Donderdag 31 Februari 1909 5 centiemen per nummer öS**® Jaar 4128 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. MOEDERHART! GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID De vrouw en de maalscljappelijke kwestie. EEN EN ANDEIt. DE DENDERBODE. Dit i)lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in by C. Van de Putte-GooHens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUK »UUH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3*® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van «iit blad. Vel»», 10 Februari 19G9. Op 4 millioen werksters in Fran krijk zijn er enkel een half millioen, 500 duizend, benuttigd in den landbouw, en bijna evenveel zyn als dienstmeiden Een millioen 200 duizend zijn werk zaam in de nijverheid, bijzonderlijk in de vervoerny verheid. Deuitslag is een gevoelig verval, onder zedelijk opzicht van den familie geest, van den anderen kant, onder op zicht van den aangroei der bevolking, eene overgroote kindersterfte. Nooit zal men het dikwijls noch luid genoeg kunnen zeggen de 19e eeuw zoo fier op den vooruitgang der wetenschap en der nijverheid, is waar lijk de eeuw geweest van den moord op onnoozele kinderen. Het hedeodaagsche sterftecijfer (in Frankrijk) van kinderen onder het jaar, is meer dan één zesde der over- lijdens, en bereikt soms 50 ten honderd (274 per duizend te Rijsel343 te Duin- kerke; 444 te Nancy; 509 te St-Pol- aan-Zee). In de groote nijverheidsteden gelijk Roubaix en Toerkonje, telt men op drie graven een van een kind. Welk is het redmiddel En hoe kan de kwaal bestreden worden Want deze zaak is eene levenskwestie voor Frankrijk. Dokter Fauquet, beroept zich, in eene schoone studie over de Wettel .Jee bescherming der vrouwen voor en na de bevalling, op het voorbeeld van Zwitser land. Het is het eerste land dat den weg is opgegaan van eene nijverheidswetge ving ter bescherming der vrouw. De wet van 25 Maart 1877 verbiedt den toegang tot de fabrieken aan de vrouwen eene maand vóór en eene maand na de bevalling. - Duitschland heeft dat voorbeeld ge volgd en heeft de kraamvrouw gelijk gesteld met de zieken. De verplichtende verzekering tegen ziekte verzekert op die wijze ook de kraamziekte. In Oostenryk-Hongarië, worden gelijkaardige wetten voorbereid. De Noorderlanden bebben allen de kwestie (o) llc Vervolg. Stel u thans gerust, ik zal in myn leven een doel beoogen, een machtig belang na jagen, ik wil, ik wil, ik wil niet meer sterven. Vergeef mij als ik uwe geestdrift koel werp u niet lichtzinnig in soortgelijk waagspel, gij stelt u aan pijnlyke misken ningen bloot.,.. Als gij ooggeiuige zult wezen van de genegenheid, vau de liefde, welke dezè man on die vrouw elkander toedragen. Ik gevoel dat ik vooraleer echtge- noote te wezen, moeder ben alleen de aanwezigheid mijner kinderen zal my het overige laten verdragen. Ik ben als zij die aan landskwaal lyden, ik lijd ik wil myne kinderen terugziende koorts maalt my af Zeer wel, maar zy ook, die in u enkel eene onderwijzeres zullen beschouwen, om hare bewezene diensten door hunne ouders betaald, zullen u zonder inzicht kunnen kwetsen. Zult gy het vreeselyk geheim niet ontsluieren Spreek. Het ongeluk heeft my geleerd my te bemeesteren onder dit oogpunt moogt gy volle vertrouwen hebben, gij hoeft mets soortgelyks te vreezen. Voor alles vindt gij een antwoord. Overigens, wie weet Misschien zult gij hun niet bevallen f besproken en de eerste noodige maatre gelen genomen. In Frankrijk heeft men nog niets We lezen bovenstaanden noodkreet in een liberaal blad. In Frankrijk, waar men tijd heeft om de kloosterlingen te verjagen en hunne goederen te stelen, om de priesters te vervolgen en de ker ken aan te slaan, daar heeft men nog geen oogenblikje gevonden om te den ken aan de bescherming van het Fran- sche volkenras. Sedert jaren klaagt men dat de toe neming der Fransclie bevolking bijna nul is, en dat Frankrijk verre voorbij wordt gestreefd door zijne naburen, vooral door Duitschland. Dat heeft voor gevolg dat Frankrijk traag maar zeker afdaalt in de rij der natiën. En nu roept men Waar is het red middel In 