Zondag 24 Januari 1909 5 centiemen per nummer 63-* Jaar 4123 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Revolutie-Liberalism. STANHOPE DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit olad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij G. Van de Putte-Goouena, Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in alle Postkantoren des Lands. CU1QUB HUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelat, S3 Januari 1909. De Fransche revolutie der jaren 1790 door de liberale leerstelsels verwekt, schafte de bestaande maatschappelijke toestanden afzij was de uitdrukking van den wil van dezen die niets waren maar ook iets worden wilden in de samenleving. De revolutie bracht als hoofdgedachte der betrekkingen onder de meuschen, het princiep in voege dat ieder persoon alléén staande zijnen weg dient te zoe ken. Vóór de omwenteling stond nooit iemand alléén ieder burger was inge lijfd bij het gild van zijn ambacht of stiel dat over de geschillen uitspraak deedt, de betrekkingen tusschen de leden regelde en als macht handelde wanneer het de belangen van een zijner leden betrof. Aldus stond dus ieder lid in zekere mate zijne persoonlijke vrijheid af en liet het aan 't gild over zijne belangen te bezorgen. Maar niet al wie de poort inkwam werd als lid aanveerd; de on bekwamen, de oneerlijken, de onbeholpen wees men van de hand. Dus 'tuitschot der maatschappij,!, a.w. die onbekwamen. die oneerlijken, die onbeholpen werden zoo talrijk dat ze eindelijk een macht vormden, die verleid door de liberale leerstelsels, gemakke lijk gehoor leenden aan de aanhitsingen tot geweldadigheden, rooverijen, dief stallen en brandstichtingen die alsdan gepleegd werden. Wie heeft nooit gehoord van de ake lige euveldaden der revolutionnairs der jaren 1790 Dan was de maatschappelijke toestand ten onderste bóven gekeerd. Alle samenwerking, de gilden waren afgeschaft en de mensch stond alléén tegen zijnen evenmensch, tot het verdie nen van zijn dagelijksch brood en het verdedigen zijner bélangen. Heel schoon is dit grondbeginsel in theoriemaar de toepassing van eene gansche eeuw heeft aangetoond dat het voert tot overdrevene mededinging, verdrukking der zwakken, vernietiging van vele werkkrachten Ook nog dat het ons hiertoe leidt dat de voortbrengst niet meer geregeld zijnde volgens de noodwendigheden, er onvermijdelijk crisis, ondergang van fabrieken, geld- inrichtingen, handelshuizen uit voort spruiten moeten. Meer en meer bestatigt men, de drin gende noodzakelijkheid, dat, wil men alle gewesten der wereld van de hier- hooger bedoelde onheilen vrijwaren, men zal moeten terugkeeren tot de maatschappelijke inrichting die vóór de zoo geroemde Fransche revolutie bestend. de Amerikaansche detective. 37* Vervolg. Flynn is een handig advocaat, dacht Morisson, maar my fopt ny niet. Achter die vriendschappelijke waarschuwing steekt •ene andere reden. Hy vergat te vragen, of er werkelyk een Augustus Grip bestaat! En weer aan de zaak Parks denkend, besloot hy, Vernet eens te laten komen. Hy zond er daarom terstond eene bood schap aan en begaf zich in het kantoor zyner ondergeschikten. Is Carneggy er al geweest vroeg hy een der beambten, Sandford genaamd. Nog niet. Als hy hier komt, stuur hem dan by my. En u wil ik ook eens spreken. Sandford was reeds lang in dienat en ge noot het volle vertrouwen van zijnen overste. Zeg eens, Sandford, begon hy, toen se in het by zonder kantoor waren, hoe gaat het in het bureel hebben de mannen altijd schrijfbehoeften ik bedoel ook briefpapier ter beschikking