m. Zondag 2i Februari 1909 5 centiemen per nummer f>5'ie Jaar 4151 onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Maatschappelij ke Wetten. STANHOPE Alweer ee rozenpotje. HITJES en DATJES. DENDERBODE. Dit jlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. "V»is «ie Putte-Goossene, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUKQUK «IJIJS*. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelsl, «O Februari I9G9. Het zal Diet ongepast zijn, nog meer, wij houden het als noodzakelijk, van tijd tot tijd, de aandacht opnieuw in te roepen op de maatschappelijke wetten door ons Katholiek Ministerie ter oplos sing van het maatschappelijk vraag stuk, tot stand gebracht. Moest men de liberalen, de roode en groen" socialisten-gelooven dan zou het zuiver algemeen stemrecht ons naar 't luilekkerland voeren, waar ons ue vogels gebraden in den mond zouden vallen, enz Met zulke beloften kan men deonnoo- zelaars en kortzichtige lieden in zijne netten vangen. Wie zijne vijf zinnen bezit, weet ge noegzaam dat het volkomen geluk van deze wereld niet is en dat dus geen Staats-of Stadsbestuur het aan 't mensch- dom zal verschaffen kunnen. Wat men van den Staat eischen mag, 't is dat hij door wijze maatschappelijke wettenen reglementen den maatschap- pelyken stand, het welzijn der mindere burgers;en werklieden zooveel mogelijk bevordere, dat het getal der kleine eige naars vergroot worde. De mindere man weet door eigene ondervinding, dat al den arbeid waar aan hij zich onderwerpt, ten doel heeft zich, door een geregeld leven en spaar zaamheid, een eigen woon of een stuk land aan te schaffen. De Staat moet hem hierin ter zijde staan opdat hij door zekere wetten, zjjn doel des te gemakkelijker zou be reiken. En wanneer de Staat aldus handelt dan zal hij niet alleen tot het welzijn zyner onderdanen bijdragen, maar ook met goedeu uitslag het roode en groene socialism bestrijden. Aan den kreet der roode socialisten Niemand anders eigenaar dan de Staat b moeten wij antwoorden met onze leus Aan iedereen zijn eigen icoon, zijn eigen heerd. Zij die de hoogere standen der maat schappij van rang willen doen dalen, lijk vooral de groene socialisten van Ghipka het door de klimmende belasting willen bereiken, handelen verkeerd. De ware democratie moet bestaan in de mindere standen door de uitbreiding van opvoeding, vaKondbrwys en eigen dom op de maatschappelijke ladder hooger te doen klimmen. En dit is wat ons Katholiek Ministe rie gedaan heeft en waarin het zal blij ven volherden. En inderdaad, legde het zich niet toe de Arnerikaansche detective. uo» 41" Vervolg. XXVI. Ik zocht deze kamer op, wijl ik wist u wel hier te zullen vinden, antwoordde hij op den zachtsten toon. Met een ongeloovig gebaar nam zij haar blad weer op. Doch zonder op haar onaan gename luim te letten, schoof hij een stoel nader en ging tegenover haar zitten. Winnie, begon hij met ernstig ge zicht, wat heb ik van u moeten hoorcn wilt go weggaan Ja, luidde het antwoord. Waarom, Winnie Zeg toch als 't u belieft bij elk zin netje mijn naam niettoornde de onge naakbare jonge dameik weet immers wel, dat gij liet tegen my hebt aarom ik wegga Omdat ik al lang genoeg bier was. Ik bleet' enkel op verzoek van Lea, en daar gij nu de heer des huizes zijt ge worden, wil ik niet langer bly ven. Door uwe hatelijke verdenking, uwe valsche beschuldigingen hebt gij Lea weggejaagd. Dat zal ik nooit vergeten... Een gcdruisch bij de deur stuitte hare heftige rede. Haastig keerde zy zich om. Daar stond Loa, bleek