Sterfgeval. Groote Cinematographe Allerhande nieuws. Frankrijk. De liberale schurkenstreken te Nederbrakel. Nu dat, tengevolge der tusschenkomst van het algemeen parket van Gent, het gerecht zijnen regelmatigen loop volgt en de liberalen van Nederbrakel met vrees en schrik de besluitselen te gemoet zien van het on derzoek, bevolen door den procureur van Gent, komt de liberale senator van Audenaarde, M. Bernaeyge, zijne zacht zinnige vriendekens ter hulp. De feiten waarover thans een ernstig onderzoek is geopend, hadden plaats den 13 September 1908, on den 4 Januari 1909, komt de liberale senator van Aalst- Audenaarde.op het lumineus gedacht aan den procureur generaal te Gent eene klacht in te dienen tegen de catho- lieken 1... M. Bernaeyge zou, vier maanden na dat de aangeklaagde feiten plaats had den, een verzinsel willen doen doorgaan voor de waarheid. De lieer senator weet waarschijnlijk niet dat er een zeer omstandig verslag bestaat over de gebeurtenissen, daags nadien opgemaakt door den wachtmees ter, bevelhebber der gendarmbrigade van Nederbrakel, die de feiten bij woon de en die zijn verslag onmiddelijk op zond aan den luitenant bevelhebber van het arrondissement. Weet M. Bernaeyge niet dat gezegd verslag van den wacht meester volkomen in strijd is met zijn phantazistisch verslag Hij zou dat moeten weten Uit 't officieel verslag van den wacht meester blijkt, dat. wanneer de Liberale Jonge Wacht met de liberale fanfaar feestelijkheden of betoogingen inricht, de orde en de rust niet gestoord worden door de katholieken maar dat, wan neer de de Katholieke Jonge Wacht haar vaandel inhaalt, er bloedige botsingen ontstaan, verwekt door de liberalen En, vier maanden, na dat officieel verslag der feiten, door den bevelhebber der openbare macht aan zijne overste gezonden werd, komt de liberale senator ernaeyge vertellen dat de katholieken de schuld z\jn van alles wat te Neder brakel is voorgevallen en verwijt hij de katholieken, dan nog zoo oneerlijk (??J te zijn de verantwoordelijkheid van het gebeurde de liberalen te willen aanwrij ven 't Is een beetje nuchter voor eenen sena tor Enfin, elk handelt volgens zijn ver stand Hoeveel sigaren Betrekkelijk die vraag heeft het algemeen bestuur van den Franschentoldiensthet volgend bericht rondgezonden De personen die uit den vreemde in Frankrijk komen, mogen uit loutere toegevendheid, vrij van rechten, op voorwaarde dat zij die bij den toldienst verklaren, kleine hoeveelheden tabak, sigaren of sigaretten inbrengen,bestemd voor hun gebruik gedurende de reis. Yan af 1 Mei 1909 zal men niet meer dan 10 sigaren,20 sigaretten of 40 gram men tabak mogen medebrengen. Vrouwen en kinderen mogen geenen tabak binnen brengen. Dood van Mgr de Béthune. Men meldt uit Brugge, 17 Januari, het godvruchtig overlijden van Mgr de Béthune, Aartsdiaken, Huisprelaat van Z. H. Paus Pius X, Zondag morgend, na eene kortstondige ziekte, in den ouder dom van 84 1/2 jaar. FelixdeBéthune werd in 1849 priester gewijd hij werd onder-superior van het klein seminarie van Roeselare, be diening die hij bekleedde tot 1858. Toen werd hij l^eraar in het groot seminarie van Brugge en was tevens de bijzondere secretaris van Mgr Malou, Bisschop van Brugge. Later werd hij econoom van dat hoo- ger onderwijsgesticht en gaf terzelfder tyde den leergang van oudbeidskunde. Mgr de Béthune was immers een be faamde oudheidskundige en had vele betrekkingen in de geleerde wereld. Zijne wetenschappen werden hoog ge prezen. Hij bezat eene hooggeschatte verzameling van munten. De overledene prelaat