FRISCHHEID. Jubelgrot van Kortrijk. E Rechterlijke kronijk. Voor de Visschers. Sterfgeval. Aan Z. H. Pius X zenden. Verhond der verbonden van l)et arrondissement Aalst. INSCHRIJVING Nieuwe belasting Zondagrust. FIN A D1CIENBLA Aa'st.- Stedelijk nieuws. Allerhande nieuws. IMieuwerkerken. "Jmmgê W|© onzer «e- it elite lezers kan onia het nummer van u De Werkman v van *<£0 No vember 190§, bezorgen? Dank op voorhand. Ter gelegenheid van den 11D Februari, verjaardag der eerste verschijning van 0, L. V. aan Bernardctte te Lourdes en der inhuldiging van de Jubelgrot te Kor- trijk rullen er grootsche feesten plaats hebben. De personen die ooit deel genomen heb ben aan de nationale bedevaart naar Lour des Frankryk, zijn vriendelijk uitgenoo- digd hunne namen op te zenden naar den Eerw. Pater Passionist, Bestuurder der Jubelgrot te Kortrijk Al dezo oud'pel grims zullen eene bijzondere ingangskaart met volledig programma ontvangen. Het comiteit onder de bestiering van den ge- achten Heer Georges Vandale, Schepen der stad en Voorzitter van de Eerewacht van 0. L. V. van Lourdes-Kortrijk neemt bijzondere schikkingen om dat feest zoo plechtig mogelijk te maken. De heeren Hector Steyt, doktor Auguste Peel, ge meenteraadslid, ondervoorzitters, Burny Stanislas, schatbewaarder, Eugeen Van- dermensbrugghe, Jozef Gallewaert, schrij vers, Valère Debbaudt, Georges Claeys, Jules Laigneil, algemeene commissarissen, Albert Degryse, Aug. Hulpiau, Albert Verthé, Victor Francois, raadsleden ver- leenen hunne kostelijke medewerking. Op Donderdag lln Februari dus, zal Kortrijk eenen nieuwen Lourdesdag bele ven en hulde zien brengen aan Maria On bevlekt in haar nieuw genadeoord op Groeningherveld. In de kerk. Een persoon wonende te Knesselaere, wordt beticht van gedu rende den 'dienst in de kerk wanorders te hebben verwekt hy was dronken. De Rechtbank van Gent veroordeelt den be tichte tot 8 dagen gevangenisstraf en 26 fr. boete of nog 8 dagen. Een verzoekschrift van den Bond der Visschers werd aan den heer Minister Schollaert, in naam onzer katholieke Deputatie door den achüwtren heer De Sadeleer behaudigd. Ziehier de ontvangene antwoord Waarde Collega, UEd. hebt mij eene vraag aanbevolen van den Bond der Visschersmaatschap- pijen van Aalst, om het visschen met netten in den Dender te verbieden. ik heb de eer U te laten weten dat de vischpacht in dien waterstroom toebe hoort aan de Maatschappij die de ver gunning der vaart hoeft bekomen. Ik heb tevens bevel gegeven aan de boschwachters der streek, bijzonder op te letten op de uitvoering der reglemen ten die de bevlekking der waterloopen verbieden. Aanvaard, waarde Collega, de uit drukking mijner verkleefde gevoelens. Franz Schollaert. Brussel den 16 Januari 1909. Dood van Mgr de Bóthune. Men meldt uit Brugge, 17 Januari, het godvruchtig overlijden van Mgr de Bèthune, Aartsdiaken, Huisprelaat van Z. H. Paus Pius X, Zondag morgend, na eene kortstondige ziekte, in den ouder dom van 84 1/2 jaar. Felix de Bèthune werd in 1849 priester ;ewijd hij werd onder-superior van let klein seminarie van Roeselare, be diening die hij bekleedde tot 1858. Toen werd hij lecraar in het groot seminarie van Brugge en was tevens de bijzondere secretaris van Mgr Malou, Bisschop van Brugge. Later werd hij econoom van dat hoo- ger onderwijsgesticht en gaf terzelfder tijde den leergang van oudheidskunde. Mgr de Bèthune was immers een be faamde oudheidskundige en had vele betrekkingen in de geleerde wereld. Zijne wetenschappen werden hoog ge prezen. Hij bezat eene hooggeschatte verzameling van munten. De