Donderdag 25 Februari 1909 5 centiemen per nummer 63*1* Jaar 4132 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an 1 Arrondissement van Aalst. ijveren Jubüaeum IOEDERHART! 30DSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID tholiek Staatsbestuur. Schikkingen voor de Vasten, De ouderlijke zegen. Zondag-rust. DE DENDERBODE. )lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor d 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes gn fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- i zyn ten laste van den schuldenaar. Schrijft in bij C. V«n <Je Pulte-Goosnens, Korte Zoutstraat, Nr 31 alle Postkantoren des Lands. CU1QUK MKJ1JM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3to bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accpord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. 1st, 24 Februari 1909. van het it is beslist geweest dat het 2öe Jubi- 1 van het Katholiek Staatsbestuur ;evierd worden in de Hoofdplaats iedere Provincie en dat op dit feest- .ng de katholieke vereenigingen, schappijen en kiezers van gansch rovincie zullen uitgeuoodigd wor- i voorloopige feestcommissie voor rovincieOosl-Vlaanderen heeft eene mkomst gehouden en besloten dat feesten zullen gevierd worden, te op Zondag 18 April. Het pro- ima der feesten zal eerstdaags vast- ilden meêgedeeld worden, ij mogen reeds aankondigen dat er groot provinciaal banket zal ge en worden om 13 uren, in de zaal de Casino, aan den prijs van 5 fr. 1/2 flesch Bordeauxwijn inbegre- Aan dat banket zullen deelnemen nog levende leden van hot kabinet 1884 de Heeren Beeruaert, Woeste, oreau, Van den Peereboom en De er. n inteekeningslijsl voor het banket Bngeboilen worden aan de katho- vereenigingen, maatschappijen en *rs van het Arrondissement Aalst, ischrijvingen zullen ook aangeno- worden op het katholiek Secreta Groote Markt, 24, Aalst. De ukeniugslijsten zullen gesloten wor- op 25 Maart. \j hopen dat aan die lijst een goed aal zal te beurt vallen en dat er al geestdrift zal ontstaan voor het onen van die katholieke feesten en Dging. Het Bestuur van de Katholieke Vereeniging van het Arrondissement Aalst. (o) 13e Vervolg. Hij is niet zooals ik, sprak zij zuch- hij is jong en schoon gebleven, een lig verzwaard, ziedaar alles Hoor, als gij uwen rol zoo speelt, gij u van den eersten dag af verraden, iet behoorlijk dat eene onderwijzeres vader barer leerlingen ontmaskert - Wees gerust, niemand ziet mij als oogenblik zal aangebroken zijn, zal ik wel kunnen inhouden en den afstand in nemen welke de nederige juffer Brown «dt van den graaf de Merinville, Ver- gij ook dat ik mevrouw welke my straks zoo hoogmoedig heeft onthaald, et hart drage - Dit ware te veel vragen poog enkel p niet te verafschuwen als gij in het I treedtmaar ik vrees sterk, lieve 1, dat wy vandaag nutteloos aangeklopt ben Ja, men heeft u stil gesproken men it dat ik een droevig figuur zal maken midden der lieve wezens, welke de ltsen van liet hotel de Merenville op- tkken. Gy schudt het hoofd, gy wilt niets antwoorden. Welnu, ik, ik ver- igeen hoop ep gelukken wie weet wat toekomst voorbehoudt 1 Ale ik zooveel Ingevolge de bijzondere macht welke ij van den Heiligen Stoel ontvangen hebben, vergunnen Wij. gedurende de aanstaande Vasten, de volgende dispen sation of toelatingen I. Het is toegelaten boter en zuivel te gebruiken alle dagen van de Vasten. II Het is toegelaten eieren te eten alle dagen, uitgenomen op Ascli Woensdag en Goeden Vrijdag. Degenen die ver plicht zijn ie vasten, mogen buiten de Zondagen, maar eenmaal daags eieren eten, te weten op den voornaamsten maaltijd, en niet op de collatie; en zulks moeten zij ook onderhouden op de an dere vastendagen van het jaar. Op al de dagen van de Vasten, is het toegelaten eieren te gebruiken tot het bereiden van andere spijzen. III. Wij staan het gebruik van vleesch toe op den Zondag, Maandag, Dijnsdag, Donderdagen Zaterdag van iedere week, uitgenomen op den Zaterdag van Qua- tertember (6 Maart) en den Zaterdag der Goede Wetk Degenen