Davidsfonds.T/oSi- Een leugenmeter. Groot militair feest FINAMCIENBLAI) Aalst. - Stedelijk nieuws. Zondagrust. Groot nieuws.k7mf0nndbelt ITT». Den derden deser (Mei) is in het landhuis tot Aclst 't eer ste goed verkogt van de gewezen Jesui- ten (te Nieuwerkerken) te weten het kasteel met 19 dagwant en halfbreede en het boeren huys met de boomen, drove eta verbleven aen de Wede p™ Simon Van Landuyt voor elf duysent en vier hondert gulden 2 st. Voorders nog eenige partyeu van Lande en meer- schen waervan onsen broeder peeter (Van Landuyt) ook heeft gekogt voor syn part 3 dagw.... roeden voor 1400 guld. ITT», September. Desen somer isser tot wieze op de vaert een nieuw sas by tyden gemaekt om het water af te leyden terwyl men het oud sas heeft verdobbelt tot gemak van schepen door te leggen. Om de schrijfpennen te bewa ren. Er is niets zoo vervelend, zoo wel voor jongeren als voor ouderen, dan eene stalen pen, die goed was, te zien roesten, men scheldt,verwenscht. en de ongelukkige pen, die er voor niets tusschen is, zwicht en breekt ten laatste onder een aanval van woede van haren beul. Het is waar, alles gaat voorbij, alles vermoeit, alles breekt... Maar er zijn middelen om het bestaan te verlengen der dingen, zooals dit der menschen, en de onherstelbare schade der jaren te herstellen. Ik ken een onfeilbaar middel... Ik zeg onfeilbaar... om eene metalieke pen lang, maanden en nog maanden, te doen duren, niettegenstaande een dagelijks langdurig gebruik. Dit middel is in het bereik van ieder een, te meer het is de eenvoudigste zaak ter wereld... maar, zooals met het ei van Ghristoffel Golombus, het moest gevonden worden. Zoodra men zich heeft bediend van eene pen, in plaats van haar af te kui- schen met linnen, een vloeipapier, een pennekuischer of wat ook, moet men naar integendeel nat laten, na een oogenblik steekt men haar eenvoudig in een gewoon stuk rauwen aardappel. En men laat haar erin steken totdat men haar opnieuw moet gebruiken. Het sap van den aardappel ontbindt de bijtende stof en de zouten van den inkt en maakt ze onschadelijk... Eene stalen pen in een stuk aardappel gesto ken, roest alleenlijk niet, maar behoudt nog gedurende langen tyd de scherpte van hare punten en de buigzaamheid barer vleugels. Rupsenwering. Men is thans in het tijdstip der rupsenwering,volgens de bestaande voorschriften. Men weet dat de rupsen veel kwaad doen aan de houtteelt, aan de fruit- boomen en aan de groenten, door liet wegvreten der bladeren. Thans dat men de nesten en de poppen van dit ongedierte door de afwezigheid der bladeren goed kan vinden, en dat er geen overlast van werk is, zal men weldoen hagen, struiken en boomen eens goed te oogenschouw te nemen en te zuiveren. Om tinnen gereedschtp te kui- schen, wrgf het goed met een wollen lap, waarop ge eenige druppels petrool zult gegoten hebben. Schepenkrisis van Gent. Bur gemeester Braun zou nu willen dat de gemeenteraad van Gent ontbonden wor de en dat er nieuwe gemeente-kiezingen zouden plaats hobben. Dan zegt M. Braun, zouden de libe_ ralen een verbond hoort ge liberale bladen een verbond aangaan met de socialisten en de katholieken zouden weggevaagd zijn. 't Is dood eenvoudig, niet waar Maar 't ongeluk voor M. Braun is 1° dat de katholieken geene goesting hebben hun ontslag te geven 2° dat het Gouvernement den Gentschen gemeen teraad niet zal ontbinden 3° dat de secia listen geenen lust voelen om een verbond aan te gaan met de liberalen. Ware 't niet van dat, M. Braun zou er boven op zijn. GEMEENTE WIEZE. Gelijk op voorgaande jaren zal de alom vermaarde KAVALKADE hare ronde maken, op Vas tenavond, zijnde 23J Fe bruari. Die eens wilt lachen komt naar Wieze. Hoog er Onderwijs voor hel Volk. Reeks voordrachten met lichtbeelden to te geven in de stedelijke Feestzaal van het Landbouwcomice Keizerlijke Plaats. 