Zondag 51 Januari 1909 5 centiemen per nummer 63,le Jaar 4123 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. MELKERIJ. Leergangen. STANHOPE Nationale Bond tegen de Tering. Aan de Aalstersche bevolking. Aan Z. H. Pius X zenden. Schandige uitbuiting der werklieden. Stad Aalst. VOLKSKAMER. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit Dlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-7B voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van <1© Putte-GooHent, Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in alle Postkantoren des Lands. CUIQVK «KJ«jan Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heéren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van lit blad. Aclsl, 3D Januari 1909. België geeft hedendaags voorbeelden welke door andere landen worden na geleefd. Ja, België geeft voorbeelden aan an dere landen onder opzicht vooral van maatschappelijke werken en wetten, onder opzicht van aanmoediging der nijverheid, onder opzicht van al wat de landbouw-nijverheid bevoordeeligen kan. Het Fransche Staatsbestuur heeft het geraadzaam geoordeeld het voorbeeld na te leven dat wij, kleine Belgen, ge ven, wat betreft het aanleeren der ver beterde stelsels van Melkery of Zuivel bereiding. Het Fransche dagblad Le Oaulois, deelt ons hieromtrent 't volgende meê De melk is op de hofstede eene voorname hulpbron geworden.Toen ook komt de melk, als voeding, van langs om meer in gebruik. n Voor nu, wil ik enkel zeggen hoe de melk, als vorming tot boter, behan deld moet worden. Er is daar zeker veel vooruitgang in gedaan. i In de verschillige vakken van den landbouw, komt de wetenschap al meer en meer in de plaats van deD slenter. De ondervinding vervangt het gebruik. De samenwerking heeft voorzeker tot dezen nieuwen toestand veel bijge bracht. In het Westen van Frankrijk, hebben de samenwerkende Melkerijen eenen geheeleu ommekeer in de boter- nijverheid gebracht, en de bewoners hebben in die hervorming eenen groo teren welstand gevonden. li Het is evenwel vooral aan het landbouw-onderwijs, dat deze nieuwe toestand te danken is. Tegenwoordig moet de leerliog de wetenschap niet gaan zoeken; de weten schap komt, op onze dagen, den leerling zelf tegemoet. Dit is het geval met de reizende Melkerij-scholen. Dit is eene geheel nieu we manier om het landbouw onderwijs te verspreiden, en deze nieuwigheid levert de gelukkigste uitslagen op. Wy, Franschen, wij hebben hier ter zake niets uitgevonden tocj hebben enkel onze geburen de Belgen nagedaan welke /.jch mqt deze nieuwigheid aller best hebben bevonden Alzooishot, dat de eerste proefne mingen in het Noorden van 't land zijn gedaan geworden. B De departementen in welke de Melkerij-schoien tot hiertoe werden in gevoerd, zyn het Noorden, de Pas-de- Calaxs, Oise, Gótes-du-Nord. in Lozére en in Cantal werden ook proeven ge nomen. de Arrifcrika^nsche detective. 39° Vervolg. Hoe ongaarne ik van mijn kind scheid- dp, dacht ik dat liet, lot haar bestwil was en daar ik op dit oogenblik zelf niet naar New York terugkeerde, integendeel verder wilde, naar Australië, nam ik. Pearson's voorstel aan. Onder het reisgeselschap, waarbij hij zich aansloot, bevond,zich eene vrouw, die mijn dochtertje gedurende de reis verple gen wilde. Ik kou dus ten volle gerust zyn. Toen tvy.ee weken verloopen waren, keerde echter die vrouw weer bij ons te rug. Ze hadden opderweg een andere kara vaan landverhuizers ontmoet, die west waarts ging