Donderdag 4 Februari 1009 5 centiemen per nummer 63^ Jaar 4126 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Zich vermaken. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid Treurige Ervaringen. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE Dit alad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Gooueni, Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in alle Postkantoren des Lands. CL1QUK aUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele ran dit blad. Aelat, 3 Februari 1909. Als men een oog werpt op hetgeen rondom ons omgaat, moeten wij beken nen dat het werkwoord vermaken in alle tijden en wijzen vervoegd wordt. Twee vrienden ontmoetten elkander Hebt gij u goed vermaakt spreekt de eene. - Is er eene vergadering Kunt gij u daar vermaken spreekt de andere. Komt iemand terug van eene reis Hebt gij u goed kunnen ver maken is de vraag. Men gaat uit om zich te vermaken men leest om zich te vermaken men reist om zich te ver maken, enz. In alle monden ligt het woord vermaak. Dit alles bewijst een ontembare zucht tot vermaak, uitspan ning, verlustiging. Gaat nu niet denken dat wy alle ver maak afkeuren. Een eerlijk vermaak moest de prijs zyn van een degelijk werk, van een vervulden plicht. Eilaas I Dat is niet altoos zoo Velen leven enkel, denken alleen, woelen en werken immer om zich te vermaken. Ouders, gy klaagt soms omdat uwe kinderen geen lust hebben voor het werk, dat zy zich liederlijk gedragen, dat zij bevreesd zijn voor de minste, de geringste inspanning. Zyt gij soms niet zelf de oorzaak van deze verflauwing Ziet eens wat ge denkt, wat ge doet De weg des levens is lang, hobbelig, iastig. Onze kinderen zijn jong; laten wy de doornen afsnijden, die dezen weg ongemakkelijk maken, dat niets hunne voeten kwetste. Dit alles is gevaarlijk voor de toe komst uwer geliefden. Men moet gereed zijn om de lastige dagen des levens door te geraken men moet gestaald zijn tegen de duizenden wisselvalligheden, die ons kunnen overkomen. Nu, voor dit alles behoort moed en zelfopoffering. Zonder moed kan men den eisch tot ver maak niet dempen of overwinnen. In dien men in zijne jeugd daartoe niet opgeleid wordt, hoe wilt gij in later leven dien moed halen en gebruiken. Het hart eens kinds is als een teeder was; alle indrukken bljjven erin ge prent, onuitwischbaar gegrift. Het kind, zegt Mgr Mercier, dat in zijne jeugd zich gewent aan de voldoening van la gere eischen der natuur, aan snoeperij, aan werkeloosheid, aan hoovaardij, aan strekking om alles naar zjjn zin te heb ben, dat kind is verloren. Ik heb geen tijd, zegt gij, om mij daartoe bezig te houden, mijn ambt, mijne handelszaken, mijne betrekkingen beletten mij zulks Maar dan. weten die ouders niet dat de opvoeding hunner kinderen geenszins belet dat zij hunne zaken drijven? Weten zij niet dat zij daarvoor verantwoordelijk zijn bij den oppersten Rechter Eilaas voor velens somt de opvoe ding hunner kinderen zich op in proper voor den dag te komen, in liefelijk te kunnen groeten, en het afhaspelen van eonige plecht plegingen, in zyne denk wijze te verbergen enz. Och wij bekennen gaarne dat hun kind niet moet overladen zijn met aan houdend en lastig werkdat hunne kinderen zich moeten bewegen en veel bewegen. Maar het blijft waar dat be trachting van werk, toegevendheid, godsdienstoefeningen, de grond moet zijn, waarop het karakter huns kinds