Ja zeker, antwoordde Sandford op de zonderlinge vraag. Kunnen zy zich ook van ons officieel napier bedienen f Ja, ds klsrkea wel. De socialisten, die vooral en overal de persoonlijke vrijheid als strijdleus aannamen, zijn begonnen deze vrijheid in te korten met hunne volgelingen in gilden en syndicaten te vereenigen om des te beter den werkgevers te kunnen den oorlog verklaren. De socialisten hebben hierdoor het zoo gevierde princiep der Fransche omwen teling 't hoofd ingeslagen. En inderdaad, die handelwijze der socialisten hebben de oogen der werk gevers geopend en zy ook sluiten ver bonden, vormen maatschappijen en gilden, zoodat weldra, gelijk vóór de Fransche revolutie, den mensch niet meer zal staan tegenover den mensch, maar het gild tegenover het gild... Overigens de ondervinding van oene gansche eeuw heett geleerd dat de al leenwerking eene hersenschim is dat de volstrekte persoonlijke vrijheid nood lottig is aan den goeden gang der zaken. De Fransche revolutie die zoo veel rampen en onheilen verwekte, is onder maatschappelijk opzicht op een ellendig fiasco uitgedraaid. De liberale partij blijft op de princie pen der revolutie steunen zjj blijft dus de partij van 't verleden. Nu dit bewij zen hare zonen en kleinzonen de radica len en socialisten die hare princiepen verstooten. De liberale dompersparty zal dus verdwijnen naarmate het stelsel vooruitgaat der samenspanning ter ver dediging der algemeeno belangen Hoe dikwerf deden wij en an dere katholieke organen niet uitschij nen, dat het liberalism geene ernstige werking bezitdat zijne voornaamste zooniet zijne eenige bezigheid bestaat in 't vreten van papen dat het op maat schappelijk gebied, niet goeds verricbt en werkeloos blijft? Hoe dikwijls ook hebben onze geuzengazetten die verwij ten der katholieke drukpers met scheld woorden en beleedigingen beantwoord En wat gebeurt er nu De liberale Chronique van Brussel, kondigde voor eenige dagen een artikel af, waarin zy. in volle letters, erkent dat het liberalism de domme papenvre- terij sedert jaren onafgebroken beoefent en vaststelt, dat het hoogst noodig is van handelwijze te veranderen. Het oud doctrinair materieel, zegt het geuzenorgaan, moet hervormd wor den En het voegt er verder by Er kan geene spraak meer van zyn, papen te vreten evenals domkoppen op gevaar af ervan te bersten... Het walgt ons nog langer dat eeuwig geredetwist tusschen M. Homais en zijnen pastoor bij te wonen. In de plaats van de oude kïerikaal-doctrinaire gedachtenwisse lingen ware samenspraak tusschen Ook lieden, die niet met de geheime policie in verbinding staan Neen, want ik bewaar al het gestem pelde papier in mijnen lessenaar. Ik ook, zegde de overste. Toch heeft iemand zich een blad toegeëigend en het voor oneerlijke bedoelingen gebruikt. Sandford was verbaasd,maar zegde niets. Die zaak moet opgehelderd worden, vervolgde de overste, bezit ge het hand schrift van al onze mannen. Ja. Nu, bezorg mij dat dan. Sandford boog en verliet het kantoor. Een half uur later verscheen Carneggy, een klein, mager manneke met heel slimme oogen, een der bekwaamste experts der Vereenigde-Staten. Carneggy,ik heb een schoon werkske voor u, begon de overste eene schriftver- valsching, hier in het bureel gepleegd. Sandford zal u een aantal handschriften geven zie of ge er den beschuldigde uit vindt. Het manneke knikte en wreef zich in de hahden. Morgen breng ik u de verlangde inlich ting, beloofde hij. Nog denzelfden voormiddag kwam Ver net, keurig gekleed en met zijn oud zelf vertrouwen in de houding en