Het smooren en het snuiven. EEK EK AKDEIt. Allerhande nieuws. Frankrijk. Zwitserland. Congo. I Het snuiven, dat in tyd by groot volk, en later bij mindere menschen veel ge daan werd, raakt wat in onbruik toch bestaan veel geschonken uit het Duit- sche en Russische hof, in kostelyke anuifdoozen, met kleine portretten van de hoofden van State, door kostelyke steenen omkransd. Friderik-de-Groote en Napoleon wa ren smoorders. Het smooren blijft zeer in zwang. Het bestaat ook al lang. Men is er tegen opgekomen, en zegt dat het schadelijk is voor de gezondheid. Maar anderen beweeren dat smooren zieken en soldaten opwekt. Het smooren doet men onder twee vormen men smoort pijpen of sigaren. Onder de hoofden van State, is M. Fallières de eenigste die nog een pijpke rookt. Keizer Frans-Joseph smoort in zyne hooge jaren veel Havanas. Koning Edouard doet voort als ten tijde dat hij prins van Wallis was, met groote siga ren. De koning Alexandra smoort alle dagen eenige sigaretten. Dat is overi gens iets wat vorstinnen nog al veel doen, zoo als de keizerin-wed uwe van Rusland, de koningin-moeder van Spanje, de koningin van Roemanië, ko ningin Amelia van Portugal. In de hoven met jongere vorsten, smoort men min. De Tsar smoort siga retten, maar niet veel. De koning van Italië, wiens vader en grootvader zoo danig veel smoorden, wil van geenen tabak weten. Keizer Willem smoort nog al geern een pijpke of eeno sigaar maar hij mag dat niet veel doen, voor zijne keel. Het hoenderei. Een hoenderei is 's zomers maar twee dagen lang als volko men versch te beschouwen, 's winters daarentegen 5 6 dagen. De ouderdom van een ei kan men op de volgende manier vaststellen Men lost in liter water 145 grammen keukenzout op. Zinkt het ei naar beneden dan is het be paald versch; na twee dagen zinkt het niet meer tot den bodem; op den 3e dag stiigt het tot onder den waterspiegelop den 5n dag komt het aan de oppervlakte en komt hoe langer hoe meer boven, hoe onder het wordt. Men zou dus moeten een bokaal met zul- ken pekel bestendig gereed hebben als men eiers koopt. Mikroben. Iedereen is reeds meer of min bekend met de mikroben, die on eindig kleine diertjes, hoewel zeer weini gen onder de stervelingen daar staalkens van onder de oogen hebben gehad. De mikroben zyn immers zoo klein dat men vergrootglazen moet hebben die ten minste 100 maal vergrooten om mikroben te kunnen waarnemen. Hun naam mikroben komt van het Griek8ch - micros dat klein betee- kend. De mikroben hebben eenen slechten naam en de meeste menschen meenen ook dat er geene andere mikroben zyn dan slechte. Het aehynt wel dat zulks onjuist is en eene proefneming welke onlangs gedaan werd te Parijs, levert een bewijs dat er ook goede mikroben moeten zijn. Men heeft een zeker getal henneneieren genomen om ze te laten uitbroeden in twee broedmachienen De eene helft der eieren werd zeer schoon gezuiverd en ontsmet zoodat er geene mi kroben meer aankleefden; de broedmachien waarin ze gelegd werden werd ook ont smet, en men zorgde dat de lucht die in de machien binnendrong ook smetvrij was. Toen de eieren uitgebroed waren werden de jonge kiekjes gevoed met ontsmette spijzen en kregen smetvry water. De andere helft der eieren werd met de gewone zorgen van reinheid aan de tweede broedmachien toevertrouwd, en toen de kiekjes uit het ei waren, werden ze op de gewone wijze verzorgd. Welke was nu de uitslag De eieren die enkel met de gewone zor gen behandeld waren gaven