Wettelijke besluiten Allerhande nieuws TEMPEEST. Frankrijk. r De Burgemeester van Antwerpen. Zaterdag is de heer De Vos, gemeen teraadslid van Antwerpen bij den heer Gouverneur geroepen, die hem mede gedeeld heeft dat het Gouvernement den heer Desguin niet tot Burgemeester van Antwerpen zal benoemen, gezien zijnen hoogen ouderdom. Bibliotheken in de Vereenigde Sta ten. Over kort is eene berekening over de Amerikaansche boekerijen uit gekomen. Daaruit blijkt welken voort gang het boekenwezen in de Vereenigde- Staten gedaan beeft. De eerste berekening over boekerijen in de Vereenigde-Staten, kwam uit in 1873. Dan waren er 2,000 bibliotheeken, die elk meer dan 1000 boekdeelen be vatten. Over 5 jaar waren er 7,000 boe kerjjen, en nu is het getal tot 8,000 gestegen. In het jaar 1876, was er in geheel de Unie maar eene bibliotheek met meer dan 500,000 boekdeelen, deze van Was hington. Nu heeft ze al meer dan het dubbele getal boeken. De openbare boe kerij van Ne -York is ruim zoo belang rijk als die van Washington. In al de bibliotheken van Amerika, waren ten jare 1876, rond de 12 miljoen boekwer ken. In 1903 steeg dat getal tot 55 mil joen, en het is in den laatston tyd nog gedurig vergroot. Het duivenvervoer in Frankrijk.— In 1908 verzond men uit België, alleen langs het grensbureel Feignies, 50.771 korven die 1,680,349 duiven bevatten. Neemt men in aanmerking dat er eveneens worden verzonden langs Jeu- mont, Blanc Misseron en andere grens plaatsen, dan mag men zeggen dat dit cyfer mag worden verdrievoudigd en de Belgen alle jaren in Frankrijk 6 mil joen duiven brengen. Burgemeester. M. L. Hanssens is tot Burgemeester benoemd der gemeente Let- terhoutem, Arrondissement Aalst. Gembentetakj. De gemeenteraden van Aalst, Audenaarde en Ronse worden gemachtigd tot het heffen van rechten op het slachten van vee in het openbaar slacht huis. GEMEENTE WIEZE Gelijk op voorgaande jaren zal de alom vermaarde KAVALKADE hare ronde maken, op Vas tenavond, zynde 234 Fe bruari. Die eens wilt lachen komt naar Wieie. NOTARIAAT. Attlsl. Bij koninklijk besluit van 5 Februari is aan den heer De Pauw ontslag ver leend uil zijn ambt van notaris ter stand plaats Aalst. Aalst.Over geruimen tijd had M Alf. De Smet, koopman in graan, wonende Brabantstraat, eene kar en paard in leen gegeven aan zekeren Louis Kreggelmans. Nu heeft deze laatste het goed gevonden paard en kar te verkoopen aan den ge naamden Van Doerslaere, paardenslachter, wonende alhier, Koolstraat, voor eene som van 70 fr. on de kar met paard was er ten minste 250 fr. waard. M. De Smet, die zulks vernomen had, heeft aanstonds eene klacht by de policie ingediend. De adjunct-commissaris Gits stelde een onderzoek in en men vond de kar by Neukermans, op de Geerardsberg- schesteenweg, maar het paard was reeds geslacht. Proces-verbaal is opgesteld. Lede. Vrijdag namiddag ging de jachtwachter August Lemmens, op den Barvoetschen Hoek, in de herberg van Alois Rasschaert. Daar zat G. P.... met zynen hond toen de jachtwachter de deur openstak, sprong de hond op hem en beet hem vreeselyk in de beenen. Zaterdagavond, rond 6 uren, is een hevigen brand ontstaan, te Lede, wyk Vyver, al waai' er eene tweewoonst is afge brand toebehoorende aan M. Benoit Ver hoeven, handelaar, te Lede. De twee huizen zyn ten gronde afgebrand een derde huis is kunnen gevry waard bly- ven, dank aan de welingerichte pompiers. De sebade wordt gerekend op 5000 fr en is door verzekering