Donderdag 28 Januari 1909 5 centiemen per nummer 65^ Jaar 4124 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. MOEDERHART! GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Maatschappelijke toestand in België. De krisis in de wereld. De steken der insecten. EEN EN ANDEIt. DE DENDERBODE lit Dlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder ling van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes anden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ïgen zijn ten laste van den schuldenaar. len Schrijft in bij C. "Van de Putte-GoosHens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. CUIOKJK •UUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendiagen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 2T Januari 1909. Algemeen beschouwd mogeu wij vast tellen dat België nog leeft onder eenen foeden indruk. Vele goede gebruiken en gewoonten yn bewaard gebleven en talryk zijn de lelgen die nog trouw zijn aan de over- iveringen door hunne ouders en voor aten, nagelaten. Doch hoe spijtig dat er toch reeds ok aangetroffen worden, die, vroeger uogetrouw aan den Godsdienst en aan ie aloude schoone gebruiken hunner oorvaderen, zich in onze dagen laten erleiden door predikanten van valsche lerstelsels, door lieden die slechts ten oei hebben Godsdienst, Vorst en Va- erland ten onder te brengen. Die predikanten verleiden die huisva- ers welke eens fier waren op hunne uiselijke deugden en vroeger tijd eiken vond, na de afmattende dagtaak, ge zeglijke stonden sleten rond den huise Ijken aard omringd van vrouw en kin- ers.... En nu zitten zij tusschen pot n kanluisterende naar de bedrieglijke edens der roode en groene huichelaars, leroode kroeg moet immers draaien.... De verleide vaders en zonen vergeten Ie eersten dat t' huis eene vrouw en anderen hen wachten, de tweede dat oms een oude vader, moeder, of kleine Toertjes en zustertjes naar hunne tegen woordigheid verlangen daar zij ze in irmoede en ellende dompelen Zy! dië vaders, vergeten datzy hunne .inders, door hun slecht voorbeeld, den reg aanwijzen naar den afgrond, waar- d zij reeds zoo diep verzonken liggen. Zij vergeten die zonen dat zij het 4® lebod Gods miskennen Eert vader n moeder, n Zij vergeten dus beide hunne heiligste •lichten. Ja, in die helsche roode spelonken en iroegen wordt eerst en vooral al wat [Odsdiènstig is onder de voeten getre- len en dan ook allerhande plannen egen bet gezag beraamd. En de gëvolgen hiervan Verminde- ing der broederlijke naastenliefde, haat nnijd voor alle Overheid, voor al wat ret en macht is, om eindelijk stryd usschen de verschillige standen onzer amenlëving te verwekken... in de hoop ran troebel waterken te verkrijgen im eer en geld op te visscheu Ziedaar het doel der roode en groene ipruiers 9e Vervolg. En ongerust zijnde, verhaastte zij den itap, nalatende de lantaarn uit te dooven, welke zij in hare bevende hand hield. Daar ik aan het gaan niet gewoon was, had ik groote moeite ze op te volgen Op zekero plaats gekomen, waar verschillige gangen uitgaven, aarzelde zij een oogenblik. Ver volgens vervolgde zij den weg die volgens haar gedacht naar de plaats leidde van de vallei. Ik hoor niets meer, zegde zy hy beeft ons spoor verlaten. Nog een weinig moed, wij zyn er haast. De gang werd langsom lager. Buig u een weinig om u het hoofd tegen het gewelf niet te stooten. Dit was gemakkelijker gezegd dan ge daan mijne ledematen als door eene lange beweegloosheid verlamd, hadden de noo- dige slapheid niét meer, en de zenuw kracht welke mij tot dan had rechtge- houden. bógon mij te verlaten. De dikke dampkring dezer plaatsen was niet be stemd om mij terug op te wekken. Ik wendde nochtans eene laatste poging aan. De vrouw stelde plotseling hare lantaarn ten gronde. De vrees had mij de geestestegenwoor- digheid doen verliezenik heb my van weg De krisis is nog altijd aan de orde van den dag-, gelijk het eer altijd een onderwerp is waarmede men alle soor ten van onderhoud kan beginnen. 