zal groeien en rijpen. Weg dan met alle overdrevene vermaken, weg met die spelen, die hen gansch en geheel mee slepen, weg met die gezellen, die niets in het hoofd hebben dan verlustiging en vermaak. Geoorloofde vermaken loopen op den duur uit op ongeoorloofde. Heft het gemoed uwer kinderen op tot het volbrengen van hunnen plicht. Staalt hunnen wil derwijze dat zij hunne plich ten eerst vervullen en dan een eerlijk en deftig vermaak genieten. Het is zoo dat gij het geluk uwer dierbaren zult bewerken, dat gy zelf zult genieten van den eerbied, gehoorzaamheid en behulp zaamheid, die zij u verschuldigd zyn. Doctor Stark, bestuurder van het ge sticht voor zinneloozen te Stephanveld, in den Elzas, heeft onlangs eenige op merkingen afgekondigd, over den in vloed der alcoolziekte op de afstamming der drinkers, uit eigen ervaring van wat hij bij zijne zieken waargenomen heeft Zij bevestigen de gegevens der geneesheeren Demme, Ladame, de Vau- cleroy en anderen. Hij haalt voorna melijk volgende gevallen aan. i. De grootvader is een dronkaard. Van zijne twee zonen is een stompzin nig, de andere is gek geworden. Al de kinderen van dezen laatste hebben het verstand ontredderd een der zonen is zinneloos. .(o) 10® Vervolg. Goede meesteres, gy zijt thans in veiligheid, buiten bereik van uwen vijand. Kom met mij mede in myn woonplaats, ginder, in de diepte van het bosch gelegen. Ik en mijn man Domingo, welke zoo dik wijls over u hebben gesproken, zullen trachten u te genezen, want gij schijnt erg ziek gij zijt zoo veranderd dat ik u zelfs niet meer herkende. Ik ben wel ziek geweest. Langer dan een paar weken verbleef ik in de woonst mijner uitmuntende dienaars ik streed er tegen den dood, welke nog geen tol vergde en eindelijk, verleden herfst scheepte ik mij in voor Frankrijk. Ik kom rechtstreeks van Marseille. Aan u de beurt thans te spreken, aan u de vragen te be antwoorden, welke ik u zal toerichten. Ik verlang zooveel inlichtingen wat is er van mijnen man, van myne kinderen ge worden Gij wendt het hoofd om zonder te ant woorden. Wat Zou God mij dit groot ongeluk overgezonden hebben Zou Ed- mond, myn teerbeminde echtgenoot, niet meer in leven zijn Zou Edmond, Carmen, Paquita, Henrique, die lieve wezens, waar op ik aanhoudend in myn donker verblyf 2. Een drinker heeft drie kinderen, allen ongeneesbaar krankzinnig. 3. Grootvaderen vader zyn drin kers. Van de vyftien kinderen dezes laatsten, stierven er vier aan de gevol gen van slemperij zes zijn klein ge storven, aan stuipen een had tot 8 jaar de vallende ziekte drie zijn zinneloos geworden. 4. Grootvader was een dronkaard zijne twee zonen waren dronkaards zijne twee kleinzonen zijn het insgelyks. 5. Moeder en twee zusters, alsook beide moederlijke grootouders van eenen alcoolisch waanzinnige, waren alcool- zieken. 6. Vader en moeder waren drin kers vader heeft zich verhangen. Van hunne drie kinderen, is een zoon alcool- ziek, eene dochter stompzinnig en een zoon ongeneesbaar zinneloos. Doctor Starck bevestigt insgelijks den invloed van den drank op het aantal kinderen, uit de huwelijken gesproten. Hy drukt zich uit als volgt Bij een aantal gehuwde dronkaards, heb ik de hoeveelheid der afstammelin gen kunnen waarnemen, en ik werd in staat gesteld te bevestigen, in welke mate de vruchtbaarheid, in het huwe- lyk, beperkt wordt door drankmis bruik. Meer dan een vijfde van ben, bleven