gewone, ge zonde kiekentjes die kloek opgroeiden. Natuurlyk dat er eenige om den hals kwa men. De andere eieren, aan welke men zoo veel zorgen besteed had om ze buiten het bereik van alle mikroben te houden, bracb ten magere, tengere kiekentjes voort die ondanks de beste zorgen het eene na het andere kwynden en stierven. Ziedaar wel een bewys dat er ook mi kroben moeten zyn die voordeelig en zelfs noodzakelijk zyn voor de gezondheid cn de ontwikkeling. s Kwestie der schoolsoep. De mid- denafdeeling heeft het wetsvoorstel van M. Woeste onderzocht, over de uitdee- ling van schoolsoep. De verslaggever, M. Colaerl, verde digt het voorstel opgrond hiervan.dat deBureelen van Weldadigheid, toelagen ontvangende vanGemeenten en Provin ciën, gehouden zijn het werk van kin dervoeding en kleeding to ondersteunen zoowel in de vrije- als in de offlcieele scholen. De sommen, door Gemeenten en Pro vinciën voor school voeding bestemd, zullen dus door de Hureelen van welda digheid, aan alle behoeftige kinderen, zonder onderscheid worden bedeeld. De heeren Lepage an Bertrand be strijden deze zienswijze en doen gelden, dat de gemeentescholen toegankelijk zyn voor alle kinderen, terwijl de vrije scholen slechts bestemd zyn voor de katholieke kinderen. Het voorstel werd aangenomen met 4 stemmen tegen 2 en zal tegelijk met de begrooting van onderwijs in de Kamer besproken worden, De Senaat is bijeengeroepen tegen Vrij dag 26 Februari. Nieuwe bankbriefjes. Ten einde alle nabootsingen te voorkomen, heeft de Nationale Eank van België twee specialis ten MM. Mayné et Titz, gelast ontwerpen te maken voor het vervaardigen van drie nieuwe bankbilletten. M. Mayné maakte de teekeningen voor een billet van 1000 en een van 20 frank, en M. Titz voor een van 100 fr. Sinds de valsche billetten van. 1000 fr. werden ontdekt, verspreidde de Nationale Bank om elke namaking te voorkomen, een voorlooping billet van 1000 frank. Zij gaf tot dit doel reeds 400,000 frank uit en her nieuwde gedeeltelijk haar materieel. De billetten, binnen enkele maanden in omloop te brengen, zullen niet meer na te maken zijn, beweert men, zoo ingewikkeld zullen zij wezen, wat aangaat teekening en uit voering aan de tinten van het billet zullen eveneens veranderingen worden toege voegd. Voor het billet van 100 fr. worden de sombere tinten vervangen door heldere aan de eene zijde, en de andere zal er nog aangenamer uitzien, eene tint tusschen 't roode en oranje in. Ook krijgen wy andere billetten van 500 fr. en 50 frank. Een billet van 50 fr., heelenal onuitgege ven en geteekend doorM. Montald, wordt in de 4 of 5 maanden in omloop gebracht. Dit biedt alle waarborgen aan en is zoo ingewikkeld dat het de geduldigste nama kers zal ontgoochelen. Het nieuw billet van 500 frank is nog niet ontworpen. De kunstenaar werd nog niet aangeduid eerst en vooral zal een voorloopig billet worden in omloop ge bracht Nationale Belgische Bedevaart naar het Heilig Land. Ingericht door den Eerw Pater Legrand die voor de 8e maal de Belgen zal vereeni gen en met hen plaats nemen in de "Z>T Fransche bedevaart (Aan boord van den bijzondoren stoomer 1'Etoile. Gezegend en aangemoedigd door Z.H. den Paus en en Z. E den Cardinaal-Aartsbisschop van Mechelen. Vertrek van Marseille den 23 Maart Terug te Marselle den 2 Mei 1909 Vol- ledigen omtrek der Middellandsche Zee Egypte gansch Palestina, Jerusalem ge durende de GOEDE WEEK Syrië Con stantinopel den Berg Athos Athene Napels, enz, Vraagt de volledige en breedvoerige pro gram aan den Eerw. Pater Legrand, in richter, Perkamentstraat, 16, Brussel, of aan M, Feux Van de Kerchove, Epinoy- straat, 4, Doornik. Eerste Communie 19G9. Album voor Eerste Cummuniekleederen Verkrijgbaar, ten bureele van ons blad alleen, modellen voor Eerste Communie- kleederen bevattend met Vlaaraschen of Franschen uitleg. Oewone uitgave fr. 0,75. Prachtuitgavegedrukt op cartonpapier en in kleuren fr. 1,00. Franco per post 10 centiemen meer. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze uitgave niet is, een eerste communie panorama of een enkele gravuur, doch dat ons album voor eerste communiekleederen een boekdoel vormt van 16 bladz., met vergulden omslag. Schryft spoedig in het getal is zeer ge ring, te laat komende loopen gevaar niets meer te vinden. Krnkelingeuwerp. ToiinckenbraDd. Geeraardabergen viert, zooals menige steden in Vlaanderen, haar eigen aardig feest. Op Zondag 28 dezer zal weerom eenen stoet de straten doortrek ken om met Geestely ke en Stedelijke Overheid boven op den Ouden Berg de verlossing te herdenken der eens belegerde stad. Daar wordt de wyn met de vischjea erin, gedronken, de manden krakelingen - den bijgekomenen toeschouwer toegewor pen en 's avonds 't oude vuur van Tonne- kenbrand aangestoken. Voor liefhebbers van eigenaardigheden, voor minnaars van onze oude T1aamsche gebruiken is 't een feest dat niet zou mo gen verwaarloosd worden eens gezien te worden. Aan alle Vlamingen ia 't een plicht de bijzonderheden die ons volk kenmerken door alle middelen trachten te bewaren en in eere te houden I c. AALST. Vastenavond. De vastenavonddagen zyn hier afgeloopen ge lijk men liet sedert deze laatste tyden alty'd heeft bestatigd, te mid en van gezang, ge joel gedans en gesprong gansch den na middag en 't grootste gedeelte van den nacht. Gedurig ontmoet men talryke groepen jongens en meisjes, soms geen iö jaar oud, meestal tot de werkersstanden behoorendé die van de eene danszaal naar de andere trekken, van de Hoogstraat naar de Groote Merkt, Molenstraat, Molendries on vice versa... Hier en daar treft men ook groepen jongelingen aan veel al in slordige kleedij, ware vuil Jannetten, die er vermaak in scheppen de herbergen stormderhand bin nen te springen en ze zonder iets te bestel len op de zelfde wijze naar buiten vliegen. Anderen zyn bedelaars om een pintje bier... Wy zyn tegen de vastenavonddagen niet, neen, wy kunnen alle deftig vermaak goed lijden, alleen de ergerlijke baldadigheid keuren wij af...En meermaals vroegen wy ons af toen wy die groepen fabriek werk sters en werkers zagen of er daar geen bij waren wier geld aldus verbrast soms niet beter zou gebruikt worden om meer wel stand in 't huisgezin te brengen Maar wat wil men Wat met genoe gen door velen is bestatigd geworden 't is dat er geen vuile of zedeschendende liedjes werden gezongen. Nu, onze Policie had van den heer Burgemeester streng bevel ontvangen procesverbaal op te stellen tegen de overtreders der Wet Woeste. Een waar schandaal werd des maandags bestatigd. Op de Graanmerkt. Nabij de herberg l'Etoile Bei.ge zag men een gewaande zieke gemaskerd op een kruiwagen liggen een accordeon be spelend rond hem bevonden zich eenige ongemaskerde personen een papier in de hand... Te oordeelen naar 't gezang ver toonden zij O. L. Vrouw van Lourdes.... Ze zongen immers 't geuzenliedje Te Lourdes in de bergen. 