en daar er vrienden van haar bij waren, had zy zich laten overreden, met hen om te ke6reu om naar het westen terug te gaan. Zy bracht een brief van Pearson mee het laatste levensteeken, dat ik van hem kreeg. Hier is de brief ik heb hem al twintig jaren trouw bewaard. Monson las den brief die luidde Beste Durham Daar jufvrouw Merz u zeker alles ver teld heeft, wat ge gaarne omtrent uwsdoch- tertje wille* vera#*en, blijft «ij Als men eene Melkeryschool wil in gang zetten, gaat men volgender wijze te werk. De landbouwleeraar verstaat zich met de landbouw-societeit of het landbouw-syndikaat van deze of die plaats Een zeker hulpgeld wordt ver leend. De voorstanders van den land bouw, daar van de streek zorgen voor een lokaal. Zij zorgen ook voor de noo- dige melk om de proefnemingen te doen. De voortbrengsels van de melk, worden bezorgd aan de landbouwers welke die melk hebben verschaft. n Er wordt dooreen, om eenen Leer gang van Melkery te beginnen, geëischt dat er te minsten 15 leerliDgen zouden zijn. Als de tijd van het werk te lande aankomt, wordt de Leergang gestaakt of opgeschorst. De duur dezer Leergan- gen is nog al verschillig, volgens om standigheden en bijval. In het departement Gótes-du-Nord, is er eene Melk er ij school welke geheel 't jaar open blijft, uitgenomen in den oogst en rond den zaaityd. Deze School trekt van den eenen kant van het depar tement naar den anderen. Zij blijft ner gens langer als dry weken. De School gaat overal waar men ze vraagt, en waar men haar een lokaal en het ver- eischte gerief wil verschaffen. i) Verleden jaar is zij op acht plaatsen geweest, en 87 leerlingen hebben de melkerijlessen gevolgd. De schryver van 't artikel treedt in bijzonderhede'n over den gang en de werking eener rondreizende Melkerij- school, iets wat wy, hier in Vlaanderen sedert lang kennen en eindigt als volgt: Na den leertyd, worden diplomas uitgereikt. De gekende landbouwkun dige M. Malpeaux, zegt verwonderd te hebben gestaan over de zoo juiste ant woorden der leerlingen. Hij is over tuigd dat de Melkerijscholen het aan schijn der zaken op menige hoeve zullen veranderen, voor wat aangaat de spijs der koe, de behandeling der melk, de manier van kernen, den opbrengst van boter en kaas. En deze verandering, zij zal eene gelukkige zyn en onze land bouwers ten goede komen. Den Heer Bon Lodewijk de Bbthünb, komt van wege Mijnheer Hellbputtb den volgenden brief te ontvangen Weledele Vrijheer Ik heb het genoegen Ued. te laten weten dat ik besloten heb eene schuilplaats voor reizigers in de statie van Okegem te bou wen. Daar deze werken niet begrepen zyn kunnen worden in het programma van dit jaar zullen zij uitgevoerd worden in het be gin van het aanstaande jaar. Aanvaard, waarde Collega, de uitdruk king mijner toegenegene gevoelens. Get. J. HELLEPUTTE. Brussel den 25 Jan. 1909. alleen over u mee te deelen, dat ik mij zooeven by een ander gezelschap heb aan - gesloten, dat naar New-York gaat en sa mengesteld is uit rustiger elementen dpn de troep, waarmee ik afreisde. Het wordt geleid door zekeren Walter Parks, dien ik van vroeger ken en van wien ik niets dan goed weet. De anderen zyn brave, eerlyke lieden, naar het mij toe lijkt. Onderhen bevindt zich zekere jufvrouw Krutzer, een goedhartig mensch, die voor kleine Lea wil zorgen. Zy heeft haar rhumatischen man en een zoontje van 6 jaar by zich. Wij hebben de eerstvolgende dagpn een gevaarlyk stuk weg voor ons doch ik hoop dat