onvruchtbaar, maar over het algemeen was het getal kinderen, uit zulke huwelijken gesproten, slechts van 2 tot 3, Moest men er de kinderen afre kenen, die dood geboren worden en die, welke na hunne geboorte sterven, dan zou dat middencyfer nog de helft min der beloopen. In het huisgezin van eenen drinker, heb ik vastgesteld, dat er achtereenvol gens acht kinderen dood geboren wer den in een ander stierven er acht op twaalf aan stuipen in hun eerste levens jaar. A. P. Niets voor de katholieken. De liberale-socialistische meerderheid in den gemeenteraad van St-Gillis heeft Donderdag eene toelage van 500 franks gestemd voor het vrijdenkersweezen- huis van Ukkol, en de vraag verworpen om ook zulke som te verleeuen aan het weezenhuis van O. L.-Vrouw van Lour- des, 4e Yvoir, waar 18 weezen der ge meente opgenomen zijnhet meerendeel dier kinderen zijn er kosteloos aanveerd en de anderen betalen samen slechts 103 fr. per maand. dacht, van deze wereld verdwenen rijn Maar, spreek toch, Concha. Lieve Eva, gy hebt ongelyk u te be droeven uw man en uwe kinderen zyn welvarend, enkel.... Wat vorlang ik meer dan te hooren dat zy nog leven Waarom deze voorbe houding welke mijne vreugd komt storen Verklaar u nader. Mijne arme vriendin, er zijn zaken nog erger dan de dood vat al uwen moed samen, want gij hebt dit alles noodig uw man... Welnu, om de liefde Gods, volledig uw gedachtpijnig my niet langer. Het kost mij zooveel, Eva, u de waarheid te bekennen Uw man is... her trouwd. Eva liet zich achterover in den leunstoel rallen. De ongelukkige murmelde zij hy heeft een vreemd wezen aan mijne kinde ren gegeven, wie weet, eene ontaarde vrouw Ik had liever zijne dood ver nomen. Gy begrypt mijne aarzeling ik wilde zoolang mogelyk wachten om u dezen vreeselyken slag toe te brengen. Beoor deel echter den armen graaf niet te streng hij heeft gedurende tien jaren u beweend, hij sloot zich in zjjn kasteel op, leefde gansch afgezonderd on weigerde "allen troost. Herinner u dat Pablo, dit monster, al zijne maatregelen had genomen opdat wij over uwe dood geen twyfel konden opperen. Ik heb uwen man op zekere oogenblikken gezien, hij was als waan zinnig van droefheid, hij kuste de kist, welke zoogezegd uwe overblyfselen in hield, hij snikte als een kind. Hij dacht zelfa dat hij den slag niet zou overleefd hebben. Het schijnt my toe dat hy, integen deel, den slag zeer wel is te boven geko men. Ach, Concha, wat is het goed dat de dooden niet een oogenblik te midden hun ner naastbestaanden kunnen terugkeeren I Uwe droefheid maakt u onrechtvaar dig mevrouw de Sapincourt, de tante van Edmond, heeft hem meer dan twintig prachtige keuzen voorgesteld, daar zij oor deelde dat het voor den man niet goed was alleen te blijven de graaf weigerde alles. Alleenlijk, veertien maanden geleden, toen hy zich naar de Pyreneën had begeven om er zyne geschokte gezondheid te herstellen, ontmoette hij er eene jonge Amerikaansche, dochter van een millioenryken bankier. Deze juffrouw had op hem den grootsten indruk gemaakt, hij had groote moeite een besluit te nemen. Hij raadpleegde my vooraleer zijne aan vraag te doen en ik beken het rondborstig, ik raadde hem dit ontwerp met af. Hij scheen mij zoo afgetrokken, zoo ellendig kon ik de waarheid raden Zy is jong, zij is schoon, en hy be mint ze Antwoord rondweg thans kan ik alles vernemen. Waarom dwingt gij mij de bloedige wonde