't Overige ver zwijgen wy liefst.. Wy weten met of die godsdiensthaters door onze Policie zijn ont moet geworden. In alle geval wij staan in dat 't feit zich heeft voorgedaan maandag 22 Februari om 2 uren 's namiddags.... Dynsdag zijn de danspartijen om 1 ure 's nachts op bevel der Policie gestaakt ge worden. Verloren. De juffer gemaskerd of ongemaskerd die hare pels (Minne) heeft verloren kan ze terug bekomen ten Bureele van policie alwaar ze ter harer beschikking wordt ge houden Diefstallen. Terwyl M. Adolf Mooreels, machinist bij den spoorweg, wo nende Moorselbaan, met zijn gezin was uitgegaan, is een dief in zijne woning ge drongen. Een vensterruit, langs de Moor selbaan, werd met zeep bestreken, met een diamant gesneden en dan ingeslagen. Langsdaar drong men binnen. Dat snijden met een diamant verraadt een kenner, want 't is aan den eerste den beste niet gegeven, er zich van te bedienen Er werd gestolen 500 fr. in geld en een aantal gouden oorin- gen, ringen, enz., ter waarde van 250 frs. ongeveer. Eenige aktiën en een spaar boekje werden door den dief aangeroerd maar hij nam zeniet meè.l laders tot hiertoe onbekend. In de Sint-Camielstraat werd bin nengebroken ten huize van Louis Rombaut, en eene som van 250 franken ont vreemd. Bij dit geld lagen twee revolvers en ze namen er oen meê, maar 't was de slechtste. Later bemerkende dat ze eeno vodde hadden gestolen ontmaakten de die ven er zich van. Ze wierpen den revolver waarschynelijk al over de huizen, want hij werd gevonden op het duivenhok ter af spanning «De Groenpoort bij de We We- Uekens... Maar van waar wierpen ze dien revolver Dit dient de Policie te onderzoe ken. Beitelsteek. Dijnsdag avond is er ruzie ontstaan tusschen G. Weymeersch, bijgenaamd Staaf Koket, werkman, ge huwd en familievader en zekeren Van den Steen, broeder van zyu gewezen lief. In de worsteling bracht Weymeersch aan Van den Steen, twee beitelstehen toe een in de bil en de tweede een centimeter ondei 't hart... Na de noodige zorgen te hebben ontvangen van M. Hertecant, keerde de verslagene huiswaarts. Weymeersch werd in vrijheid gelaten daar de bekomene ver wondingen geen onmidJelijk gevaar ople veren. Woensdag namiddag is het parket van Dendermonde, tc Lokeren afgestapt, om een onderzoek te doen over eene erge zedenzaak. Om 7 ure vertrokken de magistraten na de aanhouding der vuile kerels bekrachtigd te hebben. De eerste beschuldigde Van den Fynen- berg L.. is een weduwnaar met vier kin deren De twee andere betichten J. Van Loke ren, kleermaker, doofstom en P. Van Drissche, een kreupele, die met een orgeltje rondging; deze werd in zyne kinderjaren door eenen landbouwer zoo erg afgetakeld, toen hy veldvruch en beschadigde, dat hij gebrekkelijk bleef. Behalve hunne laffe daden tegenover kin deren, zullen zij nog voor andere zeden feiten te recht staan. Zij werden aangeklaagd door een fami lielid van Van Driessche Woensdag avond werden de drie schurken per rijtuig naar Dendermonde overgebracht. Zij werden door de menigte uitgejouwd. Ondanks de veroordeeling van eenige valschmunters blyven er nog altijd veel nagemaakte stukken van één en twee frs. in omloop Zy zijn merkweerdig goed na gemaakt en de kl .nk is zuiver. De valsch munters moeten bekwame gasten zyn. Oordegem. Er is spraak van een onderzoek, dat ingesteld zal worden naar aanleiding der ontdekking van een spoor, dat licht schijnt te brengen in een geheim' dat over vijf jaar de streek ontroerde. Een 20 jarig meisje Elisa impens, verdween uit de woning harer ouders. De