6e Voordracht, Maandag 15 Februari. Brugge het Venetië van hel Noorden Heer Th. De Becker, leeraaraan de Staats middelbare school. Eerste Communie I9<»9. Album voor Eerste Cummuuiekleederen Verkrijgbaar, ten bureele van ons blad alleen, modellen voor Eerste Communie- kleederen bevattend met Vlaamschen of Franschen uitleg. Qewone uitgave fr. 0,75. Prachtuitgave, gedrukt op cartonpapier en in kleuren fr. 1,00. Franco per post 10 centiemen meer. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze uitgave niet is, een eerste communie- panorama of een enkele gravuur, doch dat ons album voor eersto communiokleederen een boekdeel vormt van 16 bladz., met vergulden omslag. Schrijft spoedig in het getal is zeer ge ring, te laat komende loopen gevaar niets meer te vinden. kv ij Men verzoekt ons de Meldert. Lljkrecl^n meê te deelen, Zondag jl. uitgesproken bij de Kruisplanting op 't graf van Mej Leontina Camerman8, in Januari 11. overleden. Ontboezeming aan het heerlijk graf der wonderbare Leontina CAMIRMAI\'8. Meldert den 7 Februari 1909. Al wat ons oog ontwaart, zoo ver het maar mag reiken, al wat in stille nacht ons oor kan bereiken, dat alles is begrepen in deze woordenAanschouw o mensch 1 ik ben, en morgen ben ik niet. O, wonderbare Leontina 1 nauwelijks dry weken geleden, den 12 Januari, heeft deze groote waarheid zich ook voor U verwe zenlijkt, wanneer de onverbiddelijke dood U van ons kwam scheiden en U stellen in het bezit van uwen God. O, wonderbare Leontina Gy zyt dan van deze aarde niet meer, maar uwe ge dachtenis is in zegening bij allen die u gekend hebben. Gy leeft onder ons niet meer, maar uwe verhevene lessen en voor beelden van deugden blijven bestaan en dwingen ons tot hartelijke dankbaarheid. O, wonderbare Leontina het is dan uit liefde tot U, en tot herinnering der gansch byzondere inzichten van God over U, dat wy heden een allerschoonste kruis op uw graf komen planten. Een kruis en niets anders willen wij hier zien. O! wat kun nen wij U toch beter schenken om uwe nagedachtenis onder ons te vereeuwigen. Het kruis toch, is het, het teeken van het lijden en onzer verlossing niet Dat kruis, o wonderbare Leontina hebt gy wel verdiend. Wij schenken hét U, niet tot gedachtenis uwer grootheid en macht op deze aarde maar tot herinnering uwer verhevene deugden. Zoo dikwijls wij dat kruis zullen aanschouwen, zullen wij den ken aan de onzeglyke pijnen en smarten welke Gy gedurende eene ziekte van 22 jaren met een wonderbaar geduld voor Jezus en Maria verdragen hebt13 jaren hebt Gy op uw bed van lijden doorgebracht zonder het een enkelen dag te kunnen ver laten Ja, onbegrijpelijke pynen en smarten hebt Gij geleden gedurende 22 jaren, en er is geene klacht uit uwen mond gekomen in alles hebt Gij U aan Gods wil onderwor pen. En Gij hebt uw leven geëindigd met te zoggen Heer, niet mijn wil maar de uwe geschiede. O, wonderbare Leontina wij staan ver baasd over uwe zoo verhevene deugden, wy wenschen u geluk en wij prijzen uwe heiligheid, gelijk de Eerwaarde Paters Redemptoristen het hier verleden jaar in deze kerk op den predikstoel gedaan heb ben. Slechts eenmaal had de Eerwaard- Pater U gezien, en hij riep uit dat e een heilig meisje. O, wonderbare Leontina 1 aan U zij lof en eer. God gave dat wy U later mochten kennen gelijk Gij waarlijk voor Hem zijt went wij weten dat de Heer groote dingen aan U gedaan heeft, welke Gy uit ootmoedigheid voor ons verborgen hebt. De ootmoedigheid, was zij uwe lieve- lingsdeugd niet Ja. uw grootste verlangen was, in 't verborgen bidden en lijden voor Jezus en Maria. O, wonderbare Leontina! aanvaard dan ons kruis, dat wij U zoo gaarne en edel moedig schenken als een teeken onzer hoogachting en liefde tot U. Wy zullen U blijven eeren en beminnen hier op uw zoo heerlijk graf willen wij uwe verhevene deugden prijzenwy zullen hier in lijden en droefheid door uwe bemiddeling, Gods barmhartigheid komen afsmeeken, over tuigd zijnde, dat wij u niet te vergeefs zullen aanroepen. 