te verbroeden Gij zyt,, overigens, In 't gesticht van Ukkel zyn er slechts tien weezen van St-Gillis, en geen enkel is er kosteloos opgenomenzij betalen samen 220 fr. per maand, 't zy gemid deld 22 fr. Het vrijdenkersweezenhuis is ryk, het bezit onroerende goederen, geld in de bank en krijgt jaarlijks voor meer dan 10,000 fr. offlcieele hulpgel den. In 1908 waren er slechts 60 weezen terwijl er in het gesticht van Yvoir, dat g°eue do minste offlcieele toelage ont vangt, het dubbel waren. Niettemin werd het hulpgeld voor het weezenhuis van Yvoir geweigerd, lin kerzij tegen rechterzij. Een liberaal stemde met de katholieken en 3 andere leden onthielden zich. Dit bewyst nog eens dat de katholie ken uitsluitend hunne giften moeten voorbehouden voor katholieke werken, daar deze weinig of niet op eenigen offlcieelen ouderstand mogen rekenen. Provinciale Normaalscholen. De heer Woeste heeft Dinsdag weerom zyn wetsvoorstel neergelegd, betrekke lijk de provinciale normaalscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. Toen de eerste maal over het in aanmerking nemen van het voorstel moest gestemd worden, was de linkerzijde toevallig in meerderheid en zy verwierp de in aan merking neming. Die kleingeestigheid van harentwege zal haar weinig baten. De Catechismus. Wy lezen in eenFransch dagblad: Verleden Maandag ontdekte eeneonderwijzeres eener school van het dertiende arrondissement te Parijs een catechismus Inde irae Zy scheurde den catechismus in duizend stukken, smeet dezen in deD hoek, en zegde met ingehouden gramschap u Men komt naar de school om te werken, niet om den catechismus te lezen. Die vodderyen doet men in de kerk o Dit feit bewijst eenmaal te meer wat de onzijdige scholen waard zijn. Uit De Volksmissionnaris. Huisvaders en huismoeders, in 't be lang van het geloof uwer kinderen, houdt de slechte gazetten uit uw huis. Het weer hier en elders. Hier in België hebben wij tot verleden week eenen goeden winter gehad. Niet veel regen en tot hiertoe weinig sneeuw vorst die niet overdreven is geweest en die ons schoone heldere dagen heeft ge schonken. volgens de wet, de eerste, de eenige wet tige vrouw. Gy moet u enkel vertoonen om uwe rechten te vergen, om uwe mede dingster aan den huiseiijken haard de plaats te doen ontruimen, welke gy zult be- kleeden. Vergeet gij dat ik op de boeken van den burgerlijken stand onder de dooden opgeschreven sta? Hadde de heer de Merin- ville geen nieuw huwelyk aangegaan, ik zou ongetwijfeld gepoogd hebben mij te doen herkennen, op gevaar af verstooten of beticht te worden van jaloerschheid, zooals het straks met u het geval was... De toestand is echter zeer verschillend zou ik, die door Edmond bemind werd toen ik jong en schoon was, diezelfden Edmond verplichten voor eene afgevallen en ver ouderde vrouw haar te verjagen, welke thans door hare slanke gestalte, hare be valligheid zyn oog heeft bekoord, zyn hert heeft veroverd Neen, aan die zaak waag ik mij niet. Dat Edmond allo heil geniete, de arme Eva zal hem nooit storen Ik wil echter tot u een verzoek richten, Concha Gelief het mid del op te sporen om myne lieve kinderen te zien zonder dat zij my kunnen herken nen ik verlang naar het oogenblik dat ik hem eenmaal aan het hart drukke, wel te verstaan als mijn aangezicht hem niet te veel afschrikt. Daarna zal ik met gerust gemoed sterven... Wat hoor ik Ongelukkige, gij zoudt