't Is ten gevolge der krisis dat onze yzeren wegen 7 millioen te kort komen. Wij hebben reeds vroeger gezegd waarin dat tekort bestaat, namelijk hierin, dat men tekort komt om 3'/i per cent te trekken van het kapitaal dat in de spoorwegen steekt. Zooals wij het dan ook zegden het is spijtig dat de ontvangsten der spoor wegen verminderd zijn, maar daar is niets aan te doen, de krisis beeft in alle landen der wereld haren noodlottigen invloed doen gevoelen. Onze Oosterburen, de Duitschers zyn nog veel erger getroffen dan wy, Bel gen. Daar zyn al de ontvangsten van den Staat merkelijk kleiner dan voor 1908 voorzien was. Van begin April tot einde November 1908 hebben de Duitsche douanen maar 735 millioen opgebracht in plaats van de voorziene 838 miljoen, dus 103 miljoen te kort. De posterijen die in hetzelfde tijdvak 429 miljoen hadden moeten afwerpen, hebben er maar 404 gegeven dus 25 miljoen te kort. Al de te korten samengesteld komt men tot cCn totaal van 132 miljoen mark, of 165 miljoen franks, de mark doet 1,25 fr. Het is nu, in dezen tijd van krisis, dat het Duitsch Gouvernement zijne stem laat hooren, niet om aan te kondigen dat de uitgaven moeten beperkt worden, maar om meer geld te vragen, tot ver sterking van vloot en leger. Er zyn niet minder dan 500 miljoen mark of 625 miljoen franks noodig, om het leger en de vloot in staat te stellen en te houden, zoodanig dat zy het hoofd kunnen bieden aan eenen m'ogelijken aanval, en opdat het Duitsche Gouverne ment krachtig zijne eischen in de we- derlaudsche aangelegenheden kunnen handhaven. "t Is eene zeer lastige zaak voor de Duitschers. Onmogelijk is het zich door de mededingende Mogendheden te laten overvleugelen, dan zou de Duit sche invloed en meteen de Duitsche han del en nijverheid oenen gevoeligen knak krijgen. Maar van den anderen kant drukken de belastingen op de Duitschers al zwaarder eu zwaarder. Men heeft uitgerekend dat elke Duit- scher 54 mark of 68 fr. per hoofd be taalt voor allerlei belastingen. Indien men 625 millioen frank meer belastingen vraagt dan zal dat ruim 10 fr. per hoofd meer zyn, daar de bevol king van het Duitsche rijk tot 60 mil joen inwoners beloopt. Hoewel Duitschland eene oorlogvoe rende Mogendheid is, en dat elke Duit- scher zijn land wil geacht en geëerbie digd zien, toch komt er een verzet in de bevolking tegen die nieuwe stijgende belastingen. Niet alleen de katholieken en de so cialisteD teekenen er verzet tegen aan, maar ook partijgangers van het Gou vernement beginnen te mompelen, en te zeggen dat er met meer spaarzaam moet omgegaan worden met de openbare gel den. Voor ons Belgen zijn er twee lessen uit dien toestand te trekken Vooreerst mogon wy met genoegen vaststellen dat wij veel minder belastin gen te betalen hebben dan de Duitschers daarvoor mogen wij degenen danken dio 's lands zaken beheeren In de tweede plaats mogen wij wyzen op het Duitsche volk, dat hoewel tot eeue oorlogvoerende natie behoorende, toch verzet aanteekent tegen de over- drevene krygsuitgaven. België is een onzijdig land, dat, vol gens de algemeene denkwijze, weinig of niets te duchten heeft van wege zyne naburen. Waarom zouden wij ons dan uit alle kracht niet verzetten tegen de overdre- vene krygsuitgaven welke eene kleine kapel van militaristen ons op denhals wil schuiven Nu, in dezen tijd van krisis moet men met meer zorg dan ooit, ryden en om zien. Steeds is het menschelijk lichaam, toevallig of niot, ten prooi van alle soorten vau insecten, nu eens afschuw wekkend maar schadeloos, zooals de wandluis, dan weer worden zij als ge vaarlijk beschouwd, als de dolvlieg, de moskiet, de wesp, de mug enz. enz. In den grond is een steek van een insect een klein ongeval zonder erge gevolgen het is voldoende er aanstonds zorg aan te besteden, opdat alles spoor loos verdwijne. Het bijzonderste is zich niet te krab ben maar seflens natte doeken met eau- vergist, wij moeten op onze stappen terug- keeren, zegdè zij. En opnieuw doortrokken wij de galerij. Terug aan de splitsing der wegen geko men, hief de vrouw haar lantaarn op om beter te zien. Ja, 't is wel zoo ik zie mijne dwa ling in ik heb den linkerkant genomen in plaats van den rechter ik heb het ge- lukkiglijk. bytyds bemerkt en de misslag is herstelbaar. Kom,hernemen wy den weg. Maar in de al te vlugge beweging welke zij maakte om hare lantaarn lager te hou den, doofde het licht uit en wij stonden in de volledigste