Stad Aalst. Allerhande nieuws. Frankrijk. Duitschland. Engeland. HIJ KENDE HET MIDDELTJE. In eeneD theater van Amerika, kwam de voorzitter der tooneelafdeeling, het volgende aan het publiek zeggen, voor aleer het tooneelleest te beginnen i Da men en jufvrouwen, ik denk dat het niet noodig zal zyn u dringend te verzoeken de hoeden af te doen, alhoe wel deze merkelyk de personen hinde ren, die nevens en achter u gezeten zijn Na deze woorden gebeurde er niets, doch de spreker ging voort t Ik zal die damen en jufvrouwen daartoe niet moeten verzoeken, omdat vele damen misschien minder schoon zonder hoed zouden zijn. Aanstonds deden er eenige vrouwen hunnen hoed af doch de spreker ging voort En ook omdat sommige damen valscb haar dragen, het welk zij zouden, onge lukkiglijk terzelfder tjjdmet hunnen hoed kunnen afnemen. Na deze woorden al de damen en meisjes hunnen hoed af, 't was als eene algemeene protestatie. Het tooneelfeest begon, iedereen zag goed en was tevreden. Het beoogde doelHoeden af was ten volle bereikt. ADVIES aan onze rederijkkamers 't Land van Riem en De Cathari- nisten. Algemeen Katholiek Congres. Donderdag namiddag der verledene week, vergaderden te Brussel, in eene van de zalen des parleraents, onder voorzitterschap van den heer Coore- man, een aantal katholieke hoofdman nen MM. Woeste, vertegenwoordi gende de Federatie der Konservatieve VereenigiDgen, Helleputte, den Bel gischen Boerenbond, Verhaegen, den Kristenen Volksbond, Pirmez, de Fede ratie der Katholieke Jonge Wachten, Koch, de Neringdoende Burgerij, de Ponthière, de Luiksche Kristene Demo- kraten, om den grondslag te leggen van het groot algemeen Katholiek Congres, dat in den loop dezes jaars zal plaats hebben. Er werd beslist het Congres te hou den te Mechelen, in de eerste helft der maand September. Het zal 4 dagen du ren 's Donderdags beginnen en 's Zon dags sluiten, en 5 afdeelingen bevatten. Alle katholieko inrichtingen worden er op uitgenoodigd. DE OUDSTE KATHOLIEKE BIS SCHOP der wereld is Mgr Daniël Mur phy, Aartsbisschop vanflHobart is Tas- manie. Hij werd geboren te Belmont, in het graafschap Cork den 18 Juni 1815 dus, juist op den dag dat de slag van Waterloo plaats had. Op 16 December 1845 werd hij titel- voerende bisschop van Philadelphia Na coadjutor geweest te zijn van den bis schop van Hobart volgde hij dezen op in 1866. In 1883 werd Hobart een metropoli- taansche zetel en Mgr Murphy werd aartsbisschop. Hij is de eenige bisschop nog in leven die benoemd werd door Paus Grogorius XVI. Het. muilbanden dei- bonden. Vol gens het nieuw policie re- 'glement op 't muilbanden der honden, dat verplichtend is voor gansch het land, moeten allo honden, aan den leiband gehouden oi niet, ge muilband zijn. Tot 1 Februari zullen de overtreders van dat reglement er van af zijn met eene eenvoudige vermaning, maar na dien datum zal bet reglement streng toe gepast worden. Dus opgepast, en zich muil banden aangeschaft die in regel zijn. Onze visschersvloot. In 1877 telden de havens van Nieuwpoort en de Panne, te samen 40 visscherssloepen, 541 ton metende en met 217 koppen be mand. In 1907, dus 30 jaren later, telden De Panne, Nieuwpoort, Oost-Duinkerke en Coxyde te samen 140 visschersloepen, metende 1308 ton, en 584 manschappen tellende. De vooruitgang was dus in die 30 jaren 250 per cent voor de vaartuigen. 