die verplicht zijn te vasten, mogen, buiten de Zondagen, maar eenmaal daags vleesch eten, te weten, op den voornaamsten maaltijd, en niet op de collatie en dit geldt ook voor vleeschsoep en jeugd. IV. Het is verboden, zelfs aan degenen die mogen vleesch eten, vleesch en viseh te eten op en denzelfden maal tijd, niet alleen alle dagen van de veer tigiaagsche Vasten, de Zondagen inbe grepen, maar ook alle andere vasten dagen van het jaar. V. Men is verplicht driemaal te lezen den Vaderons en den Wees-gegroet, en eens de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw lederen dag dat men van bovengemelde dispensatie van vleesch te eten, gebruik zal maken. Men zal zich nochtans van deze ver plichting kunnen ontslaan met eene aalmoes, ieder volgens zijne middelen en godvruchtigheid, in den offerblok van de Vasten te storten. Deze aalmoes, die verplichtend is voor allen die de voorgeschreveue gebeden niet onder- lijden en beproevingen heb doorstaan, is dit om mijne teerbeminde kinderen op te kweeken, ze desnoods te verdedigen. Wij zullen zien wie van ons beiden zal gelijk hebben mijn gerimpeld voorhoofd, mijne pruik, mijne waggelende tanden, mi ne gebroken gestalte zullen er geen kwaad aan berokkenen, ik zal de onder wijzeres w orden der juffrouwen de Merin ville. II. Eene moeder en hare kinderen. Concha trad drie dagen later, 's morgens in de. kamer barer vriendin en reikte haar eenen brief óver. Lees wat men schryft, zegde zij, ik bodroog mij, gij staat hun wel aan, men aanvaardt u als onderwijzeres, en, als het mogelijk is, men verwacht u morgen. W«t ben ik gelukkig Omhels my voor deze goede tijding. Ondanks myn ge voelen, had ik groote vrees geweigerd te worden - Arme Eva Er zal ongetwyfeld veel lijden in dit geluk besloten liggen. Zwijg, ontruk my geen bespiege lingen rekent gy voor niet, de vreugd by mijne kinderen te leven, hen te onder wijzen, hen verstandelijk en z'.dclyk te mogen opvoeden, deze jonge verstandver mogens te richten, tot hiertoe aan hun lot overgelaten zooals planten welke zonder bebouwing zyn opgeschoten Ik zal in hun houden zal tot goede werken besteed worden volgens Ons advies en de ge bruiken van dit Bisdom. VI. Aan de militairen van allen graad, aan hunne huisvrouwen, kinderen en dienstboden, alsook aan de andere per sonen die dadelijk in militairen dienst zijn, staan Wij het gebruik van vleesch toe op alle dagen van het jaar, uitge- uomen op Góeden-Vrijdag. Het gebruik van eieren is hun toege staan alle dagen zonder uitzondering. Met de militairen stellen Wij gelijk de gendarmen, de douaniers, de kom missarissen en bedienden van policie die in werkeli.iken dienst zijn, de bosch wachters, ile bedienden welke in wer kelijker! dienst zyn op de treinen van deu ijzeren weg en op de traras, de tech nische bedienden die werkzaam zijn langs de baan aan telegraaf en telefoon stelsel, alsmede de in dienst zijnde post boden en bediendeu der accijnzen, en de schippers. Wij vergunnen dezelfde toelating a. Aan degenen die, tijdens de krygs- oefeningen, of in andere gevallen van dien aard, de soldaten herbergen of voe den. b. Aan de arbeiders dio in smeltovens, mijnen of ovens van glasblazerijen werk zaam zyn. VII Wij meenen aan de geloovigen van Ons Bisdom wederom te moeten herinneren, dat de Vastendagen, buiten de veertigdaagsche Vasten zijn de Woensdagen, Vrijdagen en Zaterdagen van Quatertemper de Vigiliedagen vóorSiuksen, voorde plechtigheid van de HH. Petrus en Paulus, vóór Onze Lieve Vrouw Hemelvaart, Allerheiligen en Kerstmis en dan nog, dat het al de Vrijdagen van het jaar verboden is vleesch te eten, behalve de Vrijdagen waarop Kerstmis en de Besnijdenis zou den vallen. III. Ingezien de tijdsomstandigheden en ingevolge de bijzondere macht, Ons verleend door Zijne Heiligheid den Paus van Rome, laten wij toe aan al onze diocesanen, dit jaar vleesch te eten, zelfs meermalen daags op Sl-Marcusdag en op de Kruisdagen. Om dezelfde beweegredenen en inge volge dezelfde macht, vergunnen Wy insgelijks aan al Onze diocesanen, tot