gedekt. I»e vifmtd. De groote vyand onzer gezondheid is de verstoptheid, in de zen zin, dat zij de oorzaak is van meest al onze ongesteldheden 't is waarom wy de purgeer-Pil Walthéry moeten gebruiken die de ideale remedie is tegen deze kwaal 30,000 genezingen jaarlijks. Zondag onder den morgend, zyn to Denderleeuw, de woning, schuur en stallen van Jan B op de wyk Leeuwbrug, door het vuur vernield. Het vuur liep zoo snel voort, dat niets kon gered worden zelfs eene som van 8000 fr. in bankbiljetten is mede de prooi der vlammen geworden. Zondag avond, is te Meerbeke, eene driewoonst, toebehoorende aan M. Cyriel Dortans, door brand vernield Alles werd de prooi der vlammen en al den huisraad werd vernield Twee der bewoners waren verzekerd; de derde niet; defgebouwen waren door verzekering gedekt. Meirelbeke. Door den stormwind werd hier eenen verschgebouwden voor muur omgerukt van eene remise, toebe hoorende aan M. Schamphelaere. onderne mer aan de statie. Lokeren. Talrijke boomen werden uitgerukt en hier en daar regende het pan nen van de daken. Over de Oude Brug werd een afdak van M. Van Driesscho af gerukt. De vloed der Durme was zeer ge weldig Het water steeg dan ook buitenge woon hoog en stroomde op verscheidene plaatsen over de dijken. De treinen ondergingen groote vertra gingen, daar de overzetdienst zeer moeilijk was te Antwerpen. Moen. Eene zware schouw waaide om bij M. Emiel Vromant-Van Houtte, handelaar in hout, aan de brug van de St-Denyssche kasseide. De kave viel dwars door bet dak, en veroorzaakte veel schade aan de woning en aan de meubelen. Brussel. In de Wouwermanstraat werd eene schouw omgeworpen door de rukwinden zij viel door het dak op eene zolderkamer er is alleen stoffelijke schade. Door het veroorzaakt gat dreigde gansch het dak. weggeslagen te worden doch eenige stielmannen konden dit met groot verweer voorkomen. Eene groote overdekte houthangar aan het dok Vergote is ingestort. Het werkvolk kon intijds wegspringen. Verviers. De regen duurt hier voort. De Vesder groeit onrustwekkend Een muur van 35 meters van de wollen- wasschery van den heer Vosse, op den oever der Vesdre stortte in. Eene macbien werd in het water medegesleept. De schade wordt op 25,000 frank geraamd. Te Dolhain, Goe en Renonprez is de schade door den watersnood aanzienlijk. Te Ensival staan de Groote Markt en de Groote straat onder water de kelders zijn onder water geloopen- De trein tusschen Verviers naar Ensival kan slechts loopen tot Francomont. Verscheidene fabrieken moesten sluüen, namelijk bij MM. Chattin, Hauzeur, Pir- mez en Petit. Beriboux-Hodimont is insgelijks gedeel telijk onder water geloopen. Te Pepinster zyn verscheidene straten onder water geloopen Het verkeer van den stoomtram van Dolhain is onderbroken. Naby Welkenraadt had eene grondin- storting plaats, waardoor vertragingen aan de treinen werden veroorzaakt. Het water in de Maas klom ruim eenen meter, en de Ourthe te Chènée klom onge veer 1,50 met. Te Trooz zijn al de huizen onder water geloopen langs de kaaien, en het verkeer naar Chaudfontaine is onderbroken. Te Vaux-sous Chevremont zijn de huizen tot aan de verdieping onder water geloo pen. Gelukkiglij k schynt het water zich spoe dig terug te trekken. De Gileppe is ont zaglijk gewassen. NIEUWENHOVE. - Men meldt ons dat de voorgestelde werken van vergroo ting en herstelling, te verrichten aan de kerk van Nieuwenhove, de goedkeuring der hoogere Overheid bekomen hebben. Een