was voorzitter van de Maatschappij van Oudbeidskunde en lid van de provinciale Commissie van praalgebouwen. Met Mgr de Béthune verdwijnt eene uitstekende populaire figuur, want door zijnen eenvoud en zijne minzaamheid, had hij eenieders genegenheidgewonnen. Mgr. de Béthune was zoon van Baron Felix de Béthune, oud-lid van het Na tionaal Congres en Colonel der Burger wacht in Kortrijk, in 't jaar 1830, oud Senator en Burgemeester van Kortryk. Hij was broeder van Baron Paul de Béthune, Ondervoorzitter van het Se naat, te Aalst overleden, en van Baron Jean de Béthune, de cropbeurder onzer Vlaamsche Nationale Kunst en Stichter der St-Lucasscholen en der St-Thomas- gilde. Hij was de oom van wijlen Baron Leo de Béthune zijner broeders en zuster. Een officièele onderwijzer ver oordeeld H. D., onderwijzer van een der Antwerpsche stadsscholen, had zich vergrepen aan een 14 jarig meisje, dat ten zijnent kaarten kwam vragen voor een veldfeest op het Kiel. De zaak werd met gesloteu deuren behandeld. Alhoewel hij op bevel van den hoofd inspecteur heer Van Hoof eene klacht voor laster tegen de ouders van het kind ingediend had, verscheen D... niet ter zittingen wordt veroordeeld tot 2 jaar gevang en 5 jaar berooving zijner bur gerlijke rechten. De onmiddellijke aanhouding werd bevolen. "RO^T~l der Oud-Leerlingen van J_/ Sint-Martensge8ticht te Aalst. Op Zondag, 31 Januari, te 5 u. 's avonds, zal de Tooneelafdeeling der Oud-leerlingen van St-Martensgeeticht In Liefde Bloeiend, een Tooneelfeest ge ven, in de groote zaal van het Gesticht Men zal opvoeren 1. BLOEDGELD, boeiend Spaansch drama, in drij bedrijven, naar het Franch Les Piastres Rouges vertaald door Mr Odilon Nelis. 2. ADVOKATEN REKENINGEN, blijspel in één bedrijf, door Mr Julius Wytinck. Prachtig muziek zal het feest opluisteren. Namens het Bestuur De Schrijver. De Voorzitter, Fel. Clinckaert. Bon Lod.de Bethune Stad Aalst. MIEUWS NIEUWE J Aanksmst alhier de in de Groote Zaal by Pie NIEUWLANDT, Hoogstraat, 71. Opening Zaterdag avond, om 8 uren. De schrikkelijke aardbeving in Italië. 200,000 slachtoffers. De Bestuurder, Hendrickx. Aalst. Zaterdag morgend werd de vrouw van P. M..., wonende Eilandstraat, op de Botermarkt door de policie betrapt terwijl zij van een kraam een stuk wolie goed onder haren borstdoek futselde na afgeloochend te hebben heeft zij bekend het kleergoed gestolen te hebben. Proces verbaal is ten haren laste opgemaakt. Zaterdag morgend zijn er door zeke ren S. in den winkel van Frans Ruys- sinck, in de Koolstraat, alhier,vijf koperen gewichten gestolen. AALST. Zondag avond om 10 '/a ure» is er brand ontstaan in de woning van Louis De Coninck, St-Camielstraat. De brand was otstaan door het ontploffen eener petroollamp. Spoedig waren onze moedige pompiers ter plaats en waren het vuur spoedig meester. AALST. Belangrijke vergadering. Zondag ten 5 1 l/a ure namiddag, heeft alshier in het Brusselshof, eene zeer be langrijke vergadering plaats gehad voor den Konynenkweekersbond der stad Aalst. Alle maatschappijen waren vertegenwoor digd door hun bestuur, deze vergaderde leden beliepen ten minste 70 man. Op deze vergadering, onder het eere-voorzitterschap van M. Baron Louis de Bethune, is er eene treffende aanspraak gedaan door den eerw. heer A. Cabbaut; secretaris van den bond, welke in welgepaste woorden het nut van den bond heeft uitgelegd. O tlie nieren. Lezers in dien gij een verschot hebt iudien gij lijdt aan den rug, indien gij u moeilijk opricht, 't is dat uwe lenden verslijmd zijn in dit geval, neemt gedurende eenige dagen 