toon. Ik heb u, hoop ik, niet in uwe werk zaamheden gestoord vroeg de overste. Volstrekt niet. Ik was juist van plan •ens bier te komea. dooden is de groote en weldoende bespreking gekomen van het maat schappelijk vraagstuk het liberalism kan slechts aangroeien indien het zijne werking uitbreidt Voorzeker is dit wel bekennen, dat het liberalism, tot hiertoe niets anders deed dan papenvreten tot berstens toe en zich zoo zeer met de maat schappelijke kwestiën bezig hield lyk met de oude manen die in de hoeken va» onzen wereldbol gebergd worden Vlnamsche beweging. De Kruisvaart werd gepredikt door mannen, goed en vroed, Vol fierheid, eigen weerde en vaderlandschen gloed, Zij zegden en herhaalden met klem en nadruk Laat Den Vlaming Vlaming blijven het vreemde schaadtmisstaat Of heeft ons volk geen tale, geen ouden, gouden schat En heeft het geen geschiedboek dat glanst op ieder blad 1 Th. Seven». Die Vlaming is, moet Vlaming zyn Dat moet hijNiet een deel Van Vlaming en al 't ander schyn: Maar Vlaming zijn geheel Güido Gezklle. Beu sociaal gevaar in Frank rijk. Le Tempseen anti-klerikaal Parijzerblad slaakt eenen noodkreet om dat de geest van het onderwyzerskorps, meer en meer ouvaderlandsch, en meer anti soldatengezind wordt. Dat hoeft niet te verwonderenals men geenen God meer erkent dan vor werpt men weldra alle overheid, en alle gedacht aan orde, Vaderland, verdedi ging van het Vaderland, enz. Het eene volgt uit het andere IK OOK NIET. Zeker liberale Spiritus die goesting scheen te hebben om wat te spotten, vroeg eens aan een Pater Heer Pater, kent gy ook het ver schil tusschen een bisschop en een ezel» Neen antwoordde de Pater. Dat is nochtans eenvoudig zei de andere, de bisschop draagt zijn kruis op de borst en de ezel op den rug Juist antwoordde de Pater. «Maar nu gij eens: weet gij het verschil tus schen u en een ezel f v Neen sprak de andere. Ik ook niet klonk het weder woord. Een socialist scbepene be noemd. Dinsdag avond, om 10 ure, vergaderde de Gemeenteraad van Ant werpen in zitting om over te gain tot de benoeming van eenen Schepene, in vervanging van M. Cau.. enberg, over leden. M, Cools, socialist, bekwam 20 stem men, M. Ryckmans, katholiek, 11 en M. Weyler, liberaal, 5. M. Cools was by gevolg gekozen. Ik riep u om over de zaak van den Engelschen man te spreken. Ik heb van u, noch van Stanhope taal, noch teeken ont vangen, en ik zou wel eens willen weten, hoe het er meê staat. De Engelschman schreef mij vandaag, dat hy terugkwam met zekeren John Durham. John Durham De vermoedelijke vader van het kind, waarover in de aankondiging werd ge sproken. AhNu begrijp ik het,knikte Vernet. Ziet ge, als die twee komen, zullen ze verwachten iets te vinden. Bah 1 De geschiedenis is twintig jaar oud Denken zy, dat wy dat in vyf weken kunnen opknappen? Neen, dat denken zij zeker niet ech ter mogen ze wel hopen, dat er een of andere ontdekking, gedaan, een veldtochts plan ontworpen is. O, wat dat laatste aangaat, ik heb al eene theorie opgesteld. Met het ontdekken ziet het er nog schraal uit, maar ik heb ten minste een van de tien mannen gevonden, die destyds tot den landverhuizerstroep be hoorden. Dat is ten minste al iets zegde Mo risson, wiens gelaat begon op te klaren. Verder deel ik u meê, dat ik op een spoor ben. Ge weet, hoezeer die andere geschiedenis my aanbelangt. Die van den matroos Precies. Ik sta op het punt,den moor- deiaar te kunnen aanwysea om hem te Welke politieke hansworsten zyn me toch de liberalen Aan de benoeming van een rooden Schepene te Antwerpen juichen ze