1789 maakt men revolutie in Fran krijk in naam der Vrijheid. Elkeen moest vrij zijn 1 De werkge ver en de werkman. Die vryheid voor den werkman is uitgeloopen op de ergste slaverny die ooit heeft bestaan, niet alleen voor den werkman, maar ook voor de werk vrouw, die door onbarmhartigen nij verheid sdrang- naar de fabriek gedreven wordt, ter wille van het dagelijksche brood. Ziedaar de vruchten der Fransche revolutie van 1789. Deze had vooral voor doel het gods dienstig gevoel uit te dooven, maar meteen doofde zij het gevoel uit der menschel ukheid. Frankrijk ondervindt nu de droeve gevolgen. Het wordt gestraft langs waar het gezondigd heeft. E. V. Onze lezers weten dat de liberale gemeenteraadsleden van Ant werpen eenen hunner dry socialistische collega's als schepen hebben verkozen. Te dier gelegenheid is het misschien niet slecht te wijzen op de tegenstrijdige handelwijze der liberalen, die de even redige vertegenwoordiging aan het hoofd van hun programma schryven, doch weigeren ze too te passen daar waar zij meester zijn. De katholieken behielden te Antwer pen in de gemeentekiezingen ongeveer 46 der stemmen, en geen enkel hun- Ik hoor u afkomen men zal my te leelijk vinden. Ha lieve Concha, doe uw best, span liet onmogelijke in opdat men mij. aanvaarde. Morgen zullen wij ons aan bieden bij mynen man, niet waar, bij den heer de Merinville, wil ik zeggen. 't Zij zoo. Eerst en vooral is het on misbaar dat men u beter opschikke, gij moet zorgen dat men u onmogelijk her- kenne. De oude Dolores, die u zoo teer beminde, is altijd daar zy zou bekwaam wezen u onder de blauwe brilglazen en de grijze pruik der onderwijzeres, te ontdekken. De oude horloge, welke op de schouw plaat stond, sloeg twee ure 's morgens. De dienstboden der markiezin begrepen er niets meer van. Wat mocht dit lang on derhoud beduiden Wat kon er gemeen zaams bestaan tusschen deze zoo armzalig gekleede vrouw en eene groote Spaansche dame? Pepita, die gedurig in den omtrek der spreekkamer had geslenterd, werd zeer on gerust en vertoonde zich op den dorpel der plaats. Lieve vriendin, riep Concha uit, wy vergeten het uur kom mede, ik zal u naar uwe kamer geleiden welke aan de myne paalt. Ge zult er, hoop ik, u beter bevin den dan in den kelder van Pablo. En de schoone dame gaf gemeenzaam den arm aan Eva. Zij traden den grooten trap op, terwyl Pepita ze verwonderd ach terna keek en zegde Ik had altijd mevrouw als een eigen per wordt zelf een vertegenwoordiger in het bestuur toegekend... terwyl de socialisten, die slechts 5 °/0der stemmen verwierven, een der hunnen zagen ver kiezen door hunne bondgenooten. Dat heeten de liberalen de evenredige vertegenwoordiging. En voor slot van rekening drukten te dier gelegenheid de liberale dagbla den den vurigsten wensch uit, dat wel haast, dank aan het monsterverbond met de roode makkers, er geen enkel katholiek gemeenteraadslid meer zou zyn. Dat heeten de liberalen de vertegen woordiging der minderheid Valsche bankbrieQes. Er zijn weer valsche bankbriefjes van 20 fran ken in omloop zy zijn meestal ge scheurd en sameugeplakt met gompa pier. Het watermerk is zeer onvolledig of bijna ganch uitgewicht. Vuil potteken. Het gerecht is voortgegaan in zijn snuffden in de ge- gemeentezaken van Laeken. Het heeft daar een vuil potteken ontdekt, in den aard van de wijnpottekens te Schaar beek. Waar is de tijd dat de liberalen zich uitgaven als alleen bekwamen, als alleen eerlyken Volgens hen had niemand verstand van openbare zaken dan zij alleen Zij alleen hadden verstand, beschaving, eerlijkheid en alle goede deugden, 't Was echter heel wat anders en in menig openbaar bestuur, in libe rale handen, zijn schandalen en robbe ryen aan 't licht gekomen. Dat alles zou hen wel wat zediger en eenvoudiger mogen maken, maar de hooveerdij zit er in en dat leelijk ding is er moeilijk te kloppen. En of de kribbelaars die wekelijks 't orgaan der firma Vijf Ezels en G° bekladden er over zwijgen Waar zit vieze Wannes De kerkvervolging. - Tijdens eene afwezigheid van den Z. E. H. pastoor van Juvrecourt, departement der Meur- te et-Moselle, (Frankrijk) zijn