2 slijmverde Pillen Walthéry en ge zult dade lijk verlicht zijn. 1 frank. Eene eeuwelinge. Dit jaar zal Zele eene eeuwelinge onder hare inwoners tellen. Melania De Donder werd aldaar ge boren den 7 November 1809. Zij is nog altijd vlug te been en wel te pas. Woensdag nacht, kort na 11 ure, woedde op het einde der Kerkstraat te Overmeire gedurende een tiental minuten een hevige orkaangepaard met donder en bliksem. De bewoners, die meest allen te bed waren, sprongen verschrikt op zij dachten niets beters of zy moesten het zelf de lot ondergaan als die van Messina en Calabrië. Op verscheidene boerenhoven zijn al de fruitboomen uitgewaaid of stuk ge slagen, de daken ontbloot van pannen of strooi, graan- en vlasmijten honderden meters wijd opengezaaid, hekkens afgerukt, ruiten en waaiers gebroken en nog meer, te veel om te melden. De weduwe Eeraerts legt er het meest aan toedaar is de sterke stalling door den bliksem omver geslagen, hoewel zonder brand te veroorzaken. Vijf koeikeesten en twee verkens zyn van onder de puinen moeten gehaald worden. De schade wordt hier op 2000 fr. geschat Gelukkig was alles tegen donder en bliksem verzekerd. Dagelijks komen vele nieuwsgierigen deze wreede verwoestingen aanschouwen. Ware dit in den dag voorgevallen, er zouden voorzeker vele menschenlevens, door pan nen of stukken hout getroffen, te betreu ren zyn geweest. Zondag namiddag had in de kapel op Vogelhoek te Meirelbeke-Statie, de af- scheidsplechtigheid plaats van zes Vlaam sche Zusters Franciscanersen, die de vol gende week uit de haven van Antwerpen naar Argentinië vertrekken. De kapel was netjes versierd met opschriften en veel kleurige wimpels, waartusschen de vlaggen en wapenschilden van België en Argentinië prijkten. Eene dichte menigte, waaronder naastbe- staanden en kennissen der Zusters, ver vulde het kerkje. Een eerw. pater hield, in het sierlykste Nederlandsch, eene roe rende aanspraak tot de geloovigen, waarin hij de moedige geloofsgenooten verheer- lykte en deze een treffend afscheid toe stuurde. Binst het plechtig lof deden de 6 Zusters, met de kroon op het hoofd en het kruis in den gordel zinnebeeld van hun apostel schap eene omhaling voor hunne missie. Een zusterenkoor voerde gedurende het verloop der plechtigheid eenige litturgische zangen uit, en tot slot een hoopvol af scheidslied. Waarom was dit laatste in 't Fransch, voor Vlaamsche zendelingen Eenige jongens, die te Opbrakel uit de kerk kwamen, wierpen spelend met aardkluiten naar zekeren Van de M., die voor hen ging. Deze werd hierover zoo woedend, dat hij zijn mes trok en een der jongens een doo- delijken steek in do borst toebracht. Eenigen tijd geleden waren er dieven gekomen bij M. De Sutter, onderwijzer en koster te Maldegem. Zij hadden op zyne deur, met krijt geschreven Wy komen terug. Maar M. De Sutter en zijne zonen hielden nu beurtelings de wacht, tot een dezer laatste nachten drie zwartgemaakte mannen opnieuw binnenbraken. De ^ja rige zoon die dc wacht had, loste een schot De dieven schoten terug, maar troffen nie mand. Een der inbrekers moet echter ge kwetst zijn, te oordeelen aan de in de straat gevonden bloedsporen. Een inwoner van Oostcamp, zekere Richard Van Hove, 27 jaar oud, kwam eene schaar koopen by eenen slijper, E. Van de Caeyssele, Geldmuntstraat Revol vers ziende liggen in een gesloten kasken, vroeg hy om een dezer wapens te zien, daar hy er zich eerstdaags ging aankoopen. Hij verzocht den slijper, hem het mekaniek uit te leggen, hetgeen gedaan werd. Daarna stak de nijveraar een kogel op den revolver en