de Indianen ons met rust zullen laten. Ik heb echter, voor alle mogelijke gevallen jufvrouw Krutzer nauwkeurig ingelicht, waar zij de famihe van het kind kan vinden, voor geval my een ongeluk overkwam. Ook den brief aan uwe zuster, benevens eene voldoende som geld zal ik haar toevertrouwen. Ik denk wel, dat ge het eens zyt met dezen voorzorgsmaatregel in het belang van uw kind. Zoodra wij goed en wel aangekomen zyn, schryf ;ik u weer. Vaarwel 1 Uv> trouwe vriend, - Arthur PEARSON. En hebt gij nooit meer van hem of uw dochtertje gehoord vroeg de overste. NooitIk schreef aan Pearson, aan mijne zuster, zonder uitslag. Ik veronder stelde dat Uliman (zoo heette myn zwager) tm woonplaat» veranderd vu eb kekoaa- ONDER-COMITE1T AALST. O— Eiken Woensdag van 9 1/2 tot 11 uren voornoen, in het OUD STADHUIS zetelt een Geneesheer van ons Onder- Gomiteit. Hij ontvangt en onderzoekt er alle personen die hoestenhij geeft hun doel- matigen raad om te genezen, indien zij aan tering lyden, hy leert hun ook wat zij doen moeten om de tering aan hunne huisgenoten niet over te zetten. De tering immers, is eene aanstekende ziekte, dit is te zeggen, dat zy ontstaat door het indringen van een microoh, de kiem der tering, in ons lichaam. Men zal u de praktische middels aan wijzen, om die verspreiding der ziekte te beletten. Onthoud wel dat de tering genees baar is, eD zij geneest des te beter, zoo zy vroegtijdig ontdekt en bevochten wordt. De raadgeving is KOSTELOOS. Indien de Woensdag op een Hoog- of Heiligdag valt, dan gebeurt de zitting 's daags te voren. Namens het Onder-Comiteit De Schrijver. De Voorzitter. Dr A. Grégoire. Dr Fr. Claus. Menigeen stelt zich de vraag Waar de gift zenden welke ik wil guunen aan de ongelukkige slachtoffers der aard beving in Sicilië en Galabrië Wel eenvoudig ze aan Z. H. Pius X zenden onder vorm van Nieuwjaarsgift aan onzen H. Vader. Opbrengst vorige lijsten Fr. 280,00 E. H. Van de Putte, Den- derhautem 10,00 A. D. G. Eecke 100,00 L. D. G. Aalst 50,00 M. D. C. 60,00 Het muilbanden der bonden. Yol- jJ^i^—gens h0t nieuw policie-re- ^^■^^^glement op 't muilbanden der honden, dat verplichtend is voor gansch het land, moeten alle honden, aan den leiband gehouden of niet, ge muilband zijn. Tot 1 Februari zullen de overtreders van dat reglement ei; van af zijn met eene eenvoudige vermaning, maar na dien datum zal het reglement streng toe gepast worden. Dus opgepast, en zich muil banden aangeschaft die in regel zijn. merde my er niet verder om. Ik vertrok kort daarna naar Australië, om er met hard werken een kapitaal voor myn kind te vergaren. Zoo vlogen de jaren om, tot ik eindelyk een onweerstaanbaar verlangen kreeg, myn kind weer te zien. Ik schreef naar de 11liman's en toen ik geen antwoord kreeg, plaatste ik aankondigingen in de dagbla den. Tegelyk echter ging ik op weg naar de Vereenigde-Staten. Mijne laatste aan kondiging trok de aandacht van M. Parks en kort daarop bracht liet toeval ons samen. Hy biedt een vermogen aan voor Pearson's moordenaar. Ik bied niet 'minder voor het vinden van myn kind. Monsson haalde meelijdend de schou ders op. Zoowel het één als het ander zal moeilykgaan, heeren ei-ligt een tydperk van 20 jaar tusschen 1 Geduld overwint elke hindernis, ant woordde Durham. Wy moeten stapje voor stapje doen, en de nasporingen stelselmatig beginnen. Allereerst dienen de Ullman's gevonden. De man van myne zuster heette Thomas Uliman. Morisson zag op. U liman t