hulpgeld van 11,001,16 fr. zal toe gestaan worden door het ministerie van Justicie. Niet alleen de inwoners van Nieuwen hove, maar al de liefhebbers van schoone kunsten die het merkwaardig kerkje ken nen, zullen met voldoening dit goed nieuws vsrnemen. De trekking der Tentoonstelling van Brussel. Maandag morgend had te Brussel de 2e trekking plaats van de tombola der internationale tentoonstelling van Brussel. De trekking gold de loten van uitgave B, blauwe briefjes en roode cijfers. De premiën werden gewonnen door de volgende nummers 100,000 fr. door serie 123,576 num. 5 Het nummer werd verkocht te Chènee. 15,000 fr. door serie 192,695, num. 1, verkocht te Charleroi. 10,000 fr. door serie 131,818, nummer 4, verkocht te Gent. De premiën van 5000 frank werden ge wonnen door a) serie 178,247 nummer 1 verkocht te Brussel Center. b) Serie 140 655 nummer 2 verkocht te Courcelles. c) Serie 182,722, nummer 1 verkocht te Zelzate. De winner van bet groot lot is M. Oscar Noirfalize, spekslager, wonende te Chênée (Luik). Hij had slechts een lotje, dat hy van zynen zoon, een kandidaat briefdrager, gekocht had. Sedert eonige weken worden er te Brussel valsche stukken van twee, een fr. en 50 centiemen uitgegeven Deze stukken zyn meest allen Fransche stukken met do Zaaister. Er zyn er nochtans ook met de beeltenis van Leopold II. Zij zyn zoo wel nagemaakt, dat er dagelijks talrijke klach ten op het polieiebureel ingediend worden. St-Joost-ten-Noode. Gevonden bommen. Volgens de gedane proefne mingen, zaterdag namiddag, blijkt dat de drie gevonden bussen die solferzuur bevat ten, van Duitsch fabrikaat zyn. De policie heeft vernomen dat kerels van vreemde nationaliteit, die tegenwoordig te Brussel verblijven, zich onlangs plichtig hebben gemaakt aan eene geldafpersing met geweld en gewapend. Die schurken zouden vrijdag verklaard hebben dat zij zich van die bommen zouden ontmaakt hebben, door ze in het huis neer te leggen, waar zy gevonden zyn. Het gerecht volgt thans dit spoor, hoe wel men denkt dat die kerels er voor niets tusschen zijn voor wat het het vervaardigen der bommen betreft. Zaterdag avond en nacht is gansch de rechterlyke policie op zoek gegaan. Ziehier wat zy vernamen over de schur kenstreek der twee vreemdelingen. M. X.., pelsenhandelaar, wonende aan de Square Marguerite, en wier magazijnen in het midden der stad staan, ontving woensdag avond het bezoek van twee ke rels, die zegden Russische anarchisten te zyn, en die hem met den revolver in de hand dwongen seffens 3000 fr. te geven. Daar de handelaar het geld niet gereed in huis had, teekende hy eenen wissel betaal baar op zicht op eene bank van de Konink lijke straat. Mad. X..., verontrust door dat vreemd bezoek, had aan de deur geluisterd de kerels spraken Duitsch toen zond zij hare meid de policie roepen, doch de kerels waren reeds verdwenen, toen zij aankwa men. Na M. X... een briefje te hebben doen teekenen dat hij het leven verbeurde, indien hy de rooverstreek verklikte ver trokken zij. Het was 's anderendaags morgends, om 7 1/2 ure. dat de bommen werden gevon den Dien avond stoeften de twee Russische anarchisten over hunne rooversstreek in eene herberg. Een persoon, die zulks hoor de, gaf er kennis van aan de policie. Zaterdag nacht werden de twee anar chisten bewaakt, doch konden ontsnappen. Ook Zondag werden zij niet ontdekt men denkt dat zij over de grenzen gevlucht zijn. NADERE BIJZONDERHEDEN. De policie onderzoekt een