Zondag 7 Februari 1909 5 centiemen per nummer BS846 Jaar 4127 Onverdachte Hulde. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Ouderdomspensioenen in Frankrijk en Duitschland. STANHOPE Zondagrust. Aan de Vrienden van Nieuwerkerken, Meire, Haallerl en Omstreken. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit jjlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goosaens, Korte Zoutstraat, Nr 31 «n in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE «ULM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. 4elal, 6 Februari I 909. Hoe menigmaal reeds hebben onze blauwe en roode tegenstrevers, en voor al de groene van Chipka onze Belgische wet op het ouderdoms-pensioen afge keurd, en gespot met het pensioentje van 9 cents daags Zij beweeren verder da de pensioen wet in Frankrijk voordeeliger voor den werker zal wezen en ze het in Duitsch land is. In Frankrijk heeft de pensioenwet schipbreuk geleden. Eerst werd de wet door de Volks kamer gestemd maar de Senaat ver wierp ze. Een nieuw wetsontwerp werd den Senaat aangeboden, gesteund op de volgende voorwaarden A. De werkman is verplicht persoon lijk bij te dragen voor zijn pen sioen B. De werkgever, of meester is ook gehouden stortingen te doen voor zijnen werkman C. -- De werkgever of meester is ook verplicht aan den werkman het deel af te houden dat hij moet bijdragen en het te storten in de kas. De werklieden moeten een frank ter maand bij dragen dus 12 fr. 's jaars. Wat eenigen vreezen, 'tis dat daar de meester voor zijn werkman storten moet, het wel zou kunnen uitdraaien op eene vermindering van dagloon. In Duitschland is de bijdrage of inleg ook verplichtend en is min dan in Frankrijk wordt voorgesteld. Voor beginnende jongelingen is de inleg bepaald op 6 fr. 's jaars... Nu de ouderdom tot het bekomen van 't pensioen is bepaald op 70 jaren. In Frankrijk zou men het pensioen willen toestaan op 65 jarigen ouderdom gelijk in België. 't Verschil in groot want van 65 tot 70 jaren telt men vele sterfgevallen. Wat moet men uit 't bovenstaande afleiden In Duitschland is de inleg verplich tend en men bekomt maar 't pensioen op 70 jarigen ouderdom. In België is de inleg vrjj en in den overgangstijd wordt het pensioen van 65 fr. zonder inleg toegestaan aan de zen die in nood verkeeren. In Frankrijk schijnt de inleg ook ver plichtend te zullen zijn en het pensioen waarschijnelijk toegestaan worden op 65 jarigen ouderdom... Maar tot hoe veel het zal beloopen dat is eene andere kwestie... Nu de socialisten spraken van een frank daags. Maar hola Piet de Amerikaansche detective. 40° Vervolg. Dus bleef Lenz alleen, onrustig wach tende, tot'zijne betere helft terugkeerde. Na een half uur hoorde hy haar sloffenden gang voorzichtig als eene kat kwam zij binnen, in hare armen iets dragende dat in een groote sjaal gewikkeld was. Alles in orde fluisterde Lenz. Sibylle legde baar last voorzichtig neer op eene matras, die in haar kabinetje lag toen ontdeed zij zich van hoed en omslag doek en ging vermoeid tegenover haar man zittten. Ziezoo, hijgde zy, ik heb 't mijne go daan nu is de beurt aan Frans. AUes ging glad ik heb het slim overlegd, en als my iemand bespied heeft, is hy leelyk gefopt. Hoe lang is Frans al weg Een half uur. En zy Hoe stelt ze zich aan Heel kalm. Des te beter. Sibylle zocht in een kasken en bracht na eenig gerommel een inktflesken en eene roestige pen t« voorschyn. Zeg, oude zy haalde uit den zak een toegevouwen blad ik wilde, dat zjj dit papier eerst onderteekende. In België kan men