en vermagerd, doch met een vriendelyk lachje op de lippen. En tegen baar aan vlijde zich Daisy, met op de veralgemeening van den kleinen eigendom De wetten van 9 Oogst 1889 cn van 18 Juli 1898 ontslagen de werkmans woningen van de personneele belasting. De wet van 11 April 1895 heeft den vrij dom dezer belasting nog meer uitge breid, aanzienlijker gemaakt. Krachtens deze verschillige wetten is meer dan do helft van 'i gezamenlijk getal der huizen in ons land vrij van all" personneele belasting. De hooger bedoelde wet van 1SS9 en deze van 21 Mei 1897 hebben bovendien de enregistreuieiitrechten en de kosten van de hypothecaire overschrijving, wat de aaukoupen van werkmanswo ningen en kleine hofsteedjes betreft, mei de helft verminderd. Maar de heilzaamste, de meest vrucht- afwerpende wet, onder opzicht van uit breiding van den kleinen eigendom, is toch wel de hooger bedoelde wet. van 1889 die de gelden der Aigemeene Spaar- en Lijfroutkas ter beschikking houdt der Maatschappijen van werkmanswo ningen lijk Eigen Haard hier te Aalst. Daarenboven heeft de wet van 16 Mei 1900 het recht van overneming in der minne ingericht door een der mede- erfgenamen en aldus is de verplichtende veikooping vermeden die zooveel on kosten aau de familie van den kleinen eigenaar veroorzaken. In dit geval zyu ook de rechten van enregistrement en vau overschrijving op de helft terugge bracht. Heden telt men ongeveer 20 duizend icerkli den welke door tusschenkomst der Spaarkas van den Staat gebruik hebben gemaakt om een eigen huis te koopen of te bouwen. Ongeveer 45 duizend toerlclieden heb ben door eigen vermogen een huis ge bouwd of gekocht en hebben van de vermindering der fiscale rechten ge noten. Dus 20 duizend werklieden van den eenen kant en 45 duizend van den an deren, 't zij dus te samen 65 duizend werklieden, hoofden van een huisgezin. Nu die huisgezinnen zyu gemiddeld samengesteld uit 4 personen en zoo komt het dat 260 duizend personen uit de wet van 1889 voordeel hebben ge trokken. In ons land telt men ongeveer 200 Maatschappijen van werkmanswonin gen die ongeveer 50 miljoen aan de werklieden en kleine landbouwers voor schotten hebben gedaan. Men mag dus zonder vrees van tegen spraak beweren dat er geen land is ter wereld waar zooveel is gedaan gewor den om den kleineu eigendom uit te breiden. Onze wetgevende Kamers doen beter werk met zulke prachtige weiten te stemmen die zooveel goede vruchten door 't volk doen inoogsten, dan te moe- stralende kinderoogen rondom zich blik kend Alan trad haar tegemoet. Ik heb woord gehouden, Alan, zegde Lea op vermoeiden toon. Ik breng u het kind terug. Meer kon zij niet spreken, hare krach ten u aren uitgeput. Zy had de op zich ge nomen taak vervuld, het ergste geleden, nu zonk zy onmachtig neer. Ditmaal riep Alan geen dienstbode, doch zelf lnelp hij, v 1 zorg, haar op de canapé. Uok Winnie hielp, en weldra kwam Lea weer bij, ofschoon zij van zwakte niet spreken kon. Zij moet nog eene poos rust hebben, zegde Alan tegen het jonge meisje, dat Daisy in de armen genomen had. Blijf by haar, ik zal zorgen, dat niemand u stoort Hij wilde naar de deur gaan, toen dezo geopend werd en Vernet, gevolgd door twee agenten, binnentrad. Met zegevierenden bük naderde hy Alan M. Burton, ge zijt mijn gevangene Alan verbleekte, doch verloor zijne kalmte niet. Ik zal meegaan, mijnheer, zegde bij uit de hoogte ik verzoek u echter terstond deze kamer te verlaten die dame mag niet gestoord worden. Lea had zich opgericht eii het gelaat met de