overledene prelaat was voorzitter van de Maatschappij van Oudheidskunde en lid van de provinciale Commissie van praalgebouwen. Met Mgr de Bèthune verdwijnt eene uitstekende populaire figuur, want door zijnen eenvoud en zijne minzaamheid, had hij eenieders genegenheid gewonnen. Mgr. de Bèthune was zoon van Baron Felix de Bèthune, oud-lid van het Na tionaal Congres en Colonel der Burger wacht in Kortrijk, in 't jaar 1830, oud Senator en Burgemeester van Kortrijk. Hij was broeder van Baron Paul de Bèthune, Ondervoorzitter van het Se naat, te Aalst overleden, en van Baron Jean de Bèthune, de eropbeurder onzer Vlaamsche Nationale Kunst en Stichter der St Lucasscholen en der St-Thomas- gilde. Hij was de oom van wijlen Baron Leo de Bèthune zijner broeders en zuster. GENT. Uitvoering van liet treurspel Es' her. Het Gentsch A Capella koor zal op Vrijdag 12 Februari, om 6 uren 's avonds, in de groote zaal van het Landbouwershuis, Gouden Leeuwplaats, eene volledige opvoering geven van het treurspel ESTHER van Racine, met de muziek van J.-B. Moreau (1689). Het treurspel wordt vertolkt door de artisten van het Tbéatre Minard, onder het bestuur van M Paul Jorge. Het muzikaal gedeelte, soli, koren en orkest, door het A Capella koor onder leiding van M. Emiel Hullebroeck. Kostumen en byhoorigheden van het huis Gervais van Parijs. Pryzen der plaatsen Voorbehouden 5 frank gewone 3 frank. Men kan van heden tot 5 Februari zijne plaatsen bespreken per brief by M. Emiel Hullebroeck, Van Lokerenstaaat, 3, Lede- berg, Gent. Eene tweede uitvoering zal plaats grij pen den Maandag 15 Februari, om 8 uren, in het Thé&tre Minard. Menigeen stelt zich de vraag Waar de gift zenden welke ik wil gunnen aan de ongelukkige slachtoffers der aard beving in Sicilië en Calabrië Wel eenvoudig ze aan Z. H. Pius X zenden onder vorm van Nieuwjaarsgift aan onzen H. Vader. Opbrengst vorige lijsten Fr. 175,00 A. D. C. Aalst 100,00 P. B. 5.00 Eerste Communie 19(19. Album voor Eerste Cummuniekleederen Leergang voor Stalopzienera. Aalst, den 19 Januari 1909, Mijnheer, Het bestuur van het Verbond is geluk kig ter uwe kennis te brengen dat de leer gang van stalopzieners Maandag aanstaan de te Borabeke zal beginnen. Gy wordt .vriendelijk verzocht daar te zyn om negen en half uren, het programma zal er bekend gejnaakt worden. Alles is zoo geschikt dat de leerlingen gemakkelijk zullen heen en weer kunnen gaan. Voor middagmaal of slapens wende men zich tot den Heer Van Snick, onderwijzer aldaar. Op het einde van den leergang zal een exaam gedaan worden en diplomas afgele verd. In de hoop, Mynheer, dat U op uwen post zult zijn maandag aanstaande, groet ik U uit ter herte Namens het Bestuur, Alfons COBBAUT, Secretaris. Den Heer Baron Lodewyk de Bethune komt van wege den Heer B00 Descamps, Minister van Schoone Kunsten, den volgenden brief te ontvangen Brussel, den 18 Januari 1909. Mijn waarde Heer Baron, Ik heb het genoegen u te laten weten, dat, een Koninklijk Besluit, op mijn voorstel, eene somme van 1333 fr. als toelage komt toegestaan te worden aan de Kerk van O. L. V. Bijstand, van Aalst (Mylbeek), voor de Schilderwer ken van eenen Kruisweg. Aanvaard, mijn waarde Heer Baron de uitdrukking mijner innigste gevoe lens. get. B*» Descamps. Verkrijgbaar, ten bureele van ons blad alleen, modellen voor Eerste Communie- kleederen' bevattend met Vlaamschen of Franschen uitleg. Gewone uitgave fr. 0,75. Prachtuitgave, gedrukt op cartonpapier en in kleuren fr. 1,00. Franco per post 10 centiemen meer. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze uitgave niet is, een eerste communie panorama of een enkele gravuur, doch dat ons album voor eerste communiekleed eren een boekdeel vormt van 16 bladz., met vergulden omslag. Schrijft spoedig in het getal is zeer ge ring, te laat komende loopen gevaar niets meer te vinden 1,00 0,50 voor de werkende menschen die door de schuld der inrichters van de groene betoo ging op 13 September, schade hebben geleden Vorige lysten fr. 20,00 Omdat Case op de Kastanie- vesten zoo sterk niet meer zou vagen als den wind opkomt Ja, ja, de groene tapissier mag toch ook een Theofielen krijgen Wat moeten ze nu zeggen die Priesters welke Het Land van Aelsten De Werkman n aan bevolen en zelfs opdrongen Neen, groene volksfopper wij willen u niet Neen duizendmaal neen I Hy die jaren en jaren lang geheele wagenvrachten lasteringen, belee- digingen, versmadingen naar het hoofd heeft geslingerd van onze katholieke hoofdmannen en tot van onze deftige werklieden toe neenneendie willen wy niet Uwe blauwe en roode bondge- nooten mogen u behouden Omdat als hy drukwerk lever de 't papier van kwaliteit was, dat men er niet op schrijven kon En zich dan dubbel en dik, meer dan anderen deed betalen Neen, de groene zyn voor d'oordjes niet... Te Brugge verkochten de groen tjes hunne zieltjes voor geldeken in de maconnieke logie gesmeed Omdat de groene tapissier zou begrypen dat, wie schade ver oorzaakt, ze moet vergoeden Neen 1 neen voor dien presi dent der vischwyven strijken wy de vaan niet Neen neen wy zyn geen flaje8kesmannen, soepsoldaten, mannen om in d'erwten te zetten, maar mannen van een stuk van 4 op 't kadastraal inkomen Ons Stedelijk Bestuur, even als het mee- rendeel der steden en gemeenten onzes lands, heeft zich in de noodzakelijkheid be vonden nieuwe belastingen te stemmen om te voorzien in de altijd aangroeiende toela gen of hulpgelden te verleenen voor de diensten van 't Armwezen en Onderwijs. Onze 5 liberale eontröleurs stemden een voudig tegen die verhooging van lasten zonder andere hulpmiddelen aan te duiden om te voorzien in de noodige uitgaven Maar wat zou er onvermijdelijk gebeurd zijn, ware de Katholieke Meerderheid in deze zaak verdeeld geweest en bijgevolg de belastingen niet gestemd Zou men dan de Gestichten der Godshui zen hebben moeten sluiten Zou men dan de zieken in 't Hospitaal niet meer opgenomen hebben Zou men zij, die onderstand van 't Bu reel van Weldadigheid genieten^ wegge zonden hebben met ijdele handen Zou het Staatsbestuur onze Gestichten van liefdadigheid ontslagen hebben van de betaling der verblijfkosten van bedelaars, vagebonden, oud veroordeelden te Merx- plas, te Hoogstraten enz., opgesloten Moesten onze liberale controleurs die vragen beantwoorden wat zouden ze zeg gen Een bevestigend antwoord op dezo vra gen zou 't bewys zijn der onbeoordcelde of lichtzinnige stemming der minderheid De heffing dezer lasten die alleen de eigenaars treft, zoowel liberalen als katho lieken, bevalt aan deze eersten niet Onze liberalen zeggen ons altijd, wij zyn liefdadigja, maar 't gaat niet verder dan hunne lippen, 't komt uit het hart niet Indien zij, die de verhooging van lasten beknibbelen, bekend waren met de nood wendigheden van het hospitaal en onge- neesbarenhuis Indien zij eens ooggetuigen waren van de engelachtige bezorgdheid waarmeê de Eerw. Gasthuisnonnen de arme zieken om ringen soms aangetast door afstootelijkc, gevaarlyke ziekten Indien eenieder kon weten met welke zorgen, mot welke overdrevene spaarzaam heid de Eerw. Gasthuisnonnen hun leven van toewijding en zelfpoffering slijten Indien... Maar voorzeker