toonde hoe men mikte, maar terwijl hy het gevaarlijk speelding over en weer zwaaide, ging een schot af en de kliënt kreeg den kogel in de keel, juist nevens de strotader. Een centimeter nader by de keel, en de jongeling ware op den slag dood geweest. Het slachtoffer is naar het hospitaal over gebracht. Men hoopt den kogel, die tegen het rugbeen zit, te kunnen uithalen, en zoo er geene verwikkelingen bijkomen, zullen de gevolgen van het ongeluk niet erg zyn# Zondag avond, om 5 1/2 uren, is te Gent, in de houtstapels van M. Matthys De Vriendt. Klein Dok, brand ontstaan. De policie van dienst, verwittigde dade- lyk dc pompiers, die onder bevel van lui tenant Achtergaele ter plaats snelden. Daar het vuur zoo geweldig was, moest meer bluschraateriaal gevraagd worden. Benevens het klein machien, kwam ook de stoomboot met groote pomp ter plaats en met vijf lansen bekampte men 't ver nielend element,dat door den hevigen wind fel aangewakkerd werd. Onnoodig te zeggen dat de policie on machtig was de toegestroomde menigte op afstand te houden. Bengels waren zelfs op drie-vier meters afstand van het vuur op houtstapels ge klommen en moesten er door de brand weermannen weggespuit worden. Om 7 uren was men genoodzaakt nog eene groote lans bij te voegen het vuur woedde immer voort en met nog meer ge weld. ondanks de stroomen water die er op vielen Telkens een houtstapel gedeeltelijk afge brand was en omversloeg, vlogen de vlam men hoog op en vuurgensters verspreidden zich in den omtrek Niemand kan zich een gedacht geven, hoe het vuur, bij zulk vochtig weder, en winterdag zijnde, in houtstapels kan ont staan Er moet voorzeker kwaadwilligheid zjjn. De policie heeft een streng onderzoek ge opend. De eerste getuigen van den brand zyn ondervraagd. De schade bedraagt verscheidene dui zenden franks, door verzekering gedekt. Om 10 uren brandde het nog altijd hevig en konden de pompiers slechts de neven staande stapels vrijwaren slechts om 12 uren waren zij den brand meester. Een byzondere wacht is 's nachts by de smeulende stapels gebleven. M. de schepen Siffer, dienstdoende burgemeester te Gent, heeft aan de Libe rale Jonge Wacht de toelating gegeven om op den Dinsdag van Carnaval, 23 Februari, eenen stoet in te richten. M. Siffer kon dien stoet verbieden, gezien de smerige, zedenkwetsende slonsenparade van verleden jaar, maar hy heeft eraan gehouden een bewijs te geven van zyne verdraagzaam heid; echter hy heeft hun zeer strenge voorwaarden gesteld. Hy heeft hun de toe lating gegeven, politieke toespelingen te maken in den stoet, maar hun streng ver boden, gelyk verleden jaar, voorstellingen te doen, welke zedenschendend, godsdienst- kwetsend of menschentergend zijn. De stoet zal daarenboven ingericht worden door gekende personen, die verantwoorde lijk zullen zijn voor hetgeen zal vertoond of afgebeeld worden. Het dragen van mas kers zal ook streng verboden zyn. Het ongeluk van Turn- en Taxis statie. Van de negen slachtoffers van het spoorwegongeluk, die naar het gasthuis overgebracht waren, hebben er reeds zes dat gesticht verlaten. Worden er nog ver pleegd Frederik Mertens, Lede, en Mari voet van Merchtem, die ook binnen wei nige dagen zullen kunnen vertrekken en Bernard Ceuppens. Wat deze laatste be treft, zijn toestand is zeer bedenkelijk. Zaterdag werd hij het linkerbeen afgezet. Men vreest een doodelyken afloop. De Jerusalemstraat, naby het slacht huis, te Schaarbeek, werd door een schrik kelijk drama in opschudding gebracht. Gustaaf Van de W., een 32jarige baan- werker leefde in slechte overeenkomst