handen bedekt hevig verschrikt, door dit nieuwe incident. Zij wist immers al te goed waarom men Alan Burton wilde aan houden. ten luisteren naar de blauwe, roode en vooral groene interpellitiën die geen ander doel hebben, dan eens zijn gal tegen zijne tegenstrevers uit te blazen en den zoo kostelijken tijd der Kamers te verspillen. Laat ods dus den wensch uitdrukken, dat ons Katholiek Staatsbestuur den weg blijve bewandelen tot heil des volks ingeslagen Geen twyfel, onze wensch zal vol bracht worden, ons Katholiek Ministe rie zal zijn werk van maatschappelijke bevrediging voortzetten tot heil van alle standen dei samenleving Na Schaarbeek, Jette en Laeken is Anderlecht aan de beurt. Want het schijnt dat al de liberale besturen van de Brusselsche omgeving beurtelings door despitskar willen. Anderlecht heeft dus, volgens de Brus selsche bladen melden, in zijn gemeen tehuis het bezoek van het Parket gekre gen, naar aanleiding van onregelma tigheden, bestatigd in het Bestuur der openbare weldadigheid. Die onregelmatigheden waren in het begin van 1903 reeds bestatigd en aan het Parket bekend gemaakt door den katholieken raadsheer M. René Henri En de onderzoeksrechter Drion had sinds dien reeds een aantak raadsleden, gewezen beheerders en bedienden enz., van het Weldadigheidsbureel onder- v raagd En middellerwijl had het Schepen college een provincialen ambtenaar gelast met in het bijzonder de rekening van 1906 te onderzoeken. Deze ambtenaar besloot tot het voor stel, eene som van 5,399 fr. 15 cent. waarvan het bestaan niet gewettigd was uit het budjet te schrappen. Alzoo werden bons voor brood, ten bedrage van ruim 2000 franks en hulp in kleeren en schoenen voor 2016 fr. in rekening gebracht, zonder dat iets aan duidt of die dingen wel werden uitge deeld. Kinderen en behoeftigen werden ge plaatst bij personen, die tweemaal daar voor betaald werden Reis en vervoerkosten waren in reke ning gebracht, naar plaatsen, waar de aangeduide persouen niet te vinden waren Pensioenen waren betaald aan perso nen die reeds weken dood waren. En. op het antwoord van het Welda digheidsbureel dat hier louter dwalingen en vergissingen plaats hadden, beval het Schepencollege een bestuurlyk onder zoek en deed het de bedienden onder vragen. Deze laatsten erkenden het ware van Ook Winnie was ontsteld. Zij vergat plotseling al haar wrok tegen Alan met een angstigen blik, die het geheim baars harten verried, zag ze hem aan en stamel de Alan, wat beduidt dat Eer Alan antwoorden kon, viel Vernet in Laten wij ons niet langer ophouden. Ik moet mynen plicht doen (ia mede, mijnheer, of wij moeten van geweld ge bruik maken. In baar angst verzamelde Winnie al ha ren moed. Hoe durft ge het wagen riep zij Vernet toe. Wat heeft iiy dan gedaan De detectieve zag haar aan met spottend medelijden. Wat hij gedaan heeft, jufvrouw Geen kleinigheid. Hij wordt beschuldigd van moord. Moord Alan is dat waar stot terde zij. Neen, by God, dat is niet waar Ik zal mijne onschuld ook bewyzen, maar voor liet oogenblik zal ik my schikken en mede gaan. O, Alan Snikkend zonk Winnie, hare zinnen niet meer meester, aan dc borst van den man, dien zy hef had, zonder dat dit haar tot dusver klaar bewust was geweest. Nu, in het aangezicht van dreigend gevaar, sprak haar hart. En Alan, overgelukkig door de gedachte, dat bij haar toch niet onverschillig was, vergat een oogenblik de feiten, maar zij konden geene uitleg gingen geven. Schepone Dujardin bereidde zich om nog andere personen te hooren, toen eensklaps het