alwie nog een vonkje liefdadige gevoelens in liet hart draagt, zou zich getroosten iets van 't zyne bij te dragon om den toestand onzer arme medeburgers te verzachten, om hulp, aan moediging te brengen, om lof toe te zwaaien aan Haar die haar bestaan offeren aan 't verplegen van haren lijdenden evenaaste... en welke hierover geene be looning hier op aarde verwachten Wij vernemen dat zekere eigenaars van werkmanswoningen willen gebruik maken van deze vermeerdering der belasting op het inkomen, om van hunne huuraars een vermeerdering van den wekelykschen huur prijs te eischen van ten minste 25 centie men. Wij houden dit als onredelijk en weinig menschlievend 't is zelfs eene uitbuitery. En inderdaad, het kadastraal inkomen van de werkmanswoningen beloopt van 66 tot 72 franks. Nu, nemen wij gemiddeld 70 franks en dus beloopt de jaarlyksche ver hooging tot fr. 2 80, terwijl de eigenaars die van hunne huurlingen 25 centiemen opslag eischen, 13 franks 's jaars meer zou den opstrijken. Tegen deze oneerlijke handelwijze mag men zich krachtdadig verzetten. Immers de wet van 1889 die de werkmanswonin gen van de personneele belastingen ont- slaagt, is gahsch ten voordeele gekomen van de eigenaars dezer woningen. Deze bedoelde wet is schadelijk geweest voor onze stedelijke financiën daar zy eene ver mindering van ontvangsten voor gevolg heeft gehad van ruim 8000 franks... En dan sloegen die eigenaars nochtans de huishuren niet af Openbar©zittingvan (l©n (•©meenierand op Dijnsdag 26 Januari aanst., om 5 1/2 uren 's avonds, ten Stadhuize, in de gewone Zaal der Ver gaderingen DAGORDE Buitengewone belasting van 4 °/0 op het kadastraal inkomen 2. Gemeentegoederen. Verkoop van grond aan den Ouden Dendermond- schen steenweg 3. Spaarkas Rekening 1908. Be grooting 1910. 1,00 1.00 1,00 0,50 0,50 1,00 0,50 0,50 0,50 Vau 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 24 Janüari 1909, M. De Waele, Kerk straat. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Pastoor te Nazareth, den E. H. Vander Veecken, pastoor te Belzeele Evergem te Gentbrugge, den E. H. Rombaut, pastoor te Hillegem, in vervanging van den E H. Buysse, ontslaggever te Wynckel, den E H. Philippart, pastoor te Klein-Sinay. in vervanging van den E. H. Van Haute, ontslaggever. Onderpastoor te Audegem, den E. H. Mollaert, onderpastoor te Eist. rVationule BelgiselieBetlf. vaar nn»r h©t ■«-iliü Lhii Ingericht door den E. Pater Legrand die voor de 8e maal de Belgen zal vereenigen en met hen plaats nemen in de 37e Fran- sche bedevaart. (Aan boord van den bijzonderen stoomer l Etoile). Gezegend en aangemoedigd door Z. H. den Paus en Z. E. den Cardinaal Aartsbisschop van Me- chelen. Vertrek van Marseille den 23 Maart. Terug te Marseille den 2 Mei 1909. Volledigen omtrek der Middellandsche Zee; Egypte gansch Palestina, Jerusalem ge durende de GOEDE WEEK Syrië Con- stantinopel den Berg Atlios Athene Napels, enz. Vraagt de volledige en breedvoerige pro gramma's aan den E. Pater Legrand, in richter, Perkamentstraat, 16. Brussel, of aan M. Felix Van de Kerchove, Epinoy- straat, 4, Doornik. (20e jaar) VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG .Abonnement 2,50 frs. 