moeder stierf van verdriet, want algemeen geloofde men aan eene misdaad. Nu schynt het, dat in woners uit de streek meer weten, dan zy tot nu toe willen zeggen. Het Gerecht zal de zaak moeten ophelderen. Een jonge veloryder, bediende van een handelshuis uit de Koninklijkestraat, te Brussel, die met boodschappen was uitge zonden, ontmoette op de Kruidtuinlaan, eenen lijkstoet Hiervoor willende wijken schoof hij met, zijne machien onder de wie len van eene voorbijrijdende steenkoolkar, en werd hierdoor zoo ongelukkig overre den, dat zijn hoofd en lichaam slechts éene wonde was. Hy stierf eenige uren later in het gasthuis. Een onderzoek is ingesteld. Men herinnert zich dat, maanden na den moord op Janneke Van Calck, in de Zwaluwestraat tc Brussel, zekere Pelit en en zijne vrouw tot verscheidene maanden gevangenis werden veroordeeld voor laster tegen eenen persoon, dien zij openlijk alsplichtig aan de misdaad beschuldigden. Petit werd aangehouden en doet nu zijne straf uit, in de gevangenis van St. Gillis zyne vrouw echter vluchtte het land uit en het was de policie onmogelijk, haar op te sporen. Maar zaterdag vernamen twee opspo ringsagenten dat zy te Brussel was terug gekeerd en eene gemeuhelcerde kamer be woonde in de Zilverstraat. Zij gingen er henen en toen op hun klop pen de deur gesloten bleef, braken zy die open. De kamer was ledig. Maar rondzoekende merkten zij dat er twee voeten onder het liet bed uitstaken. Het waren die der vrouw, welke nu maar 't beste oordeelde, de agen ten zonder verzet te volgen. Nieuwe afpersing-en. Naar Petit Bleu meldt zou te Brussel et ne groep jonge kerels zich gevormd hebben, zich noemen de anarchisten, die zich naar de burgers begeven om hen, gelijk Seiliger dit deed, onder bedreiging geld af te persen. By eenen dokter, waar zij zich aanbo den, gingen zij echter op den loop, toen hij eenen revolver toonde. Zij gaan uit van het standpunt dat hunne hoedanigheid izij beweeren vrienden van Seiliger te zyn) en hunne schrikaanjaging de mensehen zal beletten, iets aan het Ge recht te vertellen. Men gelooft ook niet dat Seiliger waar heid sprak, toen hij beweerde dat de 3000 fr van M. Meyer afgeperst, naar een mid- dencomiteit, waarvan zekere Michaél de hoofdman is, zijn gezonden geworden. De gedrukte brief, aan de dagbladen ge zonden, waarin die bijzonderheid vermeld wordt, was gesloten in eene envelop waar van het adres onderwel geleek op het schrift van Seiliger. De Anarchistische Internationale brengt ter kennis van hare kameraden, dat liet bnefwisselingshureel oen ongeteekend stuk heeft ontvangen, verklarend de stelsels van dia Internationale bij te treden en be vattende een mandaat van 25 fr voor het bulletijn en een manifest van deze groep, betreffende de bom van Brussel en de ont eigening der 3000 sr. De Russische kolonie van Brussel heeft een manifest uitgevaardigd waardoor een blaam wordt gebracht aan de handeling dor anarchisten en aan de uitdagingsagen ten. Door het spelen met eene doos steks kens, deed een kind uit de Slachthuisstraat, te Brussel, zijne kleercn ontvlammen. Twee zusterkens riepen vluchtend om hulp. Een jongeling wierp een deken om het bran dende kind en doofde de vlam uit. De ge- neesheer vreest dat de brandwonden doo- deljjk zyn. Vier werklieden eener cimentfabriek te Haren, gingen naar huis. Om den weg te verkorten klauterden zy over eene spoor weghaag. Juist toen zy er over waren, kwam een koopwaren trein voorbjj, zy plakten zich