College hem verbood het onderzoek voort te zetten. Hierover ondervraagd, liet het Col lege, bij monde van den socialistischen schepene Paulsen, weten, dat dit besluit genomeii was omdat dit onderzoek din gen zou aan 't licht brengen, die zekeren persoon zou comprometteeren. En daar om wilde het Gemeentebestuur niet in de kaart van den aanklager spelen. Maar terwijl het bestuurlijk onder zoek voortging, bleef hel rechterlijk onderzoek ook niet stil en, nu Vrijdag namiddag kwam onverwacht de onder zoeksrechter Drion, vergezeld van eenen griffier en eenen policieofficier het ge meentehuis binnen. Hij begaf zich rechtstreeks na ir het kabinet van den schepene Dujardin, die de openbare liefdadigheid onder zijn bestuur heeft, en deed zich al de stukken van het bestuurlyk onderzoek overhan digen. M. Dujardin deed hem opmerken dat eenige dwalingen zich tusschen de reke ningen van 1905zouden kunnen bevin den. Dan begaf hij zich naar de bureo- len van het Weldadigheidsbestuur en nam daar een aantal registers en aan tekenboeken in beslag, betrekkelijk het beheer van 1905 en 1906. Ten gevolge der ontdekkingen in den loop van het onderzoek gedaan, heeft M. Coppietors, secretaris van het Wel dadigheidsbureel, zijn ontslag aan het Schepencollege gezonden. Iets over trouwen. Va" lÜd tol tiid cw" '""ire dochtertjes om raad of het gel KouzuuUi is een huwelijk aan te gaan of niet, en of ze getrouwd ge lukkiger zullen zijn dan ongetrouwd Men kan mot tien woorden meer vra gen dan men met duizend zou kunnen antwoorden. Er zijn echter eenige regelen die men bij eene huwelijkskeuze wel eenigzins in het oog mag houden Vooreerst, o meisjes, weet het wel Het huwelijk is een aardig spel. Gelukt het wel aan twee gepaarde, Dan is 't een hemel hier op aarde. Maar valt. het mis, dan is 't een hel. Dus eer gc trouwt, bedenkt u wel. Wie volstrekt niet mogen trouwen, dat ziju de meisjes, die, vlakweg durven zeggen dat zij geen patatten kunnen jassen, geenen zakdoek kunuen zoomen, of geenen lap op een broek kunnen zet ten, dat ze geen bed kunnen maken, geene scholels kunnen wasschen of gee nen vloer kunnen schuren. alles om zich heen hij drukte het be koorlijke meisje aan zijn harten fluisterde: Winnie, lieveling wees gerust alles zal goed afloopen. Zacht maakte hy zich uit haro omhelzing los en bracht haar naar Lea, die koeste rend haar arm sloeg om de vriendin. Mijnheer, nu kunnen wy gaan, sprak Alan ongeduldig tot Vernet maar neem u voor mij in acht ik ben gevaarlijk O, d.uir weten wij raad op. Als het dus noodig is... Verder kwam liy niet. Door de open deur had zich bliksemsnel iemand naar binnen gedrongen, die Vernet de handboeien, welke hij uit den zak had gehaald, uit de hand sloeg, zoodat ze rinkelend op den grond vielen. Vernet uitte oen vloek toen bleven hem de woorden in de keel steken tegenover hem stond Frans Lenz, de ontsnapte tuch- teling, dien hy op het spoor was gekomen, en dien hy goed en wel door zyne mannen bewaakt waande. Onbeschaamde kerel 1 riep Vernet. Grijpt hem jongens Reeds naderden agenten den stoutmoe dige, doch deze weerde hen dreigend af. Terug, lieden. Brandt uwe vingers niet Jawel, mynheer Vernet, bet is niet dc eerste keer, dat ik u ontsnapt ben En eer Vernct nog wist, wat hij ant woorden moest, had Stanhope baard en pruik afgetrokken cn sprak hoffelijk bui gend tot Alan Ik zie, mynheer Burton, dat ik nog Zij die veel liever een hondje opkwee- ken om er mee rond te wandelen, dan een kindje verzorgen; zy die denken 3 k 4 duizend franken per jaar