's jaars REDACTIE 19, Kruidtuinlaan, Brussel. INHOUD van het nummer van 23 Jan. 1909 Baume-Marpent Ateliers de la Meuse. Providence Russe Tramwegen van Rotterdam. Töleries de Donstantinovka. Beursnieuwsjes- Tramwegen van Agram; Union des Tramways; De verantwoorde lijkheid der banken; Buitenlandsche han del van België; De nieuwe Russische lee ning; Verslag der DE BEERS; Engelsehc steenkolen Consortium der goudmijnen Russo-Belge; Belgische schatkistbons; Nord d'Espagne; Saragosse; Do kolennijverheid. Beursoverzicht van Brussel, Antwerpen; Financieel nieuws en berichten over de week; Kostelooze antwoorden en toelich tingen; Trekkingen; Officieele koerslijst van Brussel. Op aanvraag wordt het blad gedurende eene maand kosteloos toegezonden. Diefegge geknipt. Op onze Zater- daagsche markt, der verleden week, heeft de politieagent Buyl de genaamde L. L., bijgenaamd Hutsepotje wonende Wal- straat, op heeterdaad betrapt terwijl zy een stuk kloi-rgocd stool. Naar het politiebureel geleid en aldaar op slimme wijze door den heer officier Gits ondervraagd, heeft zy bekentenissen gedaan. Het stuk goed had eene waarde van 9 frank en hoorde toe aan de kraamster Ackermans Jeanne, van Gent. Een bloemeken voor de politio 1 Brand. Zondag avond, tusschen 10 en il uren, ontstond een begin van brand in de woning van De Coninck Louis, voddenkoopman, alhier, St-Camielstraat. Het ontploffen eener brandede petrollamp had den brand gesticht. De pompiers waren spoedig ter plaats, doch de schade is zeer gering en door verzekering gedekt. Nachtelijke aanranding. Zaterdag der verleden week werd Van Mossevelde Petrus, terw ijl hij de herberg De Deyn, Gcntschen Steenweg verliet, rond 10 uren laffélyk aangevallen. Aan den muur van het lustgoed Schouppe sprong plotseling een kerel op hem toe en bracht hem twee geweldige vuiststampen op het hart toe. De kerel is gekend en proces verbaal werd tegen hem opgesteld. Aanhouding. Wegens de diefte bij den heer HippoHet Borreman, onlangs gepleegd, is Maandag verleden, te Antwer pen, eene aanhouding gedaan, dit, op last van het parket te Dendermonde Men vondt in de woning van voornoemden persoon een volledig dievengereedschap. Vinger geplwtterd. Verleden Zaterdag avond, rond kwaart vóór 7 uren. kuisehte de genaamde Clara De Smet, oud 15 jaren, eenen garenmolen, wanneer hare hand tusschen het machien gevat werd. De wijsvinger der rechterhand is gepletterd. Doktoor Van de Velde heeft haar verzorgd, op haar werk, fabriek Torlcy C°. Spiegelruit gebroKen. Een slachter van Erembodegem, die wat te veel van den ouden De Gheest ingezwolgen had, viel verleden Woensdag in de spiegel ruit van den winkel Uouré-Bollinckx, Kapollestraat. 't Zal den man eene dure les zijn. Eereteekens. Dijnsdag aan staande zal, in openbare zitting van den Gemeenteraad, de overhandiging geschic- den der eereteekens aan de personen, die zich gedurende het verloopen jaar onder scheiden hebben door daden van moed en zelfopoffering. Het parket is Donderdag jl. alhier afgestapt, ten einde een onderzoek in te spannen nopens een ongeval aan de werken van de verhooging der Statie en waarvan Leontine Matthieu, vrouw Nichels Alfred, het slachtdier was. Boofddraaiïng. De hoofddraaiïngen, de schele hoofdpyn, de loomheden spruiten uit de verstoptheid voort of omdat de maug met slijmen over laden is 't is daarom dat deze kwalen zoo vlug verdwijnen ondsi' den invloed der Pil Waitliéry. kath. bladen zou Pie Daens hier als bemid delaar opgetreden zyn en de kalmte aan- gepredikt hebben, op de werken der lyn Brussel-Uent-St. Pieters. Als gevolg dier bemiddeling!!!! is do conducteur der werken hier Zondag avond moeten vluchten voor leden van 't komiteit door Pie aangesteld tot verdediging van do belangen der werklieden. De conducteur om te kunnen ontsnappen aan de kalmo maar tastende redeneeringen, en ö'jqoez streelingen dier ojaoz schaapjes, is verplicht geweest verscheidene revolver schoten te lussen, waarop zijne achtervol