zeer vroegtijdig beginnen te storten reeds van den ouder dom van zes jaren en op den ouderdom van 55, 60 en 65 jaren, bekomt men een pensioen in evenredigheid der gedane stortingen. Maar hoe vroeger men het pensioen wilt genieten, hoe kleiner het ook zal zijn. In België moet men geen werkman zjjn om zich een pensioen voor den ouden dag te bezorgen. Al wie het maar wil, kan het bekomen en hiertoe hoeft men zich maar aan te sluiten bij eene pensioenkas. Men mag rechtstreeksch ten Post- kantoore storten doch zich aansluiten bij een pensioenkas is verre uit 't voor- deeligste. Spijtig dat vele lieden de voordoelen niet inzien van een pensioen in den ouden dag en verwaarloozen or voor te storten Wij raden dus alle onze geachto lezers aan te zorgen voor den ouden dag, dat zij zich de spreuk herinneren Men ziet het topje van zijnen wijsvinger maar 't eindje van 't leven niet Menigwerf hebben wij de helsche aan vallen bestatigd die de liberale en socia listische drukpers tegen de gasthuis nonnen en paters richten. Ons Aalstersche liberaal orgaan der firma o Vijf Ezels en C° bleef niet ten achter, neen, die helhonden blaften meê met de bende. Nu eene protestantsche, jonkvrouw Anna de Savorin Lohman, tracht de blauwe roode en soms ook eens de groe ne bluffers te muilbanden nu vooral dat sedert den 1 dezer maand de muilband verplichtend is. In haar DamestijdschriftDe Holland- sehe Lelie schrijft zy als volgt over ziekenverpleging door de gasthuisnon nen u Omdat de nonnen van de wereld zijn afgestorven door een on verbreek bare belofte, zijn zy zoo onwaardeer- haar in ziektegevallen. By haar moet de vrouw zichzelve dooden om het kleed der liefdezuster te mogen dragen... Zelf heb ik in Bonn niet alleen uit eigen ondervinding, maar vooral uit eigen aanschouwen, staaltjes bijgewoond van toewijding en blijmoedige zelfverza king, die mijn oorspronkelijk zoo wei nig met een katholiek hospitaal ver trouwde omgeving, met eerbied en bewondering vervulde. Het is niet aan my, die niet Roomscb ben, de Roomsch-Kerk in bescherming te nemen, al was het maar alleen omdat ik daarvan onvoldoende op de hoogte ben, maar waar een mijner correspon denten het bekende verwijt richt a m de R. K. Kerk, dat zij zoovele vrouwen in een klooster aan de wereld onttrekt, daar zou ik haar willen vragen of zjj zich ooit verdiept heeft in hetgeen de nonnen doen in de kloosters voor de maatschappij, ook voor de protestanten. Als ziekenverpleegsters en onderwijze ressen zyn zy overal in de wereld werk zaam met een toewijding en liefde, die geen moderne nuttigheidsdame haar zou kunnen verbeteren. In Suriname is een nonnenschool, waar allerlei meisjes eeB uitstekende opvoeding ontvangen en negerkinderen, kleurkinderen, Euro peanen zonder onderscheid worden on derwezen in alle takken van onderwijs. In Fransch Guyana, in de afzichte lijke inrichtingen van Fransche gevan genen, heb ik een jonge zuster een wal gelijken melaatschen misdadiger zien verplegen, te midden eener ruwe omge ving van soldaten en veroordeelden. In Bonn was ik getuige van een andere toewijding, die eeuer aanvallige zuster aan een door zijn eigen onzedelijk leven met een afschuwelijken kanker besmetten ouden man. In datzelfde hos pitaal was een afdeeling voor oude arme mannon en vrouwen die er tot hun dood werden verpleegd. Men moest zien hoe aandoenlijk zachtmoedig die zusters deze afgeleefde gebrekkige, onappety- delyke wezens hun voedsel aan den mond brachten, in bed hieloen. Ik nro- het testeer tegen het onzinnig beweren, dat nonnen