Donderdag Februari 1909 5 centiemen per nummer 63^ Jaar 4150 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst. Vastenavonddagen. MOEDERHART! GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM vaderland, taal, vrijheid EEN EN ANDEIt. DE DENBERBODE n Dit olad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder Lening van den volgenden dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor te Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes laanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving Jindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-GoowenB, Korte Zoutstraat, Nr 31 n in alle Postkantoren des Lands. CU IQ UK aUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d4 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 1T Februari 1909. Weer staan wij voor een dier betreur- lyke gebruiken van ons volk. Velen ongetwijfeld kennen den oor sprong niet dezer dagen. Maar ziehier Ten tyde van het Roomsche heiden dom wierden de slaven een dag per jaar volkomen vrij gelaten. 't Was dan de dag van die zoolang gedroomde vrijheid. Men kan oordeelen hoe het er alsdan toeging. Meest altijd hingen zy dierenvellen om hun lijf en hun wezen verborgen zij achter 't eene of 't andere voorwerp, meest altijd een stuk doek. En daar het binnenste aan 't buitenste moest gelij ken, gedroegen zij zich naar hun dieren- •kleedsel. Nu, die onbeschaafde heidenen, laat óns liever zeggen wildemans, worden hedendaags nog nageleefd door lieden die èr ahnspraae op maken beschaafd en verstandig te zijn. Hoe is 't mogelijk De beschaving bracht ons dus geene beschaafdere vastenavonddagen. Voorwaar, neen!... Men doorwandele de stéden en men zal weldra bestatigen wat al hatelijke, wat al walgelijke de vastenavonddagen ons meêbrengen. De mensch is een vrij wezen welke het hoofd verheven draagt en dit vrij wezen verbergt zijn aangezicht achter een stuk vod of karton. Zou men niet zeggen dat hij den schaamteblos wil verduiken die door gemeene daden veelal verwekt wordt Zou men niet zeggen dat hij de schaam teblos wil verbergen over de zedelooze liederen doorspekt met vloeken en sme- rigen klap die in eenieders ooren gedre ven worden Niemand wordt gespaard van 't kind tot den grijsaard, allen zijn oog- en oor getuigen van zedekwetsende tafereelen. En dan dio zedelooze geroepen en uit drukkingen, die soms faamschende verwijten, waarin vechtpartijen, ver wondingen en doodslagen veelal hunnen oorsprong vinden. Sommige jongelingen, jongens en meisjes, werken en zwoegen om eenig geld te vergaren en zie op eenige uren worden die soms in zuren arbeid gewon nen penningen in schandelijke verma- 12e Vervolg. Aan het uiteinde der ontvangstplaa'sen, hief de knecht, welke de twee bezoek sters geleidde, eene gordijn op en de nieu we gravin de Merinville verscheen. Zij lag in een langen zetel, nog niet, keurig opge schikt. Waarlijk, lieve markiezin, riep de jonge vrouw uit, gij alleen handelt deze zaken met den noodigen spoed af, gij alleen kunt u zoo met de verlangens van anderen bezighouden. Weihoe ik had u enkel gis teren eene onderwijzeres gevraagd en reeds vandaag brengt gy er eene 1 Daar over ben ik des te meer verheugd daar myn toestand niet toelaat dat ik my ge noegzaam om de kinderen bekommer En hunne opvoeding is zoo ten achter 1 Zij werden door hunnen vader bedorven, den meesten tijd aan zich zeiven overgelaten, vermits zij geene moeder hadden... Zy zyn niet bijzonder ontwikkeld, voor de twee meisjes blijft er voornamelijk veel te doen. Wat den jongen betreft, hy is een kleine wilde. Hij is,nu dertien jaren oud en kan nauwelijks lezen en schrijven. Gedurende deze toespraak, hield Eva hare oogen gedurig gevestigd op de vrouw Welke jUft, ontrooatbaren weduwnaar had ken verbrast, terwijl gelijk 't Manifest deze week in onze Stad verspreid het zoo wel zegt, terwijl het zou moeten dienen om de armoede van het huisge- zin te verzachten of er wat meer wel- stand te doen binnenkomen. Maar ergerveel erger nog is het kwaad op zedelijk en godsdienstig ge- Wed door het baldadig vastenavond- vieren teweeggebrachtWie zal zeg- gen hoeveel huisgezinnen daaraan de verwoesting van hun geluk en stillen vreé i) toe te wijten hebben? Wie zal ooit weten hoeveel