't Is met deze eerbiedige overtuiging, o wonderbare Leontina dat wy U allen met een weemoedig hart een laatsten vaarwel toeroepen. Vaarwel o wonderbare Leontina Vaar wel, uitverkorene dochter des Heeren Vaarwel, o voorbeeld van allerlei deugden! Vaarwel, tot wederziens in den schoonen Hemel. De inwoners van Nievel Meldert, den 7 Februari 1909. Geachte Familieleden, Mijne Vrienden en Vriendinnen, De taak, welke my bij deze omstandig heid werd opgelegd, alhoewel treurig, vervul ik evenwel met eene zekere voor liefde. Het geldt hier immers de nagedachtenis te vereeren van haar die helaas maar al te vroeg aan onze genegenheid en aan de liefde van broeders en zusters door de onverbiddelijke dood werd ontrukt. Het kruis dat wij hier oprichten zal, telkens het wij aanschouwen ons herin neren, dat onder zijne schaduwe de asschen rusten van haar die wij in onze kinderjeugd zoo graag als speelgenoote en in lateren leeftijd zoo vurig als vriendinne in ons midden erlangden. Zulks was wel het natuurlijk gevolg van Leontine's geaardheid, die steeds den stempel droeg van de uiterste zachtmoe digheid en bereidwilligheid om in alles zich naar den wil van anderen te schikken, wanneer het een zedelyk vermaak of eene godvruchtige oefening goldt. Zou men hieruit niet mogen afleiden dat zij van kindsbeen af zich beijverde om aan den roep, welke gewis reeds hare ziel streelde, de volkomene gehoorzaamheid, ten vollo leeren te onderwerpen Hoe zal haar hart niet gejubeld hebben, wanneer zij haren wensch ging zien ver vuld worden yan het haar geliefde kloos terleven in te treden Edoch de Goddelijke Voorzienigheid had er anders over beschikt. Niet in het volle bezit harer levenskrachten zou zij de evan gelische deugden oefenen, maar op het lydensbed zou zy de bewijzen leveren van eene onwankelbare standvastigheid aan Gods Heiligen Wil. Zie meer dan dertien jaar ligt zij er op neergekluisterd, en toch met welke opge ruimdheid van geest trotseerde zij haar lot 1 Wie verbaasde er niet midden harer droevige dagen en nachten vrienden en familieleden door geestdriftige kwinksla gen den lachlust tezien opwekken Ook was haar einde zooals haar leven en glimlachend zag zij den dood te gemoet, vast overtuigd dat deze hare verlossing bracht en haar het begin van een eeuwig geluk kwam bezorgen. Wij ook, lieve Leontine, wy deelen in uw vertrouwen, omdat wjj ook steunen op de Waarheden van het Geloof ons door den Almachtigen Looner van het Goede onder wezen en met zijnen kruisdood bezegeld. Daarom weenen wij hier niet bij uw graf, maar roepen u zegevierend dezen afscheids groet toe Gelukkige Leontine, rust in vrede Ministerie van Spoorwegen. Brussel, den 9en Februari 1909. Mijnheer MOYF.RSOEN, Schepen te Aalst. Ik heb de eer U de ontvangt te melden uwer aanbeveling betrekkelijk de sluiting van de barreel nr 2 der lijn van Aalst naar Burst. Ik zal niet nalaten deze zaak, die reeds aan een onderzoek onderworpen is, met aandacht na te zien. Aanveerd, Mijnheer, de verzekering mij ner hoogachting. (Get.) J. HELLEPUTTE. Verleden Zondag 8 dagen was het de beslissende match voor den prijskamp ./ia/s* - Voor waarts. Het weder was uiterst ongunstig voor de samen komst. Ook is het alleenlijk op aandringen van den Sporting club-, wiens equipe volledig was, terwyl aan de