nuttelooze wezens zijn, aan de maatsohappy onttrokken. Én ik ben vast overtuigd dat alle mode-nuttigheids dames niet liet honderste zooveel nut breDgen aan de maatscbappy* als de Roomsch-Katholieke Zusters, die zich bewegen op verschillend gebied van nie tigheid maar zonder aanstellerij en lawaai. Dat verbiedt inderdaad, en Gode zy dank, de Katholieke Kerk den betaaldag in 't vooruitzicht. Kortom, iedereen was tevreden. Lenz schudde het hoofd. Dat zal ze in geen geval doen... Zyt ge zeker, dat bet kind niet wakker wordt zegde hy naar bet kabinet wyzend. Dacht ge, dat ik zóó dom was Wees maar gerust ik heb het een goede portie ingegven. Voor ons is het nu hoofdzaak, dat wij het papier onderteekend krijgen. ik wilde, dat het reeds voorby wa6 bromde Lenz, die niets op zijn gemak was. Ik zou weieens willen weten, hoe die his torie zal afloopen. O, dat zal ik u haarfijn zeggen, sprak Sibylle Zoodra zij het kind weer heeft, draait ze ons den rug toe. Frans wil zy natuurlijk niet hebben dat is klaar. Maar ik denk, dat de jongen er niet veel om geven zal hem is 't om geld te doen, en dat zal zij hem natuurlijk geven, zoo dikwijls hij het vraagt. Wy beiden zijn ook gedekt want zy zal liever sterven, dan verraden, dat zij met Frans getrouwd is. Voor het gerecht geldt dit papier wel niet, maar zij zal wel oppassen, van er een advokaat in te mengen. Plompe, onzekere stappen kondigden de thuiskomst van hunnen zoon aan. Frans was zeer rood, toen hij naar binnen waggelde. Jongen, riep zijne moeder, kunt ge nu niet eens in uw leven nuchter blyven Waar is de geesielyke O, ik ben hoel nuchter. De geeste lijke komt onmiddellijk hij moest enkel nog maar een getuige halen. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 7 Februari 1909, M. A. Rermeboog, Nieuwstraat. Met vreugde vernamen onze brave werklieden, over eene maand, dat de aardewerken der nieuwe lijn Gent- Brussel weldra hun 't lang verlangde werk zouden verschaffen. 't Is droef, maar 't hoeft gezegd to worden Sinds verscheidene weken was er gemis aan broodwinning, de winter stond aan de deur bij. menigeen reeds was hij binnengedrongen waar veel, misschien alles ontbrak om zijne ruwe slagen af te weren... Nu eindeiyk zou het alem uit den hoek komen, en na eene welvervulde week had men reeds Hy waggelde naar Lea's kamerdeur, die gesloten was. Geef den sleutel, oude beval hy, niet zeer eerbiedig. Als ge nog wat te be spreken hebt, doe het dan, eer er vreemden by zyn. De oude vrouw opendo de deur en Frans ging recht op Lea toe, die aan tafel zat. Zie zoo, Lea lief, sprak hy haar aan, moeite doende om een zachteren klank aan zyne stem te geven het is mijne schuld niet, dat ge opgesloten zijt de oude past zoo zorgzaam op u. Sibylle legde het papier voor haar op tafel en zette den inktpot neer. Wy hebben ons woord gehouden, meisje, sprak zij barsch, maar weten niet wat ge later zult doen. Daarom moet ge dat papier teekenen, waardoor ge verklaart dat wy eerlijk jegens u gehandeld hebben. Begrepen Lea's blik dwaalde van den eenê naar den andere. Zy vertwijfelde als Stanhope hu niet kwam, kon zij haar schrikkelyk lot niet meer ontgaan. Van die menschen bad ze geen medelijden te wachten. O, waarom kwam nu Stanhope niet. Onderwijl boog Frans zich over het papier. Wat staat daarin, vroeg hy.nieuws gierig; O, iets heel eenvoudigs, verklaarde Sibylle. Wy beloofden baar, het kind terug te brengen als zy ons niet sou aangeven, Eene groote onbehendigheid welke wy teenemaal afkeuren en hoog betreu ren moest de zaak eene andere wending