jonkheden, op die dagen, n de kiemen van eenen vroegtijdigen dood in zich opnamen, of die dan den grondslag leggen eener rampzalige b toekomst Ouders van binnen en buiten de Stad waakt op uwe kinders Wij roe pen vooral tot de ouders in onze nabu rige gemeenten WaaktHoudt een oog in 't zeil, want uwe zonen en dochters komen hier in onze Stad vastenavond vieren en let wel op, 't kan tot hun eeuwig ver derf leiden Handelsbeweging in België. De invoer in de maand Januari 1909 be droeg 1,568,292 ton ter waarde van 268 millioen 616,000 fr. tegen 1 523,359 ton ter waarde van 255,729,000 fr. in Jan. 1908, zynde voor dit jaar eene vermeer dering van 44,933 tot of 2,9 p. c en van 12 millioen 887,000 fr. of 5 p. c. De uitvoer bedroeg 1,102,947 ton ter waarde van 167,043,000 fr tegen 945 975 ton, ter waarde van 160,485,000 in Januari 1908, zijnde iö dit jaar eene vermeerdering van 156,942 ton of 16,6 p. c. en van 6,558,000 franks of 4,1 p c. Deze getallen wijzen op eene merke lijke verbetering in den toestand. De geheven tolrechten bedroegen in Januari 1909 de somme van 4, 542.732 fr. tegeD 4,747,608 in 1908, zijnde eene vermindering van 204,876 fr. of 4,3 p c. De scheepvaartbeweging over alle Belgische havens bedroeg in Januari 1909 bi) de aankomst 814 schepen me tende 1,105,936 Moorsom ton, tegen 798 schepen metende 1,028,929 ton in 1908, zynde eene vermeerdering van 16 sche pen of 2 p. c. en 77.007 ton of 7,5 p. c. Advokaten. Te Amsterdam heeft Mejuffer Boer haren eed afgelegd als advokaat. 't Is in Holland de eerste vrouw die advokaat wordt. De heer Procureur-generaal en de heer Voorzitter hebben haar hartelijk geluk gewenscht. Het hoogste geboortecijfer. Het is te Gheel dat het per cent der geboor ten voor 1908 het hoogste is van geheel België, namelijk 30,3 per duizend in woners. De gemeente Chatelineau volgt daarop met 29,5 per 1000. 't Kempenland wordt voorzeker de gezegendste streek. Zij is rijk aan kolen, aan water, en als het voortgaat gelijk te Gheel dan zal de bevolking er zoo dicht worden als in Vlaanderen. Invoer van schapen. Men gelooft soms dat onze inlandsche schapenteelt afneemt, doordien het verbruik van schapenvleesch vermindert Dat is eene verkeerde voorstelling. Onze eigene schapenteelt neemt af, naarmate er meer vreemde schapen ingevoerd worden. In 1908 werden er ruim 100,000 uit Argen tina hier aangebracht. In de eerste we ken van dit jaar was do toevoer zeer aanzienlyk. De, fijnproevers beweren dat onze in- landsctierschapen te veel roetvet bevatten en betrekkelijk te weinig vleesch, dat door het roetvet een ouaangenamen smaak aanneemt, terwijl de schapen uit de Kempem. de Ardennen, Oostelijk Holland, Duitschland en Argentina, op chralen grond geteeld, magerder vleesch leveren. Chineesch varkensvleesch. Bin nen kort, zal men in Europa in de gele genheid gesteld worden het vleesch van varkens te koopen, die in het Hemelsche Rijk zijn opgefokt. De Peninsularand Oriental stoomvaartmaatschappij zal zich op groote schaal belasten met den invoer van Chineesch varkensvleesch naar Eugeland. De chineezen hebben, zooals bekend is eene groote voorliefde voor varkens vleesch eu drijven daarom de varkens- fokkerij in grooten omvang. Indien het vleesch door het transport niet al te kostbaar wordt, bestaat er alle kaus, dat hot vleesch zich spoedig in Europa zal weten in te burgereu, te meer omdat naar vaklieden beweren, de Chineezen in de kunst van 't varkensmesteD de Europeesche fokkers overtreffen. (Boücherie Belge). kunnen betooveren, welke in staat was geweest hem zyne droefheid te doen ver geten O, er viel niet te loocheneu, de Amerikaansche, met haar blond haar, haar lief gezicht, hare slanke gestalte, was be vallig. Zij bezat in den hoogsten graad de schoonheid, die gaaf welke eilaas meer dan de deugd soms nagejaagd wordt. Eene blijde verwachting stond het paar te wach ten en de kleine zou de voorkeur genieten boven de kinderen der arme Eva De markiezin had gelijk Kan men voor eene vrouw een erger lijden uitdenken dan getuige te wezen van het geluk eener mede dingster Doch de kinderen zouden alles vergoeden... Gezien de stierf moedor er zich scheen van te onttrekken, aan de onderwij zeres bleef dc taak toevertrouwd op haar gemak de rol