Die naam klinkt my be kend. Welk beroep bad uw zwager Koopman. Dan zullen wy het gauw uitvinden. De overste béide en gaf aan Sandford, die binnenkwam, bevel in de registers van den burgerlykèn stand nasporingen te doen naar Thomas Ullmaa. Wij hebben er reeds op gewezen dat er eigenaars van werkmanshuizen zijn, die de nieuwe belastiDg op het kadas traal inkomen dadelijk te baat nemen om de huurlingen hunner huisjes, op de schandaligste wijze uit te buiten. Zy maken de werkmenschen wijs dat zij verplicht zijn ieder huisje te treffen met eenen wekelijkschen opslag van 25 centiemen, daar de belasting van hun huisje met 25 centiemen per week, of 13 franken per jaar, vermeerderd zou zijn.De werkmenschen moeten weten dat dit eene leugen is. De gewone opslag van liet kad i straal inkomen van een werk mansbuis komt gemiddeld op omtrent twee franken en tachtig centiemen per jaar, dat is iets meer dan vijf cen tiemen per week. De eigeaaars van huizen die de werklieden 25 centiemen per week doen opslaan, steken by ge volg 20 centiemen meer per week in den zak, hetgeen uitkomt op eene winst omtrent fr. 10.20 per jaar, gedaan op de vorige huishuur. Er dient bij gevoegd te worden, dat, naar men ons verzekert, do eerste uitbui ters-opslag van 25 centiemen per week zou geëischt zyn door een eigenaar toe- behoorendeaan eene socialistische familie. De roode leeperikken zyn immers altijd de eerste om het werkvolk de centen tc ontfutselen. Dit is en blijft de regel. De Burgemeester der Stad Aalst maakt bekend dat op Zondag 31 Januari aan staande, om 5 uren namiddag, in de benedenzaal van het Landbouwcomice, Keizerlijke Plaats, zal gegeven worden eene zeer belangrijke VOORDRACHT over dc Iïog'.c mr.nier om de kleine kinderen te voeden en te verzorgen Deze voordracht uiterst nuttig en leerryk voor de moeders en vrouwen in 't algemeen, zal gegeven worden door den heer Doctor Van Sande, van Wet- teren, hiertoe door het Staatsbestuur aangeduid. Aalst, den 26 Januari 1909. De Burgemeester, Leo Gheeraerdts. David sfon ds. Af deeling Aalst en Omstreken. Hooger Onderwijs VOOR het Volk. Reeks Voordrachten met Lichtbeelden. 4e Voordracht op Maan dag itn Februari aanstaande DE KERK EN HET WERK, door M. P. Van Schuylenbcrgh, ter stedelijke Feestzaal van het Landbouwcomice. Begin om 8 uren 's avonds zeer stipt. En hoe staat het met mijne beide detectieven vroeg Parks, toen Sandford weer weg was. Stanhope en Vernet Eene kleine verlegenheid spiegelde zich af in Morisson's blik. Hm voorloopig hebben ze nog niet veel uitgevischt. Maar Vernet beloofde my tegen morgen een uitvoerig rapport. Mis schien verrast hij ons wel met groot nieuws. XXV. M. Flynn vond bij zyn morgendpost eenen brief, die hem groot plezier scheen te doen. Glimlachend begaf hy zich, met den brief in zijne hand naar eene bovenka mer zyner woning, waar een jonge man, op wiens gelaat verveling te lezen was, in een dagblad zat te staren. Hier heb ik wat goeds voer u, jonge vriend riep de joviale rechtsgeleerde uit. Luister een» - Geachte Heer Eindelijk moogt ge uwen onvry willi gen gevangene in vryheid stellen Het is het verstandigste hem dadelyk naar de villa Burton terug te doen keeren. Hy kan dat onbevreesd doen en zal er in den namid dag waarschijnlijk personen kunnen be groeten die hem welkom zullen zyn. Gij zelf wilt waarschijnlyk wel de goedheid hebben, heden ten 4 ure op het bureel der geheime poücie te komen. - STANHOPE. Zitting van Dynsdag 26 