geven. In het lastenboek staat er een mini mum dagloon aangestipt welke de on dernemers het hunne gemaakt hebben 30 centiemen per uur, 't zij eene dag huur van rond de drij franken. Zulks vinden wij te weinig, te meer dat in Gent, Antwerpen, Aalst voor dergelij- ken arbeid 32 en 35 centiemen per uur toegekend worden, en dat in de Provin cie Brabant een bepaald loon van 40 centiemen per uur is voorgeschreven. Dat men niet opwerpe, dat het leven in deze plaatsen of steden duurder voor komt, want al deze die aan de aarde werken gebezigd worden, bewonen de stad niet, maar komen uit onze gewes ten, er dagelijks met den trein naartoe. Daarby denzelfden arbeid moet met het zelfde loon uitbetaald wordeD, want 't ware scbandelyk voor eenen werk gever, ziende dat er veel lieden werke loos zyn, hunne krachten te doen ver spillen aan een spotloon welke de hon ger hen dwingt te aanvaarden. Doch hier is zulks het geval niet: drij franken is geen hongerloon. Ehwelmeetingen hebben belegd geweest, op dewelke er meer van politiek dan van werkersbe- langen spraak was en de politieker die Let woord voerde, zette de aanwezigen aan om Dei werk ulet aau üeu nunger- loon a van 3 franken aan te gaan. Zulke taal is waarlijk af te keuren M, Daens wist heel goed dat de werklieden niet beter vroegen daa te mogen werken, en een schoon bewijs is 's anderdaags na zijnen oproep tot de werkstaking, er zestig nieuwe werklieden aan deD ar beid gingen. Niets is gemakkelijker, wanneer men voor honderden arbeiders staat, dan b^n <?rootere loonen te belo ven, nio-ia io gemakkelijker dan hun van het werk af te houden, doch 't is een onbezonnen en gevaarlijk spel honderde familiën zullen .veken lang in de ellende gedompeld zyn en dit door een woord, eene ophitsing. Zal M. Daens al deze familiën een dagelijkschen onderstand geven 1 Wan neer men de belangen van den werkman wil verdedigen, moet men het zoo doen dat hij er geene of weinige schade by hebbe Zoo ten minste handelen onze krislene Vakvereenigingen, welke se dert weken de stakers der fabriek M. tér hulpe komen. 't Is om in deze zaak alle politieke in dringing te vermijden, dat het bestuur van het Gewestelijk Verbond der Kris- tene Vakvereenigingen van het Arron dissement Aalst, in name der werklie den bij de ondernemers zelf zal optreden; het. zal alle middelen uitputten, vrede lievende eerst en vooralom ze te over halen tot eene loonsverhooging, en het zet de werklieden vurig aan, de eerst- gestelde voorwaarden, hen de verzeke ring gevende dat de leden van het Bestuur door onderhandelingen en be sprekingen er toch zullen toe komen bevredigende loonsvoorwaarden te ver krijgen. Vrienden, laat u niet meer opruien tot werkstaking, zonder verzekerd te zijn tegen werkeloosheid Zet u aan 't werk wees kalm en heb betrouwen in onze handeling, wiens doel is buiten alle politiek den toestand der wer kersklas te bespreken, te verdedigen en te verbeteren. Namens het Bestuur van het Gewestelijk Verhond der Kristene Vakvereenigingen. en om zeker to zyn moet zy dit papier tee kenen. Lea vroeg haastig Is het werkelijk waar dat ik Daisy terugkrijg Ja Teeken toch, dan.... drong Sibylle, ongeduldig. Maar Frans legde de hand op het blad hij wilde met alle geweld den juisten in houd weten. Dat hebben we u immers al gezegd, zoo mengde zich nu Lenz in het gesprek. Het is maar een onschuldig papierken om ons te dekken, in geval uwe aanstaande vrouw haar belofte vergeten mocht. U be treft het niet. Dat hangt er van af, bromde Frans, volstrekt niet tevreden. In