gers de plaats gepoetst hebben. Een onder zoek is door de gendarmen ingesteld. Aitlm «?i» ouili^cude koopt uwe SCHOENEN bij G. Mallego, Groote Markt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en alle pryzen. Bijzondere prijs voor uitver- toopers. Men aanvaardt alle reparation, Dijnsdag avond, rond 5 uren. is te Lede, de woning van Desiré Nuël met ganseh den inhoud de prooi der vlammen geworden. De brand ontstond aan de schouw, vrouw Nuël die alleen was met vyf kleine kinde ren had omtrent een kwartuurs te voren hare stoof aangestoken. Het huis was be dekt met strooi, en van kleem gemaakt. Alleen den muur der schouw is rechtge- bleven. Er was geen cent nog kruimel brood in huis. De man was gaan schooien. Niets was verzekerd. Dijnsdag morgend liepen Nuël Desiré en J.-B Trocli bedronken op ee Dorp plaats, slechte liederen zingen en schooien. De policie-commissaris maakte een pro ces-verbaal op en zette Nuêl in het ge meentegevang. Eene halve uur nadien kwam René, broeder van Nuël het policiebureel binnen en dreigde alles aan stukken te slaan maar de veldwachter De Backer, sterk voor twee. stak hem ook in de kas, alwaar de beide kerels hunnen roes konden uit slapen. Proces-verbaal is opgesteld In dien tusschentijd brandde de hut van De siré Nuël op. Bouillon Citiila geeft kracht en gezondheid, 9 centiemen de tas. Flesch: fr. 1,65. Groot Bréderodestr. Brussel. Een ongelukkige zaak houdt de ge moederen te Meerbeek bezig. Terwijl de familie D. H. aan bet middagmaal was, werden de moeder, twee kinderen en zelfs de meid eensklaps onpasselijk. Daar de buikkrampen vermeerderden werd een ge neesheer ontboden, welke dadelijk vast stelde dat de zieken vergiftigd waren. Krachtdadige geneesmiddelen werden aan de slachtoffers toegediend. De vader alleen was niet erg aangetast ook de hond des huizes rolde op den grond van de pijn. Toen alles wat voorbij was onderzocht men wat er gebeurd kon zijn. De meid had bij vergissing rattenvergif in de soep gedaan in plaats van zout en alzoo was het voorval gebeurd, waarvan zy zelf het slachtoffer was. De toestand van moeder, vader, meid en twee kinderen is bevredigend enkel een der kleine meisjes is in stervensgevaar. Friscli gelijk bleekrozenrood is een aan gezicht zonder zomersproeten, zwarte puistjes, roodheden en alle andere aandoe ning van het vel. Gij verkrygt het met het gebruik der Ntockpaa it 0.11>;« Zei:p van Bergmann en C°, Rade- beul, tegen 75 centiemen 't stuk by M. Taeymuns- Druck, boek der Groote Markt en Lange ZoutsUaat, te Aalst. De schelm, die zaterdag avond zich onder het bed der echtgenooten De Vos, te Elversele verscholen had, is Dinsdag door de policie van Waasmunster aangehouden en naar het gevang te Dendermonde over gebracht. Het is zekeren Tack, die reeds meermalen met de policie heeft af te reke nen gehad. De auto van een Gentenaar is Maan dag op de baan te Oudenaarde in brand ge raakt, door liet springen van den vergaar bak. De inzittende personen konden zich redden, maar de geleider werd erg ver brand. De auto was verzekerd voor 15,000 franks. Bl;«j»i*l>li jkeli jkln»iti. ft Is de klaarblykelykheid zelve, want het volgende geval is op eenige stappen van u voorgekomen, 't is dus by der hand. Sedert meer dan drie jaren leed ik aan de nieren, zegde ons in Januari 1904, Mu C. Lebon, 8, Hoogevosten, te Aalst, Ik kon er niet meer van slapen, had zweetin gen en stond altijd vermoeid en bedrukt op aanhoudend leed ik zoo aan hevige be dwelmingen dat ik eenen steun moest zoe ken om niet te vallen, mijn water w as troebel, ondanks al de genomen middelen