noodig te hebben, als de broodwinning maar een paar duizend opbrengt; zij die er ver driet in maken een hoed of een kleed twee jaar achtereen te moeten dragen zij die denken dat de mannen engelen zijn of er ten minste aan gelijken; zy die denken dat de keuken- of kinder meid het huishouden kunnen doen draaien Wie behoort tot deze categorie Die trouwe maar voorzeker niet. Maar een die vrij goed huiswerk kan Die toe kan geven aan 'nen man Die weet dat niemand hier gewis Geheel vrij van gebreken is Die haar huis en werk bemint En geerne omgaat met een kind Die zal in vreugd en ook in pijn In 't huwelyk recht gelukkig zyn Wel te verstaan... als ook de man Bij tijds een oogjesluiten kan. De hoofdstad van Congo. Tot hiertoe was Boma de hoofdstad van Bel gisch Congo. De minister dor koloniën is echter van zin Leopoldville in de plaats tot hoofdstad te verheffen, omdat die stad meer in het midden van de ko lonie ligt. Groot verteer en klein gewin Is 't verderf van 't huisgezin. Als men uitgeeft zonder maten, Wat kan groot gewin dan baten, Of wat voordeel steekt er in Hangt het hekje naar den wind Maar in 't goede, lieve vriend Zet de tering naar de nering, Of de nering krijgt de tering, En gij zelf er bij, mijn kind. Zuinigheid baart overvloed Soberheid maakt zuiver bloed Volle magen, leege kasten, Maanden smullen, jaren vasten, Pronk van kleeren, arm van goed Daarom is een cent gespaard, 't Winnen van een gulden waard Wie zijn rekening goed kan sluiten Baat het binnenhuis en buiten In den hemel als op aard Farisëer. Aangaan de de dubbele moord, van de policie-kommissaris De Smeten policie agent Ghys- sels, schrijft Vooruitvan Woensdag 11. v Omdat hier nu een ban- diet aangetroffen wordt, die een Rus o is, moeten alle Russen het ontgelden? Als ergens een broerke eene zonde s bedrijft, wil dat zeggen dat alle broe- ders van liefde van het zelfde allooi zijn Wat farisëer toch Voor de roode en blauwe gazetten en voor u bijzonderlijk Vooruitis het altijd geweest en zal het nog zyn een juist bij tijds gekomen ben. Ik hoop niet, dat gij veel last gehad hebt van de be treurenswaardige vergissing van mijn col lega. Ik kan het niet helpen. Vernet, maar uw spel is verloren, hoe dapper gy u ook geweerd hebt. Dank den hemel, dat de erge dwaling, die gij wildet begaan, nog gelukkig voorkomen werd. De ware moor denaar zit al achter de tralies. Vernet antwoordde geen syllabe. Als onder den invloed van eene betoovering staarde hij Stanhope aan. Hij kon zijne oogen nauwelijks gelooven. Nog een ander oogenpaar was eerst ver schrikt, toen met blijde verbazing op Stan hope gericht. Toen hij in de vermomming van Frans Lenz op den dorpel verscheen, was haar hart ineengekrompen van angst. Nu zij echter in hem haren vriend en be schermer herkende, ademde zij ruimer. Zij stond op en begroette hem met warmte M. Stanhope! Is het mogelijk dat gij het waart Ja, ik was het, knikte hy lachend. En Franz Lenz bestaat, niet. Een lcelijke rol die ik spelen moest, vindt gij ook niet Maar het moest gebeuren Wat zijt gy M. Richard Stanhope vroeg Alan. De jonge detective boog en toen hij toe vallig zichzelf in een spiegel zag, begon bij hartelyk te lachen. Wij vormen een geheel contrast, niet waai-, mijn vriend Vernet en ik, zegde hy op zyne kleeding en vermomming wijzend. Hoe ik in deze rol gekomen ben, kan ik u priester, een kloosterling vergrijpt zich en de roode en blauwe helhonden blaf fen uit dat al de priesters, al de kloos terlingen met 't zelfde sop overgoten zijn, dat het al