiging heel traag en onder de 4 is zy onbeduidend. In de groote melkeryen beschikt men over werktuigen ad hoc, verkoelers die eene snelle verkoeling der melk teweeg brengen. Eindelijk kan men het niet genoeg herhalen de zuiverheid is eene voor waarde van welgelukken. Terloops worde niet vergeten dat de melk, door eene gezonde koe voortgebracht, van allc.TcvcHr.gr:: vrijdat zy, in ge val er geen enkele gist uit de buiten lucht indrong, langen tyd zonder de minste ontaarding zou kunnen bewaard worden. De mikroben komen voort uit de lucht, van de handen van den melker, van de werktuigen, enz., en zij dringen in het kostbare vocht op het oogenblik van het melken tijdens de behandeling. Geene te groote voorzorgen kunnen worden genomen zy zyn in 't voordeel van verbruiker en voortbrenger. Dksblbs. een stuk papier, dat hij openvouwde, glad streek, en toen rijnen vriend overhandigd*. Morisson nam kennis van den inhoud en zag verraat op. Hebt gij dat geschreven vroeg Flynn. Neen. Is het ook niet op uwen last ge maakt I Het is mijn papier, zegde Morisson, die het telkens en telkens weer nauwkeurig bezag maar het is niet uit mijn buréél verzonden Zijt ge daar zeker van Volmaakt zeket. Ik begrijp-niet op welke manier het in uw bezit gekomen ia. Zooals ge ziet, is het aan Alan Bur- tori gericht en wel als aanbeveling voor zekéren August Grip. Juist. De advocaat vertelde nu de zonderlinge verschijning van Grip in de villa Burton, welke hij door het venster verliet. Ik dacht, besloot hij, dat de geschie denis u wel belang zou inboezemen de kerel mocht eens verder misbruik maken van uwen naam. Natuurlijk stel ik belang in de zaak mag ik den brief behouden Wel voor een oogenblik antwoordde de advocaat, opstaande. Voor verdere me- dedeelingen verwijs ik u naar M. Burton of... Grip. Daarmeê ging hij heen. Wwdt voertgeeet.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1