feit van aftruggelarij met doodsbedreigingen, dat vermoedelijk in betrekking staat met het vinden der anarchistische bom. Ziehier hoe de Brusselsche bladen dit feit verhalen Woensdag avond, om 8 ure, belden twee mannen aan het huis van een koopman in pelteryen op de Margaretha square. Die handelaar heeft zyn kantoor in den omtrek van de de Brouckereplaats. Wanneer hij beide mannen ontving, zegden zij vrank en vry dat zij Russische anarchisten waren, toonden groote revolvers en dreigden M. M., te dooden indien hy niet aanstonds eene groote som gelds gaf Zij namen zulke dreigende houding aan, dat de koopman begon te beven. Daar hij geen geld in huis had, onderteekende hij een check op eene bank dor Koningstraat. Die check bedroeg 3000 fr. Mev. M.. die intusschen het kantoor van haren man genaderd was en Duitsch ver staat, begreep goed dat beide bezoekers haren man met den dood bedreigden. Zonder iets te zeggen gelastte zij de meid, de politie te verwittigen. Doch wan neer de meid met eenen agent terugkwam waren de anarchisten verdwenen. Nochtans hadden zij, vooraleer te ver trekken, den koopman met den dood be dreigd in geval hy de politie durfde ver wittigen. Tot toppunt van onbeschaaraheid ver plichtten zy M. M... eene beteekenis te ondorteekenen, volgens welke hij zich schuldig verklaarde de doodstraf te onder gaan bij de minste onbescheidenheid, die hy zou kunnen plegen Nog onder den indruk van de doodsbe dreigingen, zond de koopman den politie agent weg. M. M.., was zoo diep geschokt dat hft een zyner vrienden verwittigde en 's anderendaags met zyne vrouw naar het buitenland vluchtte. Denzelfden dag werd de bom gevonden, 's Avonds te 10 ure, ontmoetten beide Russen elkander in eene herberg naby de Beurs en verhaalden hun het gebeurde de afpersing van 3000"fr. en het neerleggen der bom. Do woorden gingen niet verlorenEen verbruiker ving die op en Zaterdag mor gend wist de openbare veiligheid en de policie reeds alles. Nu verhaalt men ook het volgende Een Russische uitdagingsagent, in dieDst der geheime policie van St- Petersburg, en welke nu verdacht wordt de bom te hebben gelegd om de uitgeweken Russische revo- lutionnairen, die hier verblijven, in moei lijkheden te brengen, is nog niet ontdekt. Nieuwe huiszoekingen werden bevolen. Ongestrafte misdaden. In elke streek wyst men op misdaden waarvan het gerecht de plegers niet heeft kunnen vin den. Doch nergens is de reeks zoo groot als in den omtrek van Audenaarde. Te Ste -Maria Hoorebeke, werd M. Pycke vermoord in het veld gevonden. Te Nederbr. kei vond men den jongen Van Cauwenberghe dood langs de baan. In dezelfde gemeente werd C. Marroyen bij klaarlichten dag doodgeschoten. Te Schoorisse werd een pachter ver moord te zynent gevonden, nadat de misda digers gepoogd hadden de woning in brand te steken ten einde de sporen der misdaad te doen verdwijnen. Te Roosebeke werden een wildstrooper dood in een bosch gevonden. Te Michelbeke werden twee misdaden gepleegd, waarvan ook nooit de daders ont dekt werden. Moeste men, voor geheel het land, de lijst opmaken van de ongestrafte misdaden, men zou er waarlyk van schrikken en beven. Zaterdag nacht werd een inwoner der Kuiperstraat, te Antwerpen, die wat dron ken was, door een© vrouw meegeleid tot aan de gebouwen van de vuurwurkschool op het Zuid, daar werd de man plots over vallen door twee kerels, die hem zijn uur werk, zynen gnudeu ring en eene som van 60 fr. ontnamen. Al. Dens, van liet