afdeeling van Steun geeft Moed 2 goede spelers ontbraken, dat ge speeld wierd. De zaak zoude echter vooor verschillige redenen en met volle goedkeuring van den kapitein des Sportingclub op het plein van Steun geeft Moed,afgehandeld worden. Wel is waar, ontbraken netten en vlag gen, maar geene enkele bemerking van zydé der scheidsrechters of des kapiteins wierd daarop gemaakt. Alvorens te beginnen, kwamen beide - equipen overeen, officieel te spelen, dat is voor de coupe, maar wat er ook van kwam, de beslissing van het inrichtend komiteitaf te wachten. Nu gebeurde het dat Sleten geeft Moed met 4 tegen 3 overwon. De latere beslis sing van de kommissie, aangaande de gel digheid van den match was hen gunstig. Wat de woorden van den kapitein van Steun geeft Moed betreft, dat hij luid op, na den match, zoude gezegd hebben Jongens, 't is niet noodig te juichen het was toch maar een match voor entrainement worden krachtig door hem geloochend Hij antwoordde alleenlijk op do aanvraag eens persoons, die hem ge durende het spel aansprak om te weten hoe het zat, en eerst voor den tweeden helft van den match daar aangekomen was Wy behaalden alreeds 3 goals, maar misschien telt het niet. Dat moeten wij afwachten. Nu, vermits zijne equipe overwonnen hadvermits allen overeengekomen waren voor de coupe te spelen, wist de betreffende wel dat het gansch onnoodig, ja, zelfs ge vaarlijk geweest ware, die verklaring te doen des te meer dat, wierd de match goedgekeurd, het recht zijner afdeeling^op worden. Nieu we zeer merhweerdige uitvinding. Professor Jung der Hoogschool van Zurich en Peter son, ingenieur, te New-York, America, komen iets uit te vinden dat overal groote opschudding verwekt, namelijk, een tuig Psychrometer (Voehtmeter) genaamd en bestaande uit eene lamp en een spiegel. En de werking Wilt men nu weten of iemand waarheid spreekt, i a. w. dat hij met geene leugens omgaat, dan doet men hem de eene hand plaatsen op eene electrische pool in zink en de andere op eene pool van kolen De electrische stroom brengt dadelijk de galvanometer in beweging en volgens de kracht wordt de vlam der lamp die in den spiegel wederkaatst, plot selings hooger of lager gedreven De spie gel, van trapswijzige graden voorzien, duidt de kracht aan van den electrischen stroom. De stroom wordt des te heviger naarmate de aandoening van den persoon aan de proef onderworpen heviger is. Al dus wordt- het kleine innerlijke drama be grepen welk zich voordoet in het hersen gestel tusschen leugentaal en waarheid. Naar wy vernemen gaat er kortelings ter Belgische Volkskamer met dezen leu genmeter eene proef genomen worden. Het beste sujet - dat kan genomen worden is onze Pie van Chipka. Men zal hem kunnen ondervragen of hij leugentaal of waarheid sprak In zijn heschuldigingen van partijdigheid in zake van het toekennen der ouderdoms pensioenen In zijne beschuldigingen tegen het Arm- bureer en de Godshuizen In zijne beweeringen dat wijlen zijn broeder Priester Daens, op zijn sterfbed, tot hem niet heeft gezegd - Petrus, keert terug naar naar de Party waarin wij ge boren zijn, gaat naar Gent by den Bisschop en vraagt vergiffenis. Men zou hem ook kunnen meten in zake Van al die leugens over de Congo die hij heeft uitgekraamd in den laatsten kies strijd Van het hongerloon dat hij,die nu heden 3 fr. daags eischt,aan zijne werklieden be taalde wanneer hij een groot deel van de 30 a 35 duizend frank die hij jaarlijks won aan den zeedijk ging laten vliegen lijk een gewoon kapitalist Van zijne beweringen aangaande de groote winsten die de brandverzekering en de openbare verlichting in regie door de Stad, zou opleveren van zijne gemoedsgesteldheid wanneer hij op dien kermis zondag