zoo dicht mogelijk tegen de haag en toen do laatste wagons weg waren, stapten zy de baan over Doch een andere trein, van tegenover gestelde richting komende, verraste hen en wierp er twee tegen de helling, terwyl de twee anderen onder de wielen raakten. Een van de vier was op den slag dood twee andere zullen de wonden niet over leven. De vierde kon ongedeerd naar huis gaan. De gazetten mogen nu nog honderd maal vertellen van den ouden truk, die door eene behendige diefegge wordt ge bruikt, om aan geld te geraken, er zullen toch altoos menschen gevonden worden, die niettegenstaande onze herhaalde waar schuwingen, zich laten bedoelden. Verleden Vrijdag, kwam by mev. Pols, eene winkelierster, Van Aerdstraat, 45, te Antwerpen eene vrouw en na eenige wa ren gekocht en betaald te hebben, vroeg ze 400 fr. te wisselen in bankbriefjes van 20 fr doch het mochten enkel briefjes zyn, waar liet nummer gevolgd was van de letter P. De goedgeloovige winkelierster ging naar boven en kwam terug met al de bank briefjes van 20 fr. die ze bezat, liet waren er 15. Er werd gezocht, nog eens naar ge zien, maar geen enkel werd gevonden. De onbekende vrouw trok er toen van door, liet hare winkelwaren staan, zeggende wel dra ze te komen halen.,Toen wUde de win kelierster hare briefjes nog eens natellen en moest tot haar groot verdriet bestatigen dat er twee verdwenen waren. De onbekende vrouw is natuurlijk om hare winkelwaren niet meer teruggekeerd. Do eenige troost dor winkelierster was eene klacht bij de policie te gaan doen. Maandag morgend, rond 4 1/2 u., be merkten 2 agenten licht in eenen schoen winkel der Nationalestraat, te Antwerpen, gehouden door tenen Italiaan, die op de Zuidcrlei woonachtig is. De agenten trok ken naar binnen en vernisten er twee in brekers, die volop schoenen inpakten. Een der kerels vluchtte de straat op, maar werd in de Schuitstraat aangehouden, de andere vluchtte naar het dak en werd daar aangehouden. Het zyn twee gekende dieven, Ad. G. wonende Nationalestraat en zekere B wonende te Brussel, die daar bijzonderlijk voor naar Antwerpen was overgekomen. Beiden zijn ter beschikking van den Prokureurdes Konings opgesloten. Zij kennen elkaar niet en waren ook niet afgesproken. Het toeval had juist gewild, dat elk afzonderlijk daar kwam binnenbre ken op dezelfde uur. Wy lezen in de Gazet van Gunt De familie van den kommissaris De Smet verzoekt ons te melden dat, hoe erkentelijk ook voor het belang, in de kinderen De Smet gesteld, er geene spraak is noch zijn mag, van omhalingen of beschermingsco- miteit en dat zij de vervulling van haren plicht en haar ermede gaande recht, aan anderen niet overlaten kan. De douaniers hebben te Charleroi eenen Turk aangehouden, die eenen regel- matigen smokkeldienst per automobiel had ingericht. Sprong zyne doenwijze in de Waalsche streek te veel in 't oog, dan ging hij de Vlaandersch-Fransche grens exploi- teeren. De tolbeambten hebben hem eenet kogel in den voet moeten schieten om hem aan te houden. Te Heusden, Limburg, hebben twei jongens, die samen vrijdden met hetzelfde] meisje, elkaar ontmoet in eene herberg.1 Zij raakten in een gevecht lijf om lijf et' een hunner, R. kreeg zoo veel en zulki' erge messteken, dat hij levensgevaarlijk gewond naar het gasthuiz van Hasselt moed gedragen worden. De andere is aangehou-' den. Oi-ïwï*. Op 't oogenblikvan al-, gemeene crisis wanneer het geld sc.haarscB is, is het goed zich te herinneren dat di Pil Walthery die