elk geval moet Lea lezen, wat daar staat. Onzin riep Sibylledat is maar tijd verlies Tijdverlies Dat woord wekte de jonge vrouw uit haar verdooving. O, als zij daar door tijd kon winnen, tot Stanhope er was. Een schemer van hoop lichtte in haar oog en plotseling riep zij, met ongowone geestdrift Laat mij het papier eerst lezen Waarom mopperde Lenz, snel naar het blad grijpend. Hebben we u niet ge zegd, dat het maar een vorm is om ons te dekken Lea zag hem minachtend aan. Ik onderteeken niets, wat ik niet ge lezen heb, verklaarde zy vast. Maandags.Als ge uw nieuwsblad leest, hebt ge dan al opge merkt dat. in Stad en Dorp, overal, het meerendeel der misdaden,bloedige vech terijen, enz. 's maandags plaats hebben, veel meer nog misschien dan 's Zon dags. Dat is te begrijpen. Na eene week onthouding, worden er 's Zondags stroo men genever en bier gedronken. Ten gevolge der dagen van onthouding, weerstaan de hersenen tamelijk wel, bij eenigen toch, aan de slechte ophitsingen van den alcool. Dan komt Maandag avond. De uitwerksels van het vergif zyu uug uiei verawvueii uuur rusi tu onthouding, het vergif zelf is nog niet geheel en al uitgedampt, en nieuwe, groote hoeveelheden van alcool-genever of alcool-hier, komen er bij. Volgens de proefnemingen van Dok ter Smith, te Heidelberg, hebben die nieuwe hoeveelheden eene veel sterkere kracht om de hersenen te onderdrukken en de kwade driften aan te hitsen, dan wanneer zij in een matig en normaal gestel opgenomen worden. Voor een woord, voor eenen oogblik, vooreenen niet, ontstaan dan twisten en woedende vechtpartijen, dan ontbrandt de vlam van jaloerscbheid en haat koortsig in de oogen en in de herten, dan springen de messen als van zelf uit de zakken, dan wordt er met bijl en revolver ge speeld. ^traatvuil. De Vasten- avonddagen zijn niets meer dan uit spattingen der gemeenste vuiligheden. Te Gent en te Brussel hebben de Over heden besluiten genomen om aan dit slraatvuil een einde te stollen. Vroeger wierden daartoe ook pogingen aange wend, maar de eene partij was bang van de andere, omdat de beste maatre gelen in 't belang van 't algemeen welzijn, toch waargenomen werden om zekere belanghebbenden tegen de han delende partij op te hitsen. In zulke zaken zouden alle partijen het nochtans eens moeten zijn en elkander moeten helpen in plaats van elkander te be vechten. Op hetzelfde oogenblik had Frans den ouden man het papier ontrukt en het Lea gegeven. Zy doorvloog snel den inhoud, waarby een uitroep van verrassing haar ontsnapte. Nu, wat staat daar vroeg Frans, die er niet op lette, dat zijne moeder hem in den arm kneep en hem toebeet Jongen, hoe kunt ge zoo ezelachtig doen Wat daar staat herhaalde Lea. Dat ik een derde van alles wat ik ooit bezitten zal, aan die twee moet afstaan. Aan die twee vroeg Frans. En van mij is geen sprake Neen. Uw naam is niet genoemd Niet, riep hy toornig. Dan wordt er ook niets onderteekend. Daarmee stak hij het papier in zynen binnenzak. Lea zegde tot Sibylle Ik doorzie uw spel hoel goed. Go houdt mij voor eene erfgename, omdat ge het geheim van myne afkomst kent. Om my te dwingen, uwe hebzucht te bevre digen, werd Daisy gestolen, en om mij ge heel in uwe macht te hebben, verlangt ge dat ik uw zoon trouw. Het was een slim plan, maar het ging te ver. Een ding hebt ge bereikt ik zal het papier ondertee kenen, opdat het kind niet langer in uwe handen blijft. Zy stak de hand uit nkar de pen, doch Frans hield haar terug. Niets daarvan beval hy, by die zaak Aalst. Stadsbelan gen. Do Stad van