met zyne vrouw Sylvie V., die hy verdacht van ontrouw. Hij had haar reeds tweemaal van huis verjaagddan nam zy baar jongste kind mee, de twee andere ten laste van den man latende. Maar telkens ging hy haar dan opnieuw terughalen. Vrydag, na een nieuw twisttooneel, in 't welk Gustaaf de kleeren zijner vrouw had verscheurd; zette hy haar ten derde male buiten en Sylvie ging haren intrek nemen bij de echtgenooten Van C., die den post van concierge vervullen in eene groote fabriek nabij de gebouwen van het slacht huis. Daar verklaarde zy dat het nu de laatste maal was en zy zich wel zou wach ten, nog mee terug te keeren. Maar Gustaaf, brandend van jaloezie, kwam eiken avond in den omtrek dwalen, denkelijk met het doel, de vrouw te betrap pen in tegenwoordigheid van den werkman, die, volgens hy vermoedde, de schuld was van zijn ongeluk. Hij had zelfs eene klacht by de policie gedaan Zondag avond rond 7 uren kwam Sylvie bij de echtgenooten Van C. klagen dat hij haar opnieuw had aangesproken cn beschul digd en dat zy om het ongegronde der be schuldiging te bewijzen, dc stad verlaten zou. Daarop ging zy zitten naast de stoof, met haar kind op den schoot Vrouw Van C... nam mede plaats aan de stoof en viel in slaap. To middernacht werd eensklaps de deur met geweld open geworpen en Gustaaf snel de binnen, gewapend met een jachtgeweer. Hij naderde zijne vrouw, hield den loop van het geweer tegen haar hoofd en schoot. Zij viel dood neer, knielend voor de stoof terwijl vrouw Van G. wakker schoot en het kind uit de armen der doode nam. Zij zond haren zoon om de policie, maar de moordenaar liep weg, roepend dat hij nog een kogel op zijn geweer had, voor den verleider zyner vrouw. Maar hy liep naar de policie en ging zich gevangen geven. Juist op dit oogenblik was de commissa ris bezig met de verklaring van den zoon VanC... op te schrijven. Hij begaf zich onmiddellijk naar de plaats der misdaad en deed het eerste onderzoek. Toen de onderzoeksrechter hem in den loop van den nacht ondervroeg beweerde hy dat hij de vrouw in gesprek had gevon den met den verleider en dat hy daarop klacht had gedaan. Hij was dan het woon huis van D. genaderd, was over den muur geklauterd en had zyne vrouw spottend over hem hooron spreken. Dan had hij zijn geweer gehaald en zijne vrouw doodgeschoten, gelijk hier boven gemeld is. Het onderzoek duurt voort. - De Waarheid het blad van de afgescheurde socialisten te Geni, meldt de aanhouding van eenen genaamden De Groeve, beheerder der volksdrukkerij Vooruit beheerder van de socialisti sche maatschappij De Zon te Wette- ren, candidaat voor de Kamerkiezing in 't arrondissement Dendermonde, inspecteur van het socialistisch Volkshotel te Oosten de, enz. De Groeve deed groote uitgaven in de bars. Men verzekert dat in zijne woning eene aanzienlijke som in geld en titels werd gevon denétoile De Etoile verhaalt het volgende Een burgemeester in het Vlaamsche land was in failliet verklaard en hij liet voor loopig het waarnemen van zyn ambt aan den eersten schepen over. Met Nieuwjaar zond hy zijne visiet- kaart aan den minister en deze zond even eens een kaartje van bedanking aan M. X., burgemeester te Z. Van dan af kwam hij weer naar het ge meentehuis en den raad, alsof er niets gebeurd was. En toen men hem uitleg vroeg over het gebeurde, toonde hij een voudig het kaartje van den minister, zeg gende Gjj ziet wel, de minister noemt my nog burgemeester. De verleden week overleed te Ant werpen Albert Samuel Page, te Lokeren geboren den 1 Mei 1855. De naam van dezen Lokeraar is verbon den