policie- bureel der Vlaamsche kaai, die de klacht van den bestolene ontving, stelde een on derzoek in en ontdekte weldra wie de vrouw was, die den man had meegetruggeld en in den valstrik gelokt. Deze werd in hare woning Kloosterstraat aangehouden, het is zekere Leonie De W. en den genaamde Vital S die in haar gezelschap werd aan getroffen, werd eveneens aangehouden. Eene huiszoeking gaf geen uitslag, doch door de vragen van den adjunct, kon zy er zich niet verder meer uitklappen en be kende. De derde aanrander wordt nu nog opgezocht. Het koppel is ter beschikking van den procureur des koning» opgesloten. De trein 212, van Antwerpen komen de, is zondag morgend, om 6 uren, in de statie te Sohaerbeek, op eene manoeuvree- rende maohien gebotst. Al de reizigers wer den dooreen geschud en verscheidenen ge kwetst. Seffens kwam er hulp en uit den laatstcn waggon van den reizigerstrein werden de volgende gekwetsten gehaald Jozef Lauwers, 44 jaar, van Humbeek, erge inwendige pijnen Edward Van Haesbroeck, idem. wonden aan het hoofd Mad. Melanie Van Asch, id. idem. Lodewyk Leutiens, wonden aan de bee nen. Ferdinand Vleeschhouwer, machinist van den reizigerstrein, wonden aan de borst. Jan Thys, machinist van de versporende machien, kneuzingen over gansch het li chaam. Piet-er Stockman, stoker, wonden aan de borst. De stoffolijko schade is groot. Het par ket is ter plaats geweest Een drama, dat te Vilvoorde een zeker schandaal verwekte, had Zondagnacht plaats op den Grimbergschen steenweg. M. Van den B., rond middernacht thuis komende, vond de deur gesloten en ging de woning rond, om langs den hof binnen te raken. Ook de achterdeur was gegrendeld en, om den nacht niet onder den blooten hemel te moeten doorbrengen, brak hij de ruiten en klauterde langs het venster binnen. Op dit oogenblik zag hij ee'i jongeling uit zyne slaapkamer komen Hij herkende hem voor den 20jarigen D., die de buurt bewoont. Zonder een woord te spreken sprong hy met een mes hem te lijve en bracht D. een vijftiental steken toe. Op het hulpgeroep van den getroffene kwamen de geburen toegesneld en deze grepen Van den B. aan en rammelden hem deerlijk af. Een dokter die middelerwijl geroepen was, deed D. naar het gasthuis krengen, waar hij overleed, zonder een woord uitleg te hebben kunnen geven. Van den B. werd aangehouden en naar de gevangenis van St-Gillis gebracht. Ver scheidene personen werden reeds onder vraagd. Het schijnt by nader onderzoek te blijken dat de moord by misslag gepleegd is. De jongeling, een wees, die nevens het huis van Van den B. woonde, was met de lotelingen uitgeweest. Bij zijne thuiskomst had hij zich vergist en, gewoon langs het venster bij zijne pleegouders binnen te gaan, had hij dit hier ook willen doen. En het was op dit oogenblik dat Van den B. hem betrapte en meende met een indringer te doen te hebben. Op die manier wordt de zaak door een blad van Brussel uitgelegd het parket zal de zaak wel verder ophelderen. Verledens week zyn te Ruien uit de siroopfabriek Devaux en Ce 25 000 kilo siroop gestolen. Die fabriek was in faling sedert le Januari en onbewoond Volgens men vertelt was het eene echte plundering; verscheidene personen zyn op heeterdaad betrapt geweest, ook heeft de justicie Za terdag huiszoeking bevolen op den wijk Turkenhoek, en Euiss^hestraat. In ver- sehillige huizen is er verdachte siroop aan- Zondag morgend, om 5 uren, heeft den landbouwwerkman, Victor Dreumont, R van Faurceulx (Charleroi), zijne vrouw met ixi een geweerschot gedood en zich daarna ch gezelfmoord. et De vrouw sliep nog toen de man haar 113 eenen kogel in de zijde schoot. De onge- aI lukkige, doodelyk gekwetst, had nog de krachten om zich op straat te slepen en om 6j< hulp te roepen. Intusschen had den man zich een kogel 3Z( in het hoofd gejaagd. Hij stierf eenige stonden nadien. De man had een hevige las valling en was nog 's nachts door zyne vrouw verzorgd. Men denkt dat hy eene °e] zenuwkrisis, waaraan hy sedert eenigen >g( tijd leed, zal gekregen hebben. lil4 Hij was slechts 34 jaar oud en de vrouw 111 28. Zij laten drie dochtertjes achter. r Dynsdag voormiddag speelden te po Te Waarschoot is een klein meisje op verschrikkelijke wijze gewond Pachter Lammens werkte met den dorschmolen toen eensklaps zijn vijfjarig dochterke bet machien te dicht naderde, door de tandra den gegrepen werd en met den arm tot aan den schouder meegesleept. Om het kind los te maken moest men de lappen vleesch meteen scheermes afsnijden. Men vreest dat het kind er van sterven zal. Zondag morgend kwam de reizigers trein te 4 uren 40 uit Charleroi naar Gent vertrekkende en getrokken door twee ma chines, tusschen de statiën van Couillet en van Chatelineau, wanneer een hevige schok plaats bad. De trein stopte. De reizigers ze waren getien, stapten verschrikt af. Gelukkiglijk was niemand gedood. In het morgenschemeren kon men vier om- verliggende locomotieven zien die de baan belemmerden. Over eene groote lengte waren de rails uitgerukt. Zonderlinge bijzonderheid Terwijl de locomotieven gedeeltelijk waren ingestoo- ten. hadden de rijtuigen hoegenaamd niets geleden. De machinisten en stokers waren langs de baan geworpen. Een der reserve-ma chinisten, van Montignies-8ur-Sambre had eene wonde aan het hoofd een reserve- stoker was gekwetst aan het rechter oog. De hoofdtreinwachter Debonduwé Leo pold, van den reizigerstrein alsook zyn wachter kloegen over inwendige pijnen de machinist eu de stoker van den reizi gerstrein zijn insgelijks gekwetst. Geheel het personeel moest vervangen worden. Ziehier de oorzaken van het ongeluk twee reservemachiencn stonden sinds een 20tal minuten op de hoofdlyn, wanneer een reizigerstrein in volle snelheid aankwam. Deze kon niet meer in tijds stoppen. De ingenieurs van den spoorweg hebbeD onmiddelijk een onderzoek geopend en het parket is verwittigd. Kortrijk, de genaamden Arthur Vandegin- ste, 8 jaar oud Camiel Loncke, 12 jaar 8k oud, en Leo Dejaeghere, 11 jaar oud, aan de vaart van Kortrijk naar Bossuyt Van- U derghinste beging de onvoorzichtigheid zicb op het ijs te wagen, rechtover de fa- I briek van M. Van Eenoo, In 't midden |e' der vaart gekomen brak het ys en de knaap &a verdween onder 't water. Loncke snelde 1 zijn makker ter hulp, doch onderging het i zelfde lot. Dejaeghere sprong op zijne beurt ei in het water en liep gevaar ook onder de il. ijsschalen te versmooren. Op 't geschreeuw ei van de drie drenkelingen kwam Pieter.ui Tytgat, stoker by M Eenoo, toegesneld. Hij zag de kinderen nog alleen met het ei hoofd boven het water uitsteken. De ma- ul chien kamer van Pieter Tytgat staat tegen de vaart. De moedige man sprong door het e venster der maehienkamer, baadde tot over de knieën in de vaart en gelukte erin, bij gj middel eener 4 meters lange roede, twee u der drenkelingen, Loncke en Vandergbin- L ste, te redden. De ongelukkige Leo Dejaeghere, door 'a de koude verkleumd, kon