van moeder te vervullen. Lieve gravin, sprak Mevrouw de Guadamina, ik verdien uwen lof niet. Het toeval bracht gisteren op mijnen weg deze dame welke ik sedert lang ken en welke ik u in volle gerustheid mag aanbevelen niemand zal vlijtiger en bekwamer wezen om de door u gevraagde zending te ver vullen. Madame, gelief de goedheid te hebben, uw floers op te heffen, voegde zij er by, zich tot Eva richtende met deze be leefdheid, welke edele lieden uit den hoo- geren stand gewoon zijn jegens hunne onderhoorigen te gebruiken. Als het fllocrs opgericht was, bezag de gravin aandachtig de beschermelinge van Goncha. Eene beweging, nauwelyks xicht- Nieuwe aardbeving-en. M Mar- chand, de nieuwe directeur van het Observatarium van den Pic dü Midi voorspelt als zeer ernstige kritieke da gen 20 Februari en 20 Maart. Dit is niet zonder belang, als men weet, dat ge noemde geleerde ook de dagen van 26, 27 en 30 December en 24 Januari heeft aangewezen. Waar de aardbevingen zullen plaats hebben, kan de wetenschap nog niet opgeven, zóó ver zijn we nog niet. Nijverheidserisis Het afgeloopen jaar zal met een zwart kruis in de stad Mulhouse worden aangeteekend, want het is een slecht jaar geweest voor de weefnijverheid. De wolweverij Glück en C° wijst een verlies aan van 515,000 fr. het huis Engel en C°. 395,000 fr.; Kuneyk C°. 375 000 fr. en de spinnerij Schwartz C°., de tweede van het vas teland, met 128,000 spillen, 320,000 fr. verlies. Alleen het huis Köchlin, Schmidt C°. heeft kunnen sluiten zonder ver lies maar ook zonder winst. De andere nyverheden lijden natuur lijk ook onder den toestand en hebben een deel van hun personeel moeten af danken, de werkuren moeten vermin deren enz. Het huis Ducommun, in mekanieken, dat meer d*n 80 jaar be staat, schijnt een passief te hebben van 3.500,000 fr. tegen een actief van 2 mil lioen. Het Vergunningsrecht. De com missie, gelast met het onderzoek van het wetsontwerp, betrekkelyk het ver vergunningsrecht, is Donderdag verga derd. M Maenhout verklaarde dat hij het wetsontwerp niet zou stemmen, omdat er volgens hem slechts één goed stelsel is de afschaffing van het vergunnings recht en de verzwaring der lasten op den alkoöl, verimoeing die ten bate zou komen van hei mji-ouuei'gemeentefonds. Indien dit voorstel door de Kamer niet aangenomen wordt, zal hij een voorstel doen voor de toepassing van het ver gunningsrecht op al de herbergen, uit genomen voor deze die van voor 1889 bestaan, met vermindering van de taks op den helft. De openingtaks voorde herbergen, in de toekomst, zou behouden blijven, doch niet meer de bevolking tot grondslag hebben, maar wel het kada straal inkomen, met een minimum van 300 fr. Het wetsontwerp wordt gestemd met 5 stemmen tegen 1 (Féron) en 3 ont houdingen (Maenhout, de Ghellinck en Beernaert). baar, toonde aan dat het uiterlijke der onderwijzeres de jonge gravin niet zeer behaagde. Ik vrees dat zy de kinderen niet zal aanstaan, fluisterde zij aan het oor der mar kiezin. Zij maakt een weinig misbruik van het recht welke de Engelsehe damen heb ben, namelijk van leelyk te zyn. Mevrouw de Guadamina antwoordde op levendigen toon Mej. Brown is veel jonger dan gij denkt zij heeft veel verdriet gehad, het geen haar vroegtijdtg heeft verouderd Zij heeft hare drie kinderen verloren en haren echtgenoot, een hooggeplaatst Fransch- man. Den eersten indruk voorbij, zult gij haar onderscheiden vinden, lieftallig, uit muntende muzikante en welke verschei dene talen spreekt,zy zal uwe stiefdochters bekwame en zeer onderscheiden vrouwen maken. Ik vraag niet beter dan u op uw woord te gelooven, maar deze blauwe gla zen. die neus, die kin, welke bijna samen trekken, brengen aarzeling mede. Ik neem aan dat desnoods eene onderwijzeres zoo lief niet moet wezen als een engelik had nochtans, een liever uiterlyke verkozen niet pijnigt droeviger het gezelschap dan de leelykheid. Mijn keus zou tegen haar kunnen uitkeereu, ik moet ze verwittigen en haar ondervragen verleen mij twee dagen om alles te overwegen. Terwijl dit gesprek stil werd gehouden, stond Eva naby een venster. Zy keek of hare kinderen niet ergens speelden. De gravin maakte een teeken, waarbij Eva verzocht werd tot den leunstoel te na deren. Het spyt