de onder- prefekt, een bijzondere kommissaris en vijftien gendarmen in de pastorij ge drongen en hebben al de meubelen van den priester op straat geworpen. De bevolking protesteerde met verontweer- diging en het scheelde weinig of de officieele inbrekers vlogen de meubelen achterna. zinnig, zonderling mensch beschouwd, maar deze bedelares bij haar laten ver nachten. dit gaat over zijn hout. Water ook gebeure mijn plicht gebiedt dat ik over mijne meesteres wake. In tegenoverstelling met de vrees der kamenier, liep het overige van den nacht rustig voorbij, hetgeen niet zeggen wil dat de twee vriendinnen voel sliepen. Voorna melijk was Eva ten prooi aan groote opge wondenheid als zy dacht aan het stout stuk dat men 's anderendaags zou wagen Vroeg in den morgen vond Concha haar reeds voor den spiegel even als een too- neelspeelster, welk voor het publiek ging verschijnen was Eva bezig haar iiaartooisel te leggen, haar opschik te maken. Gy ziet dat ik uwe raadgevingen volg, sprak zij ik tracht, als 't mogelyk is, my jonger te laten uitzien. Als ik zoo deze twee krullen langs myne wangen laat afrollen, heb ik dan het uitzicht niet eener oude on derwijzeres Hopen wy dat myne kinderen niet schrik ken als zy my zien. Zij sprak met gemaakte opgeruimdheid Concha bezag haai droevig. Eva, zegde zy, het spijt my u zulk ontwerp voorgelegd te hebben't Is dwaas heid, verzaak er aan, liefste ik zal trach ten uwe kinderen naar hier te lokken en ze u soms te laten zien, maar, geloof my, maak u geen begoocheling, gij zoudt dé kracht niet hebben alles te verdragen. Eensklaps veranderden de gelaatstrek ken van Eva, zij werd cenigzins dreigend De slimste onder de geuzen, zenden hunne binders ter school naar de kloos ters; maar daarom roepen zy niettemin dat de kloosterscholen niets weerd zijn. Bij hen geldt het spreekwoord doe wat ik zegdoe niet wat ik doe Boüman. De Haringtelefoon. Een Zweedsche uurwerkmaker heeft een toestel uitge vonden, dat de visschers toelaat de ha- ringbanken te vinden. Gewoonlijk vis- schen zjj den haring met eene lange lijn van een gewicht voorzien aan een licht geritsel der lijn bij het doortrekken der haringbank, moeten zij de tegen woordigheid daarvan bemerken. Nu worden zij verwittigd door een klein belletje, dat klinkt zcodra de lijn eenige tegenstand in het water ontmoet, en zoo wordt de aanwezigheid der haringban- ken door de visschers gemakkelijk vast- Paardenmarkten. Zes groote paar denmarkten zullen dit jaar plaats heb ben te Brussel op 13 Maart, 15 April, 13 Mei, 12 Juni, 13 September en 13 October. Er zal geen last of prijs ontvangen worden om er aangenomen te worden. Men mag het reglement bekomen by den heer Cam. Tock, .Secretaris, 24, Lombardstraat. Suikerverbruik. Verscheidene Fransche suikerfabrieken hebben proe ven genomen, met toevoeging van sui ker aan brood, met het doel een nieuw afzetgebied voor Franschen suiker te verkrijgen, dien zij, tengevolge hunner hooge prijzen niet met voordeel in het buitenland kunnen verkoopen. Dr Dupont maakt er onmerkzaam op, dat het, suikerverbruik belangrijk zou toenemen als cr slechts 5 p. c. suiker aan het brood toegevoegd werd. Het is een vastgesteld feit, dat de smaak van brood, hetwelk 5 p. c. suiker bevat, niet verschilt van dien van ge woon brood. Brood smaakt slechts dan zoet, wan neer het een suikergehalte van 10 p. c. en meer heeft De zoete smaak bevalt slechts aan een deel der verbruikers en verschillende moeilijkheden doen zich bij het bereiden van brood met zulk eeu groot suikergehalte voor. In het algemeen is het niet raadzaam meer dan 5 tot 10 p. c. suiker toe te voegen. 