Bergen (Mons), na zoo menige andere steden in ons land en in den vreemde, komt op hare beurt van de eigen uitbating of regie der openbare verlichting af te zien. Vrijdag der verledene week heeft het Bergensche Stadsbestuur het contract met de Gasmaatschappij voor 25 jaren vernieuwd. Sommigen wilden dat de Stad de gas verlichting zelf zou uitbaten, doch de meerderheid was er vijandig aan, be werende dat men slechte zakendoen zou. Dus onder talrijke bewyzen een te meer dat onze Aalstersche liberale klep pers het mis op hadden wanneer zy spraken van de groote winsten die de eigen uitbating voor de Stadskas zou opleveren. Onbe!wistbaar is het bewezen dat de regie, zelfs in groote steden, alwaar men op een aanzienlijk gasverbruik mag tellen, meest altijd gevaar, teleur stelling en verlies oplevert, Onlangs nog te Londen is bestatigd geworden dat millioenen en millioenen franks voor de Stadskas zijn verloren gegaan door openbare diensten in regie uit te voeren. Maar dat zal niet beletten dat onze liberale financiers, die fameuze klep pers, ondersteund door den groenen zageman van Chipka, zullen blyven herhalen voor de lichtgeloovige lieden, er algemeen over 't accoord is dat de regie heeft geleefd en binnen zeer wei nige jaren naar de maan zal verzonden worden I>© kleinste loter of rniliciaan. De dagbladen deelden meê dat de kleinste loter verbleef to Chenée (Luik) en i m. 20 meet. Nu, de kleinste loter woont te Sint- Gilles-Waas, zekere Karei Yzewyn, die slechts 1 m. 10 c. lang is. Hij trok het hoogste nummer 320. Kareltje moest op een voetbankje staan om aan den trommel te kunnen geraken. *%Hoe meerder haast,hoe minder spoed. Hoe meerder praats, hoe minder moed. Hou steiler berg, hoe dieper dal. Hoe hooger staat, hoe dieper val. Hoe leêger vat, hoe meerder klank. Hoe koeler hoofd, hoe warmer hart. Hoe meer geween, hoe minder smart. Hoe harder 't raast, hoe minder 't wint. Hoe leêger beurs, hoe sterker wind. Hoe minder diept', hoe holler zee. Hoe stiller leed, hoe dieper wee. Hoe slechter wijn, hoe schooner krans. Hoe meer gesnap, hoe dommer gans. Hoe langer rede, hoe korter zin. Hoe heeter stryd. hoe zoeter min. Hoe schooner bloem, hoe minder geur. Hoe doffer glans, hoe heller kleur. Hoe zachter poot, hoe scherper klauw. Hoe stommer eend, hoe trotscher pauw. Hoe droever morg'n, hoe blijder dag. Hoe zotter praat, hoe meer gelach. heb ik ook nog een woord meê te spreken Ik laat mij niet op zy schuiven. Voorloopig onderteekent ge niets Lea haalde de schouders op. Maak dat met uwe ouders uit Maai- een ding is zeker, sprak zij tot Sibylle ik trouw nooit met uw zoon. Geef mi) het kind terug en ge kunt een hoog losgeld er voor krijgen ook wil ik zweren, u niet te verraden, maar uw zoon trouw ik niet. De oogen der heks fonkelden van be geerte. Het was baar immers alleen om het geld te doen. Geef dat papier op, Frans, zegde ze ongeduldig, Het is van my en ik wil het hebben. Laat my met rust Ik geef het niet 1 Een luid kloppen aan de deur brak zijne woorden af. Daar hebt ge den dominee reeds riep hy woest opspringend als nu die trouwerij niet onmiddellijk in orde ge bracht wordt, loop ik weg en neem het meisje meê. Wil zy liet papier ondertoeke- nen, dan mag ze het doen, maar alleen als Lea Lenz. En eer de verblufte ouders goed konden raden wat hy wilde, had hij Lea omvat en in de voorkamer gedragen. Toen rukte hy de deur open. Een dominee en twee getui gen, als eenvoudig gekleede burgerslieden, traden over den dorpel. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1