142 per cent voor de tonnenmaat en 217 per cent voor de bemanning. Dat bewijst dat de vischvangst eene goede broodwinning kan verschaffen. Nochtans bestaat er op onze zeekust geene haven welke bijzonder voor de visscherssloepen geschikt is. Wel heeft meu groote verbeteringen gedaan aan de haven van Nieuwpoort, eu deze zijn zeer nuttig geweest voor de visschers. 't Is wel dank daaraan dat de aangroei van onze visschersvloot te wijten is. Alle visscherssloepen, dat ze van De Pannne, Oost-Duinkerke, Coxyde of Nieuwpoort zyn, hebben Nieuwpoort voor a mleghaven, daar deze alleen groot en diep genoeg is om eene schuilplaats te kunnen verleenen aan de visschers sloepen wier afmetingen gedurig groo- ter worden. Het Gouvernement heeft de kwestie van het maken eener byzondere haven voor onze visschersvloot ter studie ge legd. Vier ingenieurs zyn er mede ge last. Verders wordt de vraag opgeworpen of men te Zeebrugge geene inrichtingen zou tot stand brengen om de haring vangst naar die haven te lokken. De Burgemeester der Stad Aalst maakt bekend dat op Zondag 31 Januari aan staande, om 5 uren namiddag, in de benedenzaal van het Landbouwcomice, Keizerlyke Plaats, zal gegeven worden eene zeer belangrijke VOORüllAGHT over de beate manier om de kleine kinderen te voeden en te verzorgen Deze voordracht uiterst nuttig en leerryk voor de moeders en vrouwen in 't algemeen, zal gegeven worden door den heer Doctor Van Sande, van Wet- teren, hiertoe door het Staatsbestuur aangeduid. Aalst, den 26 Januari 1909. De Burgemeester, Leo Gheeraerdta. Eerste Communie 1909. Album voor Eerste Cummuniekleederen. Verkrijgbaar, ten bureele van ons blad alleen, modellen voor Eerste Communie- kleederen bevattend met Vlaamschen of Franschen uitleg. Oewone uitgave fr. 0,75. Prachtuitgave, gedrukt op cartonpapier en in kleuren fr. 1,00. Franco per post 10 centiemen meer. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze uitgave niet is, een eerste communie- panorama of een enkele gravuur, doch dat ons album voor eersto communiekleederen een boekdeel vormt van 16 bladz., met vergulden omslag. Schrijft spoedig in het getal is zeer ge ring, te laat komende loopen gevaar niets meer te vinden. Sportnieuws. Football. Zondag, 31 dezer, om 2 ure stipt, GROOTE BESLISSING tusschen de Spor ting Club en Steun geeft Moed voor het Kampioenschap van Aalst ingericht door de Sportclub Aalst Voorwaarts). Terrein Puitenput. Ingang 10 cen tiemen. Het volgende wordt uit Sottegem ge meld De genaamde Tortelboom, bareelwach ter aan den spoorweg, werd in zijn wacht huizeken, naby Sottegem, door drie kerels, met zwartgemaakte gezichten, aangerand, mishandeld, gestoken met messen, gebon den en op de spoorbaan gelegd om hem te doen verpletteren. Vooraleer een trein aanstoomde, kwam een veldarbeider aldaar voorby. Hij droeg den gewonde, met de hulp van andere per sonen, in het wachthuizeken en vervolgens naar zijne woning. De toestand van 't slachtoffer is wan hopig. Het parket van Audenaerde stapte ter plaats af. De daders van dien ongehoorden aanslag zyn niet gekend. Cnndidnten. Wilt ge de massas winnen Ehwel laat aan de kiezers toe altijd de purgerende Pil Walthéry te beschermen welke de remedie is dank aan de welke zy, sedert 30 jaren van de kos telijkste der lichamelijke vryheden genie ten. Maandag morgend vond men tusschen de statiën van Hansbeke en Bellem een spoorweg werkman, Renaat Ordeel, erg verminkt liggen. De ongelukkige was een arm en een been afgereden en zal zyne wonden niet overleven. Men denkt dat Ordeel Zondag