't Zij zoo, ik aanzag u als myne vriendin, welnu ik bedroog my. Vermits gy van gedacht veranderd zjjt, zal ik my zelf vandaag in het hotel de Merinville gaan aanbidden. Waar men u zelfs niet zal ontvangen Stijfhoofdige Gy dwingt mij, welaan ik zal. zooals ik u beloofd heb, u vergezellen, maar ik neem geen de minste verantwoor delijkheid van hetgeen er kan uit voort spruiten Bekommer u om niets. Eenmaal dat ik deze plaats ben ingedrongen, raakt het overige mij alleen. Om welk uur vertrek ken wij Heb geduld 't Is nauwelijks tien ure men zou de deur voor onzen neus du wen wij kunnen ons enkel om drie uren aanmelden. Ik zal een woord schrijven om Mme de Merinville van ons bezoek te ver wittigen. Verschoon mij haar alzoo te noe men men hoeft er zich aan te gewennen. En gij, welken naam zult gy nemen Black, Green of Brown, zooals gij verkiest, 't is my al gelijk. Daar ik vloei- zaam het Engolsch spreek, verkies ik my als afkomstig uit dit land aan te geven In dit geval, zal ik den hoed en den waterproef halen, die ik verleden herfst heb doen maken om eene lady te verbeel den. Wy speelden comedie op het kasteel. Met deze kleedy zult gij goed uitzicht heb ben. Concha schreef den brief, welke door een knecht ter bestemming werd gedra gen. Het antwoord liet zich niet wachten Op het laatste scheikundig congres was uitmuntend brood tentoongesteld, gemaakt volgens Dupont's formuul. Brood, dat veel suiker bevatte, is met goeden uitslag in het leger toegediend. Behalve het verhoogen der voedings waarde, zou eene toeneming van suiker verbruik natuurlijk groote voordeelen aanbrengen aan vele landbouwers in het noorden van Frankrijk die met voordeel suikerbeeten kunnen kweeken. In 1907 steeg het suikerverbruik in de Republiek tot 581,000 ton, dat is onge veer 15 kilos per hoofd. Ouderdomspensioenen. Het is een ordewoord in de geuzenpers met het ouderdomspensioen van 65 fr. den spot te drijven. Daarentegen wijzen zy met groot be slag op het ouderdomspensioen dat de oude menschen in Frankrykzullen krygen. Zullen krygen, ja, als er geld in de kas is. Verschillige ontwerpen liggen op het bureel der Kamer het laatste, dat nog het beste schijnt, is dat van den heer Poirier, maar.... het vereischt toch nog dit de Staat voor 100 miljoen per jaar zou tusschenkomen. De kwestie is echter dat het Gouver nement die 100 miljoen niet heeft. Het zou moeten 800 miljoen hebben voor de soldatery. Dat zal natuurlijk vóór de pensioenen gaan, Daarna zal men zien of er niet ergens 100 miljoen tusschen de plooien gevallen zijn, die men aan de ouderdomspensioe nen zou kunnen besteden. Maar dat zou nogal een dikke rimpel zijn Eerste Communie 1909. Album voor Eerste Cummuniekleederen. Verkrijgbaar, ten bureele van ons blad alleen, modellen voor Eerste Communie- kleederen bevattend met Vlaaraschen of Franschen uitleg. Gewone uitgave fr. 0,75. Prachtuitgave, gedrukt op cartonpapier en in kleuren fr. 1,00. Franco per post 10 centiemen meer. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze uitgave niet is, een eerste communie panorama of een enkele gravuur, doch dat ons album voor eerste communiekleederen een boekdeel vormt van 16 bladz., met vergulden omslag. Schrijft spoedig in liet getal is zeer ge- ring, te laat komende loepen gevaar nietc meer te vinden. de gravin de Merinville zou gelukkig we zen Madame de markiezin de Guadamina te ontvangen. Diensvolgens, om drie ure juist, belden de twee vriendinnen aan de grillie van het hotel, gelegen op de Malesherbeslaan, niet verre van de Madeleine. Eva keek verwon derd op naar dit prachtig gebouw. Ik heb u vergeten te zeggen, mur melde Concha, dat uw man, die bijna ten onder gebracht was, door zyn tweede hu welijk, uitnemend rijk is geworden. Eva was droovig. Indien zij hare we zenlijke plaats aan den huiselijken haard eisehte, ging zy volkomen den schitterende toestand van haren echtgenoot en van hare kinderen veranderen. Terwyl de portier met een belruk den knecht in den gang verwittigde, hief de zoogezegde onderwy- zeres de oogen op, zy keok naar de bal- cons. Dacht zy er reeds drie schoone kopjes aan te treffen Zy had ze zoo dikwyls in hare droomen terug gezien de arme klei nen weenden zoo en verdrongen zich aan het venster 1 O, hoe moesten zy beden ge groeid zyn 1 Indien zy zich plotseling voor hen bevond, hoe moeilyk zou zy de stem haars harten bedwingen Als men deze nederig achter de markiezin zag stappen wie kon twyfel opperen over de vrouw met ernstig en kalm uitzicht, hevige gevoe lens, waartegen zy heldhaftig streed. (Wordt voortguct).

De Denderbode | 1909 | | pagina 1