in het Salon Pierre werd gedraaid... Wy en velen met ons zouden bij die proefnemingen willen tegenwoordig zyn. Wij zullen kaartjes vragen niet meer kon bestreden Openbare werken in os** A.i-i*oii«.lïs»«*«n«*nl. Menigmaal heeft onze achtbare Volksvertegenwoordi ger, de heer I)e Sadcleer. in naam onzer Katholieke Deputatie, herstellingswerken gevraagd aan onze steenwegen en onder ander aan den Brusselschen Steenweg op het grondgebied van Erembodegem en Aalst. De heer Minister van Openbare Werken komt het Kohier van lasten voor de kas- 8eiwerken die zullen uitgevoerd, worden aan den Staatssteenweg te Erembodegem en Aalst te onderteekenen. Bedoelde werken beloopen tot de som van 145 duizend franks Deze belangrijke werken voor onze bevolking zullen zeer in 't kort uitgevoerd worden. gegeven door de Pupillen-school des La gers, op Donderdag 18 Februari aanst om 1lt uren stipt, ter Stedelijke Schouw burgzaal, ten voordeele van de slachtoffers der aardbevingen in Sicilië en Calabrië. Kaarten zijn te verkrijgen bij den poor tier der school. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Pastoor: te Belzeelc Kvergem, den E H. Van Liefferinge, onderpastoor te Meer- beke te Petegem bij Audennarde, den E. H. Roelandts, onderpastoor aldaar, in ver vanging van den E. H. Van de Maele, ontslaggever te Vracene, den E. H. Van de Voorde, bestuurder te Deftinge. (20® jaar) VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG! Abonnement 2,50 frs. 's jaars, REDACTIE 19, Kruidtuinlaan, Brussel. INHOUD van het Nr van 13 Februari 1909. Nuttige overwegingen. Smederijen van Glabcq. De herinrichting in Congo. Onze kolenmijnen. Industrieel overzicht Beursnieuwsjes Banque d'Anvers; Eene Belgische Bank te Londen; Chantiers Na- vals de Nicolaïeff; Aunietz-la Paix; Sambre et MoselleGaz et Electricité de Kazan Verreries reünies Abir; Katangaspoorweg; Produits alumineuxMétallurgique d'alu- minium; Prince Henri; De Congoleesche schuld. Beursoverzicht van Brussel, Antwerpen en Amsterdam. Beursnieuwsjes van Ant werpen. Financieel nieuws en berichten over de week. Kennisgevingen en mede- deelingen. Kostelooze antwoorden en toe lichtingen. Uitlotingen. Officieele koerslijst van Brussel en Antwerpen. Op aanvraag wordt het blad gedurende eene maand kosteloos toegezonden. WELVERDIEND EERELINT. - Wie er velen zullen opgeleid hebben tot de deugd, zullen als sterren glanzen geduren de de gansche eeuwigheid. Dat is voor het toekomende leven Maar waarom zou de wijze, brave, gewetensvolle opleider der jeugd ook op aarde niet vereerd worden 1 Zulk een onderwijzer was, gedu rende vijf en dertig jaar, onze vriend Jozef CERCELET. De Koning hechtte het eere lint op zijne borst en de Koning deed wel De Honderden leerlingen, door Mr Cercelet in ons Collegie onderwezen en gevormd, roepen hem uit één hart toe - Aan den vriend onzer jeugd onze beste gelukwcn- schen Moge de welverdiende decoratie lange, lange jaren op zyn borst pryken 1 Diefte van paard en tilbury. Woensdag avond, rond half 7 uren, terwijl M. Remy De Geyter, bestuurder der petrol tancs te Erembodegem. ten huize was van Emiel De Wever. Brabantstraat, alhier, heeft een behendig dief, met zijn paard en tilbury het hazenpad gekozen. Do stout moedige kerel nam, volgens getuigen, de richting van Brussel. Onmiddellijk nam de Stedelijke Politie de zaak in handen, tele grafeerde naar de ve schillige brigaden- gendarmerie en zond het signalement van paard en rijtuig in alle richtingen. De Politieofficier Van Nuffel leidde het onder zoek. Vrijdag namiddag is den dief met het gestolene, te Brussel, op de Groote Markt, door de Policie der 2r afdeelidg aangehou den, op het punt dat hij zyn buit poogde te verkoopen. XV ij vernemen uit goede bron dat de suikery peën, F.