aan eene der aangrijpendste gebeurte nissen uit de geschiedenis van Kongoland. In Maart 1892 bevond de heer Hodister zich te Riba-Riba,in het hart der Arabische gewesten. Hy reisde voor rekening eener handelsmaatschappij en was op zijne toch ten vergezeld door vier helpers Page, Dosé, Jouret en Noblesse. Luitenant Tolbach, die in Stanley-Falls het bevel voerde, had aan de karavaan streng verboden dc Arabieren mededinging te doen op handelsgebied. De officier, die land en volk kende, vreesde onlusten en beval de karavaan het Arabische land door te trekken, zonder handel te drijven. Het door de voorzichtigheid ingegeven bevel werd niet gevolgd. De Arabieren stonden op en namen Hodister en zijne ge zellen gevangen. Luitenant Tolbach zond den onderluitenant Michiels naar de stam men om de invrijheidstelling der gevangen te bespreken. Michiels werd ook opge sloten De ongelukkige offieier, Hodister, Jouret en Noblesse, werden elk aan een paal ge bonden, gegeeseld tot het vleesch hun aan flarden van het lichaam hing,en dan verder afgemaakt. Page en Dosé konden onderwijl ont vluchten uit de hut waarin zy opgesloten waren Gedurende den dag zaten zy verscholen in het hoogo riet en hoorden het heen en wederdraven der zoekende Arabieren op hun spoor. Des nachts vaarden zij in een hollen boomstam, dien zy van eenige mede lijdende zwarten gekocht hadden, cn moch ten alzoo heelhuids Stanlei-Falls bereiken De doorstaande schrik by het hooren der smartkreten zijner gezellen, had by Pagezulken diepen indruk gelaten, dat hij thans, na vijftien jaren, nog klappertandde van angst by het verhalen dezer gebeurte nissen. De man was de zoon van Antoon Page, een toezichter van openbare werken, die te Lokeren eenige jaren vërbleef bloedver wanten had hij hier niet meer. -Zondag nacht, rond 3 ure, werd er brand opgemerkt in een huis dor Fabriek straat, te Hoboken, bewoond door de wed. Janssens. De pompiers, onder bevel van luitenant "Willems, waren den brand spoe dig meester. Het dak slechts brandde af. Toen dit laatste reeds ingestort was, vond 1 men in eene der benedenkamers nog een jongen van 8 jaren rustig in eenen zetel te slapen. Hij was bij 't begin van den brand gewekt en men meende dat hy het huis verlaten had. De jongen heeft zijn leven slechts te danken aan den stevigen bouw van het huis. Dit laatste inderdaad is een gebouw soort kasteeltje, dat men denkt van de zestiende eeuw te bestaan eenige kenteekensaan den bouwtrant getuigen het. Nu zijn verdiepen en zolder gescheiden door steenen vloeien, waaronder dan nog eiken plankenen plafoneerwerken, dat alles heeft weerstaan aan het instortende dak en alzoo den knaap gered. Maandrg namid dag moesten de pompiers terugkeeren, de eiken balken tusschen de vloeren en 't pla- foneerwerk brandden De blusschers zagen zich gedwongen die vloeren stuk te kappen om dit smeulen te doen ophouden. Wilpenick en Meert blijven alle plichtigheid aan den moord te Gilly op de echtgenooted Deracdt loochenen en vinden allerlei beweringen uit om het gebruik van hunnen tijd te bewijzen, hetgeen valsch bevonden werd. Augusta Raymackers, eene buurvrouw van Wilpenich verklaarde dat zij den ver dachten buurman, den avond der misdaad, om 8 uren, zooveel hy loopen kon, naar huis zag komee. Het is aan deze jonge vrouw te danken dat de policie zoo gauw op het spoor der verdachten kwam. Vrijdag heeft het gerecht bij eene huls- zoeking in het kosthuis van Meert, een be bloede» zakdoek gevonden in den hoek zijner kamer In een zijner zakken vond rqen fr. 3,70 wat nagenoeg zijn deel is van den