toe, en de verkiezing van twee roode Schepe nen te Gent keuren ze af!... Maar zie te Antwerpen blijven de liberalen meester in 't Schepeccollegie en te Gent zyn ze dat meesterschap kwyt, ziedaar 't ver schil van de differentie Deze die meest en liefst spreken van de misstappen van een ander zyn dikwijls de ziekste in het zelfde bedde. J. .Simon. A De militaire slokop in Frank rijk. Duitschland moet 625 miljoen franks hebben om zijn leger en vloot op de hoogte te houden der eischen van den tijd. De Fransche minister van oorlog M. Picard, vraagt 800 miljoen om de Fran sche vloot in orde te brengen naar de laatste mode. Tusschen haakjes zy opgemerkt dat, met die 800 miljoen, Frankrijk sedert 187i reeds meer dan drie duizend mil joen franks heeft besteed om de Fran sche vloot maar altijd op de hoogte te houden. Doch de minister van financiën M. Csillaux, trekt den neus op voor die 800 miljoen, en hij zegt dat hjj geen geld zal hebben voor werklieden-pensioeneD, indien hij die 800 miljoen geven moet. Dat zal elkeen gomakkelyk kunnen aannemen. öleclit geld. Wy waar schuwen onze lezers nogmaals tegen de talrijke valsche 2 frankstukken dio worden in omloop gebracht. Deze slechte geldstukken dragen de beeltenis van koning Leopold II, met het jaartal 1903 1904. De stukken zyn uiterst wel nage maakt, moeilijk te onderscheiden bij don eersten aanbb'k cn worden vooral op de openbare markten en in de groote ma gazijnen ter betaling aangeboden. Prijskampen. De Pro vinciale Syndicale Kamer van Nyver- heidskunsten, gesticht te Gent in 1876, beeft het program der prysvragen voor het jaar 1909 rond gezonden. Wy vinden daarop I. Beeldhouwkunst, oroementale versiering des voorgevels van het nieuw Post-Hotel, Kouter, te Gent II. Schilderkunst, versierschilder- kunst, mosaiek III. Kunstyzersmederij, versiering des voorgevels van het nieuw Post- Hotel, Kouter, te Gent IV. - Meubelnijverheid V. Gedreven leder VI. Borduurwerk VII. Weefsels. De personen die zich voorstellen aan de prijskampen deel te nemen en die, aangaande deze, verdere inlichtingen zouden verlangen, mogen zich, van heden af, wenden tot het secretariaat doen aanhouden. Is dat geschied, dan kom ik my geheel aan de zaak Arthur Pearson wyden. Morisson lachte. Ik wensch u geluk met den byval. Hebt go veel last met den kerel gehad Nu, dat geloof ik 1 Hij is mij eenmaal tusschen de vingers doorgeglipt. Maar nu heb ik hem in het net. Ik loer nog op een belangrijken getuige en dan trek ik den strik toe. Schoon Doch hoe staat het nu met de zaak van den Engelschman Hebt gy die geheel laten liggen O neen, ik gaf opdracht aan een han- digeu boodschapper,navorschingen te doen. O, dat is heel slim. Wilt gy my diens inlichtingen doen toekomen, of verlangt ge voorloopig nog in het duister te Werken, zooals uw collega Stanhope Stanhope is een rare kerel mom pelde Vernet en hy voegde er by Ik kan u morgen al bericht geven en zoodra ik de zaak ernstig heb aangepakt, krijgt ge geregeld verslag. XXIV. Carneggy kwam den volgenden dag al terug met zijne paperassen. Wel riep Morisson hem tegemoet, het is gevonden Ja... Hy zocht zenuwachtig in de pa pieren en legde twee stukken naast elkaar op de tafel. Het eene wa» bet aan Alau der Syndicale Kamer, Gouvernements hotel, te Gent. Waar het waarlijk koud ia. Iemand, die nooit in de Poolstreken ge weest is, kan zich waarschynlyk niet voorstellen, wat koude eigenlijk is, maar wanneer men verschrikkelijke ervaringen van Noordpoolreizigers leest, dan kan men zich eenig denkbeeld vor men van de buitengewone koude, welke