avond langs de spoorbaan huiswaarts ging en door eenen nachttrein verrast werd. Het 6jarig zoontje van Karei Dhavé van den snuifmolen, te Eekloo, is al spe lend in eenen ketel kokend water gevallen. Het knaapje werd er onmiddellijk uitge trokken doch het had reeds zulke erge brandwonden bekomen dat men voor zijn leven vreest. M. August Commergo, te Eekloo, geboren op 18 April 1807, en wiens eeuw feest twee jaar geleden met veel luister gevierd werd, is Maandag namiddag over leden. Een trein heeft tusschen Lebbeke en Heyzijde eene kar in stukken gereden, die over de baan kwam. De trein stopte en het personeel, dat dadelijk alles in de weer stelde om hulp te bieden, vond den voer man stervend naast de spoorbaan. De voerman werd in den fourgon van den trein geplaatst en naar Lebbeke ge bracht, waar hy in de statie den geest gaf. Hy was vader van negen kinderen. In de Brusselschestraat te Dendor- monde, ontstond Zondag namiddag, rond 2 ure, brand by de echtgenooten Bogaert- Van der Straeten, magazyn van behang papier. De ruiten van den winkel barstten en groote vlammen sloegen naar buiten. De pompiers snelden ter plaats en geluk ten erin, na een uur werken, de vlammen te bemeesteren. Het is niet zonder moeite dat de vader zyn tweejarig kindje, dat in de kamer lag te slapen, redde. Gansch het huis stond reeds in rook en de winkel in brand, toen hy met zyn kind buiten kwam. De schade is aanzienlyk deels door het vuur en door het water. Oorzaak onbekend; er is verzekering. Een man, die veel personen met een ouderwetschen truk bedrogen heeft, wordt door de policie te Brussel opgezocht. Die persoon gaf zich uit als bestuurder eener agencie voor het plaatsen van menschen zonder bediening. Hy opende een bureel in de Laekenstraat en bood zich aan in de huizen van personen, die bedienden vroe gen by middel der dagbladen. Mits vergel ding van eenige franks, beloofde de zooge zegde bestuurder hun de noodige bediening te bezorgen. Vervolgens liet de heer van zich niet meer hooren In de commissa riaten van Brussel en der voorsteden regent het klachten tegen den af truggelaar. De burgemeester van Brussel heeft niet alleen het werpen met confetti en ser- pentins verboden, maar ook den carnaval- toer afgeschaft. Die reeks van rijtuigen waarin eenige Vuil Jo's rond rijden ver- eischte voor het regelen van den gang en het bewaren en goede orde niet minder dan negen policieofficieren, honderd agenten en veertig pompiers. En. terwyl die macht hier nutteloos werd bezig gehouden konden de dieven gerust hun gangen gaen in andere deelen der stad. De beslissing is wel de genadeslag aan den Brusselschen carnaval. Een horlogiemaker van de Zennelaan te Brussel, verdacht zyne winkeljuffer van oneerlijkheid en vond by nader toezicht dat zij hem reeds voor verscheidene duizenden had bedrogen. Hij heeft haar doen onder vragen en zij bekende gedeeltelijk de fei ten. Zij werd dus aangehouden. Rien n'est sacré pour un sapeur zong men in den tijd, toen er in de Sodali- teit, de tegenwoordige stadsbibliotheek van Antwerpen, nog concerten werden gege ven. Wij kunnen dat laatste woord door vo leur vervangen, want het blykt inderdaad dat de dieven niets meer eerbiedigen, zelfs den koninklijken reiswagen niet meer In de statie van Schaarbeek, zyn dieven bij middel van braak in het koninklijke rijtuig gekomen en hebben er een aantal kostbare voorwerpen van weerde geroofd. De policie van Schaarbeek heeft de lyst der