Januari 11. De Kamer hernam de bespreking der interpellatie van Groene Pie over de zoogezegde partijdige beslissingen ge nomen door de Leden van 't Bescherm- comiteit in ons Arrondissement van Aalst. M. Woeste verklaart, dat, na do uit leggingen van den bevoegden minister er niets meer overblijft van al de klach ten welke M. P. Daeus heeft doen gel den, klachten welke voornamelijk sloe gen op misbruiken welke plaats hadden(!) in het Arrondissement Aalst. M. Woeste doet lezing van een aantal gepeperde brieven, geschreven door personen die door M. Daens openlijk be schuldigd werden onrechtvaardigheden gepleegd te hebben. Hij drukt vooral op den brief van den voorzitter van het komiteit der werkers pensioenen van het Arrondissement Aalst. Die heer schrijft De beschuldigingen door M. Daens tegen mij uitgebracht, zijn niet alleen valsch, maar zij raken mij in mijne eer en reputatie. Ik heb niets verdoken en heb ook niets te verduiken en daarvoor, vraag ik een grondig enkwest opdat het licht volop achyne. a Ik hoop insgelijks dat M. Daens ook buiten de Kamer de beschuldigin gen welke hij tegen mij heeft uitge bracht, zal gelieven te herhalen, opdat ik bij machte weze myne eer en faam te wreken. M. Daens. Ik heb 109 gevallen aangehaald; ik houd al mijne beschul digingen vaD partijdigheid staande. M. Woeste. Ik verzoek u, buiten de Kamer uwe beschuldigingen te her halen; dan zult gij gauw ondervinden dat het niet genoeg is meoschen te be schuldigen oneerlijke daden gepleegd te hebben, wanneer gij niet in staat zijt uwe beweringen op feiten, op onloo chenbare bewyzen te staven. Maar dat is bij u een systeem gewor den; in de Kamer durft gij alles zeggen omdat gij weet dat men u niet vervol gen kan, maar buiten de Ka mor, houdt gij mondje dicht. Groene Pie in zyn entwoord zegde onder ander «i De Grondwet heeft ons het recht n gegevon, hier (in de Volkskamer) de waarheid te komen zeggen zonder te kunnen vervolgd worden, o Inderdaad dit is zoo; dc Grond '.vul geeft u het recht in de Volkskamer alles te zeeveren en uit te kramen wat u door den hersenloozen bol vliegtge moogt zelfs uwe tegenstrevers, lasteren, beleedigcn, ja, zc als schelm, moorde naar, dief, struikroover, bandiet uit krijten, de Grondwet laat u dat toe... Maar wat de Grondwet u niet toelaat, Wel, wat zegt ge er van vroeg Flynn triomf eerend. Ik wist tot nu toe niet, dat myn onbekende weldoener Stanhope heette, antwoordde Alan Burton. De advokaat was verbaasd, maar lachte zeer hartelijk. Och ja, dat wist ge niet. Het schijnt er bij hem nu niet meer op aan te komen, zijne identiteit geheim te houden. Ge hebt zeker woleens eerder van Richard Stan hope gehoord Den detectiove Zeker Eerlyk ge zegd is het mij nog een raadselwant tot nu toe had ik zijn naam nooit hooren noe men zonder dien van Vernet er bij, Ja, dat is zoo 1 In deze zaak echter staan zij vijandig over elkaar... Dus ge wilt Stanhope's raad volgen Ja, hoewel het meer een bevel dan een raad schynt. Kort daarna geleidde de advokaat Alan naar het rijtuig. De uitnoodigihg aan Flynn om op het bureel der geheime policie te komen stond in verband met een kort briefje, dat Mo risson ontvangen had Stuur tegen twee ure drie van onze mannen in niet opvallende kleeding naar den hoek der Keanstraat. - STANHOPE. - Deze boodschap, het eerste wat hy van Stanophe hoorde, maakto den overste zeer verheugd. Eindelijk zou hij dan iets ver nemen. 