in de ijskoude streken heerscht. Wanneer wy buitenshuis een tempe ratuur beneden het vriespunt hebben, vinden wy't al bitter koud, en als het in onze huizen laten we zeggen, niet warmer is dan 06 graden boven nul, beginnen wy al van vorst te spreken. Stel u dus eens het leven voor in stre ken waar de thermometer, in weerwil van de kachel, binnenshuis 35 graden beneden nul daalt. In zulke gevallen worden de pelterijen natuurlijk over elkaar heen getrokken, totdat een mensch er als een opstapeling van die renhuiden uitziet. Dr Moss, die deel uitmaakte van de Engelsche Poolexpeditie in 1875 en 76, verhaalt onder andere vreemde dingen van de uitwerking der koude op een brandende waskaars. De temperatuur was 35 graden onder nul, en de doctor moet wel vreeseljjk ontmoedigd zijn geweest, toen hij naar zyne kaars ziende tot de ontdekking kwam, dat de vlam al het mogelijke moest doen om warm te blijven. Het was zoo koud, dat de vlam al het was van de kaars niet kon doen smelten, maar zich brandend midden door de kaars heen naar beneden een weg moest bannen, zoodat er een geraamte van de kaars bleef staan. Er was evenwel hitte genoeg, om zonderling gevormde gaten in do dunne wanden van 't was te doen smelten, en het gevolg was een fraaie op kant gelykende witte cylinder, met een tong van gele vlam, die van binnen brande en door de duisternis eigenaar dige lichtstrepen uitzond. Slecht voor anderen. Le People, herinnert er aan dat M. Braun. die de schoolsoep alleen wilde houden voor de stadsscholen om de arme kin deren er naartoe te lokken, zyne eigene dochter naar- katholieke scholen heeft gezonden om er hare opvoeding te vol trekken. Dat is volkomen waar. Wy geven den heer Braun geen onge lijk. Maar als hij de katholieke school voor zijne eigene kinderen verkiest, waarom poogt hij dan de kinderen der armen eruit te trekken, of eruit te lok ken Op die vraag is nog nimmer een ant woord gegeven, noch door M. Braun, noch door de liberale bladen. Willen de liberalen alzoo misschien beteekenen dat de offlciëele scholen wol genoeg zijn voor de minderen Veel beloven en weinig geven. Dat zal men mogen zeggen van de Burton gerichte valsche stuk, het andere een net geschreven brief, onderteekend Vernet. Schijnbaar, verklaarde het mannetje, zijn ze geheel ongelijk maar ik verzeker u, dat beide door den zelfden persoon ge schreven zijn. Dit bevredigde Morisson niet. Ik geloof, dat ge u vergist, zegde hy na een poosje. Ik my vergissen? Het mannetje richt te zich beleedigd op. Vergissen is niet mogelyk het geval is zoo duidelijk, myn heer. Maar als ge my niet vertrouwt, raad pleeg dan maar een ander. Neen, neen, Carneggy, ik geloof u wel, zegde de overste vergoelijkend. Toen het mannetje weg was, liet Moris son Sandford en toonde hem het stuk, ont vangen door Alan Burton. Carneggy heeft zyne meening al ge zegd wilt gy ook niet eons probeeren, hoe ver uwe schriftkunde gaat Sandford nam de papieren meê, onder zocht de handschriften nauwkeurig on het resultaat luidde Vernet 1... Morisson wilde nu niet langer twijfelen en gaf bevel, dat Vernet in het oog gehou den zou worden, doch bescheiden, zonder hem te hinderen in zijné bewegingen. Sandford zélf móest zich'daarmeê belasten. Den volgenden dag werd het bureel der geheime policie verrast door het bezoek van Waiter Parks en John Durham. wet op de ouderdomspensioenen, waar in eê men^nu reeds zoolang de werklie den in Frankryk paait, waarvan de socialisten wonderen wisten te vertel len, doch die tot nu toe nog niet gestemd is. Het Fransch gouvernement beeft nu nieuwe voorstellen gedaan, en daaruit blijkt dat men verre is van het pensioen van i frank daags, door de roode kop stukken beloofd. De Fransche regeering wil dat de werklieden tenminste i2 frank 's jaara storten voor hun pensioen, de bazen moeten ook 12 frank voor eiken werk man storten, en de Staat zal er dan 4 frank by leggen, doch eens dat de werk man zich eene rente ven 60 fr. 