gestolen voorwerpen openbaar gemaakt en aan de policiekorpsen en kunstkoopers gezonden. Onder dezen zyn kandelabers, inktpot ten, servetten, kleerborstels, zelfs steks- kenspotten en... spuwbakskens. Louis B... een flinke jonge heer, een ingenieur, die eenigen tijd te Weenen had gewoond, maakte bij zyne terugkomst kennis met eene juffrouw T., van Elsene. In het begin tamelijk koel ontvangen, wist hij eindelyk toch hare genegenheid te winnen, derwijze dat de zaak met een huwelyk zou eindigen. Hij schonk haar oen kostbaren, met bril janten bezetten verlovingsring, het trouw - costuum werd besteld, een appartement gehuurd en de roepen afgekondigd. Vrijdag kwam Louis B. eensklaps bij zijne verloofde binnen, zeggende dat hij geld noodig had, dat hy het dien dag niet meer op de bank kon ontvangen, kortom het meisje was door zijnen moeilijken toe stand geroerd en bood hem 500 fr. aan, om hem uit de moeilijkheid te trekken. Louis B. nam de som dankbaar aan, ging henen en... kwam niet meer terug. Toen het meisje naar zijne woning ging om inlichtingen, vernam zij dat hy daar reeds langen tyd zonder betalen van door was getrokken, dat hy een arm klerkske zonder post was, dat hy eene erbarmelijke reputatie had en zy ten slotte een kruiske kon geven over het gedroomde huwelijks geluk. Zij besloot dan de zaak to gaan vertellen aan de policie, die in den aangeklaagde eenen persoon herkende, tegen welken reeds verscheidene klachten waren inge diend. Onnoodig te melden dat de praehtige verlovingsring geen 50 centiemen waard is. Te St-Jans Molenbeek zal men dit jaar het zonderling tooneel zien van twee personen van 34 jaar, die aan de militie- loting zullen deel nemen. Hun wedervaren is nogal aardig. De eerste nam op 16 jarigen ouderdom dienst in hot leger als vrijwilliger van be roep. Na eenige maanden dienst gedaan te hebben, vluchtte hij naar het buitenland. Op het tydstip dat de deserteur zich moest gaan aangeven voor de milicieloting verzuimde hij zulks ook zyn vader vol deed niet aan de voorschriften der wet. Eenigen tijd later werd eene kwijtschel ding verleend aan de deserteurs. De per soon waarvan hier spraak is, kwam ook terug en werd niet meer verontrust. Onlangs had hij een getuigschrift noo dig, waarop door de gemeenteoverheid moest ingevuld worden, of de drager aan de miliciewet volnaan had. Alsdan bevond men dat hy niet aan de loting deel geno men had. Hy werd vervolgd, doch het Beroepshof van Brussel oordeelde dat hy ter goeder trouw gehandeld had en verklaarde dat hij als gewoon loteling aan de loting zou deel nemen. De andere loteling werd te Brussel gebo ren van eenen Hollandschen vader. Daar deze echter meer dan 5 jaar uit Holland verwijderd was, was hij geen Hollander meer op het oogenblik dat zyn, zoon gebo ren werd. De zoon moest dus eigenlijk Belg zyn, doch zijn vader en ook de zoon wisten van niets. Toen men nu eenige dagen geleden aan den zoon berichtte dat hy moest dienst nemen in de burgerwacht, zegde hy dat hy Hollander was. Een onderzoek werd ge daan, waaruit bleek dat hij aan de ver plichtingen der miliciewet in België niet voldaan had. Daar er hier ook geen kwaad inzicht be staat, mag hy nu ook aan de loting deel nemen. Te Mechelen is een wisselagent aan gehouden op aanklacht van eenen beenhou wer, op het oogenblik dat hy de stad meende te verlaten. Hy werd in hetpolitiebureel ondervraagd en vervolgens naar de gevangenis gebracht. In zyne woning werd de brandkas