schelmen, al dieven, al onkuischaards, enz. enz., zijn... Hon- derde voorbeelden zouden wij kunnen bij brengen. Ja, ja, hoeveel schijnhei ligheid En verder zegt Vooruit «In alle geval is het goed om akteeren dat dit- maal de socialisten niet verantwoor- delijk zyn. Het is aan te nemen dat de Qentsche Vooruiters aan die beide moorden recht streeks geene verantwoordelijkheid hebben maar wat onbetwistbaar is, 't is dat die Rus-moordenaar Seiliger een apostel is der socialistische leerstelsels... en die ze meermaals in praktijk stelde.. Maar hoe komt het dat het lief van Seiliger, volgens de Brusselsche ga zetten, veel te Brussel in het roode Maison du Peuple kwam Maar hoe komt het dat Lecot en Hey- mans die werden aangehouden maar weer losgelaten, de kennis van den moordenaar Seiliger, hadden gemaakt in het roode Maison du Peuple te Brussel Maar hoe komt het dat al die vreemde anarchisten naar hier overgewaaid, da delijk zoowel den weg kennen naar de roode lokalen Deze vragen zullen wel onbeantwoord blijven. Vastenavonddagen. Men mag uit ons hoofd artikel van Donderdag 11., niet afleiden dat wy alle deftig vermaak, alle eer lijke uitspanning afkeu- ren alleen willen wij de misbruiken doen beteugelen en zelfs uitroeien Overigens wij hebben in ons artikel de misbruiken aangeklaagd. Wij vernemen uit goede bron dat er aan onze stedelijke Policie streng bevel zal gegeven worden de zedenschenden- de, de smeerige gezangen te verbieden en tegen de overtreders der '."et-Woeste dadelijk proces-verbaal te doen opstel len. Nu wij van de Wet-Woeste gewagen een vraagske Groene Pie, gij die M. Woeste in alles afkeurt, keurt gy hem ook af over zijne wet tot beteugeling der zedenschendendo gezangen en geroe pen Wij verstouten ons de aandacht van wi° het behoort in te roepen op ons ste delijk reglement op het houden van danspartijen 't welk aan de onderne mers van openbare dansfeesten verbiedt jongelingen van beide geslachten bene den de 16 jaar in hunne lokalen toe te laten. Dit verbod wordt meest altyd over 't hoofd gezien, aan onze Policie dus de plicht er een wakend oog op te houden. niet meêdeolen, want ik heb M. Flynn verzocht u over alles in te lichten. En nu nog iets mevrouw uwe schoonzuster is zeer ziek geweest en nog zwak. Geen won der, na den zwaren strijd dien zij heeft doorstaan Zonder haar moedig volhouden was uwe kleine nicht nooit meer terugge vonden. Nu echter heeft zy volledige rust noodig. Dring haar dus niet om te spreken; Flynn zal u alles zeggen. Vernet voelde, dat hy een heel ongeluk kig figuur maakte. - Nog een woordje tot u, Vernet, sprak Stanhope. Onze wedstrijd, om niet te zeg gen twist, begon in dit huis, ty'dens een gemaskerd bal, toen liet u gelukte mij hier op te houden om by eene zekere onderne ming mijn plaats te vervullen. Dienzelfden nacht nog snapte ik uwe bedoeling en se dert heb ik er geene bedenking in gevon den, u overal tegen te werken, met welke middelen, dat vertel ik later wel eens. Nu stel ik u echter dit voor hier begon onze strijd, laat hem bier ook eindigen Ik moet onzen overste volledig rapport doen, even als aan M. Flynn en de hier aanwezigen. Maar ik geloof invloed genoeg te bezitten om het voorgevallene geheim te houden niet om u, maar uit achting voor mev. Burton en haar zwager, die gij zoo weder- rechtcrlijk vervolgd liobt Daar het u niet gelukt is, hunne namen te betrekken in een openbaar schandaal, wil ik ook uw naam niet aan den spot prijs geven. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1909 | | pagina 1