-C. Jacobs de beste zijn, en alle andere overtreffen Vau's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 14 Februari 1909, M. GALLEBAUT, Botermarkt. Het parket stapte donderdag en vrijdag in onze stad af. Men zegt dat deze bezoeken in verband staan met den diefstal bij M. H. Borreman, onlangs gepleegd. Huiszoekingen werden bevolen. Een ver moedelijke dader zit reeds te Dendermonde achter de grendels. Op de Saskaai werd donderdag door eenen onvoorzichtigen voerman een boomp je, ter waarde van 10 franken, afgereden. De man werkte voor rekening van den on dernemer B., van Antwerpen. Lede. Hevioen brand. Woens dag morgend, rond 4 1/2 uren, hoorde de landbouwer Frans Gillis, lawijd in zijnen stalhij ging zien en vond gansch het dak in brand. Hij liep terug in huis en had juist den tijd zijne vrouw en kinderen te redden. Zyn schoonbroeder had juist den tijd zijne broek aan te trekken en blootvoets te vluchtenzoo hevig en woedend was de brand dat men niet kon redden en dat alles de prooi der vlammen is geworden alleen- lijk de os en de geit konden met gevaar gered worden. De schade wordt gerekend op 3000 fr. en er was verzekering. «iïar«M>i». De wekelijk- sche getuigenissen zooals de hieronder- staande, zijn de beste bewijzen der kracht dadigheid van de Foster Pillen voor de Nieren. 18, Gazometerstraat. Aalst, den 21 Januari 1904 Sinds een jaar lang leed ik danig veel aan de nieren en aan alle soorten van ongemakken, die gewoonlijk met de nierziekte te paar gaan, zooals bedwelmingen, duizelingen, onrus tig slapen, weinigen eetlust, onregelmatig water, ik had alles beproefd maar nutte loos. Ten einde raad nam ik de Foster Plilen voor de Nieren, verkocht bij M De Valkeneer, apotheker Na eenige dagen was ik grootelijks verlicht, ik kon des nachts reeds slapen, begon te eten. werkte zonder aanstonds vermoeid te zijnen daar ik thans niet meer de minste pyn gevoel, aanzie ik mij als volkomen genezen. Geteekend Is. Nieuwlandt. Den 23 Augustus 1907, zegde ons M. Nieuwlandt nog Nog immer bleef ik van alle kwalen verlost sinds ik die goede Fos ter Pilleu nam, ik kan zo niet genoeg aan bevelen aan al de menschen welke reeds jaren lyden zonder eenige beternis in hun nen toestand te bemerken. De Foster Pillen voor de Nieren her kregen stillekens aan en zonder schokken de genezing aan het teere gestel der Nie ren, helpen ze om het bloed te zuiveren en om uit het lichaam de overblijfsels, te ge lijk met het water, te verwijderen, die hoofdpijn, rhumatiek, waterstoringen, gra veel en steentjes in de blaas teweegbren gen. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merkl zijn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr 50 de doos of doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang wer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 6 Zottegem. Eerlijke daad. Vóór het vertrek der treinen van 9 1/4 u., vond de heer Speliers, gemeente ontvanger te Munkzwalm, in de wachtzaal van derde klas een briefje van 20 fr., welke hy aan den statie-overste overhandigde, waar het afgehaald werd door zekere Petrus Vander- meulen, van St Martens-Lierde. De han delwijze van M. Speliers verdient met eer vermeld te worden. Vrienden Gij allen die aan de maag lijdt, imoeilyke spijsverteringen, zuur, brakingen, branding, spuwingen, maagontstekingen) probeer met een doosje slijmverdryvende Pillen van Dr Walthéry en gij zult verwonderd zyn van de veran dering, 1 frank. Onbekende schurken hebben te Meu- lebeke, aan de hofstede en ten nadeele van M. Henri Verbrugghen, reeds voor de tw eede maal een groote yzeren gekruisten Lieven Heer willen losrukken en erg be schadigd. De lage schurken