zelfmoord plegen 1 Moest gij daarom in het Elders waar men gewoon is het beter te hebben dan hier, is men nu veel slechter bedeeld geweest. In Parijs heeft er eene week lang sneeuw gelegen het heeft ook ge sneeuwd te Rome, wat in lang niet meer gebeurd was. Het vriest te Nizza, op de kust dei* Middellandsche zee in Frank rijk in Sicilië en Kalabrië die over eene maand zoo schrikkelijk door eene aardbeving geteisterd werden, is het weer sedert allerslechtst geweest het is daar om zoo te zeggen altijd zomer. Dat bewyst dat Snoeck altijd gelijk heeft als hy schoon of slecht weer voor spelt is het hier niet, 't is elders. De oude generaal. Of de oude Generaal er op of neven slaat, hij komt toch elke maand terug met zijne weer voorspellingen. Ziehier wat hij voorspelt voor Fe bruari van 1 tot 8, schoon weder, koud, veel wind van 9 tot 17. over trokken lucht, mistig, koud van 18 tot 23, regen, sneeuw en vorst van 24 tot 28, droog en koud. Binnenroepen der soldaten. De soldaten der lichtingén van 1905 en 1906 der 1% 2e, 5e, 6*, 7e, 8e linieregimenten, zullen voor de schiet- en legeroefeningen van dit jaar binnengeroepen worden van 11 Augusti tot 9 September die van het 2' en 3e linie van 31 Augusti tot 29 Sept. De soldaten van 1905 van het 14e linie, van 3 Juli tot 3 Augustus die van 1906 van het 9®, 10® 11* en 12® linie van 27 April tot 25 Mei. De soldaten van 1906 van de drie regi menten jagers te voet en van de grena diers, van 17 Juni tot 15 Juli de kara- biniers, de le en 2' bataljons, van 11 Augustus tot 9 September het 3e, van 27 April tot 25 Mei het 4®, van 17 Juni tot 15 Juli en de wielrijders van 11 Augustus tot 9 September. Aalst. Schouwburg. Konink. Maatsch. LAND VAN RIEM. VERTOONING op Zondag 7 Pebr. aanat. Men zal opvoeren Zieleketens, tooneelspel in een bedryf. Vastenavondspel, blijspel in dry be drijven. Verder stukken voor orkest onder de leiding van M. Joseph Cammaert. Plaatsen Voorbehouden fr. 2,00 Beneden fr. 1 'j Boven 1® rangfr. 1,00 2e rang fr. 0,50. Voor verdere inlichtingen raadplege men 't programma. gevang zoo erg het leven betwisten Re ken er vast op, Eva, dat ik u geen oogen blik uit het zicht zal verliezen. Ik zal wel aan uwe waakzaamheid kunnen ontsnappen. Wat blijft er my voortaan op deze wereld nog over Ik moet verdwijnen, begrypt gij het niet Eva had dezen zin nauwelijks uitgespro ken, als zy in tranen losbarstte. Concha, zeer opgewonden, wandelde heen en weer in de spreekplaats. Eens klaps bleef zij voor hare vriendin staan Zoodus, gij zijt wel besloten Gy wilt uw geheim behouden, geen enkel uwer rechten terugeischen f Volkomen. Luister. Een zonderling, dwaas ge dacht komt my in den geest op, ik heb misschien ongelyk het u mede te deelen.De onderwijzeres uwer twee dochters, Carmen en Paquita, is juist afgedankthunne stief moeder heeft mij dezen morgen geschreven om te weten of ik haar soms geen ver trouwelijk persoon kan aanwijzen. Eva sprong recht. Het is onnoodig uw gedacht te volle- digen ik heb het geraden, ik heb het be grepen ik zal de onder wyzeres wezen welke men u gevraagd heeft te kiezen. Ben ik de vrouw van Edmond niet meer, ik zal nog de moeder zyner kinderen blijven. O, met welken iever, met welke teerderheid zal ik deze taak vervullen 1 Denk er aan ik zal onophoudelijk myne kinderen zien, ik zal by hem leven. Wordt voortg.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1