zijn makker, ;e waaraan hy zich vastgeklemd had, niet meer vasthouden en verdronk. Tien minu-e ten later werd zijn lijk door zekeren Dec- n myn Adriaan, by middel eener dregge op-a haald. De stad Meenen w erd woensdag in opschudding gebracht, door een droevigie ongeluk,-dat eene brave werkliedenfamilie |e in den rouw gedomdeld heeft. Eenige kinderen vermaakten zich rond 5 uren namiddag op het ijs van den vijver,? gelegen naby de pachthoeve Verschuere, in de wijk oer Yperschepoort. Daar het* dooide was het ijs reeds min of meer ge smolten doch de kinderen dachten niet aan i een mogelijk gevaar en schaatsen er maar a duchtig op. Eensklaps hoorde men een akelig gekraak eene breede scheur wa» v ontstaan en drie kinderen waren verdwe-? nen, Op de kreten van de andere knapen, li snelden de bewoners van de pachthoeve)] Verschuere toe en gelukten erin twee deri drenkelingen te redden, die er met een koud bad van af kwamen. Men zocht voortj naar het derde knaapje, doch het was-, slechts eene uur nadien dat men het lijk van den ongelukkigen ophaalde. 't Is het lljarig zoontje van Camiel, Herman-Louage, vla»werker, wonende in de Wervicqstraat, 73, De droefheid der^ ouders is onbeschrijflijk. Luik. Slachtoffers der loting. Hier, gelijk overal elders, is de dag dert loting gekenmerkt geweest door betreu-, renswaardige incidenten. Er is ook langs verrchillige kanten ge vochten. Te Tjlleur had een erg incident plaats. Twee werklieden die hunnen zoon naar( Luik hadden gebracht, keerden met hen terug. Herhaaldelijk blijvende staan, on- derwege, slopen zij over eenen overweg die niet bewaakt was. Op dit oogenblik kwam de expressentrein voor Parijs aan- gestoomd. Twee der mannen werden om vergeworpen en zwaar gekwetst. Ze wer den naar het gasthuis van Horloz overge bracht. Kort na de brand te Spa liep het ge rucht dat een persoon, gedurende de tijde lijke afw enigheid van den vuurmaker, in de machicnzaal was binnengedrongen, de kranen opengedraaid en aldus door over- hitting den brand veroorzaakt had. Die man, die uit wraak zou gehandeld hebben, werd Vrijdag aangehouden. Het is zekere S., oorspronkelijk van Grivegnée, sedert eenige maanden Spa bewonend en die, tijdens het seizoen van 1908, als vuur maker in de Kursaal gebezigd werd. De gemeenteraad van Spa, Vrijdag ver gaderd, heeft besloten aan den minister van binnenlandsche zaken de tusschen- komst der Regeering te vragen. By een groep Belgische maatschappijen is de Kursaal verzekerd voor 1,425,000 frank by drie Fransche vereenigingen voor 275,000 frank. Waardelooze Hollandsche Muntbil jetten. Zij die in het bezit zyn van muntbiljetten van 10 gulden en 50 gulden moeten wel bedenken, dat deze briefjes binnen weinige weken niets meer waard zijn. De muntbiljetten van 10 gulden en 50 gulden zijn reeds lang ingetrokken, maar er is een ruime tyd gesteld om dit papier bij de Rijkskassen in te wisselen tegen ander geld. Dat termijn loopt af vóór den 1 April 1909. Er zijn volgens schatting, nog voor ton nen gouds van die biljetten in omloop. Nog twee maanden eu dat gansche bedrag vervalt aan den Nederlandschen Staat, als men niet oppast. De Place de l'Opéra te Parijs is Zaterdag avond het tooneel geweest van een erg automobielongeluk, waarvan een jong meisje, Mej. Maria Péjard, chauffeuse, die sedert October laatst toelating kreeg dit beroep uit te oefenen, al de verantwoorde lijkheid schijnt te dragen.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2