aan de Vasten van het toekomend jaar, vleesch te eten, zelfs meermalen daags, op al de Zaterdagen van het jaar die geene vastendagen zijn. Tèn einde te voldoen aan het verlan gen van den H. Vader, moeten Wij de leven geena stoornis verwekt hebben mijne tegenwoordigheid aan den familie- haard zal mynen man het fortuin, noch het geluk onttrekken dat hij, eilaas, zonder my, beeft kunnen vinden. De onderwy- zeres, Mej. Brown, zal de bare met dc beste zorgen omringen zij zal onophou dend over hen waken als de engelbewaar- ster van het huis. Geloof my, de opoffering en de zelfverloochening hebben hunne ge heimen. Ik onderwerp mij gij hebt my over- tuigd gy zijt treffend in uwe boschou- wingen. ik groet in u eene heldhaftige vrouw. Moget gy in dc geheiligde taak gelukken, welke gy zult ondernemen. 's Anderendaags, voor elf ure, bood de kreoolsche zich aan in het hotel de Merin- ville. I Eene dikke mist omhulde Parys dezen winterdag scheen het bijzonder koud en gauw donker te worden, maar dit ver schijnsel werd Eva aan haar hart niet gewaar. Onder de blauwe glazen zou men j in de oogen welke zoo lang door tranen waren uitgedoofd, een schitterenden blik hebben onderscheiden de gestalte was slanker,de gang vaster. In den gang kwam eene oude negerin met spoed de onder wijzeres te gemoet. Ik ben gelast, sprak zy, mejuffrouw naai* de studiezoal te geleiden Van den eersten oogslag, herkende Eva degene die zich tot haar richtte Dolores, zeer veranderd, zeer verouderd, bevond geloovigen die van deze toelating zouden gebruik maken, aanwakkeren,om daar voor andere goede werken te doen en bijzonderiijk het gebod van het Vasten, en van het vieeschderven stiptelijk te onderhouden. IX. Wij laten toe, gebruik te maken vau afgesmolten vet, in plaats van bo ter, alle dagen van het jaar. Deze Herderlijke Brief en schikkin gen voor de Vasten zullen van den predikstoel afgelezen worden in de ker ken, openbare kapellen, geestelijke ge meenten en colleges van Ons bisdom. Zij zullen daar gedurende geheel de Vasten, volgens gewoonte, te lezen hangen. Gegeven te Gent, onder Onze hand- teekening, Onzen zegel en de tegentee- kening van Onzen Secretaris, den 17 Februari 1909. t ANTONIUS, Bisschop van Gent. Op bevel van Zijne Hoogwaardigheid den Bisschop. A. De Meester, kan. secret. Plaats f des zegels. Onder al de schc-one en godsdienstige gebruiken, die tegenwoordig, ongeluk kiglyk, meer en meer builen gebruik geraken bij ons volk, is er een dat kost wat kost weer opnieuw in alle huisge zinnen behoorde gevoerd te worden. Ik wil spreken van de ouderlijke zegening met het kruisteeken, voornamelijk des avonds bij het slapen gaan der kinde ren. Schoon en zieltreffend voorwaar Het verdwijnen van al de patriarchale overleveringen is ontegensprekelijk grootelyks te wijten aan het meer en meer verbasteren van onzen volkstam door den Franschen invloed die doodend werkt op onze reine godsdienstige zeden en gebruiken. Door tal van geleerde schrijvers is zulks bewezen. Daarom ook vindt men ze nog meest in achting bij de plattelandsche bevolking, omdat deze minst van dien verderfelijken in vloed geleden heeft. Om op ons on- onderwerp terug te komen, de ouder lijke zegen is zoo oud als de wereld zelf. Doorblader het Oude Testament, overal zult gij zien dat. God zijne bek ractitiging verleent aan den zegen of vloek door de ouders over hunne kinderen uitgespro ken. In later tyd is dit niet veranderd. De geschiedenis is daar om te bevesti- zich voor haar. De beproeving begon. Zou de oude dienstmeid er in gelukken onder de wezenstrekken dezer Engelsche haar te ontdekken welke zy zoo dikwyls had ge wiegd Zal ik mevrouw de gravin dus dezen morgen niet zien, vroeg Eva De klank dezer stem, boe gewyzigd hjj ook was, scheen een verren weergalm in den geest der negerin op te wekken. Zy dacht een oogenblik na vooraleer te ant woorden Mevrouw zien Dit is onmogelijk. Zij staat nooit op voor elf uren, en de arme kinderen zitten daar voor hunne lessenaars te schudden, zonder dat iemand zich om hen