duisternis. Heilige Maagd 1 riep de vrouw uit, wij zijn verloren Ik heb stekjes vergeten, I onmogelijk deze lantaarn terug aan te steken. Laten wy in dit geval tot mijn ge vang terugkeeren wy zullen morgen beter onze maatregelen nemen. Gy hebt dit gemakkelijk te zeggen Hoe kunnen wy langsheen deze onder- aardsche gangen klaar komen. Wij hebben maar eene kans op redding, en wel als Pietro ons ontdekt Maar neori, zooeven achtervolgde hij ons niet de schrik alleen deed mij zulks gelooven de dronkaard slaapt met gesloten vuisten en denkt geens zins aan ons. By zijne ontwaking zal hy toch uwe afwezigheid opmerken en de verdwijning zijner gevangene hy zal ons opzbeken. Nbótt wÜ hy sich inbeelden datwy dezen weg verkozen hebben om te vluch ten, dien weg waar beweerd wordt dat allerlei spoken zijn... Wy zullen hier zon der redding blijven, den hongerdood ten prooi Hoe dwaas ben ik geweest aan uwe smeekingen gevolg te geven, Pietro ongehoorzaam geweest te zyn! Ik zie nu hoe wreed ik ben gestraft. Ik zweeg. Wat moest ik antwoorden aan deze vrouw, welke ik in haar ongeluk had gestort Waarlijk, het noodlot viel op ons. Zooals de reiziger verdwaalde in de catacomben van Rome, welker geschiede nis ik gelezen had, moest ik daar blijven,' in die duisternissen, in afwachting dat de vreeselijkste dood aan ons lijden een einde stelde. In vergelijking mèt diéh toestand, kwam mijn gevang benijdenswaardig voor en ik had veel gegeven om er terug te zyn. Myn eenigste troost berustte in het gedacht dat ik-.nog gelukkiger was dan mijne gezellin, dat ik uit hoofde van mijnen zwakken toe stand, zoo lang niet zou lijden Wel haast werd mijn verstand als beneveld. Ik gaf mij geen gedacht meer der wezenlijk heid. De hemel had medelijden met mij. Een uur, misschien twee uren verliepen eensklaps kreeg ik het bewijstzijn terug men schudde mij hevig aan den arm, ik opende de oogen de vrouw stond voor my, haar lantaarn brandde.. Sta op, sprak zij wy hebben veel tyd verloren de dag zal welhaast aan breken. de-cologne, zoutwater, azijnwater of zuivere azijn of beter nog een druppel iode opleggeu. Voor de pijnlijke steken (bie, wesp, mug) bevelen wij het volgen de mengsel aan dat zonder dralen kan aangewend worden Ammoniak, 15 gram. Collodion, 5 gram. Salycilisch zuur, 0,50 gram. By gebreke daarvan, gewoon loog zout gebruiken. Vooral de angel uit de wonde trekken. Er zijn gevallen, wel is waar, zeer zeldzaam, wanneer de steken van ern- stigeren aard zyn. Als men by voor beeld door een zwerm wespen omringd en overal gestoken wordt, kunnen daar geduchte gevolgen uit voortvloeien, koorts, koud vuur. Ruiteu de hierboven aangeduide behandeling, wordt de rust van noode met koude baden, veel cham pagnewijn, of sterke alcool drinken. Eindelijk zullen wij nog eene gebeur- telijkheid aanstippen, waar men zich dient voor te hoeden Het gebeurt som tijds dat vruchten (beziën en pruimen in 't bijzonder) eene werp inhouden, die er in gekomen is door eene opening te bo ren in de vrucht en er in gebleven is. Wanneer men de vrucht zonder bijten inslikt, steekt het insect het binuendeel van den mond of der keel, en ongeluk kiglijk laat de dood zich dan niet lang wachten, de opzwelling der keel en der tong de verstikking voor gevolg heb bende. Dus, onderzoekt eerst de vrucht alvo rens ze in den mond te steken en wan neer men eene opening in het omhulsel vindt, snijdt ze dan door. Gy zult zoo doende een zeer zeldzaam ongeval ver mijden, waarvan er nochtans, ik her haal het, voorgaandens zijn. Dokter J... Vloed en ebbe als beweegkracht. Elkeen kent de watermolens, door de kracht van het stroomende water in beweging gebracht. In Europa bestoudeu de watermolens eer men de windmolens kende, die door de kruisvaarders uit het Oosten naar hier werden overgebracht. In Amerika worden nu nieuwerwet- sche en overgroote watermolens ge bouwd tot het voortbrengen van elek triciteit. Duitsche ingenieurs hebben nu ge dacht, ook de kracht van vloed en ebbe te benuttigen tot het voortbrengen van electriciteit. Heb ik, bijgevolg, gedroomd f Het scheen mij dat dit licht was uitgedoofd en dat ik u nevens mij hoorde klagen en om hulp roepen. Ja, eerst werd ik wanhopig, nadien wilde ik alle krachten