buit opgedaan bij de slachtoffers; daags voor de misdaad bezat hij geen duit. On langs heeft hij aan eenen kameraad ge zegd Ik zal weldra rijk zijn en ten minste 20,000 fr. bezitten en dan trek ik met Wilpenich naar Vlaanderen. De revolver en het zakuurwerk bij Wil penich gevonden, zyn stellig door den zoon der slachtoffers herkend, als hem toebe- hoorende, revolver en zakuurwerk zaten in eenen zak aardappelen in den kelder verborgen. Een mijnwerker, Emiel Van Maele,heeft aan den onderzoeksrechter verklaard, dat hy de verdachten Meert en Wilpenick, nabij de woning der slachtoffers gezien heeft, den avond der misdaad. Daar hij met Meert bevriend was, zegde hy Goeden avond Richard. Hij kreeg echter geen antwoord. De betichten loochenen nog altijd en zweren bij hoog en bij laag onschuldig te zyn. Op 't gehucht Ponanche, te Baugnies was een timmerman, die met zyne vrouw had getwist en nadat dezo laatste hem met hare kinderen verlaten had, hierdoor zoo woedend geworden dat hy naar den zolder ging, het huis in brand stak en zich zeiven liet verbranden. Daags nadien vond men zijn verkoold lijk. Zondag morgend vond men in de kool mijn Grand Buisson, den stalen kabel, waarmede men de wagons.in de mjjn laat te Hornu op 700 meters diepte doorgesne den. De kabel hield nog slechts met een draadje vast. Toen men de wagons wilde laten beneden dalen brak de kabel en de karren vielen beneden op drie mynwer- kers Een onderzoek heeft aan het licht gebracht dat men Vrijdag een iöjarigen mijnwerker, met eene ijzeren staaf slagen op den kabel had zien geven. De jongen werd ondervraagd en bekende alles. Er zijn in Frankrijk en in den vreemde een aantal personen aangehouden voor de uit gifte van valsche postmandaten. Zeven leden-van de redactie der Guerre Sociale» zijn erbij. De eene zijn aangehouden te Parys, andere te Basel. Zwitserland, andere te Mannheim, Duitschland. Zy waren de policie aangewezen en moesten zich naar Zwitserland, Duitsch land, België en Italië begeven, alsook naar verschillende groote steden van Frankrijk, om valsche internationale postmandaten uit te geven of te ontvangen. De policie hield in verschillende plaatsen de wacht en aldus werden hooger gezegde personen geklist, op het oogenblik dat zij met valsche papieren kwamen om mandaten te innen, door de bende gemaakt. Er zijn verschillende huiszoekingen ge-, daan, welke documenten deden ontdekken, die de beschuldigingen bevestigen. Een aantal inbrekers, struikroovers, voor verscheidene jaren dwangarbeid ver oordeeld, zijn naar het gevang van Aves nes, in Frankrijk, overgebracht, en zullen binnen eenige dagen op de Belgische gren zen geconfronteerd worden alsvorens naar Guyane te vertrekken met verscheidene medeplichtigen, die in het gevang van Charleroi opgesloten zitten. Die Fransche gevangenen komen van de gevangenissen St-Martin de-Ré en van Melun, en zullen op de grenzen onderhoord worden door de heeren onderzoeksrechters André van Parys en Chaudron van Char leroi. De ondervragingen zullen plaats hebben tusschen Erquelines en Jeumont en zullen drie of vier dagen duren. Men hoopt daar door licht te brengen in verscheidene ban- dieterijen in Frankrijk en in België ge pleegd. Als het weder zulks toelaat zal de con frontatie plaats hebben op 300 meters van de statie van Erquelines, in eene weide, welke aan weerszijden van de grenzen ligt, nabij de barreel. Is het slecht weder dan zullen spoorwegrijtuigen op de grenzen gebracht worden, waarin de ondervragin gen zullen plaats bobben.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2