't is van uwe laffe beschuldigingen van partijdigheid, schelmerij, moorderi), diefstal, struikroovery, bandieterij bui ten 't lokaal der Volkskamer in 't open haar te herhalen of in uwe gazetten te drukken. En dit zult gij, wy twijfelen er niet aan, weldra ondervinden. Er zal u dan, Groene logenaar en lasteraar, de gelegenheid gegeven zijn uwe laffe beschuldigingen door alle middelen van recht en zelfs door getuigen te bewijzen dat ge waarheid hebt gesproken of anders komt gewis Boontje om zijn loontje Aalst. Schouwburg. Konink. Maatsch. «LAND VAN RIEM. VERTOONING op Zondag 7 Febr. aanst. Men zal opvoeren Zieleketena, tooneelspel in een bedryf. Vastenavondspel, blijspel in dry be drijven. Verder stukken voor orkest onder de leiding van M. Joseph Cammaert. Plaatsen Voorbehouden fr. 2,00 Beneden fr. 1,50 Boven 1* rang fr. ^00 2e rang fr. 0,50. Voor verdere inlichtingen raadplege men 't programma. Wenken en gedachten. Wilt ge bediend zijn, houd één dienst bode; wilt ge slecht bediend zijn, houd er tweewilt ge verplicht zyn u zeiven te bedienen, houdt er dry; en wilt ge goed bediend zijn, bedien u dan zelf. Het is beter al werkende te leven, dan al niets doende te sterven. Denkende menschen drinken niet. Drinkende menschen denken niét. Niet tegen den Godsdienst. De socialistische Bond van den Borinage hield Zondag te Jemappes zijne alge- meene vergadering. Er waren 63 groe pen vertegenwoordigd. In eerste plaats werd het beginsel ver worpen van de herdenking van dén véld- slag van Jemappes, door 32 stemmen tegen 25 en 6 onthoudingen. De vergadering hield zich vervolgens bezig met het bespreken van de houding van het socialistisch dagblad l'Avenirdu Borinage en de godsdienstige kwestie. Er werd beslist dat het blad al de verdrukten zou verdedigen, van welken ceredienst, ra» en geslacht zij ook zijn. maar den Godsdienst tc bestrijden als hy een politiek werktuig zal zijn en een mid del van verdrukking in de handen van het kapilalism. Nu voor de socialisten is het sedert lang uitgemaakt dat de Katholieke Gods dienst een middel van verdrukking is bygevolg VAvenir du Borinage zal hem bestrijden. L'Avenir heeft naar die beslissing niet gewacht om dat te doen. Inmiddels verkeerde Lea in een toestand van pijnlijke opwinding en onrust. Wel had zij op Stanhope's raad haar rol goed gespeeld, maar ondanks haar vertrouwen in den jongen detective, kon zij de gedach te niet van zich bannen, wat er zou gebeu ren, indien het een of ander noodlottig toeval hem moest eenB beletten, hw te verlossen uit de klauwen barer pijniger». In elk geval was zij vast besloten, liever te sterven dan de vrouw van den tpcht- huisboef te worden. Sibylle had gezworen, haar de kleine Daisy uit te leveren, zoodra ze met Frans getrouwd was en een papier ondertekend had. Denkende aan Stanhope's belofte, had Lea in alles toegestemd Maar toch nam haar angst met elk uur toe. Waar bleef hy Was het nog geen.tyd Haar angst bereikte het toppet, toen Sibylle haar meedeelde, dat binriep een paar uren de voltrekking van het huwelijk zou plaats vinden. Wat moest zy. dóen f Kon ze niet wegloopen. Zy hoorde, hoe er in de voorkamer op geruimd en gekuischt werd. De óude Lens maakte toilet, om er nog eenmaal'irt "zyn leven fatsoenlijk uit te zien'.en Sibylle maakte zich gereed voor eenen uitgang, waarvan zy zelfs aan haren zoon het' 'doel niet verried. Deze verwijderde zich ook, onder voorwendsel, een geestelijke te gaan zoeken. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1