geo pend eu totaal ledig gevonden. Naar men beweert zou het gerecht eene krach van 300,000 fr. bevonden hebben. De aangehoudene is door de rechtbank in failliet verklaard. Van alle kanten kwamen buitenlieden om hun geld op te eischen en aan allen moet geantwoord worden dat de kas tot op den bodem leeg is. De wisselagent die slechts 30 jaar oud is, leefde op grooten voet. Hij bezat een buitengoed te Waalhem, waar hy des zo mers in tweespan naar toe reed, en eene villa aan de zee, waar hy met zyne vrouw en twee dochters eenige weken ging door- Nadere bijzonderheden. Sedert eeni ge dagen waren zeer onrustwekkende ge ruchten in omloop aangaande den onher stelbaar slechten toestand waarin zekeren wisselagent, die het vertrouwen van een zeer groot getal onzer medeburgers had weten te winnen, zich zou bevinden. Deze wisselagent die als zeer welhebbend be faamd was, had inderdaad de uitbetalingen gestaakt, die hy doen moest voor do zaken die iiem waren toevertrouwd, terwyl aller lei beschuldigingen onder de bevolking hunnen gang gingen. Eene aanklacht werd by het gerecht neergelegd en het parket begaf zich naar de woning van C..., waar het de boeken in beslag nam, terwijl M. Verstraeten, hulpcommissaris, gelast werd C. to Brussel te gaan aanhouden. Het was op de Beurs dezer stad dat deze aanhouding plaats had en de wisselagent werd in de gevangenis van Mechelen opgesloten. Een grondig onderzoek is thans aan den gaug Talrijke slachtoffers zijn in die zaak gemengd. Men denkt dat de gezamentlijke verliezen de som van omtrent 500,000 fr. bedragen zullen. Talrijke familiën worden door die ramp ten onder gebracht. Maandag morgend, rond 6 ure, was te Mechelen, het meisje Buelens, 12 jaar oud, wonend by haren vader, Geirdigaart, werkman in het gasgesticht, opgestaan om koffie te maken. Om het vuur aan te wak keren, goot zy petrool in de stoof en de vlammen staken hare kleederen in brand. De vader sprong zijn kind dadelyk ter hulp, doch vooraleer de vlammen waren uitgedoofd, had het meisje zulke erge brandwonden bekomen, dat zij in stervens nood verkeert. De vader, weduwnaar met twee kinde ren, bekwam ook erge brandwonden aan de borst, armen en handen. Nadere bijzonderheden. Vrijdag nacht stond de stalling van den landbouwer Bogaerts, op de Grasheide, te Schriek, eensklaps in brand. Toen liet vuur uitgedoofd was, vond men in de nabijheid eenen zak met doode kie kens. De diertjes waren pas den hals afgesne den en werden door eenen gebuur als de zijne herkend. Men denkt dat de brand gesticht werd door dieven die in de stalling van Bogaerts ook eenen buit zochten. Zondag is het parket van Mechelen, samengesteld uit MM Ernst, procureur des konings Kempeneer, onderzoeksrech ter en Mousset, bijgevoegd-greffier. te Putte om 91/2 ure des morgends afgestapt, ten einde een onderzoek in te stellen nopens eenen diefstal van kiekens gepleegd ten nadeele van Bogaerts, landbouwer op de Grasheide Het nachtelyk bezoek der schelmen heeft zich niet alleen bepaald bij de ontvreem ding der kiekens, maar heeft nog, tot over maat van ongeluk voor gevolg gehad, dat byna de ganscbe woning met al haren in houd totaal door brand vernield werd. Meubelen alleen zyn tegen brand verze kerd. Maandag namiddag, om 2 1/4 ure, was een hond niet weg te krijgen van rond een grooten kandelaber op de Han delslei, nabij den Vlaamschen Schouwburg, te Antwerpen. Eindelijk deed men de plaat weg van den hollen paal en men vond er