mij, madame, zegde de stiefmoeder van Carmen en Paquita, u he den geen bepaald antwoord te kunnen ge ven. Mijne' vriendin zegt mij over u alle goed, dat, ik twyfel er niet aan, gij ten volle verdient. Eene ernstige vrouw als gij schijnt, kortom oene geschikte Engelsehe, bezit de noodige hoedanigheden om deze ontembare kreoolsche koppen te geleiden en te bedwingen. Maar ik ben hier geen volkomen mees teres, de kinderen hebben een vader.Voor- aleer een besluit te nemen, zou ik wen- schen dat hij u zag, madame, en dat hy met u sprak. Deze laatste woorden maakten bijzonder diepen indruk op Eva. Zij bedwong echter tj hare gevoelens en antwoordde 't Is maar juist. Mag ik u op myne beurt eene vraag stellen, madame Zou ik voor een oogen blik degenen mogen zien welke misschien myne leerlingen zullen worden, al ware het maar om hunne ge laatstrekken op voorhand te bestudeeren Ik heb voor princiep dat de geschiktheden, de gebrekon evenals de hoedanigheden, klaar op liet aangezicht te lezen staan. Het is onmogelijk uw verzoek in te willigen, de kinderen zijn op wandeling en zullen voor 5 uren niet terugkeeren. Zy liet wch vervolgens in haren zetel M. Francotte wordt verslaggever be noemd. M.M. Maenhout en de Ghellinck heb ben aangekondigd dat zij verbeterings voorstellen zullen doen, in den zin aan genomen door de herbergiersvereeni- gingen van Gent en Verviers. Ik ben een vriend van de bestrijders van den alcohol. Ik heb de meeste sym pathie voor de totaal-onthouders, en het wordt steeds meer myn overtuiging, dat men aan het gebruik van alcohol, in welken vorm en in welke hoeveelheid ook, nog steeds meer waarde toekent dan het verdient. Mr de Savornin Lokman, Natuurlijke historie. Vraag. Welk verschil is er tusschen een mensch en een zwyn Antw. Het zwijn wordt als zwyn geboren en blijft een zwyn, De mensch wordt als mensch geboren.... en kan alle dagen een zwijn worden. Rooze lust, of booze pijn Rooft der zi°l heur klaarheid, Zuiver moet het harte zjjn Slechts in 't helder kristallijn Spiegelt zich de waarheid, In 't onreine glas en hart Is zelfs 't beeld der zonne zwart. Ten Kate. XXV jarig Jubelfeest van ons katholiek Ministerie. Wy vernemen dat het grondwettig en bewarend Kies- verboud van Gent, besloten heeft in de hoofdplaats onzer Provincie Oost-Vlaan deren eene grootsche betooging aan te leggen om het XXV jarig Jubelfeest van ons Katholiek Landbestuur waardig te vieren de dag is gesteld op 13 April Eene breedvoerige programma zal de feestelijkheden kenbaar maken. Doch, van nu af weten wy dat dien dag een Banket, aan welk al onze Ministers eu nog levende katholieke Oud-ministers zullen deel nemen, in den a Casino zal opgedischt worden. Eene inschrij vingslyst voor dit Feest maal zal in ieder gemeente van ons arrondissement, door de zorgen van een Midden Comiteit zetelende te Aalst,tijde lijk aan de vrienden van het katholiek Ministerie aangeboden worden. Zonder achting bestond er geen ver achting, zonder belangeloosheid geen eigenbaat, zonder grootte geen klein heid. Jean Paul. terug vallen en begon te geeuwen, alsof zij oordeelde dat het onderhoud ts lang duurde Tot weerziens, madame. Vooraleer te scheiden, lieve markiezin, vergeet niet Zondag met ons te komen kaartspelen. Zy wisselde met de Spaanscbe dame een warmen handdruk, groette Eva beleefd en de twee vrouwen vertrokken. Als zij op den koer kwamen, werd de grillie geopend en een rijtuig reed met ge- druisch binnen. De graaf murmelde de markiezin wij hebben geen geluk. Zij leunde op de leuning van den stoep hare beenen wankelden. In Gods naam, hernam Concha, ver lies uwe koelbloedigheid niet tracht u te beheerschen en spreekt hij ons aan, behoud de onverschilligheid welke men jegens een onbekende betoont. Maar de graaf, die uit zijn rytuig sprong, bepaalde zich met van verre te groeten, en in plaats van in hunne richting te komen, trad hy de plaats binnen, palende aan het hotel. Daar waren de bureelen van zynen schoonvader, den bankier James Paterson gevestigd, die hem als vennoot had ge nomen Niettegenstaande de aanbevelingen harer vriendin, volgd* de zoogezegde Engelsehe met nieuwsgierig oog deu man dien zy zoo bemind had... Wordt voortgeiet.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1