worden opge zocht. kend te worden 't welk de voorwaarden wijzigt der Tombola van de Tentoonstel ling van Brussel. In 't vervolg zullen de loten verdeeld worden als volgt Groot lot 150,000 franks; 1 lot van 50,000franks; 1 lot van 25,000 franks; 1 lot van 15.000 franks; 1 lot van 10,000 franks6 loten van 5,000 franks, en dui zend loten van 25 a 4500 franks. Het groot lot zal dus de helft vermeer derd worden en er zullen twee andere nieuwe groote loten zijn een van 50,000 franks en een van 25,000 franks. Er volgt dus uit die nieuwe schikkingen dat de drager van een enkel biljet van een frank grootere sommen zal kunnen winnen dan voorgaandelyk, 't gene van aard is niet alleenlijk om de persoonlijke deelne mers aan te moedigen maar ook de samen- koopers. De eerste biljetten komen te koop ge steld te worden. O. P. 10 2 09. De policie te Brussel heeft proces verbaal moeten opmaken tegen oene blinde vrouw, welke het 8jarig kind, dat haar leidde, op ergerlyke wyze mishandelde. Het kind weid door zijne ouders aan de blinde verhuurd voor 15 fr. per maand. Daarvoor heeft het ook verblijf en voedsel maar het moet eiken morgend zeer vroeg opstaan, om aan de kerkdeuren mee te gaan bedelen. Des avonds moet het de ronde der koffiehuizen doen. Het wordt bijna dagelijks geslagen, onder voorwendsel dat de op brengst niet voldoende is. Deze bedraagt nochtans bijna 20 fr. per dag. Het kind is terug gezom en naar zijne ouders, die te Linkebeek wonen. AriMiders van veld of stad, proeft de Cibils. Gr. Brêderodestr. Brussel. Te St Amandsberg kwamen Dijnsdag namiddag twee mannen tydons de afwezig heid van M. Wolff-Carins, in de Toekomst straat, bij zijne echtgenoote, en dwongen haar onder bedreiging 6000 cigaren voor 150 fr. waarde af te geven. Eene klacht werd daarover Woensdag gedaan bij M. Lodrigez, polieiecommissaris. M. de adjunkt Do Keukelaere deed een onderzoek. Hy on dekle de cigaren op de Muide op verschillige plaatsen. Dieven en verhelers zyn gekend en zullen vervolgd worden. In een lotelingsgevecht, dat te Loth (Brabant) ontstaan was werd eene herberg- zaal in gruizelementen vernield. In minder dan 10 minuten was er geen pint, geen stoel, geen tafel meer heel en wat erger was, er werden tien personen door messte ken gekwetst. Drie der gekwetsten verkeeren zelfs in gevaarlijken toestand. Verscheidene der vechters werden ook aangehouden. Men is meer en meer overtuigd dat de bandieten, die te Brussel de geldafper sing pleegden, ten nadeele van M. M., misdadigers zijn van denzelfden aard als die welke over een groot jaar in de kleine Boterstraat eene juwelierster bestolen en poogden te vermoorden. Nu ook waren er drie Russen en één Belg zelfs was 't deze laatste, die daags nadien in de bank der Koninklijkestraat het bedrag van een afgepersten chek ging ont vangen, terwyl een der medeplichtigen de wacht hield in de straat. Over het feit der afpersing wordt nog "y- het volgende gemeld. j De vier bandieten waren naar de Square b Marguérite, bij M. M.. gegaan. Toen hij (j hen ontving, overhandigde de voornaamste d hunner hem een zorgvuldig toegevouwen papier. De peltier las met de grootste verbazing g het volgende, in 't Duitsch geschreven y 1. Wy zijn Russische anarchisten wy j bevelen u, ons drie duizend franks te n a geven. Wij bevelen u ook, de policie y - niets meê te deelen van hetgeen hier voorvalt, zoo niet zullen wij u dooden en c 0 uw huis in de lucht doen springen. Na lezing van dit verstommend bevel hief M. M., het hoofd op en zag vier re vol- y verloopen op hem gericht en op de tafel een zorgvuldig toegebonden pak, dat ver- 1 moedelijk de bom zal geweest zijn, die men 1 den anderen morgend te St-Joost ten-Noode j I vond. De peltier, geen