en de gevolgde verplegingen veranderde mijn toestand geenszins en ik werd oprecht ongerust, dan nan ik mijnen toevlucht tot de Foster Pillen voor de Nieren ver kocht in de Apotheek De Valckeneer. Zulks was mijne genezing, want na vier dagen was ik reeds goed verlicht, en na een tiental andere dagen waren de pynen verdwijnen en zulks tot myne groole tevre denheid Den 28n Augustus 1907, zegde Me Le bon opnieuw Niet alleen voel ik met meer die onuitstaanbare nierpynen, maar sinds drie jaar en half dat ik de Foster Pillen nog gebruikte, heb ik nooit meer het kleinste ongemak of hinder gehad, mijne nierziekte was geheel en gansch ge nezen. 't ls dus een bewijs dat de Foster Pillen voor de Nieren teenemaal herstel len. De Foster Pillen voor de Nieren in hun groot werk van bloedhersteller stillen de vermoeide leden en genezen ze stillekens aan, maken liet gekristalliseerde urinezuur week en ontlasten het lichaam van de ver giften, die de ziekte veroorzaken. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zyn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 do doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per dost Engel scbe apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handtcekening James Fpster - en weiger alle namaaksels eu onderschuivingen. D. A. 3 Een genaamde Michiels te Brussel wilde op de trede van eene voortrijdende autobus springen. Ongelukkiglijk viel hij en werd onder het zware rijtuig verpletterd. Hij heeft zijne onvoorzichtigheid mët het leven be taald. Een ander ongeluk gebéurde te Schaar beek, naby den tunnel der Allardstraat. De chauffeur van eene automobiel wilde een tramrytuig vooruit ryden, maai- wierp hierdoor een jongen boodschapper omver. Deze laatste bleef bewusteloos op den straatweg liggen, terwijl de chauffeur meende voort te ryden. Maar eenige ooggeiuigen van het onge luk konden hem doen stoppen en het feit aan de policie bekend maken. De overreden jongen werd in eene apo theek gebracht, waar bevonden werd dat een zijner beenen vermorzeld was. Een derde ongeluk gebeurde op den steenweg naar Terhulpen. Een automobiel die een hinderpaal wilde myden, reed tegen den hoek van een boe renhuis. Het rijtuig werd verbrijzeld en de twee inzittende erg gekwetst. Een schoenmaker te Brussel was over eenige maanden getrouwd met eene we duwe met drie kinderen, en die daaren boven 15 jaar ouder was dan hy. Dat liet niet lang rozen sneeuwde in dit huisgezin laat zich denken. De man raakte aan den drank en men vocht haar en pluim. Ver leden Maandag heeft dit droevig leven een einde genomen Weer kwam de man dron ken thuis De vrouw, hierover vergramd, nam eene marmiet met kokend water, goot deze over den man en deze werd hierdoor aan het hoofd en het bovenlijf zoo zeer ge wond, dat zyn leven wel in gevaar zou kunnen zyn. SffiEg"" 1 YPIIL'8. Nu dat de typhus alom hecrscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gestiriliseerd water. Gebruikt dus La Royale Louite-Marie, - te verkrijgen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Maandag heeft de inhuldiging plaats gehad van de eerw. h Sabbe, de nieuwe pastoor van de wijk St-Pietcrs-bij Brugge. Kwaaddoeners moeten waarscqijnlijk de plechtigheid bijgewoond hebben en ver blind door al 't schoone in de kerk uitge stald, zullen zy besloten hebben den vol genden nacht eenen slag te wagen, om er zich van meester temaken. Zy zyn leelijk bedrogen geweest. Inderdaad, Dinsdag morgend bestatigde men dat kwaaddoeners oene poging tot diefstal in de kerk gepleegd hadden. Vol7 gens de bestatigingen van het Gerecht is een