verzamelen om tegen het lot te strijden, dat ons bedreigde, ik heb langsheen deze onderaardsche wegen gekropen, overal tastende. Hier en daar stootte ik tegen men- schenbeenderen, scheurde mijne kleederen, schrabde mij ten bloede aan hoeksteenen. Ik- heb een uitweg gevonden, waarover Pietro mij had gesproken een half ver rotte ladder heeft mij naar het vertrek gebracht, eertijds door mevrouw d'Aran- juez betrokken, 't Is deze kamer welko men u tien jaar geleden, den avond uwer aankomst, tot nachtverblijf gaf. Van daar heb ik mij naar de keuken begeven alwaar ik mijne lantaarn heb aangestoken. Wees nu gerustik zal mij van weg niet meer bedriegen. De oude Spaansche trok my, om zoo te zeggen voort, wy bereikten het uiteinde der gangen, verborgen door groote boomen en struikgewas Het was dag, en de winter naderde. O, wat was het aangenaam na eene zoo lange gevangenschap zich op het struikgewas te mogen werpen, de buitenlucht in te ade men, een windje over mijn gelaat te voelen zweven 1 Vaarwel, sprak eensklaps de vrouw ik h©ë mijne belofte gehouden, vergeet Daartoe vangen zy bij hooge tij, in groote bassijns het zeewater op, om het bij lage tij te laten afloopen. In het af- loopen brengt het eenen watermolen in beweging. Dergelijke molens, bestonden reeds maar op kleine schaal, van in de 12® eeuw, namelijk te Dieppe op de Seine in Frankrijk. Niets nieuws ouder de zon Iets voor de huisvrouwen. Laat geen plekje ledig staan Laat geen speld verloren gaan, Stap nooit over onde bullen Hier een spaander, daar wat krullen Met een handsvol gruis erby Viert de kachel hooggetij. Hier een knopsgat bijgestikt, Daar een hemdsmouw aangeflikt. Voor een stuiver naald en garen Kan men vrij wat plunje sparen, Zijn de schoen van den tred Fluks een zool erbij gezet. Ziet nooit op een roggesneê, Breekt geen kofflebooD in twee. Eten moet men, wil men werken, Eten om het lijf te sterken Maar geen overdaad van spijs Noch aan drank, tot welken prys. Wie een stroohalm liggen laat Wie een halve cent versmaadt Zal een arme duiker blijven, Nimmer boven water drijven. Voorspoed laat het u gezeid, Is een kind van zuinigheid. De Vinger God». De stad Messint was sedert eenigen tijd een broeinest van godsdiensthaters, die nog kort voor de aardbeving, op een nacht, eene vergt» dering hadden gehouden, waarop de tf-" schuwelijkste godslasteringen werden uitgebraakt. Een hunner spotbladen o Telephono had in zijn Kerstmis nummer eene schandelijke nabootsing van de Novene tot het Kindeke Jesus gedrukt waarin onder andere het vol gende te lezen stond O lief kindeke, ware Mensch en ware God, uit liefde tot uw Kruis, laat de groote stem hooren, zend allen eene aardbeving. Zouden die vloekende vrijdenkers de groote stem nu gehoord hebben Het geheimzinnige prikkelt steeds de nieuwsgierigheid. Die zijn deur te sterk grendelt, doet vermoeden dat hij schat ten verbergt. de uwe niet ik keer terug by Pietro. Zal hij u niet mishandelen, u voor mijne vlucht verantwoordelijk stellen De Spaansche schudde het hoofd. Komaan 1 Ik zal hem aan 't verstand brengen dat gij zonder eenige hulp het middel gevonden hebt om te ontsnappen, dat gij sedert jaren met een stuk yzer hebt gepoogd het slot los te krijgen. Hij bemint mij en gelooft alles. Dit gezegd hebbende, hernam zy al loo- pende den weg naar het kasteel. Ik stond daar als aan den grondgenageld, zeer verlegen. Ik wist niet wat er van my ging geworden De aandoeningen van den nacht hadden mij letterlijk gebroken ik nam een boomtak waarop ik mij steunde en ik sleepte my tot aan een boschje. Daar sliep ik in. Als ik wakker werd,zag ik eene negerin,welke mij aandachtig beschouwde. Bedrieg ik mij riep ik uit. Zy't gü Margarita niet, de dochter mijner trouw# Dolores Ja, meesteres, 't is dezelve. Marga rita is bereid u dienstig te wezen, u des noods te verdedigen. Genoeg had ik geleden opdat het toeval mij eindelijk zou begunstigen. Deze onver wachte ontmoeting bracht mij redding aan. Ik vertelde mijn wedervaren dat de nege rin al weenende aanhoorde. Vervolgens wierp zij zich op de knieën, zooals zij voor het beeld van O. L. Vrouw deed, en zij kuste mij de band. (Wordt voortgeset.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1