bekommert. Ah 't is hoog tyd hier eene ernstige dame als madame te zien aan komen. Wy hebben sedert langen tijd weinig geschikte personen deze woning zien binnentreden, van die juffrouwen welke niet beters verlangden dan «niets te doen», welke geen dag lieten voorbijgaan zonder over dansfeestjes te spreken en... De twee juffrouwen, welke gy zult onderrichten, zijn in den grond niet slecht van inborst, maai zij beantwoorden geens zins aan de verwachting. Zij sprak stil Onder ons gezegd, want gij moogt het aan niemand mcdcdeelen, gy zult moeite hebben om de nederigheid bij de twee juffrouwen in te planten. Dit zal welgaan, mijne goede Do.. Zy ging den naam van Dolores uit- gen, dat de Heer den zegen der ouders bekrachtigt. In onze ijskoude en stoffelijke eeuw, spot en haalt men de schouders op voor dit foffelyk gebruik en durft men dit kinderachtig noemen. Nochtans een uit stekende geleerde en kanselier van En geland onder Hendrik VIII Thomas Morus,schaamde zich niet, zelfs toen by reeds getrouwd en ook vader des huis- gezins was, alle avonden, eer hy ter ruste ging aan zijnen stokouden vader op de knieën deu zegen te vragen. God schonk hem dan ook zijnen zegen, want hij heeft het geluk gehad, onder al de afvalligen van zijnen tyd, het geloof te bewaren en als martelaar er voor te sterven. Over eenigen tijd kwam ik per geval in een huis De kinderen waren juist gereed om zich ter ruste te begeven, doch vooraleer naar bed te gaan kwa men allen een kruisken aan vader en moeder vragen. De kleinste, een knaap je van ruim twee jaar oud, kon maar nauwelijks met zijn zilveren stemmeken (i vff een kruisken stamelen. Ik was tot in de ziel geroerd. Welk treffend en aangrijpend schouwspel Tafereel, waardig door eenen meester op doek gemaald te worden. In Tyrol bestaat er 't schoone gebruik bij het houfd te ontblooten en op de knieën of ten minste rechtstaande dry weesgegroeten te bidden. Dit treffend tooneel heeft stof gegeven aan tal van kunstenaars dit op doek of in marmer te vereeuwigen. Ik vraag het u, is de ouderlijke zegen niet zoo ingrijpend en dichterlijk zielverheffend om niet te zeggen meer dan het Angelus? Het boe zemt den kinderen eerbied iD voor hun ne ouders, aan wie zij naast God het leven verschuldigd zyn, verhoogt mer kelijk hun gezag, en daarboven zal God niet nalaten den ouderlijken zegen door zijnen zegen te bekrachtigen. Vlamingen, christene ouders, houdt dit schoou gebruik, erfdeel uwer ouders, in eere, was het misschien bij u in on bruik geraakt, brengt het t«rug in voe ge, gij zult er u wel bij bevinden en het zal u heil en geluk aanbrengen. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 28 Februari 1909, M. GHYSSELINGKX, Molenstraat. spreken gelukkiglyk weerhield by zich bytysd. Houdt de heer do Merinville zich niet bezig met de opvoeding zyner kinderen hernam zij. Hy Heeft hij den tyd Alle dagen tot 's namiddags is hy ter Beurs en 's na middags in zijne bureelen. Nu hij bankier is, laat hij millioenen tusschen zyne vin geren glijden. Eertyds bepaalde hy zich met een dienstvaardig man te wezen en' be werkte zijne eigendommen. Sedert twaalf jaar is alles hier veranderd wy waren zoo gelukkig als de eerste dame, de moo- der der kinderen, nog leefde. Zy was zoo goedGeen vergelijking kan gemaakt wor den met de andere. Zekeren dag verliet zy ons om naar haar land naar St* Domingo te vertrekken, alwaar zy aan de gele koor* overleden is. Zulke slag was wreed voor ons andere hebben haar kunnen vergeten,maar ik denk er nog altijd aan. Verschoon my, madame, u deze zaken te verhalen, welke u onge twijfeld niet aanbelangen maar wat wil men er aan doen? Oude lieden myner soort houden van een praatje te maken en sinds veertig jaren dat ik in de familie verblijf, mag ik vrij spreken. Ik diende immers reeds bij den vader van mevrouw vooraleer deze laatste werd geboren. Een traan, geenszins een bittere traan, rolde over de wang van Eva. Arme nege rin 1 Zy alleen dacht nog aan de ver dwenen». (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1