bijna meest al de kwalei geneest maar een frank de doos kost. Eens doos is voldoende in een.gansch jaar vooi eene familie. In de wijk Cap do Croix, te Nice be-; woonde Mev. Héret, echtgenoote van det- hoofdapotheker van het gasthuis St-AntoinJ te Parijs, eene schoone villa. Zij was echtel zeer bang voor dieven en had daarom, bui ten hare twee meiden, een hovenier gen& men, de 6öjarige Jozef Allavena, en latei] nog toen zy meende 's nachts voetstappa in den hof te hebben gehoord, een jonq man, Jozef Bonnet, die gelast was dej nachts ronden te doen in den hof. Zaterdag avond nu, bevond Mev. Héil zich in een der kamers, uitgevende op d( vestibule. Zij meende een verdacht gerucM in den'hof te hooren. Zij ging in do vesti bule en vond er Allavena niet, hoewel hj<] daar moest zijn, en de deur stond open. Door schrik aangegrepen nam Mev. Hél1 ret een revolver en ging naar de deur. Eefl man naderde en zonder te zien dat het dg bewaker was, die na een wandelingje den hof op zynen post terugkeerde, schocfc zij De arme Allavena werd getroffen ïft volle borst en stierf kort daarna. Mev. Héret was na het schot weggeloo- pen, roependeDieven! Men snelde toe een dokter werd nog geroepen, maar lieï was te laat. Mev Héret is in vrijheid gelaten. Een vreeselijke tocht. Twee Zwiff sersehe berggidsen, Rudolf Taugwalder ei, Gabriêl Zumtaugwald, uit Zermatt, dit verleden jaar met eene Amerikaanse!/, dame Mej. Annie Peck, den Huascaron» een der hoogste toppen van de Audes, if Zuid Amerika, hebben bestegen, zijn in hui^ vaderland teruggekeerd. Taugwalder is ei^ niet best aan toe. Nadat zij den top, waar van de hoogte op 7100 of 7200 metei£ geschat wordt, bereikt hadden, verloor hL een handschoen, wat het bevriezen van zytj zijn linkerhand tot gevolg had. De dalinL ging daardoor moeilijker. By 't verlaten van den gletscher be-Q merkte Tangwalder, dat ook zyn rechteij hand bevrozen was. Hy heeft te Yungii drie maanden in een ziekenhuis gelegea waar hem alle vingers van de linkerhand." één van de rechterhand en de rechtervoei' werden afgezet. I Eene schipbreuk. Men heeft na1' dere berichten over het vergaan van stoomboot Capitaine Shagerstroom ontval gen. a Dit schip had Leopoldville verlaten mtF kapitein Winckler en 20 negers als manning. Het stoomde naar Lusambo, D( boot werd tot Nyaliéma gesleept door ka I pitein Vergoets van Antwerpen. Daarna zette zij hare vaart alleen voort8 Weldra bemerkte Vergoets dat er ietif aan het gesleepte schip haperde en hy boolj zijne diensten aan die echter geweigerd-i werden. Niettemin sleepte hy do Dupitai% Shagerstroom verder ondanks den tegen-;, stand van kapitein Winckler. Deze wilde zich bij den algemeenen coiu-e missaris te Leopoldville beklagen, doet zyn schip werd met den stroom medege-j, sleept en in de richting van de watervallen» gedreven. De blanken aan den over waren machte-? loos tusschen te komen, daar geen enkele1.) stoomboot onder stoom lag. Zoo zagen zj)'11 de boot medcgesleurd en tegen de rotsen* van de watervallen verbrijzeld werden. Twee dagen later ontdekte men nog twee lovende zwarte matrozen, die inlichtingen over de schipbreuk konden geven, Zy be weren dut Winckler zinneloos was gewor- den. zj Meenend dat alles verloren was, had hg 'J zyu revolver geladen en alle sleutels vao den ketel opengezet om de ramp te ver haasten. Hy zou dan Leopoldville diep ge groet hebben om zich daarna eenen kogel >r door dë hersenen te jagen. ,e

De Denderbode | 1909 | | pagina 2