's jaars verzekerd heeft, geeft de Staat niets meer. In België daarentegen geeft de Staat toelagen, tot den werkman eene rente van360fr. 's jaars bekomt! Dat is wat anders dan de ydele beloften en de ellendige aalmoes der Fransche re geering. Zullen onze Belgische socialisten nu nog zoo zeer pochen over het beloofde... werkmanspensioen in Frankrijk Wij zijn nieuwsgierig om te weten wat u Vooruit er over zal zeggen, want zyne lezers mogen de waarheid niet kennen hy discht hun niets dan leu gens op. Het liberalism te Brugge ver- keert in een soberen toestand. Over zeven jaren hebben de Brugsche liberalen een blad gesticht om het libe- ralism meer populair te makéu. Dat blad heet Le Reveil, de ontwa king of De Wekker. Die Reveil heeft zooveel en zoo hard gewekkerd dat hy de laatste gevoelens van godsdienstigheid en eerlijkheid, die reeds diep waren ingesluimerd in het hart van vele liberalen heeft wakker geschud, door zyne grove aanvallen tegen de katholieke Kerk en onbe schaamde verdachtmakingen tegen pas toors en geestelijken. De Brugsche liberalen zyn zoodanig wakker geschud dat zij van Le Reveil zijn beginnen te walgen, bij zooverre dat de Brugsche liberale Associatie hem als orgaan heeft afgedankt. Wel een bewijs dat vele liberalen van grove goddeloosheid nog niet willen Dat strekt hen tot eer. Sedert het civiel huwelijk van een geruchtmakend personaadje, dus onder de leusEr is geen Ood en indien er vroe ger een Ood heeft bestaan, nu toch bestaat er geen Ood meer ja, sedert dat civiel huwelijk hebben vele liberale de oogen geopend en zeggen openlyk Dat is de dood onzer liberale partij. Een bewys te meer Volksgazet - dat vele liberalen elders dan te Brugge nog van die vrijdenkerij niet hooren willen MEN heeft niet alleen plichten te vervullen jegens anderen, maar ook jegens zichzelven, eu deze laatste zyn niet altyd do minst zware. Na de eerste begroeting begon Morisson: Uw brief had ik niet goed begrepen. Gy wildet naar Australië, maar daarvan schijnt niets gekomen te zyn. Neen, dat hebt ge goed geraden.Door een toeval ontmoette ik te San Francisco aan de haven M. Durham wy waren het spoedig eens, en zouden al eerder bier ge komen zijn, als hij niet de koorts gekregen had, waardoor onze reis vertraagd werd. Daar de belangen van M. Durham in zeer nauw verband staan met de myne, zal het wellicht voor u de moeite waard zyn, zyne geschiedenis te vernemen. Wdt ge Moris son het noodigste vertellen soo wendde hy zich tot zijn reisgenoot. Als jongmensch, pas getrouwd, trok ik met myn vrouw naar het westen, om ons geluk te beproeven in de goudvelden. Wij hebben een betrekkelijk aangenaam leven doch na de geboorte van ons doch- terke, begon myne vrouw ziekelijk te wor den en zij stierf eer de kleine Lea ses maanden •fras. Wy zorgden zoo goed moge lijk voor het kind maar toen een der kornuiten, myn trouwe vriend Pearson, besloot naar New-York terug te keeren, daar het harde gouddelversleven hem ziek bad gemaakt, stelde hy voor, het kind meê te nemen naar myne gehuwde, maar kin- derlooze zuster te New-York, om baar een behoorlijke opvoeding te geven... (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1