geld in huis hebbende, teekende den hoogergemelden chek van het vereischte bedrag, die in de bank ontvan gen werd. Den dag nadien waren zij verdwenen en alle pogingen om hun spoor te vinden, blij ven vruchteloos. Maandag namiddag is M. De Lants- heere minister van justicie, te Gent aange komen en heeft het gebruikelijk bezoek gebracht aan 't gesticht van het Strop, be stuurd door de Broeders van Liefde. Vader- generaal Araedée leidde den hoogen bezoe ker rond. die zijne grootste voldoening te kennen gaf over de inrichting van dat modelgesticht. Het St Jozefgesticht voor verachterdc kinderen, maakte vooral zyne aandachtige belangstelling gaande. Dijnsdag morgend bestatigde Robert Geisler, foorkramer, wonende Ledeganck- straat, te Gent, op de lyst in 't postbureel der Normaalschoolstraat, dat hij 't groot lot van 10,000 fr. gewonnen had in de tombola der Brusselsehe wereldtentoon stelling. Hij bezat maar één lotje /Xh1»i en «inliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Markt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle prijzen. Byzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatién. Eene opschuddingwekkende zaak wordt uit Leuven gemeld Zooals men weet werden, op 8 December 1905, door het assisenhof van Antwerpen veroordeeld, wegens moord op de juffrou wen Janssens, twee oude renteniersters, fce Rijmenam, bij Mechalen, de genaamden Frans Vermeylen, hoeveknecht, 20 jaar oud en Hendrik Ventóse, landhouwerszoon, ten tijde der misdaad soldaat bij het3e jagers. Diefstal was de dryfveer der misdaad maar de booswichten hadden slechts eenige honderden franks kunnen buitmaken. Hendrik Ventóse, die in garnizoen lag te Doornik, doch in verlof bij zyne ouders verbleef, werd aangehouden. Hij deed wel dra bekentenissen, maar beweerde dat zijn kameraad Frans Vermeylen, knecht op de hoeve zijns vaders hem de zaak had voorge steld dat zij samen naar de juffrouwen Janssens waren gegaan, maar dat Vermey len ze vermoord had, terwyl hij buiten de wacht hield. Vermeylen hield hardnekkig zijne on schuld staande gedurende heel het onder zoek en voor het Assisenhof beweerde hy onophoudelijk, dat hy voor niets in de zaak betrokken was en dat hy den nacht der misdaad in de woning zijner ouders bad doorgebracht. Voor het Assisenhof verklaarde het open baar ministerie de houding van Vermeylen niette begrijpen. En, de beschuldigden op den man toesprekend, bezwoer de substi- stuut, Ventóse zyne woorden in te trekken indien hy de waarheid niet had gezegd of slechts een deel van de waarheid had doen kennen. Vermeylen zette hy aan te doen kennen, wat hy wist van de zaak. Het was een treffend oogenblik. Ventóse sprong weenend recht en riep uit: Ik kan niet anders dan staaude houden wat ik gezegd hebik beging de stommiteit van deel te nemen aan den diefstal, maar een moordenaar ben ik niet. De moordenaar is Vermeylen. Frans Vermeylen sprak geen woord hy deed enkel een gebaar van loochening. Welnu, over eenige dagen beleedigde Ventóse een der bewakers van de gevan genis van Leuven hy werd in het cachot gezet, protesteerde omdat hy onrechtvaar dig veroordeeld was en zegde Wat moet het wreed zijn onschuldig te zitten. Welnu, lmg genoeg zit er nu een onschuldige door myn fout. Vermeylen, dien ik beschuldigde, is niet de moordenaar der juffrouwen Janssens. Ik zou meer zeg gen, als ik wist dat ik geen zwaarder straf kreeg. De gevangene richtte een schryven aan den procureur generaal en deze gelastte den procureur des konings te Leuven. Ventóse te.ondervragen, die zyne verkla ringen herhaalde. Ve er zie en v wist Ee zich 1 zal ei word trede kost vooi kerl In neve hout saki de s B de 1 heb opei stoli

De Denderbode | 1909 | | pagina 2