met ver stemming het lijk in zitten van een zeven jarigen knaap. Door de zorgen van de policie werd het lijk naar het verbandhuis overgebracht. De knaap werd door niemand herkend, en men weet niet hoe hy in de holte van den kandalaber is geraakt. Een onderzoek is ingesteld. Nadere inlichtingen. In de holle lan taarnpaal zat ook een wit hondje, dat dood van honger, uit zijne schuilplaats kroop. De knaap was ganseh bevrozen. Terwyl dokter Herman het lyk onder zocht, en vruchteloozo pogingen deed om de levensgeesten erop te wekken, deed de adjunkt kommissaris het eerste onderzoek. De knaap moet ongetwyfeld verscheide ne dagen het ouderlijk huis verlaten heb ben en zyn nachtverblijf verkozen hebben in het voetstuk van dezen lantaarn. Het slachtoffer was slecht gekleed en de voeten staken door de versleten schoenen. In zjjn bezit vond men een briefje, waar op het volgende in het Vlaamsch geschre ven was Mijnheer. Gelief mijn zoon, Gerard Neyers, te verontschuldigen giste ren morgen niet in de klas geweest te zyn, hij was te laat gekomen. Beste groeten. A. Neyers. Antwerpen, 12 Januari 1909. Het lijk van den knaap is overgebracht naar het doodenhuis der Korte Dykstraat Laat in den avond heeft de moeder van het slachtoffer ontdekt. Zy woont op de Rynkaai, 16, te Antwerpen. Haar zoon, het slachtoffer, is 13 jaar, ging ter school op den Driesch zyn gedrag liet te wen- schen. Volgens de verklaring van een dokter zou hy reeds 12 uren' overleden zyn. Zondag waren een aantal knapen zich gaan vermaken op het ys te Kalishoek, Doel Eensklaps brak het ys en een iOtal knapen vielen in het water Zeven hunner wisten zich te redden of konden door hunne makkers gered worden, maar twee werden nog slechts als lyk opgehaald, namelyk Bertens en De Muynck, wederkeerig 14 en 16 jaar oud -een derde knaap kon nog levend uit het water worden gehaald, doch zijn toestand is zoo bedenkelijk dat men zich elk oogenblik aan zyn overlijden ver wacht. Een drama in twee bedrijven, Het eerste bedrijf wordt gespeeld op het policiebureel. Zekere T..., die in Ame rika woont, doch nu tijdelijk te Turnhout verblijft, kwam Zondag morgend op het policiebureel klagen dat hy het slachtoffer was geweest van eene schurkenstreek, eene ware bandietery. Zoo vertelde hy dat, rond 12 ure 's nachts huiswaarts keerende, hy nog in eene herberg der Paterstraat een glas bier dronk, waar ook een andere persoon, zekere X. zich bevond. By de be taling kon men zien dat T..., verscheidene vijffrankstukken op zak had. Beide perso nen verlieten gezamenlijk de herberg. Na by de kapel gekomen vatte X eensklaps een dolkmes, zwaaide het, roepend dade lijk uw geld of ik vermoord u. X., beroofde hem vervolgens van zyn geld en nam toei de vlucht. De policie deed een onderzoek. De dader werd gevat. Een dolkmes en ver- schillige vijffrankstukken werden bij X., in beslag genomen. De klager had gezegd dat op een dei vijffrankstukken eene zwarte plek zichtbaai wasen op een der inbeslag genomei stukken vertoonde zich zulke plek. X.. werd aangehouden Hy beweert van hee de zaak niets te weten, doch daar hij dron- ken was en men dolk en geld in beslap heeft genomen kan het wel waar zijn, ver klaart hij. Het geld werd dan aan he' slachtoffer terug ter hand gesteld. Het tweede bedrijf volgt nu Het parket, van de zaak in kennis ge steld, deed ter plaatse een onderzoek. Di dader werd langdurig ondervraagd doch hi herhaalde enkel zyne eerste verklaring. Ook