hunner tot aan eene beukvenster ge klommen en heeft zich door een raam (tuimelaar) bij middel van eene koord bin nen de kerk laten glijden. De koord is echter gebroken en de indringer viel op een laurierboom, waarvan de top gebroken De kwaaddoener moet zich in den val gekwetst hebben, want op den. vloer lagen vele bloeddroppels. De kerel is dan naar de groote kerkdeur gegaan, met het inzicht, zijne medeplichtigen binnen te laten, doch de deur was in dubbel slotmen ziet echter dat de dief wanhopige pogingen heeft ge daan om de deur te openen. Aan de gren dels en het slot kleeft bloed. Gevangen zyn de daar de koord ge broken was moet de kwaaddoener ge- w acht hebben tot dat do koster rond 5 1/2 ure de kerk is komen openen voor de eerst mis. Dan is hy zeer waarschyniyk met de grootste omzichtigheid buitenge komen. Op een stoel, naast den gebroken lau rierboom, stonden de omhalingsschalen het geld lag er nog in. Ook is geeh enkel kerksieraad verdwe nen alles was zorgvuldig weggesloten. De daders zyn onbekend Eene rouw stapte langs den ver keerden kant uit den trein, te 's Graven- brakel De vrouw werd door eenen trein verrasten de beide beenen afgesneden. Zy bezweek kort nadien. Eene dame van 's Gravenbrakel, die met haren echtgenoot eene villa bewoond te Acoz, bij Hoei, is na eene korte afwezig beid van dezen laatste in gezegde woning dood gevonden. Daar de vrouw zwarte plekken aan den hals droeg, veel gelijkend op sporen van verwurging, vermoedt men eene misdaad. Het parket beeft eene lijkschouwing be volen. De zaak verwekt veel ontroering in de streek In de Sint- Nicolaasstraat, te Luik, vonden voorbijgangers het lyk van zekeren Reiffers, 27 jaar oud, mynwerker. op den weg liggen. De policie bracht het lijk naar het gast huis. Men dacht dat de ongelukkige aan eenen bloedopdrang bezweken was, doch bij de lijkschouwing bleek dat Reiffers vermoord was geworden. Onder de linkerborst had hij eene kleine wonde bekomen, welke met een zeer scherp tuig moet toegebracht zyn. Een mynwerker Pieter Doyen, met wien Reiffers in twist leefde, is aangehou den. Doyen loochent niet Reiffers aange vallen te hebben. Hij zegt enkel dat hij geene wapens gebruikt heeft. Doyen is in het gevang opgesloten. Men herinnert zich dat verleden week te Fontaine-l'Evêqne de 70jarige broér en zuster Scaillet gedurende den nacht over vallen werden door gewapende bandieten, die hen dwongen, hun geld en waarden af te staan. Gelukkig hadden de slachtoffers het nauwkeurig signalement van eenen der bandieten kunnen geven en het parket ver nam daarenboven dat de dieven zich naar Brussel of daaromtrent haddon begeven. Zoo is men er toe gekomen eenen drank- verkooper uit de wijk der Zuidstatie als een der verdachten te ontdekken en hy werd dan ook aangehouden en aan het parket van Charleroi geleverd. Men verwacht nu ook de aanhouding der drie anderen Honderd vijftig werklieden zyn ge durende verscheidene uren in eene mijnput van Juinet opgesloten geweest. 501) werk lieden bevondén zich in de mijn, toen het teeken tot de ophaling der dagploeg werd gegeven. 850 mannen hadden de opper vlakte bereikt, toen eene buis, dienend tot het ophalen van water, bralt 150 werklie den waren nog beneden. Dé machienen werkten niet meer. Een ingenieur werd dadelijk ontboden. Om 6 ure 's avonds arbeidden werklieden en personeel van den put nog aan de herstellingen. In den loop van den nacht werden de laatste werklieden opgehaald. Onnoodig te zeggen dat dit ongeval eene groote menigte rond den puf bad gelokt.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2