het slachtoffer werd door den onder zoeksrechter ondervraagd. Dezes verkla i ring was nu in verre na zoo stellig nie meer als vroeger. Hij wist zelfs niet meei te zeggen of hij ja of neen wel aangeran: was. Hoe hij zijn geld kwyt geraakte bleek voor hem een raadsel te zijn. Na dei. verklaring werd X.. dadelijk op vrije voe ten gesteld. Het onderzoek wordt nop voortgezet. De vraag dringt zich op, gezien die zon derlinge verklaringen, of T. wel van zyi geld beroofd is Er ontbrak nu nog aan da X. het in beslag genomen geld terup eischte. In eene piscien der Magentalaan, fc Parijs, heeft men een pak gevonden, voa 234,000 fr. aandeelen inhoudende. Een onderzoek werd geopend, waarui bleek dat de waarden waarschijnlijk va eene diefte le Amsterdam voortkomen. Zondag avond kwam Mgr. Henrj Bisschop van Grenoble, Frankrijk, uit d hoofdkerk, toen Kraemer, kaporaal wapen maker bij het 140* linie, eensklaps op her toetrad en twee revolverschoten op her loste, gelukkiglyk met looze kardoezen. Aangehouden zegde hij te hebben wille protesteeren tegen het weigeren van de Bisschop aan zijne wettig gescheiden zuste het geestelijk huwelyk toe te staan. Late zegde hy dat hy in eenen oogenblik va waanzin gehandeld had. Hy werd aan de militaire overheid over geleverd. Te Monpellier en omtrek heeft he zooveel gesneeuwd dat alle telefonisch gemeenschap verbroken werd, doordien d t draden doorbraken ook de geleiddrade van den tramdienst zyn gebroken. Een man stierf te Monpellier aan bloed opdrang ten gevolge van de koude. Ee rondleurder was door eenen sneeuwston overvallen en werd bewusteloos door twe jonkmans op straat gevondenhjj is tot he f leven kunnen terug geroepen worden. Lagiewik, in Posen, de kleinste ge i meente van het koninkrijk Pruisen, is fail 3 liet verklaard. Maar er dient, om gec: 3 onrecht te doen aan het Lagiewiksche ge meentebestuur, noodzakelijk bjjverteld hoe dat gekomen is. Lagiewik had nooit in financieele moei lijkheden verkeerd, tot het militaire bestuu besloot tot den aanleg van het oefening» 1 veld van Weisenburg. Dat was het begi 1 van do ellende. Want dat oefeningsvel slokte het geheele dorpje Clioinica op, o; een leenheerlijke hoeve na, die toen by d gemeente Lagiewik werd gevoegd. Di hoeve, waarvoor niets in de gemeentebe lasting behoefde bijgedragen te worden werd een schadepost. Negen werkliedei van de hoeve kregen namelyk recht op eei ouderdomspensioen van 120 mark. Da werd voor de kleine gemeente, die geei cent van de betaalde premies had geind, ee: jaarlijksche last van 1080 mark. De Lagie wiksche bruin kon den last niet trekken De gemeenteraad ging in beroep, maar hei beroep werd afgewezen. Daarop heeft d( gemeente faillissement aangevraagd. Te Streatham is dezer dagen, tenge volge van een kleine fout, een klucht van vergissingen afgespeeld, die echier ernstigi gevolgen had. Op een buiten aldaar had eene dienst bode by vergissing haren wekker om drie, in plaats van om zes ure gezet. Zy stond nu om drie uur op en maakte als gewoon- lyk een hek open voor den melkboer enz. De heer des huizes, wakker geworden, dacht aan inbrekers, opende het venster en blies op een policiefluit. De tuinman en een veldwachter in burgerkleeren kwamen op het alarm aangeloopen. Zij zagen elkaar voor den inbreker aan. en de tuinman ran selde den policieagent met een zwaren stok en deze sloeg den tuinman met zyu knoda tegen den grond.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2